VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ VERTINIMO MAŽUOSE KIAULININKYSTĖS ŪKIUOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. vasario 14 d. Nr. B1-178

Vilnius 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2018 m. sausio 18 d. įsakymo Nr. B1-90 „Dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos ir kontrolės plano finansavimo iš valstybės biudžeto 2018 metais“ 2.1.2 papunktį:

1.  T v i r t i n u pridedamą Biologinio saugumo priemonių vertinimo mažuose kiaulininkystės ūkiuose tvarkos aprašą.

2. Pavedu:

2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniams padaliniams;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį ir Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriui. 

 

 

 

Direktorius                                                                                                            Darius Remeika 


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2018 m.  vasario 14 d.

įsakymu Nr. B1-178

 

 

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ VERTINIMO MAŽUOSE KIAULININKYSTĖS ŪKIUOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Biologinio saugumo priemonių vertinimo mažuose kiaulininkystės ūkiuose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato biologinio saugumo priemonių vertinimo mažuose kiaulininkystės ūkiuose tvarką.

2. Aprašas taikomas mažiems kiaulininkystės ūkiams ir įgaliotiesiems veterinarijos gydytojams.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Biologinio saugumo priemonės – veterinarinės sanitarijos priemonės, kuriomis užkrečiamosios ligos sukėlėjui užkertamas kelias patekti į gyvūnų laikymo vietą ar medžioklės plotų vienetą arba būti perneštam iš užkrėstos gyvūnų laikymo vietos ar medžioklės plotų vieneto į kitas gyvūnų laikymo vietas ar medžioklės plotų vienetus ir sukelti užkrečiamąją ligą.

3.2. Mažas kiaulininkystės ūkiskiaulininkystės ūkis, kuriame laikoma ne daugiau kaip dešimt penimų kiaulių skersti savo reikmėms arba ne daugiau kaip dešimt kiaulių estetiniams ir bendravimo poreikiams tenkinti.

3.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Biologinio saugumo priemonių reikalavimuose kiaulių laikymo vietose, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. B1-384 „Dėl Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose patvirtinimo“ (toliau – Reikalavimai), Gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos ir kontrolės programoje, patvirtintoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl Gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos ir kontrolės programos patvirtinimo.

 

II SKYRIUS

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ VERTINIMO MAŽUOSE KIAULININKYSTĖS ŪKIUOSE TVARKA

 

4. Jeigu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) teritorinis padalinys paveda įgaliotajam (-iesiems) veterinarijos gydytojui (-ams) atlikti biologinio saugumo priemonių vertinimą mažuose kiaulininkystės ūkiuose, kurie nėra įtraukti į VMVT teritorinio padalinio metinį valstybinės kontrolės planą, VMVT teritorinio padalinio vadovas, vadovaudamasis Aprašu, remdamasis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos 2017–2019 metų strateginiu veiklos planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2016 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 3D-737 „Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos 2017–2019 metų strateginio veiklos plano patvirtinimo”, ir atsižvelgdamas į vadovaujamo padalinio metinį valstybinės kontrolės planą, ne vėliau kaip iki kovo 1 d. įsakymu patvirtina metinį mažų kiaulininkystės ūkių vertinimo planą (toliau – Planas).

5. VMVT teritorinio padalinio vadovas, rengdamas įsakymo „Dėl metinio mažų kiaulininkystės ūkių vertinimo plano patvirtinimo“ projektą (toliau – įsakymo projektas), privalo:

5.1. užtikrinti, kad būtų tinkamai įgyvendintas valstybės lėšų naudojimo ekonomiškumo principas, įtvirtintas Išlaidų, patirtų vykdant įgaliotųjų veterinarijos gydytojų funkcijas, apskaičiavimo ir atlyginimo metodikos, patvirtintos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. B1-268 „Dėl Išlaidų, patirtų vykdant įgaliotųjų veterinarijos gydytojų funkcijas, apskaičiavimo ir atlyginimo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Metodika), 14 punkte;

5.2. įvertinti, ar Plane nurodytas (-i) įgaliotasis (-ieji) veterinarijos gydytojas (-ai) galės vykdyti nustatytas funkcijas nešališkai ir skaidriai;

5.3. nustatyti, kad pirmiausiai turi būti vertinami maži kiaulininkystės ūkiai, kurie nuo didelių kiaulininkystės ūkių, kuriuose laikoma daugiau kaip 100 kiaulių, (toliau – padidintos rizikos šaltiniai) yra nutolę iki 3 kilometrų, vėliau vertinami maži kiaulininkystės ūkiai, nutolę nuo padidintos rizikos šaltinių daugiau kaip 3 kilometrus.

6. Plane turi būti nurodomas vertinamų mažų kiaulininkystės ūkių skaičius, pavadinimas, adresas, bandos kodas, įgaliotojo veterinarijos gydytojo vardas ir pavardė, kontaktiniai duomenys. Plane gali būti nustatytas reikalavimas paimti atitinkamus mėginius iš mažame kiaulininkystės ūkyje laikomų kiaulių, jeigu šių mėginių paėmimas yra įtrauktas į VMVT teritorinio padalinio vadovo įsakymu pavirtintą metinį valstybinės gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos ir kontrolės plano įgyvendinimo priemonių planą.

7. Planas turi būti peržiūrimas ir atnaujinamas kiekvieną metų ketvirtį, įtraukiant į Planą naujus mažus kiaulininkystės ūkius.

8. Parengtas įsakymo projektas turi būti suderintas su VMVT teritorinio padalinio kontroliuojamoje teritorijoje veikiančiu (-iais) įgaliotuoju (-aisiais) veterinarijos gydytoju (-ais), kuriam (-iems) suteikiamas ne trumpesnis kaip 5 darbo dienų terminas pastaboms pateikti. Iš įgaliotojo (-ųjų) veterinarijos gydytojo (-ų) gautos pastabos (jei tokių yra) turi būti įvertintos VMVT teritorinio padalinio vadovo, kuris, atsižvelgdamas į Aprašo 4–6 punktuose nustatytus reikalavimus, priima įsakymą „Dėl metinio mažų kiaulininkystės ūkių vertinimo plano patvirtinimo“ (toliau – įsakymas). Priimto įsakymo patvirtinta kopija pateikiama Plane nurodytam (-iems) įgaliotajam (-iesiems) veterinarijos gydytojui (-ams).

9. Įgaliotasis (-ieji) veterinarijos gydytojas (-ai) prieš pradėdamas (-ami) vykdyti Plane nustatytų mažų kiaulininkystės ūkių vertinimą privalo susipažinti su šiuo Aprašu, Reikalavimais, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. B1-265  „Dėl afrikinio kiaulių maro stebėsenos ir kontrolės priemonių šernų populiacijoje ir kiaulių laikymo vietose“, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. B1-811 „Dėl kiaulių šėrimo ir pakratų“. Jei įgaliotasis veterinarijos gydytojas dėl objektyvių priežasčių negali atlikti Plane nustatytų mažų kiaulininkystės ūkių vertinimo, jis apie tai iš anksto, turi informuoti VMVT teritorinį padalinį raštu. Tokiu atveju VMVT teritorinio padalinio vadovas  nurodo šiuos mažus kiaulininkystės ūkius patikrinti valstybiniam veterinarijos gydytojui.

10. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas, nuvykęs atlikti mažo kiaulininkystės ūkio vertinimo, pirmiausiai turi supažindinti kiaulių laikytoją su įsakymu ir paaiškinti, kad jam suteikta teisė įvertinti mažą kiaulininkystės ūkį ir konsultuoti kiaulių laikytojus biologinio saugumo priemonių taikymo, kiaulių užkrečiamųjų ligų prevencijos klausimais.

11. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas vertindamas mažą kiaulininkystės ūkį turi kartu su kiaulių laikytoju apžiūrėti ūkio teritoriją, kiaulių ir pašarų laikymo patalpas, laikomas kiaules ir kt..

12. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas vertindamas mažą kiaulininkystės ūkį turi užpildyti Biologinio saugumo priemonių vertinimo mažame kiaulininkystės ūkyje aktą (Aprašo priedas) (toliau – aktas) dviem egzemplioriais ir su juo pasirašytinai supažindinti kiaulių laikytoją. Įgaliotasis veterinarijos gydytojas mažame kiaulininkystės ūkyje nustatytus akte nurodytų reikalavimų neatitikimus turi įrašyti akte (rekomenduojama nufotografuoti neatitikimus ir nuotraukas pridėti prie akto egzemplioriaus, kuris perduodamas VMVT teritoriniam padaliniui). Įgaliotasis veterinarijos gydytojas, baigęs mažo kiaulininkystės ūkio vertinimą, kiaulių laikytojui turi perduoti VMVT parengtą informacinę medžiagą apie afrikinį kiaulių marą (lankstinukus, atmintines ir kt.).

13.  Įgaliotiesiems veterinarijos gydytojams, atliekantiems mažų kiaulininkystės ūkių vertinimą, netaikomos Reikalavimų 19.2 papunkčio nuostatos, tačiau jie privalo laikytis šių reikalavimų:

13.1. atlikti mažo kiaulininkystės ūkio vertinimą tik gavę kiaulių laikytojo sutikimą;

13.2. atlikti mažo kiaulininkystės ūkio vertinimą tik vilkėdami vienkartinius drabužius ir avėdami specialią avalynę arba vienkartinius antbačius;

13.3. po apsilankymo mažame kiaulininkystės ūkyje avėtą specialią avalynę išdezinfekuoti autorizuotais veterinariniais biocidiniais produktais, veikiančiais klasikinio ir afrikinio kiaulių maro sukėlėjus;

13.4. po apsilankymo mažame kiaulininkystės ūkyje vilkėtus vienkartinius drabužius ir avėtus vienkartinius antbačius sudėti į sandarų plastikinį maišą ir vėliau saugiai sunaikinti.

14. Jeigu kiaulių laikytojas nesutinka, kad būtų atliktas jo ūkio vertinimas, ar trukdo įgaliotajam veterinarijos gydytojui atlikti jo ūkio vertinimą, įgaliotasis veterinarijos gydytojas apie tai turi nedelsdamas (bet ne vėliau kaip iki kitos darbo dienos pabaigos) telefonu informuoti įsakymą priėmusį VMVT teritorinį padalinį.

15. Jeigu įgaliotasis veterinarijos gydytojas mažo kiaulininkystės ūkio vertinimo metu nustato biologinio saugumo priemonių pažeidimų arba randa teisės aktuose nustatyta tvarka Ūkinių gyvūnų registre neregistruotų kiaulių, apie tai turi nedelsdamas (bet ne vėliau kaip iki kitos darbo dienos pabaigos) telefonu, raštu ar el. paštu informuoti įsakymą priėmusį VMVT teritorinį padalinį.

16. VMVT teritorinis padalinys, gavęs Aprašo 14 ar 15 punkte nurodytą informaciją, kiek galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 14 (keturiolika) dienų nuo informacijos gavimo, turi atlikti nurodyto ūkio neplaninį patikrinimą.

17Įgaliotieji veterinarijos gydytojai pagal kompetenciją kiekvieną mėnesį (iki kito mėnesio 5 dienos) turi pateikti faksu, el. paštu ar kt. priemonėmis VMVT teritoriniam padaliniui praėjusį mėnesį vertintų mažų kiaulininkystės ūkių aktus.

18. VMVT teritorinių padalinių vadovai privalo patikrinti, ar įgaliotieji veterinarijos gydytojai įvertino visus Plane nustatytus mažus kiaulininkystės ūkius ir ar pateikė visus vertintų mažų kiaulininkystės ūkių aktus.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19.  Išlaidos, patirtos atliekant biologinio saugumo priemonių vertinimą mažuose kiaulininkystės ūkiuose, įgaliotiesiems veterinarijos gydytojams atlyginamos vadovaujantis Metodika.

20.  Įgaliotieji veterinarijos gydytojai, siekiantys susigrąžinti išlaidas, patirtas atliekant biologinio saugumo priemonių vertinimą mažuose kiaulininkystės ūkiuose, Metodikoje nustatyta tvarka turi pateikti mėnesines kitų išlaidų ataskaitas ir dokumentus, kuriais pagrindžiami mėnesinėse kitų išlaidų ataskaitose nurodyti duomenys.

21. VMVT teritoriniai padaliniai kontroliuoja Plano vykdymą ir pasirinktinai patikrina ne mažiau kaip 1 proc. biologinio saugumo priemonių reikalavimus atitinkančių mažų kiaulininkystės ūkių, kuriuose įgaliotieji veterinarijos gydytojai atliko biologinio saugumo priemonių vertinimą.

___________________


 

Biologinio saugumo priemonių vertinimo mažuose kiaulininkystės ūkiuose

tvarkos aprašo

priedas

 

ĮGALIOTASIS VETERINARIJOS GYDYTOJAS

__________________________________________________

(vardas, pavardė)

 

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ VERTINIMO MAŽAME KIAULININKYSTĖS ŪKYJE AKTAS

 

___________________ nr.

(data)

_____________

(vieta)

 

Kiaulių laikytojas: ____________________________________________________________

(pavadinimas / vardas, pavardė )

Mažo kiaulininkystės ūkio (toliau – ūkis) adresas: ____________________________________

(apskritis, rajonas, savivaldybė, seniūnija, vietovė, gatvė, namo numeris)

____________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(bandos kodas)

 

Ūkyje laikomų kiaulių skaičius ir amžius pagal Ūkinių gyvūnų registrą: _____________________

_______________________________________________________________________________

Paskutinio duomenų apie laikomų kiaulių skaičių teikimo Ūkinių gyvūnų registrui data:_________

_______________________________________________________________________________

 

Faktinis ūkyje laikomų kiaulių skaičius ir amžius:________________________________________

 

 

Eil. Nr.

Reikalavimas

Taip

 

Ne

Pastabos

1.  

Ar kiaulių laikytojas žino apie prievolę pranešti apie kiaulių užkrečiamųjų ligų įtarimą ir kiaulių gaišimą?

 

 

 

2.  

Ar kiaulės yra laikomos tik patalpose?

 

 

 

3.  

Ar į kiaulių laikymo patalpas nekontroliuojamai negali patekti pašaliniai asmenys, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai?

 

 

 

4.

Ar kiaulių laikymo vietoje reguliariai naikinami graužikai ir vabzdžiai?

 

 

 

 

5.

Ar prie įėjimo į kiaulių laikymo patalpas yra tinkamai įrengti dezinfekciniai kilimėliai (užpildyti autorizuotais veterinariniais biocidiniais produktais pagal gamintojo instrukcijas)?

 

 

 

6.

Ar kiaulių laikytojas ūkyje turi autorizuotų veterinarinių biocidinių produktų ir ar juos naudoja pagal paskirtį?

 

 

 

7.

Ar ūkyje yra sudaryta galimybė persirengti / persiauti darbiniais ar specialiais drabužiais / batais? 

 

 

 

8.

Ar kiaulės nešeriamos maisto atliekomis?

 

 

 

9.

Ar kiaulės šeriamos žole arba kitais žaliaisiais augalais tik termiškai juos apdorojus?

 

 

 

10.

Ar užtikrinama, kad kiaulėms naudojami einamųjų metų derliaus pakratai tik juos atitinkamą laiką (90 d.) išlaikius?

 

 

 

11.

Ar į ūkį įvežtos kiaulės suženklintos?

 

 

 

12.

Ar kiaulių laikytojas į Ūkinių gyvūnų registrą suveda duomenis apie kiaulių įvežimą / išvežimą?

 

 

 

13.

Ar kiaulių laikytojas įsiveža kiaules į ūkį su veterinarijos pažymėjimu?

 

 

 

 

14.

Ar kiaulių laikytojas įsiveža kiaules į ūkį su Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraščiu?

 

 

 

 

Papildoma informacija:

 

Išvada:

Ūkyje laikomasi šiame akte nurodytų biologinio saugumo priemonių Taip □ Ne □

Ūkyje laikomasi šiame akte nurodytų kiaulių ženklinimo ir registravimo reikalavimų Taip □ Ne □

 

 

Pridedami papildomi dokumentai:

 

 

Vertinimas pradėtas ________________ Vertinimas baigtas ______________                    

(data, laikas) (data, laikas)

 

Vertinimą atliko

Įgaliotasis veterinarijos gydytojas

 

 

 

____________

(parašas)

 

 

______________________________

(vardas ir pavardė)

Su aktu susipažinau ir vieną jo egzempliorių bei informacinę medžiagą apie afrikinį kiaulių marą gavau

 

Kiaulių laikytojas ar jo įgaliotas asmuo _____________ _______________________

(parašas)                              (vardas ir pavardė)