Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2012 M. BIRŽELIO 6 D. NUTARIMO NR. 665 „DĖL VALSTYBĖS TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VALSTYBĖS VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 880
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimą Nr. 665 „Dėl Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
1.3. Pakeisti 2.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„2.2. kai Apraše nurodyta, kad atskiros Aprašo nuostatos yra rekomendacinio pobūdžio, taikoma taisyklė „laikykis arba paaiškink“, pagal kurią nukrypimas nuo rekomendacinio pobūdžio nuostatų galimas tik tuomet, kai to objektyviai reikia, ir kiekvienas nukrypimas turi būti racionaliai pagrįstas ir paaiškintas valstybės įmonės metinėje veiklos ataskaitoje ar valstybės valdomos bendrovės metiniame pranešime, rengiamuose įgyvendinant Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 14 d. nutarimu Nr. 1052 „Dėl Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo patvirtinimo“ (toliau – Skaidrumo gairės), reikalavimus;“
1.4. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Pavesti valstybės valdomų įmonių, kaip jos apibrėžtos Įstatyme (toliau – valstybės valdoma įmonė), dalyvio turtines ir neturtines teises įgyvendinančioms institucijoms atstovauti valstybei valstybės valdomose įmonėse, laikantis Įstatymo 9 straipsnyje išdėstytų principų, ir siekti, kad valstybės valdomos įmonės organai įgyvendintų Aprašo nuostatas, o dukterinių bendrovių, kaip jos apibrėžtos Įstatyme, organai įgyvendintų Aprašo nuostatas, jeigu Apraše nenustatyta kitaip.“
1.5. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.6. Pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.7. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.8. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašą:
1.8.4. Papildyti 31 punktu:
1.8.6. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Ne rečiau kaip kas 4 metus atitinkama valstybei atstovaujanti institucija persvarsto valstybės valdomos įmonės teisinės formos tinkamumą, be kita ko, atsižvelgdama ir į bendrąją ūkio ir atitinkamo ūkio sektoriaus padėtį. Apie persvarstymo rezultatus valstybei atstovaujanti institucija raštu praneša Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijai per 10 darbo dienų nuo persvarstymo. Ekonomikos ir inovacijų ministerija apibendrintą informaciją kartu su savo rekomendacijomis teikia Vyriausybei.“
1.8.7. Pakeisti 131 punktą ir jį išdėstyti taip:
„131.Valstybės valdomų įmonių, valstybės valdomų bendrovių dukterinių bendrovių ir paskesnių eilių dukterinių bendrovių ir valstybei atstovaujančių institucijų sąrašas skelbiamas valdymo koordinavimo centro interneto svetainėje. Valstybei atstovaujanti institucija nedelsdama praneša valdymo koordinavimo centrui apie valstybės valdomos įmonės ir dukterinės bendrovės įsteigimą, likvidavimą, valstybės valdomų bendrovių valstybei priklausančių akcijų privatizavimą, dukterinių bendrovių akcijų pardavimą, teisinės formos ar valstybei atstovaujančios institucijos pasikeitimą arba kitas sąrašo atnaujinimui reikšmingas aplinkybes. Valdymo koordinavimo centras sąrašą atnaujina per 3 darbo dienas nuo šiame punkte nurodytos informacijos gavimo.“
1.8.8. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:
„16. Valstybės valdomų įmonių ir dukterinių bendrovių siektinas vidutines metines nuosavo kapitalo kainas ir valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos siektiną vidutinį metinį konsoliduoto grynojo pelno rodiklį (toliau – pelningumo rodikliai) 3 metų laikotarpiui tvirtina Vyriausybė Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro teikimu. Pelningumo rodikliai skaičiuojami nuo valstybės valdomų įmonių ir dukterinių bendrovių ūkinės komercinės veiklos. Tais atvejais, kai valstybės valdomos įmonės ir dukterinės bendrovės nevykdo ūkinės komercinės veiklos arba jų vykdoma ūkinė komercinė veikla nėra laikoma reikšminga vadovaujantis ekonomikos ir inovacijų ministro patvirtintomis valstybės valdomų įmonių specialiųjų įpareigojimų nustatymo ir informacijos pateikimo rekomendacijomis, pelningumo rodikliai neskaičiuojami ir Vyriausybei tvirtinti neteikiami. Valstybės valdomų įmonių ir dukterinių bendrovių pelningumo rodikliai naujam 3 metų laikotarpiui Vyriausybei tvirtinti pateikiami likus ne mažiau kaip 5 mėnesiams iki šio laikotarpio pradžios ir tvirtinami likus ne mažiau kaip 4 mėnesiams iki šio laikotarpio pradžios.“
1.8.9. Pakeisti 161 punktą ir jį išdėstyti taip:
„161. Valdymo koordinavimo centras:
161.1. kasmet, gavęs valstybės valdomų įmonių ir dukterinių bendrovių audituotus metinių finansinių ataskaitų rinkinius, apskaičiuoja ir įvertina, ar šios įmonės pasiekė joms Vyriausybės nustatytus pelningumo rodiklius;
161.2. kasmet vertinimo rezultatus ne vėliau kaip einamųjų metų gegužės 20 dieną pateikia valstybei atstovaujančioms institucijoms ir valstybės valdomoms įmonėms, jeigu vertinimo rezultatai susiję su tų valstybės valdomų įmonių dukterinėmis bendrovėmis;
161.3. likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki laikotarpio, kuriam nustatomi nauji pelningumo rodikliai, pateikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pagal Aprašo 3 priedą ir atsižvelgdamas į įmonės individualų vertinimą, kaip jis apibrėžtas Įstatyme, kurį atlieka valdymo koordinavimo centras, pelningumo rodiklius naujam 3 metų laikotarpiui, prieš tai juos suderinęs su atitinkamomis valstybei atstovaujančiomis institucijomis ir atitinkamais valstybės valdomų bendrovių valdymo organais, kai pelningumo rodikliai nustatomi dukterinėms bendrovėms;
1.8.10. Pakeisti 162 punktą ir jį išdėstyti taip:
„162. Valdymo koordinavimo centrui kasmet įvertinus Aprašo 161.1 papunktyje nurodytus pelningumo rodiklius, pasiektus per 3 metų laikotarpį, atitinkamos valstybei atstovaujančios institucijos, jeigu valstybės valdomos įmonės ir dukterinės bendrovės nepasiekia Vyriausybės patvirtinto pelningumo rodiklio, kad per vieną mėnesį nuo valdymo koordinavimo centro vertinimo rezultatų gavimo dienos iš valstybės valdomos įmonės ir dukterinės bendrovės kolegialaus valdymo organo, jeigu tokio nėra, – iš vienasmenio valdymo organo būtų gautas rašytinis paaiškinimas apie priežastis, kodėl nepasiektas atitinkamas rodiklis, ir veiksmus, kurių bus imtasi siekiant geresnių įmonės veiklos rezultatų. Dukterinės bendrovės atitinkami valdymo organai tokį rašytinį paaiškinimą teikia savo patronuojančiajai bendrovei.“
1.8.11. Papildyti 191 punktu:
1.8.12. Papildyti 311 punktu:
„311. Valstybės valdomos bendrovės siekia, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad Aprašo 31 punkte nurodytų valstybės valdomų bendrovių dukterinėse bendrovėse mutatis mutandis būtų laikomasi nuostatos, kad jų įstatuose būtų nustatytas kolegialių organų sudarymas ir sudaroma stebėtojų taryba arba valdyba, kuriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu, įstatuose priskirtos priežiūros funkcijos.“
1.8.13. Pakeisti 321 punktą ir jį išdėstyti taip:
„321. Rekomenduojama valstybės valdomos bendrovės ir dukterinės bendrovės valdyboms nerinkti valdybos pirmininku valstybės valdomos bendrovės vadovo ir atitinkamai dukterinės bendrovės vadovo, jeigu jis išrinktas valdybos nariu, išskyrus atvejus, kai valstybės valdomoje bendrovėje ir atitinkamai dukterinėje bendrovėje sudaroma stebėtojų taryba.“
1.8.14. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:
„34. Akcijų valdytojas siekia, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad valstybės valdomose bendrovėse būtų nustatyta veiksminga vidaus kontrolės sistema, kuri padėtų užtikrinti valstybės valdomos bendrovės veiklos teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą, rezultatyvumą ir skaidrumą, strategijos ir veiklos planų įgyvendinimą, turto apsaugą, informacijos ir ataskaitų patikimumą ir išsamumą, sutartinių ir kitų įsipareigojimų tretiesiems asmenims laikymąsi ir visų su tuo susijusių rizikos veiksnių valdymą, taip pat numatytų veiksmus, skirtus korupcijos, užsienio pareigūnų papirkimo sudarant tarptautinius sandorius, prevencijai. Akcijų valdytojas atitinkamai siekia arba užtikrina, kad vidaus kontrolės sistemai užtikrinti būtų mutatis mutandis vadovaujamasi vidaus kontrolei taikomais reikalavimais, nustatytais Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatyme.“
1.8.15. Papildyti 341 punktu:
1.8.16. Pakeisti 77.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„77.7. nekilnojamąjį turtą parduotų ar kitais būdais perduotų kitų asmenų (išskyrus sandorius tarp valstybės valdomos bendrovės įmonių grupei priklausančių bendrovių, t. y. valstybės valdomos bendrovės ir (ar) jos dukterinių, ir (ar) paskesnės eilės dukterinių bendrovių) nuosavybėn už kainą, ne mažesnę kaip parduodamo ar kitais būdais perduodamo nekilnojamojo turto rinkos vertė, nustatyta Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo nustatyta tvarka (kainos mažinimo, užtikrinant skaidrumo principo įgyvendinimą, kriterijai nustatomi tik viešai skelbiamuose valstybės valdomos bendrovės nekilnojamojo turto pardavimo tvarkos aprašuose), išskyrus, kai parduodamo ar kitais būdais perduodamo nekilnojamojo turto vidutinė rinkos vertė, nustatyta valstybės įmonės Registrų centro masinio vertinimo būdu, yra ne didesnė kaip 5 000 Eur (tokiu atveju nekilnojamąjį turtą parduotų ar kitais būdais perduotų už kainą, ne mažesnę kaip valstybės įmonės Registrų centro masinio vertinimo būdu nustatyta nekilnojamojo turto vidutinė rinkos vertė; kainos mažinimo, užtikrinant skaidrumo principo įgyvendinimą, kriterijai nustatomi tik viešai skelbiamuose valstybės valdomos bendrovės nekilnojamojo turto pardavimo tvarkos aprašuose), arba išnuomotų nekilnojamąjį turtą už mokestį, kuris atitinka rinkos sąlygas. Tuo atveju, jei nekilnojamojo turto rinkos vertė nustatoma kaip rinkos verčių intervalas, nekilnojamasis turtas šio punkto nustatyta tvarka ir sąlygomis gali būti parduotas ar kitais būdais perduotas kitų asmenų nuosavybėn už kainą, kuri yra ne mažesnė kaip žemiausias iš nustatytų nekilnojamojo turto rinkos verčių intervalo dydis;“.
1.8.17. Pakeisti 78 punktą ir jį išdėstyti taip:
„78. Valdymo koordinavimo centras, įgyvendindamas jam Įstatyme nustatytas funkcijas, dėl visų valstybės valdomų įmonių, dukterinių bendrovių ir jų veiklos kiekvienais metais rengia apibendrinančią valstybės valdomų įmonių gerojo valdymo indekso ataskaitą ir iki rugpjūčio 30 d. ją pateikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai bei valstybei atstovaujančioms institucijoms. Gerojo valdymo indekso ataskaitoje pateikiamas įvertinimas, kaip valstybės valdomose įmonėse ir dukterinėse bendrovėse įgyvendinamos valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą, valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimą, kandidatų į valstybės valdomos įmonės kolegialų priežiūros ar valdymo organą atranką reguliuojančių teisės aktų nuostatos ir kaip valstybės valdomos įmonės ir dukterinės bendrovės valdymas atitinka NASDAQ Vilnius listinguojamų bendrovių valdysenos kodekso nuostatas.“
2. Nustatyti, kad pirmą kartą dukterinių bendrovių pelningumo rodiklius Vyriausybė tvirtina 2020–2021 metų laikotarpiui. Jie Vyriausybei tvirtinti pateikiami likus ne mažiau kaip 2 mėnesiams iki šio laikotarpio pradžios ir tvirtinami likus ne mažiau kaip 1 mėnesiui iki šio laikotarpio pradžios.