LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ MINISTRO

2024 M. BALANDŽIO 26 D. ĮSAKYMO NR. 4-233 „DĖL SKATINAMOSIOS FINANSINĖS PRIEMONĖS „MILIJARDAS VERSLUI“ SCHEMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 4-457

Vilnius

 

1. P a k e i č i u  Skatinamosios finansinės priemonės „Milijardas verslui“ schemą, patvirtintą Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2024 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. 4-233 „Dėl Skatinamosios finansinės priemonės „Milijardas verslui“ schemos patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

„2.

Skatinamajai finansinei priemonei „Milijardas verslui (toliau – Priemonė) skiriama finansavimo suma

1 100 000 000 (vienas milijardas vienas šimtas milijonų) eurų (įskaitant valdymo mokestį INVEGAI), iš kurių 850 000 000 (aštuoni šimtai penkiasdešimt milijonų) eurų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės paskolos lėšų ir 250 000 000 (du šimtai penkiasdešimt milijonų) eurų kontroliuojančiojo fondo „INVEGOS fondas“ (toliau – INVEGOS fondas) lėšų.“

 

 

1.2. Pakeičiu 1.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„1.3. 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės
Nr. 05-001-01-04-02 „Skatinti įmones pereiti link neutralios klimatui ekonomikos“ aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2022 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 4-861 „Dėl 2022–2030 metų ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-04-02 „Skatinti įmones pereiti link neutralios klimatui ekonomikos“ aprašo patvirtinimo“;“.

 

1.3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

„5.

Sąvokos

Schemoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatyme, Lietuvos Respublikos nacionalinės plėtros įstaigos įstatyme, Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.“

 

1.4. Pakeičiu 7.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„7.1. Paskolos teikiamos labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms, didelėms įmonėms jų Projektams finansuoti. INVEGOS fondo lėšos gali būti skirtos tik gynybos ir saugumo sektoriuose veiklą vykdančių Paskolos gavėjų Projektams finansuoti.“

 

1.5. Pakeičiu 7.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„7.2.1. Paskolos gavėjas veikia Lietuvos Respublikoje. Paskolos gavėjas laikomas veikiančiu Lietuvos Respublikoje tuo atveju, jei jis kuria darbo vietas Lietuvos Respublikoje ir (arba) nuo savo vykdomos veiklos moka mokesčius į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondą, Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą. Paraiškos pateikimo metu Paskolos gavėjas gali būti neveikiantis Lietuvos Respublikoje, jei jis pateikia Paskolos davėjui viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ raštą, patvirtinantį, kad Paskolos gavėjui teikiamos Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje nurodytos konsultacijos. Tokiu atveju veikimą Lietuvos Respublikoje patvirtinančius dokumentus Paskolos gavėjas pateikia Paskolos davėjui iki Paskolos sutarties pasirašymo.“

 

1.6. Pakeičiu 7.2.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„7.2.5. Paskolos gavėjas nėra valstybės ir (ar) savivaldybės įmonė arba įmonė, kurioje 25 procentus ir daugiau įmonės akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą įmonės kapitale žyminčių kapitalo dalių arba 25 procentus ir daugiau įmonės dalyvių balsų tiesiogiai ar netiesiogiai (pagal balsavimo sutartį, balsavimo teisės perleidimo sutartį, įgaliojimą ir pan.) atskirai arba kartu turi valstybė ir (ar) savivaldybė (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).

 

1.7. Pakeičiu 7.2.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

7.2.13. Paskolos gavėjo nuosavybės rodiklis (nuosavo kapitalo ir viso turto santykis) po Paskolos suteikimo nėra mažesnis kaip 0,1 arba 0,15, į nuosavą kapitalą įtraukus akcininkų, susijusių ir (ar) kitų trečiųjų asmenų Paskolos gavėjui suteiktas paskolas, subordinuotas INVEGOS paskolos (-ų) atžvilgiu (toliau – trečiųjų asmenų subordinuotos paskolos) (be trečiųjų asmenų subordinuotų paskolų nuosavas kapitalas turi būti teigiamas), skaičiuojant pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį ar paskutinę tarpinę finansinę ataskaitą. Jeigu pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį nuosavybės rodiklis po Paskolos suteikimo yra mažesnis kaip 0,1 arba 0,15, įtraukus trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, o pagal paskutinę tarpinę finansinę ataskaitą yra didesnis kaip 0,1 arba 0,15, įtraukus trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, Paskolos gavėjas privalo pateikti INVEGAI nuosavybės struktūros pokyčius pagrindžiančius dokumentus (sukauptų nuostolių padengimo, kapitalo padidinimo apmokėjimo, turto vertinimo ir (arba) kitus nuosavybės struktūros pokyčius įrodančius dokumentus).

 

1.8. Pakeičiu 7.2.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

7.2.16. Paskolos gavėjas nėra kontroliuojamas, kaip nustatyta Konkurencijos įstatyme, trečiųjų šalių (ne ES valstybių narių) subjektų, o jo valdymo organas (-ai) yra veikiantis (-ys) ES (taikoma strateginių investicijų, kurios suprantamos kaip investicijos į gynybos technologijas ir produktus, nurodytus Europos gynybos fondo metinėje darbo programoje, į kosmoso atominius laikrodžius, strateginius paleidimo įrenginius, kosmoso produktus, taip pat investicijos, skirtos kibernetinio saugumo priemonėms ir sprendimams plėtoti ir diegti, įskaitant atvejus, kai šios priemonės ir sprendimai yra skaitmeninių tinklų ir duomenų infrastruktūros diegimo ar atnaujinimo dalis (toliau – Strateginė investicija), Projektams, kurių vertė yra didesnė nei 10 000 000 (dešimt milijonų) eurų, išskyrus išimtį, nustatytą Schemos 7.2.19 papunktyje). Trečiųjų šalių subjektų kontrolė suprantama kaip galimybė daryti tiesioginę ar netiesioginę lemiamą įtaką per vieną ar daugiau kitų įmonių ir (ar) Paskolos gavėjo akcininkų ar dalyvių, t. y. teisė skirti (atšaukti) Paskolos gavėjo valdymo organų narius, įpareigoti valdymo organus priimti Paskolos gavėjui svarbius sprendimus arba turima veto teisė dėl Paskolos gavėjo priimamų sprendimų ir (ar) kiti veiksmai, galintys iš esmės pakeisti Paskolos gavėjo valdymą ir veiklą, realizuojama neturint Paskolos gavėjo akcininkų ar narių balsų daugumos ir be susitarimų su kitais įmonės akcininkais ar dalyviais (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).

 

1.9. Pakeičiu 7.2.17 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

7.2.17. Projekte dalyvauja tiekėjai ir (ar) rangovai, kurie nėra kontroliuojami trečiųjų šalių (ne ES valstybių narių) subjektų, o jų valdymo organai yra veikiantys ES (taikoma Strateginių investicijų į gynybos ir saugumo pramonę Projektams, kurių vertė yra didesnė nei 10 000 000 (dešimt milijonų) eurų, išskyrus išimtį, nustatytą Schemos 7.2.19 papunktyje). Trečiųjų šalių subjektų kontrolė suprantama taip, kaip aprašyta Schemos 7.2.16 papunktyje (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).

 

1.10. Pakeičiu 7.2.18 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„7.2.18. Paskolos gavėjas ir Projekte dalyvaujantys tiekėjai ir (ar) rangovai (ypač telekomunikacijų įrangos pardavėjai ir gamintojai bei kiti trečiųjų valstybių tiekėjai, pvz., debesijos infrastruktūros teikėjai, valdomų paslaugų teikėjai, sistemų integratoriai, saugumo ir techninės priežiūros rangovai ir perdavimo įrangos gamintojai) turi atitikti 2023 m. birželio 15 d. Europos Komisijos komunikate dėl 5G Kibernetinio saugumo priemonių rinkinio įgyvendinimo nustatytas nuostatas dėl saugumo reikalavimų, apribojimų tiekėjams, kurie laikomi keliančiais didelę riziką, ir priklausomybės nuo vienintelio tiekėjo (taikoma Strateginių investicijų, kurios yra orientuotos į 5G ryšio sritį, Projektams, kurių vertė yra didesnė nei
10 000 000
(dešimt milijonų) eurų, išskyrus išimtį, nustatytą Schemos 7.2.19 papunktyje).“

 

1.11. Pakeičiu 7.2.19 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

 

7.2.19. Schemos 7.2.16–7.2.18 papunkčiuose nustatyti reikalavimai netaikomi Strateginių investicijų Projektams, kai Paskolos gavėjas gali įrodyti, kad jis yra juridinis asmuo, kuriam valstybė narė, kurioje jis yra įsisteigęs, patvirtino garantiją pagal 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/697, kuriuo įsteigiamas Europos gynybos fondas ir panaikinamas Reglamentas (ES) 2018/1092, nustatytus atitinkamus reikalavimus arba Europos Komisijos patvirtintą atleidimą nuo prievolės, suteiktą pagal 2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/696, kuriuo sudaroma Sąjungos kosmoso programa, įsteigiama Europos Sąjungos kosmoso programos agentūra ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 912/2010, (ES) Nr. 1285/2013 bei (ES) Nr. 377/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES, nustatytus atitinkamus reikalavimus (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).“

 

1.12. Papildau 7.2.21 papunkčiu:

 

 

 

„7.2.21. Paskolos gavėjas, siekiantis gauti Paskolą apyvartinėms lėšoms, privalo atitikti bent vieną iš šių kriterijų:

7.2.21.1. turi Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Viešosios tvarkos biuro Licencijavimo valdybos licenciją gaminti ginklus ar licenciją gaminti ginklų dalis, ar licenciją gaminti šaudmenis ir (ar) jų dalis, ar licenciją gaminti A kategorijos ginklų priedėlius (toliau –  VRM licencija) arba yra užpildęs paraišką ir pateikęs dokumentus VRM licencijai gauti ir privalo ją pateikti INVEGAI ne vėliau kaip per 12 mėnesių po Paskolos išmokėjimo (esant objektyvioms aplinkybėms, VRM licencijos pateikimo terminas gali būti pratęstas);

7.2.21.2. turi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos išduotą individualiąją eksporto licenciją ar individualiąją eksporto licenciją laikinai išvežti, ar visuotinę eksporto licenciją karinei įrangai (toliau – EIM licencija) arba neturi EIM licencijos, bet privalo ją pateikti INVEGAI ne vėliau kaip per 12 mėnesių po Paskolos išmokėjimo (esant objektyvioms aplinkybėms, EIM licencijos pateikimo terminas gali būti pratęstas);

7.2.21.3. Paskolos gavėjo veikla, kuriai prašoma finansavimo, yra susijusi su gaminiais, produktais ar paslaugomis, kurie patenka į Bendrąjį karinės įrangos sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1216 „Dėl Bendrojo karinės įrangos sąrašo patvirtinimo“.“

 

1.13. Pakeičiu 7.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

 

„7.3. Paskolos gavėjo atitiktis reikalavimams, nurodytiems Schemos 7.2.1–7.2.21 papunkčiuose, vertinama pagal viešai prieinamų registrų duomenis, valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų pateiktus duomenis, viešai skelbiamą informaciją (pvz., Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos) ir Paskolos gavėjo pateiktą informaciją. Jeigu Paskolos gavėjo pateikta informacija neatitinka viešai prieinamų registrų ar valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų pateiktų duomenų, vadovaujamasi viešai prieinamų registrų, valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų pateiktais duomenimis. Tais atvejais, kai Paskolos gavėjas nėra įsteigtas Lietuvos Respublikoje, Paskolos gavėjo prašoma pateikti atitinkamus valstybės, kurioje jis yra įsteigtas, dokumentus.“

 

1.14. Pakeičiu 8.1.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

 

8.1.8. nekilnojamajam turtui pirkti ir (ar) statyti, ir (ar) renovuoti, siekiant jį parduoti ar kitu būdu perleisti kitiems asmenims, įskaitant turto nuomą ir panaudą, o ne naudoti savo veikloje, taip pat investicijoms į gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą. Nekilnojamojo turto naudojimu savo veikloje laikoma tai, kad ne mažiau kaip 60 procentų įsigyjamo ir (ar) statomo, ir (ar) renovuojamo turto ketinama panaudoti Paskolos gavėjo ir su juo susijusių įmonių ekonominei veiklai vykdyti;“.

 

1.15. Pakeičiu 8.1.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„8.1.10. pridėtinės vertės mokesčiui (toliau – PVM) sumokėti;“.

 

1.16. Papildau 8.1.11 papunkčiu:

 

 

 

„8.1.11. veiklai ir turtui, susijusiems su iškastiniu kuru, įskaitant jų naudojimą vartotojų rinkoje, veiklai ir turtui, kuriems taikoma Europos Sąjungos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ES ATLPS) ir su kuriais susijęs prognozuojamas išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis nėra mažesnis už atitinkamus santykinius taršos rodiklius, veiklai ir turtui, susijusiems su atliekų sąvartynais, deginimo įrenginiais ir mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiais (šiame Schemos papunktyje nurodytų veiklų detalizavimas pateikiamas Priemonės aprašyme, tvirtinamame INVEGOS generalinio direktoriaus įsakymu (toliau – Priemonės aprašymas) (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).

 

1.17. Pakeičiu 9.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

 

„9.2. Paskolos davėjas gali suteikti:

9.2.1. subordinuotą, sindikuotą arba tiesioginę Paskolos davėjo investicinę paskolą. Paskolos gavėjo investicijoms skirta paskola – tai tokia Paskola, kai Paskolos dalis, skirta investicijoms finansuoti, sudaro ne mažiau kaip 51 procentą visos Paskolos sumos, o likusi Paskolos dalis gali būti skirta apyvartinio kapitalo trūkumui papildyti. Prioritetas teikiamas bendram Projekto finansavimui su kitomis finansų įstaigomis ir (ar) TFI;

9.2.2. subordinuotą, sindikuotą arba tiesioginę Paskolos davėjo apyvartinę paskolą gynybos ir saugumo sektoriuose veiklą vykdantiems Paskolos gavėjams.“

 

1.18. Pakeičiu 9.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„9.3. Kai teikiama Paskolos davėjo investicinė Paskola, Paskolos sutarties terminas negali būti ilgesnis kaip 180 mėnesių. Esant objektyvių priežasčių, jis gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki 240 mėnesių. Kai teikiama Paskolos davėjo apyvartinė Paskola, Paskolos sutarties terminas negali būti ilgesnis kaip 36 mėnesiai. Šis terminas gali būti pratęstas tik esant pagrįstoms aplinkybėms.“

 

1.19. Pakeičiu 9.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

9.9. Paskolos lėšomis finansuojamas ilgalaikis turtas arba kitas Paskolos davėjui priimtinas lygiavertis ilgalaikis turtas (t. y. ne mažesnės vertės nei Paskolos lėšomis finansuojamas turtas) turi būti įkeistas Paskolos davėjo naudai. Paraiškos vertinimo metu nustačius didesnę Projekto neįgyvendinimo ir (ar) Paskolos negrąžinimo riziką, Paskolos davėjas, vadovaudamasis vidaus tvarkos aprašais, kurie tvirtinami INVEGOS generalinio direktoriaus įsakymais, ir individualiai įvertindamas Paskolos gavėjo galimybes, pareikalauja papildomų Paskolos grąžinimo užtikrinimo priemonių. Kai Paskolos gavėjas neturi kito ilgalaikio turto arba už Paskolos lėšas įsigyjamas ar Paskolos gavėjo pasiūlytas kitas ilgalaikis turtas yra netinkama Paskolos grąžinimo užtikrinimo priemonė dėl jos mažo likvidumo ar teisinių kliūčių ją įkeisti, prievolės įvykdymo užtikrinimas gali būti netaikomas.“

 

1.20. Pakeičiu 9.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

9.13. Išsami Priemonės įgyvendinimo tvarka ir procedūros nustatomos Priemonės aprašyme.“

 

1.21. Pakeičiu 11.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

11.2. Projektas atitinka reikšmingos žalos nedarymo principą, kaip tai apibrėžta 2020 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2020/852 dėl sistemos tvariam investavimui palengvinti sukūrimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/2088, 17 straipsnyje, atsižvelgiant į 2021 m. vasario 18 d. Komisijos pranešimu 2021/C 58/01 patvirtintas Reikšmingos žalos nedarymo principo taikymo pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės reglamentą technines gaires (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).

 

1.22. Pakeičiu 11.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

11.5. Projektas turi nepažeisti Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje nustatytų pagrindinių teisių: orumo; asmenų, privataus ir šeimos gyvenimo, sąžinės ir saviraiškos laisvės; asmens duomenų; prieglobsčio ir apsaugos perkėlimo, išsiuntimo ar išdavimo atvejų; teisių į nuosavybę ir teisių užsiimti verslu; lyčių lygybės, vienodo požiūrio ir lygių galimybių, nediskriminavimo ir neįgaliųjų teisių; vaiko teisių; gerojo administravimo, veiksmingos teisinės gynybos, teisingumo; solidarumo ir darbuotojų teisių; aplinkos apsaugos.“

 

1.23. Papildau 11.6 papunkčiu:

 

 

11.6. Projektas turi atitikti ES ir nacionalinius aplinkosauginius reikalavimus, taikytinus Projektui (šis Schemos papunktis netaikomas, kai Projektai finansuojami INVEGOS fondo lėšomis).“

 

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas taikomas uždarajai akcinei bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – INVEGA) vertinant paskolų gavėjų paraiškas, pateiktas po šio įsakymo įsigaliojimo, taip pat paskolų gavėjų paraiškas, pateiktas iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos, tuo atveju, jei INVEGOS sprendimai suteikti paskolą pagal pateiktas paraiškas iki šio įsakymo įsigaliojimo nebuvo priimti.

 

 

 

Ekonomikos ir inovacijų ministrė                                                                             Aušrinė Armonaitė