LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL literatūros tarybos nuostatų patvirtinimo
2014 m. spalio 6 d. Nr. ĮV-703
Vilnius
Vadovaudamasis Nacionalinės literatūros programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2014 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. ĮV-130 „Dėl Nacionalinės literatūros programos patvirtinimo“, 14.3 papunkčiu,
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2014 m. spalio 6 d. įsakymu Nr. ĮV-703
LiTERATŪROS TARYBOS NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Literatūros taryba (toliau vadinama – Taryba) yra prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos veikianti kolegiali, patariamojo balso teisę turinti institucija, atliekanti eksperto ir konsultanto funkcijas formuojant ir įgyvendinant literatūros ir jos sklaidos politiką.
2. Taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos kultūros ministro (toliau – kultūros ministras) įsakymais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.
II SKYRIUS
TARYBOS UŽDAVINys IR FUNKCIJOS
3. Tarybos uždavinys yra teikti kultūros ministrui pasiūlymus dėl politikos formavimo literatūros ir jos sklaidos srityje bei šios politikos įgyvendinimo.
4. Vykdydama šį uždavinį, Taryba atlieka šias funkcijas:
4.1. analizuoja literatūros ir jos sklaidos sritį reglamentuojančių ar turinčių įtaką šioje srityje vykstantiems procesams įstatymų bei kitų teisės aktų poreikį ir teikia siūlymus dėl galiojančių teisės aktų tobulinimo;
4.2. analizuoja Lietuvos grožinės ir humanitarinės literatūros kūrimo bei sklaidos procesus, leidybos rinkos vystymosi Lietuvoje ir Europoje tendencijas bei teikia siūlymus dėl sąlygų šiems procesams gerinimo;
4.4. teikia pasiūlymus dėl literatūros, jos sklaidos, skaitymo skatinimo programų rengimo ir vertina jų įgyvendinimą;
4.5. vertina Kultūros ministerijos organizuojamiems grožinės lietuvių literatūros rankraščių konkursams pateiktus rankraščius ir teikia kultūros ministrui rekomendacijas dėl premijų ir diplomų skyrimo;
4.6. teikia siūlymus ir rekomendacijas dėl Kultūros ministerijos literatūros srities premijų nusipelniusiems asmenims skyrimo;
4.7. teikia siūlymus ir rekomendacijas dėl Lietuvos dalyvavimo tarptautinėse knygų mugėse ir jas lydinčiose kultūrinėse programose;
III SKYRIUS
TARYBOS TEISĖS IR PAREIGOS
5. Taryba turi teisę:
5.1. gauti informaciją savo kompetencijos klausimais iš Kultūros ministerijos ir jos reguliavimo srityje esančių įstaigų bei kitų institucijų;
IV SKYRIUS
TARYBOS SUDĖTIS IR DARBO ORGANIZAVIMAS
7. Tarybą sudaro 11 narių, iš kurių 5 narius deleguoja kultūros ministras, po vieną narį – Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Lietuvos leidėjų asociacija.
9. Tarybos sudėtis po kiekvienos kadencijos atnaujinama ne mažiau kaip trečdaliu. Tas pats asmuo Tarybos nariu gali būti skiriamas ne daugiau kaip du kartus iš eilės. Tarybos narys nepasibaigus kadencijai turi teisę atsistatydinti arba jį gali atšaukti paskyrusi institucija. Tokiu atveju tos sudėties Tarybos kadencijos likusiam laikotarpiui skiriamas naujas Tarybos narys.
10. Taryba iš savo narių paprastąja balsų dauguma kadencijos laikotarpiui renka Tarybos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją.
11. Tarybos pirmininkas ir jo pavaduotojas gali būti atšaukti ne mažiau kaip 2/3 visų Tarybos narių balsų.
12. Tarybos pirmininkas:
14. Tarybos veiklos forma yra posėdžiai. Posėdžio darbotvarkėje numatytų klausimų medžiaga Tarybos nariams pateikiama prieš 3 darbo dienas iki posėdžio.
15. Tarybos posėdžiai yra vieši ir vyksta ne rečiau kaip 2 kartus per metus. Neeiliniai posėdžiai šaukiami Tarybos pirmininko, kultūros ministro iniciatyva arba pusės Tarybos narių iniciatyva. Reikalui esant, Taryba gali rengti išvažiuojamuosius posėdžius.
16. Tarybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė Tarybos narių. Tuo atveju, jei nėra kvorumo, ne vėliau kaip po savaitės šaukiamas neeilinis Tarybos posėdis.
17. Taryba priima sprendimus atviru balsavimu. Sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma, įskaitant balsą Tarybos nario, kurio nuomonė pareikšta raštu. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas. Jeigu komisijos narys nesutinka su sprendimu ir balsuoja prieš, jo atskira nuomonė jo prašymu įrašoma protokole.
18. Tarybos sprendimai įforminami posėdžių protokolais, kuriuos pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius. Prie protokolo pridedama Tarybos nario, negalėjusio dalyvauti posėdyje, raštu pareikšta nuomonė.
19. Kultūros ministerija sudaro technines sąlygas Tarybos veiklai. Tarybos posėdžiams rengti, dokumentacijai tvarkyti ir posėdžiams protokoluoti Kultūros ministerija skiria sekretorių, kuris nėra Tarybos narys.
20. Tarybos narių paslaugos apmokamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ekspertų komisijų, komitetų, tarybų narių, kitų ekspertų teikiamų nematerialaus pobūdžio (intelektinių) paslaugų apmokėjimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV-167 „Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ekspertų komisijų, komitetų, tarybų narių, kitų ekspertų teikiamų nematerialaus pobūdžio (intelektinių) paslaugų apmokėjimo taisyklių patvirtinimo“.