LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL BENZODIAZEPINŲ ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir VARTOJIMO MAŽINIMO AR nutraukimo metodiNIŲ REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2020 m. liepos 3 d. Nr. V-1610
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 5 punktu bei vykdydamas Vaistų politikos gairių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-1008 „Dėl Vaistų politikos gairių patvirtinimo“, 22.9 papunktį,
1. T v i r t i n u Benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir vartojimo mažinimo ar nutraukimo metodines rekomendacijas (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro
2020 m. liepos 3 d.
įsakymu Nr. V-1610
benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų BEI panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir VARTOJIMO MAŽINIMO AR nutraukimo metodinės rekomendacijos
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir vartojimo mažinimo ar nutraukimo metodinės rekomendacijos (toliau – Metodinės rekomendacijos) nustato bendruosius benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir laipsniško jų vartojimo nutraukimo principus ir pavyzdinius metodus.
2. Metodinėse rekomendacijose vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:
2.1. Benzodiazepinai ir benzodiazepinų dariniams priskiriami bei panašaus veikimo mechanizmo vaistiniai preparatai (toliau – BZD) – vaistiniai preparatai, kurių ATC kodai yra N05BA, N05CD, N05CF ir kuriuose yra psichotropinių medžiagų, įrašytų į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 „Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų patvirtinimo“ patvirtintą III sąrašą „Psichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslams“.
II SKYRIUS
BENZODIAZEPINŲ skyrimo principai
4. Gydymas BZD turi būti skiriamas trumpiausią įmanomą laiką. Maksimali rekomenduojama gydymo BZD (skiriant BZD vartoti 4 kartus per savaitę ar dažniau) trukmė gydant nerimo sutrikimus yra 12 savaičių, o trumpalaikiam nemigos gydymui – 4 savaitės, įskaitant ir vaisto dozės mažinimo etapą. BZD skyrimas vartoti 4 kartus per savaitę ar dažniau netinkamas gydyti nerimą ar įtampą, susijusius su paciento patiriamomis kasdieninėmis problemomis, neribojančiomis jo kasdienės veiklos. Injekciniai BZD nerekomenduojami ambulatorinio gydymo metu.
5. Kai BZD skiriami nerimo sutrikimams ar nemigai gydyti, prieš tai visada įvertinamas nemedikamentinių gydymo priemonių veiksmingumas, pacientui paaiškinami miego higienos, atsipalaidavimo principai, esant indikacijų gali būti siunčiama psichologo konsultacijos.
6. BZD išrašomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“ bei atsižvelgiant į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje www.vvkt.lt arba Europos Komisijos oficialiai skelbiamą informaciją apie BZD (konkretaus vaistinio preparato charakteristikų santrauką).
7. BZD skyrimas pirmą kartą nerekomenduojamas šiais atvejais (išskyrus Metodinių rekomendacijų 4 punkte nurodytais nerimo ir trumpalaikio nemigos gydymo atvejais. Tokiu atveju gydymo naudos ir rizikos santykį įvertina bei gydymo trukmę nustato BZD skiriantis šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas (toliau kartu – gydantis gydytojas):
8. Prieš skiriant BZD įvertinama, ar pacientui netaikomos Metodinių rekomendacijų 7 punkte įvardytos būklės, pacientui paaiškinamos skyrimo indikacijos, gydymo planas, planuojamo gydymo trukmė, tikėtini nepageidaujami poveikiai bei esant galimybei, nemedikamentinio gydymo alternatyvos.
9. BZD gydymą skirti ilgesniam laikotarpiui, negu nurodyta Metodinių rekomendacijų 4 punkte, arba gydyti kitus sutrikimus, nei nurodyta Metodinių rekomendacijų 4 punkte, galima:
9.3. esant asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsultacinės komisijos teigiamam motyvuotam sprendimui leisti konkrečiam pacientui skirti vaistinį preparatą pagal vaistinio preparato santraukoje nenurodytas, tačiau moksliškai pagrįstas terapines indikacijas, farmakologines savybes, atsargumo priemones, dozavimą ir gydymo kursą;
9.4. kai depresijos su nerimo simptomais ar generalizuoto nerimo sutrikimo gydymas antidepresantu yra neefektyvus, ir vienas antidepresantas keičiamas į kitą dėl jo neefektyvumo. Gydančiam gydytojui nustačius, kad gydymas antidepresantu yra neefektyvus (simptomatika išlieka po 12 savaičių gydymo antidepresantu), pacientą siūloma siųsti gydytojo psichiatro konsultacijos.
10. Gydymas BZD turi būti pradėtas nuo mažiausios veiksmingos dozės. Keli BZD neturi būti skiriami vienu metu, išskyrus atvejus, kai gydantis gydytojas inicijuoja pakaitinės terapijos taikymą, kai vartojamo BZD dozė keičiama ekvivalentine ilgo veikimo BZD doze, priklausomai nuo paciento vartojamo vaisto ir jo dozės (Metodinių rekomendacijų 1 ir 2 priedai).
11. Gydantis gydytojas medicinos dokumentuose nurodo išrašyto vaistinio preparato bendrinį ir (ar) konkretų pavadinimą (jei jis recepte nurodytas), stiprumą, farmacinę formą ir dozuočių kiekį arba pakuotę ir pakuočių kiekį, jei išrašytos daugiau nei viena pakuotė, vaistinio preparato vartojimo dažnumą, gydymo kurso trukmę, taip pat BZD dozių dydžio ir dažnumo pokyčius, jei tokių yra. Jei gydantis gydytojas yra gydytojas specialistas, jis užtikrina, kad ši informacija būtų perduota šeimos gydytojui. Pacientai, vartojantys BZD, kiekvienos konsultacijos metu turi būti vertinami dėl BZD nepageidaujamo poveikio apraiškų.
III SKYRIUS
ILGALAIKIS BZD VARTOJIMAS
IR TOLESNI GYDYTOJO VEIKSMAI
12. Gydantis gydytojas pacientui skiria laipsnišką BZD vartojimo mažinimą ar nutraukimą, taikydamas pakaitinę terapiją (kai vartojamo BZD dozė keičiama ekvivalentiška lėto veikimo BZD doze) arba mažindamas vartojamo BZD dozę ir (ar) vartojimo dažnį (toliau – BZD vartojimo mažinimas ar nutraukimas) tais atvejais, kai BZD vartojami 3 mėnesius ir ilgiau 4 kartus per savaitę ar dažniau (toliau – ilgalaikis BZD vartojimas) ir kai yra paciento sutikimas, išskyrus 18 punkte nurodytais atvejais. Visais atvejais turi būti siekiama sumažinti ar nutraukti ilgalaikį BZD vartojimą.
13. Įvertinus ilgalaikio BZD vartojimo naudos ir žalos santykį (kai nauda didesnė už galimą žalą), gydantis gydytojas gali tęsti ilgalaikį BZD vartojimą esamomis dozėmis ir dažnumu:
13.2. jei pacientas vartoja BZD 10 metų ar ilgiau stabilia, ne didesne nei vidutine terapine doze ir nesutinka sumažinti ar nutraukti BZD vartojimo;
14. Konsultuojant pacientą, kuriam būdingas ilgalaikis BZD vartojimas, pirmiausia išsiaiškinamos galimos ilgalaikio BZD vartojimo priežastys ir (ar) įtariami ar diagnozuoti sutrikimai, dėl kurių būklė gali pasunkėti pradėjus BZD vartojimo mažinimą. Šis reikalavimas taikomas, net jei pacientas tai jau buvo anksčiau išsakęs ir tai pažymėta medicinos dokumentuose.
15. Jei gydančiam gydytojui pagal kompetenciją nepriskirta gydyti ilgalaikio BZD vartojimo priežasčių, jis pacientui rekomenduoja kreiptis pagalbos į atitinkamos srities gydytojus specialistus. Kitais atvejais:
15.1. jeigu įtariama ar diagnozuojama depresija ar nerimo sutrikimai, rekomenduojama pacientą nukreipti gauti psichologinę ar psichoterapinę pagalbą ir (ar) skirti gydymą antidepresantais. Pradėti BZD vartojimo mažinimo nerekomenduojama, kol nebus pradėtas taikyti depresijos ir (ar) nerimo sutrikimų gydymas;
15.2. jeigu įtariama ar diagnozuojama nemiga, rekomenduojama išsiaiškinti nemigos priežastis ir taikyti medikamentinį gydymą ir (ar) pasiūlyti pacientui kreiptis medicinos psichologo, psichoterapeuto konsultacijos; gydančio gydytojo kompetencijai nepriskirtais atvejais siųsti gydytojo psichiatro konsultacijos;
16. Sergant lėtinėms ligoms, kurioms esant indikuotinas ilgalaikis BZD vartojimas, siunčiama atitinkamos srities gydytojui specialistui.
17. Gydantis gydytojas turi pasiūlyti pacientui pradėti BZD vartojimo mažinimą ar nutraukimą šiais atvejais:
18. 17 punkte nurodytais atvejais, pacientui atsisakius pradėti BZD vartojimo mažinimą ar nutraukimą, gydymą tęsti skiriant tokią pat dozę ir siųsti pacientą vienkartinės gydytojo psichiatro konsultacijos, siekiant įvertinti BZD vartojimo mažinimo poreikį ir galimybes. Pacientui atsisakius psichiatro konsultacijos, inicijuojamas BZD vartojimo mažinimas ar nutraukimas pagal Metodinių rekomendacijų 23 punktą ar 1 ir (arba) 2 priedą.
IV SKYRIUS
BZD VARTOJIMO MAŽINIMAS AR NUTRAUKIMAS
19. Pacientui sutikus pradėti BZD vartojimo mažinimą ar nutraukimą bei lankytis gydančio gydytojo nurodytu periodiškumu, gydantis gydytojas tai pažymi medicinos dokumentuose, informuoja pacientą apie ilgalaikio BZD vartojimo pasekmes bei naudą sumažinus BZD vartojimą, galimus nutraukimo simptomus, numatomą mažinimo trukmę, grafiką ir griežto paskyrimų režimo laikymosi svarbą. Konsultuoti pacientą ir vertinti jo būklę rekomenduojama periodiškai, esant galimybei, ne rečiau kaip kartą per mėnesį.
20. Esant galimybei, pacientui suteikiama papildoma informacija ir dalomoji medžiaga, susijusi su BZD vartojimo mažinimu ar nutraukimu, nemiga, nerimu, depresija ir kitais sutrikimais, kurie yra ar gali būti susiję su ilgalaikiu BZD vartojimu.
21. BZD vartojimo mažinimas ar nutraukimas galimas šiais būdais:
21.1. mažinant BZD vartojimą be pakaitinės terapijos. Tokiu atveju laipsniškai mažinama vartojamo BZD dozė ir (ar) vartojimo dažnumas, kol pasiekiama pageidaujama BZD vartojimo dozė ir (ar) dažnumas arba BZD vartojimas nutraukiamas;
21.2. mažinant BZD vartojimą taikant pakaitinę terapiją, kai priklausomai nuo paciento vartojamo BZD ir jo dozės bei vartojimo dažnumo, vartojamo BZD dozė laipsniškai pakeičiama ekvivalentine ilgo veikimo BZD (pvz., diazepamo) doze ir mažinama, vadovaujantis Metodinių rekomendacijų 1 ir 2 priedais. Esant galimybei, rekomenduojama ilgo veikimo BZD skirti vartoti vakare. Vartojamą BZD galima keisti ir kitu, ne BZD grupės, vaistu, vadovaujantis vaisto charakteristikos santraukoje pateiktomis indikacijomis;
22. BZD vartojimo mažinimas taikant pakaitinę terapiją ilgo veikimo BZD rekomenduojamas, jeigu pacientas atitinka bent vieną iš šių sąlygų:
22.1. vartoja trumpo veikimo BZD (pvz., lorazepamą ar alprazolamą) ir yra priklausomybės sindromas arba abstinencijos reiškiniai sumažinus dozę ar nutraukus vartojimą;
23. Rekomenduojama BZD vartojimo mažinimą be pakaitinės terapijos atlikti laipsniškai, mažinant BZD dozę po 5–10 procentų nuo pradinės dozės kas 1–2 savaites. Ilgą laiką ir didesnę dozę vartojantiems pacientams nutraukimas gali trukti kelis mėnesius ar metus. Kuo lėčiau mažinamos dozės, tuo geriau toleruojamas pokytis. Staigus BZD nutraukimas gali sukelti BZD nutraukimo sindromo simptomus (įskaitant traukulių ir (ar) delyro atsiradimą) ir paciento būklės pablogėjimą.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir vartojimo mažinimo ar nutraukimo metodinių rekomendacijų
1 priedas
BENZODIAZEPINŲ IR BENZODIAZEPINŲ DARINIAMS PRISKIRIAMŲ BEI PANAŠAUS VEIKIMO MECHANIZMO VAISTINIŲ PREPARATŲ EKVIVALENTINĖ LENTELĖ*
Eil. Nr. |
Pavadinimas |
Pusinis eliminacijos periodas (val.) [aktyvus metabolitas]** |
Apytikslės ekvivalentinės dozės vartojant per burną (mg) *** |
Benzodiazepinai |
|||
1. |
Alprazolamas |
6–12 |
0,5 |
2. |
Bromazepamas |
10–20 |
5–6 |
3. |
Chlordiazepoksidas |
5–30 [36–200] |
25 |
4. |
Klonazepamas |
18–50 |
0,5 |
5. |
Klorazepatas |
[36–200] |
15 |
6. |
Diazepamas |
20–100 [36–200] |
10 |
7. |
Estazolamas |
10–24 |
1–2 |
8. |
Lorazepamas |
10–20 |
1 |
9. |
Medazepamas |
36–200 |
10 |
10. |
Nitrazepamas |
15–38 |
10 |
11. |
Oksazepamas |
4–15 |
20 |
12. |
Temazepamas |
8–22 |
20 |
13. |
Triazolamas |
2 |
0,5 |
Panašaus veikimo mechanizmo vaistiniai preparatai |
|||
14. |
Zolpidemas |
2 |
20 |
15. |
Zopiklonas |
2 |
20 |
* BZD ekvivalentinė lentelė parengta remiantis prof. H. Ashton klinikine praktika. The Ashton manual. Benzodiazepines: how they work and how to withdraw. https://www.benzo.org.uk/manual/. Accessed on February 22, 2019.
** Pusinės eliminacijos periodas – laikas, per kurį iš kraujo pasišalina pusė vaisto dozės.
*** Skirtingi autoriai gali nurodyti šiek tiek skirtingas dozes. Šios dozės parinktos remiantis prof. H. Ashton klinikine praktika, kai nutraukimo proceso pradžioje vaistas keičiamas į 10 mg diazepamą.
________________________
Benzodiazepinų ir benzodiazepinų dariniams priskiriamų bei panašaus veikimo mechanizmo vaistinių preparatų skyrimo ir vartojimo mažinimo ar nutraukimo metodinių rekomendacijų
2 priedas
BENZODIAZEPINŲ LAIPSNIŠKO NUTRAUKIMO LENTELĖS*
1 lentelė. Rekomenduojama diazepamo nutraukimo schema
|
Rytas |
Vakaras |
Bendra dozė |
Pradinė dozė |
20 mg |
20 mg |
40 mg |
1 etapas (1–2 savaitės) |
18 mg |
20 mg |
38 mg |
2 etapas (1–2 savaitės) |
18 mg |
18 mg |
36 mg |
3 etapas (1–2 savaitės) |
16 mg |
18 mg |
34 mg |
4 etapas (1–2 savaitės) |
16 mg |
16 mg |
32 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
14 mg |
16 mg |
30 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
14 mg |
14 mg |
28 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
12 mg |
14 mg |
26 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
12 mg |
12 mg |
24 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg |
12 mg |
22 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg |
10 mg |
20 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg |
10 mg |
18 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg |
8 mg |
16 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg |
8 mg |
14 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg |
8 mg |
13 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg |
8 mg |
12 mg |
16 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg |
8 mg |
11 mg |
17 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg |
8 mg |
10 mg |
18 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg |
8 mg |
9 mg |
19 etapas (1–2 savaitės) |
|
8 mg |
8 mg |
20 etapas (1–2 savaitės) |
|
7 mg |
7 mg |
21 etapas (1–2 savaitės) |
|
6 mg |
6 mg |
22 etapas (1–2 savaitės) |
|
5 mg |
5 mg |
23 etapas (1–2 savaitės) |
|
4 mg |
4 mg |
24 etapas (1–2 savaitės) |
|
3 mg |
3 mg |
25 etapas (1–2 savaitės) |
|
2 mg |
2 mg |
26 etapas (1–2 savaitės) |
|
1 mg |
1 mg |
Pastabos:
1. 1–5 ar net 1–10 etapais galima taikyti ir vienos savaitės sumažintos dozės trukmę. Vėlesniais etapais rekomenduojama laikytis 2 savaičių termino. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
2. Pasiekus 5 mg dozę rekomenduojama mažinti 1 mg diazepamo, tačiau prireikus galima mažinti po 0,5 mg diazepamo.
2 lentelė. Rekomenduojama lorazepamo 6 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
2 mg lorazepamo |
2 mg lorazepamo |
2 mg lorazepamo |
60 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
2 mg lorazepamo |
2 mg lorazepamo |
1 mg lorazepamo 10 mg diazepamo |
60 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
2 mg lorazepamo |
1 mg lorazepamo 10 mg diazepamo |
60 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
2 mg lorazepamo |
0,5 mg lorazepamo 15 mg diazepamo |
60 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 15 mg diazepamo |
60 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
60 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
55 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
50 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
45 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
40 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
35 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
30 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
18 mg diazepamo |
28 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
16 mg diazepamo |
26 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
14 mg diazepamo |
24 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
12 mg diazepamo |
22 mg |
16 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
20 mg |
17 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
4 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
19 mg |
18 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
4 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
18 mg |
19 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
3 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
17 mg |
20 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
3 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
16 mg |
21 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
15 mg |
22 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
14 mg |
23 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
1 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
13 mg |
24 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
12 mg |
25 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
11 mg |
26 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
10 mg diazepamo |
10 mg |
27 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
9 mg diazepamo |
9 mg |
28 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
8 mg diazepamo |
8 mg |
29 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
7 mg diazepamo |
7 mg |
30 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
6 mg diazepamo |
6 mg |
31 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
5 mg diazepamo |
5 mg |
32 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
4 mg diazepamo |
4 mg |
33 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
3 mg diazepamo |
3 mg |
34 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
2 mg diazepamo |
2 mg |
35 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
1 mg diazepamo |
1 mg |
36 etapas |
|
|
|
|
Pastabos:
3. Pradiniais etapais nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes lorazepamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
3 lentelė. Rekomenduojama lorazepamo 3 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
1 mg lorazepamo |
1 mg lorazepamo |
1 mg lorazepamo |
30 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
1 mg lorazepamo |
1 mg lorazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
1mg lorazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
5 etapas (1 savaitė) |
10 mg diazepamo |
0,5 mg lorazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
6 etapas (1 savaitė) |
10 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
28 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
26 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
6 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
24 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
6 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
22 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
4 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
20 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
18 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
16 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
15 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
14 mg |
16 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
13 mg |
17 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
12 mg |
18 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
11 mg |
19 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
10 mg diazepamo |
10 mg |
Pastabos:
3. Pradiniais etapais nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes lorazepamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
5. 13 etape diazepamo vartojimas retinamas. Vaistas yra ilgo veikimo ir nėra poreikio jį skirti dažniau negu 2 kartus per dieną.
4 lentelė. Rekomenduojama alprazolamo 6 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 2 mg |
120 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 1,5 mg diazepamas 10 mg |
120 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
120 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
alprazolamas 1,5 mg diazepamas 10 mg |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
120 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 2 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
120 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 10 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
110 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 10 mg |
alprazolamas 0,5 mg diazepamas 20 mg |
100 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 1 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 1 mg Diazepamas 10 mg |
diazepamas 20 mg |
90 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 0,5 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 1 mg diazepamas 10 mg |
diazepamas 20 mg |
80 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 0,5 mg diazepamas 20 mg |
alprazolamas 0,5 mg diazepamas 10 mg |
diazepamas 20 mg |
70 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
alprazolamas 0,5 mg diazepamas 20 mg |
diazepamas 10 mg |
diazepamas 20 mg |
60 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
diazepamas 20 mg |
diazepamas 10 mg |
diazepamas 20 mg |
50 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
diazepamas 25 mg |
|
diazepamas 25 mg |
50 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
diazepamas 20 mg |
|
diazepamas 25 mg |
45 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
diazepamas 20 mg |
|
diazepamas 20 mg |
40 mg |
Pastabos:
2. Toliau galima (ir reikia) tęsti pagal diazepamo nutraukimo schemą (žr. diazepamo, vartojamo didelėmis dozėmis, nutraukimo schema).
3. 1–4 savaites nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes alprazolamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
5 lentelė. Rekomenduojama alprazolamo 4 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Priešpietis |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
1 mg alprazolamo |
1 mg alprazolamo |
1 mg alprazolamo |
1 mg alprazolamo |
80 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
1 mg alprazolamo |
1 mg alprazolamo |
1 mg aprazolamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
80 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
1 mg alprazolamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
1 mg alprazolamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
80 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
1 mg alprazolamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
80 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
80 mg |
5 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
80 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
75 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
0,25 mg alprazolamo 10 mg Diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg Diazepamo |
0,5 mg alprazolamo 10 mg Diazepamo |
20 mg diazepamo |
70 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
65 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
0,25 mg alprazolamo 10 mg Diazepamo |
10 mg diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
60 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
0,25 mg alprazolamo 10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
55 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
50 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
45 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
40 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
20 mg diazepamo |
35 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
30 mg |
16 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
12,5 mg diazepamo |
27,5 mg |
17 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
25 mg |
18 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
2,5 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
22,5 mg |
19 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
|
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
20 mg |
20 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
|
5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
19 mg |
21 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
|
4 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
18 mg |
22 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
|
3 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
17 mg |
23 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
|
3 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
16 mg |
24 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
|
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
15 mg |
25 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
|
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
14 mg |
26 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
|
|
10 mg diazepamo |
12 mg |
27 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
|
10 mg diazepamo |
10 mg |
Pastabos:
2. Toliau tęsti pagal diazepamo nutraukimo schemą (žr. diazepamo, vartojamo didelėmis dozėmis, nutraukimo schema).
3. 1–5 savaites nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes alprazolamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
6 lentelė. Rekomenduojama nitrazepamo nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Vakare |
Pradinė dozė |
10 mg nitrazepamo |
1 etapas (1 savaitė) |
5 mg nitrazepamo 5 mg diazepamo |
2 etapas (1 savaitė) |
10 mg diazepamo |
3 etapas (1–2 savaitės) |
9 mg diazepamo |
4 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
5 etapas (1–2 savaitės) |
7 mg diazepamo |
6 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
7 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
8 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
9 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
10 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
11 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
12 etapas |
|
Pastabos:
1. Pradiniais etapais galima taikyti ir vienos savaitės trukmę. Vėlesniais etapais rekomenduojama taikyti 2 savaičių sumažintos dozės trukmę. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
7 lentelė. Rekomenduojama klonazepamo 1,5 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
0,5 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo |
30 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo |
0,25 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
30 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
0,5 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg klonazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
5 etapas (1 savaitė) |
10 mg diazepamo |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
30 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
28 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
6 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
26 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
4 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
24 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
22 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
20 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
18 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
16 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
14 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
12 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
10 mg diazepamo |
10 mg |
Pastabos:
3. Pradiniais etapais nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes klonazepamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
8 lentelė. Rekomenduojama 3 mg klonazepamo nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
1 mg klonazepamo |
1 mg klonazepamo |
1 mg klonazepamo |
60 mg |
1 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg klonazepamo |
1 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
60 mg |
2 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
1 mg klonazepamo |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
60 mg |
3 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
55 mg |
4 etapas (1–2 savaitės) |
0,5 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
50 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
0,25 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
0,5 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
45 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
0,25 mg klonazepamo 10 mg diazepamo |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
40 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
0,25 mg klonazepamo 5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
35 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
30 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
2,5 mg diazepamo |
15 mg diazepamo |
27,5 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
12 mg diazepamo |
|
15 mg diazepamo |
27 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
15 mg diazepamo |
25 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
14 mg diazepamo |
24 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
12 mg diazepamo |
22 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
20 mg |
Pastabos:
3. Pradiniais etapais nėra „tikro“ dozės mažinimo, nes klonazepamas yra keičiamas diazepamu ekvivalentinėmis dozėmis. Šio periodo trukmė gali būti ilgesnė, t. y. galima taikyti 2 savaičių sumažintos dozės terminus. Sumažintos dozės trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
5. 10 etape diazepamo vartojimas retinamas. Vaistas yra ilgo veikimo ir nėra poreikio jį skirti dažniau negu 2 kartus per dieną.
9 lentelė. Rekomenduojama temazepamo 30 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
30 mg temazepamo |
15 mg |
1 etapas (1–2 savaitės) |
15 mg temazepamo 7,5 mg diazepamo |
15 mg |
2 etapas (1–2 savaitės) |
7,5 mg temazepamo 12 mg diazepamo |
15,75 mg |
3 etapas (1–2 savaitės) |
15 mg diazepamo |
15 mg |
4 etapas (1–2 savaitės) |
14 mg diazepamo |
14 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
13 mg diazepamo |
13 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
12 mg diazepamo |
12 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
11 mg diazepamo |
11 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
10 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
9 mg diazepamo |
9 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
8 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
7 mg diazepamo |
7 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
6 mg |
13 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg |
14 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
4 mg |
15 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
3 mg |
16 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
2 mg |
17 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
1 mg |
18 etapas |
|
|
Pastabos:
3. Etapų trukmė turi būti parenkama pagal paciento savijautą ir patiriamus nepageidaujamus su vaisto nutraukimu susijusius simptomus.
10 lentelė. Rekomenduojama oksazepamo nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
20 mg oksazepamo |
20 mg oksazepamo |
20 mg oksazepamo |
30 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
20 mg oksazepamo |
20 mg oksazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
20 mg oksazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
3 etapas (1 savaitė) |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
30 mg |
4 etapas (1 savaitė) |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
28 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
10 mg oksazepamo 5 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
26 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
8 mg diazepamo |
24 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
2 mg diazepamo |
10 mg diazepamo |
22 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
20 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
|
10 mg diazepamo |
18 mg |
11 lentelė. Rekomenduojama chlordiazepoksido nutraukimo schema
|
Rytas |
Popietė |
Vakaras |
Pradinė dozė |
25 mg chlordiazepoksido |
25 mg chlordiazepoksido |
25 mg chlordiazepoksido |
1 etapas (1–2 savaitės) |
25 mg chlordiazepoksido |
20 mg chlordiazepoksido |
25 mg chlordiazepoksido |
2 etapas (1–2 savaitės) |
20 mg chlordiazepoksido |
20 mg chlordiazepoksido |
25 mg chlordiazepoksido |
3 etapas (1–2 savaitės) |
20 mg chlordiazepoksido |
20 mg chlrodiazepoksido |
20 mg chlordiazepoksido |
4 etapas (1–2 savaitės) |
25 mg chlordiazepoksido |
5 mg chlordiazepoksido |
25 mg chlordiazepoksido |
5 etapas (1–2 savaitės) |
25 mg chlordiazepoksido |
|
25 mg chlordiazepoksido |
6 etapas (1–2 savaitės) |
20 mg chlordiazepoksido |
|
25 mg chlordiazepoksido |
7 etapas (1–2 savaitės) |
20 mg chlordiazepoksido |
|
20 mg chlordiazepoksido |
8 etapas (1–2 savaitės) |
15 mg chlordiazepoksido |
|
20 mg chlordiazepoksido |
9 etapas (1–2 savaitės) |
15 mg chlordiazepoksido |
|
15 mg chlordiazepoksido |
10 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg chlordiazepoksido |
|
15 mg chlordiazepoksido |
11 etapas (1–2 savaitės) |
10 mg chlordiazepoksido |
|
10 mg chlordiazepoksido |
12 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg chlordiazepoksido |
|
10 mg chlordiazepoksido |
13 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg chlordiazepoksido |
|
5 mg chlordiazepoksido |
14 etapas (1–2 savaitės) |
2,5 mg chlordiazepoksido |
|
5 mg chlordiazepoksido |
15 etapas (1–2 savaitės) |
2,5 mg chlordiazepoksido |
|
2,5 mg chlordiazepoksido |
16 etapas (1–2 savaitės) |
|
|
2,5 mg chlordiazepoksido |
17 etapas |
|
|
|
12 lentelė. Rekomenduojama zopiklono 15 mg nutraukimo schema, taikant pakaitinę terapiją diazepamu
|
Vakare |
Ekv. diazepamo dozė |
Pradinė dozė |
15 mg zopiklono |
10 mg |
1 etapas (1 savaitė) |
7.5 mg zopiklono 5 mg diazepamo |
10 mg |
2 etapas (1 savaitė) |
Stabdyti zopikloną 10 mg diazepamo |
10 mg |
3 etapas (1–2 savaitės) |
9 mg diazepamo |
9 mg |
4 etapas (1–2 savaitės) |
8 mg diazepamo |
8 mg |
5 etapas (1–2 savaitės) |
7 mg diazepamo |
7 mg |
6 etapas (1–2 savaitės) |
6 mg diazepamo |
6 mg |
7 etapas (1–2 savaitės) |
5 mg diazepamo |
5 mg |
8 etapas (1–2 savaitės) |
4 mg diazepamo |
4 mg |
9 etapas (1–2 savaitės) |
3 mg diazepamo |
3 mg |
10 etapas (1–2 savaitės) |
2 mg diazepamo |
2 mg |
11 etapas (1–2 savaitės) |
1 mg diazepamo |
1 mg |
12 etapas (1–2 savaitės) |
|
|