herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2004 M. GEGUŽĖS 6 D. NUTARIMO NR. 65 „DĖL POVEIKIO PRIEMONIŲ UŽ STATISTINĖS INFORMACIJOS PATEIKIMO PAŽEIDIMUS TAIKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. birželio 26 d. Nr. 03-83

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Pakeisti Lietuvos banko valdybos 2004 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. 65 „Dėl Poveikio priemonių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus taikymo taisyklių patvirtinimo“ patvirtintas Poveikio priemonių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus taikymo taisykles ir jas išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininko pavaduotoja,

pavaduojanti Valdybos pirmininką                                                        Julita Varanauskienė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos 2004 m. gegužės 6 d.

nutarimu Nr. 65 (Lietuvos banko valdybos 2024 m.

birželio 26 d. nutarimo Nr. 03-83 redakcija)

 

 

POVEIKIO PRIEMONIŲ UŽ STATISTINĖS INFORMACIJOS PATEIKIMO PAŽEIDIMUS TAIKYMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Poveikio priemonių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus taikymo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatytas Lietuvos banko baudų ir delspinigių, skirtų atskaitingiesiems agentams, kurie turi teikti statistinę informaciją, už Lietuvos banko nustatytos statistinės informacijos pateikimo pažeidimus dydis, pažeidimų nagrinėjimo ir poveikio priemonių taikymo tvarka bei su tuo susijusios medžiagos saugojimo terminai.

2. Poveikio priemones taiko Lietuvos banko valdyba statistinę informaciją renkančio Lietuvos banko struktūrinio padalinio teikimu. Taikydama poveikio priemonę, Lietuvos banko valdyba vadovaujasi tuo, kad poveikio priemonė turi būti objektyviai pagrįsta, nediskriminacinė ir proporcinga siekiamam tikslui bei pažeidimo pobūdžiui.

3. Taisyklės taikomos, jeigu netaikomas 2022 m. rugsėjo 29 d. Europos Centrinio Banko reglamentas (ES) 2022/1917 dėl pažeidimo nagrinėjimo procedūrų, kai nesilaikoma statistinės atskaitomybės reikalavimų, kuriuo panaikinamas Sprendimas ECB/2010/10 (ECB/2022/31).

4. Taisyklės netaikomos, jeigu statistinės informacijos reikia, kad būtų parodyta, kaip kredito įstaiga vykdo privalomųjų atsargų reikalavimą.

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

5.1.  Atskaitingasis agentas juridinis asmuo, kuriam taikomi Lietuvos banko valdybos nustatyti statistinės informacijos teikimo reikalavimai;

5.2.  Bauda – vienkartinė pinigų suma, kurią atskaitingasis agentas privalo sumokėti Lietuvos bankui už statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimus;

5.3.  Delspinigiai – už kiekvieną tęstinio pažeidimo dieną skaičiuojama pinigų suma, kurią atskaitingasis agentas privalo sumokėti Lietuvos bankui už statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimus;

5.4.  Pažeidimas – Lietuvos banko nustatytų statistinės informacijos teikimo reikalavimų nevykdymas arba netinkamas vykdymas;

5.5.  Poveikio priemonės – už pažeidimą skiriamos baudos ir delspinigiai.

 

II SKYRIUS

PAŽEIDIMAI

 

6. Statistinės informacijos teikimo reikalavimai yra pažeisti, jeigu:

6.1.  Lietuvos bankas nustatytu terminu negauna iš atskaitingojo agento statistinės informacijos, kurią jis privalo teikti;

6.2.  atskaitingojo agento Lietuvos bankui pateikta statistinė informacija yra neteisinga, neišsami arba jos forma neatitinka nustatytų reikalavimų;

6.3.  atskaitingasis agentas trukdo Lietuvos bankui tikrinti pateiktos statistinės informacijos tikslumą ir kokybę.

7.  Pažeidimas laikytinas sistemingu, kai pagal tą patį teisės aktą padarytų pažeidimų seka yra tokia:

7.1.  bent trys atskaitingojo agento padaryti mėnesinės statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimai per šešis mėnesius iš eilės;

7.2.  bent trys atskaitingojo agento padaryti ketvirtinės statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimai per keturis ketvirčius iš eilės;

7.3.  bet kurie du atskaitingojo agento iš eilės padaryti pusmečio statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimai;

7.4.  bet kurie du atskaitingojo agento iš eilės padaryti metinės statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimai.

8. Pažeidimas laikytinas sunkiu, jeigu atitinka požymius, nustatytus 2022 m. rugsėjo 29 d. Europos Centrinio Banko reglamento (ES) 2022/1917 dėl pažeidimo nagrinėjimo procedūrų, kai nesilaikoma statistinės atskaitomybės reikalavimų, kuriuo panaikinamas Sprendimas ECB/2010/10 (ECB/2022/31), 5 straipsnio 2 dalyje:

8.1. bet kokį sistemingą ar tyčinį statistinės informacijos nepateikimą Lietuvos bankui iki nustatyto termino;

8.2. bet kokį sistemingą ar tyčinį teisingos ar išsamios statistinės informacijos nepateikimą;

8.3. bet kokį sistemingą ar tyčinį reikalavimų dėl nustatytos statistinės atskaitomybės formos nesilaikymą;

8.4. bet kokį atvejį, kai su Lietuvos banku nebuvo veiksmingai bendradarbiaujama arba nebuvo laikomasi pakankamo kruopštumo.

 

III SKYRIUS

PAŽEIDIMO NAGRINĖJIMO TVARKA

 

9.  Jeigu atskaitingasis agentas padarė Taisyklių 6 punkte nurodytą pažeidimą, statistinę informaciją renkantis Lietuvos banko struktūrinio padalinio tarnautojas raštu arba elektroniniu paštu kreipiasi į atskaitingąjį agentą, prašydamas per 10 darbo dienų pateikti paaiškinimus dėl nurodyto pažeidimo ir (arba) ištaisyti pažeidimą. Atskaitingasis agentas taip pat informuojamas, kad, neištaisius pažeidimo, Lietuvos bankas gali taikyti Taisyklių 22 punkte nurodytas poveikio priemones.

10.  Jeigu per Taisyklių 9 punkte nustatytą terminą atskaitingasis agentas nepateikė paaiškinimų ir (arba) neištaisė pažeidimo, apie pažeidimą atskaitingasis agentas informuojamas statistinę informaciją renkančio Lietuvos banko struktūrinio padalinio vadovo raštu, kuriame nurodoma:

10.1. pažeidimo aplinkybės ir pobūdis;

10.2.  atskaitingojo agento teisė per 10 darbo dienų raštu pateikti paaiškinimus dėl nurodyto pažeidimo, nurodyti jo atsiradimo priežastis arba kitą, atskaitingojo agento manymu, reikšmingą informaciją, be kita ko, esant atitinkamoms aplinkybėms, pateikti paaiškinimus ir reikšmingus įrodymus, kad pažeidimą lėmė aplinkybės, kurių atskaitingasis agentas negalėjo kontroliuoti. Paaiškinimų per nurodytą laiką nepateikimas Lietuvos bankui netrukdo spręsti klausimo dėl poveikio priemonės taikymo.

11.  Lietuvos bankas, įvertinęs atskaitingojo agento pateiktus paaiškinimus dėl Taisyklių 10.2 papunktyje nurodytų aplinkybių, susijusių su pažeidimu, gali nuspręsti:

11.1.  prašyti, kad atskaitingasis agentas pateiktų papildomus, pažeidimo aplinkybes patikslinančius duomenis;

11.2.  informuoti atskaitingąjį agentą, kad jam poveikio priemonė šiuo konkrečiu atveju nebus taikoma, ir reikalauti užtikrinti privalomų statistinės atskaitomybės reikalavimų vykdymą visais ataskaitiniais laikotarpiais.

12. Atskaitingajam agentui, padariusiam sistemingą ir (arba) sunkų pažeidimą, iš karto siunčiamas Taisyklių 10 punkte nurodytas raštas. Atskaitingasis agentas taip pat informuojamas apie pareigą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šiame punkte nurodyto rašto išsiuntimo dienos raštu pateikti taisomųjų veiksmų planą.

13. Atskaitingasis agentas taisomųjų veiksmų plane turi nurodyti:

13.1. pažeidimo priežastis, pateikdamas visus aktualius įrodymus;

13.2. taisomąsias priemones, kurių ėmėsi ir dar ketina imtis, kad pažeidimas būtų ištaisytas ir ateityje statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimai nesikartotų;

13.3. Taisyklių 13.2 papunktyje nurodytų priemonių įgyvendinimo terminus;

13.4. atsakingo asmens kontaktinius duomenis;

13.5. kitą, atskaitingojo agento manymu, svarbią informaciją, susijusią su taisomosiomis priemonėmis.

14. Lietuvos bankas, gavęs taisomųjų veiksmų planą, per ne ilgesnį nei 5 darbo dienų terminą atlieka šiuos veiksmus:

14.1.  pritaria taisomųjų veiksmų planui su jame numatytais įgyvendinimo terminais;

14.2.  jeigu taisomųjų veiksmų plano nepakanka pažeidimui ištaisyti, prašo, kad atskaitingasis agentas per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos parengtų ir pateiktų patikslintą taisomųjų veiksmų planą.

15. Lietuvos bankas, gavęs patikslintą taisomųjų veiksmų planą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas turi:

15.1. pritarti patikslintam taisomųjų veiksmų planui su jame nustatytais įgyvendinimo terminais; arba

15.2.  jeigu pateikto taisomųjų veiksmų plano nepakanka pažeidimui ištaisyti, visą turimą ir atskaitingojo agento pateiktą informaciją dėl pažeidimo perduoti Lietuvos banko valdybai Taisyklių V skyriuje nustatyta tvarka.

16.  Pritarus taisomųjų veiksmų planui, atskaitingasis agentas privalo jį įgyvendinti ir apie įgyvendinimo eigą informuoti Lietuvos banką. Atsakingas Lietuvos banko tarnautojas nuolat stebi, kaip vykdomas taisomųjų veiksmų planas, ir tikrina, ar jame nustatytos taisomosios priemonės įgyvendinamos.

17.  Jeigu taisomųjų veiksmų planas įgyvendinamas tinkamai, apie tai informuojamas taisomųjų veiksmų planą pateikęs atskaitingasis agentas ir tolesni veiksmai dėl poveikio priemonės netaikomi.

18. Pažeidimo nagrinėjimo procedūrą atlieka Lietuvos banko statistinę informaciją renkančio struktūrinio padalinio vadovo įgaliotas (-i) tarnautojas (-ai). Nagrinėdamas (-i) pažeidimą, įgaliotas (-i) tarnautojas (-ai) naudojasi Lietuvos banko teisės aktuose nustatytomis statistinės informacijos tikrinimo teisėmis.

19.  Nagrinėjant pažeidimą veiksmai atliekami laikantis konfidencialumo reikalavimų ir nepažeidžiant atskaitingojo agento teisės susipažinti su dokumentais bei kita medžiaga, kuriais grindžiamas pažeidimas. Atskaitingasis agentas neturi teisės susipažinti su dokumentais ar kita medžiaga, kurie laikomi konfidencialiais trečiųjų šalių atžvilgiu, ypač su tais, kuriuose yra informacijos apie kitų ūkio subjektų verslo interesus.

20.  Kai pažeidimas baigiamas nagrinėti, įgaliotas tarnautojas parengia Statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimo protokolą (Taisyklių 1 priedas).

21. Sprendimas pradėti poveikio priemonių taikymo procedūrą nepriimamas, jeigu praėjo 1 metai nuo tada, kai pirmą kartą apie pažeidimą sužinojo Lietuvos bankas, arba 5 metai nuo tada, kai buvo padarytas pažeidimas arba nutrauktas tęstinis pažeidimas.

 

IV SKYRIUS

POVEIKIO PRIEMONĖS

 

22.  Už Taisyklių 6 punkte nurodytus statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimus, kai jie kvalifikuotini kaip sistemingi ir (arba) sunkūs, atskaitingajam agentui Lietuvos banko valdyba taiko tokias poveikio priemones:

22.1. ne daugiau kaip 2 172 Eur delspinigių už kiekvieną Taisyklių 6.1 papunktyje nurodyto pažeidimo dieną, neviršijant bendros 21 721 Eur delspinigių sumos; 

22.2. ne didesnę kaip 14 481 Eur baudą už Taisyklių 6.2 papunktyje nurodytą pažeidimą;

22.3. ne didesnę kaip 14 481 Eur baudą už Taisyklių 6.3 papunktyje nurodytą pažeidimą.

 

V SKYRIUS

POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMO TVARKA

 

23.  Jeigu atskaitingasis agentas nesiėmė veiksmų ir neįvykdė taisomųjų veiksmų plane numatytų priemonių arba jų nepakanka pažeidimui ištaisyti, visą pažeidimą įrodančią medžiagą ir atskaitingojo agento pateiktą informaciją dėl pažeidimo Lietuvos banko statistinę informaciją renkančio struktūrinio padalinio vadovas, vadovaudamasis Lietuvos banko valdybos darbo reglamentu, patvirtintu 2016 m. liepos 14 d. Lietuvos banko valdybos nutarimu Nr. 03-90 „Dėl Lietuvos banko valdybos darbo reglamento patvirtinimo“, perduoda Lietuvos banko valdybai.

24.  Apie Lietuvos banko valdybos posėdžio, kuriame bus svarstomas poveikio priemonės taikymo klausimas, datą ir laiką atsakingas Lietuvos banko struktūrinio padalinio tarnautojas raštu praneša atskaitingajam agentui ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio dienos.

25.  Priimdama sprendimą dėl poveikio priemonės taikymo, Lietuvos banko valdyba gali naudoti tik tą medžiagą, su kuria atskaitingasis agentas buvo supažindintas ir dėl kurios jis galėjo pareikšti savo nuomonę.

26. Priimdama sprendimą dėl poveikio priemonės taikymo arba nustatydama atitinkamą poveikio priemonę, Lietuvos banko valdyba atsižvelgia į konkrečias aplinkybes:

26.1.  atskaitingojo agento sąžiningumą, geranoriškumą ir atvirumą, aiškinantis ir vykdant statistinės atskaitomybės reikalavimus, bei jo stropumo ir bendradarbiavimo laipsnį;

26.2.  ar atskaitingasis agentas sąmoningai klaidino aiškindamas ir vykdydamas reikalavimą teikti statistinę informaciją;

26.3. pažeidimo pasekmių sunkumą;

26.4.  atskaitingojo agento daromų pažeidimų kartojimąsi arba trukmę;

26.5. turimą informaciją apie kitų Lietuvos banko struktūrinių padalinių tam pačiam atskaitingajam agentui anksčiau taikytas poveikio priemones, paremtas tais pačiais faktais;

26.6.  atskaitingojo agento gautą naudą dėl padaryto pažeidimo;

26.7.  atskaitingojo agento ekonominį dydį;

26.8.  ar atskaitingajam agentui anksčiau buvo skirtos sankcijos už reikalavimų teikti statistinę informaciją nesilaikymą;

26.9.  kitas svarbias aplinkybes, galinčias nulemti atskaitingojo agento atsakomybės dydį.

27. Išnagrinėjusi pažeidimą įrodančią medžiagą, Lietuvos banko valdyba per 30 kalendorinių dienų priima sprendimą:

27.1. taikyti Taisyklių 22 punkte nurodytas poveikio priemones, apskaičiuotas pagal Baudų ir delspinigių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus apskaičiavimo aprašą (2 priedas);

27.2.  duoti atskaitingajam agentui privalomus nurodymus;

27.3.  įspėti atskaitingąjį agentą;

27.4. poveikio priemonės netaikyti.

28.  Prireikus Lietuvos banko valdybos sprendime nurodomas terminas, per kurį atskaitingasis agentas turi pašalinti pažeidimą.

29.  Poveikio priemonės taikymas neatleidžia atskaitingojo agento nuo statistinės informacijos teikimo reikalavimų vykdymo.

30.  Lietuvos banko valdybos sprendimas dėl poveikio priemonės taikymo per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčiamas atskaitingajam agentui arba pasirašytinai įteikiamas jo atstovui.

31. Lietuvos banko valdybos sprendimas dėl poveikio priemonės taikymo ir visi su juo susiję dokumentai saugomi ne trumpiau kaip 5 metus nuo sprendimo įsigaliojimo dienos.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32.  Paskirtą baudą ir delspinigius atskaitingasis agentas turi sumokėti Lietuvos bankui ne vėliau kaip per 40 kalendorinių dienų nuo Lietuvos banko valdybos sprendimo dėl poveikio priemonės taikymo gavimo dienos, jei sprendime nenumatytas kitoks terminas. Apskundus šį sprendimą, bauda turi būti sumokėta ne vėliau kaip per 40 dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos.

33. Jeigu yra gautas motyvuotas atskaitingojo agento prašymas, Lietuvos bankas turi teisę baudos ar jos dalies mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki 2 metų, jei atskaitingasis agentas negali laiku sumokėti baudos dėl objektyvių priežasčių.

34. Lietuvos banko sprendimas skirti baudą yra vykdomasis dokumentas, vykdomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka. Lietuvos banko sprendimas gali būti pateikiamas vykdyti ne vėliau kaip per 3 metus nuo jo priėmimo dienos arba, jeigu Lietuvos banko sprendimas buvo apskųstas, teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. Tuo atveju, jeigu baudos sumokėjimas buvo išdėstytas Taisyklių 33 punkte nustatyta tvarka, Lietuvos banko sprendimas gali būti pateikiamas vykdyti per 3 metus nuo išdėstymo termino pabaigos.

35.  Lietuvos bankas tam pačiam atskaitingajam agentui gali taikyti vieną arba kelias poveikio priemones, priklausomai nuo statistinės informacijos pateikimo pažeidimo sudėties (kvalifikacijos) pobūdžio. Poveikio priemonės pritaikymas neatleidžia atskaitingojo agento nuo pareigos, už kurios nevykdymą pritaikyta poveikio priemonė, atlikimo.

36.  Lietuvos banko sprendimus dėl poveikio priemonių taikymo atskaitingieji agentai, kurių teisės arba pagal įstatymus saugomi interesai pažeisti, turi teisę skųsti teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

_________________

 

Poveikio priemonių už statistinės informacijos

pateikimo pažeidimus taikymo taisyklių

1 priedas

 

 

LIETUVOS BANKAS

 

STATISTINĖS INFORMACIJOS TEIKIMO REIKALAVIMŲ PAŽEIDIMO

PROTOKOLAS

 

20....... m. ......................... ..... d. Nr. ....

 

I. Informacija apie pažeidimą

Pažeidimą padaręs atskaitingasis agentas

 

Atskaitingojo agento ekonominis dydis (užimama rinkos dalis, metinės pajamos, turtas, kita turima informacija)

 

Pažeistas teisės aktas (straipsnis, dalis, punktas)

 

Pažeidimą pagrindžiantys dokumentai (susirašinėjimą su atskaitinguoju agentu pagrindžiančių dokumentų sąrašas ir kt.)

 

Ar atskaitingasis agentas anksčiau buvo baustas už analogišką pažeidimą?

 

Pažeidimo padarymo data (trukmė)

 

Ar pažeidimas pašalintas?

 

Pažeidimo pašalinimo (nutraukimo) data

 

Kokia poveikio priemonė siūloma?

 

Kokie privalomi nurodymai siūlomi?

 

 

II. Pažeidimo aprašymas

Nurodomos kitos svarbios aplinkybės, į kurias turėtų būti atkreiptas dėmesys; gali būti nurodomi motyvai, kodėl siūloma taikyti poveikio priemonę, kodėl siūloma taikyti konkrečią poveikio priemonę ar siūloma papildomai duoti privalomus nurodymus.

 

 

 

 

 

 

 

..............................................

..............................

..............................................

(Protokolą surašiusio asmens pareigos)

(Parašas)

(Vardas Pavardė)

 

 

Poveikio priemonių už statistinės informacijos

pateikimo pažeidimus taikymo taisyklių

2 priedas

 

 

BAUDŲ IR DELSPINIGIŲ UŽ STATISTINĖS INFORMACIJOS PATEIKIMO PAŽEIDIMUS APSKAIČIAVIMO APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Baudų ir delspinigių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus apskaičiavimo apraše (toliau – Aprašas) nustatytos pagal Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 54straipsnį ir jį detalizuojančias Poveikio priemonių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus taikymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 2024 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. 03-83, (toliau – Taisyklės) nuostatas skiriamų baudų ir delspinigių apskaičiavimo taisyklės.

2.     Aprašo tikslas – nustatyti baudų ir delspinigių apskaičiavimo taisykles, kurios sudarytų sąlygas už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus paskirti individualizuotas, proporcingas, veiksmingas ir atgrasančias baudas ir delspinigius.

3.     Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos banko įstatyme.

 

II SKYRIUS

BAUDŲ IR DELSPINIGIŲ APSKAIČIAVIMAS

 

4.   Baudų ir delspinigių dydis apskaičiuojamas dviem etapais:

4.1.  pirmuoju etapu, vadovaujantis Aprašo III skyriaus nuostatomis, apskaičiuojama bazinė suma;

4.2.  antruoju etapu bazinis baudos dydis, jeigu yra pagrindas, vadovaujantis Aprašo IV skyriaus nuostatomis, mažinamas arba didinamas, atsižvelgiant į lengvinančias ir (arba) sunkinančias aplinkybes.

 

III SKYRIUS

BAZINĖS SUMOS APSKAIČIAVIMAS

 

5.     Už statistinės informacijos pateikimo pažeidimą bazinė suma apskaičiuojama remiantis šiais kiekybiniais aspektais:

5.1. atskaitingojo agento ekonominiu dydžiu. Ekonominis dydis apskaičiuojamas kaip atskaitingojo agento turto sumos ir visų atitinkamos faktinės atskaitingosios visumos atskaitingųjų agentų viso turto sumos santykis. Kai viso turto sumos santykis yra didesnis už vidurkį, skaičiuojama nuo maksimalaus delspinigių ir baudų dydžio, o kai viso turto sumos santykis yra mažesnis už vidurkį, skaičiuojama delspinigių ir baudų bazinio dydžio proporcija. Apskaičiuojant ekonominį dydį vadovaujamasi atskaitingojo agento viso turto suma, nustatyta pagal naujausią iki pažeidimo dienos pateiktą statistinę informaciją apie atskaitingojo agento balansą;

5.2.  pažeidimo dažnumu. Pažeidimo dažnumas nustatomas pagal pažeidimų, įvykusių reikalavimų nesilaikymo laikotarpiu, su kuriuo susijusi pažeidimo nagrinėjimo procedūra, skaičių. Maksimalus pažeidimo dažnumo skaičius per metus yra 12 mėnesinių, 4 ketvirtinės, 2 pusmetinės ir 1 metinė ataskaitos;

5.3.  pažeidimo trukme. Pažeidimo trukmė nustatoma pagal bendrą darbo dienų skaičių, kiek buvo pavėluota pateikti statistinę informaciją pasibaigus pateikimo terminui;

5.4.  Lietuvos banko galimybe vykdyti su statistine informacija susijusius įsipareigojimus nustatytais terminais. Jeigu Lietuvos bankas įsipareigojimus suspėja įvykdyti nustatytais terminais, apskaičiuota delspinigių arba baudos suma mažinama per pusę;

5.5.  teisingos ir neteisingos statistinės informacijos neatitikimo dydžiu. Kai pažeidimas susijęs su tuo, kad pateikta statistinė informacija yra neteisinga, neišsami arba jos forma neatitinka Lietuvos banko nustatytų reikalavimų, neatitikimo dydis nustatomas pagal neteisingos ir teisingos statistinės informacijos absoliučiosios vertės skirtumą milijonais eurų. Teisingos ir neteisingos statistinės informacijos neatitikimo dydis apskaičiuojamas dauginant kiekvienos statistinės informacijos neatitikimo skirtumą milijonais eurų iš baudos dydžio ir traukiant kvadratinę šaknį iš jų sandaugos.

6.     Bazinė suma apskaičiuojama dauginant Taisyklių 22 punkte nustatytą maksimalią delspinigių arba baudos sumą iš atskaitingojo agento ekonominio dydžio, pažeidimo dažnumo, pažeidimo trukmės, taikomos nuolaidos, jeigu Lietuvos bankas suspėja įvykdyti su statistine informacija susijusius įsipareigojimus nustatytais terminais, ir, kai taikoma, teisingos ir neteisingos statistinės informacijos neatitikimo dydžio. 

7.     Už sunkų statistinės informacijos pateikimo pažeidimą apskaičiuojama bazinė suma, pakoreguojant ją tik pagal atskaitingojo agento ekonominį dydį, kaip nustatyta Aprašo 5.1 papunktyje.

 

IV SKYRIUS

BAZINĖS SUMOS KOREGAVIMAS

 

8.     Antruoju baudos apskaičiavimo etapu nustatoma, ar yra lengvinančių ir (arba) sunkinančių aplinkybių. Jeigu jų yra, pagal Aprašo III skyriaus nuostatas apskaičiuotas bazinis baudos dydis atitinkamai mažinamas arba didinamas.

9.     Atsakomybę lengvinančiomis arba sunkinančiomis aplinkybėmis laikomos šios aplinkybės:

9.1.  atskaitingojo agento sąžiningumas, geranoriškumas ir atvirumas, aiškinantis ir vykdant statistinės atskaitomybės reikalavimus, bei jo stropumo ir bendradarbiavimo laipsnis;

9.2.  ar atskaitingasis agentas sąmoningai klaidino aiškindamas ir vykdydamas reikalavimą teikti statistinę informaciją;

9.3.  pažeidimo pasekmių sunkumas;

9.4.  atskaitingojo agento daromų pažeidimų pakartotinumas arba trukmė;

9.5.  turima informacija apie kitų Lietuvos banko struktūrinių padalinių tam pačiam atskaitingajam agentui anksčiau taikytas poveikio priemones, paremtas tais pačiais faktais;

9.6.  atskaitingojo agento gauta nauda dėl padaryto pažeidimo;

9.7.  ar atskaitingajam agentui anksčiau buvo skirtos sankcijos už reikalavimų teikti statistinę informaciją nesilaikymą;

9.8.  kitos svarbios aplinkybės, galinčios nulemti atskaitingojo agento atsakomybės dydį.

10.   Statistinės informacijos teikimo reikalavimų pažeidimo atvejais bazinio dydžio korekcija negali būti didesnė arba mažesnė už vieną trečiąją nustatytos bazinės sumos dalį.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11.   Aprašo nuostatos nereiškia, kad Lietuvos bankas už nustatytą pažeidimą visada skiria baudą arba delspinigius. Lietuvos bankas, svarstydamas, ar taikyti poveikio priemonę už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus, ir parinkdamas konkrečią poveikio priemonę (priemones), gali skirti kitas Taisyklėse numatytas poveikio priemones, t. y. duoti atskaitingajam agentui privalomus nurodymus, įspėti atskaitingąjį agentą.

 

_______________________