ANYKŠČIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖl ANYKŠČIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS 2019 M. UŽIMTUMO DIDINIMO

PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2018 m. gruodžio 20 d. Nr. 1-TS-333

Anykščiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 16 punktu, 7 straipsnio 18 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 straipsniu, 48  straipsnio 3 dalimi, Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 „Dėl užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 2 punktu ir atsižvelgdama į Anykščių rajono savivaldybės strateginio 2017–2019 metų veiklos plano 5 programos „Palankios socialinės aplinkos kūrimas“ 5.1.1.01 priemonę „Darbo rinkos politikos rengimas ir įgyvendinimas“, Anykščių rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Anykščių rajono savivaldybės 2019 m. užimtumo didinimo programą (pridedama).

2. Pavesti Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriui organizuoti darbdavių, pageidaujančių įgyvendinti Anykščių rajono savivaldybės 2019 m. užimtumo didinimo programoje numatytus terminuotus darbus, atranką.

3. Įgalioti Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorių sudaryti su atrinktais darbdaviais sutartis dėl Užimtumo didinimo programoje numatytų darbų atlikimo ir finansavimo.

Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre.

 

 

 

Meras                                                                                                                                Kęstutis Tubis

 

PATVIRTINTA

Anykščių rajono savivaldybės tarybos

2018 m. gruodžio 20 d. sprendimu Nr. 1-TS-333

 

 

ANYKŠČIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS 2019 M. UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMA

 

I SKYRIUS

ĮVADAS

 

1. Anykščių rajono savivaldybės 2019 m. užimtumo didinimo programa (toliau – Programa) parengta siekiant spręsti Anykščių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijos gyventojų užimtumo problemas. Programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymu, Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 „Dėl užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kitais teisės aktais.    

2. Šioje Programoje numatomas Programos tikslas, būklės analizė, priemonių planas, finansavimo planas, tęstinumas ir prognozė, programos įgyvendinimo priežiūra, viešinimas.

3. Programos tikslas – didinti Savivaldybės teritorijos gyventojų užimtumą, integruojant juos į darbo rinką ir skatinant jų darbinę motyvaciją bei socialinius ir darbo įgūdžius.

4. Programa parengta konsultuojantis ir bendradarbiaujant su Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio klientų aptarnavimo departamento Anykščių skyriumi, nevyriausybinių organizacijų atstovais, vietos bendruomenių, darbdavių atstovais.

II SKYRIUS

BŪKLĖS ANALIZĖ

 

5. Darbas – materialinės žmogaus gerovės ir saugumo užtikrinimo priemonė, o nedarbas – sudėtinga ekonominė ir socialinė problema, neigiamai veikianti tiek atskirus asmenis, tiek Savivaldybę, tiek visą šalį. Nedarbo socialinės ir ekonominės pasekmės pasireiškia visose visuomenės gyvenimo srityse. Neturintis darbo žmogus susiduria ne tik su materialiniais sunkumais, bet ir psichologinėmis to pasekmėmis. Su sunkumais darbo rinkoje ypač susiduria žemą išsilavinimą ir kvalifikaciją, nepakankamą darbo patirtį turintys asmenys, kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojai, kuriems sunku vietinėje darbo rinkoje rasti turimą kompetenciją atitinkantį darbą. Ypač sudėtinga į darbo rinką integruoti skurdo ir socialinės atskirties riziką patiriančius asmenis, nes jie paprastai ilgą laiką būna ekonomiškai neaktyvūs, praradę darbinius įgūdžius, kvalifikaciją ar socialinius gebėjimus arba jų neturintys. Dėl ilgalaikio nedarbo bedarbiai praranda motyvaciją dirbti, mažėja jų bendravimo aplinka, dėl nuolat patiriamo streso atsiranda fizinės ir psichinės sveikatos problemų, jie tampa socialiai atskirtais nuolatiniais socialinės paramos gavėjais. Ilgalaikis nedarbas taip pat pakeičia žmogaus mąstymą, turi neigiamos įtakos savęs vertinimui. Visa tai sudaro kliūtis darbo rinkoje panaudoti bedarbių ir nuo darbo rinkos nutolusių neaktyvių gyventojų potencialą.

6. 2018 m. spalio 1 d. Panevėžio  klientų aptarnavimo departamento Anykščių skyriuje buvo registruoti 1534 bedarbiai, iš jų ilgalaikių bedarbių – 578 (37,6 proc.). 64 proc. iš visų registruotų bedarbių gyveno kaime. Bedarbių procentas nuo darbingo amžiaus gyventojų Anykščių rajone sudarė 10,9 proc. (šalyje – 8,3 proc.).  Jaunų bedarbių iki 29 m. – 245,  vyresnių kaip 40 m. – 1021, vyresnių kaip 50 m. – 688, vyresnių kaip 55 m. – 245. 176 bedarbiai buvo socialinės pašalpos gavėjai, 42 – faktiškai auginantys vaikus iki 8 metų arba neįgalius vaikus iki 18 metų, 2 asmenys grįžę iš laisvės atėmimo vietų.  

7. Programos tikslinės grupės:

7.1. rūpintiniai, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta rūpyba, kol jiems sukaks 25 metai;

7.2. nėščios moterys, vaiko motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), vaiko globėjas, rūpintojas ir asmenys, faktiškai auginantys vaiką (įvaikį) iki 8 metų arba neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintą vaiku invalidu), ir asmenys, prižiūrintys sergančius ar neįgalius šeimos narius, kuriems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimu nustatyta nuolatinė slauga ar priežiūra;

7.3. grįžę iš laisvės atėmimo vietų, kai laisvės atėmimo laikotarpis buvo ilgesnis kaip 6 (šeši) mėnesiai, jeigu jie kreipiasi į Užimtumo tarnybą ne vėliau kaip per 6 (šešis) mėnesius nuo grįžimo iš laisvės atėmimo vietų;

7.4. piniginės socialinės paramos gavėjai;

7.5. priklausomi nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, baigę psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programas, jeigu jie kreipiasi į Užimtumo tarnybą ne vėliau kaip per 6 (šešis) mėnesius nuo psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programos baigimo;

7.6. prekybos žmonėmis aukos, baigusios psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programas, jeigu jos kreipiasi į Užimtumo tarnybą ne vėliau kaip per 6 (šešis) mėnesius nuo psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programos baigimo;

7.7. grįžę į Lietuvą nuolat gyventi politiniai kaliniai ir tremtiniai bei jų šeimų nariai (sutuoktinis, vaikai (įvaikiai) iki 18 metų), jeigu jie kreipiasi į Užimtumo tarnybą ne vėliau kaip per 6 (šešis) mėnesius nuo grįžimo į Lietuvą nuolat gyventi dienos;

7.8. turintys pabėgėlio statusą ar kuriems yra suteikta papildoma ar laikinoji apsauga;

7.9. asmenys, patiriantys socialinę riziką;

7.10. vyresni kaip 40 (keturiasdešimt) metų.

8. Asmenų poreikis dalyvauti Programoje nustatomas atsižvelgiant į ieškančių darbo asmenų, turinčių sunkumų integruojantis į darbo rinką dėl nepakankamos kvalifikacijos, darbo patirties, ilgalaikio nedarbo, amžiaus, šeimyninių aplinkybių bei įvertinus įregistruotų darbo biržoje ieškančių darbo asmenų skaičių, galinčių dalyvauti Programoje.

9. Atsižvelgiant į Programos 7 punkte nurodytų tikslinių grupių užimtumo didinimo poreikius, jiems bus sudaromos galimybės įsidarbinti pagal terminuotą darbo sutartį, įgyjant praktinių darbo bei socialinių įgūdžių ir užsidirbti jų pragyvenimui skirtų lėšų.

 

III SKYRIUS

PRIEMONIŲ PLANAS

 

10. Programos įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2019 m. gruodžio 13 d.

11. Programos įgyvendinimo metu bus organizuojami terminuoti darbai.

12. Minimali terminuotų darbų trukmė – 3 (trys) mėnesiai, maksimali – 6 (šeši) mėnesiai.

13. Per Programos 10 punkte numatytą laikotarpį terminuotus darbus dirbs apie 70 ieškančių darbo asmenų.

14. Terminuotus darbus galės organizuoti Anykščių rajono savivaldybės teritorijoje veiklą vykdančios įmonės, įstaigos, organizacijos ir kitos organizacinės struktūros (toliau – Darbdaviai).

15. Darbdaviai vykdysiantys terminuotus darbus, pasibaigus Programoje numatytoms veikloms, turės įdarbinti asmenis savo lėšomis papildomai 1 (vienam) mėnesiui, jei asmuo dirbo pagal Programą 3-4 mėn., ir 2 mėnesiams, jei asmuo dirbo 5-6 mėn.

16. Jei Darbdaviai neįvykdys Programos 15 punkte numatytos sąlygos, privalės grąžinti visas jam programos įgyvendinimo metu skirtas lėšas.

17. Įgyvendinus Programą tikimasi, kad iki 10 proc. Programos veiklose sudalyvavusių asmenų pavyks įsitvirtinti darbo rinkoje, jie bus įdarbinti pagal darbo sutartį arba pagal paslaugų teikimo sutartį, iki 10 proc. vykdys savarankišką arba neatlygintiną veiklą, iki 30 proc. asmenų įgis praktinių darbo įgūdžių, kurie jiems vėliau padės ieškantis darbo ir įsitvirtinant darbo rinkoje. 

18. Asmenys dalyvauti Programoje numatytose veiklose bus atrenkami bendradarbiaujant su Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio klientų aptarnavimo departamento Anykščių skyriumi ir Darbdaviais.

19. Apie asmens nedalyvavimą Programos veiklose turės informuoti Programos veiklas vykdysiantys Darbdaviai.

 

IV SKYRIUS

FINANSAVIMO PLANAS

 

20. Programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybės biudžetams. Finansuoti Programoje numatytas veiklas 2019 m. planuojama skirti 238 140 Eur iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybės biudžetui.

21.  Vieno asmens dalyvavimui Programos veiklose planuojama skirti vidutiniškai 615 Eur per mėnesį. Šią sumą sudaro Darbdaviui, įdarbinusiam pagal darbo sutartį Programoje numatytiems terminuotiems darbams atlikti asmenį, mokamos subsidijos:

21.1. darbo užmokesčiui už įdarbinto asmens faktiškai dirbtą laiką, apskaičiuotą pagal tą mėnesį galiojančią Vyriausybės patvirtintą minimalią mėnesinę algą;

21.2. draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokoms;

21.3. piniginei kompensacijai už išmokėtą terminuotus darbus dirbusiam asmeniui kompensaciją už nepanaudotas atostogas, įskaitant draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą.

22. Programos veiklose galės sudalyvauti apie 70 ieškančių darbo asmenų. 

23. Programos finansavimo tvarką tvirtina Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius.

 

V SKYRIUS

TĘSTINUMAS IR PROGNOZĖ

 

24. Pasibaigus Programai, atsižvelgiant į ieškančių darbo asmenų užimtumo didinimo poreikius, planuojama toliau tęsti jau įgyvendinamas veiklas – terminuotus darbus, taip pat, bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, ieškoti kitų ieškančių darbo asmenų užimtumo formų ar paslaugų, kurios padėtų jiems grįžti į darbo rinką ir joje įsitvirtinti.

25. Planuojama, kad 2020 m. Programos veiklose sudalyvaus iki 80, 2021 m. – iki 90, 2022 m. – iki 100 ieškančių darbo asmenų.

 

VI SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

26. Savivaldybės užimtumo didinimo programos įgyvendinimo priežiūrą vykdo Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgalioti asmenys.

27. Siekiant nustatyti vykdomų veiklų efektyvumą, vertinamas veiklose dalyvavusių asmenų įdarbinimo, įsidarbinimo skaičius; asmenų, pradėjusių savarankišką ar neatlygintiną veiklą, skaičius.  

28. Siekiant užtikrinti efektyvų ir tinkamą Programos įgyvendinimui skirtų lėšų panaudojimą, ne mažiau kaip kartą per Programos įgyvendinimo laikotarpį, aplankomi veiklų vykdytojai ir įvertinamas jiems skirtų lėšų panaudojimo efektyvumas ir tinkamumas. Pasibaigus Programos veikloms, Darbdaviai pateikia ataskaitą apie vykdytas veiklas ir jų rezultatus, veikloms skirtų lėšų panaudojimą.

 

VII SKYRIUS

VIEŠINIMAS

 

29. Programa, jos rezultatai ir gerieji pavyzdžiai viešinami Savivaldybės tinklapyje www.anyksciai.lt.