Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. BIRŽELIO 25 D. NUTARIMO NR. 977 „DĖL TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO VALSTYBĖS TARNAUTOJAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2020 m. rugpjūčio 26 d. Nr. 934
Vilnius
Pakeisti Tarnybinių nuobaudų skyrimo valstybės tarnautojams tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 977 „Dėl Tarnybinių nuobaudų skyrimo valstybės tarnautojams tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Pakeisti 3 punkto ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Kai tarnybinis nusižengimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių reviziją (inventorizaciją) arba kai Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierius atlieka tyrimą, taip pat kai atliekamas tarnybinis ar kitas kompetentingos institucijos patikrinimas arba kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija perduoda atlikti tyrimą, esant pagrįstos informacijos apie valstybės tarnautojo galimą Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatų nesilaikymą, tarnybinio nusižengimo tyrimas pradedamas per šio punkto antrojoje pastraipoje nustatytą terminą.“
2. Pakeisti 3 punkto šeštąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Tarnybinio nusižengimo tyrimas neatliekamas, jei nustatoma, kad nuo tarnybinio nusižengimo padarymo dienos praėjo 6 mėnesiai, o kai tarnybinis nusižengimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių reviziją (inventorizaciją) arba kai Seimo kontrolierius atlieka tyrimą, taip pat kai atliekamas tarnybinis ar kitas kompetentingos institucijos patikrinimas arba kai yra pažeidžiamos Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatos – praėjo 3 metai.“
3. Papildyti 71 punktu:
„71. Valstybės tarnautojas, galimai padaręs tarnybinį nusižengimą, ar Valstybės tarnybos įstatymo 34 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytu atveju asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas (toliau – asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas), turi Valstybės tarnybos įstatymo 331 straipsnyje nustatytas teises.“
4. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
„9. Gavęs pranešimą, valstybės tarnautojas, galimai padaręs tarnybinį nusižengimą, asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, turi teisę už įstaigos personalo administravimą atsakingam asmeniui arba kitam tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotam valstybės tarnautojui (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisijai) per jų nustatytą terminą, kuris turi būti ne trumpesnis kaip 5 darbo dienos, pateikti paaiškinimą dėl tarnybinio nusižengimo. Valstybės tarnautojas, galimai padaręs tarnybinį nusižengimą, ar asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, paaiškinimus dėl tarnybinio nusižengimo turi teisę pateikti ir pasibaigus šiame punkte nustatytam terminui.
Valstybės tarnautojui, galimai padariusiam tarnybinį nusižengimą, ar asmeniui, ėjusiam valstybės tarnautojo pareigas, pareiškus motyvuotą nušalinimą už įstaigos personalo administravimą atsakingam asmeniui arba kitam tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotam valstybės tarnautojui (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisijai ar jos nariui (-iams) dėl jų galimo šališkumo, valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo ar jo įgaliotas asmuo, o Aprašo 5 punkto antrojoje pastraipoje nustatytais atvejais atitinkamai Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas ar savivaldybės meras nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pagrįsto nušalinimo pareiškimo, priima sprendimą nušalinti už įstaigos personalo administravimą atsakingą asmenį arba kitą tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotą valstybės tarnautoją (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisiją ar jos narį (-ius) ir paskirti kitą už įstaigos personalo administravimą atsakingą asmenį arba kitą tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotą valstybės tarnautoją (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – sudaryti kitą komisiją tarnybiniam nusižengimui tirti ar nušalinti komisijos narį (-ius) arba, įvertinęs pareikšto nušalinimo aplinkybes kaip nepagrįstas, priima sprendimą už įstaigos personalo administravimą atsakingo asmens arba kito tarnybinį nusižengimą tirti įgalioto valstybės tarnautojo (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisijos ar jos nario (-ių) nenušalinti ir apie šiuos sprendimus informuoja motyvuotą nušalinimą pareiškusius asmenis.
Valstybės tarnautojas, galimai padaręs tarnybinį nusižengimą, ar asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, už įstaigos personalo administravimą atsakingo asmens arba kito tarnybinį nusižengimą tirti įgalioto valstybės tarnautojo (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisijos ar jos nario (-ių) veikimą ar neveikimą turi teisę skųsti valstybės tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui ar jo įgaliotam asmeniui (Aprašo 5 punkto antrojoje pastraipoje nustatytais atvejais atitinkamai Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui ar savivaldybės merui). Šie skundai išnagrinėjami ir apie nagrinėjimo rezultatus skundus pateikę asmenys informuojami ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo.
Už įstaigos personalo administravimą atsakingam asmeniui arba kitam tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotam valstybės tarnautojui (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisijai) nusprendus su valstybės tarnautojo galimai padarytu tarnybiniu nusižengimu susijusius faktinius duomenis patikrinti vietoje, jie valstybės tarnautojui, galimai padariusiam tarnybinį nusižengimą, ar asmeniui, ėjusiam valstybės tarnautojo pareigas, turi pranešti apie patikrinimo laiką, kad šie galėtų, jei pageidauja, dalyvauti tikrinant faktinius duomenis vietoje. Žodiniai paaiškinimai ir patikrinimo vietoje metu nustatyti faktiniai duomenys turi būti užfiksuoti patikrinimo akte ir šis aktas turi būti pasirašytas asmenų, kurie tikrino ir dalyvavo tikrinant faktinius duomenis vietoje. Rašytiniai paaiškinimai pridedami prie patikrinimo akto.“
5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:
„10. Kai valstybės tarnautojas, galimai padaręs tarnybinį nusižengimą, arba asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, turi atstovą, advokato arba advokato padėjėjo įgaliojimai patvirtinami advokato arba advokato padėjėjo su jų atstovaujamais asmenimis pasirašyta sutartimi ar sutarties išrašu. Kitų atstovų įgaliojimai patvirtinami Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.“
6. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Ištyręs tarnybinį nusižengimą, už įstaigos personalo administravimą atsakingas asmuo arba kitas tarnybinį nusižengimą tirti įgaliotas valstybės tarnautojas (Aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais – komisija) pateikia valstybės tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui motyvuotą išvadą apie tyrimo rezultatus (toliau – motyvuota išvada) ir kitą tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiagą ne vėliau kaip 21 darbo dieną po tarnybinio nusižengimo tyrimo pradžios arba ne vėliau kaip 41 darbo dieną po tarnybinio nusižengimo tyrimo pradžios, jeigu tarnybinio nusižengimo tyrimo terminas buvo pratęstas pagal Aprašo 11 punktą.“
8. Pakeisti 17.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„17.1. pripažinti, kad valstybės tarnautojas padarė tarnybinį nusižengimą, ir skirti jam tarnybinę nuobaudą; pripažinti, kad valstybės tarnautojas padarė mažareikšmį tarnybinį nusižengimą, ir tarnybinės nuobaudos jam neskirti; pripažinti, kad valstybės tarnautojas, perkeltas į valstybės tarnautojo pareigas kitoje įstaigoje, padarė tarnybinį nusižengimą, ir siūlyti jam skirti tarnybinę nuobaudą; pripažinti, kad asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, padarė tarnybinį nusižengimą, ir nustatyti tarnybinę nuobaudą, kuri turėtų būti jam skirta (šiame papunktyje nurodyti sprendimai priimami, jeigu motyvuotoje išvadoje nurodyta, kad valstybės tarnautojas arba asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, padarė tarnybinį nusižengimą);“.
9. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:
„18. Aprašo 17.2–17.4 papunkčiuose nurodyti sprendimai laikomi priimtais, kai valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo rezoliucija patvirtina Aprašo 17.2–17.4 papunkčiuose nurodytą motyvuotą išvadą, o kai valstybės tarnautoją į pareigas priima Seimas, Vyriausybė ar savivaldybės taryba – kai šios institucijos balsavimo metu pritaria Aprašo 17.2–17.4 papunkčiuose nurodytai motyvuotai išvadai.
Aprašo 17.1 papunktyje nurodyti sprendimai laikomi priimtais, kai Aprašo 17.1 papunktyje nurodytą motyvuotą išvadą patvirtinus ar jai pritarus šio punkto pirmojoje pastraipoje nustatyta tvarka valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo Aprašo 17.1 papunktyje nurodytus sprendimus (išskyrus sprendimą pripažinti, kad valstybės tarnautojas padarė mažareikšmį tarnybinį nusižengimą, ir tarnybinės nuobaudos jam neskirti, ir sprendimą pripažinti, kad valstybės tarnautojas, perkeltas į valstybės tarnautojo pareigas kitoje įstaigoje, padarė tarnybinį nusižengimą, ir siūlyti jam skirti tarnybinę nuobaudą) per Valstybės tarnybos įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje ir Diplomatinės tarnybos įstatymo 72 straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą įformina atitinkamu teisės aktu.
Tarnybinio nusižengimo paaiškėjimo diena laikoma Aprašo 17.1 papunktyje nurodytos motyvuotos išvados patvirtinimo ar pritarimo jai šio punkto pirmojoje pastraipoje nustatyta tvarka diena, Aprašo 17.1 papunktyje nurodytos motyvuotos išvados perdavimo įstaigos, į kurią valstybės tarnautojas yra perkeltas, vadovui diena Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos priimto sprendimo pripažinti, kad valstybės tarnautojas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas, gavimo diena.“
10. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:
„19. Jeigu priimtame Aprašo 17.1 papunktyje nurodytame sprendime konstatuota, kad valstybės tarnautojas ar asmuo, ėjęs valstybės tarnautojo pareigas, pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas, valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos pateikia Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai nurodyto sprendimo kopiją.“
11. Papildyti 221 punktu:
„221. Kai, baigus tarnybinio nusižengimo tyrimą, gaunamas valstybės tarnautojo ar asmens, ėjusio valstybės tarnautojo pareigas, prašymas susipažinti su neįslaptinta tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiaga, nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio prašymo gavimo dienos, prašymą pateikusiam asmeniui pranešama apie jo galimybę įstaigoje susipažinti su neįslaptinta tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiaga.
Kai, baigus tarnybinio nusižengimo tyrimą, gaunamas valstybės tarnautojo ar asmens, ėjusio valstybės tarnautojo pareigas, prašymas gauti neįslaptintos tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiagos kopiją, nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio prašymo gavimo dienos, prašymą pateikusiam asmeniui mutatis mutandis, vadovaujantis Aprašo 20 punkte nustatyta tvarka, įteikiama (išsiunčiama) neįslaptintos tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiagos kopija.“
12. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. Sprendimai dėl pripažinimo, kad valstybės tarnautojas padarė mažareikšmį tarnybinį nusižengimą, tarnybinės nuobaudos skyrimo ar asmens, ėjusio valstybės tarnautojo pareigas, pripažinimo padarius tarnybinį nusižengimą ir tarnybinės nuobaudos, kuri turėtų būti jam skirta, nustatymo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Kreipimasis į teismą nesustabdo paskirtos tarnybinės nuobaudos sprendimo vykdymo.“
Tarnybinių nuobaudų skyrimo
valstybės tarnautojams tvarkos aprašo
priedas
(Pranešimo apie tarnybinį nusižengimą formos pavyzdys)
______________________________________________
(įstaigos pavadinimas)
(adresatas – valstybės tarnautojo visas pareigų
pavadinimas, vardas ir pavardė)
PRANEŠIMAS
APIE TARNYBINĮ NUSIŽENGIMĄ
___________ Nr. _____
(data)
_________________
(sudarymo vieta)
Pranešame, kad yra pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas dėl Jūsų galimo tarnybinio nusižengimo ___________________________________________________________________________
(nurodyti tarnybinį nusižengimą ir aplinkybes)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
Turite teisę pateikti paaiškinimą dėl nurodyto tarnybinio nusižengimo iki ___________ (data)
Jei esate išrinktas į įstaigoje veikiančios profesinės sąjungos atstovaujamąjį ir (arba) valdymo organą, prašome patvirtinti šį faktą įrašu „taip“ arba „ne“ _____
(ši informacija reikalinga siekiant gauti išankstinį profesinės sąjungos atstovaujamojo ir (ar) valdymo organo sutikimą skiriant valstybės tarnautojui tarnybinę nuobaudą (išskyrus atleidimą iš valstybės tarnautojo pareigų)
––––––––––––––––––––––––––– ––––––– ––––––––––––––
(už įstaigos personalo administravimą atsakingo (parašas) (vardas ir pavardė)
asmens ar kito tarnybinį nusižengimą tirti įgalioto
valstybės tarnautojo pareigų pavadinimas)
Gavau*
–––––––––––––––––––––––––––––
(valstybės tarnautojo pareigų pavadinimas)
––––––––
(parašas)
––––––––––––––––
(vardas ir pavardė)
–––––
(data)
_______________
* Žyma rašoma pranešimo egzemplioriuje, liekančiame jį surašiusioje įstaigoje