KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PINIGINIŲ IŠMOKŲ SUIMTIESIEMS IR NUTEISTIESIEMS UŽ DARBINĖS VEIKLOS REZULTATUS APSKAIČIAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. gruodžio 17 d. Nr. V-394

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 131 straipsnio (2020 m. birželio 4 d. įstatymo Nr. XIII-3023 redakcija nuo 2022 m. sausio 1 d.) ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo 40 straipsnio (2020 m. birželio 4 d. įstatymo Nr. XIII-3025 redakcija nuo 2022 m. sausio 1 d.) nuostatomis ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nuostatų, įsigaliosiančių 2022 m. sausio 1 d., susijusių su užimtumo organizavimu, taikymo priemonių plano, patvirtinto Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2021 m. sausio 4 d. įsakymu Nr. V-3 „ Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nuostatų, įsigaliosiančių 2022 m. sausio 1 d., susijusių su užimtumo organizavimu, taikymo priemonių plano patvirtinimo“ 2.7-2.8 papunkčiais:

1. T v i r t i n u Piniginių išmokų suimtiesiems ir nuteistiesiems už darbinės veiklos rezultatus apskaičiavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Kalėjimų departamento direktoriaus 2005 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 4/07-260 „Dėl piniginių išmokų arešto, terminuoto laisvės atėmimo ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes atliekantiems nuteistiesiems skyrimo ir mokėjimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais.

3. N u s t a t a u, kad šiuo įsakymu patvirtintas Piniginių išmokų suimtiesiems ir nuteistiesiems už darbinės veiklos rezultatus apskaičiavimo tvarkos aprašas įsigalioja nuo 2022 m. sausio 1 d.

4. P a v e d u Kalėjimų departamento Veiklos organizavimo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti Kalėjimų departamentui pavaldžių laisvės atėmimo vietų įstaigų direktorius ir paskelbti šį įsakymą Kalėjimų departamento interneto puslapyje.

 

 

 

Direktorius                                                                                                    Virginijus Kulikauskas

 

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus 2021 m. gruodžio 17 d.

įsakymu Nr. V-394

 

 

PINIGINIŲ IŠMOKŲ SUIMTIESIEMS IR NUTEISTIESIEMS UŽ DARBINĖS VEIKLOS REZULTATUS APSKAIČIAVIMO tvarkOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Piniginių išmokų suimtiesiems ir nuteistiesiems už darbinės veiklos rezultatus apskaičiavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) pavaldžiose pataisos įstaigose (toliau – PĮ) ir tardymo izoliatoriuose (toliau – TI) suimtiesiems ir bausmę atliekantiems nuteistiesiems piniginių išmokų už darbinės veiklos rezultatus apskaičiavimo tvarką.

 

II SKYRIUS

APMOKĖJIMAS UŽ DARBINĘ VEIKLĄ

 

2. Už darbinės veiklos rezultatus, atsižvelgdama į šios veiklos sudėtingumą, apimtį ir veiklai atlikti skirtą laiką, PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojanti įstaiga nuteistiesiems ir suimtiesiems skiria pinigines išmokas.

3. Darbine veikla užsiimantiems suimtiesiems ir nuteistiesiems piniginės išmokos skiriamos iš Socialinės paramos nuteistiesiems fonde sukauptų lėšų.

4. Jeigu darbo rezultatų negalima apskaičiuoti konkrečiais rodikliais, suimtiesiems ir nuteistiesiems piniginė išmoka skiriama taikant valandinį tarifinį atlygį. Valandinį tarifinį atlygį nustato PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojančios įstaigos vadovai, taikydami koeficientus, kurie nustatomi pagal pareigybei keliamus reikalavimus (1 priedas). Darbo užmokesčio koeficiento vienetas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinto minimaliojo valandinio atlygio dydis. Valandinis tarifinis atlygis apskaičiuojamas atitinkamą koeficientą dauginant iš minimaliojo valandinio atlygio dydžio.

5. Suimtiesiems ir nuteistiesiems, dirbantiems nuolatinius konkrečios apimties ilgalaikius darbus, skiriama piniginė išmoka. Piniginę išmoką nustato PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojančios įstaigos vadovai, taikydami koeficientus, kurie nustatomi pagal darbų rūšis (2 priedas). Piniginės išmokos koeficiento vienetas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydis. Piniginė išmoka apskaičiuojama atitinkamą koeficientą dauginant iš minimaliosios mėnesinės algos dydžio.

6. Kai darbo rezultatus galima apskaičiuoti konkrečiais rodikliais, suimtiesiems ir nuteistiesiems taikomas vienetinis apmokėjimas už darbinę veiklą. Išdirbio normas ir įkainius už atlikto darbo ar pagamintos produkcijos vienetą nustato PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojančios įstaigos vadovai. Įkainis nustatomas valandinį tarifinį atlygį (1 priedas) dalijant iš valandinės išdirbio normos. Išdirbio norma yra geros kokybės produkcijos ar gaminio vieneto pagaminimo ar konkrečių veiksmų atlikimo kiekis, kurį suimtasis ar nuteistasis privalo pagaminti ar atlikti per nustatytąjį laiką. Įkainis taip pat gali būti nustatomas valandinį tarifinį atlygį (1 priedas) dauginant iš darbinės veiklos laiko normos, išreikštos valandomis. Laiko norma yra darbinės veiklos trukmė valandomis arba minutėmis, nustatyta produkcijai ar gaminiui pagaminti arba veiksmui atlikti normaliomis darbo sąlygomis.

7. Išdirbio normos gali būti keičiamos įdiegus organizacines ir technines darbo našumo didinimo priemones. Apie naujas išdirbio normas suimtiesiems ir nuteistiesiems pranešama ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų iki naujų išdirbio normų įsigaliojimo dienos.

8. Išdirbio normos gali būti mažinamos nekeičiant įkainio:

8.1. nuo 10 iki 20 procentų – neįgaliesiems;

8.2. iki 20 procentų – kitiems asmenims dėl jų sveikatos būklės, asmenims, sulaukusiems socialinio draudimo senatvės pensijos amžiaus, nepilnamečiams, nėščioms, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms moterims;

8.3. iki 30 procentų – visiems suimtiesiems ir nuteistiesiems, kai pradedama gaminti nauja produkcija, bet ne ilgiau kaip 4 mėnesius nuo naujos produkcijos gamybos pradžios.

9. Jeigu suimtasis ar nuteistasis ne dėl savo kaltės neįvykdo išdirbio normų, piniginė išmoka skiriama už faktiškai atliktą darbą. Šiuo atveju piniginė išmoka negali būti mažesnė kaip du trečdaliai suimtajam ar nuteistajam nustatyto valandinio tarifinio atlygio (išmokos). Neįvykdžius išdirbio normų dėl suimtojo ar nuteistojo kaltės, piniginė išmoka skiriama už faktiškai atliktą darbą.

10. Neįgaliesiems, kitiems asmenims dėl jų sveikatos būklės, nepilnamečiams, nėščioms, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms moterims, besimokantiems pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuojantiems aukštojoje mokykloje, dalyvaujantiems socialinės reabilitacijos programose asmenims PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojančios įstaigos vadovų sprendimu gali būti nustatytas ne visas darbo laikas. Taip pat ne visas darbo laikas gali būti nustatomas, kai PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojanti įstaiga neturi pakankamai darbo vietų suimtiesiems ar nuteistiesiems įdarbinti. Nustatant trumpesnį darbinės veiklos laiką, gali būti mažinamas savaitės darbo dienų skaičius arba trumpinama darbo diena (pamaina), arba daroma tiek viena, tiek kita. Asmenims, užsiimantiems darbine veikla ne visą darbo laiką, apmokama proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui.

11. Praktinio mokymo pagal profesinio mokymo programą metu už pirmąjį ir antrąjį mokymo mėnesius mokama 80 procentų, už kiekvieną tolesnį mėnesį iki mokymosi pabaigos – po 90 procentų valandinio tarifinio atlygio (išmoka).

 

III SKYRIUS

DARBINĖS VEIKLOS APMOKĖJIMAS UŽ PRODUKCIJĄ, PRIPAŽINTĄ BROKU

 

12. Už produkciją, pripažintą broku ne dėl ją pagaminusio suimtojo ar nuteistojo kaltės, mokama kaip už tinkamos produkcijos pagaminimą.

13. Už gaminių broką, atsiradusį ne dėl suimtojo ar nuteistojo kaltės, o dėl paslėpto apdirbamosios medžiagos defekto, kuris buvo pastebėtas gaminį jau priėmus, išmoka skiriama kaip už tinkamus gaminius.

14. Už gaminių broką, atsiradusį dėl suimtojo ar nuteistojo kaltės, išmoka skiriama pagal mažesnius įkainius, atsižvelgiant į produkcijos tinkamumo laipsnį.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. PĮ, TI arba nuteistųjų darbinę veiklą organizuojančios įstaigos vadovas privalo užtikrinti tinkamą Apraše nustatytų normų įgyvendinimą ir kontrolę.

_________________

 

 

Piniginių išmokų suimtiesiems ir

nuteistiesiems už darbinės veiklos

rezultatus apskaičiavimo tvarkos

aprašo 1 priedas

 

PAREIGYBEI KELIAMI REIKALAVIMAI IR VALANDINIAI TARIFINIAI ATLYGIAI

 

(Minimalaus valandinio atlygio dydžiais)

Eil.

Nr.

Reikalavimai pareigybei

Koeficientas

1.

Nereikalingi pradiniai profesiniai įgūdžiai

0,34

2.

Reikalingi pradiniai profesiniai įgūdžiai

0,39

3.

Reikalinga profesinė kvalifikacija ir darbo patirtis

0,47

4.

Reikalingas pagrindinis išsilavinimas, profesinė kvalifikacija, darbo patirtis

0,59

 

___________________

 

 

Piniginių išmokų suimtiesiems ir

Nuteistiesiems už darbinės veiklos

rezultatus apskaičiavimo tvarkos

aprašo 2 priedas

 

DARBINĖS VEIKLOS RŪŠYS IR IŠMOKOS

 

(Minimalios mėnesinės algos dydžiais)

Eil. Nr.

Darbinės veiklos rūšys

Koeficientas

1.

Ūkio darbai

0,34–0,43

2.

Atsakingi darbai

0,43–0,59

Pastabos:

1. Atsakingiems darbams priskiriami darbai, kuriems atlikti keliami specialūs kvalifikaciniai reikalavimai, būtina darbo patirtis ir kurie yra susiję su atsakomybe už tinkamą darbų atlikimą.

2. Konkretus koeficientas nustatomas atsižvelgiant į reikalavimus pareigybei, darbinės veiklos turinį ir sąlygas.

___________________