LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL BENDRŲJŲ SAVIVALDYBIŲ APLINKOS MONITORINGO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2021 m. vasario 26 d. Nr. D1-117
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos monitoringo įstatymo 8 straipsnio 2 dalimi ir 10 straipsnio 2 dalimi:
1. Tvirtinu Bendruosius savivaldybių aplinkos monitoringo nuostatus (toliau – Nuostatai) (pridedama).
2. Pavedu Aplinkos apsaugos agentūrai, Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos įgaliotoms jai pavaldžioms saugomų teritorijų direkcijoms pagal šioms institucijoms nustatytąją kompetenciją Nuostatuose numatytais atvejais ir tvarka derinti savivaldybių aplinkos monitoringo programas ir vertinti vykdomo savivaldybių aplinkos monitoringo atitikimą programose nustatytoms sąlygoms.
3. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymą Nr. D1-436 „Dėl Bendrųjų savivaldybių aplinkos monitoringo nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2021 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. D1-117
BENDRIEJI SAVIVALDYBIŲ APLINKOS MONITORINGO NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS IR TIKSLAI
1. Bendrieji savivaldybių aplinkos monitoringo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato savivaldybių aplinkos monitoringo programos turinį, jos rengimo, derinimo, vykdymo, savivaldybių aplinkos monitoringo kontrolės užtikrinimo, monitoringo duomenų ir ataskaitų teikimo tvarką.
2. Savivaldybių aplinkos monitoringas (toliau – monitoringas) skirtas aplinkos būklės kokybei valdyti savivaldybės teritorijoje, kad atlikus stebėjimus būtų gauta informacija apie gamtinės aplinkos būklę savivaldybės teritorijoje, kuria remiantis būtų galima vertinti ir prognozuoti aplinkos pokyčius, galimas pasekmes, nustatyti aplinkos būklės blogėjimo priežastis, rengti rekomendacijas, neigiamo poveikio mažinimo programas ir planus, stebėti programose ir planuose numatytų priemonių įgyvendinimo rezultatus, teikti informaciją apie aplinkos būklę savivaldybės teritorijoje specialistams ir visuomenei, papildyti valstybinio aplinkos monitoringo duomenis.
3. Nuostatai privalomi visiems monitoringą vykdantiems asmenims, kokybę užtikrinančioms ir kontrolę vykdančioms institucijoms.
II SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS APLINKOS MONITORINGO PROGRAMA IR JOS RENGIMAS
6. Monitoringas vykdomas pagal Nuostatuose nustatyta tvarka parengtas, suderintas ir patvirtintas savivaldybių aplinkos monitoringo programas (toliau – programa).
7. Programa turi:
8. Programa rengiama 3–6 kalendoriniams metams. Jei programai parengti būtini papildomi aplinkos tyrimai ar esamos situacijos vertinimas, tyrimai ir vertinimas atliekami prieš rengiant programą.
9. Programa skirstoma į dalis pagal gamtinės aplinkos komponentus: aplinkos oras, vanduo (paviršinis, požeminis), dirvožemis, gyvoji gamta (toliau – aplinkos komponentai). Programa rengiama atsižvelgiant į esamą situaciją konkrečioje savivaldybėje, savivaldybės teritorijoje vykdomą ūkinę ar kitą veiklą, valstybės ir savivaldybės įsteigtas saugomas teritorijas, Nuostatų 12 punkte nurodytų institucijų rekomendacijas. Programa gali būti rengiama atskiriems aplinkos komponentams (pvz., tik aplinkos orui ir vandeniui).
10. Programoje nurodoma:
10.1. monitoringo poreikio pagrindimas pateikiant informaciją apie esamą savivaldybės teritorijos (ar jos dalies) konkretaus aplinkos komponento būklę, pagrindinius monitoringo tikslus ir uždavinius;
10.2. kiekvienos programos dalies monitoringo planas, kuriame nustatomi:
10.2.1. gamtos elementai ir (ar) gamtinės sistemos (pvz., aplinkos oras, paviršinio vandens telkiniai, gyvūnų ar augalų rūšys, saugomų rūšių augavietės ir radavietės, invazinių rūšių paplitimas ir pan.);
10.2.2. stebimi parametrai ar kiti vertinimo kriterijai: meteorologiniai (temperatūra, vėjo greitis, vėjo kryptis, ir pan.); aplinkos oro kokybės (kietosios dalelės, lakieji organiniai junginiai, sunkieji metalai ir pan.); vandens telkinių būklės (fizikiniai-cheminiai, hidromorfologiniai ir biologiniai kokybės elementai ir pan.); rūšies gausumo (individų skaičius, porų skaičius ir pan.), radiologinio aplinkos monitoringo parametrai, kai programoje numatytas radiologinis aplinkos monitoringas, kiti fizikiniai ar kitokie parametrai, vertinimo kriterijai. Stebimų parametrų ar vertinimo kriterijų matavimo vienetai;
10.2.3. stebėjimų periodiškumas (konkretus laikotarpis ar kartai per tam tikrą laikotarpį, pvz., 9 kartai per metus);
10.2.6. metodų ir procedūrų sąrašas su nuorodomis į atitinkamus teisės aktus, kuriuose įtvirtinti taikytini metodai ir procedūros. Jei tokių teisės aktų nėra, pateikiamos nuorodos į Lietuvos, Europos, tarptautinius standartus ar tarptautinių susitarimų reikalavimus;
10.3. monitoringo duomenų ir ataskaitų (metinės ir galutinės ataskaitos, apimančios savivaldybių teritorijų gamtinės aplinkos būklės vertinimą, išvadas ir pasiūlymus dėl galimų neigiamo poveikio mažinimo priemonių) teikimo forma, teikiamų monitoringo duomenų ir ataskaitų skaitmeninių rinkmenų formatai ir (ar) informacinė sistema, per kurią pateikiami monitoringo duomenys, terminai, monitoringo duomenų ir ataskaitų gavėjai.
III SKYRIUS
PROGRAMOS DERINIMAS
12. Savivaldybės vykdomoji institucija ar jos įgaliota įstaiga programą teikia derinti Aplinkos apsaugos agentūrai (toliau – AAA); Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – LGT) – kai programa apima požeminio vandens ir dirvožemio monitoringą; Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos įgaliotai saugomos teritorijos direkcijai (toliau – direkcija) – kai programa vykdoma valstybiniame parke ar valstybiniame biosferos rezervate arba valstybės įsteigtoje saugomoje teritorijoje ar Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, kuri nepatenka į valstybinį parką ar valstybinį biosferos rezervatą, tačiau priskirta direkcijai pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus 2019 m. sausio 21 d. įsakymą Nr. V-9 „Dėl Valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms“, Radiacinės saugos centrui (toliau – RSC), kai programoje numatytas radiologinis aplinkos monitoringas.
Programa teikiama el. paštu ar kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai nėra techninių galimybių tokiu būdu pateiktos informacijos atgaminti ar perskaityti. Tokiu atveju programa teikiama popieriniu formatu (susegta ar surišta) ir skaitmeninėje laikmenoje. Kartu pateikiamas pasirašytas lydraštis. Teikiant programą elektroniniu formatu, lydraštis turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu arba suformuotas elektroninėmis ryšio priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą, nepakeičiamumą ir leidžia identifikuoti programą teikiančios institucijos ar įstaigos atstovą. Programos skaitmeninė rinkmena turi būti pateikta *.docx ar *.odt formatu ir *.pdf formatu.
13. Nuostatų 12 punkte nurodytos institucijos ne vėliau kaip per 20 darbo dienų įvertina programą, nurodytų taikomų metodų atitiktį teisės aktų reikalavimams ir raštu pateikia pastabas savivaldybės vykdomajai institucijai arba jos įgaliotai įstaigai, teikusiai programą derinti, arba raštu derina programą.
14. AAA, LGT, direkcijos ar RSC vadovo sprendimu, kai programai vertinti reikia prašyti kitos institucijos tarnybinės pagalbos ar reikalinga nepriklausomų specialistų ekspertizė, Nuostatų 13 punkte nurodytas terminas gali būti pratęstas, tačiau derinimo procedūra negali būti ilgesnė kaip 3 mėnesiai nuo programos gavimo AAA, LGT, direkcijoje ar RSC dienos.
15. Savivaldybės vykdomoji institucija ar jos įgaliota įstaiga, gavusi pastabas ir pasiūlymus, programą patikslina ir teikia pakartotinai derinti Nuostatuose nustatyta tvarka. Pakartotinai derinti pateikta programa derinama Nuostatų 13–14 punktuose nustatyta tvarka.
16. Jei dėl pasikeitusios teisinės, ekonominės ar ekologinės situacijos, Nuostatų 12 punkte nurodytų institucijų rekomendacijų ar dėl kitų aplinkybių programą būtina keisti, savivaldybės vykdomoji institucija ar jos įgaliota įstaiga pakeistą programą teikia derinti Nuostatuose nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
MONITORINGO DUOMENŲ KOKYBĖS UŽTIKRINIMAS
18. Savivaldybės vykdomoji institucija užtikrina, kad:
18.1. monitoringas būtų vykdomas taikant teisės aktuose, reglamentuojančiuose aplinkos monitoringo vykdymą, aplinkos monitoringui, laboratoriniams tyrimams ir (ar) matavimams įtvirtintus tyrimų ir matavimų metodus. Jei teisės aktuose laboratoriniams tyrimams ir (ar) matavimams atlikti metodai nenurodyti, tyrimai ir (ar) matavimai turi būti vykdomi pagal Lietuvos, Europos ar tarptautinių standartų reikalavimus, jei šių reikalavimų nėra, – pagal tyrimų, matavimų procedūras ir (ar) ėminių laboratoriniams tyrimams atlikti ėmimo procedūras;
18.2. laboratorijos, atliekančios taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose (ore, vandenyje, dirvožemyje) matavimus ir tyrimus ir (ar) imančios ėminius laboratoriniams tyrimams atlikti, atitiktų Lietuvos Respublikos aplinkos monitoringo įstatymo 11 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytus reikalavimus. Žemės gelmių geologinius tyrimus atliktų, požeminio vandens ėminius laboratoriniams tyrimams atlikti imtų asmenys, turintys Žemės gelmių įstatyme nustatyta tvarka LGT išduotą leidimą, suteikiantį teisę atlikti požeminio vandens paiešką ir žvalgybą ir (ar) ekogeologinį tyrimą.
19. Nuostatų 12 punkte nurodytos institucijos, ketinančios naudoti monitoringo duomenis valstybiniam aplinkos monitoringui, pagal kompetenciją vertina monitoringo duomenis ir jų atitiktį programoje nustatytoms sąlygoms ir (ar) reikalavimams. Nustačius neatitikimus, institucijos privalo apie tai informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją.
V SKYRIUS
PROGRAMOS DUOMENŲ IR INFORMACIJOS RINKIMAS, KAUPIMAS, SAUGOJIMAS IR TEIKIMAS
22. Programos, monitoringo duomenys ir ataskaitos (metinė ir galutinė) ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus skelbiamos savivaldybių interneto svetainėse.
23. Nuostatų 12 punkte nurodytoms institucijoms paprašius, savivaldybės, kurios teritorijoje vykdomas monitoringas, vykdančioji institucija pateikia prašomą papildomą informaciją, susijusią su monitoringo vykdymu ir (ar) programa, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatyta tvarka.
24. Monitoringo duomenys ir ataskaitos kitoms valstybės, savivaldybių institucijoms, mokslo įstaigoms, juridiniams ir fiziniams asmenims teikiami įstatymuose ir teisės aktuose nustatyta tvarka.
VI SKYRIUS
MONITORINGO DUOMENŲ NAUDOJIMAS
26. Savivaldybių vykdomosios institucijos, atsižvelgdamos į monitoringo duomenis:
26.1. rengia neigiamo poveikio mažinimo programas ir planus, vertina juose numatytų ir įgyvendintų priemonių veiksmingumą;
26.2 pagal kompetenciją parengia ir savivaldybės teritorijoje įgyvendina priemones sprendžiant aplinkos būklės problemas;
26.3. vykdydamos Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu joms priskirtas funkcijas, prireikus teikia motyvuotas išvadas dėl poveikio aplinkai vertinimo dokumentų ir planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai arba, dalyvaudamos atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procese, teikia motyvuotus pasiūlymus;
26.4. prireikus teikia pastabas ir (ar) pasiūlymus paraiškoms, kurios teikiamos norint gauti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą ar taršos leidimą;
26.5. institucijoms, atsakingoms už upių baseinų rajonų valdymo planų ir priemonių programų parengimą, teikia informaciją apie savivaldybių teritorijoje nustatytas vandensaugos problemas;
26.6. analizuoja ir vertina ūkio subjektų vykdomo monitoringo duomenis ir ūkio subjektų veiklos poveikį aplinkos būklei;
26.7. jei savivaldybės ar ūkio subjekto aplinkos monitoringo duomenys rodo, kad konkretaus ūkio subjekto veikla blogina aplinkos būklę, savivaldybė gali teikti motyvuotą prašymą AAA peržiūrėti ir papildyti ar sugriežtinti ūkio subjektui išduoto taršos integruotos prevencijos ir kontrolės arba taršos leidimo sąlygas; LGT ar kitą ūkio subjekto vykdomai veiklai leidimą išdavusią instituciją teikti motyvuotą prašymą taikyti pagal kompetenciją priemones ūkio subjektui;
27. Monitoringo duomenys, atitinkantys reikalavimus, keliamus valstybinio aplinkos monitoringo duomenims, vadovaujantis Valstybinio aplinkos monitoringo nuostatais, patvirtintais aplinkos ministro 2002 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 160 „Dėl Valstybinio aplinkos monitoringo nuostatų patvirtinimo“, už valstybinio aplinkos monitoringo vykdymą atsakingų institucijų sprendimu naudojami valstybiniam aplinkos monitoringui.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
28. Vertinant savivaldybės teritorijos gamtinės aplinkos būklę, gali būti naudojami ir ūkio subjektų vykdomo aplinkos monitoringo duomenys.