VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SpREndimas
DĖL VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS socialinio darbo ORGANIZAVIMO socialinės rizikos šeimoms tvarkos aprašo patvirtinimo
2015 m. balandžio 30 d. Nr. B-TS-27
Vilkaviškis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4, 6 dalimis, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2003 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. A1-207 „Dėl darbo su socialinės rizikos šeimomis metodinių rekomendacijų patvirtinimo“ bei Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. A1-212 „Dėl socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitos savivaldybės vaiko teisių Tarnyboje (skyriuje) tvarkos aprašo patvirtinimo“, Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
Patvirtinti Vilkaviškio rajono savivaldybės Socialinio darbo organizavimo socialinės rizikos šeimoms tvarkos aprašą (pridedama).
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos
2015 m. balandžio 30 d.
sprendimu Nr. B-TS-27
VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS SOCIALINIO DARBO ORGANIZAVIMO SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOMS TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vilkaviškio rajono savivaldybės Socialinio darbo organizavimo socialinės rizikos šeimoms tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato socialinių paslaugų socialinės rizikos šeimai teikimo organizavimą, sprendimų dėl paslaugų skyrimo, jų nutraukimo bei šeimų išbraukimo iš apskaitos procedūrą.
2. Aprašo tikslas – organizuoti sistemingą socialinį darbą su socialinės rizikos šeimomis, siekti palaikyti ir atstatyti socialinės rizikos šeimos savarankiškumą, atliekant įvairias visuomeniniame ar asmeniniame (šeimos) gyvenime reikalingas funkcijas.
3. Pagrindinės vartojamos sąvokos:
3.1. Socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. Socialinės rizikos šeimoms priskiriama ir šeima, kurios vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba).
3.2. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos – tai paslaugos, teikiamos asmenims (šeimoms) dienos metu, siekiant palaikyti ir grąžinti savarankiškumą atliekant įvairias visuomeniniame ir asmeniniame (šeimos) gyvenime reikalingas funkcijas.
II. SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOS ĮRAŠYMAS Į APSKAITĄ
5. Pirminė informacija (rašytinė ar žodinė) apie vaiko nepriežiūros atvejus šeimoje fiksuojama Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriuje (toliau – VTAS). VTAS ir Vilkaviškio socialinės pagalbos centro (toliau – Pagalbos centras) socialinis darbuotojas, dirbantis su rizikos šeimomis arba Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus socialinis darbuotojas seniūnijoje aplanko šeimą, surašo šeimos aplankymo aktą.
6. VTAS išanalizuoja ir įvertina gautą informaciją apie šeimą, esant teisiniam pagrindui šeima įrašoma į VTAS socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą (toliau – Apskaita) Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu VTAS teikimu.
III. SOCIALINIO DARBO ORGANIZAVIMAS SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOMS
8. Skyrius, gavęs informaciją apie šeimos įrašymą į Apskaitą, organizuoja socialinių paslaugų poreikio nustatymą.
9. Socialinių paslaugų poreikis šeimai ir vaikui Vilkaviškio rajono savivaldybėje nustatomas vadovaujantis Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.
10. Sprendimas dėl socialinių paslaugų šeimai skyrimo ir socialinės rizikos šeimos socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma su priedais perduodami Pagalbos centrui.
11. Pagalbos centro socialiniai darbuotojai, dirbantys su rizikos šeimomis, paslaugas socialinės rizikos šeimoms teikia vadovaudamiesi Pagalbos centro direktoriaus patvirtintais Paramos šeimai tarnybos nuostatais ir Vilkaviškio rajono savivaldybės Socialinio darbo organizavimo socialinės rizikos šeimoms tvarkos aprašu.
12. Pagalbos centras informaciją apie šeimai teikiamą pagalbą teikia VTAS 2 kartus per metus, už praėjusius metus – iki einamųjų metų kovo 1 d. ir už einamųjų metų pirmą pusmetį – iki rugpjūčio 1 d. Atsiradus krizinei situacijai socialinės rizikos šeimoje, Pagalbos centras nedelsiant VTAS informuoja raštu.
13. Sudarant individualaus darbo su socialinės rizikos šeima planą Pagalbos centras pagal poreikį organizuoja darbo grupes, kurias sudaro bendradarbiaujančių įstaigų darbuotojai: VTAS, Skyriaus darbuotojai, seniūnai, socialiniai pedagogai, Vaikų dienos centrų, Vaikų globos namų darbuotojai, mokytojai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir kiti asmenys, galintys padėti spręsti sudėtingas socialinės rizikos šeimų situacijas. Darbo grupių susirinkimai protokoluojami.
14. Tais atvejais, kai socialinės rizikos šeimos nariai nėra motyvuoti keisti padėtį šeimoje ir 6 mėnesių laikotarpiu joje nefiksuojami jokie socialinės situacijos pagerėjimo požymiai ar nustačius, kad šeimos nariai nevykdo individualaus darbo plane numatytų uždavinių, socialinis darbuotojas informuoja Pagalbos centro padalinio vadovą, kuris organizuoja pasitarimą su bendradarbiaujančių institucijų (VTAS, Skyriaus, seniūnijų, ugdymo įstaigų ir kt.) atstovais, dėl socialinės rizikos šeimos įsipareigojimų, uždavinių ir paslaugų teikimo intensyvumo peržiūrėjimo.
15. Išskirtiniais atvejais, kai dviejų savaičių laikotarpiu nuo socialinio darbo pradžios socialiniam darbuotojui, dirbančiam su rizikos šeimomis, nepavyksta užmegzti kontakto su klientu (neįsileidžia į namus, atsisako bendradarbiauti, negyvena nurodytu adresu ar pan.), minėtas darbuotojas apie tai privalo raštu informuoti VTAS.
IV. SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOS IŠBRAUKIMAS IŠ APSKAITOS
17. Pagalbos centro socialinis darbuotojas, dirbantis su rizikos šeimomis, reaguoja į teigiamus pokyčius šeimoje ir raštu teikia VTAS motyvuotus siūlymus dėl šeimos išbraukimo iš Apskaitos.
18. Šeimai išvykus gyventi į kitą savivaldybę ar į kitą seniūniją, apie įvykusį faktą Pagalbos centro socialinis darbuotojas darbui su rizikos šeimomis informuoja Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus socialinį darbuotoją, dirbantį toje seniūnijoje ir VTAS.
20. Per 7 dienas nuo įsakymo priėmimo VTAS apie sprendimą dėl šeimos išbraukimo iš Apskaitos raštu informuoja šeimą, Pagalbos centrą ir Skyrių pateikdamas savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo kopiją.
21. Pagalbos centras, gavęs informaciją iš VTAS apie šeimos išbraukimą iš Apskaitos, nutraukia darbą su šeima.