PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL MOKĖJIMO UŽ SOCIALINES PASLAUGAS PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. spalio 27 d. Nr. T3-302
Prienai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 30 straipsnio 7 dalimi, 31 straipsnio 5 dalimi ir Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“, 3 punktu, Prienų rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Mokėjimo už socialines paslaugas Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Prienų rajono savivaldybės tarybos 2019 m. kovo 28 d. sprendimą Nr. T3-87 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ su pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Prienų rajono savivaldybės tarybos
2022 m. spalio 27 d.
sprendimu Nr. T3-302
MOKĖJIMO UŽ SOCIALINES PASLAUGAS PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokėjimo už socialines paslaugas Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja asmens (šeimos) mokėjimą už socialines paslaugas, pagalbos pinigų mokėjimą, asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už socialines paslaugas vertinimą bei atleidimo nuo mokesčio už socialines paslaugas sąlygas ir atvejus.
2. Aprašas taikomas Prienų rajono gyventojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą arba įtrauktiems į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Prienų rajono savivaldybėje. Aprašas taikomas mokėjimui už tas socialines paslaugas, kurias planuoja ir organizuoja Prienų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos Socialinės paramos skyrius (toliau – Skyrius) ir kurių teikimas finansuojamas iš Savivaldybės biudžeto ar Savivaldybės biudžetui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinėms paslaugoms organizuoti. Už kitas privačiai ar papildomai asmens (šeimos) pageidavimu teikiamas socialines paslaugas mokama paslaugas gaunančio asmens (globėjo, rūpintojo, įgalioto asmens) ir socialinių paslaugų įstaigos, teikiančios paslaugas, tarpusavio rašytiniu susitarimu.
4. Mokėjimo už socialines paslaugas dydis asmeniui (šeimai) nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas ir asmeniui (šeimai) teikiamų socialinių paslaugų rūšį. Socialines paslaugas, jų turinį pagal socialinių paslaugų rūšis apibrėžia socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas Socialinių paslaugų katalogas.
5. Sutartį dėl mokėjimo už teikiamas ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos ir kitas specialiąsias socialines paslaugas (kurios nėra teikiamos Savivaldybės įsteigtose įstaigose), perkamas iš kitų rajonų ar valstybinių socialinių globos įstaigų, pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius, paslaugas gaunantis asmuo ar jo globėjas (rūpintojas), kitas teisėtas asmens atstovas, kuris mokės už paslaugas, ir socialinės globos įstaigos vadovas.
6. Sutartį dėl mokėjimo už specialiąsias socialines paslaugas, kurios teikiamos Savivaldybės įsteigtose įstaigose, pasirašo socialinių paslaugų įstaigos vadovas ir socialines paslaugas gaunantis asmuo ar jo globėjas (rūpintojas), kitas teisėtas asmens atstovas, mokėsiantis už socialines paslaugas.
7. Pasirašytose sutartyse numatomos šalių tarpusavio teisės ir pareigos, susijusios su asmens (šeimos) mokėjimu už socialines paslaugas, nustatyta mokėjimo už socialines paslaugas tvarka, apskaičiuoto asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydžio keitimo atvejai. Informacija apie apskaičiuotą asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydį (pinigine išraiška) pateikiama formoje – paslaugos kainos apskaičiavimo ir finansavimo pažymoje (toliau – pažyma), kurią rengia ir pasirašo atsakingas specialistas. Su pažyma pasirašytinai supažindinamas paslaugas gaunantis asmuo ar jo (globėjas) rūpintojas, kitas teisėtas asmens atstovas, pažyma yra neatsiejama sutarties dalis.
II SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ BENDRĄSIAS SOCIALINES PASLAUGAS
9. Bendrosios socialinės paslaugos asmeniui (šeimai) teikiamos Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, seniūnijose, socialinių paslaugų įstaigose ir asmens namuose. Paslaugų teikimo trukmė, dažnumas priklauso nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio.
10. Informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, sociokultūrinės paslaugos, aprūpinimo būtiniausiais drabužiais, avalyne, maisto produktais ir kitais daiktais paslaugos teikiamos nemokamai.
11. Už kitas bendrąsias socialines paslaugas (asmens higienos, transporto, maitinimo ir kt.) asmenys (šeimos) moka pagal Prienų rajono savivaldybės tarybos nustatytus ir patvirtintus tų paslaugų teikimo ir mokėjimo įkainius.
III SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ SOCIALINĘ PRIEŽIŪRĄ
14. Mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis asmeniui neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų. Asmens, kurio pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) yra didesnės už valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dvigubą dydį, bet mažesnės už VRP trigubą dydį, mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis neturi viršyti 5 procentų asmens pajamų.
15. Tais atvejais, kai socialinė priežiūra teikiama šeimai, mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis neturi viršyti 20 procentų šeimos pajamų. Šeimos, kurios pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) yra didesnės už VRP dvigubą dydį, bet mažesnės už VRP trigubą dydį, mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis neturi viršyti 5 procentų šeimos pajamų.
16. Socialinė priežiūra teikiama nemokamai:
16.1. asmeniui (šeimai), teisės aktų nustatyta tvarka gaunančiam socialinę pašalpą, arba asmeniui (šeimai), kurio pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mažesnės už VRP dvigubą dydį, išskyrus atvejus, kai socialinę riziką patiriantis asmuo, ilgiau kaip mėnesį per kalendorinius metus gyvena socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gauna socialinę priežiūrą;
17. Mokestis už socialinę priežiūrą imamas už praėjusį mėnesį socialinių paslaugų teikėjo nustatytu terminu. Mokėjimo už socialinę priežiūrą dydžiai:
17.2. jei pajamos sudaro nuo 2,01 iki 2,5 valstybės remiamų pajamų dydžio – moka 5 procentus asmens (šeimos) pajamų;
17.3. jei pajamos sudaro nuo 2,51 iki 3 valstybės remiamų pajamų dydžio – moka 10 procentų asmens (šeimos) pajamų;
17.4. jei pajamos sudaro nuo 3,01 iki 3,5 valstybės remiamų pajamų dydžio – moka 15 procentų asmens (šeimos) pajamų;
17.5. jei pajamos sudaro nuo 3,51 iki 4 valstybės remiamų pajamų dydžio – moka 20 procentų asmens (šeimos) pajamų;
17.6. jei pajamos sudaro virš 4,01 valstybės remiamų pajamų dydžio – moka 25 procentus asmens (šeimos) pajamų.
Pajamos asmens (šeimos) nariui (VRP – valstybės remiamos pajamos) |
Mokėjimas už suteiktas socialinės priežiūros paslaugas procentais nuo asmens pajamų |
Iki 2 VRP |
nemokamai |
Nuo 2,01 VRP iki 2,5 VRP |
5 |
Nuo 2,51 VRP iki 3 VRP |
10 |
Nuo 3,01 VRP iki 3,5 VRP |
15 |
Nuo 3,51 VRP iki 4 VRP |
20 |
Nuo 4,01 VRP |
25 |
18. Atskaičius nustatytą asmens (šeimos) mokėjimo už socialinę priežiūrą dalį, asmens (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mėnesio pajamos negali likti mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį, o asmens, patiriančio socialinę riziką, ilgiau kaip mėnesį per kalendorinius metus gyvenančio socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gaunančio socialinę priežiūrą, mėnesio pajamos negali likti mažesnės nei 0,8 VRP dydžio.
IV SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ MOKĖJIMAS
20. Pagalbos pinigai asmeniui (šeimai) sumokėti kitiems asmenims už pagalbą, savo pobūdžiu analogišką pagalbos į namus paslaugai, Socialinių paslaugų skyrimo komisijos siūlymu gali būti skiriami, kai paslaugų gavėjas gyvena atokioje savivaldybės vietovėje. Pagalbos pinigai neskiriami, jei asmeniui nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis ir asmuo gauna slaugos išlaidų arba priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją.
21. Pagalbos pinigai vaikus globojančiai šeimai ir budinčiam globotojui už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą) skiriami ir mokami vadovaujantis Prienų rajono savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.
22. Aprašo 20 punkte numatytu atveju pagalbos pinigų suma vienam asmeniui per mėnesį yra lygi 50 procentų pagalbos į namus paslaugos kainos. Pagalbos pinigų tikslingą naudojimą prižiūri asmens gyvenamosios vietos seniūnija. Pagalbos pinigus gaunantis asmuo kiekvieno mėnesio paskutinę dieną seniūnijos socialiniam darbuotojui pateikia laisvos formos informaciją apie jam suteiktą pagalbą, jos trukmę ir kainą.
23. Nustačius, kad pagalbos pinigai naudojami ne pagal paskirtį, Administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens įsakymu, Socialinės paramos teikimo komisijos teikimu pagalbos pinigų mokėjimas nutraukiamas, pakeičiant jį bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra, kurioms nustatytas asmens (šeimos) poreikis.
V SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ DIENOS SOCIALINĘ GLOBĄ
25. Mokėjimą už dienos socialinę globą sudaro:
25.1. valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams lėšos, skiriamos asmenų su sunkia negalia socialinei globai finansuoti.
25.2. asmens pajamos:
25.2.1. vieno gyvenančio asmens mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų;
25.2.2. asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų;
26. Asmens mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą institucijoje dydis, sudaro:
26.2. asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, – 20 procentų asmens pajamų;
27. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis nustatomas proporcingai teikiamos dienos socialinės globos trukmei.
28. Mokestis už dienos socialinę globą imamas už praėjusį mėnesį socialinių paslaugų įstaigos nustatytu terminu.
VI SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ TRUMPALAIKĘ SOCIALINĘ GLOBĄ
30. Mokėjimą už trumpalaikę socialinę globą sudaro:
30.1. valstybės lėšos. Nustatytas mokėjimas už socialinę globą įstaigai padengiamas iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Savivaldybės biudžetui valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti socialinei globai asmenims su sunkia negalia ir globos (rūpybos) išmokoms finansuoti vaikams, likusiems be tėvų globos;
30.2. asmens pajamų dalis. Asmens mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą trumpalaikę socialinę globą dydis sudaro 80 procentų asmens pajamų. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, visa šios kompensacijos suma (100 procentų) skiriama mokėjimui už trumpalaikę socialinę globą padengti;
31. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamą trumpalaikę socialinę globą dydis nustatomas proporcingai teikiamos trumpalaikės socialinės globos trukmei.
32. Nemokamai teikiama trumpalaikė socialinė globa:
32.1. krizių atvejais teikiamos laikino apgyvendinimo (iki 3 mėn.) paslaugos asmenims bei šeimoms su vaikais, išskirtiniais atvejais laikino apgyvendinimo laikotarpis gali būti pratęsiamas iki 6 mėnesių.
VII SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ ILGALAIKĘ SOCIALINĘ GLOBĄ
33. Suaugę asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys ir vaikai su negalia už ilgalaikę socialinę globą moka 80 procentų realiai gaunamų asmens pajamų. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, 100 procentų šios kompensacijos skiriama mokėjimui už ilgalaikę socialinę globą padengti. Tais atvejais, kai vaikas su negalia pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, 100 procentų šios kompensacijos skiriama mokėjimui už ilgalaikę socialinę globą padengti.
34. Jeigu suaugusiojo asmens turto vertė didesnė už jo gyvenamosios vietos savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą, mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį padidėja vienu procentu, skaičiuojant nuo turto vertės, viršijančios normatyvą.
35. Asmenys, laikinai teisės aktų nustatyta tvarka išvykę iš ilgalaikę socialinę globą teikiančios socialinių paslaugų įstaigos, už išvykimo laiką moka 30 procentų jiems nustatyto mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydžio. Išvykus ne ilgiau kaip trims paroms, mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydis nemažinamas.
VIII SKYRIUS
ASMENS (ŠEIMOS NARIŲ) FINANSINIŲ GALIMYBIŲ VERTINIMAS
37. Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu ir šiuo Aprašu, vertina pageidaujančio gauti socialines paslaugas asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas.
38. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybes nevertinamos, kai asmuo (šeima):
38.2. kai asmuo (šeimos nariai) teisės aktų nustatyta tvarka gauna socialinę pašalpą, išskyrus atvejus, kai socialinę riziką patiriantis asmuo ilgiau kaip mėnesį per kalendorinius metus gyvena socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gauna socialinę priežiūrą;
39. Duomenis apie asmens (šeimos) pajamas ir turtą pateikia pats asmuo (šeima) ar jo globėjas, rūpintojas, išskyrus duomenis, kuriuos Socialinės paramos skyrius gauna pagal duomenų teikimo sutartis.
40. Pasikeitus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytam valstybės remiamų pajamų dydžiui, mokėjimą už socialines paslaugas reglamentuojantiems norminiams aktams, socialinės paslaugos kainai ar asmens (šeimos) pajamoms finansines galimybes iš naujo vertina ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo minėtos informacijos gavimo:
40.1. asmens (šeimos), gaunančio (-ios) ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas ar socialinės priežiūros paslaugas, teikiamas pagal paslaugų finansavimo sutartis, – Skyriaus atsakingas specialistas;
41. Skyrius, gavęs informaciją apie jau gaunančio ilgalaikę socialinę globą asmens turto pokyčius, finansines jo galimybes iš naujo įvertina ne vėliau kaip per vienus metus nuo minėtos informacijos gavimo.
42. Skyrius turi teisę asmens (šeimos), gaunančio (-ios) socialines paslaugas, finansines galimybes vertinti iš naujo savo ar socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikiančios socialinių paslaugų įstaigos iniciatyva.
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
45. Socialinės paramos skyriaus, socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, vertinantys socialinių paslaugų poreikį ar finansines galimybes, atsako už teisingą asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydžio apskaičiavimą.
46. Išvadas dėl asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydžio nustatymo asmuo ar jo įstatyminis atstovas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.