SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS ATLIEKŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. gruodžio 18 d. Nr. T9-205

Skuodas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049) 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 61-1726) 31 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. D1-857 (Žin., 2012, Nr. 125-6295) patvirtintais Minimaliais komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimais, Skuodo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Skuodo rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2009 m. spalio 29 d. sprendimą Nr. T9-176 „Dėl Skuodo rajono atliekų tvarkymo taisyklių 138 punkto pakeitimo“.

2.2. Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2010 m. spalio 28 d. sprendimą Nr. T9-192 „Dėl Skuodo rajono atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                       Stasys Vainoras


 

PATVIRTINTA

Skuodo rajono savivaldybės tarybos

2014 m. gruodžio 18 d. sprendimu Nr. T9-205

 

SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS ATLIEKŲ TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Skuodo rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Atliekų tvarkymo taisyklėmis, Valstybiniu strateginiu atliekų tvarkymo planu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintais Minimaliais komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų kokybės reikalavimais.

2. Taisyklių tikslas – Skuodo rajono savivaldybės teritorijoje užtikrinti racionalų savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos valdymą, funkcionavimą ir tinkamą atliekų tvarkymo užduočių vykdymą, įdiegti atliekų tvarkymo sistemą, kuri užtikrintų saugų atliekų tvarkymą ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai, tenkintų visuomenės poreikius bei nepažeistų gamtą tausojančios subalansuotos raidos principo.

3. Taisyklės nustato atliekų turėtojų – fizinių ir juridinių asmenų – teises, pareigas ir prievoles, skirtas užtikrinti vietos valdžios, atliekų turėtojų, atliekų surinkėjų ir atliekų tvarkytojų santykius, funkcijas bei atsakomybę tvarkant atliekas, reikalavimus atliekų surinkimui, saugojimui, vežimui, naudojimui, šalinimui, apskaitai, identifikavimui, deklaravimui, rūšiavimui, ženklinimui Skuodo rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) bei Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo planų įgyvendinimą nustatančias komunalinių atliekų tvarkymo sąlygas.

4. Atliekų tvarkymo sistema apima šių atliekų, tvarkymą:

4.1. komunalinių atliekų;

4.2. antrinių žaliavų;

4.3. biologiškai skaidžių atliekų;

4.4. didelių gabaritų atliekų;

4.5. buityje susidarančių statybos ir griovimo atliekų;

4.6. elektros ir elektroninės įrangos atliekų;

4.7. naudotų padangų;

4.8. buityje susidarančių pavojingų atliekų.

5. Atliekų tvarkymo sistema neapima šių atliekų tvarkymo:

5.1. atliekų, kurių tvarkymo nereglamentuoja Atliekų tvarkymo įstatymas;

5.2. juridinių asmenų, kurių atliekos tvarkomos pagal Leidimuose nustatytą tvarką;

5.3. radioaktyviųjų atliekų;

5.4. nepavojingų atliekų, susidarančių ieškant ir žvalgant naudingąsias iškasenas;

5.5. nuotekų į vandenį, išskyrus skystas atliekas;

5.6. kritusių gyvulių ir šių žemės ūkio atliekų: išmatų ir kitų natūralių, nepavojingų, naudojamų žemės ūkyje medžiagų;

5.7. netinkamų naudoti sprogmenų;

5.8. kasybos pramonės atliekų;

5.9. išmetamų į orą atliekų;

5.10. netinkamų eksploatuoti transporto priemonių;

5.11. farmacinių atliekų;

5.12. medicinos atliekų;

5.13. įvairaus pobūdžio skystų atliekų;

5.14. pakartotinio naudojimo pakuočių.

6. Atliekų turėtojas Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka turi tvarkyti atliekas pats arba perduoti jas atliekų tvarkytojui, išskyrus atvejus, kai nepavojingos atliekos, jų papildomai neapdorojus, gali būti naudojamos žemės ūkyje, gyvūnams šerti, energijai gauti ar kitoms reikmėms aplinkai saugiu būdu.

7. Savivaldybės teritorijoje surinktos atliekos tvarkomos laikantis teisės aktuose nustatytos atliekų tvarkymo hierarchijos principų (prevencija, pakartotinis naudojimas, perdirbimas, kitoks panaudojimas, šalinimas) ir šalinamos regioniniame sąvartyne, kurį eksploatuoja KRATC.

8. Atliekos, kurių susidarymas nėra tiesiogiai susijęs su gamybos procesais ir kurios susidaro nereguliariai (remonto metu, biuro įrangos keitimo ir priežiūros metu, ir t. t.), jei jų tvarkymas nėra apibrėžtas Leidime, įmonėse ir organizacijose turi būti rūšiuojamos ir tvarkomos vadovaujantis šių Taisyklių reikalavimais.

9. Taisyklės yra privalomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, išskyrus įmones, turinčias Leidimus.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

10. Administratorius (savivaldybės atliekų tvarkymo sistemą administruojanti/eksploatuojanti įmonė) įmonė, turinti Savivaldybės tarybos įgaliojimus organizuoti ir administruoti atliekų tvarkymą savivaldybės teritorijoje ir (arba) viešųjų pirkimų būdu parinkta įmonė, turinti teisę teikti viešąsias atliekų tvarkymo paslaugas pagal sutartį su Savivaldybe.

11. Alyvų atliekos – mineralinė, pusiau sintetinė ar sintetinė tepimo arba pramoninė alyva, nebetinkama naudoti pagal pirminę paskirtį, pavyzdžiui, naudota vidaus degimo variklių ir pavarų dėžių alyva, tepimo alyva, turbinų, hidraulinė alyva.

12. Antrinės žaliavos – tiesiogiai perdirbti tinkamos atliekos ir perdirbti tinkamos iš atliekų gautos medžiagos.

13. Apmokestinamieji gaminiai – pagal Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymą (toliau – Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymas) apmokestinami gaminiai.

14. Atliekos – medžiaga ar daiktas, kurių turėtojas atsikrato, ketina ar privalo atsikratyti.

15. Atliekų darytojas – asmuo, dėl kurio veiklos susidaro atliekų (pirminis atliekų darytojas), arba asmuo, kuris atlieka pradinį atliekų apdirbimą, maišymą ar kitus veiksmus, dėl kurių pakinta tų atliekų pobūdis arba sudėtis.

16. Atliekų naudojimas – veikla, kurios pagrindinis rezultatas yra atliekas sudarančių medžiagų naudojimas konkrečiai paskirčiai vietoj kitų medžiagų, arba veikla, kurios rezultatas yra atliekų paruošimas naudoti pagal tą paskirtį įmonėje arba visame ūkyje. Nebaigtinį atliekų naudojimo veiklų sąrašą nustato Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija.

17. Atliekų perdirbimas – atliekų naudojimo veikla, kai atliekas sudarančios medžiagos perdirbamos į tos pačios ar kitos paskirties produktus ar medžiagas. Ši veikla apima organinių medžiagų perdirbimą, tačiau neapima naudojimo energijai gauti ir perdirbimo į medžiagas, kurios turi būti naudojamos kaip kuras ar užpildas.

18. Atliekų priėmimo aikštelė – aikštelė, skirta komunalinėms atliekoms priimti, laikinai jas saugoti ir perduoti šalinimui ar naudojimui šiose Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytomis sąlygomis.

19. Atliekų surinkimas – atliekų paėmimas iš atliekų turėtojų, įskaitant rūšiuojamąjį atliekų surinkimą ir parengiamąjį laikymą iki atliekų surinkimo įrenginiuose, kuriuose atliekos iškraunamos, kad jas galima būtų paruošti pervežti į atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginius.

20. Atliekų susidarymo vieta – įrenginys ar teritorija, kurioje dėl ūkinės ar kitos veiklos susidaro atliekų.

21. Atliekų šalinimas – veikla, nepriskiriama prie atliekų naudojimo, net jei antrinis tokios veiklos rezultatas yra medžiagų ar energijos gavimas. Nebaigtinį atliekų šalinimo veiklų sąrašą nustato Aplinkos ministerija.

22. Atliekų turėtojas – atliekų darytojas arba asmuo, turintis atliekų.

23. Atliekų tvarkymas – atliekų surinkimas, vežimas, naudojimas ir šalinimas, šių veiklų organizavimas ir stebėsena, šalinimo vietų vėlesnė priežiūra, įskaitant, kai minėtus veiksmus atlieka prekiautojas atliekomis ar tarpininkas.

24. Atliekų tvarkymo valstybinės reikšmės objektai – veikiantys arba statomi atliekų tvarkymo objektai, atitinkantys Vyriausybės nustatytus kriterijus.

25. Atliekų tvarkytojas – įmonė, kuri surenka ir (ar) veža, ir (ar) naudoja, ir (ar) šalina atliekas, atlieka šių veiklų organizavimą ir stebėseną, šalinimo vietų vėlesnę priežiūrą. Prie atliekų tvarkytojų priskiriami prekiautojai atliekomis ar tarpininkai, vykdantys nurodytą veiklą.

26. Atliekų vežėjas – įmonė, kuri priima atliekas iš jų turėtojo, jas veža ir perduoda atliekų naudotojui ar šalintojui.

27. Biologiškai skaidžios atliekos – bet kokios atliekos, kurios gali skaidytis ar būti suskaidytos aerobiniu ar anaerobiniu būdu.

28. Buitinės elektros ir elektroninės įrangos atliekos – buityje susidarančios, taip pat komerciniuose ir pramonės ūkio objektuose, institucijose ir kituose šaltiniuose susidarančios elektros ir elektroninės įrangos atliekos, savo pobūdžiu ar sudėtimi ir kiekiu panašios į buityje susidarančias elektros ir elektroninės įrangos atliekas. Elektros ir elektroninės įrangos, kuri gali būti naudojama tiek buityje, tiek ne buityje, atliekos laikomos buitinėmis elektros ir elektroninės įrangos atliekomis.

29. Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė – aikštelė, esanti Puodkalių k., Skuodo r., kurioje atliekos priimamos ir tvarkomos, atsižvelgus į Skuodo rajono savivaldybės administracijos reikalavimus, KRATC direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

30. Elektros ir elektroninė įranga – įranga, kuriai tinkamai funkcionuoti reikalinga elektros srovės arba elektromagnetiniai laukai, ir įranga, skirta kurti, perduoti arba išmatuoti tokias sroves ar laukus, priklausanti Aplinkos ministerijos nustatytoms kategorijoms ir skirta naudoti su ne didesne kaip 1 000 V įtampa esant kintamajai srovei ir su ne didesne kaip 1 500 V įtampa esant nuolatinei srovei.

31. Elektros ir elektroninės įrangos platintojas – bet kuris asmuo, komerciniais tikslais tiekiantis elektros ar elektroninę įrangą vartotojui.

32. Elektros ir elektroninės įrangos atliekos – elektros arba elektroninė įranga, kuri yra atliekos, įskaitant visas jos sudedamąsias dalis ir komplektavimo gaminius, kurie yra ardomos elektros ir elektroninės įrangos dalis..

33. Farmacinės atliekos – naikintini vaistai ir netinkami naudoti chemikalai: pasibaigusio vartojimo laiko ar nekokybiški farmacinėje veikloje naudoti reagentai ir cheminės medžiagos.

34. Gaminių atliekos – atliekos, kurios susidaro pasibaigus alyvų, elektros ir elektroninės įrangos bei Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo nustatyta tvarka apmokestinamųjų gaminių naudojimo laikui, ir eksploatuoti netinkamos transporto priemonės.

35. Gamintojas – teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, kuris:

1) Lietuvos Respublikos teritorijoje gamina alyvas, apmokestinamuosius gaminius (išskyrus baterijas ir akumuliatorius) ir (ar) gaminius pakuoja;

2) pirmą kartą verslo tikslais tiekia baterijas ar akumuliatorius (įskaitant į prietaisus ar transporto priemones įmontuotas baterijas ar akumuliatorius) Lietuvos Respublikos rinkai, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones;

3) gamina arba užsako projektuoti ar pagaminti elektros ir elektroninę įrangą ir savo vardu ar paženklintą savo ženklu atlygintinai perleidžia kitam asmeniui, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones; arba iš kitų tiekėjų gautą ir savo vardu ar paženklintą savo ženklu įrangą atlygintinai perleidžia kitam asmeniui naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones (perpardavėjas nėra laikomas gamintoju, jeigu atlygintinai perleidžia kitam asmeniui įrangą, paženklintą kito gamintojo ženklu),;

4) gamina transporto priemones ar verslo tikslais importuoja į valstybę narę.

36. Importuotojas – teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, kuris:

1) importuoja ir (ar) iš kitos valstybės įveža alyvas, apmokestinamuosius gaminius (išskyrus baterijas ir akumuliatorius) ir gaminių pripildytas pakuotes į Lietuvos Respublikos teritoriją;

2) importuoja ir (ar) iš kitos valstybės įveža ir pirmą kartą verslo tikslais tiekia baterijas ar akumuliatorius (įskaitant į prietaisus ar transporto priemones įmontuotas baterijas ar akumuliatorius) Lietuvos Respublikos rinkai, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones;

3) iš kitos valstybės narės ar trečiosios šalies įveža ir pirmą kartą verslo tikslais Lietuvos Respublikos rinkai tiekia elektros ir elektroninę įrangą, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones;

4) yra įsisteigęs valstybėje narėje ar trečiojoje šalyje ir kuris, naudodamas nuotolinio ryšio priemones, Lietuvos Respublikos buitinės ar ne buitinės elektros ir elektroninės įrangos vartotojams tiesiogiai parduoda elektros ir elektroninę įrangą;

5) iš kitos valstybės narės įveža ir verslo tikslais Lietuvos Respublikos rinkai tiekia transporto priemones;

6) iš lizingo (finansinės nuomos) paslaugas teikiančios finansų įstaigos lizingo (finansinės nuomos) būdu įsigyja į Lietuvos Respublikos teritoriją importuotus ir (ar) įvežtus 1–5 punktuose išvardytus gaminius ir (ar) gaminių pripildytas pakuotes. Šiuo atveju lizingo (finansinės nuomos) paslaugas teikianti finansų įstaiga nelaikoma importuotoju. Jeigu lizingo (finansinės nuomos) sutartis nutraukiama, šiuo Įstatymu gaminių importuotojui nustatytas pareigas, atsiradusias po sutarties nutraukimo ir turto susigrąžinimo iš buvusio lizingo (finansinės nuomos) gavėjo, perima lizingo (finansinės nuomos) paslaugas teikianti finansų įstaiga.

37. Individualus konteineris – konteineris komunalinėms atliekoms, kuriuo naudojasi vieno individualaus namo (ar jame esančio buto) gyventojai, arba vienas juridinis asmuo (išskyrus bendrijas ir administratorius).

38. Kolektyvinis konteineris – komunalinių atliekų surinkimo konteineris, esantis konteinerių aikštelėje, kuriuo naudojasi daugiau negu vienas komunalinių atliekų turėtojas.

39. Komunalinės atliekos – buitinės (buityje susidarančios) atliekos ir kitokios atliekos, kurios savo pobūdžiu ar sudėtimi yra panašios į buitines atliekas.

40. Komunalinių atliekų tvarkymo sistema – organizacinių, techninių ir teisinių priemonių visuma, susijusi su savivaldybių funkcijų įgyvendinimu atliekų tvarkymo srityje.

41. Konteinerių aikštelė – nustatyta tvarka įrengta vieta komunalinių atliekų surinkimo konteineriams pastatyti. Konteinerių aikštelėje kartu ar atskirai gali būti statomi kolektyviniai konteineriai, skirti mišrioms komunalinėms, biologiškai skaidžioms atliekoms ir antrinėms žaliavoms surinkti.

42. Laikinasis atliekų laikymas – pavojingųjų atliekų laikymas ne ilgiau kaip šešis mėnesius, o nepavojingųjų atliekų – ne ilgiau kaip vienerius metus šių atliekų susidarymo vietoje iki jų surinkimo, paruošiant atliekas išvežti į atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginį.

43. Leidimas – taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas arba taršos leidimas, rengiamas ir išduodamas teisės aktų nustatyta tvarka.

44. Medicininės atliekos – žmonių sveikatos priežiūros, gyvūnų sveikatos priežiūros ir su jomis susijusių mokslinių tyrimų atliekos.

45. Nepavojingos atliekos – visokios atliekos, nepriskiriamos pavojingosioms atliekoms.

46. Pakuočių atliekos – pakuotės ir pakuočių medžiagos, pagal atliekų apibrėžimą priskiriamos atliekoms, išskyrus pakuočių gamybos atliekas.

47. Pakuotė – gaminys, pagamintas iš bet kokių medžiagų ir skirtas gaminiams pakuoti, apsaugoti, gabenti ir pateikti vartotojams ar gaminių naudotojams.

48. Pavojingos atliekos – atliekos, kurios pasižymi viena ar keliomis pavojingomis savybėmis, nurodytomis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 4 priede.

49. Regioninis sąvartynas – Klaipėdos regiono nepavojingų atliekų sąvartynas, esantis Klaipėdos rajono Dumpių kaime.

50. Saugojimas – neterminuotas atliekų kaupimas, laikymas neribotą laiką specialiame tam skirtame įrenginyje ar teritorijoje, siekiant jas naudoti ar šalinti Atliekų tvarkymo įstatymo 2 ir 3 prieduose nurodytais būdais.

51. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistema – komunalinių atliekų tvarkymo sistema, apimanti visą savivaldybės teritoriją: miestus, miestelius, gyvenvietes bei kitas vietoves.

52. Sąvartynas – atliekų šalinimo įrenginys ant žemės ar žemėje (po žeme). Sąvartynams taip pat priklauso atliekų šalinimo įrenginiai, kuriuose atliekų darytojas šalina savo atliekas jų susidarymo vietoje, ir nuolatiniai (veikiantys ilgiau negu vienerius metus) įrenginiai, naudojami laikinai laikyti atliekas, išskyrus įrenginius, kuriuose atliekos iškraunamos, kad būtų paruoštos toliau pervežti naudojimui, pradiniam apdorojimui ar šalinimui; įrenginiai, kuriuose atliekos laikomos iki naudojimo ar pradinio apdorojimo trumpiau negu trejus metus, ir įrenginiai, kuriuose atliekos laikomos iki šalinimo trumpiau negu vienerius metus.

53. Statybos ir griovimo atliekos – atliekos, susidarančios statant, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant statinius, taip pat statybos gaminių brokas.

54. Tarifas – Skuodo rajono savivaldybės tarybos patvirtinta įmoka, kurią atliekų turėtojas sumoka atliekų tvarkytojui už paimtas atliekas.

55. Transporto priemonė – bet kokia transporto priemonė, priskiriama M1 klasei (ne mažiau kaip keturis ratus turinti transporto priemonė, skirta keleiviams vežti, kurioje yra ne daugiau kaip 8 sėdimos vietos keleiviams ir viena sėdima vieta vairuotojui) arba N1 klasei (ne mažiau kaip keturis ratus turinti transporto priemonė, skirta kroviniams vežti, kurios bendroji masė yra ne didesnė kaip 3,5 t), ir triratė motorinė transporto priemonė, išskyrus motorines trirates transporto priemones su simetriškai išdėstytais ratais.

56. KRATC – UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras – Klaipėdos apskrities savivaldybių 2004 m. įsteigta bendrovė.

57. Vietinė rinkliava – Skuodo rajono savivaldybės tarybos sprendimu nustatyta kiekvienam atliekų turėtojui privaloma įmoka už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą, galiojanti Skuodo rajono savivaldybės teritorijoje.

58. Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė – aikštelė, esanti Puodkalių k., Skuodo r., kurioje atliekos priimamos ir tvarkomos, atsižvelgus į Skuodo rajono savivaldybės administracijos reikalavimus, KRATC direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

59. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme ir kituose atliekų tvarkymą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

III. ATLIEKŲ TVARKYMO SISTEMOS ORGANIZAVIMAS IR VALDYMAS

 

60. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos organizavimas vykdomas vadovaujantis Regioniniu ir savivaldybės atliekų tvarkymo planu, šiomis Taisyklėmis, atitinkamais Savivaldybės tarybos sprendimais.

61. Sistema organizuojama ir plėtojama taip, kad visas tvarkymo išlaidas apmokėtų atliekų turėtojas pagal principą „teršėjas moka“.

62. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistema finansuojama vietinės rinkliavos lėšomis arba nustatyta tvarka patvirtintu tarifu. Rinkliavos dydis nustatomas Savivaldybės tarybos sprendimu. Gaunamos pajamos iš rinkliavos turi padengti rinkliavos administravimo ir visas komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo, plėtojimo ir eksploatavimo išlaidas.

63. Vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą reglamentuoja Skuodo rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatai.

64. Atliekų šalinimo regioniniame sąvartyne įkainius tvirtina KRATC, suderinęs su Savivaldybe.

65. Atliekų turėtojai moka nustatyto dydžio vietinę rinkliavą už šių Taisyklių 4 punkte numatytų atliekų tvarkymą, įskaitant atliekų sąvartynų įrengimą, eksploatavimą ir jų uždarymą bei priežiūrą po uždarymo.

66. Savivaldybė savo teritorijoje organizuoja komunalinių atliekų surinkimą bei tvarkymą, dalyvauja įrengiant Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūros objektus.

67. Savivaldybės teritoriją aptarnaujančių komunalinių atliekų tvarkytojų pareigos ir teisės yra apibrėžtos sutartyse tarp atliekų tvarkytojų ir Savivaldybės.

68. Savivaldybės tarybos sprendimu pagal sutartį administratoriui gali būti pavesta teikti atliekų tvarkymo viešąsias paslaugas, valdyti ir eksploatuoti Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos įrenginius.

69. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos plėtra vykdoma laipsniškai, vadovaujantis Savivaldybės atliekų tvarkymo planu, šiomis Taisyklėmis, atitinkamais Savivaldybės tarybos sprendimais, sutartyje su atliekų tvarkytoju nurodyta investicijų apimtimi ir terminais.

70. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemą administruoja ir plėtoja Savivaldybė arba kitas nustatyta tvarka paskirtas asmuo:

70.1. apmokestinamųjų gaminių ir pakuočių tvarkymo sistemą organizuoja gamintojai ir importuotojai arba jų licencijuotos organizacijos (toliau – organizacijos), vadovaudamosi Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo planu ir Aplinkos ministerijos patvirtintais minimaliais komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimais, pagal su Savivaldybe ar kitu nustatyta tvarka paskirtu asmeniu sudarytas bendradarbiavimo sutarčių sąlygas;

70.2. apmokestinamųjų gaminių ir pakuočių tvarkymą finansuoja organizacijos pagal joms tenkančią rinkos dalį. Pakuočių atliekų surinkimo ir jų tvarkymo sąnaudos neįtraukiamos į gyventojų mokamą įmoką už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą.

71. Už atliekų tvarkymą reglamentuojančių Savivaldybės teisės aktų parengimą ir teikimą Savivaldybės tarybai tvirtinti yra atsakinga Savivaldybės administracija.

72. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistema gali būti finansuojama iš savivaldybės biudžeto, savivaldybės specialių fondų ir programų, investicinių projektų lėšomis.

73. Savivaldybės taryba pagal savo funkcijas, Atliekų tvarkytojo/Atliekų vežėjo siūlymu ir administratoriaus teikimu, tvirtina antrinių žaliavų konteinerių, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių išdėstymo schemas.

74. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos eksploatavimo, plėtojimo, užduočių vykdymo bei atliekų tvarkymo paslaugų kokybės kontrolę ir kokybės stebėseną vykdo Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgalioti Savivaldybės administracijos specialistai.

75. Savivaldybė kontroliuoja, kad gautos lėšos už atliekų tvarkymą būtų naudojamos tik atliekų tvarkymo sistemai eksploatuoti ir vystyti.

76. Savivaldybės administracija, KRATC, kiti tvarkytojai vykdo ekologinį švietimą atliekų tvarkymo srityje.

 

IV. KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR ANTRINIŲ ŽALIAVŲ SURINKIMO IR TVARKYMO ORGANIZAVIMAS

 

77. Komunalinės atliekos ir antrinės žaliavos renkamos į konteinerius.

78. Atliekų turėtojai naudojasi:

78.1. kolektyviniais konteineriais, pastatytais konteinerių aikštelėse;

78.2. individualiais – pastatytais individualių namų valdose, įmonių, įstaigų ar organizacijų teritorijose;

78.3. sodininkų ar garažų bendrijų atliekoms tvarkyti atliekų turėtojai naudojasi kolektyviniais konteineriais.

79. Atliekų turėtojus konteineriais aprūpina nemokamai Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas. Atliekų turėtojai gali savo lėšomis įsigyti konteinerius atliekoms surinkti. Jie turi atitikti LST EN 840-1-6 bei Euro Norm DIN EN standartus  ir atliekų vežėjo galimybę juos ištuštinti.

80. Konteinerių vietų išdėstymą ir aptarnavimo dažnį lemia bendrieji Valstybinio strateginio bei Skuodo rajono savivaldybės atliekų tvarkymo plano reikalavimai, konkrečios teritorijos atliekų tvarkymo patirtis, Atliekų turėtojo su Atliekų tvarkytoju suderinti papildomi reikalavimai bei kiti faktoriai.

81. Konteineriai turi būti pastatomi taip, kad Atliekų tvarkytojui būtų saugu ir patogu prie jų privažiuoti ir iš jų išpilti atliekas.

81.1. Atliekų turėtojo valdoje konkrečią pastatymo vietą bendru sutarimu parenka Atliekų turėtojas ir Atliekų tvarkytojas, apie tai informuodami administratorių.

82. Komunalinių atliekų turėtojai privalo:

82.1. laikytis atliekų hierarchijos;

82.2. susidariusias komunalines atliekas rūšiuoti susidarymo vietoje į šias frakcijas:

82.2.1. žaliąsias atliekas;

82.2.2. pakuočių atliekas, įskaitant antrines žaliavas;

82.2.3. pavojingas atliekas;

82.2.4. elektros ir elektroninės įrangos atliekas;

82.2.5. didelių gabaritų atliekas;

82.2.6. statybines ir griovimo atliekas;

82.2.7. mišrias (likusias po rūšiavimo) atliekas;

82.3. visas 82.2 punkte nurodytas ir išrūšiuotas atliekas tvarkyti vadovaudamiesi šių Taisyklių nustatyta tvarka.

83. Konteinerių aptarnavimo grafiką nustato Atliekų tvarkytojas, administratorius ir Savivaldybė, įvertinę Atliekų turėtojo valdoje susidarančių atliekų kiekį bei atsižvelgę į nustatytus sanitarinius-higieninius reikalavimus konteinerių būklei bei reikalavimą užpildyti konteinerį 4/5 tūrio. Komunalinių atliekų konteinerių ištuštinimo dažnis:

83.1. Kolektyvinių naudojimo konteinerių prie daugiabučių gyvenamųjų namų:

83.1.1. Skuodo mieste – tris kartus per savaitę;

83.1.2. Ylakių, Mosėdžio, Skuodo seniūnijose – vieną kartą per savaitę;

83.1.3. kitose savivaldybės vietovėse – vieną kartą per dvi savaites (26 kartus per metus);

83.2. Individualaus naudojimo konteinerių:

83.2.1. Skuodo mieste, Ylakių ir Mosėdžio miesteliuose, Daukšių ir Luknių kaimuose – vieną kartą per savaitę;

83.2.2. kitose savivaldybės vietovėse – vieną kartą per dvi savaites (26 kartus per metus);

83.3. Atliekos iš juridinių asmenų surenkamos atsižvelgiant į tai, kaip aptarnaujami kiti atliekų turėtojai, esantys toje aptarnavimo zonoje ir į juridinio asmens pageidavimą, tačiau ne rečiau, kaip vieną kartą per dvi savaites (26 kartus per metus).

84. Atliekoms surinkti gali būti naudojamos ir kitos priemonės – specialūs polietileniniai maišai, betaris atliekų surinkimas ir pan. Kitų priemonių naudojimą nustato administratorius, suderinęs su Savivaldybės administracija.

85. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas informuoja atliekų turėtojus (tiesiogiai arba per bendrijas ar administratorius) apie jiems priskirtų konteinerių aikštelių buvimo vietą, jose esančių ar numatytų pastatyti kolektyvinių konteinerių kiekį.

86. Kolektyvinių komunalinių atliekų konteinerių aikštelėje turi būti pastatytas komplektas konteinerių, skirtų antrinėms žaliavoms surinkti. Už konteinerių švarą ir techninę būklę atsako vežėjas.

87. Antrinių žaliavų konteineriai, esant nepakankamai vietos, gali būti statomi kitose gyventojams patogiose, atitinkamai suderintose vietose.

88. Atliekų surinkimo konteineriai, esantys individualiose namų valdose, įmonių, įstaigų ir organizacijų patalpose ar teritorijose, daugiabučių gyvenamųjų namų patalpose ar prie jų įrengtose aikštelėse, konteinerių tuštinimo dieną (išvežimo grafikas skelbiamas spaudoje) nurodytu laiku turi būti pastatomi į vietas, prie kurių gali laisvai privažiuoti Atliekų vežėjas. Žiemą nuo privažiavimo būtina pašalinti sniegą, ledą ir pabarstyti jį smėliu arba žvyru. To nepadarius, Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas už paslaugos užtikrinimą neatsako.

89. Atliekų turėtojai atsako už individualiai turimų konteinerių saugumą, švarą, techninę būklę (jei tai nesusiję su konteinerių aptarnavimu), privalo valyti ir tvarkyti aplinką šalia pastatytų savo sklype atliekų konteinerių ar užtikrinti švarą patalpose, kur laikomi konteineriai.

90. Komunalinių atliekų surinkimo konteineriai turi būti naudojami tik pagal paskirtį. Draudžiama prie konteinerių palikti atliekas, kurioms šie konteineriai nėra skirti.

91. Draudžiama pilti atliekas į kitiems Atliekų turėtojams atvežtus ar jiems nuosavybės teise priklausančius komunalinių atliekų konteinerius. Atliekų turėtojai turi teisę rakinti savo naudojamus konteinerius, esančius priskirtoje konteinerių aikštelėje, užtikrindami, kad ir visi Atliekų turėtojai, kuriems priskirta naudotis konteineriais atitinkamoje aikštelėje, ir Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas turėtų konteinerių raktus.

92. Į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius draudžiama pilti žemės gruntą, želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo atliekas, statybos ir griovimo atliekas, chemines buities, apdailos ir kitas medžiagas, skystas atliekas, degančias ar karštas atliekas, antrines žaliavas, pavojingas atliekas.

93. Draudžiama atliekas deginti.

94. Draudžiama išmesti atliekas šalia konteinerių.

95. Draudžiama išmesti atliekas ne tam skirtose vietose, t. y. gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose, prie vandens telkinių ar į juos, miškuose bei laukuose.

96. Draudžiama statyti transporto priemones arba kitus įrenginius konteinerių stovėjimo aikštelėse ir jų aptarnavimo zonoje. Šios aptarnavimo zonos nustatyta tvarka pažymimos stovėjimą draudžiančiais ženklais.

97. Susidariusios mišrios komunalinės atliekos po rūšiavimo susidarymo vietoje (likusios po rūšiavimo) šalinamos regioniniame sąvartyne. Atliekų, kurios gali būti dedamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, sąrašas pateiktas šių Taisyklių 1 priede.

 

V. BIOLOGIŠKAI SKAIDŽIŲ ATLIEKŲ SURINKIMO IR TVARKYMO ORGANIZAVIMAS

 

98. Biologiškai skaidžios atliekos kompostuojamos individualiuose kompostavimo įrenginiuose, specialiuose konteineriuose, vežamos į šių atliekų aikšteles arba perduodamos Atliekų tvarkytojui, kuris surinktas biologiškai skaidžias atliekas veža į artimiausius šių atliekų kompostavimo įrenginius, aikšteles.

99. Atliekų turėtojai biologiškai skaidžias atliekas gali patys atvežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, esančią Puodkalių k., Skuodo r.

100. Atliekų turėtojai individualius kompostavimo įrenginius įsirengia ar įsigyja savo lėšomis, arba nemokamai gali įsigyti kreipdamiesi į gyvenamosios vietos seniūniją, jei seniūnija tuo metu tokių kompostavimo įrenginių turi.

101. Biologiškai skaidžių atliekų surinkimo konteineriai, esantys patalpose ar žemės sklypuose, prie kurių negalima privažiuoti, konteinerių tuštinimo dieną nurodytu laiku turi būti išstumiami į nurodytas vietas, prie kurių gali laisvai privažiuoti šiukšliavežiai.

102. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas organizuoja reguliarų (ne rečiau kaip du kartus per metus) biologiškai skaidžių atliekų surinkimą apvažiavimo būdu, iš anksto informavęs atliekų turėtojus apie surinkimo vietą, laiką ir kitas sąlygas.

103. Atliekų turėtojams (želdinius ir teritorijas tvarkančioms įmonėms) susitarus su Savivaldybės atliekų tvarkymo administratoriumi, jų sukauptos žaliosios atliekos gali būti surenkamos apvažiavimo būdu ne pagal grafiką ar pateiktuose konteineriuose, kuriuos Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas ištuština sutartyje su teritorijų tvarkytojais nustatytu dažnumu ir kaina.

104. Individualių valdų savininkai gali kompostuoti žaliąsias atliekas savo individualiuose tinkamai įrengtuose kompostavimo įrenginiuose ar specialiuose konteineriuose. Rekomenduojamų kompostuoti namų ūkio sąlygomis atliekų sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 2 priede.

105. Individualūs kompostavimo įrenginiai įrengiami taip, kad nedarytų neigiamo poveikio aplinkai.

106. Kompostuoti galima gatvių bei parkų, želdinių priežiūros (smulkios šakos, lapai, žolė, velėna, šaknys), žemės ūkio produkcijos sandėliavimo, perdirbimo ir realizavimo (daržovių atliekos, lukštai, gėlės, vaisiai), medienos apdorojimo (miško genėjimo smulkios medienos atliekos, kelmai, pjuvenos, drožlės, skiedros), valgyklų ir komercinių taškų atliekas, gyvūnų mėšlą, natūralų pluoštą ir tekstilę, popierių ir kartoną.

107. Kompostuoti draudžiama termiškai neapdorotą skerdieną, pieno šlamą, kritusius gyvulius, medicinos atliekas, fekalijas, chemikalais apdorotas žaliąsias atliekas.

108. Draudžiama biologiškai skaidžias atliekas pilti į mišrių komunalinių atliekų ar antrinių žaliavų konteinerius.

109. Savivaldybės administracija, administratorius ir Atliekų tvarkytojas informuoja atliekų turėtojus apie geriausias prieinamas kompostavimo technologijas ir įrenginius.

 

VI. DIDELIŲ GABARITŲ ATLIEKŲ SURINKIMO IR TVARKYMO IR ORGANIZAVIMAS

 

110. Didžiosios atliekos yra įvairūs stambūs namų apyvokos daiktai, todėl šios atliekos dėl savo dydžio negali būti surenkamos su kitais komunalinių atliekų srautais.

111. Atliekų turėtojai išrūšiuotas didžiąsias atliekas privalo pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Puodkalių k., Skuodo r., arba perduoti atliekų tvarkytojui, kai šių atliekų surinkimas vykdomas apvažiavimo būdu.

112. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas ne rečiau kaip 2 kartus per metus organizuoja šių atliekų surinkimą apvažiavimo būdu, iš anksto informavęs atliekų turėtojus apie surinkimo vietą, laiką.

113. Atliekų turėtojams susitarus su Atliekų tvarkytoju/Atliekų vežėju, už papildomą mokestį jų sukauptos didžiosios komunalinės atliekos gali būti surenkamos apvažiavimo būdu ne pagal grafiką.

114. Mokestis už į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę atvežtas atliekas iš asmenų neimamas. Didelių gabaritų atliekų sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 3 priede.

115. Draudžiama didžiąsias atliekas, naudotas padangas mesti į kitos paskirties konteinerius ar šalia jų.

 

VII. BUITYJE SUSIDARANČIŲ STATYBOS IR GRIOVIMO ATLIEKŲ SURINKIMO IR TVARKYMO ORGANIZAVIMAS

 

116. Atliekų turėtojai buityje susidariusias statybos ir griovimo komunalines atliekas privalo atskirti nuo kitų komunalinių atliekų. Statybos ir griovimo atliekų sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 4 priede.

117. Šios atliekos turi būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Puodkalių k., Skuodo r., ar į kitas priėmimo aikšteles, priimančias statybos ir griovimo atliekas, kuriose įrengta vieta laikinam šių atliekų saugojimui.

118. Asmuo, vykdantis statybos ir griovimo darbus pagal nustatyta tvarka išduotą statybos leidimą, tvarkydamas atliekas, privalo turėti pažymą arba kitą patvirtinantį dokumentą apie šių atliekų pristatymą ar perdavimą atliekų tvarkytojui arba atliekų perdirbėjui.

119. Prie remontuojamo pastato (namo) arba buto, suderinus su daugiabučio namo savininkų bendrija ir Atliekų tvarkytoju, statomi specialūs konteineriai statybos ir griovimo atliekoms. Atliekų turėtojas privalo užtikrinti, kad pastato (namo) aplinka nebūtų veikiama triukšmo ir dulkių daugiau nei tai leidžia gyvenamosios aplinkos sanitariniai-higieniniai reikalavimai.

120. Kad neterštų aplinkos ir nekeltų pavojaus iki statybos darbų pabaigos, statybos ir griovimo atliekos kaupiamos ir saugomos aptvertoje teritorijoje, konteineriuose ar kitoje uždaroje talpykloje nustatyta tvarka iki jų perdavimo Atliekų tvarkytojui arba atliekų perdirbėjui.

121. Asbesto turinčios statybos ir griovimo atliekos tvarkomos laikantis pavojingų atliekų tvarkymo reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme ir Atliekų tvarkymo taisyklėse, taip pat laikantis šių reikalavimų:

121.1. asbesto turinčios statybos ir griovimo atliekos statybvietėje turi būti surenkamos atskirai nuo kitų statybinių atliekų;

121.2. birios (asbesto plaušelius išskiriančios) statybvietėje susidariusios asbesto turinčios statybos ir griovimo atliekos turi būti sudrėkinamos ir pakuojamos į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, statines, konteinerius ar kt.). Supakuotos asbesto turinčios statybinės atliekos turi būti ženklinamos pagal Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus;

121.3. asbesto turinčios statybos ir griovimo atliekos statybvietėje gali būti saugomos ne ilgiau kaip 3 mėnesius nuo jų susidarymo, tačiau ne ilgiau kaip iki statybos darbų pabaigos;

121.4. šių atliekų tvarkymo kaina nėra įskaičiuota į vietinę rinkliavą, už šių atliekų sutvarkymą atliekų turėtojas apmoka pagal atliekas tvarkančios įmonės nustatytus įkainius.

122. Mokestis už atvežtas statybos ir griovimo atliekas iš asmenų neimamas. Atliekų tvarkytojas turi teisę atsisakyti priimti didelio kiekio atvežtų statybos ir griovimo atliekų, iš anksto atliekų turėtojui nesuderinus dėl šių atliekų atvežimo laiko ir tvarkos.

123. Draudžiama statybos ir griovimo atliekas mesti į kitos paskirties konteinerius ar šalia jų.

 

VIII. ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ SURINKIMO IR TVARKYMO ORGANIZAVIMAS

 

124. Susidariusios namų ūkiuose elektros ir elektronikos įrenginių (toliau - EEĮ) atliekos priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje, esančioje Puodkalių k., Skuodo r., nemokamai arba atiduodamos Atliekų tvarkytojams, kai šių atliekų surinkimas vykdomas apvažiavimo būdu, ne rečiau kaip du kartus per metus. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 5 priede.

125. Susidariusių namų ūkiuose EEĮ atliekos gali būti pristatomos įmonėms, turinčioms tam reikalingus leidimus. Šios įmonės viešai skelbia apie elektros ir elektronikos įrenginių atliekų priėmimą.

126. Mokestis už atvežtas EEĮ atliekas iš asmenų neimamas. Atliekų tvarkytojas turi teisę atsisakyti priimti didelį kiekį atvežtų EEĮ atliekų, iš anksto atliekų turėtojui nesuderinus laiko ir tvarkos dėl šių atliekų atvežimo.

127. Draudžiama EEĮ atliekas mesti į kitos paskirties konteinerius ar šalia jų.

 

IX. KITŲ ATLIEKŲ SURINKIMO IR TVARKYMO ORGANIZAVIMAS

 

128. Pakuotės ir pakuočių atliekos surenkamos į antrinių žaliavų konteinerius pagal pakuotės medžiagą (stiklas, plastikas, popierius ar kartonas) arba į specialius pakuočių atliekų konteinerius, juos pastačius pagal sutartis su pakuočių Atliekų tvarkytojais. Atliekų, kurias galima mesti į pakuočių atliekų surinkimo konteinerius, sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 6 priede.

129. Buityje susidarančios pavojingos atliekos surenkamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje, esančioje Puodkalių k., Skuodo r., nemokamai arba atiduodamos Atliekų tvarkytojui arba atliekų perdirbėjui, kai jis vykdo Atliekų turėtojų apvažiavimą, ne rečiau kaip du kartus per metus, iš anksto paskelbtu laiku pagal Savivaldybės administracijos suderintą grafiką. Pavojingų buities atliekų sąrašas pateikiamas šių Taisyklių 7 priede.

130. Padangos, akumuliatoriai, gyvsidabrio lempos, galvaniniai elementai, vidaus degimo variklių degalų arba tepalų filtrai, vidaus degimo variklių įsiurbimo oro filtrai, automobilių hidrauliniai (tepaliniai) amortizatoriai iš gyventojų gali būti priimami įmonėse, turinčiose tam reikalingus leidimus. Šios įmonės viešai skelbia apie šių atliekų priėmimą.

131. Maišyti skirtingos rūšies pavojingas buities atliekas draudžiama.

132. Įmonėse ir organizacijose susidarančios pavojingos gamybinės atliekos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Puodkalių k., Skuodo r., nepriimamos.

133. Naudotas automobilių padangas gyventojai gali pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Puodkalių k., Skuodo r. Naudotas automobilių padangas įmonės ir organizacijos, automobilių remonto dirbtuvės (servisai) ir naudotų automobilių išmontavimo aikštelės privalo pristatyti atliekų tvarkymo įmonėms, kurios turi teisę jas priimti.

134. Įmonės, kurių ūkinėje veikloje susidaro maisto ir virtuvės atliekos (viešbučiai, moteliai, restoranai, kitos viešojo maitinimo įstaigos (švietimo įstaigos ir kt.), susidariusias ir išrūšiuotas biologines (maisto ir virtuvės) atliekas turi perdirbti (pvz., kompostuojant įrenginiuose), kitaip panaudoti (pvz., energijai gauti) visuomenės sveikatai ir aplinkai saugiu būdu patys arba perduoti jas sutartiniais pagrindais atliekų apdorojimo įmonei. Šioms įmonėms maisto ir virtuvės atliekas draudžiama dėti į mišrių komunalinių atliekų ar į kitus šioms atliekoms neskirtus konteinerius. Atskirai surinktos maisto ir virtuvės atliekos gali būti laikinai laikomos tik nerūdijančiose, vandens nesugeriančiose ir nepraleidžiančiose, atliekų ir klimato poveikiui atspariose talpyklose, kurios užtikrintų apsaugą nuo vėjo, graužikų, paukščių, vabzdžių ir pan. Iš tokių talpyklų neturi tekėti skysčiai ir sklisti kvapai.

135. Naudotus automobilių akumuliatorius, amortizatorius, kuro, tepalų bei oro filtrus automobilių remonto dirbtuvės (servisai) ir naudotų automobilių išmontavimo aikštelės privalo pristatyti atliekų tvarkymo įmonėms, kurios turi teisę jas priimti.

136. Individualių transporto priemonių savininkai naudotus automobilių tepalus ir filtrus gali pristatyti į autoservisus ar degalines, kurios turi leidimus užsiimti šia veikla. Šie autoservisai ir degalinės viešai skelbia apie šių atliekų priėmimą.

137. Atliekų turėtojas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje privalo išrūšiuoti nesurūšiuotas atliekas. Jei reikia pagalbos, ją suteikia aikštelės darbuotojai.

138. Atliekų tvarkytojas turi teisę atsisakyti priimti didelį kiekį atvežtų specifinių atliekų, iš anksto atliekų turėtojui nesuderinus laiko ir tvarkos dėl šių atliekų atvežimo.

139. Už gatvėse, ant šaligatvių ir žaliųjų plotų susikaupusių sąšlavų (smulkių medžių šakų, lapų, pumpurų, žiedų, dulkių, žemių, purvo, smėlio, žvyro) bei šiukšlių, išmetamų į šiukšlių dėžes (urnas), išvežimą yra atsakingi teritorijų (žemės sklypų) savininkai (naudotojai, valdytojai, nuomotojai) bei teritorijas valančios įmonės. Gatvėse, ant šaligatvių ir žaliųjų plotų susikaupusios sąšlavos pristatomos į sąvartyną arba perduodamos tvarkyti atliekų tvarkytojui pagal atskiras sutartis.

 

X. ATLIEKŲ TVARKYTOJUI KELIAMOS UŽDUOTYS, REIKALAVIMAI IR SĄLYGOS

 

140. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas privalo būti įregistruotas atliekas tvarkančių įmonių registre, vykdyti pirminę atliekų apskaitą, nustatyta tvarka pateikti informaciją valstybinėms institucijoms, Savivaldybei, administratoriui, nustatyta tvarka kaupti ir saugoti atliekų tvarkymo ir apskaitos dokumentaciją.

141. Atliekų turėtojus individualiais arba kolektyviniais konteineriais aprūpina Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas. Atliekų turėtojams pageidaujant, Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas turi pateikti papildomus konteinerius arba mažesnius konteinerius pakeisti didesniais.

142. Siekiant sudaryti galimybę asmenims patogiai atsikratyti susidarančiomis atliekomis, Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas atliekoms surinkti Atliekų turėtojams patogioje, estetiškai įrengtoje ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimus atitinkančioje vietoje turi įrengti:

142.1. gyvenamuosiuose daugiabučių namų rajonuose – ne mažiau kaip po vieną antrinių žaliavų konteinerių aikštelę (konteineriai stiklui, popieriui/kartonui, plastmasei) 800 gyventojų;

142.2. gyvenamuosiuose individualių namų rajonuose ir miesteliuose, turinčiuose 800 ir daugiau gyventojų, sodų ir garažų savininkų bendrijose – ne mažiau kaip po vieną antrinių žaliavų konteinerių aikštelę (konteineriai stiklui, popieriui/kartonui, plastmasei) prie pagrindinio išvažiavimo iš tokio rajono ar bendrijos teritorijos arba įvažiavimo į juos;

142.3. atliekos renkamos tik į LST EN 840-1-6 bei Euro Norm DIN EN standartų, techniškai tvarkingus konteinerius.

143. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas turi ištuštinti mišrių komunalinių atliekų konteinerius dažniu, nurodytu šiose Taisyklėse.

144. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas turi ištuštinti pakuočių ir pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų konteinerius, kai jie užpildyti ne mažiau kaip 4/5 tūrio, užtikrindamas, kad jie nebus perpildyti. Antrinių žaliavų konteineriai gali būti ištuštinami anksčiau grafiko, nurodžius administratoriui.

145. Draudžiama komunalines atliekas maišyti su antrinėmis žaliavomis.

146. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas pagal atskirą sutartį suteikia reikalingą konteinerių kiekį bei tipą (atskirai komunalinėms atliekoms ir antrinėms žaliavoms surinkti) įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms įvairių miesto renginių organizavimo metu.

147. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas šiose Taisyklėse nurodytu dažniu vykdo kitų atliekų išvežimą. Taip pat gali organizuoti atskirą surinkimą apvažiavimo būdu pagal iš anksto paskelbtą grafiką.

148. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas gali sudaryti atskiras sutartis su maisto pramonės ar viešojo maitinimo įmonėmis dėl maisto atliekų surinkimo.

149. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas gali sudaryti atskiras sutartis su atliekų turėtojais dėl antrinių žaliavų išvežimo iš atliekų turėtojo valdos.

150. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas arba administratorius sudaro sutartis su elektros ir elektronikos įrenginių atliekų, gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo įmonėmis dėl atliekų surinkimo ir pristatymo perdirbti ar panaudoti.

151. Antrinių žaliavų konteineriai turi būti šių spalvų: popieriui ir kartonui – mėlynos, stiklui – žalios, plastiko ir kitų pakuočių – geltonos. Antrinėms žaliavoms surinkti skirti konteineriai turi turėti atitinkamą užrašą: „Popierius (kartonas)“, „Plastmasė“, „Stiklas“.

152. Privažiavimai prie konteinerių, suderinus su Savivaldybės saugaus eismo komisija, pažymimi geltona brūkšnine linija, draudžiančia autotransporto priemonių stovėjimą. Tokius nužymėjimus organizuoja administratorius.

153. Konteineriai turi būti techniškai tvarkingi, neapdegę, nesurūdiję, nesulaužyti, nesulankstyti.

154. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas užtikrina kolektyvinių konteinerių sanitarinę-higieninę būklę atliekų tvarkymo nustatytomis sąlygomis. Kolektyvinius atliekų konteinerius dezinfekuoti ir plauti privaloma, kai vidutinė paros temperatūra yra daugiau kaip + 10°C, ne rečiau kaip kartą į mėnesį. Konteineriams plauti ir dezinfekuoti naudojamos medžiagos turi būti registruotos, nedarančios žalos aplinkai. Individualių konteinerių plovimą ir dezinfekavimą organizuoja Atliekų turėtojas.

155. Komunalinių atliekų surinkimo priemonės turi būti pritaikytos aptarnauti Savivaldybės administracijos ir administratoriaus patvirtintus konteinerių tipus.

156. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas turi turėti pakankamą kiekį atliekas presuojančių šiukšliavežių, įskaitant ir rezervinius šiukšliavežius, bei konteinerių ištuštinimo įrangos.

157. Konteinerių tuštinimo metu konteinerių tuštinimo vietoje tvarką ir švarią aplinką užtikrina Atliekų tvarkytojas.

158. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas privalo laikytis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintų Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų.

 

 

XI. KONTEINERIŲ AIKŠTELIŲ VIETOS PARINKIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

159. Už komunalinių ir biologiškai skaidžių atliekų konteinerių aikštelių įrengimą savo valdoje yra atsakingi atliekų turėtojai.

160. Už konteinerių aikštelių įrengimą bendrojo naudojimo teritorijose ir antrinių žaliavų konteinerių aikštelių įrengimą atsakinga Savivaldybė.

161. Aikšteles konteineriams pastatyti parenka bei nustatyta tvarka derina Savivaldybė, suderinusi su administratoriumi ar Atliekų tvarkytoju.

162. Kolektyvinių komunalinių atliekų konteinerių aikštelių įrengimas daugiabučių gyvenamųjų namų valdose, privačių namų kvartaluose gali būti finansuojamas savivaldybės biudžeto, specialiųjų programų ir fondų bei kitomis lėšomis.

163. Kolektyvinių komunalinių atliekų aikštelėse gali būti parenkamos vietos ir biologiškai skaidžių atliekų bei antrinių žaliavų konteineriams.

164. Kolektyvinių konteinerių aikštelėms vietos turi būti parinktos ir aikštelės turi būti įrengtos vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ ir STR 2.02.02:2004 „Visuomeninės paskirties statiniai“. Aikštelės turi turėti patogų privažiavimą šiukšliavežiui ir netrukdyti transporto eismui.

165. Antrinių žaliavų aikštelės individualių valdų savininkams, įmonėms ir organizacijoms įrengiamos specialiai parinktose vietose. Viena aikštelė turi aptarnauti Atliekų turėtojus ne didesniu kaip 500 m spinduliu.

166. Aikštelių plotas turi būti pakankamas konteineriams išdėstyti ir ištuštinti.

167. Individualių valdų savininkai atliekų konteinerius gali laikyti prie namo ar ūkiniame pastate, sklypo teritorijoje. Atliekų išvežimo dieną konteinerius jie privalo pastatyti sutartoje su Atliekų tvarkytoju/Atliekų vežėju vietoje.

168. Individualių valdų savininkai savo lėšomis aikštelei įrengia kietą pagrindą. Konteineriais negalima užstatyti takų arba gatvių.

169. Už aplinkos prie konteinerių aikštelės ar stovėjimo vietos nuolatinę priežiūrą bei švarą ir tvarką atsako Atliekų turėtojai (naudojamo nekilnojamojo turto objekto savininkas arba nekilnojamojo turto objekto savininko atstovas, įgaliotas asmuo, arba daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrija, individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrija, garažų savininkų bendrija, sodininkų bendrija ar kita bendrija, arba bendrojo naudojimo objektų administratorius, arba asmenys, sudarę jungtinės veiklos sutartis bendrosios dalinės nuosavybės teisei įgyvendinti) ir (ar) teritorijų valymo paslaugų teikėjai. Žiemos laikotarpiu Atliekų turėtojas iš aikštelės išvalo sniegą ir ledą.

170. Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas privalo užtikrinti, kad išvežimo metu konteinerių turinys būtų išpiltas ir išvežtas, paliekant tvarkingą aplinką.

 

XII. APMOKĖJIMAS UŽ ATLIEKŲ TVARKYMĄ

 

171. Atliekų turėtojai už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą privalo nustatytais terminais mokėti nustatyto dydžio vietinę rinkliavą į savivaldybės biudžetą.

172. Atliekų turėtojai privalo visiškai apmokėti komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo, biologiškai skaidžių atliekų atskiro surinkimo ir kompostavimo, antrinių žaliavų bei surenkamų Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemoje kitų atliekų surinkimo ir sutvarkymo, didelių gabaritų atliekų ir kompostavimo aikštelių, atliekų perkrovimo aikštelių, sąvartynų įrengimo, eksploatavimo, priežiūros ir jų uždarymo bei priežiūros po uždarymo išlaidas.

173. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemoje surenkamų gaminių ir pakuočių atliekų mokesčiu apmokestinamų atliekų tvarkymas į komunalinių atliekų rinkliavą neįskaitomas. Šių atliekų surinkimo ir parengimo perdirbti išlaidas dengia gamintojas ar importuotojas.

174. Vietinę rinkliavą nustato, tvirtina vietinės rinkliavos nuostatus, nustato vietinės rinkliavos dydį bei lengvatas vietinės rinkliavos mokėtojams Savivaldybės taryba savo sprendimu. Vietinės rinkliavos dydis nustatomas remiantis principu „teršėjas moka“, reiškiančiu, kad atliekų tvarkymo sąnaudos turi būti apmokėtos Atliekų turėtojo.

175. Atliekų tvarkymo rinkliavos dydis, taikomas Atliekų tvarkytojo, gali būti kartą per metus peržiūrimas (tikslinamas), vadovaujantis Atliekų tvarkytojo/Atliekų vežėjo pateikta informacija apie atliekų surinkimo, išvežimo ir jų tvarkymo kaštus (sąnaudas) ir jų pagrįstumą bei gautas pajamas iš šios veiklos.

176. Gaunamos pajamos iš vietinės rinkliavos (tarifo) turi padengti visas Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos organizavimo, plėtojimo ir eksploatavimo išlaidas, įskaitant atliekų sąvartynų uždarymą ir jų priežiūrą po uždarymo bei visuomenės informavimą ir švietimą.

 

XIII. SĄVARTYNŲ EKSPLOATAVIMAS

 

177. Sąvartynas eksploatuojamas, uždaromas ir prižiūrimas po uždarymo, vadovaujantis teisės aktų reikalavimais ir teisės aktuose nustatyta tvarka patvirtintu techniniu reglamentu.

178. Sąvartyno operatorius visuomenę supažindina su sąvartyno techniniu reglamentu.

179. Regioniniame sąvartyne šalinamos tik nepavojingos atliekos. Už netinkamų šalinti ir sąvartyne nepriimamų atliekų saugų sutvarkymą atsako Atliekų turėtojas.

 

XIV. ATLIEKŲ APSKAITA IR ATLIEKŲ TVARKYMO DOKUMENTACIJA

 

180. Rinkliavos administratorius administruoja rinkliavą, sudaro rinkliavos mokėtojų registrą, organizuoja ir vykdo rinkliavos rinkimą bei vykdo kitas vietinės rinkliavos administravimo sutartyje numatytas funkcijas.

181. Atliekų turėtojai, turintys juridinio asmens statusą, vykdo antrinių žaliavų pirminę apskaitą ir sukauptą informaciją kartą per metus perduoda Savivaldybės administracijai arba administratoriui. Juridiniai asmenys, kurie numatytai veiklai vykdyti turi turėti Leidimą, rengdami paraišką Leidimui gauti ar atnaujinti, turi parengti atliekų susidarymo prognozę ir vykdyti atliekų susidarymo stebėseną.

182. Atliekas tvarkančios įmonės atliekų apskaitą tvarko Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintų Atliekų tvarkymo taisyklių nustatyta tvarka.

183. Atliekas tvarkančios įmonės kiekvienais metais iki sausio 30 d. valstybinės atliekų apskaitos Savivaldybėje ataskaitos kopiją privalo pateikti Savivaldybės administracijai ir administratoriui.

184. Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemos Atliekų tvarkytojai/Atliekų vežėjai privalo vykdyti surenkamų komunalinių atliekų, biologiškai skaidžių atliekų, antrinių žaliavų ir specifinių atliekų apskaitą ir sukauptą informaciją ne rečiau kaip kartą per metus perduoti Savivaldybės administracijai ir administratoriui. Apskaita vykdoma tonomis arba kilogramais.

185. Atliekų tvarkytojai/Atliekų vežėjai, eksploatuojantys didelių gabaritų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, privalo tvarkyti priimamų atliekų apskaitą pagal atskiras atliekų rūšis ir kartą per metus perduoti informaciją Savivaldybės administracijai ir administratoriui.

186. Sąvartyno operatorius privalo tvarkyti priimamų atliekų apskaitą ir duomenis kartą per metus perduoti Savivaldybės administracijai ir administratoriui.

187. Savivaldybės atliekų tvarkymo apskaitos formas rengia Savivaldybės administracija.

188. Įmonės, įstaigos ir organizacijos, atsisakiusios naudotis Savivaldybės atliekų tvarkymo sistema, bei savivaldybės buitinių atliekų sąvartynus eksploatuojančios įmonės kiekvienais metais iki sausio 30 d. privalo Savivaldybės administracijai ir administratoriui pateikti nustatytos formos ataskaitą apie atliekų tvarkymą.

189. Savivaldybės administracija ir administratorius, rengdami savivaldybės atliekų tvarkymo planą, gali pareikalauti iš savivaldybės teritorijoje esančių atliekų turėtojų ir atliekas tvarkančių įmonių pateikti tam reikalingus duomenis apie atliekų susidarymą ir jų tvarkymą bei parametrus (duomenis), reikalingus susidarančių atliekų kiekiams nustatyti (įvertinti).

 

XV. TEISINĖ ATSAKOMYBĖ UŽ ATLIEKŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS

 

190. Už Taisyklių nesilaikymą atliekų turėtojas, administratorius ir Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka ir baudžiami pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

191. Asmens (juridinio arba fizinio) patraukimas atsakomybėn neatleidžia jo nuo prievolės laikytis šių Taisyklių ir per kuo trumpesnį laiką pašalinti pažeidimo pasekmes bei atlyginti visus dėl to atsiradusius nuostolius.

192. Atliekų tvarkytojui arba administratoriui, atsižvelgiant į jiems pavestas funkcijas, nevykdant šiose Taisyklėse nustatytų užduočių, sistemingai nesilaikant nustatytų sąlygų ir reikalavimų, laiku nepašalinant išaiškėjusių trūkumų ir pažeidimų, Savivaldybė turi teisę nutraukti su juo sudarytą sutartį. Sutarties nutraukimo atveju Atliekų tvarkytojas arba administratorius privalo Savivaldybei sumokėti sutartyje numatytas netesybas – baudas, delspinigius, kompensacijas.

193. Atliekų turėtojas – fizinis ar juridinis asmuo, pažeidęs šias Taisykles, yra baudžiamas Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyta tvarka.

194. Atliekų turėtojas, nustatytu laiku nesumokantis nustatyto dydžio vietinės rinkliavos (tarifo), pažeidžia atliekų surinkimo ir išvežimo tvarką ir yra traukiamas atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

195. Atliekų turėtojas bei Atliekų tvarkytojas privalo vykdyti šių Taisyklių reikalavimus, teikti pasiūlymus ir informaciją Savivaldybės administracijai ir administratoriui apie atliekų tvarkymą.

196. Taisyklėse apibrėžtų nuostatų įgyvendinimą užtikrina Savivaldybės administracija. Už Taisyklių nuostatų ir reikalavimų įgyvendinimą ir kontrolę tiesiogiai atsakingi yra Savivaldybės administracijos Teisės, personalo ir dokumentų valdymo skyrius bei seniūnijų seniūnai ir LR aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Skuodo rajono agentūra.

197. Teisė surašyti administracinį teisės pažeidimo protokolą už šių Taisyklių nesilaikymą suteikiama seniūnams ir kitiems Savivaldybės administracijos įgaliotiems asmenims.

198. Atliekų turėtojų pareiškimus dėl Atliekų tvarkytojo teikiamų paslaugų kokybės nustatyta tvarka nagrinėja Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įsakymu paskirta komisija.

199. Įmonėms, kurios privalo gauti (pratęsti) Leidimus, Leidimai išduodami tik tada, kai įmonės yra visiškai atsiskaičiusios už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą už praėjusį laikotarpį ir iš administratoriaus gauna tai patvirtinančią pažymą.

200. Juridiniams ir fiziniams asmenims leidimai prekybai išduodami (pratęsiami) tik tada, kai jie yra visiškai atsiskaitę už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą už praėjusį laikotarpį.

201. Skundai, susiję su atliekų tvarkymu, nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka ir terminais.

 

XVI. VISUOMENĖS INFORMAVIMAS

 

202. Už visuomenės informavimą atliekų tvarkymo klausimais pagal kompetenciją ir sutartyse nustatytas sąlygas atsako Savivaldybės administracija, administratorius ir Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas.

203. Privaloma viešai skelbti atliekų tvarkymo informacija:

203.1. atliekų tvarkymo taisyklės;

203.2. atliekų tvarkymo viešųjų paslaugų sąrašas;

203.3. atliekų tvarkymo rinkliavos dydis (tarifas);

203.4. atliekų surinkimo vietos ir tvarka;

203.5 atliekų tvarkymo paslaugas teikiančių Atliekų tvarkytojų/Atliekų vežėjų bendroji informacija;

203.6. atliekų surinkimo apvažiavimo būdu grafikas ir sąlygos.

204. Privaloma viešai skelbti informacija nuolat skleidžiama Savivaldybės administracijos interneto svetainėje, seniūnijų, administratoriaus ir Atliekų tvarkytojo/Atliekų vežėjo skelbimų lentose bei ne rečiau kaip kartą per pusę metų – rajono spaudoje.

205. Administratorius ir Atliekų tvarkytojas/Atliekų vežėjas privalo teikti visą turimą atliekų tvarkymo informaciją Atliekų turėtojams.

 

_________________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

1 priedas

 

MIŠRIŲ (LIKUSIŲ PO RŪŠIAVIMO) KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ SĄRAŠAS

 

Mišrios (likusios po rūšiavimo) komunalinės atliekos:

1. Sauskelnės;

2. Popieriniai rankšluosčiai;

3. Servetėlės;

4. Tualetinis popierius;

5. Vienkartinės nosinės;

6. Drabužiai;

7. Tekstilės gaminiai;

8. Avalynė (batai, basutės ir kt.);

9. Pelenai;

10. Sąšlavos;

11. Maisto atliekos.

 

Mišrių (likusių po rūšiavimo) komunalinių atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

 

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

2 priedas

 

REKOMENDUOJAMŲ KOMPOSTUOTI NAMŲ ŪKIO SĄLYGOMIS BIOLOGIŠKAI SKAIDŽIŲ ATLIEKŲ, ĮSKAITANT ŽALIĄSIAS ATLIEKAS, SUSIDARANČIAS BENDRO NAUDOJIMO IR PRAMONĖS TERITORIJOSE, SĄRAŠAS

 

Kompostavimui tinkamos atliekos

Kompostavimui netinkamos atliekos

Buities atliekos

Sodo atliekos

Maisto atliekos (negyvūninės kilmės) – vaisių ir daržovių gabaliukai;

vaisių ir  daržovių žievės;

kiaušinių lukštai;

arbatos pakeliai;

kavos tirščiai bei jų filtrai.

Kartonas ir kiti popieriaus gaminiai, suplėšytas popierius, kiaušinių dėklai.

Naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) natūralūs pakratai.

Sodo atliekos – augalų lapai;

nupjauta žolė;

smulkios šakos;

jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų);

sena vazonų žemė;

kitos atliekos – triušių, vištų, arklių, karvių mėšlas.

Mėsa, žuvis, riebalai, kaulai, pieno produktai, plastikinės arba sintetinės atliekos, sergantys augalai, šunų bei kačių fekalijos, piktžolės, turinčios subrendusių sėklų, skerdienos atliekos, sauskelnės, laikraščiai, žurnalai.

 

Rekomenduojamų kompostuoti namų ūkio sąlygomis atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

3 priedas

 

DIDELIŲ GABARITŲ ATLIEKŲ SĄRAŠAS

 

Didelių gabaritų atliekos:

1. Seni baldai (kėdės, lovos, spintos, stalai, komodos ir kt.);

2. Langai;

3. Durys;

4. Dviračiai;

5. Kilimai;

6. Radiatoriai;

7. Naudotos padangos;

8. Automobilinės kėdutės;

9. Vežimėliai;

10. Talpos ir kitos buityje susidarančios didelių matmenų atliekos.

 

Didelių gabaritų atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

 

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

4 priedas

 

STATYBOS IR GRIOVIMO ATLIEKŲ SĄRAŠAS

 

Statybos ir griovimo atliekos:

1. Betonas;

2. Plytos;

3. Mineralinė, akmens ir stiklo vata;

4. Gipso izoliacinės statybinės medžiagos;

5. Ruberoidas;

6. Plastikas, stiklas, popierius iš statybų;

7. Sukietėję dažai, lakai;

8. Dažyti, lakuoti paviršiai;

9. Čerpių ir keramikos gaminiai;

10. Šiferis (beasbestinis);

11. Putų polistirolas;

12. Dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai ir betoniniai blokeliai;

13. Linoleumas;

14. Grindų dangos;

15. Mediena iš statybų;

16. Namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kiti );

17. Kanalizacijos, vandentiekio vamzdžiai ir jų jungiamosios dalys.

 

Statybos ir griovimo atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

 

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

5 priedas

 

ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ SĄRAŠAS

 

Kategorijos

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų pavyzdžiai

1. Stambių namų apyvokos prietaisų atliekos

Nebenaudojami ar sugedę šaldytuvai ir šaldikliai, skalbimo mašinos ir drabužių džiovintuvai, indaplovės, elektrinės viryklės ir viryklėlės, mikrobangų krosnelės, elektriniai šildymo prietaisai (pvz., elektriniai radiatoriai), elektriniai ventiliatoriai, oro kondicionavimo prietaisai.

2. Smulkių namų apyvokos prietaisų atliekos

Nebenaudojami ar sugedę dulkių siurbliai, siuvimo, mezgimo, audimo ir kitokie tekstilės gaminių apdorojimo prietaisai, lygintuvai, skrudintuvai, keptuvės, smulkintuvai, kavamalės ir talpyklų ar pakuočių atidarymo ar sandarinimo įranga, elektriniai peiliai, plaukų kirpimo, džiovinimo, dantų valymo, skutimosi ir masažavimo prietaisai bei kiti kūno priežiūros prietaisai, rankiniai ir staliniai laikrodžiai bei laiko matavimo, rodymo ar fiksavimo įranga, svarstyklės.

3. IT ir telekomunikacinės įrangos atliekos

Nebenaudojami ar sugedę asmeniniai kompiuteriai (kartu su centriniu procesoriumi, pele, monitoriumi ir klaviatūra), nešiojamieji kompiuteriai, kompiuterinės užrašų knygelės, delniniai kompiuteriai, spausdintuvai, kopijavimo įranga, elektrinės ir elektroninės rašomosios mašinėlės, kišeninės ir stalinės skaičiavimo mašinėlės, faksimiliniai aparatai, telefonai, mobilieji telefonai, atsakiklių sistemos.

4. Vartojimo įrangos atliekos

Nebenaudojami ar sugedę radijo aparatai, televizoriai, vaizdo kameros, vaizdo grotuvai, garso grotuvai, garso stiprintuvai, muzikos instrumentai, fotoaparatai.

5. Apšvietimo įrangos atliekos

Perdegusios lempos, nebenaudojama ar sugedusi kita apšvietimo įranga.

6. Elektrinių ir elektroninių įrankių atliekos

Nebenaudojami ar sugedę vejos pjovimo ar kitų sodo darbų įrankiai, grąžtai, pjūklai, tekinimo, malimo, šlifavimo, smulkinimo, pjovimo, kapojimo, kirpimo, gręžimo, skylių darymo, perforavimo, lankstymo, lenkimo ar panašaus medžio, metalo ar kitų medžiagų apdorojimo įranga, kniedijimo, kalimo, veržimo arba kniedžių, vinių, varžtų ištraukimo ar panašios paskirties įrankiai, virinimo, litavimo ar panašios paskirties įrankiai, skystų ar dujinių medžiagų purškimo, skleidimo, paskirstymo ar kitokio apdorojimo kitomis priemonėmis įranga.

7. Žaislų, laisvalaikio ir sporto įrangos atliekos

Nebenaudojami ar sugedę elektriniai traukinukai ar lenktyninių automobilių komplektai, rankiniai vaizdo žaidimų pultai, vaizdo žaidimai, elektrinių ar elektroninių komponentų turinti sporto įranga.

 

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

 

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

6 priedas

 

PAKUOČIŲ ATLIEKŲ, ĮSKAITANT ANTRINES ŽALIAVAS,  KURIAS GALIMA MESTI Į PAKUOČIŲ ATLIEKŲ  SURINKIMO KONTEINERIUS, SĄRAŠAS

 

Pakuočių atliekų rūšys

Atliekos, kurias galima mesti į konteinerius

Atliekos, kurių negalima mesti į konteinerius

Stiklo

Stikliniai buteliai, stiklainiai;

nereikalingi stiklo indai;

įvairaus dydžio stiklo duženos.

 

Buteliai ir stiklainiai turi būti visiškai ištuštinti, popierinių etikečių pašalinti nebūtina.

Porcelianas, krištolas, keramika;

veidrodžiai;

elektros lemputės;

dažais ar tepalais užteršta pakuotė;

ampulės, stikliniai vaistų buteliukai;

armuotas stiklas bei stiklo lakštai;

automobilių langų stiklai.

Popieriaus ir kartono

Žurnalai, laikraščiai ir kiti spaudiniai (gali būti su sąvaržėlėmis, lipnia juostele);

knygos be kietų viršelių;

kartoninės dėžutės, gofruoto kartono dėžės, popieriniai krepšiai;

lankstinukai, vokai, skrajutės, spaudos ir rašomasis popierius, knygos be kietų viršelių;

kita neužteršta popierinė pakuotė ir pakavimo popierius.

Popieriaus ir kartono atliekos neturi  būti  riebaluotos ir užterštos maisto likučiais.

Pergamentinis popierius;

kalkinis ir riebaluotas popierius;

drėgmei ir vandeniui atsparus impregnuotas, kreiduotas popierius;

laminuotas popierius, padengtas plastiku, celofanu, folija, bitumu;

panaudoti tapetai;

servetėlės, popierinės nosinės ir rankšluosčiai;

sauskelnės;

pakeliai nuo traškučių.

Plastiko ir metalo

Plastikiniai buteliai nuo gėrimų ir kitų maisto produktų;

plastikiniai indeliai ir dėžutės nuo padažų, majonezo ir kitų maisto produktų, indų ploviklio, šampūno ir pan.;

polietileno maišeliai ir plėvelė;

kita plastikinė pakuotė, kurioje yra įspausti PET, HDPE, LDPE, PP, PS ženklai;

kartoninės sulčių, pieno, pieno produktų, sulčių ir kitų gėrimų pakuotės (pvz., „Tetra pak“);

traškučių pakeliai;

konservų dėžutės;

skardinės nuo gėrimų;

aliuminio lėkštės ir kepimo skardos;

metaliniai dangteliai, dėžutės, visos kitos buityje susidarančios metalinės pakuotės atliekos.

Pakuotės turi būti visiškai ištuštintos, pašalinti maisto likučiai, buteliai ir pakeliai suspausti, užsukti kamšteliai.

Dažų, tepalų ir cheminių medžiagų likučiais užteršta tara;

žaislai iš plastiko su elektroninias įtaisais;

plastikiniai medicinos gaminiai bei priemonės;

videokasetės, fotojuostelės, CD, DVD ir LP plokštelės;

skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai;

aerozoliniai flakonai.

 

 

 

Pakuočių atliekų, įskaitant antrines žaliavas, kurias galima mesti į antrinių žaliavų surinkimo konteinerius, sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

______________________


 

Skuodo rajono savivaldybės

atliekų tvarkymo taisyklių

7 priedas

 

PAVOJINGŲ BUITIES ATLIEKŲ SĄRAŠAS

 

Pavojingos buities atliekos:

1. Išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai;

2. Pasenę vaistai;

3. Pasenę buities chemijos produktai;

4. Lakų, dažų, klijų, tirpiklių, skiediklių atliekos;

5. Tara (pakuotės) nuo dažų, ploviklių, cheminių medžiagų;

6. Panaudoti tepalai, tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos;

7. Gyvsidabrio turinčios atliekos (termometrai, liuminescensinės lempos);

8. Trąšų, augalų apsaugos priemonių, agrochemijos atliekos;

9. Pasenę gesintuvai, aerozolių balionėliai;

10. Kitos pavojingos buities atliekos.

 

Pavojingų buities atliekų sąrašas yra informacinio pobūdžio ir nenustato galutinio atliekų sąrašo.

 

______________________