LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Įsakymas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSTOVŲ europos KOMITETE PRIEŠ KANKINIMĄ IR KITOKĮ ŽIAURŲ, NEŽMONIŠKĄ AR ŽEMINANTĮ ELGESĮ IR BAUDIMĄ ATRANKOS KOMISIJOS SUDARYMO IR PRETENDENTŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSTOVUS EUROPOS KOMITETE PRIEŠ KANKINIMĄ IR KITOKĮ ŽIAURŲ, NEŽMONIŠKĄ AR ŽEMINANTĮ ELGESĮ IR BAUDIMĄ ATRANKOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. gruodžio 2 d. Nr. 1R-390

Vilnius

 

 

1. Sudarau šios sudėties Lietuvos Respublikos atstovų Europos komitete prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą atrankos komisiją (toliau – Komisija):

Gabija Grigaitė-Daugirdė               –

teisingumo viceministrė (komisijos pirmininkė);

Kristina Dūdonytė                         

Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos prie Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pirmininkė;

Erika Leonaitė                               

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierė;

Laimondas Noreika                         –

Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmų teisėjas;

Eglė Račinskienė                            –

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Jungtinių Tautų, tarptautinių organizacijų ir žmogaus teisių departamento direktoriaus pavaduotoja;

Tomas Vytautas Raskevičius        

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas;

Edita Žiobienė                               

vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

 

2. Skiriu komisijos sekretore Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo ir žmogaus teisių politikos grupės patarėją Aureliją Baltikauskaitę.

3. Tvirtinu Pretendentų į Lietuvos Respublikos atstovus Europos komitete prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą atrankos tvarkos aprašą (pridedama).

4. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2015 m. kovo 5 d. įsakymą Nr. 1R-67 „Dėl Lietuvos Respublikos atstovo Europos komitete prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą atrankos komisijos sudarymo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                  Ewelina Dobrowolska


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2022 m. gruodžio 2 d.

įsakymu Nr. 1R-390     

 

PRETENDENTŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSTOVUS europos KOMITETE PRIEŠ KANKINIMĄ IR KITOKĮ ŽIAURŲ, NEŽMONIŠKĄ AR ŽEMINANTĮ ELGESĮ IR BAUDIMĄ ATRANKOS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pretendentų į Lietuvos Respublikos atstovus Europos komitete prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą atrankos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos pretendentų į Lietuvos Respublikos atstovus Europos komitete prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (toliau – Komitetas) atrankos (toliau – atranka) paskelbimo, dokumentų pateikimo, pretendentų į atstovus Komitete (toliau – pretendentas, pretendentai) atranką vykdančios komisijos (toliau – Komisija) darbo organizavimo ir pretendentų atrinkimo tvarką.

2. Komisija sudaroma teisingumo ministro įsakymu. Ją sudaro teisingumo viceministras (Komisijos pirmininkas), Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos, Teisėjų tarybos, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaigos (nacionalinės žmogaus teisių institucijos), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos ir Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos prie Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos deleguotieji atstovai. Teisingumo viceministras kviečia šias institucijas deleguoti į Komisiją atstovus, kurie turėtų pakankamai žinių apie Europos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (toliau – Konvencija) sistemą ir patirties Konvencijos taikymo srityje. Komisijos sekretoriumi paskiriamas Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos valstybės tarnautojas.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI PRETENDENTAMS, ATRANKOS PASKELBIMAS IR DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

3. Apie pradedamą atrankos procedūrą visuomenė informuojama Teisingumo ministerijos interneto svetainėje, paskelbiant pranešimą, kuriame asmenys, atitinkantys Aprašo 5 punkte nurodytus atrankos kriterijus, kviečiami dalyvauti atrankoje ir teikti Aprašo 6 ir 7 punktuose nurodytus dokumentus. Šis pranešimas taip pat išplatinamas žiniasklaidai ir, siekiant užtikrinti kuo didesnę informacijos apie atranką sklaidą, ministerijoms, Lietuvos universitetams, Nacionalinei teismų administracijai, Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai, Lietuvos mokslų akademijai, Lietuvos teisininkų draugijai, Lietuvos psichiatrų asociacijai, nepriklausomoms žmogaus teisių institucijoms, nevyriausybinėms organizacijoms, siūlant paskelbti analogišką informaciją šių organizacijų interneto svetainėse.

4. Komisija nustato ne trumpesnį kaip 10 darbo dienų terminą, per kurį pretendentai Teisingumo ministerijai turi pateikti Aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus. Aprašo 6 punkte nurodyti dokumentai Teisingumo ministerijai pateikiami tiesiogiai, registruotu laišku arba elektroniniu paštu.

5. Atsižvelgiant į Konvencijos 4 straipsnyje nurodytus bei Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliucijose Nr. 1248 (2001), Nr. 1540 (2007), Nr. 1808 (2011) ir Nr. 2160 (2017) (toliau – Rezoliucijos) detalizuotus pretendentų atrankos kriterijus, pretendentas turi atitikti šiuos reikalavimus:

5.1. turėti žinių ir kompetencijos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos srityje;

5.2. turėti profesinės patirties Konvencijos reglamentuojamose srityse;

5.3. turėti patirties Komiteto stebėsenos vizitų metu vertinamų objektų (laisvės apribojimo vietų, kuriose asmenų laisvė yra arba gali būti apribota, vadovaujantis valdžios įstaigos sprendimu ar jai paraginus arba su jos pritarimu ar sutikimu) veiklos srityse;

5.4. būti nepriklausomas, nešališkas ir gebėti efektyviai dirbti Komitete;

5.5. puikiai mokėti bent vieną iš oficialių Europos Tarybos kalbų (anglų arba prancūzų) ir turėti antrosios oficialios kalbos pagrindus.

6. Pretendentas per 10 darbo dienų nuo pranešimo apie atrankos procedūrą paskelbimo dienos Teisingumo ministerijai turi pateikti šiuos dokumentus:

6.1. laisvos formos prašymą leisti dalyvauti atrankoje;

6.2. gyvenimo aprašymą (anglų ir prancūzų kalbomis), parengtą pagal Aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytas formas;

6.3. motyvacinį laišką, kuriame trumpai turi būti aprašyta, kodėl pretendentas norėtų būti paskirstas atstovu Komitete ir kodėl yra tinkamas eiti šias pareigas.

7. Pretendentas ne vėliau kaip Komisijos posėdžio, kurio metu vyks atrankos pokalbiai su pretendentais (toliau – atrankos posėdis), dieną turi pateikti vienos Europos Tarybos oficialios kalbos mokėjimą B2 lygiu ir kitos Europos Tarybos oficialios kalbos mokėjimą A1 lygiu patvirtinančias pažymas. Pažymos turi atitikti Užsienio kalbų mokėjimo tikrinimo priimant į valstybės tarnautojo pareigas tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2013 m. gegužės 21 d. įsakymu Nr. 1V-447 „Dėl Užsienio kalbų mokėjimo tikrinimo priimant į valstybės tarnautojo pareigas tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimus ir būti išduotos akredituotų asmenų, kurių sąrašas skelbiamas Valstybės tarnybos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

8. Komisijos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių. Sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra Komisijos pirmininko balsas.

9. Jeigu Komisijos narys yra pretendento sutuoktinis, artimasis giminaitis ar asmuo, susijęs su juo svainystės, pavaldumo ar kitais ryšiais, galinčiais sukelti abejonių dėl Komisijos nario nešališkumo, arba yra kitų aplinkybių, verčiančių suabejoti Komisijos nario nešališkumu ir objektyvumu vertinant pretendentą, jis nedelsdamas privalo nusišalinti nuo šio pretendento vertinimo. Apie nusišalinimą pažymima Komisijos posėdžio protokole.

10. Ne vėliau, nei likus vienai darbo dienai iki atrankos posėdžio, pretendentas gali raštu pareikšti motyvuotą nušalinimą Komisijos nariui. Šis klausimas išsprendžiamas per Komisijos posėdį.

11. Komisijos posėdį protokoluoja Komisijos sekretorius. Kai Komisijos sekretorius posėdyje negali dalyvauti, Komisijos pirmininkas jo funkcijas paveda atlikti kitam Teisingumo ministerijos valstybės tarnautojui. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas ir sekretorius. Protokolas turi būti surašytas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po įvykusio posėdžio.

12. Atrankos eigai fiksuoti daromas skaitmeninis garso (vaizdo) įrašas. Laikmena su šiuo įrašu pridedama prie protokolo.

13. Komisijos posėdžiai vyksta Teisingumo ministerijos patalpose arba vaizdo konferencijos būdu.

 

IV SKYRIUS

PRETENDENTŲ ATRANKA

 

14. Atranką sudaro pretendentų atitikties Aprašo 5 punkte nurodytiems kriterijams vertinimas pagal jų pateiktus dokumentus ir pokalbiai su pretendentais.

15. Pasibaigus nustatytam laikui, per kurį pretendentai Teisingumo ministerijai turi pateikti Aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus, Komisijos pirmininkas sušaukia uždarą Komisijos posėdį, kurio metu Komisija išnagrinėja pretendentų pateiktus dokumentus, sudaro atrankos pokalbiui kviestinų pretendentų, atitinkančių Aprašo 5 punkte nurodytus atrankos kriterijus, sąrašą, parengia pretendentams skirtus klausimus ir paskiria atrankos posėdžio datą.

16. Į atrankos posėdį kviečiami pretendentai informuojami jų nurodytu elektroninio pašto adresu iki atrankos posėdžio likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms.

17. Į atrankos posėdį atvykę pretendentai kviečiami į pokalbį pagal pavardes abėcėlės tvarka.

18. Per atrankos pokalbį vertinami pretendentų įgūdžiai, kurių reikia Komiteto nario funkcijoms atlikti, taip pat gebėjimai pritaikyti turimas žinias ir įgūdžius praktikoje, tai yra atitinkama profesinė darbo patirtis, motyvacija, žinios apie Komitetą ir Konvenciją.

19. Atrankos pokalbis vyksta atskirai su kiekvienu pretendentu, kiekvienam iš jų užduodami vienodi klausimai, prireikus gali būti pateikiama tikslinamųjų klausimų.

20. Pasibaigus atrankai, kiekvienas Komisijos narys įvertina pretendentus nuo vieno iki
10 balų. Žemiausias įvertinimas yra vienas balas, aukščiausias – 10 balų. Komisijos nariams įvertinus kiekvieną pretendentą, jų nurodyti individualūs vertinimo balai sumuojami ir padalijami iš Komisijos narių, vertinusių konkretų pretendentą, skaičiaus. Vertinimo balai apvalinami iki šimtosios dalies. Gautas vertinimo balų skaičius lemia pretendento vietą Komisijos sudaromame pretendentų sąraše (toliau – Sąrašas), kuriame nurodomas vertinimo balų skaičius, pretendentų vardai ir pavardės ir eilės numeris pagal surinktą vertinimo balų skaičių. Į Sąrašą įtraukiami visi pretendentai, Komisijos įvertinti kaip atitinkantys Aprašo 5 punkte nurodytus atrankos kriterijus. Galutinis Sąrašas formuojamas atsižvelgiant į Rezoliucijose nurodytus lyčių balanso užtikrinimo reikalavimus. Sąrašas pridedamas prie posėdžio protokolo.

21. Įvykus atrankai, Komisijos pirmininkas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pateikia geriausiai įvertintų trijų pretendentų kandidatūras Lietuvos Respublikos Seimo delegacijai Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje, nurodydamas šių asmenų vardus ir pavardes abėcėlės tvarka, taip pat prideda atrankos posėdžio protokolą ir trijų geriausiai įvertintų pretendentų gyvenimo aprašymus.

22. Ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atrankos dienos Teisingumo ministerijos interneto svetainėje abėcėlės tvarka paskelbiami 3 Komisijos geriausiai įvertinti pretendentai.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Pretendentų asmens duomenys tvarkomi atrankos vykdymo tikslais, t. y. duomenų valdytojui viešosios valdžios pavestas funkcijas vykdant vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitais teisės aktais, reguliuojančiais asmens duomenų apsaugos tvarkymo sritį.

24. Atrankos posėdyje dalyvavę pretendentai, Teisingumo ministerijai raštu pateikę prašymus, turi teisę susipažinti su šio posėdžio protokolu tiek, kiek tai susiję su jais, ir Aprašo
20 punkte nurodytais nuasmenintais Komisijos jiems skirtais įvertinimais, taip pat – peržiūrėti atitinkamą Sąrašo dalį ir atrankos posėdžio dalies, kurioje jie dalyvavo, garso (vaizdo) įrašą.

25. Vadovaujantis Aprašo 22 punktu, pretendentų asmens duomenys skelbiami siekiant užtikrinti atrankos proceso skaidrumą ir viešumą.

26. Komisijos posėdžių protokolai ir kita su Komisijos darbu susijusi medžiaga Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir terminais saugomi Teisingumo ministerijoje.

 

__________________

part_c96564631ad249caaad7f8e342df591e_end