LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2021 M. LIEPOS 30 D. ĮSAKYMO NR. V-1765 „DĖL ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMO GALIMAI SEKSUALINĮ SMURTĄ PATYRUSIEMS MOTERIŠKOSIOS LYTIES ASMENIMS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. balandžio 2 d. Nr. V-373

Vilnius

 

P a k e i č i u Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo galimai seksualinį smurtą patyrusiems moteriškosios lyties asmenims aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. V-1765 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo galimai seksualinį smurtą patyrusiems moteriškosios lyties asmenims aprašo patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu 3.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.6. Specializuotos kompleksinės pagalbos centraskaip apibrėžta Lietuvos Respublikos

apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme.“

2.   Papildau 11.11 papunkčiu:

11.11. paslaugas teikiantis gydytojas, įtaręs, kad pacientė patyrė seksualinį smurtą artimoje aplinkoje ar seksualinio smurto artimoje aplinkoje pavojų (toliau – smurtas ar jo pavojus), informaciją apie pacientę perduoda specializuotos kompleksinės pagalbos centrui (toliau – SKPC), vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. vasario 1 d. įsakymu Nr. 65 „Dėl Informacijos apie pacientą valstybės institucijoms ir kitoms įstaigoms teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir asmens sveikatos paslapties kriterijų nustatymo“ (toliau – įsakymas Nr. 65).“

3.   Pakeičiu 11.4.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.4.5. prireikus gali būti pasitelkta SKPC pagalba.“

4.   Papildau 12.11 papunkčiu:

12.11. paslaugas teikiantis specialistas informaciją apie pacientę, jei įtaria, kad ji patyrė smurtą ar pavojų, perduoda SKPC, vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir įsakymu Nr. 65, jei tai nebuvo padaryta pagal Aprašo 11.11 papunktį;“.

5.   Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Smurtą ar jo pavojų patiriančiai pacientei suteikus būtinąją medicinos pagalbą, jai pateikiama Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsnio 3 dalyje ir Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija.“

6.   Papildau 20.11 papunkčiu:

20.11. įtaręs, kad pacientė patyrė smurtą ar jo pavojų, informaciją apie ją perduoda SKPC, vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir įsakymu Nr. 65.“

7.   Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Smurtą ar jo pavojų patiriančiai pacientei suteikus medicinos pagalbą, jai pateikiama Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsnio 3 dalyje ir Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija, išskyrus, kai tai buvo padaryta pagal Aprašo 18 punktą.“

8.   Pakeičiu 26.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

26.1 paslaugas teikiantis specialistas, įtaręs, kad pacientė patyrė seksualinį smurtą ir (ar) yra požymių, kad pacientė galimai patyrė kitų formų smurtą ar jo pavojų, vadovaudamasis įsakymu Nr. 55/42/16 ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, nedelsdamas apie tai informuoja policiją ir (ar) Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VTAĮT) ar jos įgaliotą teritorinį skyrių pagal vaiko ar savo gyvenamąją vietą, taip pat informaciją apie ją perduoda SKPC, vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir įsakymu Nr. 65.“

9.   Pakeičiu 26.3.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

26.3.6. prireikus gali būti pasitelkta SKPC pagalba.“

10. Pakeičiu 27.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

27.2. paslaugas teikiantis specialistas, įtaręs, kad pacientė patyrė seksualinį smurtą  ir (ar) yra požymių, kad pacientė galimai patyrė kitų formų smurtą ar jo pavojų, vadovaudamasis įsakymu Nr. 55/42/16 ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, jei nebuvo informuota pagal Aprašo 26.1 papunktį, nedelsdamas apie tai informuoja policiją ir (ar) VTAĮT ar jos įgaliotą teritorinį skyrių pagal vaiko ar savo gyvenamąją vietą, taip pat informaciją apie ją perduoda SKPC, vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir įsakymu Nr. 65. Jei pacientė į paslaugas teikiančią ASPĮ pervežta iš kitos ASPĮ, pakartotinai informuoti policijos ir (ar) VTAĮT ar jos įgalioto teritorinio skyriaus pagal vaiko ar savo gyvenamąją vietą nereikia;“.

11. Pakeičiu 34.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

34.4. prireikus gali būti pasitelkta SKPC pagalba.“

12. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:

35. Smurtą ar jo pavojų patiriančiai pacientei suteikus medicinos pagalbą, jai pateikiama Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsnio 3 dalyje ir Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija.“

13. Pakeičiu 37.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.1. paslaugas teikiantis gydytojas, įtaręs, kad pacientė patyrė seksualinį smurtą ir (ar) yra požymių, kad pacientė galimai patyrė kitų formų smurtą ar jo pavojų, vadovaudamasis įsakymu Nr. 55/42/16 ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, nedelsdamas apie tai informuoja policiją ir (ar) VTAĮT ar jos įgaliotą teritorinį skyrių pagal vaiko ar savo gyvenamąją vietą, taip pat informaciją apie ją perduoda SKPC, vadovaudamasis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsniu ir įsakymu Nr. 65.“

14. Pakeičiu 37.4.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.4.3. prireikus gali būti pasitelkta SKPC pagalba.“

15. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Smurtą ar jo pavojų patiriančiai pacientei suteikus medicinos pagalbą, jai pateikiama Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 13 straipsnio 3 dalyje ir Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija, išskyrus, kai tai buvo padaryta pagal Aprašo 35 punktą.“

16. Papildau 50 punktu:

50. Smurto prieš suaugusiuosius artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijai ir rekomendacijos dėl veiksmų, kilus įtarimų dėl galimo smurto artimoje aplinkoje prieš suaugusiuosius ir Seksualinio smurto moteriškosios lyties aukos tyrimo metodika skelbiami Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto puslapyje (https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/asmens-sveikatos-prieziura/diagnostikos-gydymo-metodikos-ir-rekomendacijos/metodines-rekomendacijos).“

17. Papildau 51 punktu:

51. ASPĮ interneto svetainėje, taip pat skelbimų lentose ir (ar) kitose pacientams matomose vietose skelbia informaciją apie interneto svetainę www.prabilk.lt, SKPC (veiklos vykdymo adresai, telefono ryšio numeriai, elektroninio pašto adresai), teikiančius specializuotą kompleksinę pagalbą smurtą ar jo pavojų patyrusiems asmenims, pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims tarnybas (pagalbos tarnybų sąrašą, kuriame nurodyti jų pavadinimai, veiklos vykdymo teritorijų adresai, telefono ryšio numeriai, elektroninio pašto adresai) ir jų teikiamą pagalbą – informaciją, konsultacijas ir (ar) paslaugas, atsižvelgiant į individualius nuo nusikalstamos veikos nukentėjusių asmenų poreikius, dėl padarytos nusikalstamos veikos atsiradusius poreikius ir padarytos nusikalstamos veikos pobūdį.“

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                         Arūnas Dulkys