KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SAVIVALDYBĖS DRAUSTINIŲ STEIGIMO, JŲ RIBŲ KEITIMO IR GAMTOS PAVELDO OBJEKTŲ SKELBIMO SAVIVALDYBĖS SAUGOMAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. gegužės 27 d. Nr. T2-115

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 25 punktu ir 16 straipsnio 2 dalies 33 punktu ir Pasiūlymų dėl saugomų teritorijų steigimo, jų ribų keitimo teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. D1-491 „Dėl Pasiūlymų dėl saugomų teritorijų steigimo, jų ribų keitimo teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašo ir Pasiūlymų dėl saugomų teritorijų steigimo, jų ribų keitimo nagrinėjimo komisijos sudarymo patvirtinimo“, 15 punktu, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo ir gamtos paveldo objektų skelbimo savivaldybės saugomais tvarkos aprašą (pridedama).

2. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos skyriui arba Regionų apygardos administraciniam teismui, skundą (prašymą) paduodant bet kuriuose šio teismo rūmuose, per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                        Vytautas Grubliauskas

 

 

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

tarybos 2021 m. gegužės 27 d.

sprendimu Nr. T2-115

 

 

SAVIVALDYBĖS DRAUSTINIŲ STEIGIMO, JŲ RIBŲ KEITIMO IR GAMTOS PAVELDO OBJEKTŲ SKELBIMO SAVIVALDYBĖS SAUGOMAIS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

Bendrosios nuostatos

 

1Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo ir gamtos paveldo objektų skelbimo savivaldybės saugomais tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato reikalavimus Klaipėdos miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos ir kitų valstybės, Savivaldybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų, fizinių ir juridinių asmenų (toliau – pasiūlymo teikėjas) teikiamiems pasiūlymams dėl Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo, gamtos paveldo objektų skelbimo Savivaldybės saugomais Savivaldybės teritorijoje, pateiktų pasiūlymų nagrinėjimo procedūroms ir draustinių steigimo, jų ribų keitimo ir gamtos paveldo objektų skelbimo Savivaldybės saugomais tvarką.

2Tvarkos aprašas netaikomas, kai fiziniai ir juridiniai asmenys, nevyriausybinės organizacijos teikia pasiūlymus dėl rengiamų saugomų teritorijų specialiųjų planų svarstymo su visuomene metu. Pastarieji pasiūlymai teikiami ir nagrinėjami pagal Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugsėjo 18 d. nutarimu Nr. 1079 „Dėl Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Nuostatai). Pasiūlymai nenagrinėjami, jei pasiūlymas pateikiamas nepraėjus 3 metams, kai buvo pakeisti saugomų teritorijų planavimo dokumentai ir šių asmenų pasiūlymai buvo išnagrinėti pagal Nuostatus, nekeičiama veiklos koncepcija, kryptys, tvarkymo prioritetai.

3Teikiant ir nagrinėjant pasiūlymus dėl Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo, gamtos paveldo objektų skelbimo saugomais, vadovaujamasi Saugomų teritorijų (išskyrus kultūrinius rezervatus (rezervatus-muziejus), kultūrinius draustinius, istorinius valstybinius parkus) steigimo kriterijais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. D1-736 „Dėl Saugomų teritorijų (išskyrus kultūrinius rezervatus (rezervatus-muziejus), kultūrinius draustinius, istorinius valstybinius parkus) steigimo kriterijų patvirtinimo“ (toliau – Steigimo kriterijai).

4Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme.

Tvarkos aprašas netaikomas kultūros paveldo objektams (nekilnojamosioms kultūros vertybėms), kurie skelbiami saugomais ir kurių teritorijos nustatomos Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nustatyta tvarka.

 

ii SKYRIUS

pasiūlymAI dėl SAVIVALDYBĖS DRAUSTINIŲ steigimo, jŲ ribų keitimo, gamtos paveldo objektŲ skelbimo savivaldybės saugomAIS

 

5Pasiūlymo teikėjas (jeigu draustinių steigimą, jų ribų keitimą ar gamtos paveldo objektų skelbimą Savivaldybės saugomais inicijuoja ne Savivaldybės administracija) pasiūlymą dėl Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo, gamtos paveldo objektų skelbimo Savivaldybės saugomu (toliau – pasiūlymas) teikia Savivaldybės administracijos direktoriui.

6Pasiūlyme nurodoma:

6.1. juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė arba fizinio asmens vardas, pavardė, adresas;

6.2. pagrindinė informacija apie teritoriją, su kuria susijęs pasiūlymas:

6.2.1. teritorijos schema (ne mažesniu kaip 1:10 000 masteliu), kurioje pažymimos siūlomos Savivaldybės draustinio ribos, esamos ir siūlomos keisti Savivaldybės draustinio ribos, gamtos vertybių lokalizacija, kita svarbi informacija. Jeigu objektas taškinis (medis, riedulys, šaltinis ar kita), pridedama schema, kurioje pažymėta jo buvimo vieta;

6.2.2. žemės nuosavybės forma (formos), informacija apie žemės savininkų ir valdytojų skaičių, žemės sklypų dydį;

6.2.3. esamos ir planuojamos veiklos rūšys, susijusios su žemės naudojimu;

6.2.4. veikla, daranti žalą gamtos vertybėms ar galinti joms pakenkti ir dėl to reikia ją nutraukti ar apriboti, arba planuojama veikla, dėl kurios siūloma keisti Savivaldybės draustinio ribas;

6.2.5. gamtos vertybių išlikimą užtikrinanti veikla (jeigu tokia būtina);

6.2.6. teritorijos naudojimo perspektyvos, numatytos kompleksinio ir (ar) specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose;

6.3.    teritorijos atitiktis saugomos teritorijos steigimo kriterijams ir (ar) objekto atitiktis gamtos paveldo steigimo kriterijams, nurodytiems Steigimo kriterijuose;

6.4.    kokios rūšies ir ploto naują Savivaldybės draustinį siūloma steigti arba kaip pakeisti esamo savivaldybės draustinio ribas. Pasiūlymai dėl ribų keitimo pateikiami 6.2.1 papunktyje nurodytoje schemoje.

7Pagrindžiant atitiktį Tvarkos aprašo 6.3 papunktyje nurodytiems Steigimo kriterijams, pasiūlyme pateikiama išsami informacija apie gamtos vertybes (vertybių lokalizacija pažymima 6.2.1 papunktyje nurodytoje schemoje).

8Pasiūlyme turi būti nurodyta (esant galimybei pridėti atitinkami dokumentai), ar žinoma žemės sklypų savininkų ir valdytojų nuomonė dėl Savivaldybės draustinio steigimo, jo ribų keitimo.

9Pasiūlymas dėl Savivaldybės draustinio steigimo, jo ribų keitimo turi būti pagrįstas tyrimų išvadomis – nurodyta, kokie tyrėjai ir kokiais metodais atliko tyrimus. Jeigu tyrimų rezultatai buvo skelbti, nurodyti jų publikavimo šaltiniai. Kai, vadovaujantis Steigimo kriterijais, nustatant gamtos objekto vertingumo lygmenį taikomas svarbumo kriterijus (nustatoma gamtinė, mokslinė reikšmė), gamtos paveldo vertingumo pasiūlymą dėl gamtos paveldo objekto skelbimo saugomu teikiantys pasiūlymų teikėjai turi pagrįsti tyrimų išvadomis.

10.     Pasiūlyme steigti Savivaldybės draustinį nurodoma, kokios rūšies draustinis ir dėl kokių priežasčių geriausiai užtikrintų šiuo metu teritorijoje vykdomos veiklos suderinamumą su gamtos vertybių apsaugos interesais atsižvelgiant į Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 318 „Dėl Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatų patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

PASIŪLYMŲ NAGRINĖJIMAS

 

11Gavęs pasiūlymą, Savivaldybės administracijos direktorius nagrinėja, ar jame ir pridedamuose dokumentuose pateikiama informacija atitinka Tvarkos apraše keliamus reikalavimus. Pasiūlymus dėl Savivaldybės draustinių steigimo, jų ribų keitimo nagrinėja Urbanistikos ir architektūros skyrius, dėl gamtos paveldo objektų skelbimo Savivaldybės saugomais nagrinėja Aplinkosaugos skyrius.

12Savivaldybės administracijos direktorius prireikus gali kreiptis į kompetentingus atitinkamų sričių ekspertus, specialistus, kurie pagal kompetenciją padeda išnagrinėti pasiūlymą. Tokiu atveju Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaroma pasiūlymų nagrinėjimo darbo grupė, kuri per vieną mėnesį turi išsamiai išanalizuoti pasiūlymą ir pateikti rekomendacijas Savivaldybės administracijos direktoriui dėl pasiūlymo priėmimo ar atmetimo motyvų. Pasiūlymo teikėjas informuojamas apie darbo grupės sudarymą ir pasiūlymo nagrinėjimo termino pratęsimą atitinkamam laikotarpiui.

13Jeigu Savivaldybės administracijos direktorius, išnagrinėjęs pateiktą pasiūlymą ir pridėtus dokumentus ir (ar) darbo grupės motyvuotą išvadą (pagal 12 p.), parengia išvadą, kad netikslinga įsteigti draustinį, keisti jo ribas ar gamtos paveldo objektą skelbti Savivaldybės saugomu arba nustato, kad pasiūlymas atitinka Tvarkos aprašo 2 punkto nuostatas, jis turi pateikti argumentuotą paaiškinimą ir per 20 darbo dienų nuo pasiūlymo gavimo informuoti pasiūlymo teikėją.

14Savivaldybės administracijos direktorius, nustatęs, kad pateiktas pasiūlymas nevisiškai atitinka ar neatitinka reikalavimų, išvardytų Tvarkos aprašo 6–10 punktuose, ir trūkstamos informacijos neturi arba negali gauti teisės aktų nustatyta tvarka iš kitų institucijų, per 10 darbo dienų nuo pasiūlymo gavimo dienos kreipiasi raštu į pasiūlymo teikėją prašydamas pateikti papildomą informaciją, nustato terminą trūkstamai informacijai pateikti ar kitiems trūkumams pašalinti ir praneša, kad pasiūlymo nagrinėjimas stabdomas, kol bus gauta papildoma informacija.

15Jeigu per nustatytą terminą papildoma informacija nepateikiama, pasiūlymas nebenagrinėjamas. Dokumentų originalai grąžinami pasiūlymo teikėjui ir nurodoma grąžinimo priežastis. Savivaldybės administracija pasilieka pasiūlymo ir gautų dokumentų kopijas.

16Jeigu Savivaldybės administracijos direktorius, išnagrinėjęs pateiktą pasiūlymą ir pridėtus dokumentus ir (ar) darbo grupės motyvuotą išvadą (pagal 12 p.), nustato, kad pateiktas pasiūlymas atitinka šio Tvarkos aprašo 6–10 punktuose keliamus reikalavimus ir trūkstamą informaciją gali gauti arba ja disponuoja Savivaldybė, parengia išvadą, kad įsteigti draustinį, keisti jo ribas ar gamtos paveldo objektą skelbti Savivaldybės saugomu yra tikslinga, jis turi per 20 darbo dienų nuo pasiūlymo gavimo apie tai informuoti pasiūlymo teikėją.

 

IV SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS DRAUSTINIŲ STEIGIMO IR GAMTOS PAVELDO OBJEKTŲ SKELBIMO SAVIVALDYBĖS SAUGOMAIS PROCESAS

 

17Parengęs išvadą, kad tikslinga įsteigti draustinį, keisti jo ribas arba kai draustinio steigimą, jo ribų keitimą inicijuoja Savivaldybės administracija, Urbanistikos ir architektūros skyrius pagal kompetenciją parengia Savivaldybės tarybos sprendimų projektus bei kitus reikalingus sprendimams įgyvendinti dokumentus ir atlieka šiuos darbus:

17.1organizuoja papildomus gamtos vertybių tyrimus (esant reikalui);

17.2jeigu siūloma keisti Savivaldybės draustinio ribas, Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parenka ribų ir (ar) tvarkymo plano rengėjus;

17.3Savivaldybės draustinių steigimo ir jų ribų keitimo procedūras vykdo vadovaudamasis Saugomų teritorijų specialiųjų planų rengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2020 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. D1-330/VĮ-706 „Dėl Saugomų teritorijų specialiųjų planų rengimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka;

17.4pateikia duomenis apie Savivaldybės tarybos sprendimu įsteigtus draustinius Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastrą tvarkančiai įstaigai Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastro nuostatuose nustatyta tvarka.

18Parengęs išvadą, kad tikslinga gamtos paveldo objektą skelbti Savivaldybės saugomu arba kai gamtos paveldo objektų skelbimą Savivaldybės saugomais inicijuoja Savivaldybės administracija, Aplinkosaugos skyrius pagal kompetenciją parengia Savivaldybės tarybos sprendimo projektą bei kitus reikalingus sprendimui įgyvendinti dokumentus ir atlieka šiuos darbus:

18.1organizuoja papildomus gamtos paveldo objekto tyrimus (esant reikalui);

18.2parengia gamtos paveldo objektų schemą, kurioje pažymėtas gamtos paveldo objektas ir jo buferinės apsaugos zonos bei pazonių (jei tokie išskiriami) ribos;

18.3teikia Savivaldybės tarybai sprendimo dėl gamtos paveldo objekto skelbimo Savivaldybės saugomu projektą. Savivaldybės tarybos sprendimu tvirtinamas objekto statusas, reglamentas, teritorijos ir buferinės apsaugos zonos (jeigu ji nustatoma) ribų planas arba planas, kuriame pažymėta objekto buvimo vieta (schema);

18.4pateikia duomenis apie Savivaldybės tarybos sprendimu paskelbtus Savivaldybės saugomus objektus Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastrą tvarkančiai įstaigai Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastro nuostatuose nustatyta tvarka.

19.  Įsteigus Savivaldybės draustinį ar paskelbus gamtos paveldo objektą Savivaldybės saugomu, parengiama jo individuali byla, kurios turinį sudaro:

19.1Savivaldybės tarybos sprendimų dėl Savivaldybės draustinio steigimo ar gamtos paveldo objekto skelbimo Savivaldybės saugomu kopijos;

19.2Savivaldybės draustinio ar gamtos paveldo objekto vertės pagrindimas ir teritorijos aprašas;

19.3Savivaldybės draustinio ar gamtos paveldo objekto teritorijos ribų ir buferinės apsaugos zonų (jeigu jos nustatomos) ribų planai arba planai, kuriuose pažymėta objekto buvimo vieta, kitų šioje teritorijoje galiojančių teritorijų planavimo dokumentų kopijos;

19.4apsaugos ir tvarkymo reglamento kopijos;

19.5turima vertybių fotografinė ir planinė medžiaga (vertingiausių objektų ar jų elementų fotofiksacija, brėžiniai);

19.6kita archyvinė, ikonografinė ir tyrimų medžiaga, dokumentų kopijos.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20Tvarkos aprašo įgyvendinimą kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius ir jo įgalioti asmenys.

21Savivaldybės taryba sprendimą dėl Savivaldybės draustinio įsteigimo arba sprendimą dėl gamtos paveldo objekto paskelbimo Savivaldybės saugomu objektu gali panaikinti Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka.

 

__________________________