Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

NACIONALINĖS ŽEMĖS TARNYBOS

PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GEODEZINIŲ TINKLŲ GEODEZINIŲ ŽENKLŲ PERKĖLIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2025 m. vasario 6 d. Nr. 1P-117-(1.1 E.)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos geodezijos ir kartografijos įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 3 punktu:

1. T v i r t i n u Geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2025 m. kovo 1 d. 

 

 

 

Direktorius                                                                                                                  Saulius Mickus

 

 

PATVIRTINTA

Nacionalinės žemės tarnybos

prie Aplinkos ministerijos

direktoriaus 2025 m. vasario 6 d.

įsakymu Nr. 1P-117-(1.1 E.)

 

 

Geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašAs

 

1.       Geodezinių tinklų geodezinių ženklų perkėlimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato į inžinerinių statinių, pastatų statybos, rekonstrukcijos, renovacijos ar kitų su kasybos darbais susijusių darbų (toliau – Darbai) teritoriją patenkančių valstybinio geodezinio pagrindo punktų  (toliau – GPP) ženklų laikino iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo į kitą, artimiausią tinkamą GPP įrengimui, vietą, tvarką.

2.       Valstybinį geodezinį pagrindą sudaro valstybinis globalinės padėties nustatymo sistemos nulinės, pirmos, antros ir trečios tikslumo klasių tinklas, valstybinis vertikalusis pirmos, antros ir trečios tikslumo klasių tinklas, valstybinis gravimetrinis tinklas, Lietuvos Respublikos globalinės padėties nustatymo sistemos nuolatinių stočių tinklas.

3.       Aprašu privalo vadovautis fiziniai ar juridiniai asmenys (toliau – Asmuo), kurie planuoja, užsako ar vykdo Darbus teritorijoje, kurioje įrengtas GPP, arba kai vykdant Darbus gali būti pažeistas GPP arba apribota prieiga prie GPP.

4.       Asmuo prieš Darbų pradžią turi pateikti Nacionalinei žemės tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) prašymą leisti iškelti ir atstatyti arba perkelti GPP (toliau – Prašymas).

5.       Prašymas gali būti teikiamas per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistemą), kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, paštu, kreipiantis asmeniškai arba per atstovą. Jeigu prašymą pasirašo asmens atstovas, turi būti pridedamas įgaliojimas, patvirtinantis atstovo įgaliojimus.

6.       Prašymas turi būti pasirašytas prašymą pateikusio asmens arba jo atstovo. Kai teikiant prašymą naudojamos elektroninių ryšių priemonės, turi būti pateikta pasirašyto prašymo skaitmeninė kopija arba prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, atitinkančiu 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB nustatytus reikalavimus, arba suformuotas tokiu būdu, kuris leidžia prašymą teikiantį asmenį identifikuoti arba patikrinti prašymo autentiškumą.

7.       Prašyme turi būti nurodyta:

7.1.    juridinio asmens pavadinimas, kai Prašymą teikia juridinis asmuo, vardas, pavardė, kai prašymą teikia fizinis asmuo;

7.2.    Darbų teritorija ir trumpas Darbų aprašymas;

7.3.    GPP, dėl kurio teikiamas prašymas, numeris, nurodytas Valstybinio geodezinio pagrindo duomenų rinkinyje (toliau – GPDR);

7.4.    numatoma GPP iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo data.

8.       Tarnyba, gavusi Prašymą ir įvertinusi Prašyme nurodytą informaciją, per 20 darbo dienų nuo Prašymo gavimo dienos:

8.1.    išduoda leidimą iškelti ir atstatyti arba perkelti GPP (toliau – Leidimas). Leidime nurodoma, kad po Darbų atlikimo GPP, atstatomas, o jeigu nėra galimybės atstatyti GPP toje pačioje vietoje, perkeliamas į kitą artimiausią tinkamą GPP įrengimui vietą;

8.2.    atsisako išduoti Leidimą, nurodydama atsisakymo priežastis.

8.3.    Jeigu teikiant prašymą buvo pateikta ne visa Aprašo 7 punkte nurodyta informacija, Tarnyba per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos raštu informuoja prašymo teikėją apie poreikį patikslinti prašymo informaciją ir nurodo terminą iki kada informacija turi būti pateikta. Jeigu informacija nebuvo pateikta per nustatytą terminą, Tarnyba atsisako išduoti leidimą.

9.       Leidimas išduodamas 3 metams. Jei pasibaigus šiam laikotarpiui, Darbai dar nėra baigti, Asmuo turi kreiptis į Tarnybą dėl Leidimo galiojimo pratęsimo.

10.     Leidimas išduodamas su sąlyga, kad Prašymą teikiantis asmuo organizuoja GPP laikino iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo darbus ir apmoka išlaidas, susijusias su GPP laikino iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo darbais.

11.     Jeigu be Apraše nurodytų reikalavimų yra papildomų GPP iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo sąlygų, Tarnyba jas nurodo Leidime.

12.     Asmuo, gavęs Leidimą, parengia GPP atstatymo arba perkėlimo projektą
(toliau – Projektas), kuriame nurodoma:

12.1.  esamos situacijos aprašymas, t. y. koks GPP įrengtas, GPP įrengimo vieta ir t. t.;

12.2.  siūlomas GPP iškėlimo ir atstatymo sprendinys arba GPP perkėlimo sprendinys, kai nurodoma naujo GPP vieta, GPP ženklo tipas.

13.     Atsižvelgiant į tai, kokio valstybinio pagrindo tinklo kokiai tikslumo klasei priklauso GPP, Projektas rengiamas ir GPP iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo darbai vykdomi vadovaujantis:

13.1.  Geodezijos ir kartografijos techniniu reglamentu „GKTR 2.08.01:2000 Statybiniai inžineriniai geodeziniai tyrinėjimai“, patvirtintu Valstybinės geodezijos ir kartografijos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2000 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. 28 „Dėl techninių reikalavimų reglamento GKTR 2.08.01:2000 patvirtinimo“;

13.2.  Geodezijos ir kartografijos techniniu reglamentu GKTR 2.12.01:2001 „Lietuvos valstybinis geodezinis vertikalusis tinklas“, patvirtintu Valstybinės geodezijos ir kartografijos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2001 m. kovo 22 d. įsakymu Nr. 19 „Dėl geodezijos ir kartografijos techninio reglamento GKTR 2.12.01:2001 patvirtinimo“;

13.3.  Geodezijos ir kartografijos techniniu reglamentu „GKTR 2.07.01:1999 III ir IV klasių niveliacija“, patvirtintu Valstybinės geodezijos ir kartografijos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 1999 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 46 „Dėl techninių reikalavimų reglamento GKTR 2.07.01:1999 patvirtinimo“.

14.     Atstatomas GPP įrengiamas taip, kad jis netrukdytų ūkinei veiklai ir asmenų arba transporto priemonių judėjimui.

15.     Jeigu GPP planuojama perkelti į kitam savininkui priklausantį nekilnojamojo turto objektą, Asmuo privalo suderinti perkeliamo GPP vietą su nekilnojamojo daikto savininku ar valdytoju.

16.     Parengtas Projektas pasirašomas ir teikiamas derinti Tarnybai Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatyta tvarka.

17.     Projektas teikiamas derinti iki GPP iškėlimo ir atstatymo arba perkėlimo darbų pradžios.

18.     Tarnyba, gavusi derinti Projektą ir jį įvertinusi, per 20 darbo dienų nuo Projekto pateikimo derinti dienos suderina Projektą ir apie tai informuoja Asmenį arba grąžina Projektą tikslinti nurodydama, ką reikia patikslinti ir terminą, per kurį Projektas turi būti patikslintas. Jeigu Asmuo iki nustatyto termino pabaigos nepateikia patikslinto Projekto ir nepateikia prašymo pratęsti terminą, Tarnyba informuoja Asmenį, kad nepateikus derinti patikslinto projekto per 30 dienų, bus panaikintas Leidimas. Jeigu Leidimas panaikinamas, GPP per 30 dienų nuo Leidimo panaikinimo turi būti grąžintas į pradinę padėtį. Tuo atveju, jei GPP per nustatytą terminą negrąžintas į pradinę padėtį ir nepateikti GPP grąžinimo į pradinę padėtį įrodymai (atliktų geodezinių matavimų rezultatai ir fotofiksacijos), laikoma, kad Asmuo savavališkai sugadino / sunaikino / perkėlė GPP.

19.     Tarnyba, informuodama asmenį apie Projekto suderinimą, nurodo numerį, kuris turi būti suteiktas atstatytam arba perkeltam GPP.

20.     Įgyvendinus Projektą, privaloma atlikti šio ženklo koordinačių ir normalinio aukščio nustatymui būtinus matavimus, apdoroti matavimo duomenis, vadovaujantis Aprašo 13 punkte nurodytais teisės aktais.

21.     Atlikus Aprašo 20 punkte nurodytus matavimus turi būti parengta GPP atstatymo arba perkėlimo ataskaita (toliau – Ataskaita), kurioje pateikiama:

21.1.  esamos situacijos aprašymas, t. y. koks GPP įrengtas, GPP įrengimo vieta ir t. t.;

21.2.  GPP matavimų eiga ir rezultatai;

21.3.  atstatyto arba perkelto GPP abrisas;

21.4.  GPP matavimus atlikusio asmens duomenis (vardas pavardė, kvalifikacijos pažymėjimo numeris);

21.5.  nekilnojamojo daikto savininko arba valdytojo sutikimas, jeigu GPP perkeltas į kitam savininkui priklausantį nekilnojamojo turto objektą;

21.6.  kita su GPP atstatymu arba perkėlimu susijusi informacija.

22.     Pasirašyta Aprašo 6 punkte nurodytu būdu Ataskaita teikiama derinimui Tarnybai Aprašo 5 punkte nurodytu būdu.

22.1.  Tarnyba, gavusi Ataskaitą ir ją įvertinusi, per 20 darbo dienų nuo Ataskaitos pateikimo derinti dienos priima Ataskaitą ir apie tai informuoja Asmenį arba grąžina Ataskaitą tikslinti nurodydama, ką reikia patikslinti, ir terminą, per kurį Ataskaita turi būti patikslinta. Jeigu iki nustatyto termino pabaigos patikslinta Ataskaita nepateikiama ir nepateiktas prašymas pratęsti terminą, Tarnyba informuoja Asmenį, kad nepateikus derinti patikslintos Ataskaitos per 30 dienų, bus panaikintas Leidimas. Jeigu Leidimas panaikinamas, GPP per 30 dienų nuo Leidimo panaikinimo turi būti grąžintas į pradinę padėtį . Tuo atveju jei GPP negrąžintas į pradinę padėtį ir nebus pateikti GPP grąžinimo į pradinę padėtį buvimo vietą įrodymai (atliktų geodezinių matavimų rezultatai ir fotofiksacijos), laikoma, kad Asmuo savavališkai sugadino / sunaikino / perkėlė GPP.

23.     Asmenys, be Tarnybos leidimo perkėlę ar kitaip pakeitę GPP padėtį ar būklę, atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

_________________________________