herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL KREDITO UNIJŲ INVESTAVIMO Į NE NUOSAVYBĖS VERTYBINIUS POPIERIUS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2018 m. kovo 29 d. Nr. 03-53

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 3 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatymo 5 straipsnio 7 dalimi, 42 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir 2 dalimi, Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1.    Patvirtinti pridedamas:

1.1. Kredito unijų investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius taisykles;

1.2. Investicijų į ne nuosavybės vertybinius popierius ataskaitos 7056 formą.

2.    Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2015 m. birželio 19 d. nutarimą Nr. 03-103 „Dėl Kredito unijų investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius taisyklių patvirtinimo“.

3.    Nustatyti, kad 2018 m. spalio 1 d. įsigalioja tokia šiuo nutarimu patvirtintų Kredito unijų investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius taisyklių 17 punkto redakcija:

17. Kredito unijos investicijos į vertybinius popierius neturi sudaryti daugiau kaip 30 procentų balansinio turto.“

4.    Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2018 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                             Vitas Vasiliauskas

 

PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2018 m. kovo 29 d.
nutarimu Nr. 03-53

 

 

KREDITO UNIJŲ INVESTAVIMO Į NE NUOSAVYBĖS VERTYBINIUS POPIERIUS TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Kredito unijų investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatyti centrinės kredito unijos narių kredito unijų (toliau – narės kredito unijos) investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius politikos formavimo ir priežiūros reikalavimai centrinėms kredito unijoms. Taisyklėse taip pat nustatyti investicinės rizikos valdymo reikalavimai narėms kredito unijoms ir kredito unijoms, kurios pagal Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatymo 71 straipsnį yra gavusios Lietuvos banko sutikimą vykdyti pertvarkymą (toliau – pertvarkomos kredito unijos).

2.  Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. vertybiniai popieriai – ne nuosavybės vertybiniai popieriai, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatyme.

2.2. vertybinių popierių portfelis – narės kredito unijos ar pertvarkomos kredito unijos turimų vertybinių popierių rinkinys. 

3Narės kredito unijos ir pertvarkomos kredito unijos (toliau – kredito unijos) investavimo į vertybinius popierius tikslas – palaikyti likvidumą. Vertybiniai popieriai gali būti įkeisti tik likvidumo valdymo tikslais. 

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI CENTRINĖMS KREDITO UNIJOMS

 

4.  Centrinė kredito unija narėms kredito unijoms nustato investavimo į vertybinius popierius politiką (toliau – politika), kurioje turi būti numatyta:

4.1. pagrindiniai investavimo į vertybinius popierius rizikos valdymo principai;

4.2. rizika, kuri gali atsirasti investuojant į vertybinius popierius, ir priemonės šiai rizikai mažinti;

4.3. valdymo organų informavimo (apie įsigytų vertybinių popierių kainų, likvidumo pokyčius ir leistinų rizikos limitų laikymąsi ir kt.) procesas;

4.4. vidaus kontrolės procedūros, užtikrinančios investavimo rizikos valdymo ir kontrolės funkcijų atskyrimą;

4.5. vertybinių popierių portfelio diversifikavimo reikalavimai;

4.6. reikalavimai narės kredito unijos darbuotojams, priimantiems sprendimus dėl vertybinių popierių portfelio sudarymo (išsilavinimas, panašaus darbo patirtis ir pan.);

4.7. informacijos apie įsigytus vertybinius popierius teikimas centrinei kredito unijai.

5.    Centrinė kredito unija kartą per metus turi vertinti politiką ir, jeigu būtina, daryti pakeitimus.

6.   Politiką be Lietuvos banko leidimo centrinės kredito unijos gali keisti:

6.1. vieną kartą per metus metų pradžioje (I ketvirtį);

6.2. vykdydamos inspektavimo (patikrinimo) ataskaitoje pateiktus nurodymus šalinti trūkumus.

7.    Jeigu dėl objektyvių priežasčių politika keičiama kitais atvejais, negu nustatyta Taisyklių 6.1 ir 6.2 papunkčiuose, būtina gauti Lietuvos banko leidimą. Kad gautų leidimą, centrinė kredito unija teikia Lietuvos bankui prašymą, kuriame nurodo, kokie pakeitimai bus daromi ir dėl kokių priežasčių politika keičiama.

8.    Centrinė kredito unija parengtą ar pakeistą (papildytą) politiką per 10 darbo dienų turi pateikti Lietuvos bankui.

9.    Centrinė kredito unija prižiūri, ar narės kredito unijos laikosi politikoje nustatytų reikalavimų, o nustačiusi pažeidimus, turi imtis priemonių, kad narė kredito unija juos pašalintų.

10.  Atlikdama testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, centrinė kredito unija turi įvertinti narių kredito unijų investavimo riziką konsoliduotu pagrindu ir parengtame veiklos tęstinumo plane nurodyti veiksmus, kurių imsis susiklosčius nepalankioms sąlygoms.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI PERTVARKOMOMS KREDITO UNIJOMS

 

11.     Pertvarkoma kredito unija parengia investavimo į vertybinius popierius politiką, atitinkančią Taisyklių 4.1–4.6 papunkčių reikalavimus.

12.     Pertvarkoma kredito unija kartą per metus turi vertinti politiką ir, jeigu būtina, daryti pakeitimus.

13.     Politiką be Lietuvos banko leidimo pertvarkomos kredito unijos gali keisti:

13.1.  vieną kartą per metus metų pradžioje (I ketvirtį);

13.2.  vykdydamos inspektavimo (patikrinimo) ataskaitoje pateiktus nurodymus šalinti trūkumus.

14.     Jeigu dėl objektyvių priežasčių politika keičiama kitais atvejais, negu nustatyta Taisyklių 13.1 ir 13.2 papunkčiuose, būtina gauti Lietuvos banko leidimą. Kad gautų leidimą, pertvarkoma kredito unija teikia Lietuvos bankui prašymą, kuriame nurodo, kokie pakeitimai bus daromi ir dėl kokių priežasčių politika keičiama.

15.     Pertvarkoma kredito unija parengtą ar pakeistą (papildytą) politiką per 10 darbo dienų turi pateikti Lietuvos bankui. 

16.     Atlikdama testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, pertvarkoma kredito unija turi įvertinti investavimo riziką ir parengtame veiklos tęstinumo plane nurodyti veiksmus, kurių imsis susiklosčius nepalankioms sąlygoms.

 

IV SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI KREDITO UNIJOMS

 

17.  Kredito unijos investicijos į vertybinius popierius neturi sudaryti daugiau kaip 35 procentų balansinio turto.

18.  Kredito unijų investavimo į vertybinius popierius veikla turi būti apibrėžta bendrojoje kredito unijos veiklos ir rizikos valdymo strategijoje.

19.  Kredito unijos privalo laikytis politikos ir bendrosios kredito unijos veiklos ir rizikos valdymo strategijos.

20.  Politikos ir investavimo į vertybinius popierius procedūrų laikymosi vidaus auditas turi būti atliekamas ne rečiau kaip kartą per metus, siekiant įvertinti, ar kredito unijos investavimas į vertybinius popierius bei vertybinių popierių portfelis atitinka politiką ir bendrąją kredito unijos veiklos ir rizikos valdymo strategiją.

 

V SKYRIUS

KREDITO UNIJŲ VERTYBINIŲ POPIERIŲ PORTFELIO IR INVESTICINĖS RIZIKOS VALDYMO REIKALAVIMAI

 

21. Kredito unijos turi teisę investuoti tik į:

21.1.  vertybinius popierius, kuriuos išleido arba už kuriuos garantuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba Lietuvos bankas;

21.2.  vertybinius popierius, kuriuos išleido Europos Sąjungos valstybių narių ar Europos ekonominės erdvės valstybių narių (toliau – Europos Sąjungos valstybės narės) vyriausybės, valstybių narių centriniai bankai, daugiašaliai plėtros bankai, tik tada, jeigu joms suteiktas ne žemesnis, negu nurodytas Taisyklių priede, vertybinių popierių investicinis reitingas arba panašus reitingas pinigų rinkoje, taip pat tada, jeigu nėra informacijos apie galimus žemesnius (neinvesticinius) reitingus ir šie vertybiniai popieriai yra išleisti eurais arba Europos Sąjungos valstybės narės valiuta. Jeigu skirtingos reitingų agentūros suteikė nevienodus reitingus arba yra informacijos apie galimą žemesnį reitingą, vertinant turi būti pasirinktas žemesnis reitingas;

21.3.  vertybinius popierius, kuriuos išleido Europos Sąjungos valstybių narių įmonės, kurioms tarptautinės reitingų agentūros Standard & Poor’s, Fitch Ratings yra suteikusios ne žemesnį kaip A- arba Moody’s Investors Service – A3 ilgalaikį reitingą ir atitinkamą trumpalaikį reitingą, o šie vertybiniai popieriai yra išleisti eurais arba Europos Sąjungos valstybės narės valiuta.

22.  Kredito unijos, įsigydamos vertybinius popierius, negali pasikliauti tik reitingų agentūrų suteiktais reitingais, bet turi atsižvelgti ir į kitą svarbią informaciją.

23.  Kredito unijų investicijos į vertybinius popierius, nurodytus Taisyklių 21.1 papunktyje, taip pat į vertybinius popierius, nurodytus Taisyklių 21.2 papunktyje, kuriems tarptautinės reitingų agentūros Standard & Poor’s, Fitch Ratings yra suteikusios ne žemesnį kaip A- arba Moody’s Investors Service – A3 ilgalaikį reitingą ir atitinkamą trumpalaikį reitingą, gali sudaryti 100 proc. kredito unijos vertybinių popierių portfelio.

24.  Kredito unijų investicijų į vertybinius popierius, nurodytus Taisyklių 21.2 papunktyje, kuriems tarptautinės reitingų agentūros Standard & Poor’s, Fitch Ratings yra suteikusios ilgalaikius reitingus nuo BBB+ iki BBB- arba Moody’s Investors Service – nuo Baa1 iki Baa3 ir atitinkamus trumpalaikius reitingus, taip pat investicijų į įmonių vertybinius popierius, nurodytus Taisyklių 21.3 papunktyje, bendra suma neturi sudaryti daugiau kaip 30 proc. kredito unijos vertybinių popierių portfelio, o investicijų suma į vieno iš šių vertybinių popierių emitento vertybinius popierius neturi viršyti 10 proc. kredito unijos vertybinių popierių portfelio.

25.  Investicijos į įmonių vertybinius popierius, nurodytus Taisyklių 21.3 papunktyje, neturi sudaryti daugiau kaip 15 proc. kredito unijos vertybinių popierių portfelio.

26.  Kredito unijos turi teisę investuoti tik į vertybinius popierius, kuriais prekiaujama reguliuojamose rinkose.

27.  Kredito unijų vidutinė vertybinių popierių portfelio modifikuota finansinė trukmė neturi būti didesnė negu treji su puse metų.

28 Ne rečiau kaip kartą per metus kredito unijos turi vertinti riziką dėl galimų (įskaitant nepalankiausius) pokyčių rinkoje, kartu vertindamos parametrų ir prielaidų, naudojamų vertinant rinkos riziką, pagrįstumą ir patikimumą.

29.  Įsigyti vertybiniai popieriai turi būti saugomi Europos Sąjungos valstybės narės išduotą banko licenciją turinčių bankų, Europos Sąjungos valstybės narės išduotą finansų maklerio įmonės licenciją turinčių finansų maklerių įmonių, teikiančių vertybinių popierių saugojimo paslaugas, sąskaitose.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30.  Kredito unijos kas ketvirtį, per 7 dienas ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus, teikia Lietuvos bankui Investicijų į ne nuosavybės vertybinius popierius ataskaitą (7056 forma).

______________

 

Kredito unijų investavimo į ne nuosavybės vertybinius popierius taisyklių

priedas

 

 

REIKALAUJAMI INVESTICIJŲ REITINGAI

 

Reitingų agentūros pavadinimas

Mažiausi reikalaujami investicijų reitingai 

Ilgalaikiai reitingai 

Trumpalaikiai reitingai

Moody’s Investors Service

Baa3

P3

Standard & Poor’s

BBB-

A3

Fitch Ratings

BBB-

F-3

 

_________________

 

 

 


 

7056 forma patvirtinta

Lietuvos banko valdybos

2018 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 03-53

 

_____________________________________________

(kredito unijos pavadinimas)

_____________________________________________

(kodas, adresas, tel., faks.)

Lietuvos banko Priežiūros tarnybai

 

Žirmūnų g. 151

LT-09128 Vilnius

 

 

 

Pateikimo terminas

iki mėnesio 7 d.

 

Periodiškumas

kas ketvirtį

 

 

 

 

INVESTICIJŲ Į NE NUOSAVYBĖS VERTYBINIUS POPIERIUS ATASKAITA

 

_____________________ Nr. __________

(data)

tūkst. Eur

Eil.

nr.

Vertybinio popieriaus ISIN

Vertybinio popieriaus pavadinimas

Valstybės kodas

Išleidimo data

Išpirkimo data

Įsigijimo data

Vertybinio popieriaus vieneto įsigijimo kaina

Vertybinio popieriaus apskaitos metodas

Vertybinio popieriaus vieneto kaina

Vertybinių popierių kiekis, vnt.

Vertybinių popierių balansinė vertė

VP, kurio disponavimas apribotas, balansinė vertė

Vertybinio popieriaus saugotojas (depozitoriumas)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso vertybinių popierių 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..................................................                                                                                                                        ...................................................................

(vadovo pareigos)                                                                      (parašas)                                                                       (vardas ir pavardė)

 

 

..................................................                                                                                                                        ...................................................................

(vyriausiasis buhalteris (buhalteris)                                              (parašas)                                                                       (vardas ir pavardė)

 

...............................................................................................................................................................................

(vykdytojo vardas ir pavardė, telefonas)