LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PROFESINĖS REABILITACIJOS POREIKIO NUSTATYMO KRITERIJŲ, PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. balandžio 12 d. Nr. A1-280

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 23 straipsnio 1 dalimi ir Profesinės reabilitacijos išmokos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 413 „Dėl Profesinės reabilitacijos išmokos nuostatų patvirtinimo“, 10 punktu:

1. Tvirtinu Profesinės reabilitacijos poreikio nustatymo kriterijų, profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo ir finansavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. A1-302 „Dėl Profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo kriterijų aprašo ir Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo bei finansavimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

2.2. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. balandžio 28 d. įsakymą Nr. A1-114 „Dėl išvados dėl profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio formos patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

2.3. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. gegužės 31 d. įsakymą Nr. A1-159 „Dėl Reikalavimų profesinės reabilitacijos paslaugas teikiančioms įstaigoms aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;

2.4. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. sausio 6 d. įsakymą Nr. A1-3 „Dėl profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo asmenims, turintiems regos, klausos, intelekto, psichikos ar fizinę negalią, metodikos ir bendrųjų reikalavimų profesinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems teikiantiems specialistams patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. N u s t a t a u, kad:

3.1. šis įsakymas įsigalioja 2024 m. gegužės 1 d.;

3.2. iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos sudarytoms sutartims taikomos Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo bei finansavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-302 „Dėl Profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo kriterijų aprašo ir Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo bei finansavimo taisyklių patvirtinimo“, nuostatos, galiojusios sudarant sutartis.

4. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį.

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                      Monika Navickienė

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro 2024 m. balandžio 12 d.

įsakymu Nr. A1-280

 

PROFESINĖS REABILITACIJOS POREIKIO NUSTATYMO KRITERIJŲ, PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Profesinės reabilitacijos poreikio nustatymo kriterijų, profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo ir finansavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato profesinės reabilitacijos poreikio nustatymo kriterijus, profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo, profesinės reabilitacijos programos sustabdymo, atnaujinimo, pratęsimo ir nutraukimo bei profesinės reabilitacijos paslaugų finansavimo tvarką.

2Teikiamų profesinės reabilitacijos paslaugų įgyvendinimą organizuoja ir koordinuoja Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba).

3Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančias ir reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas (toliau – Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos) Aprašo 13.1, 13.3, 13.513.6 papunkčiuose numatytoms paslaugoms teikti atrenka Užimtumo tarnyba, o profesinio orientavimo ir konsultavimo paslaugas teikia Užimtumo tarnyba arba šioms paslaugoms teikti Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančias įstaigas atrenka Užimtumo tarnyba. Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos atrenkamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu. Atrinktų Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančių įstaigų sąrašas skelbiamas Užimtumo tarnybos interneto svetainėje (nurodant įstaigos pavadinimą ir veiklos adresą, teikiamų profesinės reabilitacijos paslaugų pavadinimą).

4Profesinio mokymo ir (ar) neformaliojo suaugusiųjų švietimo paslaugas (toliau – Mokymo paslaugos), nurodytas Aprašo 13.4 papunktyje, teikia profesinio mokymo ir (ar) neformaliojo suaugusiųjų švietimo teikėjas (toliau – Mokymo teikėjas), kurį pasirenka pats profesinės reabilitacijos programos dalyvis (toliau Programos dalyvis) iš Užimtumo tarnybos interneto svetainėje paskelbto Profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo teikėjų vykdomų profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų sąrašo, sudaromo Užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-348 „Dėl Užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, 12 punkte nustatyta tvarka (toliau – Mokymo programų sąrašas). Mokymo teikėjas profesinį mokymą gali vykdyti pagal formaliojo profesinio mokymo programas, jei jis turi formaliojo profesinio mokymo licenciją, suteikiančią teisę vykdyti Licencijų registre juridiniam ar fiziniam asmeniui įrašytas formaliojo profesinio mokymo programas ar jų modulius, ir pagal neformaliojo profesinio mokymo programas, o neformalųjį suaugusiųjų švietimą – pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo programas, jeigu jis atitinka Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 2 straipsnio 4 dalį ir yra registruotas Švietimo ir mokslo institucijų registre.

5Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme ir Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatyme.

 

II skyrius

PROFESINĖS REABILITACIJOS POREIKIO NUSTATYMO KRITERIJAI

 

6.  Profesinės reabilitacijos poreikis nustatomas asmenims, kurie:

6.1. turi nustatytą sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygį ar 45 procentų ar mažesnį dalyvumo lygį (iki 2023 m. gruodžio 31 d. nustatytą 45 procentų ar mažesnį darbingumo lygį) arba turi nustatytą neįgalumo lygį ar 55 procentų ar mažesnį dalyvumo lygį (iki 2023 m. gruodžio 31 d. nustatytą 55 procentų ar mažesnį darbingumo lygį) ir turi psichikos ir (ar) elgesio sutrikimų;

6.2. yra darbingo amžiaus;

6.3. turi motyvaciją dalyvauti profesinėje reabilitacijoje;

6.4. nedalyvavo profesinės reabilitacijos programoje per paskutinius 3 metus, išskyrus atvejus, kai dėl sveikatos būklės jie negali dirbti pagal įgytą kvalifikaciją ir (ar) kompetenciją;

6.5. neserga sunkia, greitai progresuojančia, nepagydoma liga, kai profesinė reabilitacija ir darbas negalimi;

6.6. paūmėjus ligai, neturi paskirtų griežtų gydymo režimo apribojimų, išskyrus asmenis, kuriems paskirtos priverčiamosios medicinos priemonės – ambulatorinis stebėjimas pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.

7Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra) priima sprendimą dėl asmenų, atitinkančių visus Aprašo
6.1–6.6 papunkčiuose nustatytus kriterijus, profesinės reabilitacijos poreikio ir jį pateikia Užimtumo tarnybai Agentūros ir Užimtumo tarnybos duomenų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis bei tvarka.

 

IiI SKYRIUS

INDIVIDUALAUS PROFESINĖS REABILITACIJOS PLANO IR SUTARTIES DĖL PROFESINĖS REABILITACIJOS TEIKIMO SUDARYMAS

 

8.  Užimtumo tarnyba įvertina asmens, kuriam nustatytas profesinės reabilitacijos paslaugų poreikis, kuris yra užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje kaip bedarbis ar užimtas asmuo ir kuris pageidauja dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje, socialinę padėtį, išsiaiškina, ar jis turi socialinių problemų (susijusių su gyvenimo sąlygomis, finansine ir šeimine padėtimi ir pan.), trukdančių sėkmingai įsitraukti į darbo rinką, ir, jei turi, kokia jo motyvacija bei gebėjimai šias problemas spręsti savarankiškai. Užimtumo tarnyba Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka įvertina duomenis apie jo išsilavinimą, darbo patirtį, darbo netekimo priežastis, jam žinomus darbo paieškos būdus, pageidaujamo darbo pobūdį ir sąlygas.

9Užimtumo tarnyba su asmeniu sudaro Užimtumo tarnybos direktoriaus patvirtintos formos individualų profesinės reabilitacijos planą (toliau – Planas), kuriame numato reikalingas Aprašo 13.113.6 papunkčiuose nurodytas profesinės reabilitacijos paslaugas.

10Užimtumo tarnyba su asmeniu ir Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančia įstaiga sudaro Užimtumo tarnybos direktoriaus patvirtintos formos sutartį dėl profesinės reabilitacijos teikimo (toliau – Sutartis). Sutartyje privalo būti nurodyta Programos dalyvio dalyvavimo profesinės reabilitacijos programoje pradžios data.

11Esant poreikiui, suderinus su Programos dalyviu ir atsižvelgus į Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos pasiūlymus dėl profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo, Planas gali būti keičiamas. Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos ir Mokymo teikėjai Užimtumo tarnybai Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka teikia informaciją apie suteiktų profesinės reabilitacijos paslaugų rezultatus (nurodomas Programos dalyvio vardas, pavardė, gimimo data, suteikta profesinės reabilitacijos paslauga, jos suteikimo pradžios ir pabaigos data, suteiktos profesinės reabilitacijos paslaugos rezultatas ir rekomendacijos dėl tolesnių profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo poreikio).

12.  Planuojant profesinės reabilitacijos paslaugų teikimą, turi būti siekiama, kad šios paslaugos būtų teikiamos ne rečiau kaip kas 3 darbo dienas.

 

IV SKYRIUS

PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGų TEIKIMAS

 

I SKIRSNIS

PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGOS

 

13.  Gali būti teikiamos šios profesinės reabilitacijos paslaugos:  

13.1.  profesinių gebėjimų įvertinimas asmens psichosocialinių profesinių savybių ir (ar) funkcinio pajėgumo (fizinių savybių, reikalingų darbui) bei galimybių dirbti įvertinimas;

13.2profesinis orientavimas ir konsultavimas konsultavimas profesinio kryptingumo, tinkamumo, profesinės karjeros planavimo klausimais, informavimas apie mokymo ir įsidarbinimo galimybes, praktinis profesinių gebėjimų išbandymas, pagalba asmeniui renkantis ar keičiant profesiją, atsižvelgiant į individualias jo savybes (interesus, gebėjimus, polinkius), konkrečių profesijų ypatumus bei mokymosi ir darbo galimybes, situaciją darbo rinkoje;

13.3.  darbinių gebėjimų atkūrimas arba naujų darbinių gebėjimų ugdymas prarastų darbinių gebėjimų, reikalingų darbui, atkūrimas ir esamų, bet nepakankamų darbinių gebėjimų, reikalingų darbui, lavinimas ir (ar) naujų ugdymas socialinio, psichologinio, reabilitacijos, darbo imitavimo (darbinių gebėjimų atkūrimo ir (ar) lavinimo, atkartojant realų darbo procesą aplinkoje, artimoje realiai darbo vietai, atitinkamomis priemonėmis ir įranga) bei kitomis poveikio priemonėmis;

13.4mokymo paslaugos profesinis mokymas pagal formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo programas ir neformalusis suaugusiųjų švietimas pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo programas;

13.5palydėjimas mokymo paslaugų teikimo metu pagalba asmeniui dalyvaujant mokymosi procese, atsižvelgiant į individualius jo poreikius;

13.6darbo funkcijų pritaikymas darbo užduočių ar procesų peržiūrėjimas ir pertvarkymas, pritaikant darbo funkcijas pagal asmens gebėjimus, pritaikytų darbo funkcijų aprašymas.

 

II SKIRSNIS

PROFESINIŲ GEBĖJIMŲ ĮVERTINIMAS

 

14Programos dalyvio profesinių gebėjimų įvertinimą sudaro:

14.1bendrųjų darbinei veiklai reikalingų psichosocialinių savybių įvertinimas;

14.2bendrųjų funkcinio pajėgumo gebėjimų (fizinių savybių, reikalingų darbui), funkcinių gebėjimų, profesinių gebėjimų ir įgūdžių įvertinimas;

14.3specifinių savybių ir (ar) gebėjimų įvertinimas.

15Profesinių gebėjimų įvertinimo paslauga teikiama visiems Programos dalyviams.

16Vertinant Programos dalyvio bendrąsias darbinei veiklai reikalingas psichosocialines savybes, išsiaiškinama, kokia yra jo psichoemocinė būklė ir kokie galimi pažintinių funkcijų (dėmesio, suvokimo, atminties, mąstymo ir kt.) sutrikimai, psichologinio pobūdžio trukdžiai (jei Programos dalyvis – fizinę negalią turintis asmuo, vertinami jo elgesio ypatumai (sutrikimai), emocijų sutrikimai, asmenybės, psichofiziologiniai ypatumai, jei Programos dalyvis – psichikos negalią turintis asmuo, – jo mąstymo, dėmesio, suvokimo, emocijų ir nuotaikų, nerimo sutrikimai, stigma, o jei Programos dalyvis – sutrikusio intelekto asmuo, – jo elgesio ir emocijų sutrikimai).

17Vertinant Programos dalyvio bendruosius funkcinio pajėgumo gebėjimus (fizines savybes, reikalingas darbui), funkcinius gebėjimus, profesinius gebėjimus ir įgūdžius, išsiaiškinama jo:

17.1kūno padėties išlaikymo (pvz.: sėdėjimo, stovėjimo), judumo ir (ar) kūno padėties keitimo (pvz.: ėjimo, lipimo) gebėjimai, kūno dalių (pvz.: liemens, rankų) judesiai, kompleksinės fizinės savybės (pvz.: kėlimo, nešimo);

17.2apribojimai ir galimybės atkurti profesinius gebėjimus dirbti pagal turimą kvalifikaciją ar kompetenciją (-as), turimą darbo patirtį ar darbinius įgūdžius arba įgyti norimą profesinę kvalifikaciją ar kompetenciją (-as), darbo patirties ar darbinių įgūdžių, aplinkybės, dėl kurių jam galima (negalima) teikti profesinės reabilitacijos paslaugas (psichikos negalią turinčio Programos dalyvio psichikos sveikatos būklė vertinama papildomai). Atliekant tokį vertinimą, nustatomi Programos dalyvio profesinės veiklos trukdžiai (mąstymo, dėmesio, suvokimo, emocijų ir nuotaikų, nerimo, psichomotorikos (pvz., dėl šalutinio vaistų poveikio) sutrikimai) bei atkryčio rizika;

17.3galimybės atkurti profesinius gebėjimus dirbti pagal turimą kvalifikaciją ar
kompetenciją (-as), turimą darbo patirtį ar darbinius įgūdžius arba įgyti norimą kvalifikaciją ar
kompetenciją (-as), darbo patirties ar darbinių įgūdžių, jam atliekant praktines profesinio mokymo užduotis aplinkoje, artimoje realiai darbo vietai.

18Vertinant Programos dalyvio specifines savybes ir (ar) gebėjimus, nustatoma:

18.1regos negalią turinčio Programos dalyvio – orientacijos ir mobilumo, skaitymo ir rašymo Brailio raštu, funkcinio regėjimo (regėjimo aštrumas iš toli ir (ar) arti, spalvų skyrimas ir pan.), lytos, girdimojo dėmesio, girdimosios atminties gebėjimai;

18.2klausos negalią turinčio Programos dalyvio – sakytinės, rašytinės kalbos, gestų kalbos, skaitymo iš lūpų, funkcinės klausos (garso skyrimas, kalbos skyrimas ir pan.), vaizdinės atminties gebėjimai;

18.3sutrikusio intelekto Programos dalyvio – savipriežiūros, darbo santykių suvokimo, sprendimų priėmimo, bendravimo normų laikymosi, savisaugos, drausmės laikymosi, instrukcijų laikymosi, orientavimosi laike gebėjimai;

18.4psichikos negalią turinčio Programos dalyvio – dienos režimo laikymosi, santykių užmezgimo, tarpasmeninio bendravimo, streso, krizės ir kitų psichologinių problemų įveikos, savipriežiūros, rūpinimosi savo sveikata gebėjimai;

18.5fizinę negalią turinčio Programos dalyvio – trumpalaikės atminties, asociacinės (loginės) atminties, erdvinio mąstymo ir suvokimo, normų laikymosi, judėjimo naudojantis techninės pagalbos priemonėmis, judėjimo naudojantis transportu, persikėlimo, naudojimosi plaštaka tiksliems veiksmams atlikti gebėjimai;

18.6kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčio Programos dalyvio – kalbos, kalbėjimo ir kiti komunikacijos gebėjimai, o mokymosi sunkumų turinčio Programos dalyvio – skaitymo, rašymo, skaičiavimo įgūdžiai;

18.7reikalingos techninės pagalbos, darbo vietos ir mokymosi aplinkos pritaikymo priemonės, užtikrinančios kokybišką ir saugų paslaugų teikimą bei darbinę veiklą, atsižvelgiant į Programos dalyvio negalios pobūdį ir funkcinius gebėjimus.

19.  Profesinių gebėjimų įvertinimo paslaugos teikimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 3 darbo dienos.

 

III SKIRSNIS

PROFESINIS ORIENTAVIMAS IR KONSULTAVIMAS

 

20Profesinio orientavimo ir konsultavimo paslauga, teikiama pasibaigus profesinių gebėjimų įvertinimo etapui:

20.1informavimas apie profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei įsidarbinimo galimybes ir situaciją darbo rinkoje (paslaugą teikia Užimtumo tarnyba);

20.2konsultavimas profesinio kryptingumo, tinkamumo, profesinės karjeros planavimo klausimais ir pagalba renkantis ar keičiant profesiją (paslaugą teikia Užimtumo tarnyba arba Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinanti įstaiga);

20.3motyvacijos mokytis (dirbti) didinimas bei asmeninių savybių, reikalingų mokymuisi (darbui) stiprinimas (paslaugą teikia Užimtumo tarnyba arba Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinanti įstaiga).

21Programos dalyviui teikiant informavimo apie profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei įsidarbinimo galimybes ir situaciją darbo rinkoje paslaugą, jis informuojamas apie jo gebėjimus atitinkančias profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų
švietimo programas, nurodytas Mokymo programų sąraše, galimas įgyti kompetencijas bei įsidarbinimo galimybes pagal turimą ar planuojamą įgyti profesinę kvalifikaciją ar
kompetenciją (-as).

22Programos dalyvį konsultuojant profesinio kryptingumo, tinkamumo, profesinės karjeros planavimo klausimais ir teikiant jam pagalbą renkantis ar keičiant profesiją, jam padedama priimti galutinį sprendimą dėl tinkamos profesijos ir (ar) būsimos darbinės veiklos, kartu su juo numatomos jo profesinės karjeros galimybės. Teikiant šią paslaugą, Programos dalyvis konsultuojamas dėl konkrečios profesijos tinkamumo, atsižvelgiant į profesinius jo gebėjimus, individualias savybes (interesus, polinkius), mokymosi bei įsidarbinimo galimybes, atsižvelgiant į situaciją darbo rinkoje jo gyvenamojoje vietovėje, jo socialinės aplinkos ir kitus veiksnius, svarbius darbinei veiklai, išsiaiškinamos galimos jo mokymosi ar įsidarbinimo problemos ir numatomi jų sprendimo būdai.

23Programos dalyviui teikiant motyvacijos mokytis (dirbti) didinimo ir asmeninių savybių, reikalingų mokymuisi (darbui), stiprinimo paslaugą, jam padedama geriau suprasti savo stiprybes bei silpnybes, atskleisti asmeninius ir profesinius interesus, išsiaiškinti trukdžius, neleidžiančius būti aktyviam profesinėje veikloje, stiprinti motyvaciją įgyti profesinius gebėjimus atitinkančią profesiją ir dirbti.

24Profesinio orientavimo ir konsultavimo paslaugos teikimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 3 darbo dienos.

 

IV SKIRSNIS

DARBINIŲ GEBĖJIMŲ ATKŪRIMAS ARBA NAUJŲ DARBINIŲ GEBĖJIMŲ UGDYMAS

 

25Programos dalyvio darbiniai gebėjimai atkuriami arba ugdomi nauji darbiniai gebėjimai socialinio, psichologinio, reabilitacijos, darbo imitavimo bei kitomis poveikio priemonėmis, jei:

25.1.  Programos dalyvio darbiniai gebėjimai ir (ar) praktiniai įgūdžiai nepakankami pasirinktai profesijai įgyti ir (ar) būsimai darbinei veiklai atlikti;

25.2.  Programos dalyviui reikia pagalbos sprendžiant jo psichologines, socialines bei kitas problemas, trukdančias įgyvendinti individualius profesinės reabilitacijos tikslus ir (ar) atlikti būsimą darbinę veiklą.

26Socialinio poveikio priemonėmis atkuriami (lavinami) Programos dalyvio socialinės adaptacijos įgūdžiai, įgalinant jį savarankiškai spręsti socialines problemas, trukdančias jo darbinei veiklai, ir Programos dalyvio specifiniai gebėjimai: normų laikymasis, jei paslaugos teikiamos fizinę negalią turinčiam Programos dalyviui; dienos režimo laikymasis, santykių užmezgimas, jei paslaugos teikiamos psichikos negalią turinčiam Programos dalyviui; darbo santykių suvokimas, sprendimų priėmimas, drausmės ir instrukcijų laikymasis, jei paslaugos teikiamos intelekto sutrikimą turinčiam Programos dalyviui.

27Psichologinio poveikio priemonėmis Programos dalyviui padedama spręsti psichologines bei emocines problemas, trukdančias jo darbinei veiklai, atkuriamos (lavinamos) jo darbinei veiklai reikalingos bendrosios psichosocialinės savybės ir specifiniai gebėjimai: girdimasis dėmesys, girdimoji atmintis, jei paslaugos teikiamos regos negalią turinčiam Programos dalyviui; vaizdinė atmintis, jei paslaugos teikiamos klausos negalią turinčiam Programos dalyviui; asociacinė (loginė) ir trumpalaikė atmintis, jei paslaugos teikiamos fizinę negalią turinčiam Programos dalyviui; santykių užmezgimo, tarpasmeninio bendravimo, streso, krizės ir kitų psichologinių problemų įveikos gebėjimai, jei paslaugos teikiamos psichikos negalią turinčiam Programos dalyviui; bendravimo normų laikymosi gebėjimai, jei paslaugos teikiamos intelekto sutrikimą turinčiam Programos dalyviui.

28Reabilitacijos poveikio priemonės Programos dalyviui taikomos teikiant kineziterapijos ir (ar) ergoterapijos paslaugas:

28.1Programos dalyviui teikiant kineziterapijos paslaugas, atkuriami (lavinami) jo bendrieji funkcinio pajėgumo gebėjimai (fizinės savybės, reikalingos darbui), išskyrus Aprašo 28.2 papunktyje nurodytus bendruosius funkcinio pajėgumo gebėjimus, taip pat kitos darbui reikalingos fizinės savybės (raumenų jėga, sąnarių amplitudė, statinė ištvermė ir kt.);

28.2Programos dalyviui teikiant ergoterapijos paslaugas, atkuriami (lavinami) jo darbinei veiklai reikalingi bendrieji funkcinio pajėgumo (fizinių savybių, reikalingų darbui) gebėjimai: smulkioji motorika, rankų judesiai, plaštakos (pirštų) judesiai. Teikiant ergoterapijos paslaugas pagal Programos dalyvio negalios pobūdį, atkuriami šie Programos dalyvio darbinei veiklai reikalingi specifiniai gebėjimai bei įgūdžiai: lytos, jei paslaugos teikiamos regos negalią turinčiam Programos dalyviui; savarankiškumo kasdienėje bei darbinėje veikloje įgūdžiai, jei paslaugos teikiamos klausos, psichikos ir intelekto sutrikimą turinčiam Programos dalyviui; mobilumo įgūdžiai, jei paslaugos teikiamos fizinę negalią turinčiam Programos dalyviui. Programos dalyviui teikiant ergoterapijos paslaugas, prireikus jis gali būti mokomas naudotis reikiamomis techninės pagalbos priemonėmis, laikytis ergonomikos principų.

29Darbo imitavimo poveikio priemonėmis atkuriami (lavinami) Programos dalyvio profesiniai gebėjimai bei įgūdžiai, reikalingi pasirinktai profesijai įgyti ir dirbti, atkartojant darbo procesą aplinkoje, artimoje realiai darbo vietai.

30Atsižvelgiant į Programos dalyvio negalios pobūdį ir į tai, kokius jo gebėjimus reikia atkurti, gali būti taikomos kitos poveikio priemonės, teikiant šias paslaugas:

30.1.  regos negalią turinčio Programos dalyvio orientacijos ir mobilumo, skaitymo ir rašymo Brailio raštu įgūdžių, techninės pagalbos priemonių naudojimo kasdienėje bei darbinėje veikloje gebėjimų atkūrimo (lavinimo);

30.2.  klausos negalią turinčio Programos dalyvio komunikavimo (sakytinės ir rašytinės kalbos taikymo) gebėjimų, techninės pagalbos priemonių naudojimo gebėjimų atkūrimo (lavinimo);

30.3.  stabilios Programos dalyvio psichinės sveikatos būklės palaikymo, atkryčio prevencijos užtikrinimo, Programos dalyvio gebėjimų atpažinti savo psichinės sveikatos pokyčius ir imtis reikiamų veiksmų palaikant psichinės sveikatos stabilumą profesinės reabilitacijos metu atkūrimo (lavinimo);

30.4.  Programos dalyvio kalbos ir kitų komunikacijos sutrikimų (fonetinių, sklandaus kalbėjimo, fonologinių ir kitų kalbos sutrikimų) įveikimo ar sušvelninimo bei skaitymo, rašymo ar skaičiavimo įgūdžių atkūrimo (lavinimo).

31Darbinių gebėjimų atkūrimo arba naujų darbinių gebėjimų ugdymo paslaugos teikimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 30 darbo dienų.

 

V SKIRSNIS

MOKYMO PASLAUGOS

 

32Mokymo paslaugos teikiamos, jei:

32.1Programos dalyvis neturi kvalifikacijos ar kompetencijos;

32.2Programos dalyvis dėl sveikatos būklės negali dirbti pagal turimą profesinę kvalifikaciją ar kompetenciją (-as) arba turima Programos dalyvio profesinė kvalifikacija ar kompetencija (-os) yra nepaklausi (-ios) darbo rinkoje.

33.  Plane numačius poreikį Programos dalyviui teikti mokymo paslaugas, Užimtumo tarnyba Programos dalyviui išduoda dokumentą, pagal kurį Programos dalyvio pasirinktam Mokymo teikėjui įsipareigoja sumokėti nurodytą pinigų sumą už suteiktas mokymo paslaugas (toliau – Profesinės reabilitacijos mokymo paslaugų kuponas) (Aprašo 1 priedas). Pasirinktas Mokymo teikėjas ir Programos dalyvis sudaro Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatytos formos mokymo sutartį.

34.  Užimtumo tarnyba, Programos dalyvis ir Mokymo teikėjas pasirašo Profesinės reabilitacijos mokymo paslaugų kuponą, kuriame nurodoma:

34.1.  Programos dalyvio vardas, pavardė, gimimo data, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas;

34.2.  profesinio mokymo, neformaliojo suaugusiųjų švietimo programa, jos valstybinis kodas ir trukmė, kompetencijų teorinės dalies (žinių) ir praktinės dalies (gebėjimų) vertinimo datos;

34.3.  mokymo paslaugų teikimo vietos adresas;

34.4.  Mokymo teikėjo pavadinimas ir juridinio asmens kodas (jeigu Mokymo teikėjas – fizinis asmuo, nurodomas jo vardas, pavardė, individualios veiklos pažymos ar verslo liudijimo numeris), kontaktinis telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, Lietuvos Respublikoje, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje įregistruotos kredito įstaigos ar kito mokėjimo paslaugų teikėjo pavadinimas ir kodas, Mokymo teikėjo sąskaitos numeris;

34.5.  naudojimosi Profesinės reabilitacijos mokymo paslaugų kuponu sąlygos;

34.6.  mokymo paslaugų kaina;

34.7.  atsiskaitymo už suteiktas mokymo paslaugas ir lėšų panaudojimo kontrolės tvarka.

35.  Remdamasis Profesinės reabilitacijos mokymo paslaugų kuponu, Mokymo teikėjas sudaro praktinio mokymo sutartį su Programos dalyviu ir darbdaviu Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatytomis standartinėmis sąlygomis, jeigu jis mokymo programos reikalavimus atitinkančioje darbo vietoje vykdys praktinį mokymą.

36Programos dalyviui, baigusiam mokymo programą ir gavusiam teigiamą įgytų kompetencijų įvertinimą, išduodamas įgytą kvalifikaciją patvirtinantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytos formos dokumentas arba įgytą (-as) kompetenciją (-as) patvirtinantis mokymosi pasiekimų dokumentas.

37Mokymo paslaugų teikimo trukmė negali būti ilgesnė nei mokymo programos trukmė ir įgytų kompetencijų vertinimo trukmė.

 

VI SKIRSNIS

PALYDĖJIMAS MOKYMO PASLAUGŲ TEIKIMO METU

 

38Palydėjimo mokymo paslaugų teikimo metu tikslas – padėti Programos dalyviui dalyvauti mokymosi procese. Paslauga teikiama esant tokios pagalbos poreikiui. Palydėjimą mokymo paslaugų teikimo metu gali sudaryti šios paslaugos:

38.1.  pagalba Programos dalyviui vykstant į mokymo paslaugų teikimo vietą;

38.2.  tarpininkavimas bendraujant Programos dalyviui, Mokymo teikėjui ir (ar) kitiems mokymo dalyviams;

38.3.  pagalba Programos dalyviui suvokiant mokymo medžiagą.

39Teikdamas pagalbos nuvykti į mokymo paslaugų teikimo vietą paslaugą, Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos specialistas palydi Programos dalyvį į mokymo paslaugų teikimo vietą, padeda jam rasti mokymo klasę, biblioteką ar kitą reikiamą patalpą Mokymo teikėjo pastate.

40Teikiant tarpininkavimo bendraujant Programos dalyviui, Mokymo teikėjui ir (ar) kitiems mokymo dalyviams paslaugą, padedama spręsti mokymo vietoje kilusias problemas bei konfliktines situacijas, susijusias su mokymo proceso suvokimu ir bendravimo su Programos dalyviu ypatumais.

41Pagalba Programos dalyviui suvokiant mokymo medžiagą teikiama, siekiant užtikrinti visavertį Programos dalyvio dalyvavimą ugdymo procese, atsižvelgiant į individualius jo ugdymosi poreikius ir galimybes.

42Palydėjimo mokymo paslaugų teikimo metu paslaugos trukmė negali būti ilgesnė nei mokymo programos ir įgytų kompetencijų vertinimo trukmė.

 

VII SKIRSNIS

DARBO FUNKCIJŲ PRITAIKYMAS

 

43Darbo funkcijų pritaikymo paslaugos tikslas – padėti darbdaviui nustatyti darbo vietą, kurioje galima pertvarkyti užduotis ar procesus ir pritaikyti darbo funkcijas pagal Programos dalyvio gebėjimus, parengti pritaikytų darbo funkcijų aprašymą ir įdarbinti Programos dalyvį.

44Teikdama darbo funkcijų pritaikymo paslaugą, Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinanti įstaiga:

44.1.  įvertina Programos dalyvio poreikius ir galimybes dirbti jam parinktoje ar jo pasirinktoje darbo vietoje, atsižvelgdama į jo negalią;

44.2.  nuvyksta pas darbdavį ir padeda jam nustatyti darbo vietą, kurioje galima pertvarkyti užduotis ar procesus, siekdama išskirti tas darbo funkcijas, kurias galima pritaikyti pagal Programos dalyvio gebėjimus;

44.3.  padeda darbdaviui parengti darbo vietos funkcijų aprašymą;

44.4.  vykdo mokymus ir (ar) teikia konsultacijas darbdaviui ir darbuotojams žmonių su negalia teisių užtikrinimo ir diskriminacijos darbo vietoje prevencijos klausimais, aiškina, kaip pasiruošti priimti Programos dalyvį ir padėti jam tapti komandos dalimi;

44.5.  konsultuoja darbdavį darbo vietos aplinkos pritaikymo, pagalbos, kurios gali prireikti darbo vietoje, komunikacijos ir kitais praktiniais klausimais, susijusiais su Programos dalyvio negalia;

44.6.  padeda Programos dalyviui susitvarkyti dokumentus, reikalingus įdarbinant, suprasti darbo sutarties sąlygas, darbdavio vidaus tvarkos taisykles;

44.7.  padeda darbdaviui organizuoti įdarbinto Programos dalyvio apmokymą atlikti darbo funkcijas darbo vietoje.

45Darbo funkcijų pritaikymo paslaugos teikimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 3 darbo dienos.

 

V SKYRIUS

PROFESINĖS REABILITACIJOS PROGRAMOS SUSTABDYMAS, ATNAUJINIMAS, PRATĘSIMAS AR NUTRAUKIMAS

 

46.  Profesinės reabilitacijos programa, teikiant Aprašo 13.1–13.6 papunkčiuose nurodytas paslaugas, Užimtumo tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu sustabdoma:

46.1.  Programos dalyvio laikinojo nedarbingumo atveju dėl ligos;

46.2Programos dalyvio prašymu dėl asmeninių priežasčių, nurodytų Aprašo
48.2–48.5 papunkčiuose (nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data, programos sustabdymo
priežastis ir sustabdymo laikotarpis), ne ilgesniam laikotarpiui nei egzistuoja šios priežastys;

46.3Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu;

46.4tarp profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo susidarius daugiau nei 3 darbo dienoms.

47Profesinės reabilitacijos programa atnaujinama Užimtumo tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu, pasibaigus Aprašo 48 punkte nurodytoms aplinkybėms.

48.  Profesinės reabilitacijos programa Užimtumo tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu pratęsiama, jei ji buvo sustabdyta dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino arba jei Programos dalyvis per praėjusį paslaugų gavimo laikotarpį nelankė užsiėmimų daugiau kaip 5 darbo dienas iš eilės arba praleido daugiau kaip 20 procentų numatytų užsiėmimų dėl šių priežasčių:

48.1sirgo (buvo sužalotas) ar slaugė šeimos narį;

48.2.  buvo išėjęs tėvystės atostogų;

48.3mirė jo artimasis giminaitis (tėvas, motina, vaikas, senelis, vaikaitis, brolis, sesuo), sutuoktinis, sugyventinis, įmotė, įtėvis, įvaikis (pateikiama mirties faktą patvirtinančio dokumento kopija);

48.4vyko į teismą arba teisėsaugos ar kontrolės (priežiūros) funkcijas atliekančias institucijas ar įstaigas (pateikiama dokumento kopija, kuriame nurodytas įstaigos ar institucijos pavadinimas, iškvietimo data, iškviestojo vardas ir pavardė, o kiti asmens duomenys, jei tokių yra, nuasmeninami (juos uždengiant ar užtušuojant));

48.5.  areštuotas, sulaikytas, suimtas (pateikiama dokumento, patvirtinančio arešto, sulaikymo, suėmimo faktą, kuriame nurodytas areštuoto, sulaikyto, suimto asmens vardas, pavardė, gimimo data, šių priemonių taikymo laikotarpis, kopija, kitus asmenis duomenis, jei tokių yra, nuasmeninant (juos uždengiant ar užtušuojant)).

49.  Teikiant profesinės reabilitacijos paslaugas, nurodytas Aprašo 13.113.6 papunkčiuose, profesinės reabilitacijos programa nutraukiama Užimtumo tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu, jei:

49.1.  Programos dalyvis, pablogėjus sveikatos būklei, nebegali dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje;

49.2.  Programos dalyviui suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos ir (arba) atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai;

49.3.  Programos dalyvis įsidarbina ir profesinė reabilitacija jam nebereikalinga;

49.4.  Programos dalyvis savo iniciatyva nutraukia dalyvavimą profesinės reabilitacijos programoje;

49.5.  Programos dalyvis be pateisinamos priežasties daugiau kaip 5 darbo dienas nedalyvauja profesinės reabilitacijos programoje;

49.6.  Programos dalyviui paskiriama laisvės atėmimo bausmė.

 

VI skyrius

PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO FINANSAVIMAS

 

50Neatskiriamas Sutarties priedas yra Programos dalyvio profesinės reabilitacijos programos išlaidų sąmata.

51Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinanti įstaiga Sutartyje nustatyta tvarka ir terminais teikia Užimtumo tarnybai duomenis apie Programos dalyvio užsiėmimų, vykdomų teikiant Aprašo 13.113.3 ir 13.5 papunkčiuose nurodytas paslaugas, lankymą (nelankymą) dienomis ir valandomis, nurodydama nelankymo priežastis.

52Profesinės reabilitacijos paslaugoms, išskyrus Mokymo paslaugas, skiriama lėšų suma negali viršyti:

52.1. profesinių gebėjimų įvertinimui – 0,38 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio;

52.2. profesiniam orientavimui ir konsultavimui – 0,19 MMA dydžio;

52.3. darbinių gebėjimų atkūrimui arba naujų išugdymui – 0,95 MMA dydžio;

52.4. palydėjimui mokymo paslaugų teikimo metu – 2,6 Vyriausybės patvirtinto minimaliojo valandinio atlygio (toliau MVA) dydžio;

52.5. darbo funkcijų pritaikymui – 2,6 MVA dydžio.

53Užimtumo tarnyba kiekvieną mėnesį pagal išlaidas pagrindžiančius dokumentus (sąskaitas faktūras) sumoka Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančiai įstaigai už Programos dalyviui suteiktas profesinės reabilitacijos paslaugas.

54Profesinio mokymo lėšos, nurodytos Profesinio mokymo įstatymo 36 straipsnio 14 dalyje, skiriamos asmeniui, dalyvaujančiam profesinės reabilitacijos programoje ir besimokančiam pagal formaliojo ar neformaliojo profesinio mokymo programą. Jos apskaičiuojamos vadovaujantis Profesinio mokymo lėšų skaičiavimo vienam mokiniui, kuris mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą (išskyrus bausmių vykdymo sistemos profesinio mokymo ir vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigų vykdomas programas), metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 934 „Dėl Profesinio mokymo lėšų skaičiavimo vienam mokiniui, kuris mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą (išskyrus bausmių vykdymo sistemos profesinio mokymo ir vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigų vykdomas programas), metodikos patvirtinimo“, Kompetencijų vertinimo lėšų skaičiavimo vienam asmeniui metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1373 „Dėl Kompetencijų vertinimo lėšų skaičiavimo vienam asmeniui metodikos patvirtinimo“, ir Ūkio lėšų apskaičiavimo vienam mokiniui, besimokančiam pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba jos modulį metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2024 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. V-14 „Dėl Ūkio lėšų apskaičiavimo vienam mokiniui, besimokančiam pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba jos modulį metodikos patvirtinimo“. Skiriama lėšų suma negali viršyti 5 MMA dydžių kvalifikacijai įgyti ir 2,5 MMA dydžio kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti. Įgyjant kvalifikaciją, įtrauktą į Užimtumo tarnybos direktoriaus tvirtinamą Aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų sąrašą (toliau – Sąrašas), skiriama lėšų suma negali viršyti 9 MMA dydžių, o į Sąrašą įtrauktoms kvalifikacijoms tobulinti ar kompetencijoms įgyti skiriama lėšų suma negali viršyti 5 MMA dydžių. Lėšų mokymo paslaugoms, skirtoms kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti, suma negali viršyti 1,2 MMA dydžio, jei neformaliojo profesinio mokymo ar neformaliojo suaugusiųjų švietimo programos trukmė neviršija 50 valandų, o jei programos trukmė – 51 ir daugiau valandų, profesinio mokymo paslaugoms, skirtoms kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti, skirta lėšų suma negali viršyti 2,5 MMA dydžio, neformaliajam suaugusiųjų švietimui (kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti) – 3 MMA dydžio.

55Atlygiui už Mokymo paslaugas gauti Mokymo teikėjas Užimtumo tarnybai per 5 darbo dienas, mėnesiui pasibaigus, elektroniniu paštu, pasirašę kvalifikuotu elektroniniu parašu arba naudodamiesi Užimtumo tarnybos elektroninėmis paslaugomis, pateikia informaciją apie Programos dalyvio lankytus ir nelankytus užsiėmimus dienomis ir valandomis (nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data, mokymo programos pavadinimas, lankyti ir nelankyti užsiėmimai dienomis ir valandomis), pridėtinės vertės mokesčio sąskaitos faktūros už suteiktas mokymo paslaugas kopiją, lėšų panaudojimo kontrolei atlikti parengtą profesinės reabilitacijos mokymo paslaugų suteikimo aktą (toliau – Mokymo paslaugų suteikimo aktas) (Aprašo 2 priedas). Jei pagal teisės aktus, reglamentuojančius profesinį mokymą ar neformalųjį suaugusiųjų švietimą, profesinis mokymas ar neformalusis suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu, Mokymo teikėjai Užimtumo tarnybai turi papildomai pateikti nuotolinio mokymo vykdymą pagrindžiančius dokumentus pagal Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatytą Dokumentų, susijusių su nuotolinio mokymo vykdymu, sąrašą. Mokymo teikėjui sumokama už suteiktas mokymo paslaugas pagal Programos dalyvio lankytus užsiėmimus dienomis.

56Užimtumo tarnyba, iš Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos ir Mokymo teikėjo gavusi informaciją apie Programos dalyvio užsiėmimų lankymą (nelankymą) (dienomis ir valandomis), teikiant jam Aprašo 13.1–13.4 papunkčiuose nurodytas paslaugas, pagal lankytų užsiėmimų dienas:

56.1kompensuoja Programos dalyvio, kurio gyvenamoji vieta yra ne toje pačioje gyvenamojoje vietovėje (mieste, miestelyje, kaime ar viensėdyje), kurioje yra Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos ar Mokymo teikėjo paslaugų teikimo vieta (taip pat ir praktinio mokymo atlikimo vieta), kelionės į profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo vietą ir grįžimo iš jos išlaidas (toliau – Kelionės išlaidos) vieną kartą per mėnesį pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą 1 kilometro tarifinį įkainį, kelionės atstumą nustatydama pagal viešai prieinamų elektroninių žemėlapių atstumo skaičiuoklės https://www.google.lt/maps (jei vietovė nerandama – https://www.maps.lt) duomenis, bet ne daugiau kaip 20 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio už vieną lankytų užsiėmimų dieną. Kelionės išlaidos kompensuojamos, Programos dalyviui pateikus rašytinį Užimtumo tarnybos nustatytos formos prašymą kompensuoti Kelionės išlaidas (Programos dalyvis nurodo savo vardą, pavardę, gimimo datą, nuolatinės gyvenamosios vietos adresą). Pasikeitus Programos dalyvio nuolatinei gyvenamajai vietai ir (arba) profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo vietai, jis per 3 darbo dienas nuo šio pasikeitimo privalo pateikti Užimtumo tarnybai naują prašymą kompensuoti Kelionės išlaidas;

56.2jei Programos dalyvis buvo apgyvendintas Aprašo 56.4 papunktyje nustatyta tvarka paslaugų teikimo laikotarpiu, kompensuoja vieno karto per savaitę vykimo į gyvenamąją vietą ir atgal į paslaugų teikimo vietą bei parvykimo į gyvenamąją vietą, pasibaigus profesinės reabilitacijos programai, Kelionės išlaidas Aprašo 56.1 papunktyje nustatyta tvarka;

56.3apmoka Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančiai įstaigai ar Mokymo teikėjui transporto, kuriuo Programos dalyvis, dėl negalios negalintis naudotis viešuoju ar nuosavu transportu, vyksta į profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo vietą ir grįžta iš jos (įskaitant praktinio mokymo atlikimo vietą), išlaidas pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą 1 kilometro tarifinį įkainį, kelionės atstumą nustatydama pagal viešai prieinamų elektroninių žemėlapių atstumo skaičiuoklės https://www.google.lt/maps (jei vietovė nerandama – https://www.maps.lt) duomenis, bet ne daugiau kaip 20 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio už vieną lankytų užsiėmimų dieną. Jeigu transporto išlaidų suma viršija šiame papunktyje nustatytą dydį, viršijančią transporto paslaugų išlaidų dalį apmoka Programos dalyvis;

56.4.  sumoka Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančiai įstaigai ar Mokymo teikėjui už Programos dalyvio, kurio gyvenamoji vieta yra ne toje pačioje gyvenamojoje vietovėje (mieste, miestelyje, kaime ar viensėdyje), kurioje yra Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos ar Mokymo teikėjo paslaugų teikimo vieta (taip pat ir praktinio mokymo atlikimo vieta) (programos dalyviai, turintys judėjimo bei apsitarnavimo funkcijų sutrikimų, gali būti apgyvendinti ir jų gyvenamojoje vietovėje Profesinės reabilitacijos programas įgyvendinančios įstaigos ar Mokymo teikėjo paslaugų teikimo vietoje), apgyvendinimą pagal pateiktą sąskaitą faktūrą, bet ne daugiau kaip 20 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio už vieną parą ir ne daugiau kaip 35 procentus bazinės socialinės išmokos dydžio, jei apgyvendinamas Programos dalyvis, turintis sunkią judėjimo negalią. Programos dalyviui, pageidaujančiam pasirinkti kitą apgyvendinimo paslaugų teikėją, apgyvendinimo išlaidos kompensuojamos, pateikus Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatytus išlaidas pagrindžiančius dokumentus, bet ne daugiau kaip 20 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio. Kitą apgyvendinimo išlaidų dalį apmoka Programos dalyvis.

57Jei teikiamos Aprašo 13.4 papunktyje nurodytos mokymo paslaugos, gali būti kompensuojamos privalomojo sveikatos tikrinimo ir skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų išlaidos (toliau – Sveikatos tikrinimo ir skiepijimo išlaidos): 

57.1.  ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo mokymo paslaugų teikimo pradžios Programos dalyviui pateikus Užimtumo tarnybos nustatytos formos prašymą (Programos dalyvis nurodo savo vardą, pavardę, gimimo datą, nuolatinės gyvenamosios vietos adresą) dėl Sveikatos tikrinimo ir skiepijimo išlaidų kompensavimo; 

57.2. pateikus išlaidas pagrindžiančius dokumentus; 

57.3.  pateikus sąskaitą faktūrą, kurioje papildomai nurodyta Sveikatos tikrinimo ir skiepijimo paslaugos suteikimo data ir paskirtis; 

57.4.  pateikus mokėjimo pavedimo per elektroninį banką, grynųjų pinigų priėmimo kvito arba mokėjimo pavedimo, jei mokėjimas atliktas ne elektroninių ryšių priemonėmis, kopijas, patvirtintas asmens parašu. 

 

VII skyrius

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58Užimtumo tarnyba profesinės reabilitacijos programos efektyvumą vertina naudodamasi Užimtumo tarnybos informacinės sistemos duomenimis, išvardytais Aprašo 58.1–58.2 papunkčiuose, pagal šiuos rodiklius:

58.1integracijos į darbo rinką rodiklį – visų įdarbintų ir įsidarbinusių Programos dalyvių dalį nuo visų Programos dalyvių skaičiaus. Šis rodiklis apskaičiuojamas vertinant Programos dalyvių įdarbinimą ir įsidarbinimą, baigus dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje:

58.1.1. jei atliekamas trumpalaikis vertinimas, – po 28 dienų, 3 ir 6 mėnesių;

58.1.2. jei atliekamas ilgalaikis vertinimas, – po 12, 18 ir 24 mėnesių;

58.2registravimosi Užimtumo tarnyboje rodiklį – Programos dalyvių, kurie, baigę dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje, registravosi ar liko registruoti Užimtumo tarnyboje kaip bedarbiai, dalį nuo visų Programos dalyvių skaičiaus. Šis rodiklis apskaičiuojamas vertinant Programos dalyvių pakartotinį registravimąsi ar likimą registruotais Užimtumo tarnyboje:

58.2.1. jei atliekamas trumpalaikis vertinimas, – po 3 ir 6 mėnesių, baigus dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje;

58.2.2. jei atliekamas ilgalaikis vertinimas, – po 12, 18 ir 24 mėnesių, baigus dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje.

59Profesinės reabilitacijos programos efektyvumo vertinimo rodiklių apskaičiavimo metodiką nustato Užimtumo tarnybos direktorius.

60Profesinės reabilitacijos programos įgyvendinimo efektyvumas gali būti vertinamas ir pagal kitus, Aprašo 58 punkte nenurodytus, rodiklius.

61Profesinės reabilitacijos programos efektyvumo pagal rodiklius vertinimas atliekamas kas ketvirtį ir metams pasibaigus.

62Užimtumo tarnyba profesinės reabilitacijos programos efektyvumo vertinimo rezultatus (statistinius duomenis) pateikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ketvirtinėse ir metinėse veiklos ataskaitose.

63Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.

64Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

65Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.

______________