Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. RUGPJŪČIO 10 D. NUTARIMO NR. 896 „DĖL GENEROLO JONO ŽEMAIČIO LIETUVOS KARO AKADEMIJOS STATUTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2018 m. balandžio 4 d. Nr. 343
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugpjūčio 10 d. nutarimą Nr. 896 „Dėl Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos statuto patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
1.2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos statutą:
1.2.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.2. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Akademijos savininkė yra valstybė. Sprendimus dėl Akademijos reorganizavimo ir likvidavimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikimu priima Lietuvos Respublikos Seimas. Kitas savininkės teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija (toliau – Krašto apsaugos ministerija).“
1.2.4. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:
„10. Akademijos veiklos tikslai:
10.1. vykdyti universitetines studijas, ugdančias karininkus, karybos ir nacionalinio saugumo specialistus, teikti moksliniais tyrimais grindžiamą šiuolaikinį pažinimo ir technologijų lygį atitinkantį aukštąjį universitetinį išsilavinimą, aukštojo mokslo kvalifikaciją, ugdyti visapusiškai išsilavinusią, etiškai atsakingą ir kūrybingą asmenybę;
10.2. darniai plėtoti karybos ir nacionalinio saugumo sričių mokslinį pažinimą, atlikti tarptautinio lygio fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus (toliau – moksliniai tyrimai), eksperimentinę veiklą, vykdyti šia veikla grindžiamas universitetines studijas, teikti aukštąjį universitetinį išsilavinimą.“
1.2.5. Pakeisti 11.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.6. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:
„12. Pagrindinė Akademijos veiklos sritis (pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių) – švietimas. Pagrindinės Akademijos veiklos rūšys (pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių): aukštasis universitetinis mokslas, doktorantūra, moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla, sportinis ir rekreacinis švietimas, kitas, niekur kitur nepriskirtas, švietimas. Kitos Akademijos veiklos rūšys (pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių): bibliotekų ir archyvų veikla, knygų leidyba, kita apgyvendinimo veikla, kitos maitinimo paslaugos.“
1.2.7. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.8. Pakeisti 17.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.9. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.10. Pakeisti 21 punktą ir jį išdėstyti taip:
„21. Studentų skiriami atstovai turi sudaryti ne mažiau kaip 20 procentų senato narių. Studentų atstovus į senatą skiria Akademijos studentų atstovybė. Profesoriaus ir vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas einantys asmenys turi sudaryti ne mažiau kaip 20 procentų senato narių. Docento ir vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas einantys asmenys turi sudaryti ne mažiau kaip 20 procentų senato narių. Akademijos administracijos nariai pagal pareigas ir profesinės karo tarnybos kariai, rengiantys kariūnus pagal karinio rengimo programas (toliau – kariniai instruktoriai), turi sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų senato narių. Senato narių neturi būti daugiau kaip trisdešimt. Akademijos viršininkas yra senato narys pagal pareigas.“
1.2.11. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. Senato nariai renkami (skiriami) 5 metų kadencijai. Senato narius, išskyrus studentų atstovus, renka Akademijos dėstytojų, mokslo darbuotojų ir karinių instruktorių susirinkimas. Susirinkimą šaukia Akademijos viršininkas. Susirinkimas yra teisėtas, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė visų dėstytojų, mokslo darbuotojų ir karinių instruktorių. Senato narys laikomas išrinktu, jeigu už jo kandidatūrą balsuoja dauguma susirinkimo narių.“
1.2.12. Pakeisti 26 punktą ir jį išdėstyti taip:
„26. Senatas:
26.1. teikia siūlymus Akademijos viršininkui dėl:
26.1.1. studijų programų rengimo ir jų įgyvendinimo, mokslinių tyrimų, jų stebėsenos ir rezultatų, Akademijos mokslinės veiklos kokybės ir lygio;
26.1.2. Akademijos statuto, mokslo, studijų ir Akademijos vidaus tvarkos taisyklių ir jų tobulinimo;
26.1.4. kvalifikacinių reikalavimų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybėms, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestavimo ir konkursų pareigoms eiti organizavimo tvarkos;
1.2.13. Pakeisti 27 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.14. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.15. Pakeisti trečiąjį skirsnį ir jį išdėstyti taip:
„TREČIASIS SKIRSNIS
AKADEMIJOS TARYBA
29. Akademijos taryba – Akademijos viršininko patariamoji institucija, skirta Akademijos strateginio vadovavimo ir valdymo, veiklos bei plėtros klausimams nagrinėti.
30. Akademijos tarybą 5 metų kadencijai ne daugiau kaip iš 11 asmenų, turinčių teisę balsuoti Akademijos taryboje, sudaro Akademijos viršininkas. Į Akademijos tarybą nario arba patarėjo teisėmis (be balsavimo teisės) Akademijos viršininkas turi teisę kviesti ir kitų institucijų atstovus. Akademijos tarybai vadovauja Akademijos viršininkas.
31. Akademijos taryba:
31.1. teikia siūlymus Akademijos viršininkui dėl:
31.1.4. Akademijos metinės veiklos ataskaitos, veiklos atitikties metiniam veiklos planui, pasiektų rezultatų ir jų poveikio;
1.2.16. Pakeisti IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.17. Pakeisti 36 punktą ir jį išdėstyti taip:
„36. Universitetinės studijų programos rengiamos Mokslo ir studijų įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka, karinio rengimo programos – pagal kariuomenės vado nustatytus ir krašto apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus karininkams, karybos ir nacionalinio saugumo specialistams.“
1.2.18. Pakeisti 39 punktą ir jį išdėstyti taip:
„39. Karininkų rengimo tikslams pasiekti Akademija pagal kariuomenės vado nustatytus ir krašto apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus studentams ir klausytojams, turintiems kariūno statusą (toliau – kariūnai), organizuoja lyderio ugdymą ir karinį rengimą. Karinis rengimas taip pat organizuojamas ir kitų tikrosios karo tarnybos karių profesiniams įgūdžiams formuoti bei kariuomenės vado teikimu krašto apsaugos ministro nustatytoms specialybėms įgyti.“
1.2.19. Pakeisti 40 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.20. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:
„42. Akademijoje atliekamų nacionaliniam saugumui ir gynybai reikšmingų mokslinių tyrimų, išskyrus su studijomis susijusius mokslinius tyrimus, temas, tikslus ir atlikimo terminus, taip pat siūlymų dėl šių tyrimų teikimo krašto apsaugos ministrui tvarką tvirtina krašto apsaugos ministras. Su studijomis susijusių mokslinių tyrimų temas, tikslus ir atlikimo terminus, senato siūlymu, tvirtina Akademijos viršininkas.“
1.2.21. Pakeisti 43 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.22. Pakeisti 45 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.23. Pakeisti 47 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.24. Pakeisti 50 punktą ir jį išdėstyti taip:
„50. Akademijoje etikos principus nustato Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nustatyta tvarka patvirtintas Lietuvos karių etikos kodeksas ir visuotiniame akademinės bendruomenės susirinkime priimamas ir Akademijos viršininko tvirtinamas Akademinės etikos kodeksas.“
1.2.25. Pakeisti 51 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.26. Pakeisti 52 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.27. Pakeisti 53 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.28. Pakeisti 54 punktą ir jį išdėstyti taip:
„54. Studentai, turintys kariūno statusą, Akademijoje studijuoja nuolatine studijų forma pagal pirmosios universitetinių studijų pakopos ar vientisųjų studijų programas ir karinio rengimo programas. Klausytojai, turintys kariūno statusą, Akademijoje mokosi pagal karinio rengimo programas ir kartu studijuoja kitose Lietuvos aukštosiose mokyklose. Kariūnai Akademijoje atlieka kariūno tarnybą.“
1.2.30. Pakeisti 56 punktą ir jį išdėstyti taip:
„56. Studijas Akademijoje ar kitoje Lietuvos aukštojoje mokykloje ir karinio rengimo programas Akademijoje baigusiems kariūnams suteikiamas pirmasis karininko laipsnis ir jie priimami į profesinę karo tarnybą arba išleidžiami į atsargą. Kariūnai į profesinę karo tarnybą atrenkami ir į pareigas skiriami krašto apsaugos ministro nustatytomis sąlygomis ir tvarka.“
1.2.31. Pakeisti 58 punktą ir jį išdėstyti taip:
„58. Kariūnams mokymosi Akademijoje laikotarpiu pagal kariūnų pareigas mokomajame kariniame padalinyje suteikiami kariūnų laipsniai. Davusiems priesaiką kariūnams suteikiami ir mokymosi Akademijoje laikotarpiu suspenduojami karių laipsniai. Kariūnų pareigybes mokomajame kariniame padalinyje ir joms priskirtinus kariūnų laipsnius nustato, kariūnus į pareigas mokomajame kariniame padalinyje skiria ir kariūnų laipsnius suteikia Akademijos viršininkas.“
1.2.32. Pakeisti 59 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.33. Pakeisti 60 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.34. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.35. Pakeisti 66 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.36. Pakeisti 67 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.37. Pakeisti 70.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.38. Pakeisti 71.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.39. Pakeisti 71.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.40. Papildyti 71.9 papunkčiu:
1.2.41. Pakeisti 72.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.42. Pakeisti 72.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.43. Pakeisti 73 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.44. Pakeisti 74 punktą ir jį išdėstyti taip:
„74. Studentai, išskyrus kariūnus, gali būti skatinami arba jiems skiriamos drausminės nuobaudos Akademijos viršininko nustatytais atvejais ir tvarka, įvertinus Akademijos studentų atstovybės siūlymus. Studentai, išskyrus kariūnus, iš Akademijos šalinami:
1.2.45. Pakeisti 79 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.46. Pakeisti 80 punktą ir jį išdėstyti taip:
„80. Akademijoje kariūnų ir kitų studentų interesams atstovauja ir studentų atstovybės funkcijas atlieka Mokslo ir studijų įstatymo nustatyta tvarka sudaryta ir pagal savo įstatus veikianti Akademijos studentų atstovybė, kuri savo veiklą grindžia teisėtumo, demokratijos, viešumo, skaidrumo, sąžiningumo, kolegialumo ir savivaldos principais.“
1.2.47. Pakeisti 81.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.48. Pakeisti 81.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.2.49. Pakeisti 85 punktą ir jį išdėstyti taip:
„85. Kariūnai studijų metu aprūpinami maistu pagal kariams Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytas fiziologines mitybos normas. Kariūnams, kai nėra galimybės jų aprūpinti maistu, taip pat už laisvas nuo tarnybos dienas, kuriomis jie išleidžiami iš Akademijos teritorijos daugiau negu vienai parai, išmokama kariams Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio maitinimosi išlaidų piniginė kompensacija. Maitinimosi išlaidų piniginė kompensacija nemokama už tas dienas, kuriomis kariūnai yra išsiųsti į švietimo įstaigą ar tarnybos vietą užsienyje, kur yra visiškai išlaikomi, ir už dienas, kuriomis kariūnai yra išvykę į tarnybinę komandiruotę ir jiems garantuotas maitinimas jos metu arba išmokėti dienpinigiai.“
1.2.50. Pakeisti 88 punktą ir jį išdėstyti taip:
„88. Pirmaisiais studijų metais visiems kariūnams mokama 3,7 bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI) dydžio stipendija. Antraisiais studijų metais mokama nuo 3,7 iki 4,4 BSI, trečiaisiais – nuo 3,7 iki 5,1 BSI, ketvirtaisiais – nuo 3,7 iki 5,8 BSI, penktaisiais – nuo 3,7 iki 6,5 BSI dydžio stipendija. Konkretus mokamos stipendijos dydis priklauso nuo Statuto 60 punkte numatyto kariūno tarnybos vertinimo: įvertinus „labai gerai“, skiriama didžiausio atitinkamais studijų metais numatyto dydžio stipendija, įvertinus „gerai“, skiriama stipendija lygi minimaliai stipendijai, padidintai dydžiu, lygiu 2/3 skirtumo tarp atitinkamų studijų metų didžiausios ir mažiausios stipendijos; įvertinus „patenkinamai“, skiriama stipendija lygi minimaliai stipendijai, padidintai dydžiu, lygiu 1/3 skirtumo tarp atitinkamų studijų metų didžiausios ir mažiausios stipendijos; įvertinus „nepatenkinamai“, skiriama minimalaus dydžio stipendija. Stipendija kariūnams mokama kiekvieną mėnesį.“
1.2.51. Pakeisti 89 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.52. Pakeisti 90 punktą ir jį išdėstyti taip:
„90. Kariūnams atlyginamos važiavimo visų rūšių motorinėmis transporto priemonėmis (išskyrus taksi) išlaidos:
90.1. vykstant į praktikos atlikimo vietą ir atgal, taip pat tais atvejais, kai praktikos vietoje nesuteikiama gyvenamoji vieta;
90.2. mokantis kitose švietimo įstaigose, kai reikia vykti į tų švietimo įstaigų mokymo bazes ir atgal;
90.4. karo medicinos gydytojo siuntimu vykstant į sveikatos priežiūros ar reabilitacijos įstaigą ir atgal;
1.2.53. Pakeisti 91 punktą ir jį išdėstyti taip:
„91. Kariūnų kelionių išlaidų atlyginimo tvarką, maksimalų per dieną nuvažiuojamą atstumą, už kurį atlyginamos kelionės išlaidos, ir kelionės nuosavu transportu vieno kilometro atlyginamų išlaidų dydį nustato krašto apsaugos ministras. Maksimalus per dieną nuvažiuojamas atstumas, už kurį atlyginamos kelionės išlaidos, nustatomas tik Akademijos statuto 90.3 ir 90.5 papunkčiuose nustatytais atvejais.“
1.2.54. Pakeisti 94 punktą ir jį išdėstyti taip:
2. Nustatyti, kad:
2.1. iki 2019–2020 mokslo metų pradžios pagal šio nutarimo 1.2.9–1.2.11 ir 1.2.15 papunkčiais keičiamas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos statuto 20, 21, 23, 29 ir 30 punktų nuostatas sudaromi ir 2019–2020 mokslo metais veiklą pradeda nauji Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko patariamieji organai;
2.2. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko patariamieji organai, paskirti iki šio nutarimo įsigaliojimo, tęsia veiklą iki 2019–2020 mokslo metų pradžios;