LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TERITORINIŲ POLICIJOS ĮSTAIGŲ AREŠTINIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. gruodžio 16 d. Nr. 5-V-1215

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo 4 straipsnio 4 dalimi:

1. T v i r t i n u Teritorinių policijos įstaigų areštinių vidaus tvarkos taisykles (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. kovo 27 d. įsakymą Nr. V-100 „Dėl Skiriamų maisto produktų vidutinių paros kiekių asmenims, laikomiems policijos komisariatų areštinėse, patvirtinimo“.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

 

 

 

Policijos generalinis komisaras                                                                     Renatas Požėla

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2022 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 5-V-1215

 

 

 

TERITORINIŲ POLICIJOS ĮSTAIGŲ AREŠTINIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS

 

 

 

I SKYRIUS BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Teritorinių policijos įstaigų areštinių vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatyme nustatytos kardomosios priemonės – suėmimo vykdymo tvarkos ir sąlygų įgyvendinimą, taip pat suimtųjų ir kitų suimtojo statuso neturinčių asmenų, kurie, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, gali būti laikomi teritorinių policijos įstaigų areštinėse (toliau – areštinėje laikomas asmuo), teisių ir laisvių apribojimo bei teisių ir pareigų realizavimo tvarką teritorinių policijos įstaigų areštinėse (toliau – policijos areštinė).

2.   Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Policijos areštinių apsaugos ir priežiūros instrukcijoje, patvirtintoje Lietuvos policijos generalinio komisaro 2015 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. 5-V-139 „Dėl Policijos areštinių apsaugos ir priežiūros instrukcijos patvirtinimo“, apibrėžtas sąvokas.

 

 

II SKYRIUS

POLICIJOS AREŠTINĖS PAREIGŪNŲ IR AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ SANTYKIAI

 

3. Policijos areštinės pareigūnų ir areštinėse laikomų asmenų tarpusavio santykiai, susiję su policijos areštinės pareigūnų tarnybinių pareigų atlikimu, grindžiami abipusės pagarbos principu.

4.   Policijos areštinės pareigūnams draudžiami bet kokio pobūdžio ryšiai su areštinėse laikomais asmenimis, nesusiję su tarnybinių pareigų atlikimu.

 

 

III SKYRIUS

ASMENŲ LANKYMASIS POLICIJOS AREŠTINĖSE

 

5. Asmuo, norintis gauti leidimą lankytis policijos areštinėje, apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui ar jo įgaliotam policijos pareigūnui pateikia rašytinį prašymą, kuriame turi būti nurodyta, kas (vardas, pavardė), kada (data, laikas), kokiu tikslu nori lankytis policijos areštinėje.

6. Leidimą lankytis policijos areštinėje asmeniui, išskyrus asmenį, kuris atvyko į pasimatymą su areštinėje laikomu asmeniu, įvertinęs galimas grėsmes policijos areštinėje laikomų asmenų apsaugos ir priežiūros organizavimui, suteikia apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jo įgaliotas policijos pareigūnas, įrašydamas rezoliuciją gauti leidimą lankytis policijos areštinėje pageidaujančio asmens rašytiniame prašyme.

7. Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jo įgaliotas policijos pareigūnas sprendimą dėl leidimo lankytis policijos areštinėje priima per tris darbo dienas nuo Taisyklių 5 punkte nurodyto rašytinio prašymo gavimo dienos.

8Asmeniui, kuris lankosi policijos areštinėje, fotografuoti ar filmuoti policijos areštinės apsaugos perimetrą ir inžinerines technines apsaugos priemones draudžiama.

 

 

IV SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ SUSITIKIMAI SU GYNĖJAIS

 

9Gynėjui susitikti su areštinėje laikomu jo ginamuoju leidžiama pateikus rašytinį prašymą, advokato orderį arba sprendimą dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos suteikimo, advokato ar jo padėjėjo pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

10. Rašytinis prašymas pateikiamas policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui ir įsegamas į areštinėje laikomo asmens bylą. Apie areštinėje laikomo asmens išvedimą susitikti su gynėju pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje. Gynėjo ir policijos areštinėje laikomo asmens susitikimas vyksta policijos areštinės apklausos kabinete be trečiųjų asmenų.

11. Areštinėje laikomam asmeniui susitikimo su gynėju metu leidžiama turėti su bylos tyrimu susijusius dokumentus ir užrašus. Po susitikimo daroma dalinė areštinėje laikomo asmens krata. Tai pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

 

 

V SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ LAIŠKŲ, PASIŪLYMŲ, PRAŠYMŲ (PAREIŠKIMŲ), PETICIJŲ IR SKUNDŲ PRIĖMIMAS, IŠSIUNTIMAS IR ATSAKYMŲ Į JUOS ĮTEIKIMAS, KOPIJAVIMO IR SPAUSDINIMO PASLAUGŲ IR INFORMACIJOS TEIKIMAS

 

12Areštinėje laikomo asmens parašytas ir išsiųsti skirtas laiškas, pasiūlymas, prašymas (pareiškimas), peticija ar skundas registruojamas Dokumentų valdymo informacinėje sistemoje ir apie registraciją pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinės sistemos areštinėje laikomo asmens kortelėje. Neveikiant policijos areštinių vidaus administravimo informacinei sistemai, apie išsiunčiamo laiško, pasiūlymo, prašymo (pareiškimo), peticijos ar skundo registracijos faktą pažymima asmenų laiškų, pasiūlymų, prašymų (pareiškimų), peticijų ar skundų priėmimo, išsiuntimo ir rašytinių atsakymų į juos įteikimo žurnale. Išsiuntus areštinėje laikomo asmens laišką, pasiūlymą, prašymą (pareiškimą), peticiją ar skundą, areštinėje laikomam asmeniui policijos areštinės pareigūnai pateikia laiško, pasiūlymo, prašymo (pareiškimo), peticijos ar skundo registracijos kortelę (1 priedas).

13Areštinėje laikomo asmens žodinis pasiūlymas, prašymas (pareiškimas), peticija ar skundas nagrinėjamas tik tais atvejais, kai jį galima išnagrinėti tuoj pat, nefiksuojant rašytiniuose dokumentuose. Kitais atvejais policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas paprašo, kad areštinėje laikomas asmuo pateiktų pasiūlymą, prašymą (pareiškimą), peticiją ar skundą raštu.

14Suimto asmens siunčiami laiškai, taip pat jo vardu gauti laiškai gali būti tikrinami Suėmimo vykdymo įstatymo 8 straipsnio 4 dalyje nustatytais atvejais. Su ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartimi dėl suimtojo siunčiamų laiškų, taip pat jo vardu gautų laiškų tikrinimo jis pasirašytinai supažindinamas iš karto, kai nutartis gaunama policijos areštinėje. Tokiais atvejais suimtieji siunčiamus vokus policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui pateikia neužklijuotus.

15. Areštinėse laikomų asmenų laiškai išsiunčiami adresatams, taip pat jų vardu gauti laiškai jiems įteikiami (jei asmuo yra policijos areštinėje) ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo laiško pateikimo ar gavimo dienos. Areštinėje laikomo asmens, kuris yra išvykęs iš policijos areštinės, vardu gauti laiškai yra išsiunčiami į žinomą jo buvimo vietą.

16. Areštinėje laikomo asmens vardu gautą laišką policijos pareigūnai asmeniui įteikia jam pasirašius asmenų laiškų, pasiūlymų, prašymų (pareiškimų), peticijų ar skundų priėmimo, išsiuntimo ir rašytinių atsakymų į juos įteikimo žurnale. Siekiant, kad areštinėse laikomiems asmenims nebūtų perduota jiems draudžiamų turėti daiktų, vokas prieš įteikiant areštinėje

 

laikomo asmens akivaizdoje atplėšiamas ir patikrinamas, neskaitant gauto laiško turinio.

 

17Jeigu areštinėje laikomas asmuo neturi vokų, rašymo priemonių ir popieriaus laiškams, pasiūlymams, prašymams (pareiškimams), peticijoms ar skundams, adresuotiems ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui, gynėjui, teismui, kurio žinioje yra byla, Seimo kontrolieriui, vidaus reikalų ministrui, policijos generaliniam komisarui, kitų valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnams ir valstybės tarnautojams, tarptautinėms institucijoms, surašyti ir jų prašo, apskrities vyriausiasis policijos komisariatas privalo aprūpinti jais areštinėse laikomus asmenis iš apskrities vyriausiojo policijos komisariato lėšų. Pašto išlaidos apmokamos iš policijos įstaigos lėšų.

18. Areštinėje laikomo asmens prašymu policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas organizuoja, kad būtų suteiktos dokumentų ar kitos rašytinės informacijos kopijų darymo arba areštinėje laikomo asmens nurodytoje interneto svetainėje ar pateiktoje elektroninėje laikmenoje esančios informacijos spausdinimo paslaugos. Šios paslaugos suteikiamos, vadovaujantis Atlyginimo už dokumentų teikimą dydžių apskaičiavimo ir atlyginimo už registro duomenų, registro informacijos, registrui pateiktų dokumentų ir (arba) jų kopijų, valstybės informacinių sistemų duomenų teikimą mokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. sausio 10 d. nutarimu
Nr. 45„Dėl Atlyginimo už dokumentų teikimą dydžių apskaičiavimo ir atlyginimo už registro duomenų, registro informacijos, registrui pateiktų dokumentų ir (arba) jų kopijų, valstybės informacinių sistemų duomenų teikimą mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, tik tada, kai už šias paslaugas sumokama. Policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas, dalyvaujant areštinėje laikomam asmeniui, susisiekia su jo nurodytu asmeniu, kuris turėtų sumokėti už nurodytas paslaugas, ir išsiaiškina, ar šis asmuo sutinka sumokėti už šias areštinėje laikomam asmeniui teiktinas paslaugas ir ar sutinka, kad jo kontaktinis telefono numeris, kuriuo policijos pareigūnai galėtų susisiekti derindami apmokėjimo už nurodytas paslaugas organizacinius klausimus, būtų nurodytas areštinėje laikomo asmens rašytiniame prašyme dėl dokumentų ar kitos rašytinės informacijos kopijų padarymo arba jo nurodytoje interneto svetainėje ar pateiktoje elektroninėje laikmenoje esančios informacijos išspausdinimo.

19. Taisyklių 18 punkte nustatyta tvarka įsitikinus, kad areštinėje laikomo asmens nurodytas asmuo sutinka apmokėti kopijavimo ir spausdinimo paslaugas, areštinėje laikomas asmuo policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui pateikia rašytinį prašymą dėl dokumentų ar kitos rašytinės informacijos kopijų padarymo arba jo nurodytoje interneto svetainėje ar pateiktoje elektroninėje laikmenoje esančios informacijos išspausdinimo. Šiame prašyme konkrečiai nurodoma, kiek ir kokių dokumentų ar kitos rašytinės informacijos arba konkrečioje interneto svetainėje ar elektroninėje laikmenoje esančios informacijos kopijų prašoma padaryti. Prašyme areštinėje laikomas asmuo taip pat nurodo už minėtą paslaugą sumokėsiančio asmens, su kuriuo policijos areštinėje dirbantys pareigūnai galėtų susisiekti derindami apmokėjimo už nurodytas paslaugas organizacinius klausimus, kontaktinį telefono numerį.

20. Policijos areštinės vadovo (jo nesant policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas, gavęs Taisyklių 19 punkte nurodytą prašymą, jį kartu su sąskaita faktūra dėl areštinėje laikomo asmens prašomos suteikti paslaugos apmokėjimo per vieną darbo dieną pateikia areštinėje laikomo asmens prašyme nurodytam asmeniui (perduoda šiam atvykus į policijos įstaigą ar persiunčia elektroninėmis priemonėmis). Areštinėje laikomo asmens prašyme nurodytas asmuo informuojamas, kad už paslaugą sumokėti būtina ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki areštinėje laikomo asmens išvykimo policijos areštinės. Jei iš areštinėje laikomo asmens prašyme nurodyto asmens laiku nesulaukiama apmokėjimą patvirtinančio dokumento (pristatyto atvykus į policijos įstaigą ar atsiųsto elektroninėmis priemonėmis), ši paslauga areštinėje laikomam asmeniui neteikiama (išskyrus Taisyklių 22 punkte nurodytą atvejį). Areštinėje laikomam asmeniui pateikiamas rašytinis atsakymas, kuriame nurodoma, dėl kokių priežasčių paslauga nebus suteikta.

 

21. Areštinėje laikomo asmens prašyme nurodytos dokumentų ar kitos rašytinės informacijos arba konkrečioje interneto svetainėje ar pateiktoje elektroninėje laikmenoje esančios informacijos kopijos padaromos per vieną darbo dieną nuo dokumento, patvirtinančio, kad už minėtas paslaugas sumokėta, gavimo.

22Jeigu areštinėje laikomas asmuo nori prie pasiūlymo, prašymo (pareiškimo), peticijos ar skundo pridėti dokumentų ar kitos rašytinės informacijos kopijų, tačiau nesulaukiama apmokėjimo iš areštinėje laikomo asmens nurodyto asmens, policijos areštinė privalo areštinėje laikomam asmeniui padaryti prašomų dokumentų ir kitos rašytinės informacijos kopijų, o šioms kopijoms padaryti panaudota pinigų suma išieškoma iš areštinėje laikomo asmens Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

23Areštinėje laikomas asmuo turi teisę policijos areštinei pateikti rašytinį prašymą gauti rašytinę informaciją apie jo laikymo policijos areštinėje tvarką ir sąlygas, teises, pareigas ir taikomus draudimus. Policijos areštinė per vieną dieną nuo šio prašymo gavimo pateikia areštinėje laikomam asmeniui jo prašomą rašytinę informaciją (lietuvių kalba arba areštinėje laikomo asmens gimtąja kalba, arba ta kalba, kurią jis supranta). Šiame Taisyklių punkte nurodyta informacija areštinėje laikomam asmeniui teikiama neatlygintinai.

 

 

VI SKYRIUS

PERDUODAMŲ DAIKTŲ PRIĖMIMAS IR ĮTEIKIMAS

 

24. Areštinėse laikomiems asmenims gali būti perduodami tokie patys daiktai ir reikmenys, kuriuos suimtiesiems leidžiama įsigyti ir turėti Lietuvos kalėjimų tarnybai prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžiose laisvės atėmimo vietų įstaigose, išskyrus maisto produktus. Areštinėse laikomiems asmenims galima su savimi turėti tik maisto produktų, įsigytų ir atsivežtų iš laisvės atėmimo vietų įstaigos.

25Asmuo, į policijos areštinę atnešęs perduodamų daiktų, pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir dviem egzemplioriais užpildo prašymą leisti perduoti daiktus areštinėje laikomam asmeniui (2 priedas).

26.   Perduodami daiktai policijos areštinėje priimami ir perduodami tik juos teisę turintiems gauti areštinėje laikomiems asmenims. Jei areštinėje laikomas asmuo neturi teisės gauti perduodamų daiktų, šie iš juos atnešusio asmens nepriimami.

27Perduodamus daiktus priima ir už jų patikrinimą atsako policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas ar šio pareigūno paskirtas perduodamų daiktų patikrinimą atliekantis pareigūnas.

28Priimant perduodamus daiktus, juos atnešusio asmens akivaizdoje patikrinama, ar nėra daiktų ir (ar) maisto produktų, kurių areštinėje laikomiems asmenims perduoti negalima. Rasti daiktai ir (ar) maisto produktai, kurių perdavimas negalimas, grąžinami juos atnešusiam asmeniui, tai įrašoma asmens pateiktame prašyme leisti perduoti daiktus areštinėje laikomam asmeniui (2 priedas). Perduodamų daiktų patikrinimą atlikęs policijos pareigūnas pasirašo asmens pateiktame prašyme leisti perduoti daiktus areštinėje laikomam asmeniui (2 priedas).

29. Pašto siunta perduodama areštinėje laikomam asmeniui, kurio vardu ji gauta, prieš tai jo akivaizdoje atidarius ir patikrinus, ar joje nėra daiktų, kurių perdavimas negalimas.

30. pašto įstaigų pašto siuntos nepriimamos, jeigu:

30.1. jos gautos areštinėse laikomų asmenų, kurie neturi teisės gauti pašto siuntų, vardu;

30.2. viena pašto siunta sveria daugiau kaip 15 kilogramų;

30.3. jos gautos asmenų, kurių nėra policijos areštinėje, vardu.

31Pašto siuntoje rasti greitai gendantys maisto produktai sunaikinami, kiti daiktai, kurių perdavimas negalimas, grąžinami siuntėjui, o nenustačius siuntėjo – perduodami kitam areštinėje laikomo asmens nurodytam asmeniui.

 

32Vienas asmens pateikto prašymo leisti perduoti daiktus areštinėje laikomam asmeniui (2 priedas) egzempliorius su žyma apie perduodamų daiktų priėmimą ir (ar) nepriėmimą atiduodamas jį pateikusiam asmeniui, o antrasis, pasirašytas areštinėje laikomo asmens, įsegamas į jo asmens bylą. Apie daiktų perdavimo faktą pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

33Jeigu perduodami daiktai nepriimami, policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas surašo tarnybinį pranešimą ir jame nurodo jų nepriėmimo priežastis. Pranešimas vėliau įsegamas į areštinėje laikomo asmens bylą.

34Nepriimti daiktai kartu su tarnybinio pranešimo apie jų nepriėmimo priežastis kopija grąžinami juos norėjusiam perduoti asmeniui. Apie perduodamų daiktų nepriėmimo faktą pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

35. Areštinėje laikomo asmens rašytiniu prašymu policijos areštinėje jo turimi nereikalingi daiktai perduodami jo prašyme įvardytam asmeniui.

 

 

VII SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ PASIMATYMAI SU GIMINAIČIAIS IR KITAIS ASMENIMIS

 

36. Areštinėse laikomų asmenų pasimatymus su giminaičiais ir kitais asmenimis organizuoja policijos areštinės vadovo (jo nesant policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas.

37. Asmuo, atvykęs pasimatyti su areštinėje laikomu asmeniu, policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, rašytinį prašymą, kuriame nurodo savo vardą ir pavardę, asmens statusą areštinėje laikomo asmens atžvilgiu, asmens, su kuriuo pageidauja pasimatyti, vardą ir pavardę. Jei pasimatymą suteikti atsisakoma, policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas surašo tarnybinį pranešimą, kuriame nurodo atsisakymo suteikti pasimatymą priežastis. Rašytinio prašymo suteikti pasimatymą ir tarnybinio pranešimo dėl atsisakymo suteikti pasimatymą kopijas už pasimatymų organizavimą atsakingas pareigūnas įteikia prašymą pateikusiam asmeniui. Apie atsisakymą leisti pasimatyti, nurodant atsisakymo priežastis, žodžiu informuojamas areštinėje laikomas asmuo. Apie pasimatymo suteikimą ar atsisakymo jį suteikti faktą pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

38. Pasimatymas nesuteikiamas:

38.1. asmenims, nepateikusiems dokumentų, patvirtinančių asmens tapatybę;

38.2. asmenims, kuriems ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio ar atliekančio prokuroro arba teismo, kurio žinioje yra byla, rašytiniu nurodymu neleidžiama pasimatyti su areštinėje laikomu asmeniu;

38.3. asmenims, kurie yra apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.

39Atvykę į pasimatymą asmenys yra informuojami apie Taisyklių 42 punkte nustatytus atvejus, kada gali būti nutraukiamas pasimatymas.

40.   Pasimatymai vyksta policijos areštinės pareigūnų akivaizdoje specialiose patalpose, įrengtose taip, kad pasimatyti atvykusio asmens ir areštinėje laikomo asmens fizinis kontaktas nebūtų galimas. Vieno pasimatymo metu pasimatyti su areštinėje laikomu asmeniu gali ne daugiau kaip du asmenys, neskaitant nepilnamečių vaikų. Pasimatyti atvykę asmenys ir areštinėje laikomas asmuo bendrauja telefonu.

41. Prieš pasimatymą ir po jo atliekama dalinė areštinėje laikomo asmens krata.

 

42.   Pasimatymo metu areštinėse laikomiems asmenims ir į pasimatymą atvykusiems asmenims draudžiama:

42.1. savavališkai išeiti pasimatymo suteikimo patalpų;

42.2. rūkyti;

42.3. šiukšlinti;

42.4triukšmauti, nepadoriai elgtis, įžeidinėti kitus pasimatyme dalyvaujančius asmenis ar policijos pareigūnus ar kitais būdais nepaisyti visuotinai pripažintų mandagumo ir etiško elgesio taisyklių;

42.5. gadinti pasimatymo patalpose esančius įrenginius, inventorių;

42.6. perduoti bet kokius daiktus ar reikmenis areštinėje laikomam asmeniui ar į pasimatymą atvykusiems asmenims;

42.7. bendrauti su kitose pasimatymo patalpose esančiais asmenimis.

43. Jeigu pasimatymo metu pasimatyti atvykęs asmuo ar areštinėje laikomas asmuo pažeidžia Taisyklių 42 punkte nustatytus reikalavimus, policijos areštinės pareigūnas juos įspėja. Tačiau jei pažeidimas pasikartoja ar padaromas naujas, policijos areštinės pareigūnas turi teisę nutraukti pasimatymą. Policijos areštinės pareigūnas, nutraukęs pasimatymą, surašo motyvuotą tarnybinį pranešimą policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui. Tarnybinis pranešimas įsegamas į areštinėje laikomo asmens bylą. Nutrauktas pasimatymas traktuojamas kaip įvykęs.

 

 

VIII SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ PASIVAIKŠČIOJIMAS

 

44. Policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas privalo užtikrinti, kad areštinėse laikomi asmenys galėtų kasdien pasivaikščioti gryname ore. Apie areštinėse laikomų asmenų išvedimą pasivaikščioti ar atsisakymą eiti pasivaikščioti pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

45.    Pasivaikščioti į saugomoje policijos areštinės teritorijoje įrengtus specialius pasivaikščiojimo kiemus areštinėje laikomi asmenys vedami laikantis Suėmimo vykdymo įstatymo 27 straipsnyje nustatytų asmenų laikymo atskirai reikalavimų.

46Pasivaikščioti vienu metu vedami visi vienoje kameroje esantys asmenys. Vedami pasivaikščioti asmenys turi būti apsirengę pagal metų laiką ir oro temperatūrą.

47Jei pasivaikščiojimo metu areštinėje laikomi asmenys bando žodžiu ar kitais būdais bendrauti su kituose pasivaikščiojimo kiemuose esančiais asmenimis, naudoja fizinį ar psichinį smurtą prieš kitus asmenis, įžeidinėja policijos pareigūnus, nevykdo teisėtų policijos areštinės pareigūnų reikalavimų, užpuola ar priešinasi policijos areštinės pareigūnams, pasivaikščiojimas šiems asmenims nutraukiamas ir jie grąžinami į policijos areštinės kamerą.

48Areštinėje laikomi asmenys, sergantys aktyvia tuberkulioze, pasivaikščioti vedami į atskirus pasivaikščiojimo kiemus. Ne rečiau kaip kartą per savaitę juose atliekama baigiamoji dezinfekcija. Areštinėje laikomi asmenys, sergantys kitomis užkrečiamosiomis lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, pasivaikščioti vedami atskirai nuo kitų asmenų. Sergantiesiems asmenims pasivaikščiojus, tą pačią dieną į šiuos pasivaikščiojimo kiemus kiti asmenys nevedami. Šių kiemų baigiamoji dezinfekcija atliekama kasdien.

 

 

IX SKYRIUS

SANTUOKOS SUDARYMAS POLICIJOS AREŠTINĖJE

 

49. areštinėje laikomo asmens santuokos policijos areštinėje organizavimą atsako policijos areštinės vadovo funkcijas atliekantis pareigūnas.

 

50Santuokos policijos areštinėje sudarymo laikas ir patalpos parenkamos taip, kad nebūtų sudaroma trukdžių policijos areštinės pareigūnams vykdyti kitas areštinėje laikomų asmenų apsaugos užtikrinimo funkcijas.

51Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jį pavaduojantis pareigūnas santuokos sudarymo metu gali leisti dalyvauti svečiams, jei nėra gautas areštinėje laikomo asmens ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio ar jį atliekančio prokuroro arba teismo, kurio žinioje yra byla, rašytinis nurodymas neleisti jam pasimatyti su konkrečiais santuokos sudarymo ceremonijoje planuojančiais dalyvauti asmenimis.

52. Policijos areštinės vadovo (jo nesant policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas ar kitas policijos areštinės pareigūnas, prieš įleisdamas į policijos areštinę į santuokos sudarymo ceremoniją atvykusius asmenis, patikrina jų asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, daiktus ir drabužius. Santuokos sudarymo ceremonijoje planuojantiems dalyvauti asmenims, atsisakiusiems pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ar leisti patikrinti daiktus ir drabužius, santuokos sudarymo ceremonijoje dalyvauti neleidžiama.

53Prieš santuokos sudarymo ceremoniją ir po jos atliekama visuminė areštinėje laikomo asmens krata, apžiūrimi drabužiai.

54Po santuokos sudarymo areštinėje laikomo asmens byloje įrašomi sutuoktinio vardas, pavardė, gimimo data. Areštinėje laikomo asmens byloje taip pat daromas įrašas, jeigu jis, sudarydamas santuoką, pasirinko sutuoktinio pavardę arba dvigubą pavardę. Įrašai asmens byloje patvirtinami apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato antspaudu.

 

 

X SKYRIUS

RELIGINIŲ APEIGŲ ATLIKIMAS POLICIJOS AREŠTINĖJE

 

55. Užtikrindami areštinėse laikomų asmenų teisę tenkinti savo religinius poreikius, policijos areštinės pareigūnai vadovaujasi Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymu.

56. Religinėms apeigoms atlikti policijos areštinėje, atsižvelgiant į dvasininkų rekomendacijas ir esamas galimybes, gali būti įrengiamos atitinkamos patalpos.

 

 

XI SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪRA

 

57Policijos areštinės bendruomenės slaugytojas atlieka funkcijas, numatytas Lietuvos medicinos normoje MN 129:2004 „Teritorinės policijos įstaigos areštinės medicinos punktas (kabinetas)“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. V-8 „Dėl Lietuvos medicinos normos MN 129:2004 „Teritorinės policijos įstaigos areštinės medicinos punktas (kabinetas)“ patvirtinimo“. Policijos areštinėje nesant bendruomenės slaugytojo pareigybės, asmens sveikatos priežiūrai įgyvendinti yra sudaromos sutartys su valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigomis.

58. Pirmąją medicinos pagalbą areštinėse laikomiems asmenims ūmios, gyvybei pavojingos ligos arba nelaimingo atsitikimo atveju privalo nedelsdami suteikti policijos areštinės darbuotojai.

59Jei areštinėje laikomam asmeniui reikalinga būtinoji medicinos pagalba, kurios suteikti policijos areštinėje nėra galimybių, ji gali būti teikiama specializuotame laisvės atėmimo vietų įstaigos sveikatos priežiūros padalinyje ar valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Areštinėje laikomą asmenį, kuris yra sulaikytas ar suimtas, gydant valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turi būti organizuojama jo apsauga.

60. Apie areštinėje laikomo asmens hospitalizavimą specializuotame laisvės atėmimo vietų įstaigos sveikatos priežiūros padalinyje ar valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo)

 

funkcijas atliekantis pareigūnas raštu informuoja ikiteisminį tyrimą atliekantį ar jam vadovaujantį prokurorą arba teismą, kurio žinioje yra byla.

 

61Areštinėje laikomam asmeniui privalo būti užtikrintas asmens sveikatos priežiūros specialisto skirtas medikamentinis gydymas. Jei policijos areštinėje nėra medicinos punkto, už tai, kad asmens sveikatos priežiūros specialisto skirti medikamentai asmeniui būtų pateikti laiku, atsako policijos areštinės vadovo (jo nesant policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas.

62.   Policijos areštinės bendruomenės slaugytojas ar kitas asmens sveikatos priežiūros specialistas, apžiūrėjęs nepilnametį suimtąjį, išvadą apie jo sveikatos būklę privalo pateikti ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui ar teismui.

63.   Policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje yra kaupiama informacija apie areštinėje laikomų asmenų apžiūras ir jiems suteiktą medicinos pagalbą. Neveikiant policijos areštinių vidaus administravimo informacinei sistemai, policijos areštinės bendruomenės slaugytojas ar kitas asmens sveikatos priežiūros specialistas pildo sveikatos priežiūros ir medicinos pagalbos suteikimo žurnalą (3 priedas).

 

 

XII SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ MATERIALINIS BUITINIS APRŪPINIMAS

 

64Policijos areštinės kameroje vienam asmeniui gyvenamojo ploto dydis negali būti mažesnis kaip 5 kvadratiniai metrai (sanitarinio mazgo plotas į bendrą gyvenamąjį plotą neįskaičiuojamas).

65Ne rečiau kaip kartą per savaitę areštinėse laikomiems asmenims turi būti suteikta galimybė pasinaudoti dušu. Naujai į policijos areštinę uždarytiems asmenims ar iš kitų laisvės apribojimo vietų atvykusiems asmenims, jei jie pageidauja, tą pačią dieną, o esant dideliam užimtumui ar šiems atvykus vakare (po 22 val.) – ne vėliau kaip kitą dieną turi būti sudaryta galimybė pasinaudoti dušu. Apie asmens išvedimą pasinaudoti dušu pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

66Areštinėse laikomi asmenys jų prašymu turi būti aprūpinti būtiniausiomis asmens higienos priemonėmis – muilu, tualetiniu popieriumi, dantų šepetėliu, dantų pasta, moterys – higieniniais įklotais.

67. Į policijos areštinę uždarytiems asmenims, vilkintiems teisėsaugos institucijų ar Lietuvos kariuomenės uniformą, prieš juos uždarant į kameras, iki to momento, kol jie bus aprūpinti asmeniniais drabužiais, policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas laikinai išduoda civilinius drabužius.

68Areštinėse laikomiems asmenims tiekiamas maistas turi būti subalansuotas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintas rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas.

69. Areštinėje laikomi asmenys maitinami 3 kartus per dieną (maitinimo intervalai, išskyrus miegui skirtą laiką, neturi viršyti 7 valandų). Nepilnamečiai maitinami 4 kartus per dieną (maitinimo grafikas sudaromas taip, kad tarpai tarp maitinimų būtų ne trumpesni kaip 3 ir ne ilgesni kaip 4,5 valandos). Valgiaraštį sudaro maistą tiekianti įmonė.

70Karštas maistas turi būti patiekiamas ne vėliau kaip per 2 valandas nuo jo paruošimo, įskaitant ir pristatymo laiką. Asmenims, kurie negali pavalgyti laiku, šiltas (pašildytas) maistas patiekiamas atskirai.

71. Jei ikiteisminio tyrimo veiksmai areštinėje laikomo asmens atžvilgiu atliekami policijos komisariate, kuriame nėra policijos areštinės, šis policijos komisariatas yra atsakingas už asmens pamaitinimą. Tokiu atveju asmuo policijos komisariate privalo būti pamaitintas arba turi būti organizuotas jo grąžinimas į policijos areštinę, iš kurios jis buvo atvežtas, iki areštinėje laikomų asmenų maitinimo joje laiko.

 

72Konvojuojant areštinėje laikomus asmenis iš policijos areštinės į kitą policijos įstaigą ikiteisminio tyrimo veiksmams atlikti, policijos areštinės pareigūnai privalo pasirašytinai informuoti konvojaus vyresnįjį, kada pagal policijos areštinės dienotvarkę asmeniui buvo pateiktas maistas ir kada asmuo turi būti maitinamas kitą kartą.

73. Areštinėse laikomi asmenys privalo laikytis asmens higienos, kamerose palaikyti tvarką ir švarą. Jų visų turimų daiktų svoris neturi viršyti 15 kilogramų (į leidžiamų turėti daiktų bendrąją masę neįskaičiuojama baudžiamosios bylos medžiaga).

74Paleidžiami iš policijos areštinių asmenys, kurie neturi artimųjų ar kitų asmenų, kurie galėtų pasirūpinti jų grįžimu į namus, bei su savimi neturintys lėšų, pateikę laisvos formos rašytinį prašymą policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekančiam pareigūnui, ir jam įvertinus prašyme įvardytus argumentus bei surašius tarnybinį pranešimą dėl paleidžiamo asmens grąžinimo į namus aplinkybių, aprūpinami viešojo transporto bilietais kelionei iki gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikos teritorijoje. Viešojo transporto bilietų nupirkimo procedūrą nustato policijos generalinis komisaras.

Paleidžiami neįgalūs asmenys, kurie neturi artimųjų ar kitų asmenų, kurie galėtų pasirūpinti jų grįžimu į namus, policijos ar specialios paslaugos teikėjo transportu parvežami į jų Lietuvos Respublikos teritorijoje esančią gyvenamąją vietą, o sergantys paleidžiami asmenys, kuriems reikalingos stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, – į viešąsias asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

 

75.   Paleidžiami iš policijos areštinių nepilnamečiai asmenys perduodami tėvams arba rūpintojams (globėjams). Apie nepilnamečio perdavimo tėvams faktą pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje.

 

 

XIII SKYRIUS

AREŠTINĖSE LAIKOMŲ ASMENŲ TRUMPALAIKĖS IŠVYKOS POLICIJOS AREŠTINĖS RIBŲ

 

76. Areštinėse laikomi asmenys, kuriems yra skirtas suėmimas, išvykti už policijos areštinės ribų turi teisę tik esant ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio ar jį atliekančio prokuroro arba teismo, kurio žinioje yra byla, rašytiniam sutikimui.

77. Areštinėje laikomam asmeniui gali būti leista išvykti už policijos areštinės ribų, jeigu pateikta:

77.1. areštinėje laikomo asmens artimojo ar kito asmens pranešimas apie areštinėje laikomo asmens sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio mirtį ir šių asmenų mirties liudijimas arba jo kopija;

77.2. valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigos išvada (pažyma) dėl areštinėje laikomo asmens sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio sunkios ligos, keliančios grėsmę ligonio gyvybei, patvirtinta šios įstaigos vadovo arba jį pavaduojančio asmens parašu ir valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigos antspaudu;

77.3.    savivaldybės kompetentingos institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis ekstremaliojo įvykio ar kito įvykio, padariusio didelės materialinės žalos areštinėje laikomam asmeniui ar jo sutuoktiniui, sugyventiniui arba artimiesiems giminaičiams, faktą.

78. Policijos areštinės pareigūnai, gavę Taisyklių 77 punkte nurodytus dokumentus, privalo nedelsdami žodžiu apie tai pranešti areštinėje laikomam asmeniui.

79.   Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jo įgaliotas policijos pareigūnas, prieš priimdamas sprendimą leisti areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės ribų, privalo įvertinti jo asmenybę ir šias aplinkybes:

79.1.   ar valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigos išvadoje (pažymoje) dėl areštinėje laikomo asmens sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio sunkios ligos yra pažymėta, kad ši liga yra sunki ir kelia grėsmę ligonio gyvybei;

 

79.2ar areštinėje laikomo asmens sutuoktinis ar sugyventinis arba artimieji giminaičiai, kuriems ekstremalusis įvykis ar kitas įvykis padarė didelės materialinės žalos, su areštinėje laikomu asmeniu palaiko socialinius ryšius;

79.3kaip areštinėje laikomas asmuo elgėsi laikymo policijos areštinėje metu, kokias nusikalstamas veikas padaręs jis įtariamas ar kaltinamas.

80. Priimdamas sprendimą leisti areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės teritorijos ribų, apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jo įgaliotas policijos pareigūnas, atsižvelgdamas į ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio ar jį atliekančio prokuroro arba teismo, kurio žinioje yra byla, rašytinį sutikimą ir nurodymą dėl apsaugos, skiria apsaugą (konvojų) ar palydą. Konvojus organizuojamas vadovaujantis asmenų konvojavimo tvarką reglamentuojančiais teisės aktais.

81Nusprendus leisti areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės ribų, įforminami šie dokumentai:

81.1. išvada dėl trumpalaikės išvykos policijos areštinės ribų suteikimo (4 priedas);

81.2. pažymėjimas apie leidimą areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės ribų (5 priedas).

82Sprendimas leisti areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės ribų priimamas ir Taisyklių 81 punkte nurodyti dokumentai įforminami per vieną dieną nuo dokumentų, nurodytų Taisyklių 77 punkte, pateikimo.

83.   Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui ar jo įgaliotam policijos pareigūnui priėmus sprendimą atsisakyti leisti areštinėje laikomam asmeniui išvykti už policijos areštinės ribų, surašoma išvada dėl atsisakymo suteikti trumpalaikę išvyką už policijos areštinės ribų (6 priedas) ir areštinėje laikomas asmuo su ja pasirašytinai supažindinamas tą pačią dieną.

84Apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas instruktuoja išvykstantį areštinėje laikomą asmenį apie elgesio taisykles už policijos areštinės ribų, įspėja dėl atsakomybės už nesugrįžimą nustatytu laiku ir paima iš jo rašytinį pasižadėjimą grįžti nustatytu laiku į policijos areštinę (7 priedas). Asmens sugrįžimą į policijos areštinę kontroliuoja policijos areštinės vadovo (jo nesant policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas.

85. Areštinėje laikomam asmeniui, kuris buvo išvykęs už policijos areštinės ribų nuobaudos dėl jo izoliavimo vykdymo metu, išvykos laikas įskaitomas į nuobaudos atlikimo laiką.

86Jeigu trumpalaikės išvykos metu areštinėje laikomas asmuo pabėgo nuo apsaugos (konvojaus), konvojaus vyresnysis privalo nedelsdamas apie tai pranešti apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato budėtojo funkcijas atliekančiam pareigūnui, o šis apie įvykį informuoja apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato viršininką ir organizuoja pabėgusio asmens paiešką.

 

 

XIV SKYRIUS

SKATINIMO PRIEMONIŲ IR NUOBAUDŲ SKYRIMAS IR VYKDYMAS

 

87. Skatinimo priemonių ir nuobaudų skyrimo suimtiesiems tvarką reglamentuoja Suėmimo vykdymo įstatymas.

88. Areštinėse laikomiems suimtiems asmenims už nepriekaištingą elgesį gali būti skiriamos Suėmimo vykdymo įstatymo 28 straipsnyje nurodytos skatinimo priemonės, o už Suėmimo vykdymo įstatyme nustatytų pareigų ir draudimų nevykdymą – Suėmimo vykdymo įstatymo 29 straipsnio 1 ir 3 punktuose nurodytos nuobaudos.

89Suėmimo vykdymo įstatyme nustatytas skatinimo priemones ir nuobaudas suimtiems asmenims savo nutarimu (8, 9 ir 10 priedai) turi teisę skirti apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato viršininkas arba jį pavaduojantis pareigūnas.

 

90Nutarimo dėl nuobaudos skyrimo kopija asmeniui įteikiama jo pasirašymo dieną. Nutarimo kopija pridedama prie areštinėje laikomo asmens bylos.

91Apie asmenims paskirtas skatinimo priemones ir nuobaudas pažymima policijos areštinių vidaus administravimo informacinėje sistemoje. Jei policijos areštinėje neveikia policijos areštinių vidaus administravimo informacinė sistema, tai įrašoma į asmenų skatinimo priemonių ir nuobaudų skyrimo registracijos žurnalą (11 priedas).

92. Kiekvieną asmenį, prieš skiriant jam nuobaudą, policijos areštinės vadovo (jo nesant – policijos areštinės (policijos komisariato) budėtojo) funkcijas atliekantis pareigūnas informuoja apie nusižengimą, kuriuo jis įtariamas, suteikiant galimybę paaiškinti pažeidimo aplinkybes raštu.

93.   Jei asmuo, kuris įtariamas nustatytų pareigų ir draudimų nevykdymu, atsisako pasiaiškinti raštu, šis atsisakymas įforminamas protokolu dėl asmens atsisakymo pasiaiškinti raštu (12 priedas).

94Asmenims, turintiems galiojančių nuobaudų, negalima skirti skatinimo priemonių, išskyrus panaikinti paskirtą nuobaudą prieš terminą. Nuobaudos naikinamos pradedant nuo pirmos galiojančios nuobaudos.

95Asmeniui, kuriam paskirtos Suėmimo vykdymo įstatymo 28 straipsnio 2 ir (ar) 3 punktuose nurodytos skatinimo priemonės arba Suėmimo vykdymo įstatymo 29 straipsnio 1 ir (ar) 3 punktuose nurodytos nuobaudos, perkėlus jį į kitą policijos areštinę, nurodytų skatinimo priemonių ir nuobaudų vykdymas tęsiamas. Taip pat šiame punkte nurodytų skatinimo priemonių ir nuobaudų vykdymas tęsiamas, kai asmuo grįžta į policijos areštinę po laikino išvykimo į laisvės atėmimo vietų įstaigą, jeigu skatinimo priemonė ar nuobauda nebuvo įvykdyta jam būnant laisvės atėmimo vietų įstaigoje.

96Laikas, kurį suimtas asmuo, atliekantis Suėmimo vykdymo įstatymo 29 straipsnio 3 punkte nurodytą nuobaudą dėl asmens izoliavimo, buvo perkeltas gydytis į specializuotą laisvės atėmimo vietų įstaigos sveikatos priežiūros padalinį ar valstybės arba savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigą, įskaitomas į nuobaudos atlikimo laiką.

97Suėmimo vykdymo įstatymo 32 straipsnio nustatytais atvejais, suimtam asmeniui gali būti taikomas laikinas izoliavimas (skiriamas nutarimu dėl asmens laikino izoliavimo, kol nėra apskrities vyriausiojo policijos komisariato (policijos komisariato) viršininko (13 priedas)).

_________________

part_9bc45cea73064dfe980cadb89b6b528d_end