lietuvos standartizacijos departamento
direktorius
ĮSAKYMAS
DĖL standartizacijos darbų organizavimo IR VYKDYMO
TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. spalio 8 d. Nr. V-144
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos standartizacijos departamento nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2013 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 4-350 „Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2011 m. gruodžio 15 d. įsakymo Nr. 4-923 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“, 9 punktu ir 19.4 papunkčiu:
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos standartizacijos departamento prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos direktoriaus 2009 m. balandžio 10 d. įsakymą Nr. V-32 „Dėl standartizacijos darbų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
4. P a v e d u Teisės ir personalo skyriui paskelbti šį įsakymą Teisės aktų registre, o Informacinių technologijų ir ūkio skyriaus – Lietuvos standartizacijos departamento interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos standartizacijos departamento
direktoriaus 2014 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-144
STANDARTIZACIJOS DARBŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS
APRAŠAS
I. Bendrosios nuostatos
1. Standartizacijos darbų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašas (toliau − Aprašas) nustato standartizacijos darbų planavimo, standartų ir kitų leidinių rengimo, leidybos ir informacijos apie standartizacijos veiklą skelbimo tvarką.
2. Standartizacijos darbai organizuojami vadovaujantis 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos direktyvos 89/686/EEB ir 93/15/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/9/EB, 94/25/EB, 95/16/EB, 97/23/EB, 98/34/EB, 2004/22/EB, 2007/23/EB, 2009/23/EB ir 2009/105/EB ir panaikinamas Tarybos sprendimas 87/95/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1673/2006/EB (OL 2012 L 316, p. 12), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. birželio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/29/ES (OL 2013 L 178, p. 27) (toliau – Reglamentas), Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymu (toliau – Standartizacijos įstatymas), 2008 m. birželio 5 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 559 „Dėl originaliųjų Lietuvos standartų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir kitais teisės aktais bei tarptautinių ir Europos standartizacijos organizacijų vidaus reglamentais ir direktyvomis, jų generalinių asamblėjų ir kitų valdymo organų priimtais dokumentais.
II. STANDARTIZACIJOS DARBŲ PLANAVIMAS, STANDARTŲ IR KITŲ LEIDINIŲ RENGIMAS IR LEIDYBA
4. Lietuvos standartai ir kiti leidiniai (toliau – Lietuvos standartai) rengiami pagal Lietuvos standartų programą.
6. Originaliojo Lietuvos standarto rengimui inicijuoti Lietuvos standartizacijos departamentui (toliau – Departamentas) turi būti pateiktas siūlymas dėl naujos standartizacijos temos užpildant Departamento direktoriaus 2014 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-47 „Dėl siūlymo dėl naujos standartizacijos temos formos patvirtinimo“ patvirtintą „Siūlymo dėl naujos standartizacijos temos“ formą, pateiktą Departamento interneto svetainėje.
7. Pateiktus suinteresuotųjų šalių siūlymus nagrinėja Departamento Standartų skyrius ir atitinkamos srities technikos komitetai arba laikinosios darbo grupės (toliau – LST TK) Lietuvos standarte LST 0-2 „Standartizacija. 2 dalis. Bendrosios nacionalinės standartizacijos darbo taisyklės“ nustatyta tvarka.
8. Kiekvienais metais iki gruodžio 1 d. ir iki birželio 1 d. Standartų skyrius pateikia Planavimo, tikrinimo ir leidybos skyriui LST TK siūlymus dėl Lietuvos standartų programos, kurioje nurodo siūlomus rengti originaliuosius Lietuvos standartus ir tarptautinių bei Europos standartų, perimtų kaip Lietuvos standartų, lietuviškąsias versijas.
9. Departamento Planavimo, tikrinimo ir leidybos skyrius ne vėliau kaip iki kiekvienų metų gruodžio 15 d. ir birželio 15 d. įvertina LST TK pateiktus siūlymus dėl Lietuvos standartų programos ir paskirsto lėšas, skirtas Lietuvos standartų programai įgyvendinti, pagal šiuos kriterijus:
10. Finansavimas pirmumo teise skiriamas Lietuvos standartų projektams rengti pagal valstybės institucijų pateiktus prašymus ir projektams, atitinkantiems daugiausia nuo 9.2 iki 9.4 papunkčiuose nurodytų kriterijų.
11. Planavimo, tikrinimo ir leidybos skyrius parengia Lietuvos standartų programos projektą pagal LST TK pateiktus siūlymus, kuriems rengti yra numatytas finansavimas, ir pritarus Departamento Technikos komisijai dėl finansavimo skyrimo siūlomiems Lietuvos standartų projektams rengti, teikia parengtą galutinį Lietuvos standartų programos projektą Departamento direktoriui tvirtinti.
12. Lietuvos standartų programoje teikiama informacija apie:
12.3. rengiamus tarptautinius ir Europos standartus, kuriuos rengiant dalyvauja Lietuva, vykdydama tikrosios narystės įsipareigojimus tarptautinėse ir Europos standartizacijos organizacijose;
13. Patvirtinus Lietuvos standartų programą, Planavimo, tikrinimo ir leidybos skyrius skelbia apie ją informaciją periodiniame leidinyje − e. biuletenyje (toliau – e. biuletenis), vadovaudamasis Reglamentu ir Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatais, patvirtintais Departamento direktoriaus 2014 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. V-49 „Dėl standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatų patvirtinimo“ (toliau − Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatai), du kartus per metus − ne vėliau kaip iki kiekvienų metų sausio 10 d. ir liepos 10 d., o Lietuvos standartų programą − Departamento svetainėje.
14. Planavimo, tikrinimo ir leidybos skyriui parengus ir paskelbus Lietuvos standartų programą, Notifikavimo ir tarptautinių ryšių skyrius, vadovaudamasis Reglamentu ir Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatais, apie ją praneša Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) ir Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (IEC) Informacijos centrui, Europos standartizacijos organizacijoms, nacionalinėms standartizacijos institucijoms ir Europos Komisijai.
15. Lietuvos standartai rengiami ir perimami vadovaujantis:
15.2. Originaliųjų Lietuvos standartų rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu 2008 m. birželio 5 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 559 „Dėl originaliųjų Lietuvos standartų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;
15.4. Lietuvos standartais LST 0-1 „Standartizacija. 1 dalis. Bendrieji principai“ ir LST 0-2 „Standartizacija. 2 dalis. Bendrosios nacionalinės standartizacijos darbo taisyklės“ (toliau – LST 0 serijos standartai);
15.5. ISO-IEC direktyvomis ir Europos standartizacijos organizacijų − Europos standartizacijos komiteto (CEN) ir Europos standartizacijos elektrotechnikos komiteto (CENELEC) − CEN-CENELEC vidaus reglamentais, Europos telekomunikacijų standartų instituto (ETSI) direktyvomis ir šių tarptautinių bei Europos organizacijų kitais leidiniais, skelbiamais šių tarptautinių ir Europos standartizacijos organizacijų svetainėse.
16. Lietuvos standartų projektus rengia LST TK, kurie yra sudaromi vadovaujantis LST 0-2 nuostatomis.
17. Originaliesiems Lietuvos standartams arba Lietuvos standartų lietuviškosioms versijoms rengti LST TK sudaro darbo grupes, su kurių vadovais Departamentas sudaro autorines sutartis.
18. Suinteresuotosios šalys gali finansuoti joms reikalingų Lietuvos standartų parengimą, su Departamentu sudarydamos sutartis.
20. Departamento Terminologijos komisija, sudaryta Departamento direktoriaus įsakymu, atlieka Lietuvos standartų projektuose esančių terminų straipsnių ekspertizę, vadovaudamasi Terminologijos komisijos nuostatais ir Lietuvos standartų projektų terminų ekspertizės taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 2013 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-5 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento Terminologijos komisijos sudarymo ir Terminologijos komisijos nuostatų bei Lietuvos standartų projektų terminų ekspertizės taisyklių patvirtinimo“.
21. Departamentas Lietuvos terminų standartų projektuose vartojamus terminų straipsnius teikia įvertinti Valstybinei lietuvių kalbos komisijai.
22. Departamento Standartų skyrius metodiškai vadovauja LST TK ir užtikrina, kad Lietuvos standartai būtų rengiami laikantis standartizacijos principų ir 15 punkte nurodytų dokumentų reikalavimų.
III. INFORMACIJOS APIE STANDARTIZACIJOS VEIKLĄ SKELBIMAS
24. Departamentas ne vėliau kaip iki kiekvieno mėnesio 10 d. leidžia e. biuletenį ir skelbia jį Departamento svetainėje.
25. LST biuletenio redakcinė kolegija (toliau − Kolegija), sudaryta Departamento direktoriaus 2013 m. sausio 21 d. įsakymu Nr. V-4 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento biuletenio redakcinės kolegijos sudarymo ir Lietuvos standartizacijos departamento biuletenio redakcinės kolegijos darbo reglamento patvirtinimo“, svarsto siūlomą Departamento darbuotojų siūlomą skelbti visuomenei informaciją apie standartizacijos veiklą, sprendžia dėl e biuletenio turinio ir jo įforminimo. Kolegija savo darbą organizuoja vadovaudamasi Kolegijos darbo reglamentu.
26. Departamentas e. biuletenyje skelbia:
27. Departamentas savo interneto svetainėje skelbia:
27.1. įsakymus, LST 0 serijos standartus, kuriais vadovaujantis organizuojama LST TK veikla ir rengiami standartai;
27.2. informaciją apie LST TK, jų veiklos sritis, narius ir atitiktinius tarptautinių ir Europos organizacijų technikos komitetus bei pakomitečius; taip pat skelbia LST TK veiklos planus, išskyrus laikinąsias darbo grupes, kurios veiklos planų nerengia;
27.5. informaciją apie viešajai apklausai teikiamus tarptautinių (atsižvelgiant į Lietuvos narystės statusą) ir Lietuvos standartų projektus;
27.10. metinę ataskaitą pagal Reglamento 6 straipsnio 3 dalį apie priemones, kuriomis skatina ir palengvina MVĮ prieigą prie standartų ir kitų leidinių, apie dalyvavimą standartų rengimo procese bei informaciją, kaip Departamentas keičiasi geros MVĮ dalyvavimo standartizacijos veikloje praktikos pavyzdžiais su kitomis Europos Sąjungos nacionalinėmis standartizacijos institucijomis, kurią Standartų skyrius parengia kiekvienais metais iki gruodžio 15 d.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS