LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL EURŲ BANKNOTŲ IR MONETŲ AUTENTIŠKUMO IR TINKAMUMO APYVARTAI TIKRINIMO IR JŲ PAKARTOTINIO IŠLEIDIMO Į APYVARTĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. rugsėjo 16 d. Nr. 03-162
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi (redakcija nuo dienos, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 140 straipsnio 1 dalies pirmajame sakinyje ir 2 dalies pirmojoje pastraipoje nustatytą procedūrą) Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:
1. Patvirtinti Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pavesti Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybai vykdyti grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėseną, tvarkyti jų Lietuvos bankui teikiamas ataskaitas, teikti siūlymus Lietuvos banko valdybai dėl poveikio priemonių už grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos pažeidimus taikymo.
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2014 m. rugsėjo16 d.
nutarimu Nr. 03-162
EURŲ BANKNOTŲ IR MONETŲ AUTENTIŠKUMO IR TINKAMUMO APYVARTAI TIKRINIMO IR JŲ PAKARTOTINIO IŠLEIDIMO Į APYVARTĄ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos apraše (toliau – Tvarkos aprašas) nustatomi eurų banknotų ir monetų tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą reikalavimai, ataskaitų teikimo ir grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėsenos tvarka.
2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Europos Sąjungos Tarybos 2001 m. birželio 28 d. reglamentu (EB) Nr. 1338/2001, nustatančiu priemones, būtinas euro apsaugai nuo padirbinėjimo (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 1338/2001), Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos 2010 m. gruodžio 15 d. reglamentu (ES) Nr. 1210/2010 „Dėl euro monetų autentiškumo tikrinimo ir apyvartai netinkamų euro monetų tvarkymo“ (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 1210/2010) ir Europos Centrinio Banko (toliau – ECB) 2010 m. rugsėjo 16 d. sprendimu ECB/2010/14 „Dėl eurų banknotų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo bei pakartotinio išleidimo į apyvartą“ (toliau – Sprendimas (ECB/2010/14).
3. Neatskiriama Tvarkos aprašo dalis yra šie jo priedai:
3.1. Ataskaita apie eurų banknotų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų banknotų skaičių (1 priedas);
4. Pagrindinės Tvarkos aprašo sąvokos:
4.1. Apyvartai netinkami eurų banknotai – tai eurų banknotai, po Sprendimo (ECB/2010/14) 6 straipsnyje nurodyto tinkamumo apyvartai tikrinimo įvertinti kaip netinkami pakartotiniam išleidimui į apyvartą.
4.2. Apyvartai netinkamos eurų monetos – tai eurų monetos, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 1210/2010 2 straipsnio b punkte.
4.3. Apmokytas personalas – grynųjų pinigų tvarkytojų darbuotojai, kurie išmano viešuosius eurų banknotų ir monetų apsaugos požymius ir gali juos patikrinti, taip pat išmano eurų banknotų ir monetų rūšiavimo kriterijus ir jais remdamiesi gali patikrinti eurų banknotus ir monetas.
4.4. Apsikeitimo failais sistema (AFS) – Lietuvos banko valdoma informacinė sistema, kuria Lietuvos bankas su grynųjų pinigų tvarkytojais keičiasi elektroniniais dokumentais.
4.5. Eurų banknotų ir monetų pakartotinis išleidimas į apyvartą – grynųjų pinigų tvarkytojo atliekamas veiksmas, kai tiesiogiai arba netiesiogiai pakartotinai į apyvartą išleidžiami eurų banknotai ir monetos, kuriuos grynųjų pinigų tvarkytojas gavo asmenims atlikus mokėjimą, padėjus indėlį į sąskaitą, arba kuriuos jis gavo iš kito grynųjų pinigų tvarkytojo.
4.6. Grynųjų pinigų išdavimo automatas – savitarnos įrenginys, per kurį klientas banko kortele arba kitomis mokėjimo priemonėmis, gali iš savo banko sąskaitos išsiimti eurų banknotų, pvz., per grynuosius pinigus išduodantį bankomatą (angl., automated teller machine, ATM). Grynųjų pinigų išdavimo automatu taip pat laikomas savitarnos automatas (angl. self-checkout terminal, SCoT), per kurį klientai gali sumokėti už prekes arba paslaugas banko kortele, grynaisiais pinigais arba kitomis mokėjimo priemonėmis ir kuris turi grynųjų pinigų išdavimo funkciją.
4.7. Grynųjų pinigų tvarkytojai – kredito įstaigos ir kiti mokėjimo paslaugų teikėjai tiek, kiek tai susiję su mokėjimo paslaugų teikimu, taip pat kitos įstaigos, dalyvaujančios tvarkant eurų banknotus ir monetas ir pakartotinai juos išleidžiant į apyvartą, įskaitant:
4.7.1. įstaigas, kurių veiklą sudaro įvairių valiutų banknotų ir monetų keitimas, pavyzdžiui, valiutos keityklas;
5. Tvarkos aprašo tikslais grynųjų pinigų tvarkytojai informaciją Lietuvos bankui teikia elektroniniu būdu per AFS arba elektroniniu paštu gpt@lb.lt. Informacijai per AFS teikti Lietuvos bankas grynųjų pinigų tvarkytojams išduoda skaitmeninio parašo sertifikatus Lietuvos banko teisės aktų, reglamentuojančių Lietuvos banko elektroninio sertifikavimo sistemą, nustatyta tvarka.
II SKYRIUS
EURŲ BANKNOTŲ IR MONETŲ AUTENTIŠKUMO IR TINKAMUMO APYVARTAI TIKRINIMO IR JŲ PAKARTOTINIO IŠLEIDIMO Į APYVARTĄ REIKALAVIMAI
6. Grynųjų pinigų tvarkytojas prieš pakartotinai išleisdamas į apyvartą eurų banknotus ir monetas privalo patikrinti jų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai pagal Tvarkos apraše nustatytus reikalavimus.
7. Grynųjų pinigų tvarkytojas tikrina eurų banknotų ir monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai automatizuotai banknotų ir monetų tvarkymo aparatais, arba tai atlieka apmokytas personalas rankiniu būdu.
8. Jeigu du ar daugiau grynųjų pinigų tvarkytojų dalyvauja tų pačių eurų banknotų ir monetų pakartotinio išleidimo į apyvartą procese, už šių eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimą atsakingas grynųjų pinigų tvarkytojas paskiriamas sutartiniu šių grynųjų pinigų tvarkytojų susitarimu.
9. Tvarkos aprašo 7 punkto nuostatos netaikomos eurų banknotams ir monetoms, kuriuos grynųjų pinigų tvarkytojas tiesiogiai gavo iš Lietuvos banko, kitos valstybės narės, kurios valiuta yra euro, nacionalinio centrinio banko, arba kito grynųjų pinigų tvarkytojo, jau patikrinusio minėtų eurų banknotų ir monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai.
10. Eurų banknotai tikrinami tik Sprendimo (ECB/2010/14) I priede nurodytais banknotų tvarkymo aparatais, kurie įtraukti į ECB sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, skelbiamą ECB interneto svetainėje http://www.ecb.europa.eu/euro/cashprof/cashhand/recycling/html/tested.lt.html.
11. Eurų monetos tikrinamos tik monetų tvarkymo aparatais, kurie įtraukti į Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnybos sėkmingai testuotų aparatų sąrašą, skelbiamą Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnybos interneto svetainėje
http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/machines_en.pdf.
12. Grynųjų pinigų tvarkytojas eurų banknotų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai tikrina automatizuotai, vadovaudamasis minimaliais standartais, skelbiamais ECB interneto svetainėje http://www.ecb.europa.eu/euro/cashprof/cashhand/recycling/html/fitness.lt.html, naudodamas:
12.1. klientų valdomus aparatus, kuriais patikrinti eurų banknotai klasifikuojami ir veiksmai su jais atliekami vadovaujantis Sprendimo (ECB/2010/14) II a priede nustatyta tvarka;
13. Grynųjų pinigų tvarkytojas eurų banknotų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai tikrina rankiniu būdu, vadovaudamasis minimaliais standartais, nustatytais Sprendimo (ECB/2010/14) III b priede.
14. Grynųjų pinigų tvarkytojas, tikrinantis eurų monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai ir pakartotinai juos išleidžiantis į apyvartą, privalo užtikrinti, kad būtų laikomasi Reglamento (EB) 1210/2010 nuostatų.
15. Eurų banknotai ir monetos, kurių autentiškumas ir tinkamumas apyvartai tikrinamas automatizuotai Tvarkos aprašo 10 ir 11 punktuose nustatytais aparatais ir kurie suklasifikuoti kaip autentiški ir tinkami apyvartai, gali būti pakartotinai išleisti į apyvartą.
16. Eurų banknotai ir monetos, kurių autentiškumas ir tinkamumas apyvartai tikrinamas rankiniu būdu, gali būti pakartotinai išleisti į apyvartą tik grynųjų pinigų tvarkytojo kasose.
17. Grynųjų pinigų tvarkytojas privalo pašalinti iš apyvartos gautus eurų banknotus ir monetas, kurie, jo turimomis žiniomis, yra padirbti arba pakanka priežasčių taip manyti. Taip pat privalo perduoti:
III SKYRIUS
ATASKAITŲ TEIKIMAS
18. Grynųjų pinigų tvarkytojas iki kiekvienų metų paskutinės rugpjūčio ir vasario mėnesio dienos per AFS Lietuvos bankui teikia:
18.1. ataskaitą apie ankstesnį pusmetį naudotus eurų banknotų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų banknotų skaičių (1 priedas). Tvarkos aprašo 4.7.3 papunktyje nustatytiems ūkio subjektams prievolė teikti ataskaitos 3 dalies operacinius duomenis netaikoma, jeigu eurų banknotų, kuriuos jie pakartotinai išleido į apyvartą per grynųjų pinigų išdavimo automatus, skaičius ataskaitinį pusmetį sudaro mažiau kaip 100 tūkst. vienetų;
IV SKYRIUS
GRYNŲJŲ PINIGŲ TVARKYTOJŲ VEIKLOS STEBĖSENA
20. Lietuvos bankas vykdo grynųjų pinigų tvarkytojų veiklos stebėseną tikrindamas, kaip grynųjų pinigų tvarkytojas laikosi jo veiklą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir ECB teisės aktų, taip pat Tvarkos aprašo nuostatų.
21. Lietuvos bankas turi teisę:
21.1. grynųjų pinigų tvarkytojų patalpose atlikti patikrinimus (taip pat ir neįspėjęs iš anksto), kad galėtų stebėti jų banknotų ar monetų tvarkymo aparatus, ypač aparatų gebėjimą tikrinti eurų banknotų ar monetų autentiškumą ir tinkamumą apyvartai ir atsekti įtariamus padirbtais eurų banknotus ar monetas ir eurų banknotus ar monetas, kurių autentiškumas nėra aiškiai patvirtintas;
21.2. patikrinti banknotų ar monetų tvarkymo aparatų naudojimui ir kontrolei taikomas procedūras, su patikrintais eurų banknotais ar monetomis atliekamus veiksmus ir bet kokius rankiniu būdu atliekamus eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai patikrinimus;
21.3. paimti iš grynųjų pinigų tvarkytojo sutvarkytų eurų banknotų ir (arba) monetų pavyzdžius, kad galėtų juos patikrinti Lietuvos banko patalpose;
22. Lietuvos bankas, nustatęs, kad grynųjų pinigų tvarkytojas nesilaiko jo veiklą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir ECB teisės aktų ir Tvarkos aprašo nuostatų, turi teisę:
22.1. pareikalauti, kad Lietuvos banko nustatytais terminais grynųjų pinigų tvarkytojas pašalintų teisės aktų pažeidimus;
23. Jeigu grynųjų pinigų tvarkytojas nebendradarbiauja su Lietuvos banku klausimais, susijusiais su jo veiklos patikrinimu, tai laikoma jo veiklą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir ECB teisės aktų, taip pat Tvarkos aprašo nuostatų pažeidimu.
24. Lietuvos banko sprendimai, susiję su grynųjų pinigų tvarkytojo veiklos pažeidimais, kaip nustatyta Tvarkos aprašo 22–23 punktuose, priimami per 2 mėnesius nuo patikrinimo akto surašymo dienos. Jeigu Lietuvos bankas dėl objektyvių priežasčių nespėja priimti sprendimo per šį terminą, jis gali jį pratęsti, tačiau ne ilgesniam nei 4 mėnesių laikotarpiui, skaičiuojant nuo patikrinimo akto surašymo dienos, apie tai raštu informavęs grynųjų pinigų tvarkytoją. Jeigu sprendimui priimti būtina daugiau laiko, galutinio sprendimo terminas gali būti pratęstas pritarus Lietuvos banko valdybai, apie tai raštu informuojant grynųjų pinigų tvarkytoją.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Grynųjų pinigų tvarkytojui netaikoma prievolė teikti ataskaitas, kaip nurodyta Tvarkos aprašo 18 punkte, jeigu:
Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašo
1 priedas
(Ataskaitos apie eurų banknotų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų banknotų skaičių formos pavyzdys)
ATASKAITA APIE EURŲ BANKNOTŲ TVARKYMO APARATUS IR JAIS SUTVARKYTŲ EURŲ BANKNOTŲ SKAIČIŲ
_________________________
(data)
1. Informacija apie grynųjų pinigų tvarkytoją:
Grynųjų pinigų tvarkytojo pavadinimas |
|
Ataskaitinis laikotarpis |
|
2. Pagrindiniai duomenys:
2.1. klientų valdomi aparatai:
Aparato kategorija |
Aparato identifikacinis
numeris* |
Aparato gamintojas* |
Aparato pavadinimas* |
Aparato identifikavimas*
(detektoriaus sistemos ar programinės įrangos versijos) |
Bendras naudojamų aparatų skaičius |
Grynųjų pinigų priėmimo aparatas (angl. cash-in machine, CIM) |
|
|
|
|
|
Grynųjų pinigų priėmimo-išdavimo aparatas (angl. cash-recycling machine, CRM) |
|
|
|
|
|
Mišrus grynųjų pinigų priėmimo aparatas (angl. combined cash-in machine CCM) |
|
|
|
|
|
Grynųjų pinigų išdavimo aparatas (angl. cash-out machine, COM) |
|
|
|
|
|
* Šios eilutės pildomos pagal ECB interneto svetainėje esančią atitinkamą informaciją.
2.2. profesionaliems naudotojams skirti aparatai:
Aparato kategorija |
Aparato identifikacinis
numeris* |
Aparato gamintojas* |
Aparato pavadinimas* |
Aparato identifikavimas*
(detektoriaus sistemos ar programinės įrangos versijos) |
Bendras naudojamų aparatų skaičius |
|
Banknotų tvarkymo aparatas (angl. banknote processing machine, BPM) |
|
|
|
|
|
|
Banknotų autentiškumą tikrinantis aparatas (angl. banknote authentication machine, BAM) |
|
|
|
|
|
|
Pakartotinio išleidimo į apyvartą pagalbinis aparatas (angl. teller assistant recycling machine, TARM) |
|
|
|
|
|
|
Pagalbinis aparatas (angl. teller assistant machine, TAM) |
|
|
|
|
|
|
*Šios eilutės pildomos pagal ECB interneto svetainėje esančią atitinkamą informaciją.
2.3. Grynųjų pinigų išdavimo automatai (angl. cash dispensers):
|
Bendras naudojamų aparatų skaičius |
Bankomatas (angl. automated teller machine, ATM) |
|
Savitarnos automatas (angl. self-checkout terminal, SCoT) |
|
Kiti |
|
3. Operaciniai duomenys:
Nominalas,
(Eur) |
Bendras sutvarkytų eurų banknotų skaičius
(mln., vnt.)** |
Iš jų: |
||
Apyvartai netinkamų eurų banknotų skaičius (vnt.)** |
Iš jų: |
Pakartotinai išleistų į apyvartą eurų banknotų skaičius (mln., vnt.)*** |
||
Perduotų įtariamų padirbtais eurų banknotų skaičius (vnt.)** |
||||
5 |
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
20 |
|
|
|
|
50 |
|
|
|
|
100 |
|
|
|
|
200 |
|
|
|
|
500 |
|
|
|
|
**Šie eurų banknotai buvo tvarkomi klientų valdomais ar profesionaliais banknotų tvarkymo aparatais.
***Išskyrus į Lietuvos banką grąžintus eurų banknotus ir eurų banknotus, pakartotinai išleistus į apyvartą grynųjų pinigų tvarkytojo kasoje.
Per klientų valdomus aparatus ir grynųjų pinigų išdavimo automatus išleistų eurų banknotų skaičius (mln., vnt.) |
|
Grynųjų pinigų tvarkytojo atstovas
_________________________ ______________ _________________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
_________________________
(kontaktinis tel.)
Eurų banknotų ir monetų autentiškumo ir tinkamumo apyvartai tikrinimo ir jų pakartotinio išleidimo į apyvartą tvarkos aprašo
2 priedas
(Ataskaitos apie eurų monetų tvarkymo aparatus ir jais sutvarkytų eurų monetų skaičių formos pavyzdys)
ATASKAITA APIE EURŲ MONETŲ TVARKYMO APARATUS IR JAIS SUTVARKYTŲ EURŲ MONETŲ SKAIČIŲ
___________________________
(data)
1. Informacija apie grynųjų pinigų tvarkytoją:
Grynųjų pinigų tvarkytojo pavadinimas |
|
Ataskaitinis laikotarpis |
|
2. Duomenys:
Monetų tvarkymo aparato pavadinimas |
Aparato gamintojas |
Aparatų skaičius |
Aparato vieta (nurodyti adresą) |
Sutvarkyta eurų monetų (mln. vnt.) |
Sutvarkyta eurų monetų pagal nominalą
(mln. vnt.) |
||
2 Eur |
1 Eur |
0,50 Eur |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grynųjų pinigų tvarkytojo atstovas
_________________________ ______________ _________________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
_________________________
(kontaktinis tel.)