LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS

 

SPRENDIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIO TEISMO REGLAMENTO
PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2020 m. liepos 31 d. Nr. 17B-1

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, susidedantis iš Konstitucinio Teismo teisėjų Elvyros Baltutytės, Gintaro Godos, Vytauto Greičiaus, Danutės Jočienės, Gedimino Mesonio, Vyto Miliaus, Daivos Petrylaitės, Janinos Stripeikienės, Dainiaus Žalimo,

sekretoriaujant Daivai Pitrėnaitei,

Konstitucinio Teismo organizaciniame posėdyje apsvarstė Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento (2015 m. rugpjūčio 31 d. redakcija su vėlesniais pakeitimais) pakeitimus ir papildymus.

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 3 straipsniu, Konstitucinis Teismas

 

nusprendžia:

 

1. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamentą (TAR, 2015-08-31, Nr. 13255; 2018-10-31, Nr. 17528; 2019-09-06, Nr. 14273 ir Nr. 14274):

1.1Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 42 punktą ir išdėstyti jį taip:

42. Teisėjas negali eiti jokių kitų renkamųjų arba skiriamųjų pareigų, taip pat dirbti verslo, komercijos arba kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse, neatsižvelgiant į tai, ar tas darbas yra nuolatinis, ar laikinas, ar vienkartinio pobūdžio (epizodinis), taip pat į tai, ar už tą darbą yra ar nėra atlyginama.

Teisėjas gali dalyvauti tik su teisėjo nešališkumu ir nepriklausomumu suderinamoje veikloje, ši veikla neturi trukdyti tinkamai ir efektyviai vykdyti teisingumo.

Teisėjas gali dirbti pedagoginį darbą mokymo, auklėjimo įstaigose (įskaitant aukštąsias mokyklas) ir kūrybinį darbą.

Teisėjas gali Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatytais atvejais eiti tarptautinio teismo teisėjo ar tarptautinės viešosios teisės arbitražo nario pareigas, būti tarptautinių konstitucinės teisės ir justicijos institucijų nariu, taip pat dalyvauti su teisingumo sistemos ir teismų veiklos tobulinimu susijusiuose Europos Sąjungos, kitų tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamuose paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektuose, kuriais siekiama prisidėti prie kitų valstybių partnerystės su Europos Sąjunga ar NATO arba jų integracijos į šias organizacijas skatinant universalių, demokratinių valstybių vertybių ir Europos Sąjungos teisės principų sklaidą.

Teisėjas negali būti jokių kitų valstybės, savivaldybių institucijų, jų patariamųjų organų narys, kitų įmonių, įstaigų, organizacijų arba asmenų gynėjas arba atstovas. Teisėjas negali užsiimti individualia veikla pagal verslo liudijimą ar pažymą, taip pat pagal sutartį ar bet kokia kita forma teikti paslaugų verslo, komercijos arba kitokioms privačioms įstaigoms, įmonėms ar organizacijoms (įskaitant mokymus organizuojančias privačias įstaigas, įmones ar organizacijas). Administracinės pareigos mokymo, mokslo arba kūrybinėse įstaigose yra nesuderinamos su teisėjo pareigomis.

Teisėjas taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus teisėjo atlyginimą ir užmokestį už pedagoginę ir kūrybinę veiklą. Atlyginimą už dalyvavimą šiame Reglamento punkte nurodytuose projektuose teisėjas gali gauti tik jeigu juose dalyvaudamas vykdo pedagoginę ar kūrybinę veiklą. Teisėjas taip pat gali gauti tarptautinio teismo teisėjo atlyginimą (kai yra derinamos Konstitucinio Teismo ir tarptautinio teismo teisėjo pareigos), tačiau tuo metu jis negali gauti Konstitucinio Teismo teisėjo atlyginimo.“

1.2. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 70 punktą ir išdėstyti jį taip:

70. Pagal Konstitucinio Teismo įstatymo 69 straipsnio ketvirtąją dalį ginčijamo teisės akto panaikinimas yra pagrindas priimti sprendimą pradėtai teisenai nutraukti.

Tais atvejais, kai į Konstitucinį Teismą kreipėsi bylą nagrinėjantis teismas ar Konstitucijos 106 straipsnio ketvirtojoje dalyje nurodytas asmuo su prašymu ištirti, ar konstitucinis įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, ar įstatymas neprieštarauja Konstitucijai ir konstituciniams įstatymams, ar Seimo statutas neprieštarauja Konstitucijai ir konstituciniams įstatymams, ar Seimo priimtas poįstatyminis teisės aktas neprieštarauja Konstitucijai, konstituciniams įstatymams ir įstatymams, ar Respublikos Prezidento aktas neprieštarauja Konstitucijai, konstituciniams įstatymams ir įstatymams, ar Vyriausybės aktas neprieštarauja Konstitucijai, konstituciniams įstatymams ir įstatymams, Konstitucinis Teismas turi pareigą išnagrinėti tokį prašymą, neatsižvelgdamas į tai, ar ginčijamas teisės aktas galioja, ar jis yra pripažintas netekusiu galios (panaikintas arba pakeistas) ir ar jo galiojimas yra pasibaigęs.

Tais atvejais, kai į Konstitucinį Teismą kreipėsi kiti Konstitucijos 106 straipsnyje nurodyti subjektai, ne teismai ir Konstitucijos 106 straipsnio ketvirtojoje dalyje nurodyti asmenys, Konstitucinis Teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, turi teisę nutraukti pradėtą teiseną.“

1.3. Papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamentą nauju 871 punktu:

871. Jeigu Konstitucijos 106 straipsnio ketvirtojoje dalyje nurodytas asmuo pateikia Konstituciniam Teismui du ar daugiau prašymų patikrinti to paties teisės akto ar susijusių teisės aktų atitiktį Konstitucijai ar įstatymams arba pateikia iš esmės tapačius (analogiškus) prašymus, išankstinį tyrimą atlikusio teisėjo siūlymu Konstitucinis Teismas, siekdamas išspręsti kartu šių prašymų priėmimo, grąžinimo ar atsisakymo nagrinėti klausimą, motyvuotu sprendimu gali juos sujungti.“

1.4. Papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 143 punktą ir išdėstyti jį taip:

143. Konstitucinio Teismo išnagrinėtos bylos (medžiagos originalai) saugomos Konstituciniame Teisme. Su konstitucinės justicijos bylų medžiaga asmenys gali susipažinti Konstitucinio Teismo pirmininko įsakymu patvirtinta susipažinimo su konstitucinės justicijos bylų medžiaga tvarka. Asmenims išduodamų konstitucinės justicijos bylos medžiagos kopijų įkainius tvirtina Konstitucinio Teismo pirmininkas.“

1.5. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento XI skyrių „Baigiamosios nuostatos“ ir išdėstyti jį taip:

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

153. Konstitucinis Teismas rengia ir leidžia savo priimtų nutarimų, išvadų ir sprendimų rinkinius. Konstitucinis Teismas taip pat leidžia Konstitucinio Teismo biuletenį „Konstitucinė jurisprudencija“. Prireikus Konstitucinis Teismas leidžia ir savo surengtų konferencijų pranešimų rinkinius, kitus leidinius. Konstitucinio Teismo pirmininkas gali sudaryti Konstitucinio Teismo leidinių redakcinę kolegiją. Šios kolegijos darbą organizuoja kolegijos pirmininkas. Prireikus leidinių redakcinės kolegijos darbo sąlygas užtikrina Konstitucinio Teismo kancleris.

154. Kiekvienais metais Konstitucinio Teismo pirmininkas skelbia metinį Teismo veiklos pranešimą, kuriame apžvelgiamos išnagrinėtos bylos, gautų prašymų priimtinumo praktika, Teismo aktų įgyvendinimo problematika, tarptautinio bendradarbiavimo ir kitos veiklos aktualijos. Konstitucinio Teismo metinis veiklos pranešimas skelbiamas Konstitucinio Teismo svetainėje ne vėliau kaip iki kitų metų kovo 31 dienos.

155. Kadenciją baigę teisėjai turi teisę naudotis Konstitucinio Teismo bibliotekos paslaugomis.

156. Konstitucinio Teismo pirmininkas tvirtina Naudojimosi Konstitucinio Teismo biblioteka taisykles.“

2. Šį Konstitucinio Teismo sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Konstitucinio Teismo svetainėje.

 

Konstitucinio Teismo teisėjai                                                                   Elvyra Baltutytė

 

Gintaras Goda

 

Vytautas Greičius

 

Danutė Jočienė

 

Gediminas Mesonis

 

Vytas Milius

 

Daiva Petrylaitė

 

Janina Stripeikienė

 

Dainius Žalimas