LiETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO 2009 M. BALANDŽIO 1 D. ĮSAKYMO NR. 4-138 „DĖL LABAI MAŽŲ IR MAŽŲ PASKOLŲ schemos patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2014 m. birželio 18 d. Nr. 4-396

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Labai mažų ir mažų paskolų schemą, patvirtintą Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2009 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. 4-138 „Dėl Labai mažų ir mažų paskolų schemos patvirtinimo“, ir ją išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2014 m. liepos 1 dieną.

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                                               Evaldas Gustas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2009 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. 4-138

(Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2014 m. birželio 18 d. įsakymo Nr. 4-396

redakcija)

 

LABAI MAŽŲ IR MAŽŲ PASKOLŲ SCHEMA

 

Eil.

Nr.

Pagrindiniai elementai

Paaiškinimas

1.

Teisinis pagrindas

Ekonomikos augimo veiksmų programos priedas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 23 d. nutarimu Nr. 788 „Dėl Ekonomikos augimo veiksmų programos priedo patvirtinimo“.

 

2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 1407/2013 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai (OL 2013 L 352, p. 1) (toliau – Komisijos reglamentas Nr. 1407/2013).

2.

Planuojama skirti finansavimo suma

95 000 000,00 Lt (devyniasdešimt penki milijonai litų) Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

3.

Schemos galiojimo trukmė

 

Labai mažos ir mažos paskolos (toliau kartu – paskolos) teikiamos pagal šią schemą iki 2014 m. gruodžio 31 dienos.

4.

Finansinių tarpininkų atrinkimas ir paskolų teikimo sąlygos

 

Kontroliuojančiojo fondo valdytojas atrinks finansinius tarpininkus surengdamas atvirą ir skaidrų konkursą, užtikrindamas laisvą konkurenciją, vienodą ir sąžiningą traktavimą, vadovaudamasis Stebėsenos komiteto, sudaryto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 60 „Dėl Stebėsenos komiteto veiksmų programų, įgyvendinančių Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją, įgyvendinimo priežiūrai atlikti sudarymo“, patvirtintais projektų atrankos kriterijais. Kontroliuojančiojo fondo valdytojas vertins finansinių tarpininkų gebėjimus efektyviai valdyti kredito riziką, gebėjimus mažiausiomis sąnaudomis ir kaštais bei palankiausiomis sąlygomis smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams (toliau – SVV subjektai), kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, formuoti naujus paskolų, teikiamų SVV subjektams, portfelius ir prisiimti visą lėšų susigrąžinimo riziką.

Paskolos SVV subjektams bus teikiamos už žemesnes nei rinkoje esančias palūkanas. Skirtumas tarp konkrečiai paskolai taikomos palūkanų normos ir pagal Komisijos komunikatą dėl orientacinių ir diskonto normų nustatymo metodo pakeitimo (OL 2008 C 14, p. 6)  nustatytos palūkanų normos bus laikomas de minimis pagalba SVV subjektams.

5.

Remiami subjektai

 

 

Labai mažos paskolos bus teikiamos verslininkams ar labai mažoms įmonėms, kaip apibrėžta Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, veikiančioms ilgiau kaip 12 mėnesių (labai mažų įmonių veiklos pradžia skaičiuojama nuo verslo subjekto registravimo Lietuvos juridinių asmenų registre datos, o verslininko – nuo ūkinės komercinės veiklos pradžios), mažos paskolos bus teikiamos SVV subjektams, kaip apibrėžta Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, išskyrus Komisijos reglamento Nr. 1407/2013 1 straipsnio 1 dalyje išvardytus atvejus.

6.

Remiami sektoriai

 

Investuojama į visus ūkio sektorius, išskyrus Komisijos reglamento Nr. 1407/2013 1 straipsnio 1 dalyje išvardytus atvejus.

7.

Finansavimo dydis vienam SVV subjektui

 

Vienai mažai paskolai skiriama ne daugiau kaip 350 000,00 Lt (trys šimtai penkiasdešimt tūkstančių litų), labai mažai paskolai – ne daugiau kaip 86 320,00 Lt (aštuoniasdešimt šeši tūkstančiai trys šimtai dvidešimt litų). Per 12 mėnesių laikotarpį iš vienos kredito įstaigos vienam SVV subjektui gali būti suteikta ne daugiau kaip viena maža paskola arba viena labai maža paskola.

 

De minimis pagalbos suma, suteikta vienam SVV subjektui, negali viršyti Komisijos reglamente Nr. 1407/2013 nustatytos sumos.

 

Paskolos teikiamos ir finansavimo dydis vienam SVV subjektui yra nustatomas įvertinus SVV subjektų tarpusavio santykius pagal Komisijos reglamento Nr. 1407/2013 2 straipsnio 2 dalyje nustatytus „vienos įmonės“ kriterijus.

 

Kiekvieną kartą nustačius pagalbos dydį konkrečiai paskolai gauti, kontroliuojančiojo fondo valdytojas patikrina paskolos gavėjo teisę gauti tokią pagalbą ir šią sumą rezervuoja Suteiktos valstybės pagalbos registre, įsteigtame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos registro įsteigimo, jo nuostatų patvirtinimo ir veiklos pradžios nustatymo“. Finansiniam tarpininkui pateikus informaciją apie paskolos suteikimą SVV subjektui, kontroliuojančiojo fondo valdytojas priima sprendimą dėl de minimis pagalbos suteikimo ir šią pagalbą registruoja Suteiktos valstybės pagalbos registre.

 

Komisijos reglamentas Nr. 1407/2013 taikomas tik tai pagalbai, kurios bendrąjį subsidijos ekvivalentą įmanoma tiksliai ex ante apskaičiuoti neatliekant rizikos vertinimo (skaidri pagalba).

8.

SVV subjekto veiklos vykdymo vieta

 

Paskolos teikiamos SVV subjektams, įsteigtiems ir veikiantiems Lietuvos Respublikoje.

9.

De minimis pagalbos sumavimas

 

De minimis pagalba nesumuojama su valstybės pagalba, skiriama toms pačioms reikalavimus atitinkančioms išlaidoms padengti, jeigu dėl tokio pagalbos sumavimo kiekvienu atveju atskirai nustatytas pagalbos intensyvumas viršytų 2008 m. rugpjūčio 6 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 800/2008, skelbiančiame tam tikrų rūšių pagalbą suderinama su bendrąja rinka taikant Sutarties 87 ir 88 straipsnius (Bendrasis bendrosios išimties reglamentas) (OL 2008 L 214, p. 3), nustatytą dydį.

10.

Stebėsena

 

Kontroliuojančiojo fondo valdytojas, teikdamas de minimis pagalbą, turi:

- suteikti de minimis pagalbą tik Suteiktos valstybės pagalbos registre patikrinęs, ar ją suteikus nebus viršyta de minimis pagalbos suteikimo riba ir ar laikomasi Komisijos reglamente Nr. 1407/2013 nustatytų sąlygų;

- apie suteiktą de minimis pagalbą pranešti Suteiktos valstybės pagalbos registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos registro įsteigimo, jo nuostatų patvirtinimo ir veiklos pradžios nustatymo“, nustatyta tvarka.

 

_________________