LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2012 M. SAUSIO 30 D. ĮSAKYMO NR. A1-45 „DĖL PRAMOGINIŲ ĮRENGINIŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. liepos 5 d. Nr. A1-377
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. sausio 30 d. įsakymą Nr. A1-45 „Dėl Pramoginių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija (Pramoginių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklės nauja redakcija nedėstomos):
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL pramoginių įrenginių NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ 2.3 papunkčiu,
2. P a k e i č i u nurodytu įsakymu patvirtintas Pramoginių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisykles:
2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Šios Taisyklės yra taikomos pramoginiams įrenginiams, nurodytiems Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“, 6 punkte.
2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. Apžvalgos ratas – mechaninis įrenginys, sudarytas iš besisukančio apie horizontalią tam tikrame aukštyje įtvirtintą ašį didelio skersmens rato, kurio išorinėje dalyje pagal perimetrą išdėstyti keleivių blokai (kabinos, gondolos), skirtas asmenims apžiūrėti vietovę iš skirtingo aukščio.
3.2. Modifikacija – bet koks pramoginio įrenginio konstrukcijos, techninės arba programinės įrangos pakeitimas, įskaitant naujų saugos įtaisų įdiegimus, arba saugos įtaiso pakeitimus, keičiančius pradinę projekte aprašytą atrakciono konstrukciją, jėgas, apkrovas, specifikaciją.
3.3. Operatoriaus padėjėjas – asmuo, paskirtas dirbti prižiūrint ar vadovaujant operatoriui, kad padėtų aptarnauti pramoginį įrenginį, kai jis skirtas viešai naudoti.
3.4. Operatorius – savininko paskirtas asmuo, valdantis pramoginį įrenginį ir jį visada prižiūrintis, kai jis skirtas viešai naudoti.
3.5. Pramoginio įrenginio naudojimo dokumentų byla (pramoginio įrenginio pasas) – pramoginio įrenginio techninių charakteristikų sąvadas, kiti gamintojo kartu su pramoginiu įrenginiu pateikti techniniai dokumentai, naudojimo instrukcijų vadovas, kuriame nurodyta, kaip pramoginį įrenginį tinkamai naudoti, prižiūrėti, remontuoti ir jį tikrinti, pramoginio įrenginio priežiūros žurnalas ir visa sukaupta techninė informacija (dokumentai, protokolai, sertifikatai, įrengimo projektas, ataskaitos apie pramoginio įrenginio techninės būklės patikrinimus, apie atliktus remontus, modifikacijas, pakeistus mazgus ir dalis, duomenys apie avarijas, gedimus ir techninius sutrikimus, pramoginio įrenginio registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažyma ir kita su jo naudojimu susijusi informacija). Naudojimo instrukcijų vadovą turi sudaryti: surinkimo ir išmontavimo instrukcijos, naudojimo instrukcijos ir techninės priežiūros instrukcijos. Naudojimo instrukcijų vadovas turi būti parengtas lietuvių kalba.
3.6. Pramoginis įrenginys – mechaninis įrenginys, skirtas viešai naudoti pramogaujantiems asmenims (toliau – keleivis) linksminti, keičiant jų padėtį erdvėje.
3.7. Remontas – sudilusių, sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas lygiaverčiais ar jų taisymas nekeičiant pramoginio įrenginio techninių charakteristikų ir nenukrypstant nuo originaliųjų dalių projekto specifikacijos.
3.8. Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Darbo įrenginių naudojimo bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Darbo įrenginių naudojimo bendrieji nuostatai), vartojamas sąvokas.“
2.5. Pakeičiu 6.3.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.6. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.7. Pakeičiu 10.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.3. gavęs įgaliotos įstaigos išvadą, kad pramoginis įrenginys yra tinkamas saugiai naudoti, įregistruoja jį Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro įsteigimo ir Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“
2.8. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.9. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Pramoginio įrenginio savininkas turi teisę pasirinkti nuolatinės pramoginio įrenginio priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi darbuotojų, turinčių tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Reikalavimuose darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-333 „Dėl Reikalavimų darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. A1-333)) arba nuolatinės priežiūros vykdymą perduoti licencijuotai įmonei, teikiančiai pramoginių įrenginių nuolatinės priežiūros paslaugas pagal tiesiogiai (be tarpininkų) tarp pramoginio įrenginio savininko ir licencijuotos įmonės sudaromą sutartį. Sutartyje turi būti nurodytos perduodamos pareigos pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas.“
2.10. Pakeičiu 25 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
2.11. Pakeičiu 25.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„25.1. prieš pradedant naudoti pramoginį įrenginį jo sumontavimui, demontavimui, nuolatinei priežiūrai organizuoti tvarkomuoju dokumentu paskirti pramoginių įrenginių priežiūros meistrą, turintį tinkamą kvalifikaciją ar specialias žinias ir įgūdžius, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333. Pramoginiam įrenginiui sumontuoti, demontuoti, atlikti jo nuolatinę priežiūrą tvarkomuoju dokumentu paskirti darbuotojus, turinčius tinkamą kvalifikaciją ar specialias žinias ir įgūdžius, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333. Tais atvejais, kai šis personalas tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių yra įgijęs kitoje valstybėje narėje, turi būti tai įrodantys dokumentai;“.
2.12. Pakeičiu 25.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„25.2. pramoginiam įrenginiui valdyti tvarkomuoju dokumentu paskirti pramoginio įrenginio savininko nustatyta mokymo ir žinių patikrinimo tvarka išmokytą pramoginio įrenginio operatorių (kai reikia – ir operatoriaus padėjėją). Tais atvejais, kai šie darbuotojai reikiamų žinių ir įgūdžių yra įgiję kitoje valstybėje narėje, jie turi pateikti tai įrodančius dokumentus;“.
2.13. Pakeičiu 25.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
„25.12. vadovaujantis Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, ir Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-232/4-306 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatų patvirtinimo“, pranešti įgaliotai įstaigai, Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos apie pramoginio įrenginio avariją ir su pramoginio įrenginio naudojimu susijusius sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus, organizuoti avarijos padarinių lokalizavimą, likvidavimą ir tyrimą;“.
2.14. Pakeičiu 27 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
2.15. Pakeičiu 27.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.16. Pakeičiu 27.10 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.17. Pakeičiu 30.13 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.18. Pakeičiu 33.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.19. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.20. Pakeičiu 41.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.22. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip: