LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2020 M. BIRŽELIO 17 D. ĮSAKYMO NR. V-1504 „DĖL ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMO ESANT LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE PASKELBTAI VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIAJAI SITUACIJAI ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. balandžio 29 d. Nr. V- 976

Vilnius

 

P a k e i č i u Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai organizavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. V-1504 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2.1.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.1.1. stacionarizuojamiems pacientams, o jeigu stacionarinėje ASPĮ kartu su pacientais jų slaugyti ar prižiūrėti lieka kiti asmenys, ir tiems asmenims atliekamas tyrimas SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR tikralaikės PGR metodu ar greituoju SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR tikralaikės PGR metodu (toliau – viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu), išskyrus, kai pacientas serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir jam SARS-CoV-2 virusas jau nustatytas atlikus tyrimus pagal COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatymo tyrimų ir serologinių tyrimų atlikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. V-2797 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatymo tyrimų ir serologinių tyrimų atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-2797), nustatytą tvarką;“.

2. Pakeičiu 2.1.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.1.2. ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti paimamas stacionarines paslaugas teikiančioje tyrimą paskyrusioje ASPĮ;“.

3. Pakeičiu 2.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.2. Gimdyvei ir gimdyvę lydinčiam (artimam) asmeniui ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) paimamas stacionarinėje ASPĮ. SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atlikti netikslinga, jei:

2.1.2.1. gimdyvė serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir jai SARS-CoV-2 virusas jau nustatytas atlikus tyrimus pagal įsakymu Nr. V-2797 nustatytą tvarką;

2.1.2.2. gimdyvei ar gimdyvę lydinčiam (artimam) asmeniui viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) buvo atliktas ne vėliau kaip prieš 72 val. ir tyrimo rezultatas buvo neigiamas bei gimdyvė ar gimdyvę lydintis (artimas) asmuo laikėsi izoliacijos reikalavimų;“.

4. Pakeičiu 2.1.4.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.4.2.2. arba ASPĮ, turinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo licenciją, paima ėminį viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti ir organizuoja jo ištyrimą;“.

5. Pakeičiu 2.1.4.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.4.2.3. arba ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti paimamas mobiliajame punkte, tokiu atveju asmuo atlikti tyrimo registruojasi per Karštąją liniją 1808, elektroniniu būdu adresu https://selfreg.myhybridlab.com pats užpildydamas elektroninę registracijos formą, arba jį savivaldybės nustatyta tvarka užregistruoja pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo paskirtas specialistas;“.

6. Pakeičiu 2.1.4.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.4.3. SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atlikti netikslinga, jei pacientui, kuriam paskirta planinė stacionarinė paslauga, ar jį slaugyti ar prižiūrėti liekančiam kitam asmeniui viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) buvo atliktas ne vėliau kaip prieš 72 val. iki stacionarizavimo ir tyrimo rezultatas buvo neigiamas bei šis pacientas ir slaugyti ar prižiūrėti liekantis kitas asmuo po tyrimo atlikimo laikėsi izoliacijos reikalavimų ir neturi COVID-19 ligai būdingų simptomų ir neatitinka epidemiologinių COVID-19 kriterijų;“.

7. Pakeičiu 2.1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.5. Kai pacientas, kuriam nėra diagnozuota COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), perkeliamas stacionarinėje ASPĮ iš vieno skyriaus į kitą skyrių arba iš vienos stacionarinės ASPĮ į kitą stacionarinę ASPĮ, prieš perkeliant jam gali būti atliktas viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu). SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atlikti netikslinga, jei pacientui viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) buvo atliktas ne vėliau kaip prieš 72 val. iki perkėlimo ir tyrimo rezultatas buvo neigiamas bei pagal nustatytus reikalavimus buvo užtikrinta šio paciento izoliacija ir pacientas neturi COVID-19 ligai būdingų simptomų ir neatitinka epidemiologinių COVID-19 kriterijų;“.

8. Pakeičiu 2.1.6.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

2.1.6.2. ėminys pagal įsakyme Nr. V-2797 nustatytą tvarką ir metodus viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) arba SARS-CoV-2 antigeno testui atlikti paimamas:“.

9. Pakeičiu 2.1.6.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.6.2.2. arba ASPĮ, turinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo licenciją , paima ėminį viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) arba SARS-CoV-2 antigeno testui atlikti ir organizuoja jo ištyrimą;“.

10. Pripažįstu netekusiu galios 2.1.9.1.2 papunktį.

11. Pakeičiu 2.1.9.1.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.9.1.3. jei serga besimptomės, lengvos ar vidutinio sunkumo formos COVID-19 liga ir gali būti stebimas ir (ar) gydomas slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje. Tokiu atveju perkeltas į slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę ar socialinės globos įstaigą pacientas izoliuojamas 20 dienų nuo ėminio, kurį ištyrus PGR metodu ar atlikus SARS-CoV-2 antigeno testą buvo aptiktas SARS-CoV-2 virusas, stacionarinėje ASPĮ paėmimo dienos arba nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomų atsiradimo pradžios, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas antipiretikų, ir susilpnėjo kiti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomai arba išskirtiniais atvejais gydančio gydytojo sprendimu, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, anksčiau nei po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas antipiretikų, susilpnėjo kiti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomai ir atlikus SARS-CoV-2 viruso tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu juose nerandama SARS-CoV-2 viruso, šiuo atveju ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti paimamas slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje;“.

12. Pakeičiu 2.1.9.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1.9.2. pacientas, gyvenantis namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje, stacionarizuojamas (apgyvendinamas), jei neturi COVID-19 ligai būdingų simptomų ir neatitinka epidemiologinių COVID-19 kriterijų. Ėminys dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) turi būti paimtas slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje. Jei pacientui, kuris atvyksta iš namų  ar kitos gyvenamosios vietos, viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) buvo atliktas prieš stacionarizavimą (apgyvendinamą) ne vėliau kaip prieš 72 val. ir tyrimo rezultatas buvo neigiamas bei šis pacientas laikėsi izoliacijos reikalavimų, atlikti viruso SARS-CoV-2 tyrimą (tiriant PGR metodu) slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje netikslinga.

Pacientas, kuris atvyksta iš namų  ar kitos gyvenamosios vietos, izoliuojamas 14 dienų nuo jo atvykimo į slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę ar socialinės globos įstaigą dienos. Gavus neigiamą viruso SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atsakymą pacientui paskirtoji 14 dienų izoliacija tęsiama. Gavus teigiamą viruso SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atsakymą, jei pacientas serga besimptomės, lengvos ar vidutinio sunkumo formos COVID-19 liga ir gali būti stebimas ir (ar) gydomas slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje, pacientas izoliuojamas 20 dienų nuo ėminio, kurį ištyrus PGR metodu ar atlikus SARS-CoV-2 antigeno testą buvo aptiktas SARS-CoV-2 virusas, paėmimo dienos arba nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomų atsiradimo pradžios, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas antipiretikų, ir susilpnėjo kiti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomai arba išskirtiniais atvejais gydančio gydytojo sprendimu, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, anksčiau nei po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip pastarąsias 3 dienas, nevartodamas antipiretikų, susilpnėjo kiti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) simptomai ir atlikus SARS-CoV-2 viruso tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu juose nerandama SARS-CoV-2 viruso.

13. Pakeičiu 2.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.11. Į medicininės reabilitacijos bei stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikiančias ASPĮ iš stacionarinių ASPĮ pacientai perkeliami tik gavus jų viruso SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) neigiamą atsakymą.

Pacientui, kuris iš stacionarinės ASPĮ yra siunčiamas į ASPĮ, teikiančią medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, ir jį slaugyti lydinčiam asmeniui viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) atliekamas stacionarinėje ASPĮ likus ne daugiau kaip 72 val. iki atvykimo į ASPĮ, teikiančią medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas.

Pacientui, kuris iš namų ar kitos gyvenamosios vietos yra siunčiamas į ASPĮ, teikiančią medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, ASPĮ, turinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo licenciją, paima ėminį viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti ir organizuoja jo ištyrimą arba ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) paimamas mobiliajame punkte, tokiu atveju asmuo atlikti tyrimo registruojasi per Karštąją liniją 1808, elektroniniu būdu adresu https://selfreg.myhybridlab.com pats užpildydamas elektroninę registracijos formą, arba jį savivaldybės nustatyta tvarka užregistruoja pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo paskirtas specialistas. Tyrimas turi būti atliktas ne anksčiau kaip likus 72  val. iki atvykimo į ASPĮ, teikiančią medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Jei iš namų ar kitos gyvenamosios vietos į ASPĮ, teikiančią medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, atvykusiam pacientui nebuvo atliktas viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu), ėminys dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) turi būti paimtas ASPĮ, teikiančioje medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, ir siunčiamas į licenciją teikti atitinkamas laboratorinės diagnostikos paslaugas turinčią ASPĮ, su kuria medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikianti ASPĮ yra sudariusi sutartį dėl mėginių ištyrimo. Viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) perkeliant pacientus į ASPĮ, teikiančias medicininės reabilitacijos ir (arba) stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, organizuojamas pagal schemą, pateiktą tvarkos aprašo 4 priede.“

14. Pakeičiu 2.6.11.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.6.11.2.3. biomedicinos technologai, dietistai, ergoterapeutai, išplėstinės praktikos vaistininkai, kineziterapeutai, masažuotojai, medicinos genetikai, optometrininkai, paramedikai, radiologijos technologai, skubiosios medicinos pagalbos paramedikai teikdami paslaugas  stacionarizuotiems COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergantiems pacientams gali atlikti veiksmus, nurodytus Slaugytojo padėjėjo kvalifikacinių reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. 220 „Dėl Slaugytojo padėjėjo kvalifikacinių reikalavimų aprašo patvirtinimo“, 13.7 papunktyje, jei yra išklausę ASPĮ vadovo patvirtintus ne trumpesnės nei 3 val. trukmės šių veiksmų atlikimo dirbant su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiais pacientais apmokymus.“

15. Pakeičiu 4.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.3. Teikdamas konsultaciją tiesioginio kontakto būdu ar NSPP slaugytojas gali pratęsti gydymą receptiniais vaistiniais preparatais ne ilgiau kaip 2 mėnesiams, jei pacientas gydytojo paskirtą to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo receptinį vaistinį preparatą vartojo paskutinius 3 mėnesius ar ilgiau ir į vaistinio preparato sudėtį neįeina narkotinės ir (ar) psichotropinės medžiagos bei jis nėra vardinis vaistinis preparatas. Prieš išrašydamas receptą šiam vaistiniam preparatui slaugytojas turi įsitikinti, kad paciento sveikatos būklė yra stabili (pacientas nesiskundžia dėl vaistinių preparatų vartojimo pablogėjusia sveikatos būkle, naujais simptomais ar kt.);“.

16. Papildau 4.31 papunkčiu:

4.31. Forma E027 galioja ne ilgiau kaip 60 dienų. Per šį laikotarpį pacientas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. liepos 16 d. įsakyme Nr. V-812 „Dėl Pacientų registravimo asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka privalo užsiregistruoti asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.“

17. Pakeičiu 4.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.4. Pacientams, turintiems COVID-19 būdingų simptomų ir (ar) atitinkantiems epidemiologinius COVID-19 kriterijus, planinės invazinės ir (ar) intervencinės diagnostinės procedūros (toliau – procedūra) ambulatoriškai gali būti atliekamos, kai ASPĮ vadovo nustatyta tvarka likus ne daugiau kaip 48 val. iki procedūros pradžios ASPĮ iš paciento buvo paimtas ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui atlikti ir atlikus viruso SARS-CoV-2 tyrimą (tiriant PGR metodu) SARS-CoV-2 viruso RNR nerasta. Ėminys viruso SARS-CoV-2 tyrimui (tiriant PGR metodu) atlikti šiame papunktyje nurodytu atveju imamas, jei pacientas turi galimybę izoliuotis iki viruso SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) atsakymo gavimo.“

18. Pakeičiu 4 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                      Arūnas Dulkys

 

 

Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai organizavimo tvarkos aprašo

4 priedas

 

 

VIRUSO SARS-COV-2 TYRIMO (TIRIANT PGR METODU) ORGANIZAVIMO PERKELIANT PACIENTUS Į MEDICININĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGAS SCHEMA