TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2014 M. BIRŽELIO 18 D. ĮSAKYMO NR. 5-648 „DĖL TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS VIDAUS DARBO TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. liepos 28 d. Nr. 5-535
Tauragė
1. P a k e i č i u Tauragės rajono savivaldybės administracijos vidaus darbo tvarkos taisyklių, patvirtintų Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2014 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 5-648 „Dėl Tauragės rajono savivaldybės administracijos vidaus darbo tvarkos taisyklių patvirtinimo“, 6 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
2. N u r o d a u paskelbti šį įsakymą Teisės aktų registre ir Tauragės rajono savivaldybės interneto svetainėje.
Tauragės rajono savivaldybės
administracijos vidaus darbo tvarkos taisyklių
6 priedas
TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, DARBO APMOKĖJIMO SISTEMA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tauragės rajono savivaldybės administracijos darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo sistema (toliau – Sistema) nustato Tauragės rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – Darbuotojai), pareiginės algos pastoviosios dalies nustatymo kriterijus, pareiginės algos kintamosios dalies, priemokų, premijų mokėjimo tvarką ir sąlygas.
2. Darbuotojų darbo užmokesčio sudėtinės dalys nurodytos Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo (toliau – Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymas) 5 straipsnio 1 dalyje.
II SKYRIUS
PAREIGINĖS ALGOS PASTOVIOSIOS DALIES NUSTATYMAS
4. Savivaldybės administracijoje darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis nustatoma atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
5. Tiesioginis vadovas, atsižvelgdamas į Sistemos 4 punkte nustatytus kriterijus, Savivaldybės administracijos direktoriui teikia motyvuotą siūlymą pagal Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 3 ir 4 priedus nustatyti darbuotojui pareiginės algos pastoviąją dalį – koeficientą (atsižvelgiant į pareigybės lygį ir profesinio darbo patirtį, kuri apskaičiuojama sumuojant laikotarpius, kai buvo dirbamas analogiškas pareigybės aprašyme nustatytam tam tikros profesijos ar specialybės darbas arba vykdytos nustatytoms pareigybės aprašyme analogiškos funkcijos).
Darbuotojo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas sulygstamas darbo sutartyje.
6. Darbuotojai dokumentus, įrodančius profesinio darbo patirtį, įgytą kitose darbovietėse, pateikia Savivaldybės administracijos Juridiniam ir personalo skyriui, o seniūnijoje – seniūnijos seniūnui. Jei nepateikiami dokumentai, įrodantys darbuotojo profesinę darbo patirtį prieš tai buvusiose darbovietėse, atsižvelgiama į profesinę darbo patirtį, įgytą Savivaldybės administracijoje.
7. Savivaldybės administracijos A ir B lygio specialistų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas nustatomas pagal šiuos kriterijus:
7.1. atliekamos tik pareigybės aprašyme nustatytos funkcijos, o joms atlikti nereikalingi papildomi įgūdžiai, sprendimai savarankiškai nepriimami;
7.2. pareigybės aprašyme nustatytoms funkcijoms atlikti savarankiškai pasirenkamas būdas ar metodas, reikalingi papildomi įgūdžiai ir specialios žinios arba informacinių sistemų ir (ar) darbo vietų priežiūra;
8. C lygio kvalifikuotų darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas nustatomas pagal šiuos kriterijus:
9. Esant poreikiui įsteigti naują darbuotojo pareigybę Savivaldybės administracijoje arba, jei darbuotojui jau einant pareigas įvyksta struktūriniai pertvarkymai ar organizaciniai pokyčiai, pakinta darbuotojo funkcijų pobūdis arba kvalifikacija, arba atsiranda kitų aplinkybių, dėl kurių būtina iš naujo įvertinti darbuotojui nustatytą pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą (pasikeitus darbuotojų pareigybių skaičiui, profesinio darbo patirčiai), Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovas, vadovaudamasis šios Sistemos 4–8 punktais, parengia motyvuotą tarnybinį pranešimą ir teikia jį Savivaldybės administracijos direktoriui.
III SKYRIUS
PAREIGINĖS ALGOS KINTAMOSIOS DALIES MOKĖJIMO TVARKA IR SĄLYGOS
10. Darbuotojo pareiginės algos kintamosios dalies nustatymas priklauso nuo praėjusių metų veiklos vertinimo pagal darbuotojui nustatytas metines užduotis, pasiektus rezultatus ir jų vertinimo rodiklius. Atsižvelgiant į darbuotojo praėjusių metų veiklos vertinimą, pareiginės algos kintamosios dalies dydis gali siekti iki 40 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies.
11. Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovas, įvertinęs darbuotojo praėjusių metų veiklą:
11.1. labai gerai, – siūlo Savivaldybės administracijos direktoriui ne ilgiau kaip iki kito to darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo darbuotojui nustatyti pareiginės algos kintamąją dalį nuo 15 iki 40 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies, atsižvelgiant į tai, kokia apimtimi darbuotojas įvykdė nustatytas užduotis, kokia buvo šių užduočių atlikimo kokybė, kokius sutartus vertinimo rodiklius darbuotojas pasiekė (priklausomai nuo Savivaldybės administracijai skirtų asignavimų) ir gali siūlyti skirti premiją pagal darbo apmokėjimo sistemoje nustatytą tvarką ir dydžius;
11.2. gerai, – siūlo Savivaldybės administracijos direktoriui ne ilgiau kaip iki kito to darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo darbuotojui nustatyti pareiginės algos kintamąją dalį nuo 5 iki 14 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies, atsižvelgiant į tai, kokia apimtimi darbuotojas įvykdė nustatytas užduotis, kokia buvo šių užduočių atlikimo kokybė, kokius sutartus vertinimo rodiklius darbuotojas pasiekė (priklausomai nuo Savivaldybės administracijai skirtų asignavimų);
11.3. patenkinamai, – siūlo Savivaldybės administracijos direktoriui ne ilgiau kaip iki kito to darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo darbuotojui nenustatyti pareiginės algos kintamosios dalies;
11.4. nepatenkinamai, – siūlo Savivaldybės administracijos direktoriui ne ilgiau kaip iki kito to darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo darbuotojui nustatyti mažesnį pareiginės algos koeficientą, tačiau ne mažesnį, negu Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 3 ir 4 priede tai pareigybei pagal profesinę darbo patirtį numatytas minimalus pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas, ir gali sudaryti su darbuotoju rezultatų gerinimo planą (pagal Darbo kodekso 57 straipsnio 5 dalį), kurio vykdymas įvertinamas ne anksčiau kaip po 2 mėnesių.
12. Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovas gali siūlyti nustatyti naujai priimamam darbuotojui, pasibaigus išbandymo terminui, taip pat darbuotojui grįžus iš vaiko priežiūros atostogų pareiginės algos kintamąją dalį, bet ne didesnę kaip 20 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies ir ne ilgiau kaip iki kito to darbuotojo kasmetinio veiklos vertinimo, atsižvelgiant į:
13. Darbuotojų, kurių pareigybės priskiriamos D lygiui, pareiginės algos kintamoji dalis nenustatoma.
14. Darbuotojų pareiginės algos kintamoji dalis nustatoma Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.
IV SKYRIUS
PRIEMOKŲ, PREMIJŲ MOKĖJIMAS
16. Savivaldybės administracijos darbuotojams gali būti mokamos priemokos už:
16.1. papildomą darbo krūvį, kai yra padidėjęs darbų mastas, atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės;
16.3. už papildomų pareigų ar užduočių, nenustatytų pareigybės aprašyme ir suformuluotų raštu, vykdymą;
16.4. už darbą, esant nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų.
Priemokos už 16.1–16.3 papunkčiuose nurodytus atvejus gali siekti iki 30 procentų, o bendra priemokų ir pareiginės algos kintamosios dalies suma negali viršyti 60 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio. Priemoka už 16.4 papunktyje nurodytą atvejį gali siekti iki 20 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio.
17. Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovas, įvertinęs susidariusį papildomą darbuotojo darbo krūvį ar skiriamas papildomas pareigas ar užduotis, pateikia motyvuotą siūlymą (kartu su darbuotojo sutikimu arba prašymu) Savivaldybės administracijos direktoriui, siūlydamas nustatyti priemokos dydį, kurį prieš tai suderina su Savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterijos skyriaus vedėju (jo nesant – jo funkcijas atliekančiu valstybės tarnautoju), Juridinio ir personalo skyriaus darbuotoju (tvarkančiu personalą), o sprendžiant klausimus dėl priemokų skyrimo seniūnijų darbuotojams, motyvuotas siūlymas turi būti suderintas su Savivaldybės administracijos Finansų skyriumi ir seniūnijos vyriausiuoju buhalteriu.
Motyvuotame siūlyme turi būti konkrečiai nurodoma, už kokį papildomą darbo krūvį ar už kokių papildomų pareigų ar užduočių atlikimą siūloma skirti priemoką, nurodant konkretų terminą, bet ne ilgesnį nei iki biudžetinių metų pabaigos, išskyrus atvejus, kai mokamos priemokos už projektų, finansuojamų Europos Sąjungos lėšomis, įgyvendinimą jų įgyvendinimo laikotarpiu.
Už darbuotojams pavestų papildomų pareigų ar užduočių vykdymo kontrolę atsakingas Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovas, kuris, jeigu pablogėja tų darbuotojų darbo rezultatai arba jie nevykdo pavestų papildomų pareigų ar užduočių, Savivaldybės administracijos direktoriui teikia motyvuotą siūlymą dėl priemokų sumažinimo arba mokėjimo nutraukimo.
18. Motyvuotas siūlymas dėl priemokos skyrimo dokumentų valdymo sistemoje teikiamas tvirtinti administracijos direktoriui. Patvirtinus administracijos direktoriui, motyvuotas siūlymas nukreipiamas Juridiniam ir personalo skyriui ir Centralizuotos buhalterijos skyriui, seniūnijose – seniūnui. Juridinis ir personalo skyrius, seniūnijose – seniūnas parengia darbo sutarties pakeitimą dėl priemokos skyrimo.
19. Atsižvelgiant į Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovo motyvuotą siūlymą, suderintą su Savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterijos skyriaus vedėju, Juridinio ir personalo skyriaus darbuotoju (tvarkančiu personalą), seniūnijų – su Finansų skyriumi ir seniūnijos vyriausiuoju buhalteriu, Savivaldybės administracijos darbuotojams gali būti skiriamos premijos:
19.3. įgijus teisę gauti socialinio draudimo senatvės pensiją ir darbuotojo iniciatyva nutraukus darbo sutartį.
Kiekvienu atveju, nurodytu 19.1–19.3 papunkčiuose, premija gali būti skiriama ne daugiau kaip vieną kartą per metus neviršijant Savivaldybės administracijai darbo užmokesčiui skirtų lėšų. Premija negali viršyti darbuotojui nustatytos pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio.