LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
įsakymas
DĖL Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2018 M. BIRŽELIO 26 D. ĮSAKYMO NR. I-218 „DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL VIEŠOJO INTERESO GYNIMO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. spalio 8 d. Nr. I-227
Vilnius
1. Pakeičiu Rekomendacijas dėl viešojo intereso gynimo, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2018 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. I-218 „Dėl Rekomendacijų dėl viešojo intereso gynimo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
„5. Prašymus dėl galimai pažeisto viešojo intereso nagrinėja apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai, o apygardų prokuratūrose, kuriose nėra Viešojo intereso gynimo skyrių, – prokurorai, atliekantys viešojo intereso gynimo funkciją. Ypatingos svarbos atvejais prašymus dėl galimai pažeisto viešojo intereso nagrinėja Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai.“
1.2. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Prokuroras, turėdamas informacijos apie galimai pažeistą viešąjį interesą, dėl kurio tyrimas prokuratūroje neatliekamas, pateikia Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiajam prokurorui (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiajam prokurorui (jo pavaduotojui)) ar kitam aukštesniajam prokurorui tarnybinį pranešimą. Tarnybinis pranešimas apie prokuroro inicijuojamą tyrimą registruojamas dokumentų valdymo sistemoje bendrame prašymų, pareiškimų ir skundų registre. Tarnybiniu pranešimu inicijuotas tyrimas aukštesniojo prokuroro rezoliucija pavedamas atlikti tarnybinį pranešimą pateikusiam arba kitam prokurorui. Tyrimo atlikimo terminas pradedamas skaičiuoti nuo kitos dienos po tarnybinio pranešimo užregistravimo dokumentų valdymo sistemoje bendrame prašymų, pareiškimų ir skundų registre.“
1.3. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas)) rezoliucija paveda nagrinėti prašymą prokurorui (prokurorams), prokurorui ir vyriausiojo prokuroro (prokuroro) padėjėjui (padėjėjams). Vyriausiojo prokuroro (prokuroro) padėjėjui (padėjėjams) pavesti nagrinėti prašymą galima tik kartu su prokuroru.“
1.4. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Prašymą nagrinėjantis prokuroras motyvuotą prašymą pratęsti prašymo (pareiškimo) nagrinėjimo terminą (1 priedas) Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiajam prokurorui (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiajam prokurorui (jo pavaduotojui)) dokumentų valdymo sistemos priemonėmis pateikia ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki prašymo nagrinėjimo termino pabaigos. Kai prašymą nagrinėja Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras, prašymas dėl termino pratęsimo teikiamas jo aukštesniajam prokurorui. Prašymo nagrinėjimo medžiagos rinkimo ir sprendimo priėmimo terminas pratęsiamas darbo dienomis, taip pat ir tais atvejais, kai kituose teisės aktuose numatytas prašymo nagrinėjimo terminas skaičiuojamas kalendorinėmis dienomis.“
1.5. Pakeičiu 32.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„32.1. Nutarimu pareikalauti valstybės ar savivaldybės institucijų, įstaigų ar įmonių jų veiklos srityje spręsti dėl priemonių teisės pažeidimams pašalinti taikymo ir per 20 darbo dienų nuo reikalavimo gavimo informuoti prokuratūrą apie priimtą sprendimą, taip pat per 20 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos pateikti prokuratūrai informaciją apie sprendimo vykdymo rezultatus (Prokuratūros įstatymo 19 straipsnio 4 dalies 2 punktas). Nutarime būtina pateikti argumentus dėl teisės pažeidimo ir konkrečiai nurodyti, kaip nustatytais teisės pažeidimais pažeidžiamas viešasis interesas. Jeigu sprendimas per 20 darbo dienų neįvykdomas, prokuroras gali įpareigoti valstybės ar savivaldybių instituciją, įstaigą ar įmonę periodiškai kas 20 darbo dienų teikti informaciją apie sprendimo vykdymo eigą. Įvertinus iš valstybės ar savivaldybių institucijų, įstaigų ar įmonių gautą informaciją apie sprendimo vykdymo rezultatus, per 10 darbo dienų nuo paskutinių duomenų gavimo surašoma motyvuota išvada dėl viešojo intereso pažeidimo pašalinimo ir apie tai dokumentų valdymo sistemos priemonėmis informuojamas Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas)). Kai prašymą nagrinėja Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras, informacija apie išvados surašymą pateikiama jo aukštesniajam prokurorui.“
1.6. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:
„47. Apie prokuroro inicijuoto tyrimo ir tyrimo pagal teismo nutartį rezultatus informuojamas Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas)). Kai tyrimą atlieka Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras, informacija pateikiama jo aukštesniajam prokurorui.“
1.7. Pakeičiu 491.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„491.2. priimtas apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo), apygardos prokuratūros, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, prokuroro, atliekančio viešojo intereso gynimo funkciją, Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroro – Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiajam prokurorui (jo pavaduotojui);“.
1.8. Pakeičiu 492 punktą ir jį išdėstau taip:
„492. Vadovaudamasis Prokuratūros įstatymo 15 straipsnio 4 dalimi aukštesnysis prokuroras ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Rekomendacijų 491 punkte nurodyto nutarimo gavimo patikrina jo teisėtumą, pagrįstumą ir dokumentų valdymo sistemos priemonėmis įrašo rezoliuciją „Nutarimas yra teisėtas ir pagrįstas“ arba priima vieną iš Rekomendacijų 52.2 ar 52.3 papunkčiuose numatytų nutarimų. Apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo), apygardos prokuratūros, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, prokuroro, atliekančio viešojo intereso gynimo funkciją (Rekomendacijų 491.2 papunktis), nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą tikrina Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras (jo pavaduotojas) arba paveda tai padaryti kitam aukštesniajam prokurorui.“
1.9. Pakeičiu 68 punktą ir jį išdėstau taip:
„68. Teisme nagrinėjant civilinę ar administracinę bylą pagal prokuroro ieškinį, pareiškimą ar prašymą, paprastai dalyvauja tas prokuroras, kuris kreipėsi į teismą su ieškiniu, pareiškimu ar prašymu. Prokuroras apie paskirtą teismo posėdžio laiką ir vietą privalo informuoti Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiąjį prokurorą (apygardos prokuratūroje, kurioje nėra Viešojo intereso gynimo skyriaus, – apygardos prokuratūros vyriausiąjį prokurorą (jo pavaduotoją)). Teismo procese dėl proceso atnaujinimo civilinėje byloje prokuroras dalyvauja pagal generalinio prokuroro įgaliojimą. Prokuroras privalo domėtis pateikto ieškinio, pareiškimo, prašymo nagrinėjimo eiga ir pagal galimybes užtikrinti proceso koncentruotumo principo įgyvendinimą.“