LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ MUZIEJUOSE, BIBLIOTEKOSE IR ARCHYVUOSE, APSAUGOS IR EVAKAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 16 d. Nr. ĮV-837

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas Kultūros paveldo apsaugos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais programos įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. rugsėjo 5 d. nutarimu Nr. 845 „Dėl Kultūros paveldo apsaugos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais programos įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“, 5 punktą:

1.    T v i r t i n u Kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių muziejuose, bibliotekose ir archyvuose, apsaugos ir evakavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2.    P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2007 m. liepos 18 d. įsakymą Nr. ĮV-500 „Dėl Kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių muziejuose, bibliotekose, archyvuose ir kulto pastatuose, apsaugos ir evakavimo instrukcijos patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Kultūros ministras                                                                               Simonas Kairys

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2024 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. ĮV-837

 

KILNOJAMŲJU KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ MUZIEJUOSE, BIBLIOTEKOSE IR ARCHYVUOSE, APSAUGOS IR EVAKAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių muziejuose, bibliotekose ir archyvuose apsaugos ir evakavimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas ) reglamentuoja muziejų, bibliotekų ir archyvų vadovų veiksmus apsaugant ir evakuojant kilnojamąsias kultūros vertybes, esančias muziejuose, bibliotekose ir archyvuose (toliau – Kultūros vertybės) ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atvejais Lietuvos Respublikos teritorijoje.

2.    Vykdant Kultūros vertybių apsaugą ir evakavimą vadovaujamasi Tvarkos aprašo, Muziejų rinkinių valdymo ir tvarkymo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2023 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. ĮV-262 „Dėl Muziejų rinkinių valdymo ir tvarkymo nuostatų patvirtinimo“, Bibliotekų fondo apsaugos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2010 m. spalio 6 d. įsakymu Nr. ĮV-499 „Dėl Bibliotekų fondo apsaugos nuostatų patvirtinimo“, Dokumentų saugojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. V-157 „Dėl Dokumentų saugojimo taisyklių patvirtinimo“, nuostatomis, ir kitais teisės aktais.

3.    Kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbai ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atvejais yra viena iš kultūros vertybių saugojimo priemonių, numatytų 1954 m. UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijoje (toliau – Konvencija), ratifikuotoje Lietuvos Respublikos 1998 m. kovo 17 d. įstatymu Nr. VIII-664 „Dėl 1954 metų UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos ir jos protokolo ratifikavimo“, bei šios Konvencijos antrajame protokole, ratifikuotame Lietuvos Respublikos 2001 m. lapkričio 13 d. įstatymu Nr. IX-594 „Dėl 1954 metų Hagos konvencijos dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu 1999 metų Antrojo protokolo ratifikavimo“.

4.    Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Konvencijoje, Konvencijos antrajame protokole, Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos muziejų įstatyme, Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatyme, Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme, Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGA IR EVAKAVIMAS

 

5.    Siekiant užtikrinti Kultūros vertybių apsaugą ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atvejais, muziejuose, bibliotekose ir archyvuose turi būti sudaryti ir įstaigos vadovo įsakymu patvirtinti išskirtinę etninę, istorinę, estetinę ar mokslinę vertę turinčių kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašai (toliau – Sąrašas(-i)), kaip tai yra numatyta Kultūros paveldo apsaugos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais programos įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. rugsėjo 5 d. nutarimu Nr. 845 „Dėl Kultūros paveldo apsaugos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais programos įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“, 2 punkte.

6.    Nacionaliniai ir valstybiniai muziejai, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, valstybinės reikšmės bibliotekos, apskričių viešosios bibliotekos, valstybės archyvai ir Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija patvirtintus Sąrašus turi pateikti Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai užklijuotuose ir užantspauduotuose vokuose ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jų patvirtinimo.

7.    Sąrašus privaloma peržiūrėti ne rečiau kaip kartą per metus ir, esant poreikiui, atnaujinti, patikslinant jų turinį arba papildant jį aktualia informacija. Nacionaliniai ir valstybiniai muziejai, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, valstybinės reikšmės bibliotekos, apskričių viešosios bibliotekos, valstybės archyvai ir Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija atnaujintus Sąrašus turi pateikti Kultūros ministerijai užklijuotose ir užantspauduotuose vokuose ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po jų atnaujinimo.

8.  Tvarkos aprašo 1 punkte išvardinti asmenys, siekdami tinkamai pasirengti Kultūros vertybių apsaugai ir evakavimui ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais, privalo imtis šių priemonių:

8.1. sudaryti ir patvirtinti ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atvejais atliekamų Kultūros vertybių evakavimo detalų veiksmų planą;

8.2. paskirti asmenis, atsakingus už atskirų evakavimo veiksmų vykdymą, kuriems turi būti pagaminti pažymėjimai su Konvencijoje numatytu skiriamuoju simboliu (1 priedas);

8.3. numatyti, kurios Sąraše esančios Kultūros vertybės ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atvejais turėtų būti evakuojamos pirmiausiai;

8.4. numatyti Sąraše esančių Kultūros vertybių laikino saugojimo vietas, sudaryti šių vietų planus ir numatyti Sąraše esančių Kultūros vertybių evakavimo į laikino saugojimo vietas schemą;

8.5. įsigyti Sąraše esančių Kultūros vertybių evakavimui reikalingas pakuotes ir jas paženklinti Konvencijoje numatytu skiriamuoju simboliu (2 priedas);

8.6. sudaryti Kultūros vertybių nuolatinio saugojimo vietų (patalpų) planus;

8.7. numatyti Kultūros vertybių saugojimo vietas ginkluoto konflikto ar kitos ekstremaliosios situacijos atveju ir numatyti Kultūros vertybių evakavimo į šias saugojimo vietas schemas (jeigu tai nėra Kultūros vertybių nuolatinio saugojimo vietos);

8.8. numatyti būdus kaip išsaugoti Kultūros vertybių apskaitos dokumentus;

8.9. organizuoti mokymus asmenims, atsakingiems už Kultūros vertybių apsaugą ir evakavimą.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9.    Fiziniai ar juridiniai asmenys, dėl kurių veikos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremaliųjų situacijų atveju nukentėjo, buvo sunaikintos ar kitaip apgadintos Kultūros vertybės, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

10.  Nacionaliniai ir valstybiniai muziejai, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, valstybinės reikšmės bibliotekos, apskričių viešosios bibliotekos ir valstybės archyvai, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija kasmet iki gruodžio 1 d. raštu teikia Kultūros ministerijai informaciją apie Instrukcijos 8.1 – 8.9. papunkčių įgyvendinimą.

 

 

Kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių

muziejuose, bibliotekose ir archyvuose, apsaugos ir evakavimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Asmens, atsakingo už kilnojamų kultūros vertybių evakavimo darbų vykdymą, pažymėjimo forma)

 

PAŽYMĖJIMAS

 

I pusė

II pusė

Paveikslėlis, kuriame yra linija, baltas, eskizas, diagrama  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

(A. V.)

(pažymėjimo savininko nuotrauka)

Vardas ......................................................................

Pavardė ...................................................................

Gimimo data ..........................................................

Užimamos pareigos ..............................................

....................................................................................

....................................................................................

 

Šio pažymėjimo savininkas paskirtas vykdyti kilnojamųjų kultūros vertybių evakavimo darbus remiantis 1954 m. UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencija.

 

Išdavimo data                  Pažymėjimo Nr.

...................................................

 

Pažymėjimą išdavė

 

(Pareigos) (Parašas) (Vardas ir pavardė)

___________________________

(pažymėjimo savininko parašas)

Paveikslėlis, kuriame yra dizainas, menas   Automatiškai sugeneruoto aprašo patikimumas vidutinis

 

 

Kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių

muziejuose, bibliotekose ir archyvuose, apsaugos ir evakavimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

EVAKUOJAMŲ KULTŪROS VERTYBIŲ PAKUOČIŲ ŽENKLINIMAS

 

Paveikslėlis, kuriame yra tekstas, vizitinė kortelė, ekrano kopija, Šriftas  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

Paveikslėlis, kuriame yra tekstas, Šriftas, linija, diagrama  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

___________________________________