LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL JŪRININKŲ KOMPETENCIJOS ĮVERTINIMO EGZAMINŲ VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. rugpjūčio 6 d. Nr. 2BE-231

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 3-355 „Dėl Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams taisyklių patvirtinimo“, 161 punktu:

1. Tvirtinu Jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos saugios laivybos administracijos direktoriaus 2015 m. kovo 13 d. įsakymą Nr. V-59 „Dėl Jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Informuoju, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                      Genius Lukošius

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus

2019 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. 2BE-231

 

 

JŪRININKŲ KOMPETENCIJOS ĮVERTINIMO EGZAMINŲ VYKDYMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato laivo įgulos laivo denio tarnybos vadovaujančiųjų specialistų, išskyrus laivo radijo operatorius ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos bendrosios arba ribotos paskirties radijo ryšio operatorius, Baltijos jūroje eksploatuojamų 24 metrų ilgio ir ilgesnių žvejybos laivų budinčiuosius kapitono padėjėjus, Baltijos jūroje eksploatuojamų 24 metrų ilgio ir ilgesnių žvejybos laivų kapitonus, neriboto plaukiojimo vandenyse eksploatuojamų 24 metrų ilgio ir ilgesnių žvejybos laivų budinčiuosius kapitono padėjėjus, neriboto plaukiojimo vandenyse eksploatuojamų 24 metrų ilgio ir ilgesnių žvejybos laivų vyresniuosius kapitono padėjėjus ir neriboto plaukiojimo vandenyse eksploatuojamų 24 metrų ilgio ir ilgesnių žvejybos laivų kapitonus, ir laivo mašinų skyriaus vadovaujančiųjų specialistų (toliau – vadovaujantieji specialistai), jūreivių, kvalifikuotų jūreivių, motoristų, kvalifikuotų motoristų, laivo virėjų ir laivo elektrikų (toliau – eiliniai jūrininkai) kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarką bei sąlygas.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 3-355 „Dėl Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).

3. Jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzamino (toliau – egzaminas) tikslas – įvertinti egzaminuojamojo teorines žinias ir gebėjimą tas žinias pritaikyti praktikoje siekiant:

3.1. gauti aukštesnį nei turimą vadovaujančiojo specialisto arba eilinio jūrininko jūrinį laipsnį ir tai patvirtinančius dokumentus – jūrinio laipsnio diplomą ir jo išdavimo patvirtinimą arba kvalifikacijos liudijimą ir jo išdavimo patvirtinimą;

3.2. atnaujinti turimą kompetenciją ir gauti jūrinio laipsnio diplomą ir / ar jo išdavimo patvirtinimą arba kvalifikacijos liudijimą ir / ar jo išdavimo patvirtinimą, kai egzaminuojamasis negali įrodyti, kad yra išlaikęs savo profesinę kompetenciją Taisyklių 158.3.1 papunktyje nustatytu būdu.

4. Asmenys, siekiantys gauti aukštesnį nei turimą vadovaujančiojo specialisto arba eilinio jūrininko jūrinį laipsnį, gali laikyti egzaminą turėdami nustatyta tvarka Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – Administracija) aprobuotą darbo stažą laive.

5. Asmenys egzaminui registruojasi tiesiogiai kreipdamiesi į Administraciją arba Administracijos interneto svetainėje užpildydami elektroninę registravimosi formą, kurioje nurodomas vardas (-ai), pavardė (-ės), asmens kodas, kontaktai, egzamino pavadinimas, ir pasirinkdami egzamino datą ir laiką.

6. Egzaminai vykdomi egzaminų klasėje, esančioje adresu: J. Janonio 24, Klaipėda.

 

II SKYRIUS

EGZAMINŲ KLAUSIMYNŲ SUDARYMAS

 

7. Egzaminų klausimynai sudaryti vadovaujantis Jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo kodekso, priimto 1995 m. konferencijos rezoliucija Nr. 2, su pakeitimais (toliau – JRAB kodeksas) A dalies II ir III skyriuose pateiktomis kompetencijos normatyvų lentelėmis vadovaujantiesiems specialistams ir eiliniams jūrininkams, išskyrus virėjus, ir 2006 m. Konvencijos dėl darbo jūrų laivyboje reikalavimais virėjams.

8. Egzaminų klausimynai sudaromi iš kompiuterinėje programoje esančių klausimų temų.

9. Egzaminų temos skelbiamos Administracijos interneto svetainėje.

 

III SKYRIUS

EGZAMINŲ VYKDYMO TVARKA

 

10. Egzaminai vykdomi pagal patvirtintą grafiką, kuris skelbiamas Administracijos interneto svetainėje.

11. Egzaminą vienu metu gali laikyti ne daugiau kaip 10 egzaminuojamųjų (kiekvienam egzaminuojamajam skiriama viena darbo vieta).

12. Egzaminą vykdo Administracijos darbuotojas (-ai), kuriam (-iems) priskirtos egzaminatoriaus funkcijos.

13. Asmuo, atvykęs laikyti egzamino, privalo pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos valstybės išduotą pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje, Europos Sąjungoje ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybėje išduotą vairuotojo pažymėjimą, po 2002 m. gruodžio 31 d. Lietuvos Respublikoje išduotą vairuotojo pažymėjimą). Nepateikus šio dokumento, laikyti egzamino neleidžiama.

14. Jeigu asmuo pavėlavo, egzamino laikyti jam neleidžiama ir laikoma, kad asmuo į egzaminą neatvyko. Už egzamino laikymą sumokėta valstybės rinkliava laikoma nepanaudota ir yra grąžinama arba gali būti užskaitoma laikant egzaminą kitą kartą.

15. Egzaminas laikomas kompiuteriu, vadovaujančiųjų specialistų – anglų kalba, eilinių jūrininkų – lietuvių kalba.

16. Vadovaujančiųjų specialistų egzamino metu kiekvienam egzaminuojamajam pateikiamas testas, sudarytas iš šešiasdešimties klausimų su pasirenkamais atsakymų variantais į kiekvieną klausimą. Eilinių jūrininkų egzamino metu kiekvienam egzaminuojamajam pateikiamas testas, sudarytas iš penkiasdešimties klausimų su pasirenkamais atsakymų variantais į kiekvieną klausimą. Testas sudaromas iš klausimų, parinktų atsitiktinumo principu, naudojant kompiuterines programines priemones. Atsakydamas į klausimą, egzaminuojamasis turi pažymėti vieną, jo manymu, teisingą atsakymą.

17. Atsakyti į vadovaujančiųjų specialistų testo klausimus skiriama 90 minučių, į eilinių jūrininkų – 75 minutės. Pasibaigus skirtam laikui, egzaminas nutraukiamas.

18. Pateiktas klausimas laikomas teisingai atsakytu, jei į klausimą egzaminuojamasis pateikė teisingą atsakymą. Klausimas laikomas neteisingai atsakytu, jei egzaminuojamasis pažymėjo neteisingą atsakymą. Neatsakyti klausimai laikomi neteisingai atsakytais klausimais.

19. Vadovaujančiųjų specialistų egzaminas laikomas išlaikytu, jei per skirtą laiką teisingai atsakyta į ne mažiau kaip 36 klausimus. Eilinių jūrininkų egzaminas laikomas išlaikytu, jei per skirtą laiką teisingai atsakyta į ne mažiau kaip 30 klausimų.

20. Egzamino metu egzaminų klasėje gali būti tik egzaminatorius (-iai) ir egzaminuojamieji.

21. Egzaminuojamieji egzamino metu negali naudotis jokia literatūra, teisės aktais, užrašais, išskyrus Administracijos pateiktu žodynu ir Tarptautiniu signalų kodeksu (angl. International Code of Signals). Taip pat draudžiama naudotis mobiliojo ryšio ir kitomis informacijos perdavimo ar priėmimo priemonėmis, kalbėtis tarpusavyje, trukdyti kitiems, kopijuoti ir kitaip bandyti pasisavinti egzamino informaciją. Nustačius bent vieną iš šiame punkte išvardytų pažeidimų egzaminuojamieji šalinami iš egzamino. Pašalinto egzaminuojamojo egzamino atsakymai nevertinami, egzaminas laikomas neišlaikytu. Už egzamino laikymą sumokėta valstybės rinkliava negrąžinama.

22. Egzaminuojamiesiems, nebaigusiems atsakyti į egzamino klausimus, išeiti iš egzaminų klasės negalima. Jei egzaminuojamasis iš egzaminų klasės išeina, egzamino atsakymai nevertinami, egzaminas laikomas neišlaikytu ir sumokėta valstybės rinkliava negrąžinama.

23. Jeigu egzamino metu sugenda programinė ar techninė įranga, egzaminas laikomas iš naujo be papildomo mokesčio.

24. Pasibaigus egzaminui, egzaminuojamasis supažindinamas su egzamino rezultatais. Egzaminuojamajam skiriamos 5 minutės susipažinti su atsakymais į klausimus. Egzaminatorius, egzaminuojamajam susipažįstant su padarytomis klaidomis, testo klausimų turinio komentuoti neprivalo.

25. Neišlaikius egzamino, pakartotinai jį laikyti leidžiama ne anksčiau kaip kitą egzaminų grafike nurodytą dieną.

 

IV SKYRIUS

EGZAMINATORIAUS TEISĖS IR PAREIGOS

 

26. Egzaminatorius yra atsakingas už darbų, susijusių su egzaminų organizavimu, koordinavimą bei drausmę egzamino metu. Jis atsako už jam patikėtos informacijos konfidencialumą ir sąžiningą, objektyvų bei teisingą egzaminų vykdymą.

27. Egzaminatorius privalo:

27.1. paruošti patalpą, kurioje vyks egzaminas;

27.2. patikrinti egzaminuojamųjų tapatybę;

27.3. supažindinti egzaminuojamuosius su egzamino laikymo tvarka;

27.4. prižiūrėti tvarką egzamino metu;

27.5. supažindinti egzaminuojamuosius su egzamino rezultatais.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Egzamino eigai fiksuoti daromas skaitmeninis vaizdo įrašas. Jeigu dėl techninės įrangos gedimų to neįmanoma padaryti, egzamino metu egzaminų klasėje privalo būti ne mažiau negu du egzaminatoriai.

29. Už egzamino laikymą mokama valstybės rinkliava.

30. Neišlaikius egzamino, sumokėta valstybės rinkliava negrąžinama.

31. Egzaminų laikymo duomenys saugomi Administracijoje Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

32. Egzaminuojamasis, nesutinkantis su egzamino rezultatu, turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo egzamino laikymo dienos pateikti motyvuotą skundą Administracijos direktoriui.

33. Egzaminuojamojo skundą dėl egzamino rezultatų per 10 darbo dienų išnagrinėja ir Administracijos direktoriui pateikia išvadas Administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija. Spendimą dėl skundo priima Administracijos direktorius. Skundą pateikęs asmuo apie priimtą sprendimą informuojamas raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

34. Administracijos direktoriaus sprendimas gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

________________