Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

NACIONALINĖS ŠVIETIMO AGENTŪROS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KALBŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠO, MATEMATIKOS, GAMTOS MOKSLŲ DALYKŲ, INFORMATIKOS IR INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠO, VISUOMENINIO UGDYMO DALYKŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 23 d. Nr. VK-909

Vilnius

 

Vadovaudamasis Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. V-1187 „Dėl Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 41.1 papunkčiu,

tvirtinu pridedamus:

1.  Kalbų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašą;

2.  Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašą;

3.  Visuomeninio ugdymo dalykų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašą.

 

 

Direktorius                                                                                                                Aidas Aldakauskas

 

PATVIRTINTA

Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus

2024 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. VK-909

 

 

KALBŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kalbų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašas (toliau – aprašas) nustato lietuvių kalbos ir literatūros, lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, taip pat užsienio kalbos (pirmosios) valstybinių brandos egzaminų užduočių specifiką ir pobūdį, taškų sumą ir jų paskirstymą pagal pasiekimų lygius, trukmę, užduoties pateikimą, priemones ir kandidatų atliktų užduočių vertinimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. V-1187 „Dėl Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ vartojamas sąvokas.

3. Organizuojami šie kalbų valstybiniai brandos egzaminai: lietuvių kalbos ir literatūros pagal vidurinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros išplėstinio (A) kurso bendrąją programą (toliau – lietuvių kalba ir literatūra (A)), lietuvių kalbos ir literatūros pagal vidurinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros bendrojo (B) kurso bendrąją programą (toliau – lietuvių kalba ir literatūra (B)), lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, užsienio (anglų) kalbos, užsienio (prancūzų) kalbos, užsienio (vokiečių) kalbos. Valstybinį brandos egzaminą sudaro pirma ir antra dalys.

4. Dalyko valstybinio brandos egzamino pirmos ir antros dalių užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymosi turinys, užduoties taškų procentai nustatyti Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrosiose programose, patvirtintose Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. V-1269 „Dėl Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ (toliau – Bendrosios programos).

5. Valstybiniu brandos egzaminu vertinamos kandidatų įgytos kompetencijos. Dalykų bendrosiose programose siektini ugdymo rezultatai aprašyti kaip mokinių kompetencijų ugdymo pasiekimai. Pasiekimų sritys ir pasiekimai bendrosiose programose išskirti, vadovaujantis bendrųjų programų 1 priedu „Kompetencijų raidos aprašas“. Pasiekimai siejami su išskirtais kompetencijų sandais ir jų raiška. Kompetencijos ugdomos visų bendrųjų programų mokymo(si) turiniu. Jų ugdymo rezultatai nurodyti dalykų pasiekimų raidos aprašymuose. Šiame apraše kognityvinių gebėjimų sritis charakterizuoja pasiekimų aprašymuose vartojamos sąvokos:

5.1žinios ir supratimas – kandidatas supranta, įvardija, apibūdina ir tinkamai vartoja kalbos struktūras, sąvokas, faktus, įvykius, dėsningumus, reiškinius ir procesus; apibūdina kalbinės raiškos priemonių funkcijas; įvardija tiesiogiai pasakytas mintis, remdamasis teksto visuma ir kontekstu;

5.2taikymas – kandidatas, taikydamas žinias, atsako į klausimus, atlieka užduotis, randa ir apibendrina informaciją įvairiuose šaltiniuose, lygina, iliustruoja, daro išvadas apie faktus, įvykius, dėsningumus, objektus, reiškinius ir procesus, jų priežastis ir pasekmes įvairiuose žinomuose ir (ar) nesudėtinguose, ir (ar) įprastuose kontekstuose; analizuodamas ir (ar) redaguodamas teksto kalbos taisyklingumą bei stilių, vartoja tinkamus žodžius, tinkamas gramatines formas ir konstrukcijas, laikosi rašybos ir skyrybos taisyklių̨, taiko kalbinės raiškos priemones; komponuodamas tekstą, siekia teksto rišlumo ir vientisumo, turinio struktūros ir raiškos dermės; aiškiai formuluoja mintis, pagrindžia jas tinkamais argumentais;

5.3aukštesnieji mąstymo gebėjimai – kandidatas įvertina pateiktus faktus, idėjas, nuomones ir nustato jų priežasties ir pasekmės ryšį, analizuoja ir interpretuoja informaciją, nustato ir pagrindžia jos patikimumą, kelia ir atsako į klausimus, siedamas skirtingų šaltinių duomenis, argumentuotai reiškia savo požiūrį̨ ir vertinimą̨, polemizuoja, remdamasis savo literatūrine ir kultūrine patirtimi, nuosekliai ir sistemingai ieško atsakymų, taiko tiriamąsias strategijas, daro pagrįstas ir išsamias išvadas, kuria tekstus, naudodamasis įžvalgomis ir argumentais.

 

II SKYRIUS

LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOTYS

 

6Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinio brandos egzamino, lietuvių kalbos ir literatūros (A) valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymo(si) turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 13 priedo „Lietuvių kalbos ir literatūros bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

7Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinis brandos egzaminas.

7.1. Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

7.1.1. Užduoties pobūdis

Kalbėjimas

Pateikiamas tekstas su keliais nukreipiamaisiais klausimais, užduotimis (pvz., pristatyti perskaitytą tekstą, įvertinti teksto autoriaus požiūrį į tekste svarstomą problemą, su juo polemizuoti ir pan.). Diskusija teksto tema ir (ar) problema vyksta ne mažiau kaip pusę kandidato kalbėjimui skirto laiko.

Tekstas publicistinis (pvz., straipsnis, reportažas, laiškas, interviu ar jų ištraukos).

Tekstų tematika ir (ar) problematika įvairi, aktuali, apimanti platų kultūrinių ir visuomeninių problemų spektrą. Gali būti pateikiami literatūrinės publicistikos tekstai (pvz., publicistiniu stiliumi parašytos recenzijos, straipsniai, kiti pamąstymai apie literatūrą, esė ar kito žanro tekstai).

Tekstas autentiškas arba minimaliai koreguotas, nuo 350 iki 400 žodžių apimties.

7.1.2. Tikrinamos gebėjimų grupės 

Kalbėjimas, klausymas ir sąveika: dalyvauja įvairiose komunikavimo situacijose, klausosi ir kalba, atsižvelgdami į situaciją, tikslą, adresatą; tinkamai vartoja kalbinės raiškos priemones, laikosi kalbos normų; taiko klausymosi ir kalbėjimo strategijas.

Skaitymas, teksto supratimas ir literatūros bei kultūros pažinimas: aptaria skaitomą tekstą, analizuoja, interpretuoja, daro išvadas, remdamiesi literatūros žiniomis; vertina skaitomo teksto turinį ir raišką.

7.1.3. Iš viso taškų

30

7.1.4. Trukmė 

Ruošiamasi kalbėjimui 20 min., kalbama(si) iki 10 min.

7.1.5. Užduoties pateikimas

Užduotis rengiama centralizuotai. Vykdymo centras – mokykla, kurioje kandidatas mokosi.

Elektroninė užduotis kandidatui, elektroninė medžiaga (vertinimo lapas, užduotis, vertinimo instrukcija) vertintojui.

7.1.6. Priemonės

Kompiuteris kandidatui, lapai užrašams, 2 kompiuteriai dviem vertintojams. Reikalavimai priemonių ir medžiagos pateikimui nustatyti Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

7.1.7. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

2 vertintojai.

7.2. Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinio brandos egzamino antra dalis.

7.2.1. Užduoties pobūdis

Rašymas

Pateikiamos dviejų tipų užduotys: grožinio teksto interpretavimas ir probleminio klausimo pagal pateiktą grožinį tekstą svarstymas, remiantis kultūrine patirtimi. Kandidatas pasirenka vieną užduotį ir kuria tekstą. Kiekvienoje užduotyje pateikiami nukreipiamieji klausimai. Pereinamuoju laikotarpiu (2025 ir 2026 m.) vienas tekstas interpretavimui parenkamas iš privalomų kūrinių.

Mažiausia sukurto teksto apimtis – 400 žodžių.

7.2.2. Tikrinamos gebėjimų grupės

Skaitymas, teksto supratimas ir literatūros bei kultūros pažinimas: aptaria skaitomus tekstus, analizuoja, interpretuoja, daro išvadas, remdamiesi literatūros žiniomis; vertina skaitomų tekstų turinį ir raišką; atskleidžia filologinį ir kultūrinį išprusimą.

Rašymas ir teksto kūrimas: kuria tekstus, atsižvelgdami į rašymo tikslą, adresatą ir komunikavimo situaciją; kuria tinkamos struktūros tekstus; rašo taisyklinga ir stilinga kalba.

7.2.3. Iš viso taškų

70

7.2.4. Trukmė

240 min.

7.2.5. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

7.2.6. Priemonės

Reikalavimai priemonių ir medžiagos pateikimui nustatyti Lietuvių kalbos ir literatūros (B) valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

7.2.7. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

 

8Lietuvių kalbos ir literatūros (A) valstybinis brandos egzaminas.

8.1. Lietuvių kalbos ir literatūros (A) valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

8.1.1. Užduoties pobūdis

Kalbėjimas

Pateikiamas publicistinis tekstas su keliais nukreipiamaisiais klausimais, užduotimis (pvz., pristatyti perskaitytą tekstą, įvertinti teksto autoriaus požiūrį į tekste svarstomą problemą, su juo polemizuoti ir pan.). Diskusija teksto tema ir (ar) problema vyksta ne mažiau kaip pusę kandidato kalbėjimui skirto laiko.

Tekstas publicistinis (pvz., straipsnis, reportažas, laiškas, interviu ar jų ištraukos).

Tekstų tematika ir (ar) problematika įvairi, aktuali, apimanti platų kultūrinių ir visuomeninių problemų spektrą. Gali būti pateikiami literatūrinės publicistikos tekstai (pvz., publicistiniu stiliumi parašytos recenzijos, straipsniai, kiti pamąstymai apie literatūrą, esė ar kito žanro tekstai).

Tekstas autentiškas arba minimaliai koreguotas, nuo 450 iki 500 žodžių apimties.

8.1.2. Tikrinamos gebėjimų grupės

Kalbėjimas, klausymas ir sąveika: dalyvauja įvairiose komunikavimo situacijose, klausosi ir kalba, atsižvelgdami į situaciją, tikslą, adresatą; tinkamai vartoja kalbinės raiškos priemones, laikosi kalbos normų; taiko klausymosi ir kalbėjimo strategijas.

Skaitymas, teksto supratimas ir literatūros bei kultūros pažinimas: aptaria skaitomą tekstą, analizuoja, interpretuoja, daro išvadas, remdamiesi literatūros žiniomis; vertina skaitomo teksto turinį ir raišką; atskleidžia filologinį ir kultūrinį išprusimą.

8.1.3. Iš viso taškų

30

8.1.4. Trukmė

Ruošiamasi kalbėjimui 20 min., kalbama(si) iki 10 min.

8.1.5. Užduoties pateikimas

Užduotis rengiama centralizuotai. Vykdymo centras – mokykla, kurioje kandidatas mokosi.

Elektroninė užduotis kandidatui, elektroninė medžiaga (vertinimo lapas, užduotis, vertinimo instrukcija) vertintojui.

8.1.6. Priemonės

Kompiuteris kandidatui, lapas užrašams, 2 kompiuteriai dviem vertintojams. Reikalavimai priemonių ir medžiagos pateikimui nustatyti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

8.1.7. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

2 vertintojai, tos pačios arba kitos mokyklos mokytojai.

8.2. Lietuvių kalbos ir literatūros (A) valstybinio brandos egzamino antra dalis.

8.2.1. Užduoties pobūdis

Rašymas

Pateikiamos dviejų tipų užduotys: grožinio teksto interpretavimas ir probleminio klausimo pagal pateiktą grožinį tekstą svarstymas, remiantis kultūrine patirtimi. Kandidatas pasirenka vieną užduotį ir kuria tekstą.

Pereinamuoju laikotarpiu (2025 ir 2026 m.) vienas tekstas interpretavimui parenkamas iš privalomų kūrinių.

Mažiausia sukurto teksto apimtis – 450 žodžių.

8.2.2. Tikrinamos gebėjimų grupės

Skaitymas, teksto supratimas ir literatūros bei kultūros pažinimas: aptaria skaitomus tekstus, analizuoja, interpretuoja, daro išvadas, remdamiesi literatūros žiniomis; vertina skaitomų tekstų turinį ir raišką; atskleidžia filologinį ir kultūrinį išprusimą.

Rašymas ir teksto kūrimas: kuria tekstus, atsižvelgdami į rašymo tikslą, adresatą ir komunikavimo situaciją; kuria tinkamos struktūros tekstus; rašo taisyklinga ir stilinga kalba.

8.2.3. Iš viso taškų

70

8.2.4. Trukmė

240 min.

8.2.5. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

8.2.6. Priemonės

Reikalavimai priemonių ir medžiagos pateikimui nustatyti Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

8.2.7. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

 

III SKYRIUS

LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS GIMTOSIOS KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

9. Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymo(si) turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 4 priedo „Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

10Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas.

10.1. Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

10.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro trys dalys.

I užduoties dalis. Klausomo teksto supratimas.

Pateikiami vienas ar keli garso arba audiovizualiniai įrašai, kuriuose kalbama bendrine kalba įvairiomis kultūrinėmis ir (ar) visuomeninėmis temomis. Bendra garso įrašų trukmė – iki 5–6 min. Kandidatai klausosi įrašų, analizuoja ir interpretuoja pranešimus, pvz., tikrinama, ar suprasta pagrindinė informacija ir (ar) mintis, nuomonė, vertinimas, ar detaliai suprastas tekstas.

II užduoties dalis. Skaitomo teksto supratimas.

Pateikiami įvairų socialinį ir kultūrinį kontekstą apimantys įvairaus pobūdžio tekstai. Teksto (tekstų) apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai skaito tekstus, analizuoja, interpretuoja, vertina, daro išvadas.

III užduoties dalis. Teksto kūrimas.

Pateikiamos užduotys, kuriomis patikrinami teksto komponavimo ir redagavimo gebėjimai, pvz., temos supratimas ir interpretavimas, tinkamas kalbos priemonių vartojimas, siekiant teksto taisyklingumo, aiškumo, rišlumo.

Kiekvienoje dalyje pateikiami pasirenkamojo atsakymo ar trumpojo atsakymo klausimai. Pasirenkamojo atsakymo klausimai gali būti: pateiktų atsakymų pasirinkimo (su vienu ar keliais teisingais atsakymais); pateiktų atsakymų porų susiejimo; pateiktų objektų eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto objektų sąrašo; elementų pažymėjimo pateiktoje vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje).

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (raidę, žodį, skaičių, kelis skaičius ir pan.).

10.1.2. Iš viso taškų

40

10.1.3. Trukmė

90 min.

10.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

10.1.5. Priemonės

Lapas užrašams. Kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

10.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

10.2. Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antra dalis.

10.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

Pirmoje užduoties dalyje pateikiami literatūros ir (ar) kiti kultūros tekstai, bent vienas turi būti parenkamas iš grožinės literatūros. Bendra tekstų apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai analizuoja, interpretuoja, vertina, lygina, daro išvadas, taiko įvairių kontekstų išmanymą, literatūros ir kalbos žinias. Klausimai gali būti pasirenkamojo atsakymo, trumpieji ir struktūruoto atsakymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

Pirmos dalies taškų suma – 30.

Antroje užduoties dalyje teksto kūrimui pateikiamos dvi rašinio temos ir tekstas (teksto ištrauka) interpretacijai pasirinktinai. Kurdamas samprotaujamojo pobūdžio tekstą, kandidatas privalo pasiremti bent dviem grožinės literatūros kūriniais, bent vienas iš literatūros kūrinių turi būti lenkų rašytojo iš bendrųjų programų 4 priedo „Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3 ir 33.5.3 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų kūrinių sąrašų.

Interpretacijai pateikiami tekstai iš bendrųjų programų 4 priedo „Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3, 33.5.3, 33.5.4 ir 33.5.5 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų ir rekomenduojamų autorių ir kūrinių sąrašų. Turi būti nurodyta kūrinio parašymo data ir kita reikšminga informacija. Mažiausia sukurto teksto apimtis – 300 žodžių.

Antros dalies taškų suma – 30.

10.2.2. Iš viso taškų

60

10.2.3. Trukmė

240 min. Pirmai užduoties daliai rekomenduojama 60 min., antrai – 180 min. 

10.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

10.2.5. Priemonės ir priedai

Skaitmenizuoti arba popieriniai žodynai – lenkų kalbos aiškinamasis žodynas (lenk. Słownik języka polskiego) ir lenkų kalbos norminis žodynas (lenk. Słownik poprawnej polszczyzny) – ir kūriniai arba jų ištraukos iš privalomų kūrinių sąrašo. Reikalavimai dėl žodynų, kūrinių ar jų ištraukų pateikimo nustatyti Lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

10.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

10.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine.

Žinios ir supratimas – 10 proc., taikymas – 60 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 30 proc.

 

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

IV SKYRIUS

BALTARUSIŲ TAUTINĖS MAŽUMOS GIMTOSIOS KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

11. Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymo(si) turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 15 priedo „Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

12Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas.

12.1. Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

12.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro trys dalys.

I užduoties dalis. Klausomo teksto supratimas.

Pateikiami vienas ar keli garso arba audiovizualiniai įrašai, kuriuose kalbama bendrine kalba įvairiomis kultūrinėmis ir (ar) visuomeninėmis temomis. Bendra garso įrašų trukmė – iki 5–6 min. Kandidatai klausosi įrašų, analizuoja ir interpretuoja pranešimus, pvz., tikrinama, ar suprasta pagrindinė informacija ir (ar) mintis, nuomonė, vertinimas, ar detaliai suprastas tekstas.

II užduoties dalis. Skaitomo teksto supratimas.

Pateikiami įvairų socialinį ir kultūrinį kontekstą apimantys įvairaus pobūdžio tekstai. Teksto (tekstų) apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai skaito tekstus, analizuoja, interpretuoja, vertina, daro išvadas.

III užduoties dalis. Teksto kūrimas.

Pateikiamos užduotys, kuriomis patikrinami teksto komponavimo ir redagavimo gebėjimai, pvz., temos supratimas ir interpretavimas, tinkamas kalbos priemonių vartojimas, siekiant teksto taisyklingumo, aiškumo, rišlumo.

Kiekvienoje dalyje pateikiami pasirenkamojo atsakymo ar trumpojo atsakymo klausimai. Pasirenkamojo atsakymo klausimai gali būti: pateiktų atsakymų pasirinkimo (su vienu ar keliais teisingais atsakymais); pateiktų atsakymų porų susiejimo; pateiktų objektų eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto objektų sąrašo; elementų pažymėjimo pateiktoje vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje).

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (raidę, žodį, skaičių, kelis skaičius ir pan.).

12.1.2. Iš viso taškų

40

12.1.3. Trukmė

90 min.

12.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

12.1.5. Priemonės

Lapas užrašams. Kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

12.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

12.2. Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antra dalis.

12.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

Pirmoje užduoties dalyje pateikiami literatūros ir (ar) kiti kultūros tekstai, bent vienas turi būti parenkamas iš grožinės literatūros. Bendra tekstų apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai analizuoja, interpretuoja, vertina, lygina, daro išvadas, taiko įvairių kontekstų išmanymą, literatūros ir kalbos žinias. Klausimai gali būti pasirenkamojo atsakymo, trumpieji ir struktūruoto atsakymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

Pirmos dalies taškų suma – 30.

Antroje užduoties dalyje teksto kūrimui pateikiamos dvi rašinio temos ir tekstas (teksto ištrauka) interpretacijai pasirinktinai. Kurdamas samprotaujamojo pobūdžio tekstą, kandidatas privalo pasiremti bent dviem grožinės literatūros kūriniais, bent vienas iš literatūros kūrinių turi būti baltarusių rašytojo iš bendrųjų programų 15 priedo „Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 37.5.3 ir 38.5.3 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų kūrinių sąrašų.

Interpretacijai pateikiami tekstai iš bendrųjų programų 15 priedo „Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 37.5.3, 38.5.3, 38.5.4 ir 38.5.5 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų ir rekomenduojamų autorių ir kūrinių sąrašų. Turi būti nurodyta kūrinio parašymo data ir kita reikšminga informacija. Mažiausia sukurto teksto apimtis – 300 žodžių.

Antros dalies taškų suma – 30.

12.2.2. Iš viso taškų

60

12.2.3. Trukmė

240 min. Pirmai užduoties daliai rekomenduojama 60 min., antrai – 180 min.

12.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

12.2.5. Priemonės ir priedai

Skaitmenizuoti arba popieriniai žodynai – baltarusių kalbos aiškinamasis ir baltarusių kalbos norminis žodynas – ir kūriniai arba jų ištraukos iš privalomų kūrinių sąrašo. Reikalavimai dėl žodynų, kūrinių ar jų ištraukų pateikimo nustatyti Baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

12.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

12.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine.

Žinios ir supratimas – 10 proc., taikymas – 60 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 30 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

V SKYRIUS

RUSŲ TAUTINĖS MAŽUMOS GIMTOSIOS KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

13. Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymo(si) turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 16 priedo „Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

14Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas.

14.1. Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

14.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro trys dalys.

I užduoties dalis. Klausomo teksto supratimas.

Pateikiami vienas ar keli garso arba audiovizualiniai įrašai, kuriuose kalbama bendrine kalba įvairiomis kultūrinėmis ir (ar) visuomeninėmis temomis. Bendra garso įrašų trukmė – iki 5–6 min. Kandidatai klausosi įrašų, analizuoja ir interpretuoja pranešimus, pvz., tikrinama, ar suprasta pagrindinė informacija ir (ar) mintis, nuomonė, vertinimas, ar detaliai suprastas tekstas.

II užduoties dalis. Skaitomo teksto supratimas.

Pateikiami įvairų socialinį ir kultūrinį kontekstą apimantys įvairaus pobūdžio tekstai. Teksto (tekstų) apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai skaito tekstus, analizuoja, interpretuoja, vertina, daro išvadas.

III užduoties dalis. Teksto kūrimas.

Pateikiamos užduotys, kuriomis patikrinami teksto komponavimo ir redagavimo gebėjimai, pvz., temos supratimas ir interpretavimas, tinkamas kalbos priemonių vartojimas, siekiant teksto taisyklingumo, aiškumo, rišlumo.

Kiekvienoje dalyje pateikiami pasirenkamojo atsakymo ar trumpojo atsakymo klausimai. Pasirenkamojo atsakymo klausimai gali būti: pateiktų atsakymų pasirinkimo (su vienu ar keliais teisingais atsakymais); pateiktų atsakymų porų susiejimo; pateiktų objektų eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto objektų sąrašo; elementų pažymėjimo pateiktoje vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje).

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (raidę, žodį, skaičių, kelis skaičius ir pan.).

14.1.2. Iš viso taškų

40

14.1.3. Trukmė

90 min.

14.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

14.1.5. Priemonės

Lapas užrašams. Kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

14.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

14.2. Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antra dalis.

14.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

Pirmoje užduoties dalyje pateikiami literatūros ir (ar) kiti kultūros tekstai, bent vienas turi būti parenkamas iš grožinės literatūros. Bendra tekstų apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai analizuoja, interpretuoja, vertina, lygina, daro išvadas, taiko įvairių kontekstų išmanymą, literatūros ir kalbos žinias. Klausimai gali būti pasirenkamojo atsakymo, trumpieji ir struktūruoto atsakymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

Pirmos dalies taškų suma – 30.

Antroje užduoties dalyje teksto kūrimui pateikiamos dvi rašinio temos ir tekstas (teksto ištrauka) interpretacijai pasirinktinai. Kurdamas samprotaujamojo pobūdžio tekstą, kandidatas privalo pasiremti bent dviem grožinės literatūros kūriniais, bent vienas iš literatūros kūrinių turi būti rusų rašytojo iš bendrųjų programų 16 priedo „Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3 ir 33.5.3 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų kūrinių sąrašų.

Interpretacijai pateikiami tekstai iš bendrųjų programų 16 priedo „Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3, 33.5.3, 33.5.4 ir 33.5.6 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų ir rekomenduojamų autorių ir kūrinių sąrašų. Turi būti nurodyta kūrinio parašymo data ir kita reikšminga informacija. Mažiausia sukurto teksto apimtis – 300 žodžių.

Antros dalies taškų suma – 30.

14.2.2. Iš viso taškų

60

14.2.3. Trukmė

240 min. Pirmai užduoties daliai rekomenduojama 60 min., antrai – 180 min.

14.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

14.2.5. Priemonės ir priedai

Skaitmenizuoti arba popieriniai žodynai – rusų kalbos aiškinamasis ir rusų kalbos norminis žodynas – ir kūriniai arba jų ištraukos iš privalomų kūrinių sąrašo. Reikalavimai dėl žodynų, kūrinių ar jų ištraukų pateikimo nustatyti Rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

14.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

14.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine.

Žinios ir supratimas – 10 proc., taikymas – 60 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 30 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VI SKYRIUS

VOKIEČIŲ TAUTINĖS MAŽUMOS GIMTOSIOS KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

15. Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymosi turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 17 priedo „Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

16Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas.

16.1. Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

16.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro trys dalys.

I užduoties dalis. Klausomo teksto supratimas.

Pateikiami vienas ar keli garso arba audiovizualiniai įrašai, kuriuose kalbama bendrine kalba įvairiomis kultūrinėmis ir (ar) visuomeninėmis temomis. Bendra garso įrašų trukmė – iki 5–6 min. Kandidatai klausosi įrašų, analizuoja ir interpretuoja pranešimus, pvz., tikrinama, ar suprasta pagrindinė informacija ir (ar) mintis, nuomonė, vertinimas, ar detaliai suprastas tekstas.

II užduoties dalis. Skaitomo teksto supratimas.

Pateikiami įvairų socialinį ir kultūrinį kontekstą apimantys įvairaus pobūdžio tekstai. Teksto (tekstų) apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai skaito tekstus, analizuoja, interpretuoja, vertina, daro išvadas.

III užduoties dalis. Teksto kūrimas.

Pateikiamos užduotys, kuriomis patikrinami teksto komponavimo ir redagavimo gebėjimai, pvz., temos supratimas ir interpretavimas, tinkamas kalbos priemonių vartojimas, siekiant teksto taisyklingumo, aiškumo, rišlumo.

Kiekvienoje dalyje pateikiami pasirenkamojo atsakymo ar trumpojo atsakymo klausimai. Pasirenkamojo atsakymo klausimai gali būti: pateiktų atsakymų pasirinkimo (su vienu ar keliais teisingais atsakymais); pateiktų atsakymų porų susiejimo; pateiktų objektų eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto objektų sąrašo; elementų pažymėjimo pateiktoje vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje).

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (raidę, žodį, skaičių, kelis skaičius ir pan.).

16.1.2. Iš viso taškų

40

16.1.3. Trukmė

90 min.

16.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

16.1.5. Priemonės

Lapas užrašams. Kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

16.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

16.2. Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antra dalis.

16.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

Pirmoje užduoties dalyje pateikiami literatūros ir (ar) kiti kultūros tekstai, bent vienas turi būti parenkamas iš grožinės literatūros. Bendra tekstų apimtis – iki 800 žodžių. Kandidatai analizuoja, interpretuoja, vertina, lygina, daro išvadas, taiko įvairių kontekstų išmanymą, literatūros ir kalbos žinias. Klausimai gali būti pasirenkamojo atsakymo, trumpieji ir struktūruoto atsakymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

Pirmos dalies taškų suma – 30.

Antroje užduoties dalyje teksto kūrimui pateikiamos dvi rašinio temos ir tekstas (teksto ištrauka) interpretacijai pasirinktinai. Kurdamas samprotaujamojo pobūdžio tekstą, kandidatas privalo pasiremti bent dviem grožinės literatūros kūriniais, bent vienas iš literatūros kūrinių turi būti vokiečių rašytojo iš bendrųjų programų 17 priedo „Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3 ir 33.5.3 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų kūrinių sąrašų.

Interpretacijai pateikiami tekstai iš bendrųjų programų 17 priedo „Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros bendroji programa“ 32.5.3, 32.5.4, 32.5.5, 33.5.3, 33.5.4 ir 33.5.5 papunkčiuose įvardytų III ir IV gimnazijos klasėms privalomų ir rekomenduojamų autorių ir kūrinių sąrašų. Turi būti nurodyta kūrinio parašymo data ir kita reikšminga informacija. Mažiausia sukurto teksto apimtis – 300 žodžių.

Antros dalies taškų suma – 30.

16.2.2. Iš viso taškų

60

16.2.3. Trukmė

240 min. Pirmai užduoties daliai rekomenduojama 60 min., antrai – 180 min.

16.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

16.2.5. Priemonės ir priedai

Skaitmenizuoti arba popieriniai žodynai – vokiečių kalbos aiškinamasis ir vokiečių kalbos norminis žodynas – ir kūriniai arba jų ištraukos iš privalomų kūrinių sąrašo. Reikalavimai dėl žodynų, kūrinių ar jų ištraukų pateikimo nustatyti Vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

16.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

16.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine.

Žinios ir supratimas – 10 proc., taikymas – 60 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 30 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VII SKYRIUS

UŽSIENIO KALBOS (PIRMOSIOS) VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOTYS

 

17. Užsienio (anglų) kalbos, užsienio (prancūzų) kalbos, užsienio (vokiečių) kalbos valstybinio brandos egzamino (B2, B2+ kalbos mokėjimo lygis) užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymo(si) turinys, užduoties taškų procentai nustatyti bendrųjų programų 18 priedo „Užsienio kalbos (pirmosios) bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

18Užsienio (anglų) kalbos, užsienio (prancūzų) kalbos, užsienio (vokiečių) kalbos valstybinis brandos egzaminas.

18.1. Užsienio (anglų) kalbos, užsienio (prancūzų) kalbos, užsienio (vokiečių) kalbos valstybinio brandos egzamino pirma dalis B2 kalbos mokėjimo lygis.

18.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo ar trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Sakytinio teksto supratimas (klausymas): 20 taškų, 45 min.

Pateikiami keturi skirtingų žanrų ir tipų garso (vienas jų gali būti audiovizualinis) tekstai, atitinkantys bendrųjų programų 18 priedo „Užsienio kalbos (pirmosios) bendroji programa“ reikalavimus (kiekvienas 3–6 min. trukmės). Kiekvieno teksto klausomasi du kartus.

Galimi užduočių tipai: atsakoma į klausimus pažymint teisingą atsakymą iš trijų pateiktų, pateikti teiginiai siejami su teksto informacija, įrašomas praleistas žodis.

Tikrinami gebėjimai: suprasti pagrindinę informaciją ir (ar) mintį, nuomonę, vertinimą, detaliai suprasti tekstą.

II dalis. Rašytinio teksto supratimas (skaitymas): 20 taškų, 45 min.

Pateikiami 3–4 skirtingų žanrų ir tipų tekstai, atitinkantys bendrųjų programų 18 priedo „Užsienio kalbos (pirmosios) bendroji programa“ reikalavimus. Vieno teksto apimtis – 500–850 žodžių. Bendra tekstų apimtis – 1900–2100 žodžių.

Galimi užduočių tipai: atsakoma į klausimus, pažymint teisingą atsakymą iš keturių pateiktų, į tekstą įrašomi žodžiai, įkeliami praleisti žodžiai ar sakiniai iš pateiktų, pateikti teiginiai siejami su teksto dalimis ar tekstais, pažymimi teksto turinį atitinkantys teiginiai.

Tikrinami gebėjimai: suprasti pagrindinę informaciją ir (ar) mintį, nuomonę, vertinimą, detaliai suprasti tekstą, įvairias logines sekas.

18.1.2. Iš viso taškų

40

18.1.3. Trukmė

90 min.

18.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

18.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Užsienio kalbos (pirmosios) valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

18.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

18.2. Užsienio (anglų) kalbos, užsienio (prancūzų) kalbos, užsienio (vokiečių) kalbos valstybinio brandos egzamino antra dalis – B2+ kalbos mokėjimo lygis.

18.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Kalbėjimas monologu (sakytinio teksto kūrimas (produkavimas)), kalbėjimas dialogu (sakytinio teksto sąveika (interakcija)), mediacija: 30 taškų, 30 min. Ruošiamasi kalbėjimui 15 min., kalbama(si) iš viso iki 15 min.

Kalbėjimo monologu (pagal paveikslėlį ar paveikslėlius, tekstą arba teiginį) trukmė – 34 min.

Įvestis pateikiama užsienio kalba.

Tikrinami gebėjimai: kurti įvairių tipų sakytinius tekstus užduoties temomis (apibūdinant, papasakojant, pakomentuojant, paaiškinant ir pan.), argumentuoti savo poziciją siekiant tinkamai realizuoti komunikacines intencijas.

Kalbėjimo dialogu (pvz., diskusija, bendros veiklos planavimas) trukmė –

4–5 min.

Įvestis pateikiama užsienio kalba.

Tikrinami gebėjimai: pasikeisti informacija, palaikyti pokalbį, reikšti nuomonę, paaiškinti savo požiūrį.

II dalis. Rašytinio teksto kūrimas (produkavimas), laiško rašymas (rašytinė sąveika (interakcija)), duomenų komentavimas raštu (teksto mediacija): 30 taškų, 180 min.

Rašytinio teksto kūrimas: 15 taškų, 90 min.

Rašoma esė (aiškinamojo arba argumentuojamojo pobūdžio) arba straipsnis (laikraščiui arba žurnalui, interneto svetainei).

Teksto apimtis – ne mažiau kaip 250 žodžių. Įvestis pateikiama užsienio kalba, nurodant temą ir (ar) problemą, pateikiant citatą ar trumpą informacinį tekstą.

Tikrinami gebėjimai: reikšti nuomonę, pateikti kritinį komentarą, argumentuoti, aiškinti.

Laiško rašymas: 7 taškai, 40 min.

Rašomas pusiau oficialus laiškas (pvz., kreipimasis, prašymas, nusiskundimas).

Teksto apimtis – ne mažiau kaip 150 žodžių. Įvestis pateikiama užsienio kalba.

Tikrinami gebėjimai: informuoti, išreikšti nuomonę, aprašyti savo patirtį, įvykius, įvardyti ir (ar) paaiškinti problemą, paprašyti paaiškinimo.

Duomenų komentavimas raštu: 8 taškai, 50 min.

Duomenų komentavimo teksto apimtis – ne mažiau kaip 150 žodžių. Įvestis pateikiama užsienio kalba.

Tikrinami gebėjimai: apibendrinti, detaliai apibūdinti, palyginti.

18.2.2. Iš viso taškų

60

18.2.3. Trukmė

I dalis – 30 min.

II dalis – 180 min.

18.2.4. Užduoties pateikimas

I dalis. Užduoties lapas.

II dalis. Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

18.2.5. Priemonės

Reikalavimai priemonėms nustatyti Užsienio kalbos (pirmosios) valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

18.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. I dalies atliktis vertina kalbėjimo dalies vertintojai. II dalies atliktis vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Pereinamuoju laikotarpiu (iki 2025–2026 mokslo metų) lietuvių kalbos ir literatūros, baltarusių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, rusų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros, vokiečių tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros ir užsienio kalbos (pirmosios) valstybinių brandos egzaminų užduotys rengiamos, vadovaujantis bendrosiomis programomis, atsižvelgiant į pereinamojo laikotarpio ugdymo turinio kaitos ypatumus (ugdymo procese nenagrinėtas mokymo(si) turinys neįtraukiamas).

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus

2024 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. VK-909

 

 

MATEMATIKOS, GAMTOS MOKSLŲ DALYKŲ, INFORMATIKOS IR INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašas (toliau – aprašas) nustato matematikos, biologijos, chemijos, fizikos, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos egzaminų užduočių pobūdį, taškų sumą ir jų paskirstymą procentais pagal pasiekimų lygius ir kognityvinių gebėjimų sritis, trukmę, užduoties pateikimą, priemones ir kandidatų atliktų užduočių vertinimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. V-1187 „Dėl Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ vartojamas sąvokas.

3. Organizuojami šie matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos ir inžinerinių technologijų dalykų valstybiniai brandos egzaminai: matematikos pagal vidurinio ugdymo matematikos išplėstinio (A) kurso bendrąją programą (toliau – matematika (A)), matematikos pagal vidurinio ugdymo matematikos bendrojo (B) kurso bendrąją programą (toliau – matematika (B)), biologijos, chemijos, fizikos, informatikos ir inžinerinių technologijų. Matematikos (A) ir matematikos (B), biologijos, chemijos, fizikos, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinius brandos egzaminus sudaro pirma ir antra dalys.

4. Dalyko valstybinio brandos egzamino pirmos ir antros dalies užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymosi turinys, užduoties taškų procentai nustatyti Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrosiose programose, patvirtintose Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. V-1269 „Dėl Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ (toliau – bendrosios programos).

5. Valstybiniu brandos egzaminu vertinamos kandidatų įgytos kompetencijos. Dalykų bendrosiose programose siektini ugdymo rezultatai aprašyti kaip mokinių kompetencijų ugdymo pasiekimai. Pasiekimų sritys ir pasiekimai bendrosiose programose išskirti, vadovaujantis bendrųjų programų 1 priedu „Kompetencijų raidos aprašas“. Pasiekimai siejami su išskirtais kompetencijų sandais ir jų raiška. Kompetencijos ugdomos visų bendrųjų programų mokymo(si) turiniu. Jų ugdymo rezultatai nurodyti dalykų pasiekimų lygių požymių aprašymuose. Šiame apraše kognityvinių gebėjimų sritis charakterizuoja pasiekimų požymių aprašymuose vartojamos sąvokos:

5.1. žinios ir supratimas – kai kandidatas apibrėžia sąvoką, formuluoja dėsnį, įvardija dydžių tarpusavio sąryšį, apibūdina objektą ar reiškinį, nurodydamas jo požymius, savybes;

5.2. taikymas – kai kandidatas, taikydamas žinias ir supratimą, atlieka užduotis, išsprendžia uždavinius, palygina objektus, reiškinius įvairiuose paprastuose ar įprastuose kontekstuose;

5.3. aukštesnieji mąstymo gebėjimai – kai kandidatas įvertina pateiktus faktus ir nuomones, analizuoja ir interpretuoja informaciją, nustato ir pagrindžia jos patikimumą, apibrėžimo tikslumą, kelia klausimus, nuosekliai ir sistemingai ieško atsakymų, taiko tiriamąsias strategijas, daro pagrįstas ir išsamias išvadas, atlieka kompleksines nerutinines užduotis ir sprendžia uždavinius, taiko žinias ir supratimą nepažįstamuose, naujuose ar sudėtinguose kontekstuose.

 


 

II SKYRIUS

MATEMATIKOS VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOTYS

 

6. Matematikos (A) valstybinio brandos egzamino ir matematikos (B) valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 20 priedo „Matematikos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

7Matematikos (A) ir matematikos (B) valstybiniai brandos egzaminai.

7.1. Matematikos (A) ir matematikos (B) valstybinių brandos egzaminų pirma dalis.

7.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro 28–35 uždaviniai ir (ar) klausimai, vertinami 1 arba 2 taškais.

Uždaviniai ir (ar) klausimai yra pasirenkamojo atsakymo (20 taškų) ir trumpojo atsakymo (20 taškų).

Pasirenkamojo atsakymo uždaviniai ir (ar) klausimai gali būti: pateiktų atsakymų pasirinkimo (su vienu ar keliais teisingais atsakymais); pateiktų atsakymų porų susiejimo; pateiktų objektų eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto objektų sąrašo; elementų pažymėjimo pateiktoje vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje). Trumpojo atsakymo uždaviniuose ir (ar) klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti uždavinio atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

7.1.2. Iš viso taškų

40

7.1.3. Trukmė

120 min.

7.1.4. Užduoties pateikimas

Užduotis pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Uždavinio ir (ar) klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno uždavinio ir (ar) klausimo.

7.1.5. Priemonės ir priedai

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas, matematikos valstybinių brandos egzaminų formulių rinkiniai (aprašo 1 priedas). Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti matematikos (A) ir matematikos (B) valstybinių brandos egzaminų pirmos dalies vykdymo instrukcijose.

7.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

7.2. Matematikos (A) ir matematikos (B) valstybinių brandos egzaminų antra dalis.

7.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis – 10 trumpojo atsakymo uždavinių ir (ar) klausimų, kurių teisingas atsakymas vertinamas 1 tašku. Trumpojo atsakymo uždaviniuose ir (ar) klausimuose reikia įrašyti uždavinio ir (ar) klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

I dalies taškų suma – 10.

II dalis – 7–10 pilno sprendimo uždavinių ir (ar) klausimų, iš kurių 5–8 struktūruoti uždaviniai ir (ar) klausimai (iš viso 12–18 struktūrinių dalių) ir 2–5 nestruktūruoti uždaviniai ir (ar) klausimai.

II dalies taškų suma – 50.

7.2.2. Iš viso taškų

60

7.2.3. Trukmė

240 min.

7.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas. Uždavinio ir (ar) klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno uždavinio ir (ar) klausimo.

7.2.5. Priemonės ir priedai

Skaičiuotuvas, matematikos valstybinių brandos egzaminų formulių rinkiniai (aprašo 1 priedas). Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti matematikos (A) ir matematikos (B) valstybinių brandos egzaminų antros dalies vykdymo instrukcijose.

7.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

7.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 55 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 15 proc.

7.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

 

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

III SKYRIUS

BIOLOGIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

8. Biologijos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 23 priedo „Biologijos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

9. Biologijos valstybinis brandos egzaminas.

9.1. Biologijos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

9.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

10–15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

9.1.2. Iš viso taškų

40

9.1.3. Trukmė

90 min.

9.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

9.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti Biologijos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

9.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atlikta užduotis vertinama automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

9.2. Biologijos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

9.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Trumpojo atsakymo klausimai

15 klausimų, kurių teisingas atsakymas vertinamas 1 (vienu) tašku. Trumpojo atsakymo klausimų tipų pavyzdžiai: reikia įrašyti žodį, skaičių, trumpą frazę, pateikti pavyzdžių ar pan.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Atviri struktūriniai klausimai

5–6 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimio vertė taškais pateikiama prie kiekvieno poklausimio.

II dalies taškų suma – 45.

9.2.2. Iš viso taškų

60

9.2.3. Trukmė

120 min.

9.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

9.2.5. Priemonės

Skaičiuotuvas. Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti Biologijos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

9.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

9.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 50 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

9.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

IV SKYRIUS

CHEMIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

10. Chemijos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 24 priedo „Chemijos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

11. Chemijos valstybinis brandos egzaminas.

11.1. Chemijos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

11.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį, simbolį ir pan.).

11.1.2. Iš viso taškų

40

11.1.3. Trukmė

90 min.

11.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

11.1.5. Priemonės ir priedai

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas, chemijos valstybinio brandos egzamino formulių ir lentelių rinkinys (aprašo 2 priedas). Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti Chemijos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

11.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

11.2. Chemijos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

11.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Trumpojo atsakymo klausimai

20 klausimų, kurių teisingas atsakymas vertinamas 1 (vienu) tašku. Trumpojo atsakymo klausimų tipų pavyzdžiai: reikia įrašyti žodį, skaičių, matavimo vienetą, formulę, trumpą frazę, pateikti pavyzdžių ir pan.

I dalies taškų suma – 20.

II dalis. Atviri struktūriniai klausimai

4–6 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimio vertė taškais pateikiama prie kiekvieno poklausimio.

II dalies taškų suma – 40.

11.2.2. Iš viso taškų

60

11.2.3. Trukmė

120 min.

11.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

11.2.5. Priemonės ir priedai

Skaičiuotuvas, chemijos valstybinio brandos egzamino formulių ir lentelių rinkinys (aprašo 2 priedas). Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti Chemijos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

11.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

11.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 50 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

11.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

V SKYRIUS

FIZIKOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

12. Fizikos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 25 priedo „Fizikos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

13. Fizikos valstybinis brandos egzaminas.

13.1. Fizikos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

13.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

10–15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

13.1.2. Iš viso taškų

40

13.1.3. Trukmė

90 min.

13.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

13.1.5. Priemonės ir priedai

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas, fizikos valstybinio brandos egzamino formulės ir pagrindinės konstantos (aprašo 3 priedas). Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti Fizikos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

13.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

13.2. Fizikos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

13.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Trumpojo atsakymo klausimai

20 klausimų, kurių teisingas atsakymas vertinamas 1 (vienu) tašku. Trumpojo atsakymo klausimų tipų pavyzdžiai: reikia įrašyti žodį, skaičių, matavimo vienetą, formulę, trumpą frazę, pateikti pavyzdžių ar pan.

I dalies taškų suma – 20.

II dalis. Atviri struktūriniai klausimai

4–6 struktūriniai klausimai, iš kurių bent vienas turi būti skirtas tiriamosios veiklos ir duomenų interpretavimo pasiekimams patikrinti. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimio vertė taškais pateikiama prie kiekvieno poklausimio.

II dalies taškų suma – 40.

13.2.2. Iš viso taškų

60

13.2.3. Trukmė

120 min.

13.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

13.2.5. Priemonės ir priedai

Skaičiuotuvas, fizikos valstybinio brandos egzamino formulės ir pagrindinės konstantos (aprašo 3 priedas). Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti Fizikos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

13.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

13.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 50 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

13.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VI SKYRIUS

INFORMATIKOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

14. Informatikos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 21 priedo „Informatikos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

15. Informatikos valstybinis brandos egzaminas.

15.1. Informatikos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

15.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

Naudojamos šios programavimo kalbos: C++, Python.

I dalis. Klausimai

12–20 klausimų.

I dalies taškų suma – 24.

II dalis. Struktūriniai klausimai

4–6 struktūriniai klausimai. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 16.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo uždaviniuose ir (ar) klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, simbolį, žodį ir pan.).

15.1.2. Iš viso taškų

40

15.1.3. Trukmė

90 min.

15.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

15.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris. Reikalavimai kompiuteriui ir programinei įrangai nustatyti Informatikos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

15.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

15.2. Informatikos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

15.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro trys dalys. Naudojamos šios programavimo kalbos: C++, Python. Duomenų tyrybos užduočiai atlikti naudojama skaičiuoklė.

I dalis. Klausimai ir struktūriniai klausimai

5–8 įvairaus tipo (įskaitant ir struktūrinius) klausimai.

Trumpojo atsakymo klausimai: atsakant į šiuos klausimus, reikia (jei nenurodyta kitaip) įrašyti žodį, skaičių, trumpą frazę ir pan. Kiekvienas teisingas trumpojo atsakymo klausimo atsakymas vertinamas 1–2 taškais.

Atvirojo atsakymo klausimai: atsakant į šiuos klausimus, reikia (jei nenurodyta kitaip) pateikti argumentuotą kelių sakinių atsakymą, pateikti pavyzdžių. Kiekvienas teisingas atvirojo atsakymo klausimo atsakymas vertinamas 1–3 taškais.

Struktūriniai klausimai: kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan.

I dalies taškų suma – 8–12 taškų.

II dalis. Duomenų tyrybos praktinė užduotis

1 praktinė užduotis. Atliekant šią užduotį kompiuteriu, reikia (jei nenurodyta kitaip) pagal pateiktą sąlygą laikantis nurodymų atlikti pateiktų duomenų tyrybos veiksmus (pavyzdžiui, skaičiuoti, rikiuoti, atrinkti, grupuoti, pavaizduoti, analizuoti ir pan.) ir pateikti išvadas. Kiekvienas teisingai atliktas veiksmas vertinamas 1–5 taškais.

II dalies taškų suma – 16–20 taškų.

III dalis. Programavimo praktinė užduotis

1–2 programavimo praktinės užduotys.

Atliekant šią užduotį kompiuteriu, reikia (jei nenurodyta kitaip) pagal pateiktą sąlygą laikantis nurodymų sukurti programą. Kiekviena teisingai suprogramuota užduoties dalis vertinama 1–5 taškais.

III dalies taškų suma – 30–35 taškai.

15.2.2. Iš viso taškų

60

15.2.3. Trukmė

180 min.

15.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties I dalis pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

Užduoties II ir III dalių praktinės užduotys atliekamos kompiuteriu.

15.2.5. Priemonės

Užduoties sąsiuvinis, kompiuteris, praktinių užduočių pradiniai failai. Reikalavimai kompiuteriui ir programinei įrangai nustatyti Informatikos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

15.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

15.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 20 proc., taikymas – 60 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

15.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VII SKYRIUS

INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

16. Inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 28 priedo „Inžinerinių technologijų bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

17. Inžinerinių technologijų valstybinis brandos egzaminas.

17.1. Inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

17.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

10–15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai, iš kurių 1–2 – technologinių operacijų ir (ar) veiklos patikrinimo ir duomenų interpretavimo. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, įrankių, įrangos, sistemų pavyzdžiais, vaizdine medžiaga, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje),  ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

17.1.2. Iš viso taškų

40

17.1.3. Trukmė

90 min.

17.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

17.1.5. Priemonės ir priedai

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas, inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino formulių rinkinys (aprašo 4 priedas). Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti Inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

17.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

17.2. Inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino antra dalis.

17.2.1. Užduoties pobūdis

Kandidatas atlieka vienos iš penkių mokymo(si) turinio sričių (pagal Inžinerinių technologijų bendrąją programą), kurios mokėsi mokykloje, užduoties variantą.

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Klausimai

10–15 klausimų. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo. Trumpojo atsakymo klausimų tipų pavyzdžiai: reikia įrašyti žodį, skaičių, matavimo vienetą, formulę, trumpą frazę, pateikti pavyzdžių ar pan.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Atviri struktūriniai klausimai

4–5 struktūriniai klausimai, iš kurių 1–2 – technologinių operacijų ir (ar) veiklos patikrinimo ir duomenų interpretavimo. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis, priemonių, įrankių, įrangos, sistemų pavyzdžiais ir pan. Poklausimio vertė taškais pateikiama prie kiekvieno poklausimio.

II dalies taškų suma – 45.

17.2.2. Iš viso taškų

60

17.2.3. Trukmė

120 min.

17.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

17.2.5. Priemonės

Skaičiuotuvas, inžinerinių technologijų valstybinio brandos egzamino formulių rinkinys (aprašo 4 priedas). Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti Inžinierinių technologijų valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

17.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

17.3. Kognityvinių gebėjimų sritys valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 50 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

17.4. Taškų procentai pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Pereinamuoju laikotarpiu (iki 2025–2026 mokslo metų) matematikos (A), matematikos (B), biologijos, chemijos, fizikos, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos egzaminų užduotys rengiamos, vadovaujantis bendrosiomis programomis, atsižvelgiant į pereinamojo laikotarpio ugdymo turinio kaitos ypatumus (ugdymo procese nenagrinėtas mokymo(si) turinys neįtraukiamas).

 

_______________________________

 

Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos

ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos

egzaminų užduočių aprašo

1 priedas

 

MATEMATIKOS VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ FORMULIŲ RINKINYS

 

I SKYRIUS

MATEMATIKOS (B) VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO FORMULIŲ RINKINYS

 

1. Greitoji daugyba:

,   ,    

 

2. Laipsniai:

( ),     , , , ;

,   ,   ,   ,   .

 

3. Šaknys:

,   jei , tai   , ;

,   ,   ,   .

 

4. Logaritmai:

,   jei , tai   , , ;

,   ,   .

30

45

60

90

0

1

1

0

0

1

 

5. Trigonometrija:

 

,

,

 

 

 

Jei , , tai:

,

.

Jei , , tai:

,

.

Jei , , tai:

,

.

.

 

 

6. Aritmetinė progresija:

,   ,   ;

čia  – pirmasis narys,  – -tasis narys, d – skirtumas,  – nario eilės numeris,  – pirmųjų  narių suma.

7. Geometrinė progresija:

,   , ;

čia  – pirmasis narys (),  – -tasis narys, q – vardiklis ( ,  – nario eilės numeris,  – pirmųjų  narių suma.

8. Sudėtiniai procentai:

;

čia  – dydžio  pradinė reikšmė,  – procentų skaičius,  – kartų skaičius.

9. Trikampis:

– kosinusų teorema,

– sinusų teorema ir jos išvada,

plotas;

čia ,  ir  – trikampio kraštinių ilgiai, ,  ir  – prieš jas esančių atitinkamų trikampio kampų didumai,  – trikampio pusperimetris,  – ilgis trikampio aukštinės, einančios į kraštinę, kurios ilgis lygus ,  – į trikampį įbrėžto apskritimo spindulio ilgis,  – apie trikampį apibrėžto apskritimo spindulio ilgis.

 

10. Skritulio išpjova:

– plotas,

– lanko ilgis;

čia  – spindulio ilgis,  – kampo didumas laipsniais.

 

11. Ritinys:

– šoninio paviršiaus plotas,

– tūris;

čia  – pagrindo spindulio ilgis,  – aukštinės ilgis.

 

12. Kūgis:

– šoninio paviršiaus plotas,

– tūris;

čia  – pagrindo spindulio ilgis,  – sudaromosios ilgis,  – aukštinės ilgis.

 

13. Rutulys:

– paviršiaus plotas,

– tūris;

čia  – spindulio ilgis.

 

14. Piramidės tūris:

;

čia  – pagrindo plotas,  – aukštinės ilgis.

 

15. Išvestinės:

, , ;

.

 

16. Funkcijos  grafiko liestinės, liečiančios funkcijos grafiką taške  lygtis:

;

čia  – liestinės krypties koeficientas.

 


 

II SKYRIUS

MATEMATIKOS (A) VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO FORMULIŲ RINKINYS

 

1. Greitoji daugyba: ,   .

 

2. Logaritmai: ,   ,   ,

 

,   ,   .

 

3. Trigonometrija:

 

,

 

,

 

,

 

,

 

 

.

 

 

30

45

60

90

 

0

0

1

1

0

0

1

 

Jei , , tai:

,

.

Jei , , tai:

,

.

Jei , , tai:

,

.

 

4. Aritmetinė progresija: , , ;

čia  – -tasis narys, d – skirtumas,  – nario eilės numeris,  – pirmųjų  narių suma.

 

5. Geometrinė progresija: , , , ;

čia  – -tasis narys, q – vardiklis ( ,  – nario eilės numeris,  – pirmųjų  narių suma,  – nykstamosios geometrinės progresijos suma.

 

6. Vektoriai: , ;

čia  – vektoriaus ilgis,  ir  – vektorių koordinatės,  – kampo tarp vektorių didumas.

7. Trikampis: ,

;

čia ,  ir  – trikampio kraštinių ilgiai, ,  ir  – prieš jas esančių atitinkamų trikampio kampų didumai,  – trikampio pusperimetris,  – į trikampį įbrėžto apskritimo spindulio ilgis,  – apie trikampį apibrėžto apskritimo spindulio ilgis.

 

8. Ritinys: , ;

čia  – pagrindo spindulio ilgis,  – aukštinės ilgis.

 

9. Kūgis: ,   ;

čia  – pagrindo spindulio ilgis,  – sudaromosios ilgis,  – aukštinės ilgis.

 

10. Nupjautinis kūgis: ,   ;

čia  ir  – pagrindų spindulių ilgiai,  – sudaromosios ilgis,  – aukštinės ilgis.

 

11. Rutulys: ,   ;

čia  – spindulio ilgis.

 

12. Rutulio nuopjova: ,   ;

čia  – nuopjovos spindulio ilgis,  – nuopjovos aukštis.

 

13. Piramidės tūris: ;

čia  – pagrindo plotas,  – aukštinės ilgis.

 

14. Nupjautinės piramidės tūris: ;

čia  ir  – pagrindų plotai,  – aukštinės ilgis.

 

15. Išvestinės: ,   , ;

,   ,   ,   ,   .

 

16. Funkcijos  grafiko liestinės, liečiančios funkcijos grafiką taške  lygtis:

;

čia  – liestinės krypties koeficientas.

 

17. Integralai: ,   ,   ,

,   ,   ;

čia  – realusis skaičius.

 

18. Sukinio tūris: .

 

19. Kombinatorika: ,   ;

čia    – derinių skaičius,  gretinių skaičius.

 

20. Atsitiktinis dydis: ,

;

čia , , ...,  – atsitiktinio dydžio  reikšmės, , , ...,  – tų reikšmių tikimybės,   – matematinė viltis (vidurkis),  – dispersija.

 

21. Binominiai bandymai: ;

čia X – atsitiktinis dydis,  – bandymų skaičius,  – sėkmių skaičius,  – sėkmės tikimybė,

– nesėkmės tikimybė.

 

22. Niutono binomo formulė:

_______________________

 

Matematikos, gamtos mokslų dalykų,

informatikos ir inžinerinių technologijų

valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašo

2 priedas

 

CHEMIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO LENTELIŲ RINKINYS

 

1. Medžiagų tirpumo vandenyje lentelė

Jonai

t

t

t

t

t

n

t

t

t

t

t

t

m

r

t

t

t

t

t

t

t

t

m

t

t

t

t

t

t

t

r

t

n

t

m

t

t

t

t

m

m

n

n

n

n

n

n

r

n

r

r

t

t

t

t

t

n

t

t

t

t

t

t

m

r

t

t

t

t

t

t

t

n

t

n

n

m

n

n

t

n

t

t

n

m

t

t

t

t

t

n

t

t

t

t

CuI

n

t

n

m

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

t

 

t

t

t

t

n

n

m

t

n

n

n

n

n

n

n

n

t

t

t

t

m

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

m

t

t

t

t

n

r

r

t

n

n

n

n

n

n

r

r

m

t

t

t

t

n

m

n

n

n

n

n

n

n

n

r

r

t

t

t

t

t

m

t

m

n

t

t

t

n

t

t

t

t

n

t

r

t

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n

t – tirpus, m – mažai tirpus, n – netirpus, r – susidarymo metu reaguoja su vandeniu (hidrolizuojasi), brūkšnys rodo, kad tokio junginio nėra. Jeigu junginys nepatvarus, lentelėje nurodytas galutinis skilimo produktas.

 

2. Pagrindinių grupių elementų elektriniai neigiamumai santykiniais vienetais*

Grupės

Periodai

 

IA

 

IIA

 

IIIA

 

IVA

 

VA

 

VIA

 

VIIA

 

VIIIA

1

H

2,2

 

 

 

 

 

 

He

2

Li

1,0

Be

1,6

B

2,0

C

2,6

N

3,0

O

3,4

F

4,0

Ne

3

Na

0,9

Mg

1,3

Al

1,6

Si

1,9

P

2,2

S

2,6

Cl

3,2

Ar

4

K

0,8

Ca

1,0

Ga

1,8

Ge

2,0

As

2,2

Se

2,6

Br

3,0

Kr

 

5

Rb

0,8

Sr

1,0

In

1,8

Sn

2,0

Sb

2,1

Te

2,1

I

2,7

Xe

2,6

6

Cs

0,8

Ba

0,9

Tl

1,8

Pb

1,8

Bi

1,9

Po

2,0

At

2,2

Rn

7

Fr

0,7

Ra

0,9

 

 

 

 

 

 

*Parengta pagal David R. Lide, ed., „CRC Handbook of Chemistry and Physics“, 90th Edition (CD-ROM Version 2010), CRC Press/Taylor and francisBoca Raton, FL.

 

3. Metalų aktyvumo eilė

 

Li

 

K

 

Ba

 

Ca

 

Na

 

Mg

 

Al

 

Ti

 

Mn

 

Zn

 

Cr

 

Fe

 

Co

 

Ni

 

Sn

 

Pb

H2

 

Cu

 

Ag

 

Hg

 

Pt

 

Au

 

4. Kai kurios pagrindinės konstantos

Dujų molio tūris

VM  = 22,7 dm3/mol arba L/mol

Oro molinė masė

M(oro) = 28,96 g/mol  

Avogadro konstanta

NA = 6,02 ∙ 1023 mol−1

Standartinis slėgis

100 kPa arba 1 bar

Standartinė temperatūra

0 °C arba 273 K

 

5. Anglies–anglies ir anglies–vandenilio ryšių ilgiai ir energija

Sutrumpinta struktūrinė formulė

C – C ryšio ilgis (pm)

C – C ryšio energija (kJ/mol)

C – H ryšio ilgis (pm)

C – H ryšio energija (kJ/mol)

CH3 – CH3

154

377

110

339

CH2 = CH2

134

728

108

466

CH CH

120

967

106

548

 

6. Bazių jonizacijos (disociacijos) konstantos

Bazės vandeninis tirpalas

NH3

CH3NH2

(CH3)2NH

(CH3)3N

Jonizacijos konstanta

1,8  10−5

4,6  10−4

5,4  10−4

6,5  10−5

 

 

7. Rūgščių jonizacijos (disociacijos) konstantos

Rūgšties vandeninis tirpalas

hf

HCl

hbr

HI

hno3

H2co3

H2S

H2SO3

H2SO4

HCOOH

Ch3COOH

Jonizacijos konstanta

6,8  10−4

Labai didelė

Labai didelė

Labai didelė

Labai didelė

Ka1 =  4,4  10−7

Ka2 =  5,6  10−11

Ka1 = 5,7  10−8

Ka2 = 1,3  10−13

Ka1 = 1,7  10−2

Ka2  =  6,2  10−8

Ka1  labai didelė

Ka2  =  1,2  10−2

1,8  10−4

1,8  10−5

 

8. Kai kurios fizikinių dydžių formulės

Fizikinis dydis

Ryšys tarp fizikinių dydžių

Fizikinių dydžių žymėjimas

Tankis,

ρ (kg/m³)

m – medžiagos masė

V – medžiagos tūris

Tirpalo molinė koncentracija, c (mol/L)

n – medžiagos kiekis

– tirpalo tūris

Tirpalo procentinė koncentracija,

(%)

– grynos medžiagos masė

– mišinio ar tirpalo masė

Tirpalo masės koncentracija, cw (g/L arba g/dm3)

m – grynos medžiagos masė

– tirpalo tūris

Išeiga,

η (%)

;  

n – medžiagos kiekis

V – medžiagos tūris

m – medžiagos masė

Medžiagos kiekis,

n (mol)

; ;

– dujų tūris

m – grynos medžiagos masė

N – dalelių skaičius

M – medžiagos molinė masė

 

 

1

(IA)

 

 

 

 

9. Periodinė cheminių elementų lentelė

 

 

 

 

 

 

18

(VIIIA)

 

P e r i o d a i

1

1

H

 

Vandenilis

 

1,01

2

(IIA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

(IIIA)

14

(IVA)

15

(VA)

16

(VIA)

17

(VIIA)

2

He

 

Helis

 

4,00

 

2

3

Li

 

Litis

 

6,94

4

Be

 

Berilis

 

9,01

 

 

 

 

 

Grupės

 

 

 

 

5

B

 

Boras

 

10,81

6

C

 

Anglis

 

12,01

7

N

 

Azotas

 

14,01

8

O

 

Deguonis

 

16,00

9

F

 

Fluoras

 

19,00

10

Ne

 

Neonas

 

20,18

 

3

11

Na

 

Natris

 

22,99

12

Mg

 

Magnis

 

24,31

3

(IIIB)

4

(IVB)

5

(VB)

6

(VIB)

7

(VIIB)

8

(VIIIB)

9

(VIIIB)

10

(VIIIB)

11

(IB)

12

(IIB)

13

Al

 

Aliuminis

 

26,98

14

Si

 

Silicis

 

28,09

15

P

 

Fosforas

 

30,97

16

S

 

Siera

 

32,07

17

Cl

 

Chloras

 

35,45

18

Ar

 

Argonas

 

39,95

 

4

19

K

 

Kalis

 

39,10

20

Ca

 

Kalcis

 

40,08

21

Sc

 

Skandis

 

44,96

22

Ti

 

Titanas

 

47,87

23

V

 

Vanadis

 

50,94

24

Cr

 

Chromas

 

52,00

25

Mn

 

Manganas

 

54,94

26

Fe

 

Geležis

 

55,85

27

Co

 

Kobaltas

 

58,93

28

Ni

 

Nikelis

 

58,69

29

Cu

 

Varis

 

63,55

30

Zn

 

Cinkas

 

65,38

31

Ga

 

Galis

 

69,72

32

Ge

 

Germanis

 

72,63

33

As

 

Arsenas

 

74,92

34

Se

 

Selenas

 

78,96

35

Br

 

Bromas

 

79,90

36

Kr

 

Kriptonas

 

83,80

 

5

37

Rb

 

Rubidis

 

85,47

38

Sr

 

Stroncis

 

87,62

39

Y

 

Itris

 

88,91

40

Zr

 

Cirkonis

 

91,22

41

Nb

 

Niobis

 

92,91

42

Mo

 

Molibdenas

 

95,96

43

Tc

 

Technecis

 

(98)

44

Ru

 

Rutenis

 

101,07

45

Rh

 

Rodis

 

102,91

46

Pd

 

Paladis

 

106,42

47

Ag

 

Sidabras

 

107,87

48

Cd

 

Kadmis

 

112,41

49

In

 

Indis

 

114,82

50

Sn

 

Alavas

 

118,71

51

Sb

 

Stibis

 

121,76

52

Te

 

Telūras

 

127,60

53

I

 

Jodas

 

126,90

54

Xe

 

Ksenonas

 

131,29

 

6

55

Cs

 

Cezis

 

132,91

56

Ba

 

Baris

 

137,33

57 *

La

Lantanas

138,91

72

Hf

 

Hafnis

 

178,49

73

Ta

 

Tantalas

 

180,95

74

W

 

Volframas

 

183,84

75

Re

 

Renis

 

186,21

76

Os

 

Osmis

 

190,23

77

Ir

 

Iridis

 

192,22

78

Pt

 

Platina

 

195,08

79

Au

 

Auksas

 

196,97

80

Hg

 

Gyvsidabris

 

200,59

81

Tl

 

Talis

 

204,38

82

Pb

 

Švinas

 

207,20

83

Bi

 

Bismutas

 

208,98

84

Po

 

Polonis

 

(209)

85

At

 

Astatas

 

(210)

86

Rn

 

Radonas

 

(222)

 

7

87

Fr

 

Francis

 

(223)

88

Ra

 

Radis

 

(226)

89 **

Ac

Aktinis

(227)

104

Rf

 

Rezerfordis

 

(267)

105

Db

 

Dubnis

 

(268)

106

Sg

 

Siborgis

 

(269)

107

Bh

 

Boris

 

(270)

108

Hs

 

Hasis

 

(269)

109

Mt

 

Meitneris

 

(278)

110

Ds

 

Darmštatis

 

(281)

111

Rg

 

Rentgenis

 

(281)

112

Cn

 

Kopernikis

 

(285)

113

Nh

 

Nihonis

 

(286)

114

Fl

 

Flerovis

 

(289)

115

Mc

 

Moskovis

 

(289)

116

Lv

 

Livermoris

 

(293)

117

Ts

 

Tenesinas

 

(294)

118

Og

 

Oganesonas

 

(294)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

Lantanoidai

 

58

Ce

 

Ceris

 

140,12

59

Pr

 

Prazeodimis

 

140,91

60

Nd

 

Neodimis

 

144,24

61

Pm

 

Prometis

 

(145)

62

Sm

 

Samaris

 

150,36

63

Eu

 

Europis

 

151,96

64

Gd

 

Gadolinis

 

157,25

65

Tb

 

Terbis

 

158,93

66

Dy

 

Disprozis

 

162,50

67

Ho

 

Holmis

 

164,93

68

Er

 

Erbis

 

167,26

69

Tm

 

Tulis

 

168,93

70

Yb

 

Iterbis

 

173,05

71

Lu

 

Liutecis

 

174,97

 

 

 

 

**

Aktinoidai

 

90

Th

 

Toris

 

232,04

91

Pa

 

Protaktinis

 

231,04

92

U

 

Uranas

 

238,03

93

Np

 

Neptunis

 

(237)

94

Pu

 

Plutonis

 

(244)

95

Am

 

Americis

 

(243)

96

Cm

 

Kiuris

 

(247)

97

Bk

 

Berklis

 

(247)

98

Cf

 

Kalifornis

 

(251)

99

Es

 

Einšteinis

 

(252)

100

Fm

 

Fermis

 

(257)

101

Md

 

Mendelevis

 

(258)

102

No

 

Nobelis

 

(259)

103

Lr

 

Laurensis

 

(262)

 

 

IUPAC rekomenduoja grupes numeruoti arabiškais skaitmenimis. Skliausteliuose nurodyti tradiciniai grupių numeriai.

Parengta pagal: J. Meija et al. Atomic weights of the elements, 2013 (IUPAC Technical Report). Pure Appl. Chem. 88 (2016) 265-291. Skliaustuose nurodyta stabiliausio izotopo masė.

L Öhrström et al. Names and symbols of the elements with atomic numbers 113, 115, 117 and 118 (IUPAC Recommendations 2016). Pure Appl. Chem. 88 (2016) 1225-1229

________________________________

 

Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos

ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos

egzaminų užduočių aprašo

3 priedas

 

 

 

FIZIKOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO FORMULĖS IR PAGRINDINĖS KONSTANTOS

 

I SKYRIUS

FORMULĖS

 

1. Judėjimas ir jėgos

 

, , , , , , , ,

, ,  , , .

 

2. Energija

 

, , , , , , ,

 

3. Šiluminiai reiškiniai

 

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

.

 

4. Elektra ir magnetizmas

 

, , , , , , , , , , ,
, , , , , , , ,
, , , , , , , , , , , , , , , ,  , , .


 

5. Svyravimai ir bangos

 

, , , , , .

 

6. Šviesa

 

, , , , , .

 

7. Atomas, branduolys ir elementariosios dalelės

 

, , , , , , ,
,

 

8. Reliatyvumo teorijos pagrindai

 

, , , .

 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS KONSTANTOS

 

Gravitacijos konstanta

G = 6,672 10−11 N  m2/kg2

Šviesos greitis vakuume

c = 2,9979 108 m/s

Avogadro konstanta

NA = 6,022 ∙ 1023 mol−1

Bolcmano konstanta

k = 1,3807 1023 J/K

Universalioji dujų konstanta (molinė)

R = kNA = 8,314 J/(mol  K)

Elektrinė konstanta

e0 = 8,854 ∙ 1012 F/m

Elementarusis krūvis

e = 1,602 ∙ 1019 C

Planko konstanta

h = 6,626 ∙ 1034 J  s = 4,136 ∙ 1015 eV  s

Masės ir energijos sąryšio koeficientas

931,5 MeV/a.  m.  v.

1 eV = 1,6 ∙ 1019J

 

________________________________

 

Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos

ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos

egzaminų užduočių aprašo

4 priedas

 

INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO FORMULIŲ RINKINYS

 

I SKYRIUS

INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ FORMULĖS

 

1. Konstrukcijos apkrovų skaičiavimai

Tamprumas

Ftampr – tamprumo jėga

k – standumo (tamprumo) koeficientas

x – kūno pailgėjimas (sutrumpėjimas)

S – nedeformuoto kūno skerspjūvio plotas

E – tempimo (gniuždymo) deformacijos tampros modulis

L – nedeformuoto kūno ilgis

Deformacija

σ įtempis

S – plotas

F – plotą veikianti jėga

ε bandinio ilginė deformacija

N – ašinė jėga

E – tempimo (gniuždymo) deformacijos tampros modulis

S – plotas

Tampros modulis

E =  

E – tempimo (gniuždymo) deformacijos tampros modulis

σ įtempis

ε bandinio ilginė deformacija

 

2. Mechanizmų parametrų, savybių skaičiavimai

Greitis

 

v greitis

s – kelias

t – laikas

Pagreitis

 

a – pagreitis

v2v1 greičio pokytis

t2t1 – laiko pokytis

Deformuotos spyruoklės potencinė energija

Ep – potencinė energija

k – standumo (tamprumo) koeficientas

x – kūno pailgėjimas (sutrumpėjimas)

Naudingumo koeficientas

η – naudingumo koeficientas

Annaudingas darbas

Av – visas atliktas darbas

Galia

N – galia

Aatliktas darbas

t – laikas

Mechaninis darbas

Ek2Ek1 kinetinės energijos pokytis

Trinties jėga

Ftr – trinties jėga

μ – trinties koeficientas

N – atramos reakcijos jėga

Svertas

F – jėga

l – jėgos petys

Krumplinės ir (ar) diržinės pavaros perdavimo skaičius

i – krumplinės pavaros perdavimo skaičius

z – krumpliaračio krumplių skaičius

Jėgos momentas

– kūną veikianti jėga

l – jėgos petys

II Niutono dėsnis

F jėga

m kūno masė

a – pagreitis

Sunkio jėga

laisvojo kritimo pagreitis

 

3. Elektros arba elektronikos parametrų, savybių skaičiavimai

Omo dėsnis grandinės daliai

I – srovės stipris

U – elektrinė įtampa

R – laidininko varža

Nuoseklusis laidininkų jungimas

 

 

 

I – srovės stipris

U – elektrinė įtampa

R – laidininko varža

Lygiagretusis laidininkų jungimas

 

 

 

I – srovės stipris

R laidininko varža

U elektrinė įtampa

Elektrinė talpa

C – elektrinė talpa

q – elektros krūvis

φ – potencialas

Nuosekliai sujungtų kondensatorių talpa

C1, C2 – kondensatorių elektrinė talpa

Lygiagrečiai sujungtų kondensatorių talpa

C1, C2 – kondensatorių elektrinė talpa

 

4. Aukso pjūvis

Tobulosios pusiausvyros lygtis

Paveikslėlis, kuriame yra diagrama, linija, Grafikas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

l – atkarpos ilgis

d – atkarpos didesniosios dalies ilgis

m – atkarpos mažesniosios dalies ilgis

 


 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS MATEMATIKOS FORMULĖS, TAIKOMOS INŽINERINIŲ TECHNOLOGIJŲ DALYKE

 

Trikampis

, ,

;

čia a, b, c trikampio kraštinių ilgiai, , ,  – prieš jas esančių atitinkamų trikampio kampų didumai, p trikampio pusperimetris,
r – į trikampį įbrėžto apskritimo spindulio ilgis, R
apie trikampį apibrėžto apskritimo spindulio ilgis, S trikampio plotas.

Skritulio išpjova

, ;

čia  – išpjovos kampo didumas laipsniais,   išpjovos plotas,
  išpjovos lanko ilgis, R spindulio ilgis.

Ritinys

, ;

čia  – šoninio paviršiaus plotas,  – tūris,  – pagrindo spindulio ilgis,

– aukštinės ilgis.

Kūgis

, ;

čia  – šoninio paviršiaus plotas,  – tūris,  – pagrindo spindulio ilgis,

– sudaromosios ilgis,  – aukštinės ilgis.

Rutulys

, ;

čia  – paviršiaus plotas,  – tūris,  – spindulio ilgis.

Piramidė

;

čia  – tūris,  – pagrindo plotas,  – aukštinės ilgis.

Nupjautinis kūgis

, ;

čia  – šoninio paviršiaus plotas,  – tūris,  ir  – pagrindų spindulių ilgiai,  – sudaromosios ilgis,  – aukštinės ilgis.

Nupjautinė piramidė

;

čia  – tūris, ,  – pagrindų plotai,  – aukštinės ilgis.

Rutulio nuopjova

, ;

čia  – paviršiaus plotas,  – tūris,  – spindulio ilgis,  – nuopjovos aukštis.

Trigonometrija

,

,

 

,

 

,

 

,

 

 

.

 

30

45

60

90

0

0

1

1

0

0

1

 

Lygtis

,

,

,

,

,

,

,

.

,

.

,

.

 

_____________________________

 

PATVIRTINTA

Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus

2024 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. VK-909

 

 

VISUOMENINIO UGDYMO DALYKŲ VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Visuomeninio ugdymo dalykų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašas (toliau – aprašas) nustato istorijos, geografijos, ekonomikos ir verslumo, filosofijos valstybinių brandos egzaminų užduočių pobūdį, taškų sumą ir jų paskirstymą procentais pagal pasiekimų lygius ir kognityvinių gebėjimų sritis, trukmę, užduoties pateikimą, priemones ir kandidatų atliktų užduočių vertinimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. V-1187 „Dėl Valstybinių brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ vartojamas sąvokas.

3. Organizuojami šie visuomeninio ugdymo dalykų valstybiniai brandos egzaminai: istorijos, geografijos, ekonomikos ir verslumo, filosofijos. Valstybinį brandos egzaminą sudaro pirma ir antra dalys.

4. Dalyko valstybinio brandos egzamino pirmos ir antros dalių užduočių struktūra, pasiekimų sritys ir mokymosi turinys, užduoties taškų procentai nustatyti Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrosiose programose, patvirtintose Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. V-1269 „Dėl Priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ (toliau – Bendrosios programos).

5. Valstybiniu brandos egzaminu vertinamos kandidatų įgytos kompetencijos viduriniame ugdyme. Dalykų Bendrosiose programose siektini ugdymo rezultatai aprašyti kaip mokinių kompetencijų ugdymo pasiekimai. Pasiekimų sritys ir pasiekimai Bendrosiose programose išskirti, vadovaujantis Bendrųjų programų 1 priedu „Kompetencijų raidos aprašas“. Pasiekimai siejami su išskirtais kompetencijų sandais ir jų raiška. Kompetencijos ugdomos visų bendrųjų programų mokymo(si) turiniu. Jų ugdymo rezultatai nurodyti dalykų pasiekimų lygių požymių aprašymuose. Šiame apraše kognityvinių gebėjimų sritis charakterizuoja pasiekimų požymių aprašymuose vartojamos sąvokos:

5.1. žinios ir supratimas – kai kandidatas įvardija ir tinkamai vartoja sąvokas, apibūdina faktus, įvykius, dėsningumus, reiškinius ir procesus, nurodo jų priežastis ir pasekmes, tarpusavio ryšį, objektų bruožus, randa informaciją įvairiausiuose informacijos šaltiniuose;

5.2. taikymas – kai kandidatas, taikydamas žinias, atsako į klausimus, atlieka užduotis, apibendrina informaciją įvairiausiuose informacijos šaltiniuose, lygina, iliustruoja, lokalizuoja, chronologiškai išdėsto, nustato objektų geografinę padėtį, nurodo įvykio, reiškinio vietą, laiką, kaitą, kryptį, daro išvadas apie faktus, įvykius, dėsningumus, objektus, reiškinius ir procesus, jų priežastis ir pasekmes įvairiuose žinomuose ir (ar) nesudėtinguose, ir (ar) įprastuose kontekstuose; atlieka skaičiavimus (procentų, vidurkio, santykio) ir palygina gautus rezultatus;

5.3. aukštesnieji mąstymo gebėjimai – kai kandidatas įvertina pateiktus faktus, įvykius, reiškinius, procesus, idėjas, nuomones ir nustato jų priežasties ir pasekmės ryšį, analizuoja ir interpretuoja informaciją, nustato ir pagrindžia jos patikimumą, kelia klausimus, siedamas skirtingų šaltinių duomenis, nuosekliai ir sistemingai ieško atsakymų, taiko tiriamąsias strategijas, išanalizuoja problemą (-as) ir numato galimus sprendimo būdus, nurodo jų stipriąsias ir silpnąsias puses, daro pagrįstas ir išsamias išvadas, kuria tekstus, naudodamasis šaltiniais kaip įrodymu.

 


 

 

II SKYRIUS

ISTORIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

6. Istorijos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 31 priedo „Istorijos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

7. Istorijos valstybinis brandos egzaminas.

7.1. Istorijos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

7.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–5 struktūriniai klausimai iš teminių sričių: visuotinė istorija – 50 proc., Lietuvos istorija – 50 proc. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma žemėlapiais, vaizdo bei garso šaltiniais, diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

7.1.2. Iš viso taškų

40

7.1.3. Trukmė

90 min.

7.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

7.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Istorijos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

7.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

7.2. Istorijos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

7.2.1. Užduoties pobūdis

20242025 mokslo metais.

Struktūriniai klausimai.

4 struktūriniai atviri klausimai pagal pateiktus istorijos šaltinius. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma žemėlapiais, diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Ne mažiau kaip vieno struktūrinio klausimo vienas poklausimis yra 7–10 taškų.

Taškų suma – 60.

Nuo 20252026 mokslo metų.

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Klausimai

Atviri klausimai pagal pateiktus istorijos šaltinius (rašytinius, vaizdinius šaltinius, istorikų tekstus, istorinius žemėlapius, istorinę statistiką ir pan.).

Atviri klausimai gali būti trumpieji ir struktūruoto atsakymo, reikalaujantys kelių skirtingų informacijos naudojimo etapų (informacijos radimo, palyginimo, analizės, apibendrinimo) užrašymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

I dalies taškų suma – 40.

II dalis. Samprotaujamojo pobūdžio teksto kūrimas (rašinys)

Kuriant tekstą, probleminis klausimas svarstomas pagal pateiktus istorijos šaltinius (darbas su šaltiniais, analizė, interpretavimas, vertinimas, argumentų ir išvadų pateikimas).

Sukurto teksto apimtis – nuo 250 iki 500 žodžių.

II dalies taškų suma – 20.

7.2.2. Iš viso taškų

60

7.2.3. Trukmė

180 min.

7.2.4. Užduoties pateikimas

Užduočių sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

7.2.5. Priemonės

Reikalavimai priemonėms nustatyti Istorijos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

7.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

7.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 20 proc., taikymas – 40 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 40 proc.

7.4. Taškų pasiskirstymas procentais pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

 

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

III SKYRIUS

GEOGRAFIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

8. Geografijos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 32 priedo „Geografijos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

9. Geografijos valstybinis brandos egzaminas.

9.1. Geografijos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

9.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma žemėlapiais, vaizdo bei garso šaltiniais, diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

9.1.2. Iš viso taškų

40

9.1.3. Trukmė

90 min.

9.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

9.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, ausinės, skaičiuotuvas. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai, ausinėms ir skaičiuotuvui nustatyti Geografijos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

9.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

9.2. Geografijos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

9.2.1. Užduoties pobūdis

20242025 mokslo metais. Struktūriniai klausimai.

4 struktūriniai atviri klausimai pagal pateiktus šaltinius. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma žemėlapiais, diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Ne mažiau kaip vieno struktūrinio klausimo vienas poklausimis yra 7–10 taškų.

Taškų suma – 60.

Nuo 20252026 mokslo metų.

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Klausimai

Atviri klausimai pagal pateiktus šaltinius, reikalaujantys žinių taikymo, geografinės informacijos (tekstų statistinių duomenų, iliustracijų) atrankos, analizavimo, vertinimo gebėjimų ir pan. Atviri klausimai gali būti trumpieji ir struktūruoto atsakymo, reikalaujantys kelių skirtingų informacijos naudojimo etapų (informacijos radimo, palyginimo, analizės, apibendrinimo) užrašymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

I dalies taškų suma – 45.

II dalis. Samprotaujamojo pobūdžio teksto kūrimas (rašinys)

Kuriant tekstą, probleminis klausimas svarstomas pagal pateiktus geografijos šaltinius (darbas su šaltiniais, analizė, interpretavimas, vertinimas, sprendimai, rezultatų interpretavimas ir išvadų pateikimas). Užduotyje gali būti pateikiami nukreipiamieji klausimai.

Sukurto teksto apimtis – nuo 250 iki 400 žodžių.

II dalies taškų suma – 15.

9.2.2. Iš viso taškų

60

9.2.3. Trukmė

180 min.

9.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

9.2.5. Priemonės

Pieštukai, trintukas, liniuotė, matlankis ir skaičiuotuvas be tekstinės atminties. Reikalavimai priemonėms nustatyti Geografijos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

9.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

9.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 20 proc., taikymas – 40 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 40 proc.

9.4. Taškų pasiskirstymas procentais pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

IV SKYRIUS

EKONOMIKOS IR VERSLUMO VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

10. Ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 33 priedo „Ekonomikos ir verslumo bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

11Ekonomikos ir verslumo valstybinis brandos egzaminas.

11.1. Ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

11.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

15 uždarų klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

5–10 uždarų ir trumpo atsakymo struktūrinių klausimų. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

11.1.2. Iš viso taškų

40

11.1.3. Trukmė

90 min.

11.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

11.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, skaičiuotuvas, ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino formulės (aprašo 1 priedas). Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir skaičiuotuvui nustatyti Ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

11.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

11.2. Ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino antra dalis.

11.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Klausimai

20 uždarų klausimų. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

I dalies taškų suma – 20.

II dalis. Atviri struktūriniai klausimai ir praktinės užduotys

Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma diagramomis, paveikslais, schemomis, lentelėmis ir pan.

Praktinės užduotys – uždaviniai ir situacijų analizavimas (sprendimai, rezultatų interpretavimas, statistinių duomenų analizė, sisteminimas, grafinė analizė ir argumentuotas išvadų pateikimas.

II dalies taškų suma – 40.

11.2.2. Iš viso taškų

60

11.2.3. Trukmė

180 min.

11.2.4. Užduoties pateikimas

Užduoties sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

11.2.5. Priemonės

Skaičiuotuvas, ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino formulės (aprašo 1 priedas). Reikalavimai skaičiuotuvui nustatyti Ekonomikos ir verslumo valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

11.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

11.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 30 proc., taikymas – 50 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 20 proc.

11.4. Taškų pasiskirstymas procentais pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

V SKYRIUS

FILOSOFIJOS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTYS

 

12. Filosofijos valstybinio brandos egzamino užduočių struktūra, užduoties taškų pasiskirstymas pagal pasiekimų sritis ir mokymo(si) turinio sritis procentais nustatyti bendrųjų programų 39 priedo „Filosofijos bendroji programa“ skyriuje „Mokinių pasiekimų vertinimas“.

13. Filosofijos valstybinis brandos egzaminas.

13.1. Filosofijos valstybinio brandos egzamino pirma dalis.

13.1.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys. Kiekvienoje iš jų pateikiami pasirenkamojo atsakymo ir (ar) trumpojo atsakymo klausimai.

I dalis. Klausimai

15 klausimų.

I dalies taškų suma – 15.

II dalis. Struktūriniai klausimai

3–4 struktūriniai klausimai. Kiekvieną struktūrinį klausimą sudaro įvadinė informacija ir su ja susiję poklausimiai. Įvadinė informacija pateikiama tekstu, bet gali būti papildoma paveikslais, schemomis ir pan. Poklausimių atsakymai yra nepriklausomi ir nesusiję vienas su kitu.

II dalies taškų suma – 25.

Klausimai ir poklausimiai gali būti skirtingų tipų, pavyzdžiui, pasirenkamojo atsakymo su vienu ar keliais teisingais atsakymais; pasiūlytų atsakymų porų susiejimo; eiliškumo nustatymo; objektų įkėlimo iš pateikto sąrašo; elementų pažymėjimo vizualizacijoje (paveiksle, brėžinyje, diagramoje, schemoje, lentelėje) ir pan.

Trumpojo atsakymo klausimuose pateikiamas atsakymo laukas, kuriame reikia įrašyti klausimo atsakymą (skaičių, kelis skaičius, raidę, žodį ir pan.).

13.1.2. Iš viso taškų

40

13.1.3. Trukmė

90 min.

13.1.4. Užduoties pateikimas

Pateikiama ir atliekama elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

13.1.5. Priemonės

Lapas užrašams, kompiuteris, ausinės. Reikalavimai kompiuteriui, programinei įrangai ir ausinėms nustatyti Filosofijos valstybinio brandos egzamino pirmos dalies vykdymo instrukcijoje.

13.1.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Atliktos užduotys vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje.

13.2. Filosofijos valstybinio brandos egzamino antra dalis.

13.2.1. Užduoties pobūdis

Užduotį sudaro dvi dalys.

I dalis. Klausimai

Atviri klausimai pagal pateiktus filosofijos šaltinius (rašytinius tekstus ar jų ištraukas).

Klausimai gali būti trumpieji ir struktūruoto atsakymo, reikalaujantys kelių skirtingų informacijos naudojimo etapų (pavyzdžiui, informacijos radimo, palyginimo, analizės, apibendrinimo) užrašymo. Klausimo vertė taškais pateikiama prie kiekvieno klausimo.

I dalies taškų suma – 40.

II dalis. Samprotaujamojo pobūdžio teksto kūrimas (esė)

Pagal pateiktus filosofinius šaltinius (2–3) reikia sukurti filosofinį esė.

Sukurto teksto apimtis – nuo 250 iki 400 žodžių.

II dalies taškų suma – 20.

13.2.2. Iš viso taškų

60

13.2.3. Trukmė

180 min.

13.2.4. Užduoties pateikimas

Užduočių sąsiuvinis ir atsakymų lapas.

13.2.5. Priemonės

Reikalavimai priemonėms nustatyti Filosofijos valstybinio brandos egzamino antros dalies vykdymo instrukcijoje.

13.2.6. Kandidatų atliktų užduočių vertinimas

Centralizuotas. Vertina vertintojai elektroninėje vertinimo sistemoje.

13.3. Kognityvinių gebėjimų sričių procentai valstybiniame brandos egzamine

Žinios ir supratimas – 20 proc., taikymas – 40 proc., aukštesnieji mąstymo gebėjimai – 40 proc.

13.4. Taškų pasiskirstymas procentais pagal pasiekimų lygius valstybiniame brandos egzamine

Slenkstinis – 35 proc., patenkinamas – 15 proc., pagrindinis – 35 proc., aukštesnysis – 15 proc.

Pastaba. Lentelėje pateikti skaičiai yra orientaciniai, užduotyje galima iki 5 procentų paklaida.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14. Pereinamuoju laikotarpiu (iki 2025–2026 mokslo metų) istorijos, geografijos, ekonomikos ir verslumo, filosofijos valstybinių brandos egzaminų užduotys rengiamos, vadovaujantis bendrosiomis programomis, atsižvelgiant į pereinamojo laikotarpio ugdymo turinio kaitos ypatumus (ugdymo procese nenagrinėtas mokymo(si) turinys neįtraukiamas).

 

____________________

 

Visuomeninio ugdymo dalykų valstybinių

brandos egzaminų užduočių aprašo

1 priedas

 

 

EKONOMIKOS IR VERSLUMO VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO FORMULĖS

 

1.   Paklausos ir pasiūlos elastingumas:

; ;

;

PED – paklausos elastingumas kainai; XED – kryžminis paklausos elastingumas; YED – paklausos elastingumas pajamoms; PES – pasiūlos elastingumas kainai

 

2.   Įmonės veiklos rezultatai:

;     ;           ;     ;      ;

3.   Pinigų multiplikatorius:

4.   Palūkanos:

;         

5.   BVP (angl. GDP):

6.   Darbo rinka:

Nedarbo lygis (u)

Okuno dėsnis: 

Infliacija:

________________