Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2016 M. SPALIO 5 D. NUTARIMO NR. 998 „DĖL VALSTYBĖS PARAMOS PRIEGLOBSČIO GAVĖJŲ INTEGRACIJAI TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 30 d. Nr. 285

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimą Nr. 998 „Dėl Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir 1 punktą išdėstyti taip:

1. Patvirtinti Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų, nelydimų nepilnamečių užsieniečių ir laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių integracijai teikimo tvarkos aprašą (pridedama).“

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeisti pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

VALSTYBĖS PARAMOS PRIEGLOBSČIO GAVĖJŲ, NELYDIMŲ NEPILNAMEČIŲ UŽSIENIEČIŲ IR LAIKINĄJĄ APSAUGĄ LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAVUSIŲ UŽSIENIEČIŲ INTEGRACIJAI TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS“.

2.2. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų, nelydimų nepilnamečių užsieniečių ir laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių integracijai teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja valstybės paramos prieglobsčio gavėjų ir jų šeimos narių, atvykusių į Lietuvos Respubliką šeimų susijungimo atveju, nelydimų nepilnamečių užsieniečių ir laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių integracijai teikimo pagrindus, organizavimą, teikimą, administravimą, piniginių išmokų ir pašalpų mokėjimą.“

2.3. Papildyti nauju 2.1 papunkčiu:

2.1. Individualus integracijos planas – prieglobsčio gavėjui ar (ir) jo šeimos nariams parengtas individualus planas, kuriame, įvertinus individualius prieglobsčio gavėjo ar (ir) jo šeimos narių poreikius bei potencialą, numatomos socialinės, sveikatos priežiūros, švietimo, psichologinės ir kitokios pagalbos bei įgalinimo priemonės, padedančios prieglobsčio gavėjui ar (ir) jo šeimos nariams integruotis, ir nustatomi individualūs prieglobsčio gavėjo ar (ir) jo šeimos narių integracijos pažangos vertinimo rodikliai.“

2.4. Buvusius 2.1–2.6 papunkčius atitinkamai laikyti 2.2–2.7 papunkčiais.

2.5. Pripažinti netekusiu galios 2.6 papunktį.

2.6. Pakeisti 2.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.7. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme ir 2019 m. spalio 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2019/1700, kuriuo nustatoma bendra Europos statistikos, susijusios su asmenimis ir namų ūkiais ir pagrįstos iš imčių surinktais individualaus lygmens duomenimis, sistema, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 808/2004, (EB) Nr. 452/2008 ir (EB) Nr. 1338/2008 ir panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1177/2003 ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 577/98.“

2.7. Pakeisti 3.5.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

3.5.1. koordinuoja socialinės paramos, sveikatos priežiūros ir švietimo paslaugų teikimą savivaldybės teritorijoje gyvenantiems prieglobsčio gavėjams bei laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusiems užsieniečiams ir dalyvauja paramos integracijai teikimo savivaldybės teritorijoje procese;“.

2.8. Papildyti 3.5.6 papunkčiu:

3.5.6. perveda į laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių asmenines sąskaitas, esančias Lietuvos Respublikoje, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje įregistruotoje kredito įstaigoje, lėšas, nurodytas Aprašo 45 punkte;“.

2.9. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7. Prieglobsčio gavėjas paramą integracijai gali gauti tik vieną kartą. Prieglobsčio gavėjui susilaukus vaiko, valstybės parama šio vaiko integracijai neteikiama, jeigu valstybės paramos teikimo prieglobsčio gavėjui laikotarpis jau yra pasibaigęs.“

2.10. Pakeisti 21 punktą ir jį išdėstyti taip:

21. Nelydimus nepilnamečius užsieniečius, išskyrus laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusius nelydimus nepilnamečius užsieniečius, apgyvendinus globėjų (rūpintojų) gyvenamojoje vietoje, jų išlaikymo ir integracijos išlaidos apmokamos iš integracijos lėšų, jiems skiriant Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme nustatyto dydžio globos (rūpybos) išmoką ir globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą.

2.11. Pakeisti III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

III SKYRIUS

SOCIALINĖ PARAMA PRIEGLOBSČIO GAVĖJAMS IR NELYDIMIEMS NEPILNAMEČIAMS UŽSIENIEČIAMS CENTRE ARBA KITOSE CENTRO SUTEIKTOSE GYVENAMOSIOSE PATALPOSE“.

2.12. Pakeisti 23 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

23. Prieglobsčio gavėjams ir nelydimiems nepilnamečiams užsieniečiams centre arba kitose centro suteiktose gyvenamosiose patalpose teikiama ši parama integracijai:“.

2.13. Papildyti IX skyriumi:

IX SKYRIUS

VALSTYBĖS PARAMA LAIKINĄJĄ APSAUGĄ LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAVUSIEMS UŽSIENIEČIAMS

 

45. Laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavę užsieniečiai turi teisę iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų:

45.1. gauti vienkartinę išmoką įsikurti:

45.1.1. vienas laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavęs užsienietis arba dviejų laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privatus namų ūkis – 4 valstybės remiamų pajamų dydžių;

45.1.2. trijų–keturių laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privatus namų ūkis – 6 valstybės remiamų pajamų dydžių;

45.1.3. penkių–šešių laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privatus namų ūkis – 7 valstybės remiamų pajamų dydžių;

45.1.4. septynių ir daugiau laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privatus namų ūkis – 8 valstybės remiamų pajamų dydžių;

45.2. gauti kompensaciją vaikų ugdymo pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas išlaidoms apmokėti, kas mėnesį jiems apmokant faktines išlaidas, bet ne didesnes kaip 1,6 bazinės socialinės išmokos dydžiogauti mėnesinę kompensaciją vaiko ugdymo pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą išlaidoms apmokėti, jeigu jie atitinka Aprašo 46.1 papunktyje nurodytas sąlygas.

46. Aprašo 45.1 papunktyje nurodytą vienkartinę išmoką įsikurti turi teisę gauti laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavę užsieniečiai, jeigu jie atitinka šias sąlygas:

46.1. yra vyresni kaip 18 metų ir dirba pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu arba savarankiškai dirba Lietuvos Respublikoje, arba yra įsiregistravę Užimtumo tarnyboje. Šis reikalavimas netaikomas: 

46.1.1. asmenims, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje;

46.1.2. asmenims, kurie yra sukakę senatvės pensijos amžių;

46.1.3. nėščioms moterims, kurioms iki numatomos gimdymo datos yra likę ne daugiau kaip 70 kalendorinių dienų;

46.1.4. vienam gyvenančiam asmeniui arba vienam iš privataus namų ūkio narių, jei jis slaugo ar prižiūri kitą šio privataus namų ūkio narį, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, savo ar kito šiam privačiam namų ūkiui priklausančio asmens vaiką (-us) (įvaikį (-ius) arba vaiką (-us) (įvaikį (‑ius), kuriam (-iems) įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa ar rūpyba šeimoje;

46.1.5. vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų, auginančių: vaiką (-us) (įvaikį (-ius) iki 3 metų; pagal gydytojų rekomendaciją švietimo įstaigos nelankantį vaiką (-us) (įvaikį (-ius) iki 8 metų; švietimo įstaigos nelankantį vaiką (-us) (įvaikį (-ius), kai švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, nėra vietų;

46.1.6. vienam iš senelių, prižiūrinčių vaiką iki 3 metų;

46.1.7. asmenims, kuriems nustatytas neįgalumas, dėl kurio jie negali dirbti;

46.2. ne trumpesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui yra sudarę Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre įregistruotą gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį, kurioje nurodyti nuomojamose gyvenamosiose patalpose kartu gyvenančių laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių, priklausančių tam pačiam privačiam namų ūkiui, vardai, pavardės, gimimo datos.

47. Dėl Aprašo 45 punkte nurodytos valstybės paramos skyrimo gali kreiptis vienas iš pilnamečių laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privataus namų ūkio narių.

48. Aprašo 45.1 papunktyje nurodyta išmoka skiriama vienam laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privačiam namų ūkiui. Jeigu vienas iš laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių privataus namų ūkio narių gavo Aprašo 45.1 papunktyje nurodytą vienkartinę išmoką, nė vienam kitam nariui iš to laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių, gavusių prieglobstį įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatyta tvarka, privataus namų ūkio Aprašo 24.1 papunktyje nurodyta išmoka neskiriama.

49. Laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavę užsieniečiai dėl Aprašo 45 punkte nurodytos valstybės paramos kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje jie Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka yra deklaravę gyvenamąją vietą arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, administraciją, o jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jie neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, – į savivaldybės, kurios teritorijoje jie faktiškai gyvena, administraciją ir pateikia prašymą bei jų atitiktį Aprašo 46 punkte nurodytiems reikalavimams pagrindžiančius dokumentus.

50. Laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių, Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka nedeklaravusių gyvenamosios vietos ir neįtrauktų į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, faktinė gyvenamoji vieta nustatoma remiantis laikinąją apsaugą Lietuvos Respublikoje gavusių užsieniečių, pateikusių prašymus gauti Aprašo 45 punkte nurodytą valstybės paramą, pateikta informacija ir duomenimis.“

3. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2022 m. balandžio 1 d.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                        Ingrida Šimonytė

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                             Monika Navickienė