Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. BALANDŽIO 28 D. NUTARIMO NR. 487 „DĖL PROFESINIŲ LIGŲ TYRIMO IR APSKAITOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. gruodžio 23 d. Nr. 1395
Vilnius
1. Pakeisti Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 487 „Dėl Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Darbdaviui atstovaujantis asmuo arba padalinio vadovas, įtaręs, kad darbuotojas susirgo ūmia profesine liga, nedelsdamas privalo suteikti darbuotojui pirmąją pagalbą, pasirūpinti, kad prireikus būtų iškviesta greitoji medicinos pagalba, ir telefonu, faksu ar elektroniniu paštu apie įtariamą ūmią profesinę ligą pranešti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) teritoriniam skyriui, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniam skyriui (toliau – Fondo valdybos teritorinis skyrius), kuriame darbuotojas apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu.“
1.2. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:
„8. Darbo medicinos gydytojas, įvertinęs darbuotojo sveikatos būklę ir įtaręs ūmią profesinę ligą, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o įtaręs lėtinę profesinę ligą, – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas užpildo ir išsiunčia paštu, faksu ar elektroniniu paštu darbdaviui, atitinkamam Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui, taip pat Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pranešimą apie įtariamą profesinę ligą (1 priedas).“
1.3. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
„9. Darbuotojui mirus dėl įtariamos ūmios profesinės ligos, darbdavys nedelsdamas telefonu, faksu ar elektroniniu paštu praneša atitinkamos apylinkės prokuratūrai, Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui, taip pat Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.“
1.4. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:
„12. Ūmias profesines ligas, dėl kurių mirė 3 ir daugiau darbuotojų, tiria komisija. Ši komisija sudaroma gavus iš darbdavio informaciją apie 3 ir daugiau darbuotojų mirtį. Komisijai pirmininkauja Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (toliau – vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius), jos nariai – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorius (pavaduotojas) ar kitas direktoriaus įgaliotas atstovas, Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus vedėjas ir Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus inspektorius. Atliekant tyrimą gali dalyvauti darbuotojų atstovai, darbuotojo, kurio profesinė liga tiriama, įgaliotas asmuo ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovas.“
1.5. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Tiriant ūmių profesinių ligų priežastis, dalyvauja darbdavio atstovas, darbuotojų atstovas (-ai) saugai ir sveikatai, gali dalyvauti darbuotojų atstovas, darbuotojas ar darbuotojo įgaliotas asmuo, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovai. Darbdavys sudaro sąlygas tirti įtariamos ūmios profesinės ligos priežastis. Darbuotojas ir asmenys, dalyvavę tiriant profesinės ligos priežastis, turi teisę susipažinti su ūmios profesinės ligos priežasčių tyrimo medžiaga.“
1.6. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis ūmios profesinės ligos priežastis, gavęs Nuostatų 10 punkte nurodytus duomenis, užpildo profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą, prideda prie jo tyrimo metu iš darbuotojo ir įmonės gautą medžiagą ir jį pasirašo. Darbuotojas arba darbuotojo įgaliotas asmuo pasirašytinai supažindinamas su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu ir pridedama medžiaga Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje. Profesinės ligos priežasčių tyrimo aktas paštu, faksu, elektroniniu paštu ar atvykus į Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių pateikiamas susipažinti darbdaviui ir tiriant profesinės ligos priežastis dalyvavusiems asmenims, taip pat išsiunčiamas Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.“
1.7. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:
„19. Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus prašymu, išsiųstu paštu, faksu ar elektroniniu paštu, darbdavys per 10 darbo dienų nuo šio prašymo gavimo pateikia informaciją, pasirašytinai suderintą su darbuotojų atstovu (-ais) saugai ir sveikatai, apie darbuotojo darbo trukmę ir sąlygas (darbo ir poilsio režimą, atliekamus darbo procesus ir juos atliekant veikiančius kenksmingus veiksnius, šių veiksnių veikimo trukmę ir dydį, aprūpinimą kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, jų naudojimą, atliktus privalomus sveikatos tikrinimus, įmonės pasirinktos formos darbo vietos, kurioje darbuotojas dirba, profesinės rizikos įvertinimo dokumentą), Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pateikia turimus įmonės (-ių), kurioje (-iose) atliekamas lėtinės profesinės ligos priežasčių tyrimas, arba kitų įmonių analogiškose darbo vietose atlikto profesinės rizikos veiksnių matavimo archyvinius duomenis.“
1.8. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
„20. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis įtariamos profesinės ligos priežastis, gavęs Nuostatų 19 punkte nurodytus duomenis, užpildo profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą, prideda prie jo tyrimo metu iš darbuotojo ir įmonės (-ių) gautą medžiagą ir jį pasirašo. Darbuotojas arba darbuotojo įgaliotas asmuo pasirašytinai supažindinamas su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu ir pridedama medžiaga Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje. Profesinės ligos priežasčių tyrimo aktas paštu, faksu, elektroniniu paštu ar atvykus į Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių pateikiamas susipažinti visiems darbdaviams, kurių įmonėse buvo atliekamas tyrimas, ir, pridėjus atitinkamos įmonės medžiagą, išsiunčiamas Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.“
1.9. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.10. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:
„32. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius per 3 darbo dienas nuo profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje šio akto kopiją paštu, faksu ar elektroniniu paštu išsiunčia Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir darbdaviui (-iams), kurio (-ių) įmonėse buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas.“
1.11. Pakeisti 39 punktą ir jį išdėstyti taip:
„39. Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija per 3 darbo dienas nuo Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados surašymo išsiunčia po vieną jos egzempliorių darbo medicinos gydytojui, nustačiusiam profesinės (-ių) ligos (-ų) diagnozę (-es) ar jos (jų) nenustačiusiam, Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui, darbuotojui, darbdaviui (-iams), kurio (-ių) įmonėje (-ėse) buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas, Fondo valdybai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, o jeigu Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada surašyta dėl profesinės ligos nepagrįstumo, panaikinant profesinės ligos diagnozę (-es), vieną jos egzempliorių – ir Profesinių ligų valstybės registro tvarkymo įstaigai.“
1.12. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.13. Pakeisti 43 punktą ir jį išdėstyti taip: