VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2002 M. GRUODŽIO 10 D. ĮSAKYMO NR. 643 „DĖL VALSTYBINĖS GERIAMOJO VANDENS KONTROLĖS TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. gruodžio 11 d. Nr. B1-842
Vilnius
1. Pakeičiu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gruodžio 10 d. įsakymą Nr. 643 „Dėl Valstybinės geriamojo vandens kontrolės tvarkos patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS GERIAMOJO VANDENS PRIEŽIŪROS ATLIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 744 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų patvirtinimo“, 21.2 papunkčiu:
2. Pavedu :
2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos departamentams, nurodytiems Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos administracijos struktūros, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gruodžio 8 d. nutarimu Nr. 1743 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos administracijos struktūros patvirtinimo“, 35–44 punktuose;
2. Nustatau, kad kituose teisės aktuose nuoroda į Valstybinės geriamojo vandens kontrolės tvarką reiškia nuorodą į Valstybinės geriamojo vandens priežiūros atlikimo tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2002 m. gruodžio 10 d.
įsakymu Nr. 643
(Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2023 m. gruodžio 11 d.
įsakymo Nr. B1-842
redakcija)
VALSTYBINĖS GERIAMOJO VANDENS PRIEŽIŪROS ATLIKIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybinės geriamojo vandens priežiūros atlikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) valstybinės geriamojo vandens priežiūros atlikimo tvarką.
2. Aprašas taikomas VMVT ir VMVT pagal kompetenciją kontroliuojamiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, viešiesiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, regioniniams viešiesiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, garantiniams geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams (toliau kartu – geriamojo vandens tiekėjai).
3. VMVT, vykdydama valstybinę geriamojo vandens priežiūrą, prižiūri geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimų laikymąsi, geriamojo vandens tiekėjams ruošiant ir tiekiant geriamąjį vandenį.
4. Valstybinės geriamojo vandens priežiūros sritys:
4.1. geriamojo vandens ruošimo procesų, įskaitant šiam vandeniui ruošti skirtų cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių naudojimą, priežiūra;
4.3. geriamojo vandens tiekėjų geriamojo vandens stebėsenos programų derinimas, šių programų vykdymo priežiūra;
4.4. nurodymų geriamojo vandens tiekėjams išplėsti geriamojo vandens stebėsenos metu tiriamų geriamojo vandens rodiklių skaičių ir (arba) pakeisti jų tyrimo dažnumą, kad nekiltų pavojus žmonių sveikatai, teikimas;
4.5 vartotojų ir abonentų skundų dėl geriamojo vandens saugos ir kokybės nagrinėjimas Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme nustatyta tvarka;
5. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatyme, Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos maisto įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir mišinių įstatyme ir kituose geriamojo vandens saugą, kokybę ir tiekimą reglamentuojančiuose teisės aktuose.
II SKYRIUS
VALSTYBINĖS GERIAMOJO VANDENS PRIEŽIŪROS ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO PRINCIPAI
PIRMASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE GERIAMOJO VANDENS TIEKĖJŲ VALDOMAS GERIAMOJO VANDENS VANDENVIETES IR IŠ JŲ TIEKIAMU GERIAMUOJU VANDENIU APRŪPINAMAS GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO TERITORIJAS PATEIKIMAS
6. Geriamojo vandens tiekėjai, turintys Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (toliau – VERT) išduotą Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo veiklos ar Geriamojo vandens tiekimo veiklos licenciją, vadovaujantis Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 10 punktu, turi informuoti atitinkamą VMVT departamentą apie visas atitinkamo VMVT departamento kontroliuojamoje teritorijoje esančias (pagal faktinės veiklos vykdymo vietos adresą) geriamojo vandens tiekėjų valdomas vandenvietes ir iš jų tiekiamu geriamuoju vandeniu aprūpinamas geriamojo vandens tiekimo teritorijas.
7. VMVT departamentai, vadovaudamiesi VMVT patvirtinto Informacijos apie geriamojo vandens vandenvietes ir iš jų tiekiamu geriamuoju vandeniu aprūpinamas geriamojo vandens tiekimo objektų teritorijas teikimo tvarkos aprašo nuostatomis, geriamojo vandens tiekėjų pateiktų duomenų pagrindu įrašo geriamojo vandens tiekėjo geriamojo vandens tiekimo sistemą į VMVT sudaromą ir viešai skelbiamą Geriamojo vandens tiekėjų geriamojo vandens tiekimo sistemų sąrašą, suteikdami jai atpažinimo numerį.
8. Geriamojo vandens tiekėjui nuosavybės teise priklausanti ar kitaip valdoma ir (arba) naudojama geriamojo vandens tiekimo infrastruktūra (nuo vandens gavybos vietos (vandenvietės), geriamojo vandens ruošimo, laikymo ir paskirstymo iki geriamojo vandens tiekimo ir vartojimo ribos), kuria geriamuoju vandeniu aprūpinama viena geriamojo vandens tiekimo objekto teritorija (toliau – teritorija), laikoma viena geriamojo vandens tiekimo sistema.
ANTRASIS SKIRSNIS
GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO PROCESŲ, ĮSKAITANT ŠIAM VANDENIUI RUOŠTI SKIRTŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR FILTRAVIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMĄ, PRIEŽIŪRA
9. VMVT vykdo geriamojo vandens ruošimo procesų, geriamajam vandeniui ruošti skirtų cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių naudojimo priežiūrą.
10. Geriamojo vandens tiekėjų geriamojo vandens tiekimo sistemų patikrinimo metu VMVT departamentų pareigūnai įvertina, ar geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių naudojimas atitinka Geriamojo vandens įstatymo, Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2023 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. D1-75/V-330 „Dėl Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių reikalavimų aprašo patvirtinimo“, 2012 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo, 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiančio ir panaikinančio direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiančio Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006, nuostatas.
TREČIASIS SKIRSNIS
GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS RODIKLIŲ
LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA
11. VMVT departamentai, vykdydami geriamojo vandens saugos ir kokybės rodiklių laikymosi priežiūrą:
11.1. atlieka administracinius geriamojo vandens tiekėjų veiklos (geriamojo vandens tiekėjų pateiktų geriamojo vandens stebėsenos metinių statistinių ataskaitų) patikrinimus ir įvertina geriamojo vandens saugos ir kokybės rodiklių atitiktį Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – HN 24:2023), reikalavimams;
11.2. vykdo geriamojo vandens tiekėjų (geriamojo vandens tiekimo sistemų) patikrinimus veiklos vykdymo vietose. Tikrinimų metu vertinama geriamojo vandens tiekėjų vykdomos geriamojo vandens stebėsenos metu tirtų geriamojo vandens rodiklių verčių atitiktis HN 24:2023 reikalavimams. Vertinamas einamasis laikotarpis (einamieji metai);
11.4. vykdo skubių veiksmų procedūras, nustačius ar gavus informaciją apie nesaugų geriamąjį vandenį;
12. VMVT departamentas, gavęs informaciją, kad geriamojo vandens mikrobiologinių, cheminių ir papildomų rodiklių ribinės vertės viršija Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytas rodiklių ribines vertes, įvertina gautą informaciją, nusprendžia, kokių veiksmų imtis, nedelsiant paima geriamojo vandens valstybinius mėginius galimai pažeistam geriamojo vandens rodikliui ištirti, prireikus ištiria ir kitus rodiklius, ir (ar) atlieka geriamojo vandens tiekimo sistemos patikrinimą.
13. VMVT departamentas, nustatęs, kad valstybinių patvirtinamųjų geriamojo vandens mikrobiologinių, cheminių ir papildomų rodiklių mėginių tyrimų rezultatai rodo ribinių verčių viršijimą, laiko, kad šis viršijimas yra reikšmingas ir yra potencialus pavojus žmonių sveikatai, išskyrus atvejus, kada nustatoma, kad viršijimas yra nereikšmingas.
14. Įtaręs / nustatęs, kad valstybinių patvirtinamųjų mėginių rodiklių ribinių verčių viršijimas yra atsiradęs dėl techninės klaidos, imant valstybinius patvirtinamuosius mėginius ar atliekant laboratorinius tyrimus, VMVT departamentas pakartotinai paima geriamojo vandens mėginius iš tos pačios atitikties vietos.
15. VMVT departamentas, įtaręs / nustatęs, kad, imant valstybinius patvirtinamuosius mėginius, atliekant laboratorinius tyrimus, buvo padaryta techninė klaida, ir, pakartotinai atlikus geriamojo vandens mėginių, paimtų iš tos pačios atitikties vietos, tyrimus, rodiklių ribinių verčių viršijimas nenustatomas, laiko, kad ribinių verčių viršijimas yra nereikšmingas ir nėra potencialaus pavojaus žmonių sveikatai.
16. VMVT departamentas, nustatęs, kad geriamojo vandens tiekėjo tiekiamas geriamasis vanduo kelia pavojų žmonių sveikatai, privalo:
16.1. nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo aplinkybių paaiškėjimo dienos, nurodyti geriamojo vandens tiekėjui imtis taisomųjų veiksmų, būtinų žmonių sveikatai apsaugoti;
16.2. per 3 darbo dienas, kai didelė nagrinėjamos medžiagos apimtis – ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo aplinkybių paaiškėjimo dienos, vadovaujantis VMVT patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimų dėl geriamojo vandens vartojimo apribojimo arba geriamojo vandens tiekimo uždraudimo tvarkos aprašo nuostatomis ir Geriamojo vandens įstatymo 3 straipsnio 6 ir 7 dalyse nurodytais kriterijais, apriboti tokio vandens vartojimą ar uždrausti jo tiekimą. Sprendimai priimami vadovaujantis valstybinių mėginių tyrimų rezultatais, išskyrus atvejus, kai yra kitų objektyvių duomenų, patvirtinančių galimą pavojų žmonių sveikatai, šiuo atveju sprendimai turi būti derinami su VMVT;
16.3. apie geriamojo vandens vartojimo apribojimą ar tiekimo uždraudimą nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl geriamojo vandens vartojimo apribojimo arba geriamojo vandens tiekimo uždraudimo priėmimo dienos informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras), savivaldybės, kurioje dėl geriamojo vandens rodiklių ribinių verčių viršijimo kyla pavojus žmonių sveikatai, vykdomąją instituciją;
17. VMVT departamentų vadovai, juos pavaduojantys asmenys ar kiti VMVT direktoriaus įgalioti asmenys priima sprendimą dėl geriamojo vandens tiekimo uždraudimo ar vartojimo apribojimo, atsižvelgdami į riziką žmonių sveikatai, kurią sukeltų geriamojo vandens tiekimo uždraudimas arba vartojimo apribojimas.
18. Geriamojo vandens tiekėjas, nustatęs ar gavę informaciją iš VMVT departamento, kad jo valdoma geriamojo vandens tiekimo sistema tiekiamas geriamasis vanduo neatitinka rodiklių ribinių verčių ir (arba) papildomų rodiklių ribinių verčių, išskyrus indikatorinius rodiklius, nedelsdami ištiria neatitikties priežastis; imasi taisomųjų veiksmų neatitikties priežastims pašalinti; apie neatitiktis, jų priežastis ir taisomuosius veiksmus, kurių yra ėmęsi, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo tyrimų rezultatų gavimo dienos informuoja VMVT departamentą.
19. Geriamojo vandens tiekėjai, gavę iš VMVT pranešimą, kad jų tiekiamas geriamasis vanduo kelia pavojų žmonių sveikatai ir yra priimtas sprendimas uždrausti tokio vandens tiekimą ar apriboti jo vartojimą, nedelsdami imasi būtinų žmonių sveikatai apsaugoti taisomųjų veiksmų: imasi visų būtinų priemonių, skirtų geriamojo vandens rodiklių vertėms, dėl kurių viršijimo buvo uždraustas geriamojo vandens tiekimas ar apribotas jo vartojimas, atkurti; nedelsdami, bet ne vėliau kaip per 8 valandas nuo pranešimo iš VMVT departamento gavimo, elektroninėmis informavimo priemonėms ar telefonu (toliau – informavimo priemonės) praneša vartotojams ir (arba) abonentams apie tiekiamo geriamojo vandens pavojų žmonių sveikatai, jo priežastis, rodiklių ribinių verčių viršijimą, geriamojo vandens tiekimo uždraudimą ar vartojimo apribojimą, alternatyvų tiekimą ir apie atliekamus taisomuosius veiksmus; suderinę su VMVT departamentu, informavimo priemonėmis teikia ir reguliariai atnaujina būtinas rekomendacijas vartotojams ir (arba) abonentams dėl geriamojo vandens vartojimo ir naudojimo sąlygų, visų pirma, atsižvelgdami į gyventojų grupes, galinčias patirti didesnę su geriamuoju vandeniu susijusią riziką.
20. VMVT departamentas, nustatęs, kad nebėra pavojaus žmonių sveikatai, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo geriamojo vandens tiekėjo prašymo gavimo dienos ar nuo patikrinimo akto surašymo ar laboratorinių tyrimų išvadų gavimo dienos, jeigu šiems sprendimams priimti buvo reikalinga atlikti patikrinimą ar laboratorinius tyrimus, priima sprendimą dėl geriamojo vandens vartojimo / tiekimo atnaujinimo ir ne vėliau kaip per 1 (vieną) darbo dieną nuo šio sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša geriamojo vandens tiekėjams, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, savivaldybės, kurioje dėl geriamojo vandens rodiklių verčių viršijimo buvo kilęs pavojus žmonių sveikatai, vykdomajai institucijai.
21. Jei geriamojo vandens tiekėjas nustato, kad į geriamąjį vandenį gali patekti ar pateko mikroorganizmų, parazitų ar medžiagų, kuriems HN 24:2023 nėra nustatytų ribinių verčių, jie turi nedelsdami informuoti VMVT departamentą. VMVT departamento nurodymu turi būtų vykdoma tų mikroorganizmų, parazitų ar medžiagų stebėsena, jei yra pagrindo įtarti, kad esami jų kiekiai arba koncentracijos kelia potencialų pavojų žmonių sveikatai
22. Jei geriamajame vandenyje nustatoma radiologinių rodiklių verčių viršijimų, VMVT departamentas prižiūri, ar geriamojo vandens tiekėjas užtikrina HN 24:2023 50–53 punktų nuostatų vykdymą.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
TIEKĖJŲ GERIAMOJO VANDENS STEBĖSENOS PROGRAMŲ DERINIMAS
24. Geriamojo vandens tiekėjai geriamojo vandens stebėsenos programas rengia pagal HN 24:2023 nustatytus reikalavimus.
25. Geriamojo vandens tiekėjai, Geriamojo vandens tiekimo grandinės rizikos vertinimo ir valdymo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2023 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. V-385/D1-91 „Dėl Geriamojo vandens tiekimo grandinės rizikos vertinimo ir valdymo reikalavimų aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka atlikę geriamojo vandens tiekimo sistemos rizikos vertinimą ir vykdantys rizikos valdymą, geriamojo vandens stebėsenos programas privalo reguliariai peržiūrėti ir atnaujinti, kai tai būtina, bet ne rečiau kaip kas šešerius metus.
26. Geriamojo vandens tiekėjai, kurie Geriamojo vandens rizikos vertinimo ir valdymo reikalavimų apraše nustatyta tvarka nėra atlikę geriamojo vandens tiekimo sistemos rizikos vertinimo ir nevykdo rizikos valdymo, geriamojo vandens stebėsenos programas privalo kasmet atnaujinti.
27. Geriamojo vandens tiekėjai geriamojo vandens stebėsenos programas pateikia derinti VMVT departamentui pagal geriamojo vandens tiekimo sistemų faktinę vykdomos veiklos vietą kiekvienais metais iki einamųjų metų kovo 31 d.
28. Į geriamojo vandens stebėsenos programą turi būti įtraukta veiklos stebėsenos programa (kaip geriamojo vandens stebėsenos programos priedas).
29. Geriamojo vandens stebėsenos programos rengiamos kiekvienai teritorijai. Jei teritorijai vanduo tiekiamas iš kelių vandenviečių (pvz.: vandens tiekimo sistemos sužiedintos, vanduo ruošiamas vienoje ruošykloje), gali būti rengiama viena geriamojo vandens stebėsenos programa ir stebėsenai imamų mėginių skaičius per metus nustatomas pagal bendrą iš šių vandenviečių paskirstomo ar vandens ruošykloje paruošiamo ir paskirstomo teritorijai geriamojo vandens kiekį.
30. Geriamojo vandens tiekėjas, siekiantis suderinti geriamojo vandens stebėsenos programą (-as), VMVT departamentui tiesiogiai atvykęs į VMVT departamentą arba nuotoliniu būdu (paštu, faksu, el. paštu arba kitomis elektroninėmis priemonėmis) turi pateikti:
30.2. geriamojo vandens stebėsenos programą (-as). Geriamojo vandens tiekėjo atskirų teritorijų geriamojo vandens stebėsenos programos gali būti pateikiamos kaip vienas arba kaip atskiri dokumentai;
30.3. geriamojo vandens ruošimo proceso, geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių saugos ir kokybės kontrolės tvarkos aprašo (patvirtinto įmonės vadovo) kopiją (jei ruošia geriamąjį vandenį);
30.4. geriamojo vandens tiekimo sistemos rizikos vertinimo ataskaitos kopiją. Ši ataskaita pirmą kartą pateikiama iki 2029 m. sausio 12 d., toliau ne rečiau kaip kas šešerius metus ataskaita peržiūrima ir prireikus atnaujinama;
31. VMVT departamentų pareigūnai nurodo geriamojo vandens tiekėjams išplėsti geriamojo vandens stebėsenos metu tiriamų geriamojo vandens rodiklių skaičių ir (arba) pakeisti jų tyrimo dažnumą, kad nekiltų pavojaus žmonių sveikatai.
32. Geriamojo vandens tiekėjo prašymas ir prie jo pridėti dokumentai nagrinėjami, vadovaujantis Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“, nuostatomis.
33. Už geriamojo vandens stebėsenos programų derinimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.
34. Geriamojo vandens tiekėjai, nustatę, kad į geriamąjį vandenį gali patekti ar pateko mikroorganizmų, parazitų ar medžiagų, kuriems HN 24:2023 nėra nustatytų ribinių ar specifikuotų verčių ar skaičių, turi informuoti VMVT departamentus. VMVT departamentai persiunčia informaciją VMVT. Jeigu VMVT nustato, kad užterštas geriamasis vanduo gali kelti pavojų žmonių sveikatai, įpareigoja VMVT departamentus nurodyti geriamojo vandens tiekėjams vykdyti papildomą geriamojo vandens stebėseną.
PENKTASIS SKIRSNIS
GERIAMOJO VANDENS TIEKĖJŲ GERIAMOJO VANDENS STEBĖSENOS PROGRAMŲ ĮGYVENDINIMO METINIŲ ATASKAITŲ TEIKIMAS IR ŠIŲ PROGRAMŲ VYKDYMO PRIEŽIŪRA
36. Geriamojo vandens tiekėjai iki kiekvienų metų kovo 31 d. turi pateikti VMVT departamentams geriamojo vandens stebėsenos programų įgyvendinimo metines ataskaitas Geriamojo vandens tiekėjų vykdomos geriamojo vandens programinės priežiūros metinės statistinės ataskaitos teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. B1-467 „Dėl Geriamojo vandens tiekėjų vykdomos geriamojo vandens programinės priežiūros metinės statistinės ataskaitos teikimo tvarkos aprašo ir Geriamojo vandens tiekėjų pranešimų apie vandens tiekimo sąlygų pasikeitimus teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
37. VMVT departamentai atlieka geriamojo vandens stebėsenos programų vykdymo priežiūrą:
37.1. atlieka administracinius geriamojo vandens tiekėjų veiklos (geriamojo vandens tiekėjų pateiktų geriamojo vandens stebėsenos metinių statistinių ataskaitų) patikrinimus. Šių patikrinimų metu vertinama:
37.1.1. ar geriamojo vandens stebėsenos ataskaitose nurodyti ištirti rodikliai, tyrimų skaičius atitinka nurodytus geriamojo vandens stebėsenos programose, suderintose su VMVT departamentais;
37.2 vykdo geriamojo vandens tiekėjų geriamojo vandens tiekimo sistemų patikrinimus veiklos vykdymo vietose. Šių patikrinimų metu vertinama geriamojo vandens tiekėjų vykdomos geriamojo vandens stebėsenos atitiktis geriamojo vandens stebėsenos programoms, suderintoms su VMVT departamentais (tiriami rodikliai, tyrimų skaičius), stebėsenos metu tirtų geriamojo vandens rodiklių verčių atitiktis HN 24:2023 reikalavimams, nustačius neatitiktis taikytos priemonės. Vertinamas einamasis laikotarpis (einamieji metai).
38. VMVT departamentai, vadovaudamiesi Geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrolės ataskaitų teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrolės ataskaitų teikimo tvarkos aprašo ir Pranešimų apie geriamojo vandens saugos reikalavimų pažeidimus teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatomis, analizuoja, sistemina ir apibendrina geriamojo vandens tiekėjų pateiktas geriamojo vandens stebėsenos ataskaitas, parengia metines geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrolės ataskaitas kiekvienai savivaldybei (išimtis: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio m. ir r. sav., kurių m. ir r. sav. ataskaitos rengiamos kartu).
39. VMVT pagal geriamojo vandens tiekėjų ir VMVT departamentų pateiktus duomenis (Aprašo 36, 38 punktai) parengia ir kasmet atnaujina geriamojo vandens saugos ir kokybės duomenų rinkinius ir pateikia juos Europos Komisijai jos nustatyta forma.
40. VMVT departamentai turi informuoti kontroliuojamoje teritorijoje esančias savivaldybes apie geriamojo vandens saugą ir kokybę, geriamojo vandens tiekėjų stebėsenos programų vykdymą iki kiekvienų metų gegužės 31 d.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
VARTOTOJŲ IR ABONENTŲ SKUNDŲ DĖL GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS NAGRINĖJIMAS
42. VMVT nagrinėja vartotojų ir abonentų skundus dėl vartotojams ir abonentams geriamojo vandens tiekėjų tiekiamo geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimų nesilaikymo.
43. Vartotojų ir abonentų skundai nagrinėjami, vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymo Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“ ir VMVT kokybės sistemos dokumentų nuostatomis.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
45. VMVT pareigūnų veiksmai ir sprendimai per 1 (vieną) mėnesį nuo jų įteikimo dienos gali būti skundžiami VMVT Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymo Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“ nustatyta tvarka, Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Skundo pateikimas nesustabdo sprendimo vykdymo.
Valstybinės geriamojo vandens priežiūros
atlikimo tvarkos aprašo
priedas
GERIAMOJO VANDENS, TIEKIAMO VARTOTOJAMS IR (ARBA) ABONENTAMS TRUMPĄ LAIKĄ AR SU PERTRAUKOMIS CISTERNOMIS, STEBĖSENAI IMAMŲ MĖGINIŲ NORMOS
1. Vadovaudamasi Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – HN 24:2023), 34 punktu, VMVT nustato trumpą laiką ar su pertraukomis cisternomis vartotojams ir (arba) abonentams tiekiamo geriamojo vandens stebėsenai imamų geriamojo vandens mėginių normas.
2. Geriamasis vanduo trumpą laiką ar su pertraukomis gali būti tiekiamas vartotojams ir (arba) abonentams cisternomis (talpyklomis, autocisternomis) apribojus geriamojo vandens, kuris kelia pavojų žmonių sveikatai, vartojimą ar uždraudus jo tiekimą; avarijos atveju; atliekant skirstomųjų tinklų darbus ir kitais atvejais.
3. Geriamojo vandens, kuris pilamas į cisterną, stebėsena turi būti vykdoma HN 24:2023 23 ir 26 punktuose nustatytu dažnumu.
4. Geriamasis vanduo, esantis cisternose, turi būti tikrinamas kas 48 valandas nuo cisternos užpildymo. Nereikia imti vandens mėginių iš cisternos, jei cisterna ištuštinama ir pripildoma per 48 valandas. Jei cisterna neištuštinama ir nepripildoma per 48 valandas, turi būti paimtas geriamojo vandens mėginys ir ištirti trys rodikliai: žarninė lazdelė Escherichia coli, savitasis elektrinis laidis, vandenilio jonų arba pH vertė. Jei cisterna nėra ištuštinama ir vėl užpildoma per 96 valandas, turi būti paimtas antrasis geriamojo vandens mėginys. Imant antrąjį ir visus paskesnius mėginius, turi būti įvertinta, ar geriamasis vanduo atitinka HN 24:2023 1, 3 ir 4 lentelėse nurodytas rodiklių vertes.
5. Geriamojo vandens tiekėjai turi užtikrinti informacijos apie naudojamas cisternas (naudojamą geriamojo vandens šaltinį, cisternos pripildymo, ištuštinimo ir papildymo kartus, bet kokių būtinų mėginių ėmimo rezultatus, informacijos apie cisternos valymą, dezinfekciją) registravimą.
6. Geriamojo vandens tiekėjai turėtų įspėti gyventojus, kad iš cisternos prisipiltą geriamąjį vandenį, prieš naudojant jį gėrimui ar maistui gaminti, reikia užvirinti, nes geriamojo vandens tiekėjai negali užtikrinti cisternos čiaupo ir talpų, kurias gyventojų naudoja vandeniui iš cisternos pripilti, higienos būklės.