Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL SANKCIJŲ UŽ GELEŽINKELIŲ TRANSPORTO RINKOS REGULIUOTOJO SPRENDIMŲ NEVYKDYMĄ SKYRIMO IR ŠIŲ SANKCIJŲ DYDŽIO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2016 m. lapkričio 9 d. Nr. 1114
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekso 71 straipsnio 3 dalies 8 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamą Sankcijų už geležinkelių transporto rinkos reguliuotojo sprendimų nevykdymą skyrimo ir šių sankcijų dydžio nustatymo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).
2. Nustatyti, kad:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 1114
SANKCIJŲ UŽ GELEŽINKELIŲ TRANSPORTO RINKOS REGULIUOTOJO SPRENDIMŲ NEVYKDYMĄ SKYRIMO IR ŠIŲ SANKCIJŲ DYDŽIO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sankcijų už geležinkelių transporto rinkos reguliuotojo sprendimų nevykdymą skyrimo ir šių sankcijų dydžio nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato sankcijų už geležinkelių transporto rinkos reguliuotojo (toliau – rinkos reguliuotojas) sprendimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą (toliau – sankcijos) skyrimo ir sankcijų dydžio nustatymo tvarką.
II SKYRIUS
SANKCIJOS SKYRIMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
SANKCIJOS SKYRIMO PROCEDŪROS PRADĖJIMAS
3. Sankcijos skyrimo procedūra inicijuojama rinkos reguliuotojo pareigūnui nustačius, kad ūkio subjektas per rinkos reguliuotojo sprendime nurodytą terminą neįvykdė rinkos reguliuotojo sprendimo ar netinkamai jį įvykdė, ir surašius ir rinkos reguliuotojo vadovui ar jo įgaliotam asmeniui pateikus teikimą dėl sankcijos skyrimo (toliau – teikimas).
4. Teikimas turi būti surašytas ir rinkos reguliuotojo vadovui ar jo įgaliotam asmeniui pateiktas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo rinkos reguliuotojo sprendimo nevykdymo arba netinkamo vykdymo fakto nustatymo. Teikime nurodoma:
4.1. informacija apie ūkio subjektą, kuriam ketinama skirti sankciją (toliau – ūkio subjektas): juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas, kodas, buveinės adresas, kontaktiniai duomenys arba fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, paskutinis žinomas adresas arba deklaruotos gyvenamosios vietos adresas, kontaktiniai duomenys;
4.2. rinkos reguliuotojo sprendimas, už kurio nevykdymą ar netinkamą vykdymą siūloma skirti sankciją;
4.4. informacija apie žalos, kuri padaryta nevykdant ar netinkamai vykdant rinkos reguliuotojo sprendimą, dydį, jeigu žala padaryta;
4.7. siūloma sankcijos forma, jeigu siūloma skirti įspėjimą; sankcijos dydis, jeigu siūloma skirti baudą;
4.8. suinteresuotieji asmenys ir asmenys, kurių dalyvavimas būtinas klausimui dėl sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai) (toliau – kiti asmenys);
5. Rinkos reguliuotojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo teikimo gavimo priima sprendimą dėl sankcijos skyrimo procedūros pradėjimo ir Sankcijos skyrimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymo, kuriame nurodoma Komisijos sudėtis (pirmininkas ir nariai), Komisijos sekretorius, Komisijos posėdžio (toliau – posėdis) data, laikas ir vieta, posėdis viešas ar ne, asmenys, kviečiami dalyvauti posėdyje. Į Komisijos sudėtį neįtraukiamas rinkos reguliuotojo pareigūnas, surašęs teikimą.
6. Rinkos reguliuotojo pareigūnas, surašęs teikimą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Aprašo 5 punkte nurodyto sprendimo priėmimo registruotąja pašto siunta praneša ūkio subjektui apie pradėtą sankcijos skyrimo procedūrą, kartu pateikia teikimo ir Aprašo 5 punkte nurodyto sprendimo kopijas ir nustato terminą, ne trumpesnį kaip 14 darbo dienų nuo pranešimo gavimo, paaiškinimams pateikti. Apie posėdžio datą, laiką ir vietą ne vėliau kaip likus 10 darbo dienų iki šio posėdžio registruotąja pašto siunta pranešama asmenims, kurie kviečiami dalyvauti posėdyje, taip pat pranešama apie jų teisę iki posėdžio raštu pateikti įrodymus ir paaiškinimus, kurie reikšmingi klausimui dėl sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti.
7. Ūkio subjektas turi teisę ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki paaiškinimų pateikimo termino pabaigos pateikti rinkos reguliuotojui motyvuotą prašymą pratęsti terminą paaiškinimams pateikti. Gavus ūkio subjekto motyvuotą prašymą pratęsti paaiškinimų pateikimo terminą, rinkos reguliuotojo vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu terminas, per kurį ūkio subjektas įpareigotas pateikti paaiškinimus, pratęsiamas, tačiau ne ilgiau kaip 10 darbo dienų nuo pranešimo apie priimtą rinkos reguliuotojo vadovo ar įgalioto asmens sprendimą pratęsti paaiškinimų pateikimo terminą išsiuntimo.
8. Prašymą pratęsti paaiškinimų pateikimo terminą rinkos reguliuotojo vadovas ar įgaliotas asmuo turi išnagrinėti ir sprendimą dėl jo priimti per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią rinkos reguliuotojas gauna tokį prašymą. Apie sprendimą pratęsti paaiškinimų pateikimo terminą arba atsisakyti jį pratęsti ūkio subjektui rinkos reguliuotojas praneša registruotąja pašto siunta ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo. Ūkio subjektui pateikus prašymą pratęsti paaiškinimų pateikimo terminą, Aprašo 6 punkte nustatytas paaiškinimų pateikimo termino skaičiavimas sustabdomas, kol rinkos reguliuotojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo priims sprendimą dėl šio prašymo.
ANTRASIS SKIRSNIS
SANKCIJOS SKYRIMO KLAUSIMO NAGRINĖJIMAS posėdYJE
9. Sankcijos skyrimo klausimas nagrinėjamas posėdyje, kuriame dalyvauja ūkio subjektas ir (ar) jo įgaliotas atstovas, suinteresuotieji asmenys ir asmenys, kurių dalyvavimas būtinas klausimui dėl sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai), rinkos reguliuotojo pareigūnas, surašęs teikimą.
10. Ūkio subjekto ir (ar) jo įgalioto atstovo neatvykimas į posėdį netrukdo posėdyje nagrinėti sankcijos skyrimo klausimo tik tais atvejais, kai yra duomenų, kad ūkio subjektas tinkamai ir laiku informuotas apie posėdžio datą, laiką ir vietą, ir rinkos reguliuotojas negauna motyvuoto jo prašymo atidėti posėdį (toliau – prašymas). Komisija turi teisę atidėti posėdį, jeigu ūkio subjektas Komisiją informuoja apie tai, kad jis ir (ar) jo įgaliotas atstovas negalės atvykti į posėdį dėl objektyvių priežasčių, ir Komisija minėtas priežastis pripažįsta svarbiomis. Į posėdį kviestų suinteresuotųjų asmenų ar kitų asmenų neatvykimas netrukdo posėdyje nagrinėti sankcijos skyrimo klausimo.
11. Komisija posėdyje priima motyvuotą protokolinį sprendimą atidėti posėdį ir paskirti kito posėdžio datą, laiką ir vietą, jeigu:
11.1. gautas ūkio subjekto motyvuotas prašymas ir jame nurodytas ūkio subjekto ir (ar) jo įgalioto atstovo neatvykimo į posėdį priežastis Komisija pripažįsta svarbiomis;
11.2. į posėdį neatvyksta suinteresuotieji asmenys ir (ar) kiti asmenys, be kurių dalyvavimo negalima nagrinėti sankcijos skyrimo klausimo, ir Komisija nusprendžia juos pakviesti į kitą posėdį;
11.3. ūkio subjektas ir (ar) jo įgaliotas atstovas, kiti posėdyje dalyvaujantys asmenys posėdyje pateikia naujų įrodymų, kurie dėl objektyvių priežasčių negalėjo būti pateikti iki posėdžio ir kurie, Komisijos nuomone, dėl savo svarbos skiriant sankciją negali būti visapusiškai įvertinti ir išnagrinėti posėdyje.
12. Apie sprendimą atidėti posėdį Komisija praneša posėdyje dalyvaujantiems asmenims. Posėdyje nedalyvavusiam ūkio subjektui ir (ar) jo įgaliotam atstovui, suinteresuotiesiems asmenims, į posėdį kviestiems, tačiau neatvykusiems asmenims, taip pat asmenims, kuriuos nuspręsta kviesti į kitą posėdį, apie kito posėdžio datą, laiką ir vietą pranešama registruotąja pašto siunta ne vėliau kaip likus 10 darbo dienų iki šio posėdžio.
13. Posėdyje kviečiami dalyvauti ir savo paaiškinimus gali teikti suinteresuotieji asmenys ir kiti asmenys. Suinteresuotieji asmenys, kurie nėra kviečiami dalyvauti posėdyje, gali pateikti Komisijai prašymą leisti dalyvauti posėdyje. Sprendimą dėl suinteresuotųjų asmenų, kurie nebuvo kviečiami dalyvauti posėdyje, dalyvavimo posėdyje priima Komisija motyvuotu protokoliniu sprendimu.
14. Posėdis yra viešas, išskyrus tuos atvejus, kai siekiama apsaugoti valstybės, tarnybos, profesines ar komercines paslaptis arba fizinio asmens privatų gyvenimą. Sprendimą dėl posėdžio viešumo priima Komisija motyvuotu protokoliniu sprendimu posėdyje dalyvaujančių asmenų ar Komisijos iniciatyva.
15. Posėdis vyksta valstybine kalba. Asmuo, nesuprantantis valstybinės kalbos ar ja nekalbantis ir pageidaujantis, kad posėdis būtų verčiamas į jam suprantamą kalbą ir (ar) iš jos, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio pradžios privalo raštu pranešti Komisijai, kad būtinas vertimas, ir nurodyti, kokios kalbos vertėjo reikės. Tokiu atveju Komisija kviečia į posėdį vertėją. Asmuo, šiame punkte nustatyta tvarka Komisijai nepranešęs, kad būtinas vertėjas, vertėją kviečia savo iniciatyva ir už vertėjo suteiktas paslaugas sumoka savo lėšomis.
16. Posėdyje dalyvaujantis ūkio subjektas ir (ar) jo įgaliotas asmuo turi teisę pateikti paaiškinimus, apklausti posėdyje dalyvaujančius liudytojus, ekspertus, specialistus, taip pat siūlyti savo liudytojus, ekspertus, specialistus, teikti kitus įrodymus. Jeigu posėdyje dalyvaujantys asmenys pateikia naujų įrodymų, ūkio subjektui ir (ar) jo įgaliotam asmeniui suteikiama teisė nedelsiant su jais susipažinti ir pateikti savo paaiškinimus dėl jų ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio, kuriame pateikti nauji įrodymai.
17. Posėdis protokoluojamas. Posėdžio protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas (kai jo nėra, – Komisijos pirmininką pavaduojantis Komisijos narys), Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius. Posėdžio protokolas turi būti pasirašytas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po posėdžio. Posėdžio protokole nurodoma:
17.2. Komisijos pirmininko, Komisijos narių, rinkos reguliuotojo pareigūno, surašiusio teikimą, Komisijos sekretoriaus, posėdyje dalyvavusių asmenų vardai ir pavardės, pareigos;
17.4. posėdyje priimtas (-i) Komisijos protokolinis (-iai) sprendimas (-ai) (sustabdyti sankcijos skyrimo procedūrą, atnaujinti sankcijos skyrimo procedūrą, kreiptis į kitas valstybės institucijas ar asmenis dėl informacijos, kuri gali būti reikšminga nagrinėjant pažeidimą, gavimo, siūlyti skirti sankciją ar atsisakyti ją skirti), posėdyje dalyvavusių asmenų pareiškimai, paaiškinimai, nuomonės ir pasiūlymai.
18. Posėdyje dalyvaujantys asmenys turi teisę prašyti, kad į posėdžio protokolą būtų įrašytos aplinkybės, kurias jie laiko esminėmis svarstant klausimą dėl sankcijos skyrimo.
19. Komisija motyvuotu protokoliniu sprendimu sustabdo sankcijos skyrimo procedūrą, kai:
19.1. negalima nagrinėti sankcijos skyrimo klausimo, kol neišspręsta kita byla, nagrinėjama civiline, baudžiamąja ar administracine tvarka;
19.2. Komisija nusprendžia kreiptis į kitas valstybės institucijas ar asmenis prašydama pateikti informaciją, kuri gali būti reikšminga nagrinėjant pažeidimą;
20. Sustabdžius sankcijos skyrimo procedūrą, ūkio subjektas, suinteresuotieji asmenys turi teisę iki kito posėdžio pradžios pateikti rinkos reguliuotojui papildomus paaiškinimus ir įrodymus.
21. Komisija motyvuotu protokoliniu sprendimu atnaujina sankcijos skyrimo procedūrą savo iniciatyva arba suinteresuotųjų asmenų motyvuotu prašymu, kai pašalinamos ar išnyksta aplinkybės, dėl kurių ji sustabdyta.
22. Apie sprendimą sustabdyti ar atnaujinti sankcijos skyrimo procedūrą ūkio subjektui, suinteresuotiesiems asmenims ir kitiems asmenims pranešama registruotąja pašto siunta ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo sustabdyti ar atnaujinti sankcijos skyrimo procedūrą priėmimo, jeigu šie asmenys nedalyvavo posėdyje, ir kartu pateikiama posėdžio protokolo kopija arba išrašas.
23. Ūkio subjektas ir (ar) jo įgaliotas asmuo, suinteresuotieji asmenys ir asmenys, kurie buvo kviesti dalyvauti posėdyje ar kuriems buvo leista dalyvauti posėdyje, turi teisę susipažinti su rinkos reguliuotojo surinkta medžiaga, išskyrus medžiagą, kuri yra valstybės, tarnybos, komercinė ar profesinė paslaptis arba kurią atskleidus būtų pažeistas fizinio asmens privataus gyvenimo neliečiamumas ir kuri rinkos reguliuotojo vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu neteikiama.
24. Komisija, išnagrinėjusi sankcijos skyrimo klausimą, visus posėdžių protokolus ir visą su sankcijos skyrimu susijusią Komisijos turimą medžiagą (toliau – medžiaga dėl sankcijos skyrimo), taip pat ir Komisijos protokolinį sprendimą siūlyti skirti sankciją ar atsisakyti ją skirti, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo paskutinio posėdžio protokolo surašymo pateikia rinkos reguliuotojo vadovui ar jo įgaliotam asmeniui.
TREČIASIS SKIRSNIS
SANKCIJOS SKYRIMAS
25. Klausimas dėl sankcijos skyrimo turi būti išnagrinėtas ir sprendimas skirti ar atsisakyti skirti sankciją priimtas ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo Aprašo 5 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos, tačiau ne vėliau kaip per 5 metus nuo pažeidimo padarymo dienos (esant trunkamam pažeidimui, – nuo jo paaiškėjimo dienos).
26. Rinkos reguliuotojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas nuo medžiagos dėl sankcijos skyrimo gavimo priima vieną iš šių sprendimų:
27. Sprendimas atsisakyti skirti sankciją priimamas, jeigu:
28. Rinkos reguliuotojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę pratęsti sankcijos skyrimo terminą ne ilgiau kaip 6 mėnesiams, jeigu aplinkybės, dėl kurių sankcijos skyrimo procedūra sustabdyta, neišnyksta per Aprašo 25 punkte nustatytą 6 mėnesių terminą.
29. Priimdamas Aprašo 26 punkte nurodytą sprendimą, rinkos reguliuotojas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę nuspręsti perduoti medžiagą dėl sankcijos skyrimo, kad būtų išspręstas klausimas dėl atsakomybės, nustatytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse, Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme, taikymo. Šį sprendimą kartu su medžiaga dėl sankcijos skyrimo rinkos reguliuotojas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo perduoda kompetentingoms institucijoms ar pareigūnams.
291. Priimdamas Aprašo 26 punkte nurodytą sprendimą, rinkos reguliuotojas ar jo įgaliotas asmuo turi teisę nuspręsti perduoti medžiagą dėl sankcijos skyrimo, kad būtų išspręstas klausimas dėl atsakomybės, nustatytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, Lietuvos Respublikos administracinių teisės nusižengimų kodekse ir Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme, taikymo. Šį sprendimą kartu su medžiaga dėl sankcijos skyrimo rinkos reguliuotojas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo perduoda kompetentingoms institucijoms ar pareigūnams.
30. Rinkos reguliuotojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo, gavęs medžiagą dėl sankcijos skyrimo ir nustatęs, kad sankcijai ūkio subjektui skirti trūksta įrodymų, turi teisę grąžinti medžiagą dėl sankcijos skyrimo Komisijai ir duoti nurodymą Komisijai ją papildyti. Komisija, gavusi tokį nurodymą, klausimą dėl sankcijos skyrimo toliau nagrinėja Aprašo antrajame skirsnyje nustatyta tvarka.
III SKYRIUS
SankcijŲ DYDŽIO nustatymAS
32. Rinkos reguliuotojo vadovui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus sprendimą skirti sankciją, įspėjimas (žodinė pastaba arba rašytinis nurodymas) skiriamas, jeigu rinkos reguliuotojo sprendimo nevykdymas ar netinkamas vykdymas laikytinas mažareikšmiu pažeidimu. Skirdamas ūkio subjektui rašytinį nurodymą, rinkos reguliuotojas ar jo įgaliotas asmuo nustato protingą terminą rinkos reguliuotojo sprendimui įvykdyti.
33. Rinkos reguliuotojui priėmus sprendimą skirti sankciją – baudą, konkretus baudos dydis nustatomas atsižvelgiant į Kodekse nustatytas baudos ribas, įvertinus aplinkybes, nurodytas Kodekse, vadovaujantis Aprašo 34–36 punktų nuostatomis.
34. Jeigu nėra ūkio subjekto atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių, ūkio subjektui skiriamas minimalios ir maksimalios baudų vidurkis.
35. Baudos dydis mažinamas nuo minimalios ir maksimalios baudų vidurkio iki baudos minimumo, jeigu yra ūkio subjekto atsakomybę lengvinančių aplinkybių, arba didinamas nuo minimalios ir maksimalios baudų vidurkio iki baudos maksimumo, jeigu yra ūkio subjekto atsakomybę sunkinančių aplinkybių.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
37. Rinkos reguliuotojo vadovo ar jo įgalioto asmens arba Komisijos atitinkami sprendimai skirti ar atsisakyti skirti sankciją, atidėti posėdį, sustabdyti ar atnaujinti sankcijos skyrimo procedūrą, pratęsti pažeidimo nagrinėjimo terminą yra vieši, kiek tai nepažeidžia valstybės, tarnybos, komercinės ar profesinės paslapties arba fizinio asmens privataus gyvenimo apsaugos principų.
38. Ūkio subjektas, suinteresuotieji asmenys ir asmenys, kurių dalyvavimas būtinas klausimui dėl sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai), privalo pranešti Komisijai apie savo kontaktinių duomenų pasikeitimą klausimo dėl sankcijos skyrimo nagrinėjimo metu. Jeigu tokio pranešimo nėra, rinkos reguliuotojo vadovo ar jo įgalioto asmens arba Komisijos sprendimai ir Apraše nurodyta informacija minėtiems asmenims siunčiami Juridinių asmenų registre nurodytu minėtų asmenų buveinės adresu, išskyrus tuos atvejus, kai minėti asmenys nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba deklaruotos gyvenamosios vietos adresu.
39. Ūkio subjektas, suinteresuotieji asmenys ir asmenys, kurių dalyvavimas būtinas klausimui dėl sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai), Apraše nurodytus prašymus ir kitą informaciją gali pateikti raštu (įteikti tiesiogiai rinkos reguliuotojui, atsiųsti paštu arba rinkos reguliuotojo elektroninio pašto adresu).