LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL KONKURSŲ LIETUVOS PEDAGOGINIAMS DARBUOTOJAMS, VYKSTANTIEMS Į UŽSIENIO VALSTYBES DIRBTI BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE, NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO MOKYKLOSE IR FORMALŲJĮ ŠVIETIMĄ PAPILDANČIO UGDYMO MOKYKLOSE, KURIOSE MOKOMA LIETUVIŲ KALBA, IR AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ LITUANISTIKOS AR BALTISTIKOS CENTRUOSE, ORGANIZAVIMO, ATLYGINIMO UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS IR IŠMOKŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO, ATSISKAITYMO UŽ SKIRTAS LĖŠAS IR ATLIKTĄ DARBĄ, KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

 

2014 m. liepos 7 d. Nr.  V-597

 

Vilnius

 

 

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1752 „Dėl valstybės paramos skyrimo Lietuvos pedagoginiams, kultūros ir meno darbuotojams, vykstantiems į užsienio valstybes dirbti švietimo įstaigose, kuriose mokoma lietuvių kalba, aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose, lietuvių bendruomenėse, organizacijose ir kultūros įstaigose“ 2.1.1 punktu:

1. T v i r t i n u Konkursų Lietuvos pedagoginiams darbuotojams, vykstantiems į užsienio valstybes dirbti bendrojo ugdymo mokyklose, neformaliojo vaikų švietimo mokyklose ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose, organizavimo, atlyginimo už suteiktas paslaugas ir išmokų skyrimo ir mokėjimo, atsiskaitymo už skirtas lėšas ir atliktą darbą, kontrolės tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. vasario 23 d. įsakymą Nr. V-242 „Dėl Konkursų Lietuvos mokytojams ir dėstytojams, vykstantiems į užsienio valstybes dirbti bendrojo lavinimo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose, organizavimo, atlyginimo už suteiktas paslaugas nustatymo ir išmokų skyrimo bei atsiskaitymo už skirtas lėšas tvarkos aprašo patvirtinimo“ su pakeitimu.

 

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                                                                               Dainius Pavalkis


 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir

mokslo ministro

2014 m. liepos 7 d.

įsakymu Nr. V-597

 

 

KONKURSŲ LIETUVOS PEDAGOGINIAMS DARBUOTOJAMS, VYKSTANTIEMS Į UŽSIENIO VALSTYBES DIRBTI BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE, NEFORMALIOJO VAIKŲ ŠVIETIMO MOKYKLOSE IR FORMALŲJĮ ŠVIETIMĄ PAPILDANČIO UGDYMO MOKYKLOSE, KURIOSE MOKOMA LIETUVIŲ KALBA, IR AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ LITUANISTIKOS AR BALTISTIKOS CENTRUOSE, ORGANIZAVIMO, ATLYGINIMO UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS IR IŠMOKŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO, ATSISKAITYMO UŽ SKIRTAS LĖŠAS IR ATLIKTĄ DARBĄ, KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis aprašas reglamentuoja konkursų Lietuvos pedagoginiams darbuotojams, vykstantiems į užsienio valstybes dirbti bendrojo ugdymo mokyklose, neformaliojo vaikų švietimo mokyklose ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose (toliau – konkursai), organizavimo, atlyginimo už suteiktas paslaugas (toliau – atlyginimas) ir išmokų skyrimo ir mokėjimo, atsiskaitymo už skirtas lėšas ir atliktą darbą, kontrolės tvarką (toliau – Tvarkos aprašas).

2. Asmuo, siekiantis eiti pedagoginio darbuotojo pareigas užsienio valstybių bendrojo ugdymo mokyklose ar neformaliojo vaikų švietimo mokyklose bei formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, ar aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose (toliau – Priimančios institucijos), privalo atitikti konkurso skelbime nurodytus kvalifikacinius reikalavimus.

3. Atlyginimai už suteiktas paslaugas ir išmokos kelionės draudimo, vizų gavimo, kelionės į Priimančią instituciją ir atgal išlaidoms padengti (toliau – išmokos) mokamos, neviršijant Lietuvos Respublikos valstybės biudžete Švietimo ir mokslo ministerijai (toliau – Ministerija) skiriamų asignavimų.

 

II. KONKURSŲ ORGANIZAVIMAS

 

4. Konkursus organizuoja Ministerija.

5. Konkursai skelbiami Ministerijos interneto svetainėje.

6. Konkurso skelbime nurodoma: išvykimo šalis, Priimančios institucijos pavadinimas, pareigos, kurioms skelbiamas konkursas, numatomas darbo krūvis, skiriamų išmokų rūšys, kvalifikaciniai reikalavimai pretendentams, išvykimo terminas ir kitos sąlygos.

7. Konkurso pretendentas Ministerijai pateikia:

7.1. prašymą leisti dalyvauti konkurse;

7.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją;

7.3. išsilavinimą ir (arba) kvalifikaciją patvirtinantį dokumentą ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją;

7.4. gyvenimo aprašymą;

7.5. pedagoginę patirtį įrodančius dokumentus (pažymas, darbo sutarties kopijas ir kt.);

7.6. kitus konkurso skelbime nurodytus dokumentus.

8. Konkurso pretendentas Ministerijai pateikia dokumentus ir jų kopijas asmeniškai arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas jų kopijas siunčia registruotu laišku.

9. Konkurso pretendentus, kurie atitinka konkurso skelbime nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, Ministerija ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki konkurso paštu arba el. paštu informuoja apie organizuojamo konkurso datą, vietą ir laiką.

10. Konkurso pretendentai, neatitinkantys konkurso skelbime nustatytų kvalifikacinių reikalavimų, į konkursą nekviečiami. Ministerija paštu arba el. paštu informuoja juos apie tai per 10 kalendorinių dienų nuo dokumentų gavimo dienos.

11. Konkursus vykdo švietimo ir mokslo ministro sudaryta komisija (toliau – Komisija). Prireikus Komisija į konkursą gali pasikviesti ekspertus.

12. Konkursai vykdomi ne vėliau kaip per 2 mėnesius pasibaigus dokumentų priėmimo terminui. Komisija organizuoja pokalbį su kiekvienu pretendentu. Jei dėl svarbių priežasčių pretendentas negali atvykti į Komisijos posėdį, jis rašo motyvuotą prašymą, kad jo kandidatūra būtų svarstoma jam nedalyvaujant. Komisija, įvertinusi pretendento neatvykimo priežastis, gali priimti sprendimą dėl kandidatūros svarstymo, pretendentui nedalyvaujant.

13. Komisijos nariai pretendentus vertina 10 balų sistema. Konkurso laimėtoju skelbiamas pretendentas, surinkęs didžiausią balų skaičių, bet ne mažiau kaip 5 balus. Jei keli pretendentai surenka vienodą balų skaičių, sprendimą dėl laimėtojo priima Komisijos pirmininkas. Komisija nustato pretendento valandinio atlyginimo dydį bei kokios išmokos jam bus mokamos.

14. Komisijai įvykdžius konkursą ir pasibaigus Komisijos sprendimo apskundimo terminui, švietimo ir mokslo ministrui ar jo įgaliotam asmeniui pateikiamas konkurso protokolas ir Ministerijos nustatytos pavyzdinės formos išvykimo į užsienio valstybes dirbti bendrojo ugdymo mokyklose, neformaliojo vaikų švietimo mokyklose ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, ir aukštųjų mokyklų lituanistikos ar baltistikos centruose sutarties (toliau – Išvykimo sutartis) su laimėjusiu pretendentu projektas.

15. Jeigu laimėjęs konkursą pretendentas atsisako pasirašyti Išvykimo sutartį, Ministerija pakviečia kitą iš eilės pagal surinktų balų skaičių pretendentą pasirašyti Išvykimo sutartį. Tokio pretendento nesant, konkursas skelbiamas iš naujo.

16. Dalyvavę konkurse pretendentai gali apskųsti Komisijos sprendimą švietimo ir mokslo ministrui raštu per 3 darbo dienas po konkurso.

 

III. IŠVYKIMO SUTARTIS IR JOS PRATĘSIMAS

 

17. Su Lietuvos pedagoginiais darbuotojais, vykstančiais į užsienio valstybes dirbti Priimančiose institucijose (toliau – Išvykstantieji asmenys), jų išvykimo laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip vieneriems mokslo metams sudaromos Išvykimo sutartys. Išvykstantieji asmenys savo pasirinkimu moka savanoriško socialinio draudimo įmokas.

18. Priimančios institucijos iniciatyva Išvykimo sutartys gali būti pratęsiamos. Kiekvieną kartą sutartis gali būti pratęsiama ne ilgiau kaip trims metams.

19. Asmuo, siekiantis pratęsti Išvykimo sutartį, ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki pasibaigiant išvykimo sutarčiai pateikia Ministerijai prašymą pratęsti Išvykimo sutartį ir Priimančios institucijos tarpininkavimo raštą dėl sutarties pratęsimo, kuriame būtų nurodytas asmens, siekiančio pratęsti Išvykimo sutartį, kitų mokslo metų darbo krūvis per savaitę ir laikotarpis, kuriam prašoma pratęsti Išvykimo sutartį.

20. Prašymus dėl Išvykimo sutarties pratęsimo, asmens, siekiančio pratęsti Išvykimo sutartį, kitų mokslo metų darbo krūvio per savaitę, valandinio atlyginimo už suteiktas paslaugas dydžio ir išmokų skyrimo klausimus nagrinėja Komisija.

 

 

IV. ATLYGINIMO UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS NUSTATYMAS, IŠMOKŲ SKYRIMAS IR MOKĖJIMAS, ATSISKAITYMO UŽ SKIRTAS LĖŠAS IR ATLIKTĄ DARBĄ KONTROLĖ

 

21. Išvykstantiesiems asmenims valandinio atlyginimo už suteiktas paslaugas dydžiai, įskaičiavus savanoriško socialinio draudimo dalį, yra šie:

21.1. pedagoginiams darbuotojams, išskyrus dėstytojus, atsižvelgiant į jų įgytą pedagoginę kvalifikacinę kategoriją:

0,11–0,20 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto bazinės socialinės išmokos dydžio (toliau – BSI)/per valandą – mokytojui (mokytojas – asmuo, ugdantis mokinius pagal formaliojo ir neformaliojo švietimo programas), pagalbos mokiniui specialistui, psichologui, neturintiems kvalifikacinės kategorijos, ir mokytojui, pagalbos mokiniui specialistui, psichologui, turintiems mokytojo, pagalbos mokiniui specialisto, psichologo kvalifikacinę kategoriją;

0,18–0,24 BSI/per valandą – vyresniajam mokytojui, vyresniajam pagalbos mokiniui specialistui,  psichologui, turinčiam III kvalifikacinę kategoriją;

0,22–0,28 BSI/per valandą – mokytojui metodininkui, pagalbos mokiniui specialistui metodininkui, psichologui, turinčiam II kvalifikacinę kategoriją;

0,26–0,32 BSI/per valandą – mokytojui ekspertui, pagalbos mokiniui specialistui ekspertui, psichologui, turinčiam I kvalifikacinę kategoriją;

0,15–0,35 BSI/per valandą – švietimo įstaigos ugdymo padalinio vadovui; švietimo įstaigos vadovo pavaduotojui, švietimo įstaigos vadovui;

21.2. dėstytojams:

0,23–0,29 BSI/per valandą – asistentui;

0,30–0,42 BSI/per valandą – lektoriui;

0,43–0,55 BSI/per valandą – docentui;

0,56–0,7 BSI/per valandą – profesoriui.

21.3. už pedagoginio darbo stažą Komisijos siūlymu valandinio atlyginimo už suteiktas paslaugas dydžiai gali būti didinami:

21.3.1. už 5–10 metų pedagoginio darbo stažą pridedant ne daugiau kaip 0,02 BSI/per valandą;

21.3.2. už 10–15 metų pedagoginio darbo stažą pridedant ne daugiau kaip 0,04 BSI/per valandą;

21.3.3. už 15 ir daugiau metų pedagoginio darbo stažą pridedant ne daugiau kaip 0,06 BSI/per valandą;

22. Išvykstančiųjų asmenų atlyginimas yra indeksuojamas atsižvelgiant į gyvenimo lygio vietos koeficientus, nurodytus Tvarkos aprašo 1 priede.

23. Pradėjęs darbą pagal Išvykimo sutartį, asmuo (išskyrus dėstytojus), privalo raštu pateikti Ministerijai Priimančios institucijos vadovo patvirtintą savo darbo grafiką (toliau – grafikas). Apie grafiko pasikeitimus asmuo privalo raštu informuoti Ministeriją.

24. Atlyginimas mokamas už faktinį per mėnesį teiktų paslaugų valandų skaičių, bet neviršijant Išvykimo sutartyje nurodyto bendro teikiamų paslaugų valandų skaičiaus per savaitę. Faktinis teiktų paslaugų valandų skaičius nustatomas pagal pateiktą Ministerijos nustatytos formos mėnesio darbo laiko, sunaudoto suteiktai paslaugai atlikti, apskaitos žiniaraštį (toliau – žiniaraštis) (Tvarkos aprašo 2 priedas), kurį asmuo ar Priimančios institucijos atstovas Ministerijai turi pateikti iki kiekvieno mėnesio 5 dienos, tačiau ne vėliau nei baigiasi Išvykimo sutarties galiojimo terminas. Gruodžio mėnesio žiniaraštis pateikiamas ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 18 d. Žiniaraštyje pažymėtų dirbtų dienų ir valandų skaičius turi sutapti su grafike nurodytų dienų ir valandų skaičiumi. Ministerijos vardu žiniaraštį pasirašo Užsienio lietuvių skyriaus atsakingas darbuotojas.

25. Mėnesio atlyginimas asmeniui apskaičiuojamas, dauginant šiuos rodiklius: valandinio atlyginimo dydį, faktinį per mėnesį teiktų paslaugų valandų skaičių, mokėjimo dieną galiojantį Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą BSI dydį, gyvenimo lygio vietos koeficientą.

26. Atlyginimas, išskaičiavus gyventojų pajamų mokestį, išmokamas kartą per mėnesį per 10 darbo dienų nuo žiniaraščio gavimo dienos.

27. Jeigu asmuo neteikė Išvykimo sutartyje numatytų paslaugų arba jas teikė trumpesnį laiką nei numatyta Išvykimo sutartyje, žiniaraštyje tos savaitės dienos pažymimos sutartiniu žymėjimu ir asmuo už šias dienas negauna atlyginimo bei išmokų.

28. Išmokos skiriamos ir išmokamos šia tvarka:

28.1. jeigu asmuo atvykimo šalyje yra apsirūpinęs gyvenamuoju būstu arba gyvenamuoju plotu jį aprūpina Priimančioji institucija, asmeniui Išvykimo sutarties galiojimo laikotarpiu kompensuojamos vienos kelionės per mokslo metus išlaidos iš Lietuvos į užsienio valstybėje esančią Priimančiąją instituciją ir atgal, taip pat kelionės draudimo, vizų gavimo išlaidos;

28.2. jeigu asmuo nėra apsirūpinęs gyvenamuoju būstu atvykimo valstybėje ir gyvenamuoju plotu jo neaprūpina Priimančioji institucija ir Išvykimo sutartyje numatytoms paslaugoms teikti asmuo turi periodiškai vykti iš Lietuvos į Priimančiąją instituciją, esančią besiribojančiame su Lietuva pasienio regione, jam padengiamos kelionės draudimo, vizų gavimo išlaidos, taip pat mokama neatsiskaitytina kompensacija už keliones iš Lietuvos į užsienio valstybėje esančią Priimančiąją instituciją ir atgal šia tvarka:

28.2.1. kompensacijos dydis asmeniui, vykstančiam į Priimančią instituciją teisėtu pagrindu valdomu lengvuoju automobiliu, apskaičiuojama pagal formulę

a × 2 × v × b × k

K = ––––––––––––––––––,

100

kur:

K – kompensacijos dydis;

a – trumpiausias atstumas nuo faktinės gyvenamosios vietos iki Priimančiosios institucijos (kilometrais);

v – vykimų į Priimančiąją instituciją skaičius per ataskaitinį laikotarpį;

b – kuro sunaudojimo norma 100 km (pagal transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis) (litrais);

k – sutarties pasirašymo mėnesio vidutinė 1 litro kuro kaina (litais);

28.2.2. teisėtu pagrindu valdomo lengvojo automobilio kuro sunaudojimo norma, kai nėra transporto priemonės gamintojo nurodytų duomenų apie kuro sunaudojimo normą, nustatoma vadovaujantis Automobilių kuro normų nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1995 m. spalio 12 d. įsakymu Nr. 405 „Dėl automobilių kuro normų nustatymo metodikos“;

28.2.3. kompensacijos dydis asmeniui, vykstančiam į Priimančiąją instituciją visuomeniniu transportu apskaičiuojamas individualiai ir skaičiuojamas pagal formulę

K=a×2×d×t,

kur:

K – kompensacijos dydis;

a – trumpiausias atstumas nuo faktinės gyvenamosios vietos iki Priimančiosios institucijos (kilometrais);

d – vykimų į Priimančiąją instituciją skaičius per ataskaitinį laikotarpį;

t – Išvykstančiojo asmens gyvenamosios vietos savivaldybės tarybos sprendimu nustatytas keleivių vežimo reguliariaisiais reisais vietinio susisiekimo maršrutais tarifas litais už vieną keleivio kilometrą. Maksimalus nustatytas kompensacijos už keliones išlaidų dydis asmeniui, išvykstančiam teikti paslaugų į vieną Priimančiąją instituciją ne didesniu kaip 8 val. per savaitę krūviu, yra 1,5 BSI per mėnesį. Asmeniui, išvykstančiam teikti paslaugų į daugiau nei vieną Priimančiąją instituciją ir (ar) didesniu kaip 8 val. per savaitę krūviu, maksimalus padengiamų kelionės išlaidų dydis yra proporcingai didinamas, tačiau negali sudaryti daugiau nei 25 procentų jam priskaičiuoto atlyginimo už suteiktas paslaugas. Kompensacija mokama už tas dienas, kurias asmuo faktiškai teikė paslaugas pagal pateiktą grafiką ir žiniaraštį;

28.3. Išvykstančiajam asmeniui apskaičiuotas neatsiskaitytinos kompensacijos dydis įrašomas į Išvykimo sutartį;

28.4. neatsiskaitytina kompensacija už keliones išmokama iki kiekvieno mėnesio 10 dienos už praėjusį mėnesį, gavus žiniaraštį ir grafiką;

28.5. asmenys, siekiantys gauti išmokas, iki kiekvieno mėnesio 5 dienos pateikia Ministerijai  išlaidas pagrindžiančius dokumentus ir užpildytą Ministerijos nustatytos formos avansinę apyskaitą;

28.6. išmokos išmokamos per 10 darbo dienų nuo avansinės apyskaitos gavimo Ministerijoje dienos;

28.7. jeigu avansinėje apyskaitoje išlaidos nurodomos užsienio valiuta, jos padengiamos pagal išlaidų patyrimo dieną Lietuvos banko skelbiamą Lietuvos Respublikos piniginio vieneto ir užsienio valiutos santykį.

28.8. Išvykstančiajam asmeniui per 3 mėnesius nuo 24 ir 28.5 punktuose nurodyto termino nepateikus žiniaraščio ir/ar išlaidas pagrindžiančių dokumentų ir avansinės apyskaitos, Komisijos sprendimu gali būti nemokama už tą laikotarpį teiktas paslaugas ir nekompensuojamos kitos išmokos.

29. Išvykstantysis asmuo privalo teikti Ministerijai vieną kartą per metus dalykinę ataskaitą ir 10 dienų prieš pasibaigiant ar nutraukiant Išvykimo sutartį galutinę dalykinę ataskaitą. Asmenys, išvykstantys į užsienio valstybes dirbti bendrojo ugdymo mokyklose, neformaliojo vaikų švietimo mokyklose ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba, privalo pildyti teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos formos dienyną ir saugoti jį darbo vietoje.

30. Ministerija turi teisę reikalauti, kad Išvykstantieji asmenys pateiktų papildomą informaciją ir dokumentus, susijusius su Išvykimo sutarties vykdymu ir atsiskaitymu už skirtas lėšas.

31. Ministerijos specialistai turi teisę tikrinti paslaugų teikimo eigą visą Išvykimo sutarties galiojimo laikotarpį.

___________________