LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL MOKINIŲ DALYKINIŲ OLIMPIADŲ, KONKURSŲ IR KITŲ RENGINIŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

 

 

2020 m. gegužės 5 d. Nr. V-663

 

Vilnius

 

 

 

 

Atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 38 straipsnį, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 77 straipsnio 1 dalį ir Stojančiųjų į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas ir pretenduojančių į studijų stipendijas konkursinės eilės sudarymo kiekvienais metais tvirtinamą tvarką:

 

1. T v i r t i n u Mokinių dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių nuostatus (pridedama).

 

2.  P r i p a ž į s t u  netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. vasario 26 d. įsakymą Nr. ISAK-426 „Dėl Dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių nuostatų patvirtinimo“.

 

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras                                                        Algirdas Monkevičius

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo,

 

mokslo ir sporto ministro

 

2020 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. V-663

 

 

 

MOKINIŲ DALYKINIŲ OLIMPIADŲ, KONKURSŲ IR KITŲ RENGINIŲ NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokinių dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja dalykinių olimpiadų, konkursų, kitų renginių (toliau – Renginiai) tikslus, organizavimo, finansavimo, dalyvavimo juose, laimėtojų apdovanojimo, pasirengimo tarptautinėms mokinių olimpiadoms ir kitiems renginiams, mokinių komandų siuntimo į tarptautinius renginius tvarką.

2. Renginiai organizuojami laikantis šalyje galiojančių įstatymų, kitų teisės aktų ir šių Nuostatų.

3. Vadovaudamasis šiais Nuostatais Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (toliau – Centras) rengia ir Centro direktoriaus įsakymu tvirtina konkrečių Renginių sąlygas. Patvirtintos Renginių sąlygos skelbiamos Centro interneto svetainėje https://www.lmnsc.lt, ne vėliau kaip likus vienam mėnesiui iki Renginio pradžios. Renginių sąlygos reglamentuoja konkretaus Renginio tikslus, organizavimo, dalyvavimo jame, laimėtojų apdovanojimo ir kitą tvarką.

 

II SKYRIUS

RENGINIŲ TIKSLAI

 

4. Renginių tikslai:

4.1. sukurti sąlygas aukštą motyvaciją turinčių mokinių gabumams ir kūrybiškumui atsiskleisti;

4.2. užtikrinti dalyvavimą tarptautiniuose renginiuose: olimpiadose, konkursuose ir kituose renginiuose.

 

 

III SKYRIUS

RENGINIŲ ORGANIZAVIMO TVARKA

 

5. Renginiai organizuojami Renginio sąlygose numatytais etapais: pirmas etapas  mokyklos,  antras – savivaldybės ir trečias – šalies.

6. Atsižvelgiant į Renginio dalyko specifiką ir Renginio sąlygose numatytus organizavimo ypatumus, mokyklos ir savivaldybės etapai gali būti netaikomi. Tokiu atveju  atrankos etapai nustatomi Renginio sąlygose ir  yra organizuojami Centro. Renginiai gali būti organizuojami nuotoliniu būdu.

7. Mokyklos etapą organizuoja ir visą organizavimo darbą vykdo bendrojo ugdymo mokyklos, profesinio mokymo įstaigos, vaikų neformaliojo švietimo mokyklos (toliau – Mokykla).  Renginio užduotis parengia ir mokinių darbus vertina Mokyklos direktoriaus įsakymu sudaryta vertinimo komisija.

8. Savivaldybės etapą organizuoja savivaldybės administracijos švietimo padaliniai. Užduotis savivaldybių etapui rengia Centras, dalyvių darbus vertina savivaldybės sudaryta vertinimo komisija. Vertinimo komisija sudaroma iš Renginio srities specialistų, pirmenybę teikiant specialistams, turintiems patirties rengiant mokinius šalies ar tarptautinėms olimpiadoms.

9. Savivaldybės etapo organizatoriai į šį etapą kviečia visus jos teritorijoje esančių ne tik savivaldybės, bet ir visų valstybinių bei nevalstybinių mokyklų mokinius, kurie laimėjo Mokyklos etapą.

10. Šalies etapą organizuoja Centras. Renginiai organizuojami laikantis Centro veiklą reglamentuojančių dokumentų ir Centro direktoriaus nustatytos Renginių organizavimo tvarkos.

11. Renginiai organizuojami vadovaujantis kiekvienų metų pabaigoje ateinantiems metams Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro (toliau – Ministras) įsakymu patvirtintu Lietuvos mokinių dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių grafiku (toliau – Grafikas).

12. Renginio sąlygų rengimo, Renginio organizavimo, tobulinimo, vertinimo komisijų sudarymo ir kitus su Renginio turiniu susijusius klausimus sprendžia Renginio taryba. Renginio tarybos sudėtį nustato ir tvirtina Centro direktorius. 

13. Bendradarbiavimo pagrindais Centras Renginius gali organizuoti kartu su aukštosiomis mokyklomis, dalykų mokytojų asociacijomis ir kitomis institucijomis.

14. Šalies etapo užduotis rengia atitinkamos srities dalyko specialistai ir (ar) ekspertai, dalyvių darbus vertina šalies etapo vertinimo komisija. Šalies etapo vertinimo komisijos sudėtį tvirtina Centro direktorius. Užduočių rengėjai ir šalies etapo vertinimo komisijos nariai atrenkami laikantis viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų.

15. Savivaldybių etapų ir šalies etapo užduočių rengėjai ir šalies etapo vertinimo komisijos nariai dėl galimo interesų konflikto turi pasirašyti Nepriekaištingos reputacijos reikalavimų atitikties ir nešališkumo deklaracijas (Nuostatų 1 priedas). Interesų konfliktas mutatis mutandis suprantamas, kaip tai numatyta Lietuvos Respublikos viešų ir privačių interesų derinimo įstatyme. Savivaldybių etapų ir šalies etapo užduočių rengėjai taip pat turi pasirašyti Konfidencialumo pasižadėjimus (Nuostatų 2 priedas).

16. Mokinių darbai, uždavinių sprendimai, pasirodymai Renginiuose vertinami laikantis objektyvumo, sąžiningumo ir lygiateisiškumo principų.

17. Renginio dalyviai gali būti skirstomi pagal amžių, klases, darbų specifiką, mokymo programą, užduočių sunkumą ar kitus kriterijus, nurodytus Renginio sąlygose.

18. Mokyklos etapo vykdymo laiką nustato mokyklos vadovas. Savivaldybės etapo vykdymo vietą nustato savivaldybė. Savivaldybės etapo vykdymo laikas ir šalies etapo vykdymo vieta bei laikas nurodomi Renginių Grafike. Grafikas skelbiamas Centro interneto svetainėje (https://www.lmnsc.lt/olimpiadu_grafikas). Pasikeitus aplinkybėms Grafike nurodytos Renginių datos ir vieta Centro direktoriaus siūlymu gali būti keičiamos. Siūlymai dėl Grafiko keitimo teikiami Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai raštu.

19. Organizatoriai gali neorganizuoti ar atšaukti paskelbtus Renginius, jų atrankinius etapus ar atskiras jų sekcijas, jei susirenka mažesnis nei Renginio tarybos ar Renginio sąlygose nustatytas dalyvių skaičius.

20. Renginių organizavimo tvarką, tarptautinių renginių organizavimo Lietuvoje ir kitus strateginius su Renginiais susijusius klausimus sprendžia Mokinių dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių valdymo komitetas (toliau – Valdymo komitetas), kurio sudėtį ir nuostatus tvirtina Ministras. Valdymo komiteto tikslas – spręsti Renginio organizavimo, tobulinimo, sąlygų rengimo, vertinimo komisijų sudarymo tvarką, naujų Renginių iniciatyvas ir kitus su organizavimu susijusius klausimus, nenumatytus atvejus.

21. Sprendimą dėl tarptautinių olimpiadų ir kitų tarptautinių renginių organizavimo Lietuvoje priima Ministras, gavęs raštišką tarptautinio renginio komiteto ar organizatorių prašymą. Priimdamas sprendimą Ministras gali atsižvelgti į Valdymo komiteto nuomonę šiuo klausimu.

22. Tarptautines dalykines olimpiadas ir kitus tarptautinius renginius Lietuvoje organizuoja Centras. Tarptautiniai renginiai Lietuvoje gali būti organizuojami kartu su kitomis institucijomis (partneriais).

23. Centro direktorius sudaro tarptautinio renginio organizavimo komitetą ir tvirtina jo sudėtį.

24. Didelių (pasaulinių) tarptautinių olimpiadų organizavimo tikslu sudaromas olimpiados valdymo komitetas, kurio sudėtį tvirtina Ministras.

 

 

IV SKYRIUS

MOKINIŲ DALYVAVIMAS RENGINIUOSE

 

25. Renginiuose gali dalyvauti visų Lietuvos Respublikoje esančių Mokyklų mokiniai, nepriklausomai nuo švietimo institucijos pavaldumo (nevalstybinės, savivaldybės, valstybinės). Jei mokinys mokosi ar lanko būrelius keliose Mokyklose, jis laisvai renkasi, kuriai Mokyklai atstovaus Renginyje.

26. Renginiuose gali dalyvauti ne tik Lietuvos Respublikos piliečiai, bet ir užsieniečiai, turintys teisę nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje bei užsienio šalių lietuviškųjų mokyklų (toliau – Užsienio mokykla) mokiniai pagal amžių ar klasę atitinkantys Renginio sąlygose numatytus reikalavimus.

27. Mokinys tais pačiais metais gali dalyvauti keliuose Renginiuose. Jei vienu metu vyksta du Renginiai, mokinys turi pasirinkti, kuriame Renginyje jis dalyvauja. Organizatoriai mokiniams, norintiems dalyvauti dviejuose Renginiuose tuo pat metu, išskirtinių sąlygų nesudaro.

28. Jeigu mokinys negali dalyvauti Renginio atrankos etape, kita galimybė dalyvauti šiame etape taip pačiais metais jam nėra sudaroma.

29. Mokiniai negali to paties darbo pateikti keliems konkursams. Jei mokiniai pateikia tą patį darbą ne vienam konkursui, jų darbai nevertinami, o jei buvo įvertinti, vertinimas anuliuojamas.

30. Mokiniai Renginiui negali pateikti ne savo darbo, plagiato ar kitaip pažeisti kitų asmenų autorinių teisių. Paaiškėjusio nesąžiningumo atveju Centras turi teisę anuliuoti Renginio dalyvio (-ės) rezultatus.

31. Renginio organizatoriai privalo laikytis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių  teisių įstatymo.

32. Renginio Mokyklos atrankiniame etape dalyvauja visi norintys dalyvauti Renginyje Mokyklos mokiniai.

33. Savivaldybės etape dalyvauja Mokyklos etape laimėję mokiniai.

34. Mokiniai, surinkę daugiausiai balų savivaldybės etape arba Nuostatų 6 punkte numatytame atrankos etape, atrenkami į šalies etapą. Mokinių atrankos tvarka nustatoma Renginio sąlygose.

35. Mokiniai, kurie nesutinka su savivaldybės etapo vertinimo komisijos sprendimu, gali rašyti apeliaciją šalies etapo organizatoriams (Centrui) su prašymu peržiūrėti savivaldybės etapo vertinimo komisijos vertinimą. Tokias mokinių apeliacijas peržiūri Renginio šalies etapo vertinimo komisija ir priima sprendimą tenkinti ar netenkinti apeliacijos.

36. Savivaldybės etapo ataskaitos ir atrinktų į šalies etapą mokinių sąrašai siunčiami į Centrą (Žirmūnų g. 1B, LT-09101, Vilnius) arba į kitą Renginio Grafike nurodytą instituciją iki Grafike nurodytos datos. Centras, atsižvelgęs į šalies vertinimo komisijos sudarytus geriausių savivaldybės etapo dalyvių sąrašus, konkretaus Renginio sąlygose nustatytas kvotas ir kitas taisykles, sudaro šalies etapo dalyvių sąrašus.

 

37. Apie atrinktus į šalies etapą mokinius Centras informuoja:

37.1. savivaldybes, kai atranka vyksta Nuostatų 5 punkte nustatyta tvarka;

37.2. mokinius ir savivaldybes, kai atranka vyksta Nuostatų 6 punkte nustatyta tvarka.

38. Renginio šalies etape gali dalyvauti Užsienio mokyklų mokiniai, besimokantys pagal formaliojo ugdymo programas. Paraiškas dalyvauti šalies etape Centrui pateikia Užsienio mokyklų vadovai likus ne mažiau kaip dviem savaitėms iki Grafike nurodytos savivaldybės etapo dienos.

39. Šalies etapo dalyvių rezultatus vertina šalies vertinimo komisija. Jei Renginio dalyviai yra suskirstyti į grupes pagal amžių, vertinimas vyksta numatytose grupėse.

40. Dalyviai gali teikti Centrui apeliacijas dėl šalies vertinimo komisijos sprendimų.

41. Mokinius, vykstančius į Renginio šalies etapą, turi lydėti atsakingas už mokinį (-ius) viso Renginio metu savivaldybės administracijos paskirtas asmuo, o Užsienio mokyklos mokinį – Užsienio mokyklos direktoriaus paskirtas asmuo.

42. Renginio metu gauti asmens duomenys turi būti tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas).

 

 

V SKYRIUS

PASIRENGIMO TARPTAUTINĖMS OLIMPIADOMS, KITIEMS RENGINIAMS

IR DALYVAVIMO JUOSE ORGANIZAVIMAS

 

43. Lietuvos komandos, sudarytos iš mokinių, kurie laimėjo šalies etape ir juos lydinčių vadovų, dalyvavimą tarptautiniame Renginyje organizuoja Centras pagal Centro patvirtintą tvarką. Komandos sudėtį įsakymu tvirtina Centro direktorius.

44. Centras organizuoja pasirengimo tarptautiniam Renginiui stovyklas (toliau – Stovykla), į kurias kviečiami šalies etapą laimėję mokiniai. Stovykloje vykdomi mokinių mokymai, kuriuos mokiniams veda dalyko ekspertai.

 

 

VI SKYRIUS

FINANSAVIMAS

 

45. Renginiai, mokinių pasirengimo tarptautiniam Renginiui, stovyklos, kursai, kiti mokymai, dalyvavimas tarptautiniuose Renginiuose, Lietuvoje organizuojami tarptautiniai Renginiai finansuojami valstybės, rėmėjų ar kitų finansavimo šaltinių lėšomis.

46. Mokinių ir juos lydinčių asmenų atvykimo į Renginį išlaidas apmoka juos siunčianti institucija, jei kitaip nėra nurodyta Renginio sąlygose.

 

 

VII SKYRIUS

RENGINIŲ DALYVIŲ APDOVANOJIMAS

 

47. Mokyklos etapo laimėtojus apdovanoja Mokykla, jie turi teisę dalyvauti Renginio savivaldybės etape.

48. Savivaldybės etapo laimėtojus apdovanoja savivaldybė, jie turi teisę dalyvauti Renginio šalies etape.

49. Skiriamų pirmos (-ų), antros (-ų) ir trečios (-ių)  vietų skaičių nustato Renginio šalies etapo vertinimo komisija, jei tai nėra apibrėžta Renginio sąlygose.

50. Šalies etapo pirmos (-ų), antros (-ų) ir trečios (-ių) vietos (-ų) laimėtojai atitinkamai apdovanojami Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos diplomais.

51. Renginių dalyviams, trejus metus šalies etapuose apdovanotiems Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos diplomais, įteikiami Laureatų diplomai.

52. Renginių dalyviai, gerai pasirodę Renginyje, tačiau neužėmę prizinės vietos, šalies etapo vertinimo komisijos sprendimu apdovanojami Pagyrimo raštais. Renginio sąlygose gali būti numatyta kitokia Pagyrimo raštų skyrimo tvarka.

53. Renginių laimėtojai gali būti apdovanojami aukštųjų mokyklų, dalykų mokytojų asociacijų, verslo įmonių, privačių asmenų prizais, atminimo dovanomis, Centro pagyrimo raštais, medaliais.

54. Mokytojai, parengę šalies etapo pirmos (-ų), antros (-ų), trečios (-ių) vietos (-ų) laimėtojus ir laureatus, apdovanojami Ministro Padėkos raštais.

 

_____________________