LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL DRAUDIMO IR PERDRAUDIMO ĮMONIŲ KAPITALO REIKALAVIMŲ SKAIČIAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2015 m. balandžio 23 d. Nr. 03-62

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 3 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos finansų rinkos priežiūros sistemos pertvarkos įstatymo 4 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XI-2277 3 straipsniu ir 5 straipsnio 9 dalies 4 ir 5 punktais, taip pat įgyvendindama 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2009 L 335, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/51/ES, kuria iš dalies keičiamos direktyvų 2003/71/EB ir 2009/138/EB bei reglamentų (EB) Nr. 1060/2009, (ES) Nr. 1094/2010 bei (ES) Nr. 1095/2010 nuostatos, kiek tai susiję su Europos priežiūros institucijos (Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos) ir Europos priežiūros institucijos (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos) įgaliojimais (OL 2014 L 153, p. 1), Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1Patvirtinti Draudimo ir perdraudimo įmonių kapitalo reikalavimų skaičiavimo nuostatus (pridedama).

2Nustatyti, kad šis nutarimas iki 2015 m. gruodžio 31 d. taikomas tik Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XI-2277 4 straipsnio nustatyta apimtimi.

3Pripažinti nuo 2016 m. sausio 1 d. netekusiu galios Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos 2004 m. balandžio 13 d. nutarimą Nr. N-40 „Dėl Mokumo atsargos skaičiavimo metodikos patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                              Vitas Vasiliauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2015 m. balandžio 23 d.

nutarimu Nr. 03-62

 

 

DRAUDIMO IR PERDRAUDIMO ĮMONIŲ KAPITALO REIKALAVIMų SKAIČIAVIMO nuostatai

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Draudimo ir perdraudimo įmonių kapitalo reikalavimų skaičiavimo nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatyta draudimo ir perdraudimo įmonių mokumo kapitalo reikalavimo skaičiavimo pagal standartinę formulę tvarka, reikalavimai finansinės būklės atkūrimo planui, kai nevykdomas mokumo kapitalo reikalavimas, ir trumpalaikiam finansinės būklės atkūrimo planui, kai nevykdomas minimalaus kapitalo reikalavimas, taip pat pereinamojo laikotarpio priemonės dėl pagal standartinę formulę naudojamų standartinių parametrų taikymo ir atitikties mokumo kapitalo reikalavimui.

2. Nuostatai taikomi draudimo ir perdraudimo įmonėms bei mutatis mutandis trečiųjų valstybių draudimo ir perdraudimo įmonių filialams (toliau – draudimo įmonė).

3. Nuostatai taikomi kartu su 2014 m. spalio 10 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2015/35, kuriuo papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2015 L 12, p. 1), ir techniniais reguliavimo ir įgyvendinimo standartais, kaip numatyta 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2009 L 335, p. 1) 109a, 111 ir 143 straipsniuose.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

4.1. diversifikacijos efektas – draudimo įmonės rizikos sumažėjimas dėl jos veiklos diversifikavimo, vienos rizikos nepalankų poveikį kompensuojant palankesniu kitos rizikos poveikiu, kai tų rizikų koreliacija nėra labai stipri.

4.2. kitos Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos draudimo įstatyme (toliau – Draudimo įstatymas).

5. Jei draudimo įmonės rizikos pobūdis labai nukrypsta nuo prielaidų, kuriomis buvo pagrįstas paskutinis apskaičiuotas mokumo kapitalo reikalavimas, draudimo įmonė privalo nedelsdama perskaičiuoti mokumo kapitalo reikalavimą ir pranešti Lietuvos bankui.

6. Kai yra įrodymų, kad nuo pranešimo apie paskutinį mokumo kapitalo reikalavimą draudimo įmonės rizikos pobūdis labai pasikeitė, Lietuvos bankas turi teisę reikalauti, kad draudimo įmonė perskaičiuotų mokumo kapitalo reikalavimą.

 

II SKYRIUS

STANDARTINĖS FORMULĖS STRUKTŪRA

 

7. Mokumo kapitalo reikalavimą, apskaičiuojamą pagal standartinę formulę, sudaro šių elementų suma:

7.1. pagrindinis mokumo kapitalo reikalavimas, nurodytas Nuostatų III skyriuje;

7.2. kapitalo reikalavimas operacinei rizikai padengti, nurodytas Nuostatų VI skyriuje;

7.3. patikslinimas dėl galimybės padengti nuostolius techniniais atidėjiniais ir atidėtaisiais mokesčiais, nurodytas Nuostatų VII skyriuje.

8. Mokumo kapitalo reikalavimas neapima pagrindinių nuosavų lėšų praradimo rizikos, kylančios dėl svyravimų korekcijos pokyčių.

9. Mokumo kapitalo reikalavimas neapima pagrindinių nuosavų lėšų praradimo rizikos, kylančios dėl draudimo įmonės vykdomos valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos įmokos, kaupimo veiklos (toliau – pensijų kaupimo veikla). Draudimo įmonė, vykdanti pensijų kaupimo veiklą, atlikdama savo rizikos ir mokumo vertinimą turi įvertinti su šia veikla susijusią riziką ir kapitalo pakankamumą šiai rizikai padengti.

 

III skyrius

pagrindinio mokumo kapitalo reikalavimo STRUKTŪRA

 

10Pagrindinis mokumo kapitalo reikalavimas apima atskirus rizikos modulius, kurie agreguojami pagal Nuostatų 11 punkte nurodytą formulę. Pagrindinį mokumo kapitalo reikalavimą sudaro mažiausiai šie rizikos moduliai:

10.1ne gyvybės draudimo veiklos rizikos;

10.2gyvybės draudimo veiklos rizikos;

10.3sveikatos draudimo veiklos rizikos;

10.4rinkos rizikos;

10.5sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos.

11Pagrindinis mokumo kapitalo reikalavimas apskaičiuojamas pagal formulę:

kurioje SCRi atitinka rizikos modulio i kapitalo reikalavimą, o SCRj atitinka rizikos modulio j kapitalo reikalavimą ir i, j reiškia, kad atskirų dėmenų suma turėtų apimti visas įmanomas i ir j kombinacijas. Skaičiuojant, SCRi ir SCRj atitinka šiuos kapitalo reikalavimus:

SCR ne gyvybės – ne gyvybės draudimo veiklos rizikos modulio kapitalo reikalavimas;

SCR gyvybės – gyvybės draudimo veiklos rizikos modulio kapitalo reikalavimas;

SCR sveikatos – sveikatos draudimo veiklos rizikos modulio kapitalo reikalavimas;

SCR rinkos – rinkos rizikos modulio kapitalo reikalavimas;

SCR įsipareigojimų nevykdymo – sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos modulio kapitalo reikalavimas.

 

Koeficientas Corr i,j atitinka šios koreliacinės matricos i eilutės ir j stulpelio duomenis:

 

j      

 

i

Rinkos

Įsipareigojimų

nevykdymo

Gyvybės

Sveikatos

Ne gyvybės

Rinkos

1

0,25

0,25

0,25

0,25

Įsipareigojimų nevykdymo

0,25

1

0,25

0,25

0,5

Gyvybės

0,25

0,25

1

0,25

0

Sveikatos

0,25

0,25

0,25

1

0

Ne gyvybės

0,25

0,5

0

0

1

 

12Draudimo ir (ar) perdraudimo veikla priskiriama draudimo veiklos rizikos moduliams, nurodytiems Nuostatų 10.1–10.3 papunkčiuose. Draudimo ir (ar) perdraudimo veikla priskiriama tam draudimo veiklos rizikos moduliui, kuris geriausiai atitinka rizikos pobūdį.

13Nuostatų 10 punkte nurodytiems rizikos moduliams agreguoti naudojami koreliacijos koeficientai parenkami ir kiekvieno rizikos modulio kapitalo reikalavimai kalibruojami taip, kad bendras mokumo kapitalo reikalavimas atitiktų Draudimo įstatymo 37 straipsnio 2–7 dalių reikalavimus.

14Kiekvienas Nuostatų 10 punkte nurodytas rizikos modulis kalibruojamas naudojant rizikos vertės (angl. Value-at-Risk) metodą, taikant 99,5 proc. pasikliovimo lygmenį per vienų metų laikotarpį. Kiekviename rizikos modulyje, kai taikytina, atsižvelgiama į diversifikacijos efektą.

15Draudimo įmonės, tiek apskaičiuodamos pagrindinį mokumo kapitalo reikalavimą, tiek atlikdamos supaprastintus skaičiavimus, kaip nurodyta Nuostatų VIII skyriuje, turi naudoti vienodos struktūros ir specifikacijos rizikos modulius.

16Katastrofų rizikai įvertinti, apskaičiuojant kapitalo reikalavimus gyvybės, ne gyvybės ir sveikatos draudimo veiklos rizikos moduliuose, kai taikytina, gali būti atsižvelgiama į geografines sąlygas.

 

IV skyrius

pagrindinio mokumo kapitalo reikalavimo SKAIČIAVIMAS

 

pirmasis skirsnis

Ne gyvybės draudimo veiklos rizikos modulis

 

17Ne gyvybės draudimo veiklos rizikos modulis apima riziką, atsirandančią dėl prisiimtų ne gyvybės draudimo įsipareigojimų ir siejamą su draudžiamomis rizikomis bei šios veiklos procesais.

18Ne gyvybės draudimo veiklos rizikos modulyje atsižvelgiama į neapibrėžtumą dėl draudimo įmonės veiklos rezultatų, susijusį su prisiimtais draudimo ir perdraudimo įsipareigojimais bei nauja veikla, kurią planuojama vykdyti per ateinančius 12 mėnesių.

19Kapitalo reikalavimas ne gyvybės draudimo veiklos rizikai padengti apskaičiuojamas naudojant Nuostatų 20 punkte nurodytą formulę, agreguojant bent šiuos submodulius:

19.1nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl draudžiamųjų įvykių laiko, dažnio ir žalų dydžio bei dėl žalų sureguliavimo laiko ir sąnaudų svyravimų (ne gyvybės draudimo įmokų ir rezervų rizika);

19.2nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl reikšmingo neapibrėžtumo kainodaros ir techninių atidėjinių skaičiavimo prielaidose, susijusiose su ekstremaliais arba išskirtiniais įvykiais (ne gyvybės draudimo katastrofų rizika).

20Kapitalo reikalavimas ne gyvybės draudimo veiklos rizikai padengti apskaičiuojamas pagal formulę:

kurioje SCRi atitinka rizikos submodulio i kapitalo reikalavimą, o SCRj atitinka rizikos submodulio j kapitalo reikalavimą ir i, j reiškia, kad atskirų dėmenų suma turėtų apimti visas įmanomas i ir j kombinacijas. Skaičiuojant, SCRi ir SCRj atitinka šiuos kapitalo reikalavimus:

SCR ne gyvybės įmokų ir rezervų – ne gyvybės draudimo įmokų ir rezervų rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR ne gyvybės katastrofų – ne gyvybės draudimo katastrofų rizikos submodulio kapitalo reikalavimas.

 

antrasis skirsnis

Gyvybės draudimo veiklos rizikos modulis

 

21Gyvybės draudimo veiklos rizikos modulis apima riziką, atsirandančią dėl prisiimtų gyvybės draudimo įsipareigojimų ir siejamą su draudžiamomis rizikomis bei šios veiklos procesais.

22Kapitalo reikalavimas gyvybės draudimo veiklos rizikai padengti apskaičiuojamas pagal Nuostatų 23 punkte nurodytą formulę, agreguojant bent šiuos submodulius:

22.1nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl mirtingumo koeficientų lygio, tendencijų arba kintamumo pokyčių, kai dėl padidėjusio mirtingumo koeficiento padidėja draudimo įsipareigojimai (mirtingumo rizika);

22.2nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl mirtingumo koeficientų lygio, tendencijų arba kintamumo pokyčių, kai dėl sumažėjusio mirtingumo koeficiento padidėja draudimo įsipareigojimai (ilgaamžiškumo rizika);

22.3nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl neįgalumo, ligų ir sergamumo koeficientų lygio, tendencijų ar kintamumo pokyčių (neįgalumo ir sergamumo rizika);

22.4nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl draudimo arba perdraudimo sutarčių administravimo sąnaudų lygio, tendencijų arba kintamumo pokyčių (gyvybės draudimo sąnaudų rizika);

22.5nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl anuitetams taikomų tikslinimo koeficientų lygio, tendencijų arba kintamumo pokyčių, sukeltų teisinės aplinkos arba apdraustojo sveikatos būklės pokyčių (tikslinimo rizika);

22.6nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl draudimo sutarčių pasibaigimo prieš terminą, nutraukimo be išperkamosios sumos, nutraukimo su išperkamąja suma ir sutarčių atnaujinimo koeficientų lygio arba kintamumo pokyčių (galiojimo pabaigos rizika);

22.7nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio rizikos, atsirandančios dėl reikšmingo neapibrėžtumo kainodaros ir techninių atidėjinių skaičiavimo prielaidose, susijusiose su ekstremaliais arba išskirtiniais įvykiais (gyvybės draudimo katastrofų rizika).

23Kapitalo reikalavimas gyvybės draudimo veiklos rizikai padengti apskaičiuojamas pagal formulę:

kurioje SCRi atitinka rizikos submodulio i kapitalo reikalavimą, o SCRj atitinka rizikos submodulio j kapitalo reikalavimą ir i, j reiškia, kad atskirų dėmenų suma turėtų apimti visas įmanomas i ir j kombinacijas. Skaičiuojant, SCRi ir SCRj atitinka šiuos kapitalo reikalavimus:

SCR mirtingumo – mirtingumo rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR ilgaamžiškumo – ilgaamžiškumo rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR neįgalumo – neįgalumo ir sergamumo rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR sąnaudų – gyvybės draudimo sąnaudų rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR tikslinimo – tikslinimo rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR galiojimo pabaigos – galiojimo pabaigos rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR gyvybės katastrofų – gyvybės draudimo katastrofų rizikos submodulio kapitalo reikalavimas.

 

trečiasis skirsnis

Sveikatos draudimo veiklos rizikos modulis

 

24Sveikatos draudimo veiklos rizikos modulis apima riziką, atsirandančią dėl prisiimtų sveikatos draudimo įsipareigojimų, sveikatos draudimą vykdant pagal panašius ar nepanašius į gyvybės draudimą principus, ir siejamą su draudžiamomis rizikomis bei šios veiklos procesais.

25Kapitalo reikalavimas sveikatos draudimo rizikai padengti apima bent šią riziką:

25.1nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio riziką, atsirandančią dėl draudimo arba perdraudimo sutarčių administravimo sąnaudų lygio, tendencijų arba kintamumo pokyčių;

25.2nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio riziką, atsirandančią dėl draudžiamųjų įvykių laiko, dažnio ir žalų dydžio bei dėl žalų sureguliavimo laiko ir sąnaudų pokyčių apskaičiuojant techninius atidėjinius;

25.3nuostolių arba nepalankaus draudimo įsipareigojimų pokyčio riziką, atsirandančią dėl reikšmingo neapibrėžtumo kainodaros ir techninių atidėjinių skaičiavimo prielaidose, susijusiose su didelių epidemijų protrūkiais ir neįprastu rizikos susikaupimu tokiomis ekstremaliomis aplinkybėmis.

 

ketvirtasis skirsnis

Rinkos rizikos modulis

 

26Rinkos rizikos modulis apima riziką, atsirandančią dėl finansinių priemonių rinkos kainų lygio arba jų kintamumo, turinčių įtakos draudimo įmonės turto ir įsipareigojimų vertei. Šiame rizikos modulyje turi būti tinkamai atsižvelgta į struktūrinį neatitikimą tarp turto ir įsipareigojimų, ypač trukmės atžvilgiu.

27Kapitalo reikalavimas rinkos rizikai padengti apskaičiuojamas pagal Nuostatų 28 punkte nurodytą formulę, agreguojant bent šiuos submodulius:

27.1turto, įsipareigojimų ir finansinių priemonių vertės jautrumo palūkanų normų kreivės arba palūkanų normų kintamumo pokyčiui (palūkanų normų rizika);

27.2turto, įsipareigojimų ir finansinių priemonių vertės jautrumo nuosavybės vertybinių popierių rinkos kainų lygio arba jų kintamumo pokyčiui (nuosavybės vertybinių popierių rizika);

27.3turto, įsipareigojimų ir finansinių priemonių vertės jautrumo nekilnojamojo turto rinkos kainų lygio arba jų kintamumo pokyčiui (nekilnojamojo turto rizika);

27.4turto, įsipareigojimų ir finansinių priemonių vertės jautrumo dėl kredito rizikos susidariusių pajamingumo skirtumų (angl. credit spreads) lygio arba jų kintamumo nerizikingų palūkanų normų kreivės atžvilgiu pokyčiui (skirtumo rizika (angl. spread risk);

27.5turto, įsipareigojimų ir finansinių priemonių vertės jautrumo valiutos keitimo kursų lygio arba jų kintamumo pokyčiui (valiutos rizika);

27.6papildomos draudimo įmonės rizikos, atsirandančios dėl nepakankamos investicijų portfelio diversifikacijos arba dėl didelės įsipareigojimų nevykdymo rizikos pozicijos atskiro vertybinių popierių emitento arba susijusių emitentų grupės atžvilgiu (rinkos rizikos koncentracija).

28Kapitalo reikalavimas rinkos rizikai padengti apskaičiuojamas pagal formulę:

kurioje SCRi atitinka rizikos submodulio i kapitalo reikalavimą, o SCRj atitinka rizikos submodulio j kapitalo reikalavimą ir i, j reiškia, kad atskirų dėmenų suma turėtų apimti visas įmanomas i ir j kombinacijas. Skaičiuojant, SCRi ir SCRj atitinka šiuos kapitalo reikalavimus:

SCR palūkanų normų – palūkanų normų rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR nuosavybės vertybinių popierių – nuosavybės vertybinių popierių rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR nekilnojamojo turto – nekilnojamojo turto rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR skirtumo – skirtumo rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR valiutos – valiutos rizikos submodulio kapitalo reikalavimas;

SCR koncentracijos – rinkos rizikos koncentracijos submodulio kapitalo reikalavimas.

 

penktasis skirsnis

Sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos modulis

 

29Sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos modulis apima galimus nuostolius dėl netikėto įsipareigojimų nevykdymo arba netikėto draudimo įmonės sandorių šalių ir skolininkų mokumo padėties pablogėjimo per ateinančius 12 mėnesių.

30Sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos modulyje turi būti įvertintos rizikos mažinimo priemonės, pvz.: perdraudimo sutartys, pakeitimas vertybiniais popieriais (angl. securitisation), išvestinės priemonės, sumos, gautinos iš tarpininkų, ir kitos kredito rizikos pozicijos, neįtrauktos į skirtumo rizikos submodulį. Turi būti atsižvelgiama į įkeistą turtą arba kitas užtikrinimo priemones, turimas draudimo įmonės arba laikomas jos vardu, ir su tuo susijusią riziką.

31Sandorio šalies įsipareigojimų nevykdymo rizikos modulyje turi būti atsižvelgiama į visą draudimo įmonei kylančią riziką, susijusią su kiekviena sandorio šalimi, neatsižvelgiant į teisinę jos sutartinių įsipareigojimų draudimo įmonei formą.

 

V skyrius

SIMETRINIO TIKSLINIMO MECHANIZMO NAUDOJIMAS NUOSAVYBĖS VERTYBINIŲ POPIERIŲ RIZIKOS SUBMODULYJE

 

32Nuosavybės vertybinių popierių rizikos submodulis, apskaičiuojant kapitalo reikalavimą pagal standartinę formulę, apima kapitalo reikalavimo nuosavybės vertybinių popierių rizikai, atsirandančiai dėl vertybinių popierių kainų lygio pokyčio, padengti simetrinį tikslinimą.

33Standartinio kapitalo reikalavimo nuosavybės vertybinių popierių rizikai, atsirandančiai dėl vertybinių popierių kainų lygio pokyčio, padengti, kalibruoto pagal Nuostatų 14 punkto reikalavimus, simetrinis tikslinimas apskaičiuojamas pagal atitinkamo dabartinio vertybinių popierių kainų indekso ir to indekso lygio svertinio vidurkio funkciją. Svertinis vidurkis apskaičiuojamas atitinkamam laikotarpiui, vienodam visoms draudimo įmonėms. Simetrinio tikslinimo dydį skelbia Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija.

34Atlikus standartinio kapitalo reikalavimo nuosavybės vertybinių popierių rizikai, atsirandančiai dėl vertybinių popierių kainų lygio pokyčio, padengti simetrinį tikslinimą, kapitalo poreikis (angl. charge) nuosavybės vertybinių popierių rizikai padengti neturi būti daugiau nei 10 procentinių punktų mažesnis arba 10 procentinių punktų didesnis už standartinį kapitalo poreikį nuosavybės vertybinių popierių rizikai padengti.

 

VI skyrius

Kapitalo reikalavimas operacinei rizikai padengti

 

35Kapitalo reikalavimas operacinei rizikai padengti apima operacinę riziką tiek, kiek ji nėra įtraukta į Nuostatų III skyriuje nurodytus rizikos modulius. Kapitalo reikalavimas operacinei rizikai padengti kalibruojamas pagal Draudimo įstatymo 37 straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimus.

36Kapitalo reikalavimas operacinei rizikai, susijusiai su gyvybės draudimo sutartimis, kai investavimo rizika tenka draudėjui, padengti apskaičiuojamas atsižvelgiant į metinių sąnaudų, susijusių su šiais draudimo įsipareigojimais, sumą.

37Kapitalo reikalavimas operacinei rizikai, susijusiai su kita draudimo ir perdraudimo veikla, nei gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, padengti apskaičiuojamas atsižvelgiant į veiklos apimtis, vertinamas pagal uždirbtas įmokas ir techninius atidėjinius tiems draudimo ir perdraudimo įsipareigojimams. Šiuo atveju kapitalo reikalavimas operacinei rizikai padengti neturi viršyti 30 proc. pagrindinio mokumo kapitalo reikalavimo tai draudimo ir perdraudimo veiklai.

 

VII skyrius

patikslinimas dėl galimybės padengti nuostolius techniniais atidėjiniais ir atidėtaisiais mokesčiais

 

38Patikslinimas dėl galimybės padengti nuostolius techniniais atidėjiniais ir atidėtaisiais mokesčiais, nurodytas Nuostatų 7.3 papunktyje, atitinka sumą, kuria būtų galima padengti nenumatytus nuostolius, vienu metu sumažinant techninių atidėjinių arba atidėtųjų mokesčių sumą arba viena ir kita derinant.

39Atliekant patikslinimą įvertinamas rizikos sumažinimo efektas dėl draudimo įmonės nuožiūra planuojamų išmokėti išmokų (angl. future discretionary benefits) sumažinimo tokia suma, kurią draudimo įmonė gali pagrįsti, kaip galimą panaudoti nenumatytiems nuostoliams padengti, kai jie atsiras. Rizikos sumažinimo efektas dėl draudimo įmonės nuožiūra planuojamų išmokėti išmokų sumažinimo neturi būti didesnis nei techninių atidėjinių ir atidėtųjų mokesčių, susijusių su draudimo įmonės nuožiūra planuojamomis išmokėti išmokomis, suma.

40Draudimo įmonės nuožiūra planuojamų išmokėti išmokų dydis nepalankiomis aplinkybėmis turi būti lyginamas su draudimo įmonės nuožiūra planuojamų išmokėti išmokų dydžiu pagal prielaidas, kuriomis grindžiamas tiksliausio įverčio apskaičiavimas.

 

VIII skyrius

STANDARTINĖS FORMULĖS SUPAPRASTINIMAI

 

41Draudimo įmonė gali skaičiuoti tam tikro submodulio arba rizikos modulio kapitalo reikalavimą taikydama supaprastintą formulę, kai tai pateisinama dėl draudimo įmonės rizikos pobūdžio, masto bei sudėtingumo ir, jeigu reikalavimas taikyti standartinius skaičiavimo metodus neatitiktų proporcingumo principo.

42Supaprastinto skaičiavimo formulės kalibruojamos taip, kad atitiktų Draudimo įstatymo 37 straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimus.

 

IX SKYRIUS

FINANSINĖS BŪKLĖS ATKŪRIMO PLANas ir trumpalaikis FINANSINĖS BŪKLĖS ATKŪRIMO PLANas

 

43Finansinės būklės atkūrimo plane, sudaromame, kai nevykdomas mokumo kapitalo reikalavimas, ir trumpalaikiame finansinės būklės atkūrimo plane, sudaromame, kai nevykdomas minimalaus kapitalo reikalavimas, turi būti pateikiami bent šie duomenys:

43.1prognozuojamos valdymo sąnaudos, dabartinės veiklos sąnaudos ir komisiniai;

43.2prognozuojamos draudimo veiklos, prisiimto perdraudimo ir perduoto perdraudimo pajamos ir sąnaudos;

43.3prognozuojama balanso ataskaita;

43.4prognozuojamas turtas techniniams atidėjiniams, mokumo kapitalo reikalavimui ir minimalaus kapitalo reikalavimui padengti;

43.5perdraudimo politika.

44Kai Lietuvos bankas yra pareikalavęs, kad draudimo įmonė pateiktų finansinės būklės atkūrimo planą arba trumpalaikį finansinės būklės atkūrimo planą, kurie nurodyti Nuostatų 43 punkte, Draudimo įstatymo 49 straipsnio 2 dalyje numatytas patvirtinimas nėra išduodamas, jei, Lietuvos banko nuomone, kyla pavojus, kad bus pažeistos draudėjų teisės arba bus nevykdomi draudimo įmonės sutartiniai įsipareigojimai.

 

X SKYRIUS

pereinamojo laikotarpio nuostatos

 

45Neatsižvelgiant į Nuostatų III skyriaus reikalavimus, taikomos šios nuostatos:

45.1iki 2017m. gruodžio 31 d. standartiniai parametrai, naudojami pagal standartinę formulę apskaičiuojant rinkos rizikos koncentracijos submodulį ir skirtumo rizikos submodulį, Europos ekonominės erdvės valstybių centrinės valdžios ir centrinių bankų pozicijų, kurios išreikštos ir finansuojamos bet kurios Europos ekonominės erdvės valstybės nacionaline valiuta, atžvilgiu yra tie patys kaip ir tie, kurie taikomi tokioms pozicijoms, kurios išreikštos ir finansuojamos jų nacionaline valiuta.

45.22018 metais standartiniai parametrai, naudojami pagal standartinę formulę apskaičiuojant rinkos rizikos koncentracijos submodulį ir skirtumo rizikos submodulį, Europos ekonominės erdvės valstybių centrinės valdžios ir centrinių bankų pozicijų, kurios išreikštos ir finansuojamos bet kurios kitos Europos ekonominės erdvės valstybės nacionaline valiuta, atžvilgiu sumažinami 80 proc.

45.32019 metais standartiniai parametrai, naudojami pagal standartinę formulę apskaičiuojant rinkos rizikos koncentracijos submodulį ir skirtumo rizikos submodulį, Europos ekonominės erdvės valstybių centrinės valdžios ir centrinių bankų pozicijų, kurios išreikštos ir finansuojamos bet kurios kitos Europos ekonominės erdvės valstybės nacionaline valiuta, atžvilgiu sumažinami 50 proc.

45.4nuo 2020 m. sausio 1 d. standartiniai parametrai, naudojami pagal standartinę formulę apskaičiuojant rinkos rizikos koncentracijos submodulį ir skirtumo rizikos submodulį, Europos ekonominės erdvės valstybių centrinės valdžios ir centrinių bankų pozicijų, kurios išreikštos ir finansuojamos bet kurios kitos Europos ekonominės erdvės valstybės nacionaline valiuta, atžvilgiu nemažinami.

46Neatsižvelgiant į Nuostatų III skyriaus reikalavimus, standartinis parametras, naudojamas nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos draudimo įmonė įsigijo ne vėliau kaip 2016 m. sausio 1 d., pagal standartinę formulę apskaičiuojant nuosavybės vertybinių popierių rizikos submodulį apskaičiuojamas kaip Nuostatų 46.1 ir 46.2 papunkčiuose nurodytų standartinių parametrų svertinis vidurkis:

46.1standartinio parametro, naudojamo pagal standartinę formulę apskaičiuojant nuosavybės vertybinių popierių rizikos submodulį, pagrįstą įsipareigojimų trukme (angl. duration based equity risk sub-module);

46.2standartinio parametro, naudojamo pagal standartinę formulę apskaičiuojant nuosavybės vertybinių popierių rizikos submodulį, kuris nėra pagrįstas įsipareigojimų trukme.

47Parametro, nurodyto Nuostatų 46.2 papunktyje, svoris, pasibaigus kiekvieniems metams, bent tiesiškai didėja nuo 0 proc. iki 100 proc., pradedant 2016 m. sausio 1 d. ir baigiant 2023 m. sausio 1 d.

48Jeigu draudimo įmonė 2015 m. gruodžio 31 d. atitiko būtinosios mokumo atsargos reikalavimą, tačiau nuo 2016 m. sausio 1 d. nesilaiko mokumo kapitalo reikalavimo, ji turi imtis būtinų priemonių mokumo kapitalo reikalavimą atitinkančiam tinkamų nuosavų lėšų lygiui atkurti arba draudimo įmonės rizikos lygiui sumažinti siekiant užtikrinti atitiktį mokumo kapitalo reikalavimui ne vėliau kaip 2017 m. gruodžio 31 d. Atitinkama draudimo įmonė turi kas tris mėnesius pateikti Lietuvos bankui pažangos ataskaitą, nurodančią priemones, kurių buvo imtasi, ir pažangą, padarytą siekiant atkurti mokumo kapitalo reikalavimą tenkinantį tinkamų nuosavų lėšų lygį arba sumažinti rizikos lygį siekiant užtikrinti atitiktį mokumo kapitalo reikalavimui.

49Nuostatų 48 punkte nurodytas termino užtikrinti atitiktį mokumo kapitalo reikalavimui pratęsimas atšaukiamas, kai iš pažangos ataskaitos matyti, kad nuo to laiko, kai buvo pastebėta, jog nesilaikoma mokumo kapitalo reikalavimo, iki dienos, kai buvo pateikta pažangos ataskaita, nepadaryta esminės pažangos atkuriant mokumo kapitalo reikalavimą tenkinantį tinkamų nuosavų lėšų lygį arba mažinant rizikos lygį siekiant užtikrinti atitiktį mokumo kapitalo reikalavimui.

 

_____________________