LIETUVOS AUDITORIŲ RŪMŲ PREZIDIUMO

NUTARIMAS

 

DĖL PAREIGŲ IR ATSAKOMYBĖS PASIDALIJIMO ATLIEKANT JUNGTINĮ FINANSINIŲ ATASKAITŲ AUDITĄ TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2017 m. spalio 20 d. 1.4-64.19.3.1

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatymo 37 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos auditorių rūmų prezidiumas nutaria:

tvirtinti Pareigų ir atsakomybės pasidalijimo atliekant jungtinį finansinių ataskaitų auditą tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

 

PREZIDENTAs                                                                                          Saulius Lapšinskas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos auditorių rūmų prezidiumo

2017 m. spalio 20 d.

nutarimu Nr. 1.4- 64.19.3.1

 

 

PAREIGŲ IR ATSAKOMYBĖS PASIDALIJIMO ATLIEKANT JUNGTINĮ FINANSINIŲ ATASKAITŲ AUDITĄ TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Pareigų ir atsakomybės pasidalijimo atliekant jungtinį finansinių ataskaitų auditą (toliau – jungtinis auditas) tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato atsakomybės ir pareigų pasidalijimo reikalavimus, taikomus auditoriams ir audito įmonėms, kai vienos audituojamos įmonės tą patį finansinių ataskaitų auditą atlieka kelios audito įmonės.

2.    Šis aprašas parengtas vykdant Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatymo (toliau – Audito įstatymas) reikalavimus.

3.    Šiame apraše vartojamos sąvokos:

3.1. jungtinis auditas – vienos audituojamos įmonės finansinių ataskaitų auditas, kurį vienu metu atlieka kelios audito įmonės;

3.2. kitos šiame apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos vartojamos Audito įstatyme.

 

II. PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ ATLIEKANT JUNGTINĮ AUDITĄ

 

4.    Jungtinį auditą atliekančių audito įmonių pagrindiniai partneriai turi susitarti dėl audito rezultatų ir pateikti bendrą auditoriaus išvadą remdamiesi Audito įstatymo 35 straipsnio 6 dalies nuostatomis.

5.    Auditoriaus išvadą pasirašo kiekvienos jungtinio audito įmonės pagrindinis partneris remdamasis Audito įstatymo 35 straipsnio 7 dalies nuostatomis.

6.    Jungtinį auditą atliekančios audito įmonės turi susitarti ir jungtinio audito sutartyje aiškiai apibrėžti jungtinio audito metu prisiimtas pareigas ir atsakomybę Audito įstatymo ir Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Jei atliekamas viešojo intereso įmonės auditas, jungtinio audito sutartį sudariusios audito įmonės turi laikytis Audito įstatymo 4 straipsnio 7 dalyje nustatyto reikalavimo.

7.    Kiekviena audito įmonė, kurios partneris pasirašo bendrąją auditoriaus išvadą, prisiima visišką atsakomybę už atlikto audito kokybę ir pareikštą auditoriaus nuomonę. Siekdama surinkti pakankamai tinkamų audito įrodymų auditoriaus nuomonei pagrįsti, kiekviena jungtinį auditą atliekanti audito įmonė turi parengti savo jungtinio audito strategiją, kurioje būtų nurodyti tokie dalykai:

-    audito įmonei priskirtos audito procedūros;

-    kitų jungtinį auditą atliekančių auditorių darbo peržiūra.

8.    Jungtinį auditą atliekančios audito įmonės turi susitarti dėl bendros jungtinio audito atlikimo tvarkos ir ją nurodyti jungtinio audito sutartyje. Šio Aprašo 1 priede pateiktas rekomenduojamas bendroje jungtinio audito atlikimo tvarkoje aptariamų dalykų, dėl kurių jungtinį auditą atliekančios įmonės turi susitarti, sąrašas.

9.    Planuodami audito darbą, jungtinį auditą atliekantys auditoriai turi glaudžiai bendradarbiauti, kad būtų apimtos visos audito sritys ir kad kuo mažiau dubliuotųsi audito darbai. Siekdami užtikrinti šio proceso efektyvumą, jungtinį auditą atliekantys auditoriai, prieš pradėdami audito darbą, turėtų parengti bendrą audito darbo atlikimo strategiją (1 priedas).

10.  Jei tarp auditorių arba audito įmonių, atliekančių jungtinį auditą, kyla nesutarimų dėl audito procedūrų, apskaitos taisyklių arba kokiu nors kitu teisės aktų nustatyto audito atlikimo klausimu, tokių nesutarimų priežastys paaiškinamos finansinių ataskaitų audito ataskaitoje.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11.  Šis Aprašas įsigalioja 2017 m. spalio 21 d.

 

 

 

SUDERINTA

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo

valdymo tarnybos prie Finansų ministerijos

2017 m. rugsėjo 22 d. raštu Nr. (7.4) D2-2686

 

 

__________________

 

 

 

Pareigų ir atsakomybės pasidalijimo atliekant

jungtinį finansinių ataskaitų auditą tvarkos

aprašas

1 priedas

 

Toliau pateikiami sąrašai yra rekomendacinio pobūdžio ir nebaigtiniai. Jungtinį auditą atliekančios audito įmonės juos gali papildyti naujais punktais arba išbraukti neaktualius punktus atsižvelgdamos į konkrečias jungtinio audito aplinkybes.

 

Rekomenduojami jungtinio audito sutartyje aptarti dalykai:

 

●  darbai, kuriuos turės atlikti kiekviena audito įmonė;

●  reikšmingumas planuojant ir atliekant auditą;

●  bendroji audito strategija;

●  reikšmingos sąskaitos, reikšmingos sandorių grupės ir reikšmingos informacijos atskleidimo tvarka;

●  rizikos vertinimas ir būtinų atlikti procedūrų pobūdis, atlikimo laikas ir apimtis (t. y. audito planas);

●  papildomos procedūros, kurias reikia atlikti peržiūrėjus kito (jungtinį auditą atliekančio) auditoriaus darbą;

●  vadovybės ar už valdymą atsakingų asmenų informavimas;

●  auditoriaus išvados forma ir turinys, įskaitant pagrindinius audito dalykus (jei juos reikia pateikti).

 

 

Bendra audito darbo atlikimo strategija:

 

●  nustatyti komunikavimo tvarką:

o    atvirai ir laiku dalytis informacija apie audito metu pastebėtus dalykus ir iškilusias problemas, siūlomus problemų sprendimo būdus ir įmonės atsaką į siūlomus sprendimus;

o suteikti prieigą prie visos su jungtiniu auditu susijusios informacijos, įskaitant galimybę pasikalbėti su audituojamos įmonės darbuotojais, vadovybe ir už valdymą atsakingais asmenimis;

o komunikuoti su trečiosiomis šalimis (pvz., teisininkų laiškai dėl svarbių bylinėjimųsi, kurie gali būti svarbūs visoms jungtinį auditą atliekančioms audito įmonėms) ir (arba) dalyvauti susitikimuose, neatsižvelgiant į pasidalintus audito darbus;

o susitarti dėl siūlomų svarbių klausimų sprendimų tvarkos prieš aptariant tokius pasiūlymus su audituojama įmone;

o apibrėžti komunikavimo su audituojama įmone būdą (pvz., kokios priemonės bus naudojamos);

o informuoti kitas jungtinį auditą atliekančias audito įmones apie priežiūros institucijos paimtus audito dokumentus peržiūrai ir nustatytus neatitikimus;

●  nustatyti atsakomybės per susitikimus (pvz., su akcininkais, už valdymą atsakingais asmenimis ir vadovybe) pasidalijimo tvarką;

●  nustatyti dokumentavimo tvarką dėl:

o dokumentų ir ataskaitų vadovybei bei priežiūros institucijoms rengimo;

o audito darbo dokumentų saugojimo;

●  nustatyti įmonės prašymų suteikti ne audito paslaugas (pvz., konsultavimas apskaitos klausimais) įgyvendinimo tvarką;

●  nustatyti sąskaitų išrašymo tvarką.