Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. RUGPJŪČIO 5 D. NUTARIMO NR. 833 „DĖL RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ LAIKINO PAĖMIMO, SAUGOJIMO IR GRĄŽINIMO KARO ARBA NEPAPRASTOSIOS PADĖTIES ATVEJU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2014 m. vasario 12 d. Nr. 142
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugpjūčio 5 d. nutarimą Nr. 833 „Dėl Radioaktyviųjų medžiagų laikino paėmimo, saugojimo ir grąžinimo karo arba nepaprastosios padėties atveju taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ REKVIZICIJOS IR (AR) LAIKINOJO PAĖMIMO, SAUGOJIMO, GRĄŽINIMO IR ATLYGINIMO UŽ JŲ REKVIZICIJĄ IR (AR) LAIKINĄJĮ PAĖMIMĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymo 37 straipsniu, Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo 28 straipsnio 4 ir 11 punktais, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo 6 straipsnio 6 punktu ir 23 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. rugpjūčio 5 d. nutarimu Nr. 833
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. vasario 12 d. nutarimo Nr. 142
redakcija)
RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ REKVIZICIJOS IR (AR) LAIKINOJO PAĖMIMO, SAUGOJIMO, GRĄŽINIMO IR ATLYGINIMO UŽ JŲ REKVIZICIJĄ IR (AR) LAIKINĄJĮ PAĖMIMĄ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja civilinėje apyvartoje esančių radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo (toliau – paėmimas), paimtų radioaktyviųjų medžiagų saugojimo, taip pat laikinai paimtų išlikusių ir nesugadintų radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo ir atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos karo padėties įstatyme, Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme, Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatyme, Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme ir kituose teisės aktuose.
3. Paimamoms radioaktyviosioms medžiagoms priskiriami Radiacinės saugos centro direktoriaus 2004 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. 46 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių pavojingumo kategorijų ir jų nustatymo taisyklių patvirtinimo“ patvirtinti I, II, III ir IV pavojingumo kategorijų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, išskyrus jonizuojančiosios spinduliuotės generatorius, ir Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 1 priede nurodytos branduolinės ir daliosios nurodyto kiekio medžiagos (toliau – radioaktyviosios medžiagos), įtrauktos į savivaldybių mobilizacijos planuose esančius sąrašus radioaktyviųjų medžiagų, kurias būtina paimti siekiant užtikrinti civilinę saugą, visuomenės ir valstybės saugumą bei viešąją tvarką mobilizacijos, karo ir nepaprastosios padėties metu.
4. Aprašo nuostatos netaikomos ir mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu radioaktyviosios medžiagos nepaimamos iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų, naudojančių radioaktyviąsias medžiagas ligoms diagnozuoti ir gydyti, ir iš tų radioaktyviųjų medžiagų savininkų ar valdytojų (toliau – savininkas), licencijos ar laikinojo leidimo verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais turėtojų, kurie verčiasi branduolinės energetikos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais srities veikla, jeigu tokios medžiagos mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu yra naudojamos branduolinės energetikos objektuose.
II SKYRIUS
Radioaktyviųjų MEDŽIAGŲ PAĖMIMO ORGANIZAVIMAS
5. Radiacinės saugos centras ne vėliau kaip per 30 darbo dienų (mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas) nuo savivaldybės administracijos prašymo gavimo, jeigu prašyme nenurodomas ilgesnis terminas, atsižvelgdamas į Aprašo 3 punkte nurodytus radioaktyviųjų medžiagų paėmimo tikslus ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) kontroliuojamų radioaktyviųjų medžiagų, kurias būtina paimti, sąrašą, parengia arba pakeičia (keisdamas taip pat atsižvelgia į Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registre turimą aktualią informaciją apie savininkų duomenų pasikeitimus) Reikalingų paimti radioaktyviųjų medžiagų sąrašą (1 priedas) ir kartu su optine duomenų laikmena (vienkartinio įrašymo kompaktiniu disku) pateikia jį rašytine forma atitinkamos savivaldybės, kurios teritorijoje yra reikalingos paimti radioaktyviosios medžiagos, administracijai.
6. VATESI ne vėliau kaip per 10 darbo dienų (mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu ne vėliau kaip per 2 darbo dienas) nuo Radiacinės saugos centro prašymo gavimo, atsižvelgdama į Aprašo 3 punkte nurodytus radioaktyviųjų medžiagų paėmimo tikslus, parengia arba pakeičia savo kontroliuojamų radioaktyviųjų medžiagų, kurias būtina paimti, sąrašą (jame pateikiami duomenys, būtini Reikalingų paimti radioaktyviųjų medžiagų sąrašui parengti) ir kartu su optine duomenų laikmena (vienkartinio įrašymo kompaktiniu disku) pateikia jį rašytine forma Radiacinės saugos centrui.
7. Savivaldybės administracija, gavusi Aprašo 5 punkte nurodytą sąrašą, Mobilizacijos planų rengimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 879 „Dėl Mobilizacijos planų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka rengdama arba keisdama savivaldybės mobilizacijos planą, įtraukia jį į rengiamą arba keičiamą mobilizacijos planą.
8. Savivaldybės, kurios teritorijoje numatoma radioaktyviąsias medžiagas paimti, administracija per 15 darbo dienų nuo savivaldybės mobilizacijos plano patvirtinimo (pakeitimo) apie jame numatytas paimti radioaktyviąsias medžiagas praneša jų savininkams, jeigu jiems anksčiau nebuvo pranešta apie galimą radioaktyviųjų medžiagų paėmimą (pasikeitus savininkams arba numačius naują paėmimo objektą), – išsiunčia jiems pranešimą apie galimą radioaktyviųjų medžiagų paėmimą (2 priedas). Mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu savininkams apie galimą radioaktyviųjų medžiagų paėmimą nepranešama.
9. Savininkas, Aprašo 8 punkte nurodytame pranešime pastebėjęs duomenų netikslumų, per 10 darbo dienų nuo šio pranešimo gavimo ar nurodytų aplinkybių atsiradimo dienos raštu praneša šį pranešimą atsiuntusiai savivaldybės administracijai.
10. Aprašo 3 punkte nurodyti sąrašai keičiami ir į savivaldybių mobilizacijos planus įtraukiami Aprašo 5–7 punktuose nustatyta tvarka.
11. Į Aprašo 3 punkte nurodytus sąrašus įrašytų radioaktyviųjų medžiagų paėmimą organizuoja ir koordinuoja, jų paėmimo būdą (rekviziciją ar laikinąjį paėmimą) nustato, šių medžiagų saugojimo mobilizacijos, karo ir nepaprastosios padėties metu galimas vietas, pritaikytas radioaktyviosioms medžiagoms laikyti ir jų fizinei saugai užtikrinti, numato, su Radiacinės saugos centru ir VATESI (jeigu į sąrašą įtrauktos VATESI kontroliuojamos radioaktyviosios medžiagos) suderina savivaldybių, kurių teritorijose yra paimamos radioaktyviosios medžiagos, administracijos.
III SKYRIUS
RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ PAĖMIMAS IR SAUGOJIMAS
12. Savivaldybių mobilizacijos planuose numatytos radioaktyviosios medžiagos gali būti paimamos, kai teisės aktų nustatyta tvarka įsigalioja Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas ar Respublikos Prezidento dekretas dėl visuotinės mobilizacijos paskelbimo arba kai teisės aktų nustatyta tvarka įsigalioja Lietuvos Respublikos Seimo nutarimas ar Respublikos Prezidento dekretas dėl dalinės mobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties įvedimo ir jame nurodoma vykdyti radioaktyviųjų medžiagų paėmimą:
12.1. paskelbus visuotinę mobilizaciją ir (ar) įvedus karo ar nepaprastąją padėtį visoje valstybėje, paimamos visos savivaldybių mobilizacijos planuose numatytos radioaktyviosios medžiagos;
12.2. paskelbus dalinę mobilizaciją, paimamos tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime nurodytose savivaldybių teritorijose esančios savivaldybių mobilizacijos planuose numatytos radioaktyviosios medžiagos;
13. Dėl konkretaus radioaktyviųjų medžiagų paėmimo būdo (laikinasis paėmimas ar rekvizicija) kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia savivaldybių administracijos kartu su Radiacinės saugos centru, atsižvelgdamos į faktines aplinkybes, susidariusias paskelbus visuotinę ar dalinę mobilizaciją, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, ir paėmimo tikslą. Rekvizicija taikoma tik toms radioaktyviosioms medžiagoms, kurios, panaudotos visuomenės poreikiams, neišliks (bus sunaudotos ar dėl kitų priežasčių taps netinkamos toliau naudoti). Laikinasis paėmimas taikomas kitoms radioaktyviosioms medžiagoms, kurių nebūtina rekvizuoti.
14. Paskelbus mobilizaciją, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, kai numatyta radioaktyviąsias medžiagas paimti, savivaldybių administracijos nedelsdamos, ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatyto paėmimo, praneša tai savininkams – išsiunčia jiems pranešimą apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą (3 priedas).
15. Jeigu nėra galimybės įteikti savininkui Aprašo 14 punkte nurodyto pranešimo, savivaldybių administracijos apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą nedelsdamos, ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki paėmimo, skelbia per savivaldybės administracijos numatytas visuomenės informavimo priemones (nacionalinį radiją, televiziją ar regioniniame laikraštyje). Skelbiant tai per visuomenės informavimo priemones, nurodoma bendra su radioaktyviųjų medžiagų paėmimu susijusi informacija: paėmimo data, laikas ir savivaldybės administracijos, atsakingos už paėmimą, kontaktiniai duomenys (adresas, telefono numeris ir elektroninio pašto adresas), o savininkams, kuriems visai nebuvo pranešta apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą, papildomai pranešama asmeniškai telefonu, elektroniniu paštu ar kitu būdu, be to, jiems primenama parengti visus su paimamomis radioaktyviosiomis medžiagomis susijusius Aprašo 16.1 papunktyje nurodytus dokumentus, taip pat paruošti perduoti ir (ar) gabenti šias medžiagas.
16. Savininkas, gavęs Aprašo 14 punkte nurodytą pranešimą ar apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą informuotas Aprašo 15 punkte nurodyta tvarka, privalo:
16.1. parengti visus reikalingus dokumentus (asmens tapatybę ir teisę į nuosavybę patvirtinančius dokumentus, radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentus, licencijas ar laikinąjį leidimą verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sertifikatus ir kitus techninius dokumentus (uždarųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sandarumo testų ir kitus techninius dokumentus, galinčius turėti įtakos radiacinės saugos vertinimui);
16.2. vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklėmis, patvirtintomis sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-687 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių patvirtinimo“, ir kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, paruošti radioaktyviąsias medžiagas perduoti ir (ar) gabenti;
16.3. jeigu turi galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, gali užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą, atvežti paimamas radioaktyviąsias medžiagas į jų paėmimo vietą, kitu atveju – būti nustatytu laiku šių medžiagų paėmimo vietoje.
17. Savininkas, negalintis nustatytu laiku perduoti radioaktyviųjų medžiagų dėl svarbių priežasčių (sveikatos sutrikimo, ekstremalaus įvykio, ribojančio jo galimybę judėti, ir kitų svarbių aplinkybių), neatleidžiamas nuo pareigos jas perduoti. Tokiu atveju radioaktyviąsias medžiagas gali perduoti kitas savininko raštu įgaliotas asmuo, turintis techninių galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir galintis užtikrinti šių medžiagų radiacinę bei fizinę saugą.
18. Jeigu numatoma, kad Aprašo 17 punkte nurodytu atveju radioaktyviąsias medžiagas perduos savininko įgaliotas asmuo, savininkas privalo nedelsdamas (iš karto po minėtų priežasčių atsiradimo, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki nustatyto turto paėmimo) telefonu ar elektroniniu paštu pranešti Aprašo 14 punkte nurodytą pranešimą pateikusiai ar Aprašo 15 punkte nustatyta tvarka pateiktoje informacijoje nurodytai savivaldybės administracijai ir Radiacinės saugos centrui, nurodyti kito perduodančio asmens duomenis (vardą, pavardę ir pareigas) ir kitą su šiuo asmeniu susijusią informaciją (telefono numerį ir adresą).
19. Jei Aprašo 17 punkte nurodytu atveju nėra kam perduoti radioaktyviųjų medžiagų, savininkas tai praneša Aprašo 18 punkte nustatyta tvarka savivaldybės administracijai, kuri radioaktyviųjų medžiagų paėmimą ir pristatymą į saugojimo vietą organizuoja bendradarbiaudama su Radiacinės saugos centru ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju.
20. Paimant radioaktyviąsias medžiagas, dalyvauja Aprašo 14 punkte nurodytą pranešimą pateikusios savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo, Radiacinės saugos centro atstovas ir savininkas ar jo įgaliotas asmuo. Savininkas ar jo įgaliotas asmuo privalo su savimi turėti Aprašo 16.1 papunktyje nurodytus dokumentus ir įgaliojimą, jeigu radioaktyviąsias medžiagas perduoda savininko įgaliotas asmuo. Kai paėmimo metu paaiškėja, kad savininkas ar jo įgaliotas asmuo neturi visų ar dalies Aprašo 16.1 papunktyje nurodytų dokumentų, radioaktyviosios medžiagos vis tiek paimamos ir tai pažymima Aprašo 21 punkte nurodytame akte, o savininkas nepateiktus dokumentus pristato paėmime dalyvavusiai savivaldybės administracijai per jos direktoriaus įgalioto asmens nurodytą terminą.
21. Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo vietoje savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo patikrina radioaktyviąsias medžiagas perduodančio asmens pateiktus Aprašo 16.1 papunktyje nurodytus dokumentus, įgaliojimą (jeigu radioaktyviąsias medžiagas perduoda savininko raštu įgaliotas asmuo), paima pateiktų dokumentų kopijas, nurodo radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo kainą (nurodytą savininko pateiktuose jų įsigijimo dokumentuose) ir paėmęs radioaktyviąsias medžiagas surašo 3 egzemplioriais Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo aktą (4 priedas). Radioaktyviųjų medžiagų atitiktį radiacinės saugos reikalavimams įvertina Radiacinės saugos centro atstovas.
22. Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo po vieną Aprašo 21 punkte nurodyto akto egzempliorių perduoda savininkui ar kitam radioaktyviąsias medžiagas perduodančiam asmeniui (savininko raštu įgaliotam ar kitam Aprašo 19 punkte nurodytu atveju numatytam asmeniui) ir Radiacinės saugos centro atstovui, o vieną pasilieka sau (šis akto egzempliorius lieka paėmimo procedūras atliekančioje savivaldybės administracijoje).
23. Savininkui ar kitam radioaktyviąsias medžiagas perduodančiam asmeniui nustatytu laiku neatvykus į radioaktyviųjų medžiagų paėmimo vietą ir apie tai nepranešus, kaip tai numatyta Aprašo 18 punkte, arba atsisakius pasirašyti Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo aktą, radioaktyviosios medžiagos, jeigu yra tokia galimybė, vis tiek paimamos ir tai pažymima nurodytame akte. Tokiu atveju radioaktyviųjų medžiagų paėmimą organizuoja savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Radiacinės saugos centru ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju. Jeigu nėra galimybės radioaktyviųjų medžiagų paimti, savininkas privalo užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu.
24. Paimtos radioaktyviosios medžiagos laikomos Aprašo 11 punkte nurodytose saugojimo vietose, kol bus grąžintos savininkui arba Aprašo 29 ar 32 punkte nurodytais atvejais perduotos radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui. Už radioaktyviųjų medžiagų perdavimą radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui ir šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą jų saugojimo vietose, kol radioaktyviosios medžiagos bus grąžintos savininkui ar perduotos radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui, yra atsakinga šias saugojimo vietas numačiusi savivaldybės administracija (saugumui užtikrinti savivaldybės administracija gali pasitelkti kitų fizinių ar juridinių asmenų).
IV SKYRIUS
LAIKINAI PAIMTŲ išlikusių Radioaktyviųjų medžiagų GRĄŽINIMAS
25. Paskelbus demobilizaciją, atšaukus karo ar nepaprastąją padėtį, laikinai paimtos išlikusios radioaktyviosios medžiagos turi būti grąžinamos per kuo trumpiausią laiką, ne vėliau kaip per pusę metų. Grąžinamos tik tinkamos naudoti radioaktyviosios medžiagos.
26. Grąžinant laikinai paimtas išlikusias radioaktyviąsias medžiagas, dalyvauja Radiacinės saugos centras, mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu radioaktyviąsias medžiagas paėmusi savivaldybės administracija. Savivaldybės administracija apie šių medžiagų grąžinimą ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki grąžinimo praneša savininkams – išsiunčia pranešimą apie laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimą (5 priedas).
27. Jeigu savininkas, gavęs Aprašo 26 punkte nurodytą pranešimą, negali nustatytu laiku atvykti atsiimti laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų dėl Aprašo 17 punkte nurodytų svarbių priežasčių, šias medžiagas paimti gali kitas savininko raštu įgaliotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis techninių galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir galintis užtikrinti šių medžiagų radiacinę bei fizinę saugą (toliau – kitas atsiimantis asmuo). Tokiu atveju savininkas privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki numatyto laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo laiko, telefonu, elektroniniu paštu ar kita informacijos perdavimo priemone pranešti Aprašo 26 punkte nurodytą pranešimą atsiuntusiai savivaldybės administracijai, kad negali dalyvauti radioaktyviąsias medžiagas grąžinant, taip pat nurodyti kitą atsiimantį asmenį (šio asmens duomenis (fizinio asmens vardą, pavardę; jeigu asmuo atstovauja juridiniam asmeniui, – juridinio asmens pavadinimą, atstovo vardą, pavardę ir pareigas) ir kitus su šiuo asmeniu susijusius duomenis (telefono numerį, adresą).
28. Jeigu dėl Aprašo 17 punkte nurodytų svarbių priežasčių savininkas negali atvykti atsiimti grąžinamų radioaktyviųjų medžiagų ir nėra kito atsiimančio asmens, savininkas nedelsdamas, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki numatyto laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo laiko, telefonu, elektroniniu paštu ar kita informacijos perdavimo priemone praneša Aprašo 26 punkte nurodytą pranešimą atsiuntusiai savivaldybės administracijai, o ši, bendradarbiaudama su Radiacinės saugos centru ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju, organizuoja šių medžiagų grąžinimą (suderina su savininku kitą grąžinimo laiką arba, jeigu savininkas negali atvykti atsiimti grąžinamų radioaktyviųjų medžiagų dėl priežasčių, ribojančių jo judėjimo galimybę, organizuoja jų pristatymą).
29. Jeigu nei savininkas, nei kitas atsiimantis asmuo be Aprašo 17 punkte nurodytų svarbių priežasčių numatytu laiku nedalyvauja radioaktyviąsias medžiagas grąžinant ir apie tai savininkas nepraneša savivaldybės administracijai arba atsisako atsiimti grąžinamas radioaktyviąsias medžiagas, savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Radiacinės saugos centru, radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju ir (ar) kitais subjektais (fiziniais ar juridiniais asmenimis), perduoda radioaktyviąsias medžiagas radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui.
30. Grąžinant laikinai paimtas išlikusias radioaktyviąsias medžiagas, savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo patikrina jas atsiimančio asmens tapatybę, įgaliojimą (jeigu radioaktyviąsias medžiagas atsiima savininko raštu įgaliotas asmuo), teisę į grąžinamas radioaktyviąsias medžiagas patvirtinančius dokumentus (jeigu grąžinamas medžiagas atsiima kitas savininkas nei nurodytas šių radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo akte), jų tinkamumą naudoti ir surašo 3 egzemplioriais Laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo aktą (6 priedas), po vieną jo egzempliorių įteikia savininkui ar kitam atsiimančiam asmeniui, Radiacinės saugos centro atstovui, o vieną pasilieka sau (šis akto egzempliorius lieka grąžinimo procedūras atliekančioje savivaldybės administracijoje). Jeigu savivaldybės administracija neturi pakankamai specialistų, galinčių įvertinti radioaktyviųjų medžiagų tinkamumą naudoti, gali pasitelkti kitos (-ų) institucijos (-ų) ar įstaigos (-ų) specialistą (-ų) ar ekspertą (-ų) arba teisės aktų nustatyta tvarka šią paslaugą pirkti.
31. Jeigu savininkas ar kitas radioaktyviąsias medžiagas atsiimantis asmuo atsisako pasirašyti Aprašo 30 punkte nurodytą aktą, tai jame pažymima, taip pat nurodoma priežastis, kodėl aktas nepasirašomas. Šiame punkte nurodytais atvejais ginčas sprendžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.
32. Jeigu organizuojant radioaktyviųjų medžiagų grąžinimą paaiškėja, kad savininkas dėl objektyvių priežasčių negali ir neturi sąlygų užtikrinti grąžinamų radioaktyviųjų medžiagų radiacinės ir (ar) fizinės saugos (saugyklos buvo sunaikintos ir panašiai), šios medžiagos Aprašo 29 punkte nustatyta tvarka perduodamos radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui.
V SKYRIUS
ATLYGINIMAS UŽ PAIMTAS RADIOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS
33. Už mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu paimtas radioaktyviąsias medžiagas savininkams atlyginama (atlyginimas apima Aprašo 34 punkte nurodytą vertę, nuostolius ir išlaidas) Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu iš valstybės rezervo ir atitinkamų metų valstybės biudžeto lėšų per kuo trumpiausią laiką nuo demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo. Jeigu trūksta piniginių lėšų, savininkui sutikus, gali būti atlyginama kitu tokiu pačiu turtu ar kitu atitinkamos vertės turtu.
34. Atlyginama rekvizuotų, laikinai paimtų, tačiau neišlikusių ar dėl kitų priežasčių tapusių netinkamų naudoti radioaktyviųjų medžiagų vertė, taip pat dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos. Rekvizuotų ir laikinai paimtų, tačiau neišlikusių ar dėl kitų priežasčių tapusių netinkamų naudoti radioaktyviųjų medžiagų vertė nustatoma pagal radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo kainą (nurodytą radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentuose). Išlaidos dėl radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo nustatomos pagal savininko pateiktus šias išlaidas pagrindžiančius dokumentus.
35. Savininkai iš karto po demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo dienos, ne vėliau kaip per 2 metus, kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje iš jų buvo paimtos radioaktyviosios medžiagos, administraciją su prašymais atlyginti už paimtą turtą (toliau – prašymas).
36. Prašyme turi būti nurodyti: savininko duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, telefono numeris; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas ir atstovo vardas, pavardė, pareigos, atstovavimo pagrindas ir telefono numeris); radioaktyviosios medžiagos, kurios mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu buvo paimtos, ir numeris sąskaitos, į kurią turi būti pervedami pinigai už rekvizuotas, laikinai paimtas, tačiau neišlikusias ar dėl kitų priežasčių tapusias netinkamas naudoti radioaktyviąsias medžiagas, ir dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos. Kartu su prašymu pateikiamos radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo (jeigu savininkas turi tokį akto egzempliorių) ir grąžinimo (jeigu radioaktyviosios medžiagos buvo savininkui grąžintos) aktų kopijos ir savininko turėtas išlaidas (jei tokių buvo) pagrindžiantys dokumentai.
37. Savivaldybės administracija, gavusi prašymą, ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo šio prašymo gavimo jį išnagrinėja: patikrina jame pateiktus duomenis, nustato Aprašo 34 punkte nurodyto atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas dydį, taip pat patikrina, ar radioaktyviosios medžiagos grąžintos savininkui ir ar nėra likę medžiagų, kurias galima grąžinti.
38. Savivaldybės administracija, nustačiusi prašyme pateiktų duomenų netikslumų, kreipiasi į savininką su prašymu patikslinti duomenis. Savininkas juos patikslina ir praneša savivaldybės administracijai per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo. Patikslintam prašymui išnagrinėti taikomas Aprašo 37 punkte nustatytas terminas.
39. Sprendimus dėl prašymų pagrįstumo ar nepagrįstumo priima savivaldybės administracijos direktorius. Apie priimtą sprendimą savivaldybės administracija praneša prašymą pateikusiam asmeniui per 10 darbo dienų nuo šio sprendimo priėmimo.
40. Kiekvieną einamųjų metų ketvirtį savivaldybės administracija sudaro Aprašo 39 punkte nurodytų sprendimų suvestines ir ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos pateikia jas Finansų ministerijai. Suvestinėje nurodomi savininkų, kurių prašymai pripažinti pagrįstais ir kuriems turi būti atlyginama už rekvizuotas, laikinai paimtas, tačiau neišlikusias ar dėl kitų priežasčių tapusias netinkamas naudoti radioaktyviąsias medžiagas, ir dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos, duomenys, paimtos radioaktyviosios medžiagos ir atlyginimo dydis (aiškiai nurodomos atlyginimo sudedamosios dalys).
41. Finansų ministerija, gavusi iš savivaldybių administracijų Aprašo 40 punkte nurodytas suvestines ir atsižvelgdama į lėšų poreikį, valstybės rezerve esančias ir turimas ar numatomas atitinkamų metų valstybės biudžeto lėšas, teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymą dėl lėšų atlyginti už paimtas radioaktyviąsias medžiagas šaltinių, lėšų paskirstymo savivaldybių administracijoms ir skyrimo Krašto apsaugos ministerijai. Sprendimą dėl atlyginimo už paimtą turtą, finansavimo šaltinių, lėšų paskirstymo savivaldybių administracijoms ir skyrimo Krašto apsaugos ministerijai priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
42. Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus Aprašo 41 punkte nurodytą sprendimą, Krašto apsaugos ministerija jai skirtas lėšas paskirsto savivaldybių administracijoms, o šios išmoka atlyginimą savininkams.
43. Savivaldybių administracijos, gavusios lėšų atlyginti už paimtas radioaktyviąsias medžiagas, per 20 darbo dienų nuo lėšų gavimo pagal savininkų prašymų pateikimo datą sudaro savininkų, kurių prašymai buvo pripažinti pagrįstais, eilę ir praneša savininkams, kuriems pagal šią eilę iš gautų lėšų bus mokamas atlyginimas, – išsiunčia rašytinį pranešimą apie atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas išmokėjimą (7 priedas).
44. Savininkas, gavęs Aprašo 43 punkte nurodytą pranešimą ir jame pastebėjęs netikslumų, nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, raštu praneša šį pranešimą pateikusiai savivaldybės administracijai.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
46. Parengti ar pakeisti Aprašo 5 ir 6 punktuose nurodyti sąrašai yra įslaptinami teisės aktų nustatyta tvarka.
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
1 priedas
(Reikalingų paimti radioaktyviųjų medžiagų sąrašo forma)
REIKALINGŲ PAIMTI RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS
______________________________________________
(savivaldybės pavadinimas)
__________________
(data, Nr.)
Eil. Nr. |
Radioaktyviųjų medžiagų savininkas (kontaktiniai duomenys*), licencijos (leidimo) Nr. |
Radioaktyviųjų medžiagų buvimo vieta (adresas) |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
____________________________________ ____________________________ ____________________________________________
(sąrašo rengėjo pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
*Kontaktinius duomenis sudaro: fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, telefono (-ų) numeris (-iai), elektroninio pašto adresas; juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas, telefono numeris (-iai), atstovo vardas, pavardė, pareigos, telefono numeris (-iai), elektroninio pašto adresas.
––––––––––––––––––––
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
2 priedas
(Pranešimo apie galimą radioaktyviųjų medžiagų paėmimą forma)
pranešimas APIE GALIMĄ radioaktyviųjų medžiagų pAėmimą
___________________
(data, Nr.)
_________________________________________________________________________________ ,
(savininko (fizinio asmens) vardas, pavardė, asmens kodas / savininko (juridinio asmens) pavadinimas, kodas)
pranešame, kad toliau nurodytos radioaktyviosios medžiagos, paskelbus mobilizaciją, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, gali būti rekvizuojamos ir (ar) laikinai paimamos.
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
___________________________________ _____________ _______________________________
(savivaldybės administracijos direktoriaus (parašas) (vardas, pavardė)
įgalioto asmens pareigos)
_________________________________________________________________________________
(adresas, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas)
Pastabos:
1. Šiame pranešime nurodytos radioaktyviosios medžiagos paimamos įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymo ir Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatas.
2. Informavimas apie šiame pranešime nurodytų radioaktyviųjų medžiagų paėmimą, jų paruošimo reikalavimai ir paėmimo mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu procedūros, laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimas, taip pat atlyginimas už šių medžiagų paėmimą po demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo reglamentuoti Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos apraše.
Savininko PAREIGOS, teisės ir atsakomybė
PAREIGOS
Mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu gavęs pranešimą apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą, apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą paskelbus per visuomenės informavimo priemones ar kitu būdu gavęs informaciją apie paėmimą, savininkas privalo:
parengti visus reikalingus dokumentus (asmens tapatybę ir teisę į nuosavybę patvirtinančius dokumentus, radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentus, licencijas ar laikinąjį leidimą verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sertifikatus ir kitus techninius dokumentus (uždarųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sandarumo testų ir kitus techninius dokumentus, galinčius turėti įtakos radiacinės saugos vertinimui);
vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklėmis, patvirtintomis sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-687 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių patvirtinimo“, ir kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, paruošti radioaktyviąsias medžiagas perduoti ir (ar) gabenti;
jeigu turi galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, gali užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą, atvežti paimamas radioaktyviąsias medžiagas į jų paėmimo vietą, kitu atveju – būti nustatytu laiku šių medžiagų paėmimo vietoje.
Pastebėjus duomenų netikslumų, taip pat vėliau pasikeitus duomenims, susijusiems su šiame pranešime nurodytomis radioaktyviosiomis medžiagomis ar jų savininkais, perėjus nuosavybės teisei ar kitais teisės aktų nustatytais pagrindais nuosavybės teise priklausančias radioaktyviąsias medžiagas perdavus kitiems asmenims arba jas praradus, per 10 darbo dienų (mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu per 3 darbo dienas) nuo pranešimo gavimo ar nurodytų aplinkybių atsiradimo raštu pranešti tai pranešimą atsiuntusiai savivaldybės administracijai.
Savininkas, negalintis nustatytu laiku perduoti radioaktyviųjų medžiagų dėl svarbių priežasčių (sveikatos sutrikimo, ekstremalaus įvykio, ribojančio jo galimybę judėti, ar kitų svarbių aplinkybių), neatleidžiamas nuo pareigos jas perduoti. Šiuo atveju šias medžiagas gali perduoti kitas savininko raštu įgaliotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis techninių galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir galintis užtikrinti šių medžiagų radiacinę bei fizinę saugą.
Jeigu numatoma, kad radioaktyviąsias medžiagas perduos savininko įgaliotas asmuo, savininkas privalo nedelsdamas (iš karto po minėtų priežasčių atsiradimo, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki nustatyto turto paėmimo laiko) telefonu ar elektroniniu paštu pranešti savivaldybės administracijai ir Radiacinės saugos centrui, nurodyti kito perduodančio asmens duomenis (vardą, pavardę, pareigas) ir kitą su šiuo asmeniu susijusią informaciją (telefono numerį, adresą).
Jeigu nėra kam perduoti radioaktyviųjų medžiagų, savininkas praneša tai pirmiau nurodyta tvarka savivaldybės administracijai.
Jeigu savininkas ar savininko įgaliotas asmuo neatvyksta perduoti radioaktyviųjų medžiagų, jos vis tiek paimamos, jeigu yra tokia galimybė. Jeigu nėra galimybės paimti radioaktyviųjų medžiagų, savininkas privalo užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu.
TEISĖS
Savininkas turi teisę:
paskelbus demobilizaciją, atšaukus karo ar nepaprastąją padėtį, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atgauti paimtas išlikusias radioaktyviąsias medžiagas (jos turi būti grąžinamos per kuo trumpiausią laiką, ne vėliau kaip per pusę metų nuo demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo);
už paimtas radioaktyviąsias medžiagas gauti teisingą atlyginimą:
savininkams atlyginama per kuo trumpiausią laiką nuo demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo;
savininkams atlyginama rekvizuotų, laikinai paimtų, tačiau neišlikusių ar dėl kitų priežasčių tapusių netinkamų naudoti radioaktyviųjų medžiagų vertė (nustatoma pagal radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo kainą, nurodytą radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentuose), taip pat išlaidos dėl radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo (nustatomos pagal savininko pateiktus šias išlaidas pagrindžiančius dokumentus);
jeigu trūksta piniginių lėšų, savininkui sutikus, gali būti atlyginama kitu tokiu pačiu turtu ar kitu atitinkamos vertės turtu.
Savininkas iš karto po demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo dienos, ne vėliau kaip per 2 metus, dėl atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas turi kreiptis su prašymu į radioaktyviąsias medžiagas paėmusią savivaldybės administraciją. Šiame prašyme turi būti nurodyta: savininko duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, telefono numeris; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas ir atstovo vardas, pavardė, pareigos, atstovavimo pagrindas ir telefono numeris); radioaktyviosios medžiagos, kurios mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu buvo paimtos, ir nurodomas numeris sąskaitos, į kurią turi būti pervedami pinigai už rekvizuotas, laikinai paimtas, tačiau neišlikusias ar dėl kitų priežasčių tapusias netinkamas naudoti radioaktyviąsias medžiagas, ir dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos. Kartu su prašymu pateikiamos radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo (jeigu savininkas turi tokį akto egzempliorių) ir grąžinimo (jeigu radioaktyviosios medžiagos buvo savininkui grąžintos) aktų kopijos bei savininko turėtas išlaidas (jeigu tokių buvo) pagrindžiantys dokumentai.
Savininkui išsiunčiamas pranešimas apie atlyginimo išmokėjimą.
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
3 priedas
(Pranešimo apie radioaktyviųjų medžiagų paėmimą forma)
pranešimas APIE RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ pAėmimą
___________________
(data, Nr.)
_________________________________________________________________________________,
(savininko (fizinio asmens) vardas, pavardė, asmens kodas / savininko (juridinio asmens) pavadinimas, kodas)
pranešame, kad toliau nurodytos radioaktyviosios medžiagos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymu, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymu ir Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymu, yra rekvizuojamos ir (ar) laikinai paimamos (nereikalingą žodį išbraukti).
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo data ir laikas ________ m. ____________ ____ d. ______ val.
Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo vieta _______________________________________________
(adresas)
______________________________ _____________ ___________________________
(savivaldybės administracijos direktoriaus (parašas) (vardas, pavardė)
įgalioto asmens pareigos)
_________________________________________________________________________________
(adresas, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas)
Savininko PAREIGOS, teisės ir atsakomybė
PAREIGOS
Gavęs šį pranešimą, savininkas privalo:
parengti visus reikalingus dokumentus (asmens tapatybę ir teisę į nuosavybę patvirtinančius dokumentus, radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentus, licencijas ar laikinąjį leidimą verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sertifikatus ir kitus techninius dokumentus (uždarųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sandarumo testų ir kitus techninius dokumentus, galinčius turėti įtakos radiacinės saugos vertinimui);
vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklėmis, patvirtintomis sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-687 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių patvirtinimo“, ir kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, paruošti radioaktyviąsias medžiagas perduoti ir (ar) gabenti;
jeigu turi galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, kitų radiacinę ir fizinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytais reikalavimais, gali užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą, atvežti paimamas radioaktyviąsias medžiagas į jų paėmimo vietą, kitu atveju – būti nustatytu laiku šių medžiagų paėmimo vietoje.
Pastebėjus duomenų netikslumų, taip pat vėliau pasikeitus duomenims, susijusiems su šiame pranešime nurodytomis radioaktyviosiomis medžiagomis ar jų savininkais, perėjus nuosavybės teisei ar kitais teisės aktų nustatytais pagrindais nuosavybės teise priklausančias radioaktyviąsias medžiagas perdavus kitiems asmenims arba jas praradus, per 10 darbo dienų (mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu per 3 darbo dienas) nuo pranešimo gavimo ar nurodytų aplinkybių atsiradimo raštu pranešti tai pranešimą atsiuntusiai savivaldybės administracijai.
Savininkas, negalintis nustatytu laiku perduoti radioaktyviųjų medžiagų dėl svarbių priežasčių (sveikatos sutrikimo, ekstremalaus įvykio, ribojančio jo galimybę judėti, ir kitų svarbių aplinkybių), neatleidžiamas nuo pareigos jas perduoti. Šiuo atveju šias medžiagas gali perduoti kitas savininko raštu įgaliotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis techninių galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir galintis užtikrinti šių medžiagų radiacinę bei fizinę saugą.
Jeigu numatoma, kad radioaktyviąsias medžiagas perduos savininko įgaliotas asmuo, savininkas privalo nedelsdamas (iš karto po minėtų priežasčių atsiradimo, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki nustatyto turto paėmimo laiko) telefonu ar elektroniniu paštu pranešti savivaldybės administracijai ir Radiacinės saugos centrui, nurodyti kito perduodančio asmens duomenis (vardą, pavardę, pareigas) ir kitą su šiuo asmeniu susijusią informaciją (telefono numerį, adresą).
Jeigu nėra kam perduoti radioaktyviųjų medžiagų, savininkas praneša tai pirmiau nurodyta tvarka savivaldybės administracijai.
Jeigu savininkas ar savininko įgaliotas asmuo neatvyksta perduoti radioaktyviųjų medžiagų, jos vis tiek paimamos, jeigu yra tokia galimybė. Jeigu nėra galimybės paimti radioaktyviųjų medžiagų, savininkas privalo užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu.
TEISĖS
Savininkas turi teisę:
paskelbus demobilizaciją, atšaukus karo ar nepaprastąją padėtį, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atgauti paimtas išlikusias radioaktyviąsias medžiagas (jos turi būti grąžinamos per kuo trumpiausią laiką, ne vėliau kaip per pusę metų nuo demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo);
už paimtas radioaktyviąsias medžiagas gauti teisingą atlyginimą:
savininkams atlyginama per kuo trumpiausią laiką nuo demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo;
savininkams atlyginama rekvizuotų, laikinai paimtų, tačiau neišlikusių ar dėl kitų priežasčių tapusių netinkamų naudoti radioaktyviųjų medžiagų vertė (nustatoma pagal radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo kainą, nurodytą radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo dokumentuose), taip pat išlaidos dėl radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo (nustatomos pagal savininko pateiktus šias išlaidas pagrindžiančius dokumentus);
jeigu trūksta piniginių lėšų, savininkui sutikus, gali būti atlyginama kitu tokiu pačiu turtu ar kitu atitinkamos vertės turtu.
Savininkas iš karto po demobilizacijos paskelbimo, karo ar nepaprastosios padėties atšaukimo dienos, ne vėliau kaip per 2 metus, dėl atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas turi kreiptis su prašymu į radioaktyviąsias medžiagas paėmusią savivaldybės administraciją. Šiame prašyme turi būti nurodyta: savininko duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, telefono numeris; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas ir atstovo vardas, pavardė, pareigos, atstovavimo pagrindas ir telefono numeris); radioaktyviosios medžiagos, kurios mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu buvo paimtos, ir nurodomas numeris sąskaitos, į kurią turi būti pervedami pinigai už rekvizuotas, laikinai paimtas, tačiau neišlikusias ar dėl kitų priežasčių tapusias netinkamas naudoti radioaktyviąsias medžiagas, ir dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos. Kartu su prašymu pateikiamos radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo (jeigu savininkas turi tokį akto egzempliorių) ir grąžinimo (jeigu radioaktyviosios medžiagos buvo savininkui grąžintos) aktų kopijos bei savininko turėtas išlaidas (jeigu tokių buvo) pagrindžiantys dokumentai.
Savininkui išsiunčiamas pranešimas apie atlyginimo išmokėjimą.
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
4 priedas
(Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo akto forma)
RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ PAĖMIMO IR PERDAVIMO AKTAS
______________Nr.______
(data)
_________________________________________________________________________________ ,
(savininko (fizinio asmens) vardas, pavardė, asmens kodas; savininko (juridinio asmens) pavadinimas, kodas)
atstovaujamas _____________________________________________________________________ ,
(atstovo, jeigu atstovauja juridiniam asmeniui, pareigų pavadinimas, vardas, pavardė)
perdavė, o ________________________________________________________________________ ,
(juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono, fakso numeriai)
atstovaujamas _____________________________________________________________________ ,
(pareigų pavadinimas, vardas, pavardė)
rekvizavo ir (ar) laikinai paėmė šias radioaktyviąsias medžiagas:
(nereikalingą žodį išbraukti)
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
|||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
vertė* |
||||||
pavadi-nimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadi-nimas |
aktyvumas |
masė |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Nustatoma pagal radioaktyviųjų medžiagų įsigijimo kainą, nurodytą jų įsigijimo dokumentuose.
Atitiktis radiacinės saugos reikalavimams: _______________________________________________
Šis aktas surašytas _________egzemplioriais, iš kurių po vieną perduota:
_________________________________ _____________ ___________________________
(pareigų pavadinimas, jeigu asmuo atstovauja (parašas) (vardas, pavardė)
juridiniam asmeniui)
_________________________________ _____________ ___________________________
(pareigų pavadinimas, jeigu asmuo atstovauja (parašas) (vardas, pavardė)
juridiniam asmeniui)
_________________________________________________________________________________
(radioaktyviųjų medžiagų paėmime dalyvaujančio Radiacinės saugos centro atstovo pareigos, parašas, vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________________
(paimamų radioaktyviųjų medžiagų būklę įvertinusio specialisto ar eksperto, dalyvavusio paimant, pareigos, parašas,
_________________________________________________________________________________
vardas, pavardė)
Pastaba. Radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo ir atlyginimo tvarka nustatyta Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos apraše.
––––––––––––––––––––
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
5 priedas
(Pranešimo apie laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimą forma)
pranešimas APIE LAIKINAI PAIMTŲ IŠLIKUSIŲ RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ GRĄŽINIMĄ
___________________
(data, Nr.)
______________
(vieta)
________________________________________________________________________________ ,
(savininko (fizinio asmens) vardas, pavardė, asmens kodas / savininko (juridinio asmens) pavadinimas, kodas)
pranešame, kad ____ m. ______ __ d. bus grąžinamos šios pagal ___ m. _____ __ d. Radioaktyviųjų medžiagų paėmimo ir perdavimo aktą Nr. ___ laikinai paimtos išlikusios radioaktyviosios medžiagos:
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo vieta ____________________________, laikas _________ val.
(adresas)
_________________________________________________________________________________
(savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioto asmens pareigos, parašas, vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________________
(adresas, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas)
Pastabos:
1. Radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo tvarka nustatyta Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos apraše.
2. Jeigu nei savininkas, nei kitas atsiimantis asmuo (kitas savininko raštu įgaliotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis techninių galimybių gabenti radioaktyviąsias medžiagas ir galintis užtikrinti šių medžiagų radiacinę ir fizinę saugą) be svarbių priežasčių (sveikatos sutrikimo, ekstremalaus įvykio, ribojančio jo galimybę judėti, ir kitų svarbių aplinkybių) numatytu laiku nedalyvauja grąžinant radioaktyviąsias medžiagas ir apie tai savininkas nepraneša savivaldybės administracijai arba atsisako atsiimti grąžinamas radioaktyviąsias medžiagas, savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Radiacinės saugos centru, radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju ir (ar) kitais subjektais (fiziniais ar juridiniais asmenimis), perduoda radioaktyviąsias medžiagas radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui.
––––––––––––––––––––
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
6 priedas
(Laikinai paimtų išlikusių radioaktyviųjų medžiagų grąžinimo akto forma)
LAIKINAI PAIMTŲ IŠLIKUSIŲ RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ GRĄŽINIMO AKTAS
______________Nr.______
(data)
_________________________________________________________________________________ ,
(juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono, fakso numeriai)
atstovaujamas _____________________________________________________________________ ,
(atstovo pareigų pavadinimas, vardas, pavardė)
grąžino, o ________________________________________________________________________ ,
(savininko (fizinio asmens) vardas pavardė, asmens kodas / savininko (juridinio asmens) pavadinimas,
_________________________________________________________________________________ ,
kodas, buveinė, licencijos ar laikinojo leidimo numeris)
atstovaujamas _____________________________________________________________________ ,
(atstovo, jeigu atstovauja juridiniam asmeniui, pareigų pavadinimas, vardas, pavardė)
atsiėmė šias laikinai paimtas išlikusias radioaktyviąsias medžiagas:
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grąžinamų radioaktyviųjų medžiagų tinkamumas naudoti: __________________________________
Aktas surašytas _________egzemplioriais, iš kurių po vieną perduota:
_________________________________________________________________________________
(pareigų pavadinimas, jeigu asmuo atstovauja juridiniam asmeniui, parašas, vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________________
(pareigų pavadinimas, jeigu asmuo atstovauja juridiniam asmeniui, parašas, vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________________
(radioaktyviųjų medžiagų paėmime dalyvaujančio Radiacinės saugos centro atstovo pareigos, parašas, vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________________
(radioaktyviųjų medžiagų būklę įvertinusio specialisto ar eksperto, dalyvavusio grąžinant, pareigos, parašas, vardas, pavardė)
Pastaba. Už šiame akte nurodytas radioaktyviąsias medžiagas atlyginama Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos apraše nustatyta tvarka.
––––––––––––––––––––
Radioaktyviųjų medžiagų rekvizicijos ir (ar) laikinojo paėmimo, saugojimo, grąžinimo ir atlyginimo už jų rekviziciją ir (ar) laikinąjį paėmimą tvarkos aprašo
7 priedas
(Pranešimo apie atlyginimo už paimtas radioaktyviąsias medžiagas išmokėjimą forma)
PRANEŠIMAS APIE ATLYGINIMO UŽ PAIMTAS RADIOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS IŠMOKĖJIMĄ
______________Nr.______
(data)
________________________________________________________________________________ ,
(savininko (fizinio asmens) vardas, pavardė, asmens kodas / savininko (juridinio asmens) pavadinimas, kodas)
pranešame, kad atsižvelgiant į Jūsų _____ m. _____ ___ d. pateiktą prašymą bus atlyginta už paimtas radioaktyviąsias medžiagas:
Eil. Nr. |
Radioaktyvioji medžiaga |
||||||||
prietaisas, kuriame yra radioaktyviųjų medžiagų |
radionuklidas |
šaltinio Nr. |
pavojingumo kategorija |
||||||
pavadinimas |
kiekis |
modelis |
gamybos numeris |
pavadinimas |
aktyvumas |
masė |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jums bus išmokėtas atlyginimas (nereikalingas išmokamo atlyginimo sudedamąsias dalis išbraukti):
už rekvizuotas, laikinai paimtas, tačiau neišlikusias ar dėl kitų priežasčių tapusias netinkamas naudoti radioaktyviąsias medžiagas, taip pat atlyginamos dėl paimtų radioaktyviųjų medžiagų paruošimo, pristatymo į paėmimo vietą ir atsiėmimo turėtos išlaidos.
Atlyginimo suma ___________________________________________________________________
Atlyginimo terminas ________________________________________________________________
(nurodoma data, iki kada bus išmokėtas atlyginimas)
Atlyginimas pervedamas į šią ______ m. ___________ __ d. prašyme nurodytą banko sąskaitą:
LT ______________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(apie atlyginimo išmokėjimą informuojančios institucijos ar įstaigos vadovo įgalioto asmens pareigos, vardas, pavardė, parašas)
_________________________________________________________________________________
(adresas, telefono, fakso numeriai, el. pašto adresas)
Pastaba. Jeigu šiame pranešime pastebėjote netikslumų, prašome nedelsiant, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, pranešti šį pranešimą pateikusiai savivaldybės administracijai.
––––––––––––––––––––