Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL lietuvos respublikos vyriausybės 2020 m. liepos 16 d. nutarimo nr. 825 „dėl Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų,
nustatymo ir taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“
pakeitimo

 

2024 m. gegužės 3 d. Nr. 300

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1Pakeisti Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. liepos 16 d. nutarimu Nr. 825 „Dėl Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma:

1.1. Neišieškomos sumos, atitinkančios pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymą apskaičiuotą minimalių vartojimo poreikių dydį, nustatymo tvarka, kai pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 689 straipsnį vykdomas išieškojimas iš piniginių lėšų, esančių kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko fizinio asmens (toliau – skolininkas) sąskaitoje, arba apribojamas disponavimas šiomis piniginėmis lėšomis ar nutraukiamas jų išmokėjimas.

1.2. Neišieškomos sumos nustatymo tvarka vykdant pagal Civilinio proceso kodekso 689 straipsnį iki 2022 m. birželio 30 d. pateiktus nurodymus priverstinai nurašyti pinigines lėšas, esančias kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje, arba apriboti disponavimą šiomis piniginėmis lėšomis ar nutraukti jų išmokėjimą (toliau – apribojimo ar nurašymo nurodymai).

1.3. Neišieškomos sumos nustatymo tvarka, kai pagal Civilinio proceso kodekso 689 straipsnį vykdomas išieškojimas iš piniginių lėšų, esančių kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko juridinio asmens sąskaitoje, arba apribojamas disponavimas šiomis piniginėmis lėšomis ar nutraukiamas jų išmokėjimas.

1.4. Konkrečios lėšų sumos, kuria gali disponuoti areštuotos sąskaitos savininkas, nustatymo tvarka, kai ši lėšų suma nustatoma remiantis Turto arešto aktų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 314 „Dėl Turto arešto aktų registro nuostatų patvirtinimo“ (toliau – TAAR nuostatai), nustatyta tvarka iš Turto arešto aktų registro į Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (toliau – PLAIS) pateiktais duomenimis.

1.5. Neišieškomos sumos duomenų perdavimo tvarka tarp antstolių ir kitų institucijų ar pareigūnų, teikiančių apribojimo ar nurašymo nurodymus (toliau – nurodymų teikėjai), naudojamų informacinių sistemų ir PLAI bei kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų informacinių sistemų.“

1.2. Papildyti 31 punktu:

31. Vykdant išieškojimą iš piniginių lėšų, esančių kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko juridinio asmens sąskaitoje, arba apribojant disponavimą šiomis piniginėmis lėšomis ar nutraukiant jų išmokėjimą mutatis mutandis taikomi šio Aprašo 6 punktas, 8.1 ir 8.2 papunkčiai, 11, 12, 13, 15, 16 ir 161 punktai.“

1.3. Papildyti 32 punktu:

32. Pagal Turto arešto aktų registro į PLAIS pateiktus duomenis nustatant konkrečią lėšų sumą, kuria gali disponuoti areštuotos sąskaitos savininkas, tiesiogiai taikomas Aprašo
131 punktas ir mutatis mutandis taikomi Aprašo 5.7 papunktis ir 6 punktas.“

1.4. Pakeisti 5.8 papunktį ir jį išdėstyti taip:

5.8. Jeigu apribojimo ar nurašymo nurodymo pateikimo metu visos nurodyme nurodytos sąskaitos yra areštuotos siekiant užtikrinti galimą turto konfiskavimą, išplėstinį turto konfiskavimą ar civilinį turto konfiskavimą Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso ar Lietuvos Respublikos civilinio turto konfiskavimo įstatymo nustatyta tvarka (toliau kartu – galimas turto konfiskavimas) ir (ar) civilinį ieškinį, kuriuo Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka siekiama užtikrinti nusikalstamu būdu užvaldyto turto išsaugojimą ir grąžinimą savininkui ar teisėtam valdytojui (toliau – turto grąžinimas), Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka neišieškomos sumos šioms sąskaitoms nenustatomos. Jeigu skolininko sąskaitų areštas panaikinamas ir arešto panaikinimo metu yra šioms sąskaitoms taikomų galiojančių apribojimo ir (ar) nurašymo nurodymų, Aprašo 5.1–5.3 papunkčiuose nustatyta tvarka PLAIS skolininko sąskaitai nustato neišieškomą sumą, atitinkančią minimalių vartojimo poreikių dydį.“

1.5. Pakeisti 5.9 papunktį ir jį išdėstyti taip:

5.9. Jeigu apribojimo ar nurašymo nurodymo pateikimo metu dalis iš nurodyme nurodytų sąskaitų yra areštuotos siekiant užtikrinti galimą turto konfiskavimą ar turto grąžinimą, Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka neišieškomos sumos nustatomos apribojimo ar nurašymo nurodyme nurodytoms sąskaitoms, kurios nėra areštuotos.“

1.6. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Skolininkas turi teisę bet kuriam iš galiojančius apribojimo ar nurašymo nurodymus pateikusių nurodymų teikėjų pateikti prašymą pakeisti neišieškomos sumos dydį ir (ar) sąskaitą arba panaikinti neišieškomą sumą. Kartu su prašymu pakeisti neišieškomos sumos dydį skolininkas nurodymo teikėjui turi pateikti prašymą pagrindžiančius dokumentus. Neišieškomos sumos dydis taip pat gali būti keičiamas be skolininko prašymo, jeigu nurodymo teikėjas turi duomenų, patvirtinančių, kad anksčiau nustatyta neišieškoma suma turi būti padidinta arba sumažinta. Sprendžiant dėl neišieškomos sumos dydžio pakeitimo taip pat turi būti laikomasi šių reikalavimų:

8.1. Sąskaitai, kuri areštuota siekiant užtikrinti galimą turto konfiskavimą ar turto grąžinimą, nurodymų teikėjas negali nustatyti neišieškomos sumos.

8.2. Sąskaitai, kuri buvo areštuota civiliniam ieškiniui civilinėje ar baudžiamojoje byloje užtikrinti, išskyrus civilinius ieškinius, kuriais siekiama užtikrinti turto grąžinimą, nurodymų teikėjas, vykdantis piniginių sumų išieškojimą Civilinio proceso kodekso 626 straipsnio
3 dalyje nustatytais atvejais ir tvarka, gali pakeisti ar panaikinti neišieškomą sumą, kuri buvo nustatyta sąskaitą areštuojant civiliniam ieškiniui užtikrinti.“

1.7. Papildyti 131 punktu:

131. Jeigu TAAR nuostatuose nustatyta tvarka kartu su konkrečia lėšų suma, kuria gali disponuoti areštuotos sąskaitos savininkas, į PLAIS pateikiamas komentaras dėl šių lėšų panaudojimo, PLAIS šį komentarą neišieškomos sumos nustatymo nurodymu perduoda kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai, kuri užtikrina, kad nurodyta lėšų suma būtų panaudota komentare nustatyta tvarka.“

2Nustatyti, kad:

2.1. šio nutarimo 1.4–1.6 papunkčiai įsigalioja 2024 m. liepos 3 d.;

2.2. šio nutarimo 1.1–1.3 ir 1.7 papunkčiai įsigalioja 2024 m. lapkričio 30 d.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                        Ingrida Šimonytė

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                       Ewelina Dobrowolska