LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

Sprendimas

 

DĖL VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMŲ KANDIDATŲ DISKUSIJŲ PER RADIJĄ IR TELEVIZIJĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. lapkričio 20 d. Nr. Sp-146

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 14 punktu ir Lietuvos Respublikos politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo 16 straipsnio 9 dalies 1 punktu, nusprendžia:

1.  Patvirtinti Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašą (pridedama).

2Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2010 m. rugsėjo 15 d. sprendimą Nr. Sp-69 „Dėl Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais papildymais ir pakeitimais.

 

 

 

Pirmininkė                                                                                                              Laura Matjošaitytė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vyriausiosios rinkimų komisijos

2018 m. lapkričio 20 d. sprendimu Nr. Sp-146

 

VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS FINANSUOJAMŲ KANDIDATŲ DISKUSIJŲ PER RADIJĄ IR TELEVIZIJĄ TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma tvarka, pagal kurią iš Lietuvos Respublikos vyriausiajai rinkimų komisijai (toliau – Komisija) skirtų asignavimų organizuojamos ir vykdomos kandidatų ir kandidatų sąrašų atstovų diskusijos.

2. Paskelbus kandidatų sąrašus ir kandidatus, transliuotojai transliuoja kandidatų ir jų sąrašų diskusijas, skirtas rinkimų agitacijai (toliau – diskusijų programos).

3. Komisija organizuoja diskusijų programas, kurias:

3.1. Lietuvos Respublikos rinkimus reglamentuojančių įstatymų nustatyta tvarka rengia ir transliuoja Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija;

3.2. Lietuvos Respublikos rinkimus reglamentuojančių įstatymų nustatyta tvarka rengia ir transliuoja Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parinkti diskusijų programų rengėjai ir transliuotojai.

4. Kandidatų ir jų sąrašų diskusijų programos finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis, Lietuvos Respublikos rinkimus reglamentuojančių įstatymų nustatyta tvarka.

5. Paskelbus kandidatų sąrašus ir kandidatus, programų transliuotojai (toliau – transliuotojai) rengdami kandidatų ir jų sąrašų diskusijas vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymu, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu, Lietuvos Respublikos politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymu, Visuomenės informavimo etikos kodeksu, kitais teisės aktais ir Aprašu.

6. Diskusijų programų metu negali būti transliuojama politinė reklama.

7. Diskusijų programų trukmė ir laikas nustatomi ir programos rengiamos taip, kad nebūtų pažeistas kandidatų ir jų sąrašų lygiateisiškumo principas.

8. Diskusijų programos pradedamos transliuoti Komisijos ir transliuotojų sutartyse nustatytais terminais, baigiamos transliuoti likus ne mažiau kaip 30 (trisdešimt) valandų iki rinkimų pradžios.

9. Transliuotojas per sutartyje nustatytą terminą perduoda Komisijai abiejų šalių suderinto formato diskusijų programų įrašus.

10. Visos turtinės autorių teisės į diskusijų programas, sukurtas vykdant tarp Komisijos ir transliuotojų sudarytas sutartis, nuo paslaugos perdavimo momento pereina Komisijos nuosavybėn.

 

II SKYRIUS

KANDIDATŲ DALYVAVIMAS DISKUSIJŲ PROGRAMOSE

 

11. Diskusijų programos organizuojamos kaip programos, kurių metu kandidatai, kandidatų sąrašų atstovų grupės diskutuoja tarpusavyje ir (ar) su diskusijų programos vedėju, atsako į diskusijų programos vedėjo ar kitų diskusijos dalyvių klausimus.

12. Kandidatai ir kandidatų sąrašų atstovų grupės diskusijos programoje diskutuoja programos vedėjo pasiūlytomis temomis.

13. Diskusijose dalyvaujančių kandidatų ar kandidatų sąrašų atstovų grupės sudaromos tarpusavio susitarimu, o jeigu jo nėra, – burtais.

14. Burtų traukimą organizuoja Komisija arba tai padaryti paveda apygardų (savivaldybių) rinkimų komisijoms. Pirmiausia ištraukiami burtai dėl burtų traukimo eiliškumo, po to – dėl diskusijų programų datos, laiko ir porų. Burtus traukia kandidatų sąrašo (kandidato) atstovas, o jeigu jis nedalyvauja, – Komisijos atstovas.

15. Jeigu kandidatų sąrašo atstovas (atstovai) ar kandidatas atsisako dalyvauti diskusijų programoje ir (ar) neatvyksta į tokią diskusiją, diskusijų programos laikas nekompensuojamas ir neperduodamas kitiems kandidatų sąrašams ar kandidatams, o diskusijų programos vedėjas apie tai informuoja programos metu.

16. Transliuotojai turi imtis visų įmanomų priemonių, siekdami užkirsti kelią tam, kad diskusijų metu nebūtų paskelbta kandidatą kompromituojanti medžiaga. To nepavykus padaryti, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teisės aktais, transliuotojas turi paskelbti kandidato atsakomąją nuomonę, už kurios paskelbimą apmoka asmuo, dėl kurio atsirado Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyti atsakomosios nuomonės paskelbimo pagrindai.

17. Komisija organizuoja diskusijų programas, skirtas:

17.1. rinkimams į Europos Parlamentą, Lietuvos Respublikos Seimo (daugiamandatėje rinkimų apygardoje) ir Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimams, transliuojamas per nacionalines programas;

17.2. rinkimams į Lietuvos Respublikos Seimą (vienmandatėse rinkimų apygardose), transliuojamas atitinkamos rinkimų apygardos teritorijoje;

17.3. savivaldybių tarybų narių rinkimams, transliuojamas atitinkamos savivaldybės teritorijoje.

18. Komisija gali organizuoti diskusijų programų transliavimą internetu, jeigu:

18.1. Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka transliuotojų pasiūlyti nacionalinių ir (ar) regioninių diskusijų programų kūrimo ir transliavimo įkainiai Komisijai yra per dideli ar buvo gauti transliuotojų ekonomiškai nenaudingi pasiūlymai;

18.2. Aprašo 17.2 ir 17.3 papunkčiuose nurodytais atvejais savivaldybėje (apygardoje) nėra transliuotojo, transliuojančio jos teritorijoje diskusijų programas.

 

III SKYRIUS

DISKUSIJŲ PROGRAMOS

 

19. Diskutuojama valstybine kalba. Jeigu kandidatas, politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto ar koalicijos atstovas nori kalbėti kita kalba, kandidatas, politinė partija, visuomeninis rinkimų komitetas ar koalicija privalo savo lėšomis ir savo laiko sąskaita užtikrinti vertimą į lietuvių kalbą.

20. Laikas, skirtas diskusijų programų dalyvių kalboms, nustatomas vadovaujantis Aprašo 7 punktu ir apskaičiuojamas pagal sudarytas Komisijos ir transliuotojų sutartis bei atitinkamų rinkimų diskusijų programų rengimo taisyklėse.

21. Diskusijų programos transliuojamos tiesiogiai arba įrašomos iš anksto.

22. Diskusijų programų metu draudžiama vykdyti žiūrovų (klausytojų) balsavimus, taikyti kitus pramoginius elementus, trukdančius visuomenei susipažindinti su kandidatais, politinėmis partijomis ir jų koalicijomis bei visuomeniniais rinkimų komitetais.

23. Diskusijų programos turi būti pažymėtos Komisijos nustatyta politinės reklamos žymėjimo tvarka.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Kiekvieniems rinkimams Komisija patvirtina diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašus, sukonkretinančius Apraše nustatytą diskusijų programų organizavimo ir vykdymo tvarką.

25. Ginčai, kylantys dėl Aprašo pažeidimų, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________