LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2003 M. BALANDŽIO 8 D. ĮSAKYMO NR. 3D-146 „DĖL SIDRŲ APIBŪDINIMO, GAMYBOS IR PREKINIO PATEIKIMO TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2022 m. birželio 15 d. Nr. 3D-394
Vilnius
1. P a k e i č i u Sidrų apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninį reglamentą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 3D-146 „Dėl Sidrų apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninio reglamento patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad:
2.1. iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos pagaminti sidrai, neatitinkantys Sidrų apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninio reglamento nuostatų, gali būti realizuojami tol, kol pasibaigs jų atsargos, bet ne ilgiau kaip iki 2023 m. liepos 31 d.;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2003 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 3D-146
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2022 m. birželio 15 d. įsakymo Nr. 3D-394
redakcija)
SIDRŲ APIBŪDINIMO, GAMYBOS IR PREKINIO PATEIKIMO TECHNINIS REGLAMENTAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sidrų apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninis reglamentas (toliau – reglamentas) parengtas vadovaujantis 2015 m. rugsėjo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) Nr. 2015/1535, kuria nustatoma informacijos apie techninius reglamentus ir informacinės visuomenės paslaugų taisykles teikimo tvarka, ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 617 „Dėl Informacijos apie techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras teikimo taisyklių patvirtinimo“.
2. Reglamentas nustato bendrąsias sidro ir kriaušių sidro, aromatizuoto sidro / kriaušių sidro, putojančio sidro / kriaušių sidro, gazuoto sidro / kriaušių sidro, natūralaus sidro / kriaušių sidro, nealkoholinio sidro / kriaušių sidro apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo taisykles. Jo nuostatos privalomos visoms Lietuvos Respublikos įmonėms, užsiimančioms sidrų gamyba, įvežimu bei pardavimu. Taikant abipusio pripažinimo principą, jeigu prekėmis teisėtai prekiaujama kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Turkijoje arba jos yra ELPA valstybės, kuri yra susitariančioji EEE susitarimo šalis, kilmės ir joje teisėtai parduodamos, tokios prekės laikomos suderinamos su šia priemone. Šios priemonės taikymas priklauso nuo nuostatų, kurios pateikiamos 2019 m. kovo 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2019/515 dėl kitoje valstybėje narėje teisėtai parduodamų prekių abipusio pripažinimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 764/2008.
II SKYRIUS
SĄVOKOS
3. Sidras – alkoholinis gėrimas, gaunamas iš dalies arba visiškai fermentuojant obuolių sultis arba obuolių ir kriaušių sulčių mišinį (taip pat pagamintą ir iš koncentrato), pridedant arba nepridedant cukrų ir (ar) jų sirupų ir (ar) geriamojo vandens. Pagamintame produkte vaisių sultys turi sudaryti ne mažiau kaip 20 tūrio proc.
3.1. Aromatizuotas sidras – sidras, aromatizuotas kitomis nei obuolių skonio kvapiosiomis medžiagomis ar kitomis nei obuolių sultimis, nuspalvintas arba nenuspalvintas leidžiamais dažikliais.
3.3. Putojantis sidras – sidras, kuriame visas anglies dioksidas susidaro antrinio fermentavimo procese.
3.4. Natūralus sidras – sidras be pridėtinio cukraus ir (ar) jų sirupų, geriamojo vandens, kvapiųjų medžiagų ir maisto priedų. Jo tūrinė etilo alkoholio koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 4,5 proc.
3.5. Nealkoholinis sidras – sidras, kuriame alkoholio kiekis leidžiamais būdais sumažintas taip, kad tūrinė etilo alkoholio koncentracija jame yra ne didesnė kaip 0,5 proc.
3.5.1. Aromatizuotas nealkoholinis sidras – nealkoholinis sidras, aromatizuotas kitomis nei obuolių skonio kvapiosiomis medžiagomis ar kitomis nei obuolių sultimis, nuspalvintas ar nenuspalvintas leidžiamais dažikliais.
4. Kriaušių sidras – alkoholinis gėrimas, gaunamas iš dalies arba visiškai fermentuojant kriaušių sultis ar kriaušių ir obuolių sulčių mišinį (taip pat pagamintą ir iš koncentrato), pridedant arba nepridedant cukrų ir (ar) jų sirupų ir (ar) geriamojo vandens. Pagamintame produkte vaisių sultys turi sudaryti ne mažiau kaip 20 tūrio proc.
4.1. Aromatizuotas kriaušių sidras – kriaušių sidras, aromatizuotas kitomis nei kriaušių skonio kvapiosiomis medžiagomis ar kitomis nei kriaušių sultimis, nuspalvintas arba nenuspalvintas leidžiamais dažikliais.
4.1.1. Gazuotas aromatizuotas kriaušių sidras – aromatizuotas kriaušių sidras, į kurį pridėta anglies dioksido.
4.3. Putojantis kriaušių sidras – kriaušių sidras, kuriame visas anglies dioksidas susidaro antrinio fermentavimo procese.
4.4. Natūralus kriaušių sidras – kriaušių sidras be pridėtinio cukraus ir (ar) jų sirupų, geriamojo vandens, kvapiųjų medžiagų ir maisto priedų. Jo tūrinė etilo alkoholio koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 4,5 proc.
4.5. Nealkoholinis kriaušių sidras – kriaušių sidras, kuriame alkoholio kiekis leidžiamais būdais sumažintas taip, kad tūrinė etilo alkoholio koncentracija jame yra ne didesnė kaip 0,5 proc.
4.5.1. Aromatizuotas nealkoholinis kriaušių sidras – nealkoholinis kriaušių sidras, aromatizuotas kitomis nei kriaušių skonio kvapiosiomis medžiagomis ar kitomis nei kriaušių sultimis, nuspalvintas ar nenuspalvintas leidžiamais dažikliais.
5. Sidro pusgaminis – nevisiškai baigtas gaminys, gaunamas bet kurioje sidro gamybos stadijoje nuo mišinio sudarymo iki išpilstymo į prekinę tarą.
III SKYRIUS
PAGRINDINIAI KOKYBĖS RODIKLIAI
7. Laikymo metu gali susidaryti nedidelis kiekis natūralios kilmės nuosėdų. Spalva, aromatas ir skonis turi atitikti konkrečios rūšies sidro normatyvinio dokumento nustatytus reikalavimus, tačiau:
7.1. maksimalus spalvos intensyvumas gali būti 40 EBC vienetų sidrui / kriaušių sidrui, putojančiam sidrui / kriaušių sidrui, gazuotam sidrui / kriaušių sidrui, pagamintam vartojant leistiną karamelių spalvos dažiklį;
7.2. sidras, putojantis sidras, gazuotas sidras gali būti aromatizuotas tik obuolių aromato natūraliais kvapiųjų medžiagų pagrindais, kaip tai apibrėžta 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1334/2008 dėl kvapiųjų medžiagų ir aromatinių savybių turinčių tam tikrų maisto ingredientų naudojimo maisto produktuose ir ant jų ir iš dalies keičiančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1601/91, reglamentus (EB) Nr. 2232/96 ir (EB) Nr. 110/2008 bei Direktyvą 2000/13/EB su visais pakeitimais 3 straipsnio 2 dalies c punkte, ir (arba) kvapiųjų medžiagų preparatais, kaip tai apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1334/2008 3 straipsnio 2 dalies d punkte; kriaušių sidras, putojantis kriaušių sidras, gazuotas kriaušių sidras gali būti aromatizuotas tik kriaušių aromato natūraliais kvapiųjų medžiagų pagrindais, kaip tai apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1334/2008 3 straipsnio 2 dalies c punkte, ir (arba) kvapiųjų medžiagų preparatais, kaip tai apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1334/2008 3 straipsnio 2 dalies d punkte.
8. Įpylus putojančio ar gazuoto sidro / kriaušių sidro (toliau – sidras) į stiklinę, turi susidaryti putojančiam ar gazuotam gėrimui būdinga puta ir išsiskirti anglies dioksido burbuliukų.
9. Sidruose turi būti:
9.1. tūrinė etilo alkoholio koncentracija daugiau kaip 1,2 proc., bet ne daugiau kaip 8,5 proc., esant 20 oC temperatūrai (išskyrus nealkoholinį sidrą, kuriame tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra mažesnė kaip 0,5 proc., ir natūralų sidrą, kuriame tūrinė etilo alkoholio koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 4,5 proc.);
9.2. cukraus, perskaičiuoto į invertuotąjį, ne daugiau kaip 80 g/l.
Jei prekiniame pavadinime nurodoma sidrų rūšis pagal cukraus kiekį, cukraus kiekiai turi atitikti nurodytus dydžius:
Rūšis pagal cukrų |
Cukraus, perskaičiuoto į invertuotąjį, kiekis, g/l |
sausas |
Ne daugiau kaip 10 |
pusiau sausas |
11–35 |
pusiau saldus |
36–50 |
saldus |
51–80; |
10. Leidžiami sidro cheminių rodiklių nuokrypiai nuo patvirtintų normų:
IV SKYRIUS
GAMYBAI NAUDOJAMOS ŽALIAVOS IR MEDŽIAGOS
11. Atsižvelgiant į konkrečią sidro rūšį, jo gamyboje gali būti naudojama:
11.4. įvairūs cukrūs ir jų sirupai reikiamam etilo alkoholio kiekiui fermentavimo būdu gauti ir sidrui pasaldinti;
11.10. kitų, nei obuolių ar kriaušių, vaisių šviežios ar koncentruotos sultys, pridedamos po fermentacijos, sidrams aromatizuoti;
12. Įmonėje pagamintos sidrų gamybai naudojamos žaliavos ir medžiagos turi atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų bei normatyvinių dokumentų reikalavimus ir turėti maisto saugos ir kokybės patvirtinimo dokumentus.
V SKYRIUS
GAMYBOS TECHNOLOGIJŲ IR PROCESŲ REIKALAVIMAI
14. Konkretaus pavadinimo sidras gaminamas laikantis šio reglamento reikalavimų ir vadovaujantis receptūra, technologiniu aprašymu.
16. Neleidžiama pridėti etilo alkoholio ir jokių spiritinių gėrimų ar kitokių medžiagų, kurios suteiktų spalvą ar kvapą, išskyrus leidžiamas šiame reglamente.
17. Sidrų pusgaminiui nuskaidrinti gali būti naudojamos tik tokios medžiagos, kurios veikia mechaniškai ar absorbcijos būdu ir kurios po to turi būti pašalinamos, neliekant jokių arba liekant sidruose tik tokių liekanų, kurios nesukelia pavojaus vartotojų sveikatai ir nepakeičia sidro skonio ir kvapo.
VI SKYRIUS
PREKINIS PATEIKIMAS
20. Sidrus galima laikyti pardavimui ir parduoti vartotojui, jeigu jie atitinka šio reglamento, receptūros ir kitų Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų bei norminių dokumentų reikalavimus. Jeigu gėrimas gaminamas iš sidrams gaminti naudojamų žaliavų pagal taikomas gamybos technologijas ir procesus, tačiau neatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų, jis negali būti apibūdinamas šio reglamento 3–4 punktuose nurodytais pavadinimais.
21. Sidrai ženklinami pagal 2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1924/2006 ir (EB) Nr. 1925/2006 bei kuriuo panaikinami Komisijos direktyva 87/205/EEB, Tarybos direktyva 90/496/EEB, Komisijos direktyva 1999/10/EB, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/13/EB, Komisijos direktyvos 2002/67/EB ir 2008/5/EB bei Komisijos reglamentas (EB) Nr. 608/2004, su visais pakeitimais reikalavimus, Lietuvos higienos normą HN 119:2014 „Maisto produktų ženklinimas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 677 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 119:2014 „Maisto produktų ženklinimas“ patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2016 m. rugpjūčio 23 d. įsakymą Nr. 4-527 „Dėl Alkoholinių gėrimų ženklinimo įspėjamaisiais grafiniais ženklais apie alkoholio žalą nėščioms moterims taisyklių patvirtinimo“, kitus teisės aktus, reglamentuojančius alkoholinių gėrimų ženklinimą bei šiame reglamente pateiktus reikalavimus.
22. Sidrų etiketėje ar kitu būdu pateikiamoje informacijoje, be 21 punkte nurodytuose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, papildomai turi būti nurodoma:
22.2. produkto prekinis pavadinimas „sidras“ arba „obuolių sidras“ naudojamas tada, kai produkto sudėtyje obuolių sulčių yra daugiau nei kriaušių sulčių. Produkto pavadinimas „kriaušių sidras“ naudojamas tada, kai produkto sudėtyje kriaušių sulčių yra daugiau nei obuolių sulčių;
22.3. sudedamųjų dalių sąrašas mažėjančia tvarka; maisto priedui nurodomas grupinis pavadinimas ir tarptautinis (E) numeris arba maisto priedo grupinis pavadinimas ir pačios medžiagos individualus pavadinimas;
23. Sidrų prekiniai pavadinimai gali būti papildyti cukraus kiekį nurodančiomis nuorodomis, atitinkančiomis šiame reglamente nurodytus dydžius.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Sidrų gamintojai ir pardavėjai turi užtikrinti, kad jų gaminamų, įvežamų ir parduodamų Lietuvos Respublikoje sidrų prekinis pateikimas atitiktų šio reglamento reikalavimus.
26. Kiekviena Lietuvos Respublikoje pagaminta ir realizuojama sidrų partija privalo turėti atitikties patvirtinimo dokumentus, išduotus laboratorijos, turinčios teisę išduoti alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus. Šių laboratorijų sąrašas patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. B1-617 „Dėl Laboratorijų, turinčių teisę išduoti alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus, sąrašo patvirtinimo“.
27. Sidrų įvežėjai turi pateikti užsienio valstybės kompetentingos institucijos pripažintų subjektų (laboratorijos, kitos institucijos ar alkoholio produktų gamintojo) išduotus alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus, kuriuose taip pat privalo būti pateikiami ir deklaruojami kokybės bei saugos rodikliai.
28. Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka atitinkamoms institucijoms pareikalavus, turi būti pateikiama informacija apie sidrų gamybos technologiją ir procesus, sidrų gamyboje panaudotų žaliavų ir medžiagų sudėtį, kokybę bei kilmę.
29. Atitikties patvirtinimo dokumentai turi būti įforminami, išduodami ir tvarkomi pagal Alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų išdavimo taisyklių, taikomų parduodant, laikant ir gabenant alkoholio produktus, ir alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų įforminimo reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. B1-96 „Dėl Alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų išdavimo taisyklių, taikomų parduodant, laikant ir gabenant alkoholio produktus, ir Alkoholio produktų atitiktį patvirtinančių dokumentų įforminimo reikalavimų patvirtinimo“.
30. Sidrų kiekis pakuotėje turi atitikti Fasuotų prekių ir matavimo indų techninio reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 4-594 „Dėl Fasuotų prekių ir matavimo indų techninio reglamento patvirtinimo“, reikalavimus.