Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2006 M. GEGUŽĖS 12 D. NUTARIMO NR. 452 „DĖL TRANSPORTO PRIEMONES VAIRUOJANČIŲ IR KITŲ ASMENŲ NEBLAIVUMO AR APSVAIGIMO NUSTATYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO IR LEIDŽIAMOS ETILO ALKOHOLIO KONCENTRACIJOS DARBO METU NUSTATYMO“ PAKEITIMO
2017 m. gruodžio 20 d. Nr. 1132
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimą Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“ ir preambulę išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 26 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 605 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos narkologinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos Respublikos policijos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 7 punktu ir Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso 26 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 26 straipsnio 1 dalies 13 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.
2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisykles:
2.1. Pakeisti 2.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„2.3. Neblaivumo tikrinimas (toliau – tikrinimas) – policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba), Lietuvos saugios laivybos administracijos (toliau – Administracija) pareigūnų, darbdavių ar jų įgaliotų asmenų, laisvės atėmimo įstaigų ir probacijos tarnybų vadovų įgaliotų asmenų, karo policininkų, krašto apsaugos sistemos institucijų vadovų ar jų įgaliotų asmenų veiksmai, kai metrologiškai patikrintomis specialiosiomis techninėmis priemonėmis pagal iškvėptame ore esančią etilo alkoholio koncentraciją nustatoma, ar transporto priemonės vairuotojas, darbuotojas, vairuojantis transporto priemonę, nusikalstamos veikos padarymu įtariamas asmuo, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, darbuotojas, laisvės atėmimo vietoje laikomas asmuo, probacijos tarnybos prižiūrimas asmuo, asmuo, įtariamas padaręs teisės pažeidimą kariniame transporte ar karinėje teritorijoje, ar karys yra neblaivus.“
2.2. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai tikrina transporto priemonės vairuotoją, nusikalstamos veikos padarymu įtariamą asmenį ar administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį, kurie įtariami esantys neblaivūs, o jeigu įtariamo neblaivumu transporto priemonės vairuotojo, nusikalstamos veikos padarymu įtariamo asmens, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens tikrinimo objektyviai neįmanoma atlikti arba per tikrinimą nustatoma, kad įtariamo neblaivumu transporto priemonės vairuotojo iškvėptame ore etilo alkoholio koncentracija – daugiau kaip 1,5 promilės, arba nusikalstamos veikos padarymu įtariamas asmuo vengia tikrinimo, pristato šiuos asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros.“
2.3. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
„4. Policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai įtariamą neblaivumu transporto priemonės vairuotoją, susijusį su eismo įvykiu, kuriame žuvo žmogus ar sutrikdyta žmogaus sveikata arba dėl kurio nukentėjusiam asmeniui galbūt padaryta didelė turtinė žala, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros pristato, jeigu jis vengia tikrinimo, objektyviai neįmanoma atlikti jo tikrinimo arba atlikus tikrinimą nustatoma, kad etilo alkoholio koncentracija jo iškvėptame ore – daugiau kaip 0 promilių.“
2.4. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Siekdami nustatyti, ar transporto priemonės vairuotojas, nusikalstamos veikos padarymu įtariamas asmuo ar administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo yra blaivus:
6.1. policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar Administracijos pareigūnai pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą metodiką įvertina bendrą asmens būklę; įvertinę bendrą asmens būklę ir pagrįstai įtarę, kad asmuo neblaivus, toliau atlieka Taisyklių 6.2 ir 6.3 papunkčiuose nurodytus veiksmus;
6.2. policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai transporto priemonės vairuotojui, nusikalstamos veikos padarymu įtariamam asmeniui ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, prieš jį tikrindami ar pristatydami į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, o Administracijos pareigūnai – prieš tikrindami vidaus vandenų transporto priemonės vairuotoją ar kreipdamiesi į policijos įstaigą su prašymu pristatyti jį į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, žodžiu paaiškina jam atsisakymo tikrintis arba atlikti medicininę apžiūrą teisinius padarinius;
6.3. policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai tikrina transporto priemonės vairuotoją, nusikalstamos veikos padarymu įtariamą asmenį ar administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį arba, esant Taisyklių 3 ar 4 punkte nustatytiems pagrindams, atlieka Taisyklių 9 punkto pirmojoje pastraipoje nurodytus veiksmus, o Administracijos pareigūnai tikrina vidaus vandenų transporto priemonės vairuotoją arba, esant Taisyklių 5 punkte nustatytam pagrindui, atlieka Taisyklių 9 punkto antrojoje pastraipoje nurodytus veiksmus.“
2.5. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:
„8. Siekdami nustatyti, ar transporto priemonės vairuotojas, nusikalstamos veikos padarymu įtariamas asmuo ar administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo yra neapsvaigęs:
8.1. policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar Administracijos pareigūnai pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą metodiką įvertina bendrą asmens būklę; įvertinę bendrą asmens būklę ir pagrįstai įtarę, kad asmuo apsvaigęs, toliau atlieka Taisyklių 8.2 ir 8.3 papunkčiuose nurodytus veiksmus;
8.2. policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai transporto priemonės vairuotojui, nusikalstamos veikos padarymu įtariamam asmeniui ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, prieš pristatydami jį į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, o Administracijos pareigūnai – prieš kreipdamiesi į policijos įstaigą su prašymu pristatyti vidaus vandenų transporto priemonės vairuotoją į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, žodžiu paaiškina jam atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą teisinius padarinius;
2.6. Pakeisti 9 punkto pirmą pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„9. Taisyklių 3, 4 ir 8 punktuose nurodytais atvejais policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai nedelsdami, bet ne vėliau kaip per valandą nuo pranešimo apie nušalinimą nuo transporto priemonės vairavimo, įvykio vietos apžiūros protokolo, laikino sulaikymo protokolo ar administracinio sulaikymo protokolo surašymo, išrašo Taisyklių 3, 4 ir 8 punktuose nurodytiems asmenims siuntimą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros ir pristato šiuos asmenis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.“
2.7. Pakeisti 10 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
2.8. Pakeisti 10.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„10.2. išrašiusio siuntimą policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar Administracijos pareigūno ir (arba) pristatančio į asmens sveikatos priežiūros įstaigą policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno vardą, pavardę, pareigas, taip pat įstaigos, kurioje šis (šie) pareigūnas (-ai) eina pareigas, pavadinimą, adresą ir kodą;“.
2.9. Pakeisti 12.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.10. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Policijos įstaiga, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, kurios pareigūnas išrašė siuntimą, mokėjimo pavedimu per 10 darbo dienų nuo transporto priemonės vairuotojo, nusikalstamos veikos padarymu įtariamo asmens ar administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens medicininės apžiūros atlikimo akto gavimo policijos įstaigoje ar Valstybės sienos apsaugos tarnyboje atlygina medicininės apžiūros išlaidas asmens sveikatos priežiūros įstaigai, išskyrus šio punkto trečiojoje pastraipoje nustatytą atvejį.
Kai policijos pareigūnas Administracijos pareigūnų prašymu pristato vidaus vandenų transporto priemonės vairuotoją į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros, medicininės apžiūros išlaidas asmens sveikatos priežiūros įstaigai atlygina, išskyrus šio punkto trečiojoje pastraipoje nustatytą atvejį, Administracija, kurios pareigūnas išrašė siuntimą, per 10 darbo dienų nuo vidaus vandenų transporto priemonės vairuotojo medicininės apžiūros atlikimo akto gavimo Administracijoje.
Valstybės asmens sveikatos priežiūros biudžetinės įstaigos transporto priemonės vairuotojo, nusikalstamos veikos padarymu įtariamo asmens ar administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens medicininę apžiūrą policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar Administracijos pareigūnų siuntimu atlieka neatlygintinai.“
2.11. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:
„29. Jeigu asmuo atsisako tikrintis arba medicininės apžiūros ar nesutinka su tikrinimo ar medicininės apžiūros, atliktos policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar Administracijos, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo, darbdavio siuntimu, rezultatais, jis ne vėliau kaip per valandą po to, kai atsisako tikrintis ar medicininės apžiūros arba jam atliktas tikrinimas ar medicininė apžiūra, gali pats kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prašydamas atlikti medicininę apžiūrą jo lėšomis.“