herbas-L_spalvotas

 

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL MAŽMENINIŲ MOKĖJIMŲ SISTEMOS LITAS-MMS VEIKLOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. lapkričio 13 d. Nr. 03-284

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 8 punktu, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Mažmeninių mokėjimų sistemos LITAS-MMS veiklos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2006 m. gruodžio 28 d. nutarimą Nr. 173 „Dėl mokėjimo sistemos LITAS-RLS ir mažmeninių mokėjimų sistemos LITAS-MMS“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                     Vitas Vasiliauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2014 m. lapkričio 13 d.

nutarimu Nr. 03-284

 

 

MAŽMENINIŲ MOKĖJIMŲ SISTEMOS LITAS-MMS VEIKLOS TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mažmeninių mokėjimų sistemos LITAS-MMS veiklos taisyklėse (toliau – Taisyklės) apibrėžiama mažmeninių mokėjimų eurais sistemos LITAS-MMS (toliau – Sistema) paskirtis, Sistemos dalyvių priėmimo ir pašalinimo tvarka, Sistemos operatoriaus ir dalyvių teisės bei pareigos, mokėjimo nurodymų apdorojimo ir įskaitymo tvarka, Sistemos darbo dienos pabaigos procedūra, kredito, likvidumo ir operacinės rizikos valdymo priemonės, paslaugų įkainiai, veiklos tęstinumas.

2. Neatskiriama Taisyklių dalis yra priedas „Mokėjimo sistemos LITAS-MMS tvarkaraštis“.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1Darbo diena – bet kuri savaitės diena, išskyrus šeštadienius, sekmadienius ir Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytas švenčių dienas.

3.2Dalyvio finansinio užstato sąskaita (toliau – Dalyvio sąskaita) – Lietuvos banko tvarkoma sąskaita, į kurią Sistemos dalyvis iš sistemos TARGET2 perveda lėšas, kurios naudojamos finansinio užtikrinimo neperduodant užstato nuosavybės teisės susitarimo pagrindu, užtikrinant Sistemos dalyvio su Sistema susijusių įsipareigojimų įvykdymą.

3.3Dalyvio sąskaitos likutis – Sistemos dalyvio lėšos, pateiktos Lietuvos bankui kaip finansinis užstatas, atėmus Sistemos dalyvio grynąjį įsipareigojimą arba pridėjus Sistemos dalyvio grynąjį reikalavimą.

3.4Greitasis mokėjimo nurodymas – kredito pervedimo mokėjimo nurodymas, kuriam jį pateikęs Sistemos dalyvis suteikė skubaus mokėjimo prioritetą.

3.5Grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketas – Sistemos tarpuskaitos procedūros metu apdoroti tarpusavyje susiję mokėjimo nurodymai, pagal kuriuos Sistemoje bus atliekamas įskaitymas.

3.6Įskaitymas – reikalavimų ir įsipareigojimų, atsirandančių dėl mokėjimo nurodymų, kuriuos Sistemos dalyvis turėjo atlikti vienam arba keliems kitiems Sistemos dalyviams arba gauti iš jų, sujungimas į vieną grynąjį reikalavimą arba vieną grynąjį įsipareigojimą – tada Sistemos dalyvis turi tik vieną grynąjį įsipareigojimą arba tik vienas jo grynasis reikalavimas turi būti padengtas.

3.7Kartotekos tvarkymo nurodymas – Sistemos dalyvio-lėšų gavėjo nurodymas Sistemos dalyviui-lėšų mokėtojui atlikti tam tikras jo mokėtinų sumų kartotekos, į kurią įtraukti laukiantys apmokėjimo anksčiau gauti debeto mokėjimo nurodymai, tvarkymo operacijas, taip pat Sistemos dalyvio-lėšų mokėtojo atsakymas apie minėto nurodymo vykdymo rezultatą.

3.8Lėšų gavėjas – Sistemos dalyvis, kurio grynasis reikalavimas padidinamas arba grynasis įsipareigojimas sumažinamas atlikus jam skirto kredito pervedimo mokėjimo nurodymo arba jo inicijuoto debeto mokėjimo nurodymo įskaitymą.

3.9Lėšų mokėtojas – Sistemos dalyvis, kurio grynasis įsipareigojimas padidinamas arba grynasis reikalavimas sumažinamas atlikus jo pateikto kredito pervedimo mokėjimo nurodymo arba jam skirto debeto mokėjimo nurodymo įskaitymą.

3.10Mokėjimo nurodymas – greitasis mokėjimo nurodymas arba neskubus mokėjimo nurodymas.

3.11Mokėjimo nurodymų eilė – Sistemos dalyvių mokėjimo nurodymai, išdėstyti pagal prioritetus, pateikimo Sistemai laiką ir laukiantys eilinės tarpuskaitos procedūros.

3.12Neskubus mokėjimo nurodymas – kredito pervedimo mokėjimo nurodymas, kuriam jį pateikęs Sistemos dalyvis suteikė neskubaus mokėjimo prioritetą, arba debeto mokėjimo nurodymas.

3.13Optimizavimo procedūra – jos metu pagal konkretų algoritmą ir nepažeidžiant mokėjimo nurodymų apdorojimo eiliškumo, sudaryto pagal mokėjimo nurodymo prioritetą ir įtraukimo į mokėjimo nurodymų eilę laiką, atrenkami iš mokėjimo nurodymų eilės tie mokėjimo nurodymai, pagal kuriuos įskaitymo metu Sistemos dalyviui suskaičiuoti įsipareigojimai neviršytų Dalyvio sąskaitos likučio ir kuriuos apdorojus Sistemoje atliekamas įskaitymas.

3.14Prioritetas – mokėjimo nurodymo požymis, kuriuo mokėjimo nurodymą pateikiantis Sistemos dalyvis nustato šio mokėjimo nurodymo apdorojimo eiliškumą kitų savo pateiktų mokėjimo nurodymų atžvilgiu ir nustato, ar mokėjimo nurodymas turėtų būti apdorotas nedelsiant, ar tarpuskaitos metu.

3.15Sistemos dalyvissubjektas, kuriam Sistemoje atidaryta bent viena Dalyvio sąskaita, arba Lietuvos bankas.

3.16Siunčiantysis dalyvis – Sistemos dalyvis, inicijavęs mokėjimo nurodymą.

3.17Tarpuskaitos procedūra – į Sistemą pateiktų ir į mokėjimo nurodymų eilę įtrauktų mokėjimo nurodymų apdorojimas, kai sudaromas grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketas.

4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos turi tą pačią prasmę kaip ir Mokėjimo sistemos TARGET2-LIETUVOS BANKAS veiklos taisyklėse, Lietuvos Respublikos atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinio užtikrinimo susitarimų įstatyme, Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatyme, Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme ir Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

SISTEMOS PASKIRTIS

 

5. Sistema skirta:

5.1nustatytu ir realiu laiku apdoroti Sistemos dalyvių mokėjimo nurodymus, kuriais vykdomi Sistemos dalyvių ir jų klientų lėšų pervedimai kitų Sistemos dalyvių klientams bei Sistemos dalyvių klientų lėšų pervedimai kitiems Sistemos dalyviams;

5.2. atlikti Sistemos dalyvių pateiktų mokėjimo nurodymų įskaitymą;

5.3. dienos pabaigoje įskaitymo rezultatus apmokėti dalyvių MM sąskaitose, taip užtikrinant galutinį Sistemos dalyvių atsiskaitymą mokėjimo sistemoje TARGET2;

5.4. teikti paslaugas Sistemos dalyviams tarpusavyje apsikeisti kartotekų tvarkymo nurodymais.

6. Sistemą valdo Lietuvos bankas, jis yra ir Sistemos operatorius.

7. Sistemoje įdiegta sąsaja su šiomis sistemomis, užtikrinančiomis mokėjimo nurodymų vykdymą:

7.1. TARGET2, kurioje įvykdomas Sistemos dalyvių galutinis atsiskaitymas;

7.2. sistema KART, kuri suteikia Sistemos dalyviams galimybę tarpusavyje apsikeisti debeto mokėjimo kartotekų tvarkymo nurodymais ir taip sudaro sąlygas Sistemos dalyviams tvarkyti debeto mokėjimo nurodymus.

 

III SKYRIUS

SISTEMOS DALYVIŲ PRIĖMIMO IR PAŠALINIMO TVARKA

 

8. Sistemos dalyviu gali tapti:

8.1. kredito įstaigos, turinčios Lietuvos banko išduotą licenciją;

8.2. akcinė bendrovė „Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas“ (toliau – Depozitoriumas);

8.3. įstaigos, kurios teikia tarpuskaitos ir atsiskaitymų paslaugas ir kurios yra prižiūrimos kompetentingų institucijų;

8.4. kitose Europos ekonominės erdvės šalyse įsteigtos ir kompetentingų priežiūros įstaigų prižiūrimos kredito įstaigos, kaip apibrėžta 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/48/EB dėl kredito įstaigų veiklos pradėjimo ir vykdymo (nauja redakcija) 4 straipsnio 1 punkte;

8.5. Lietuvos bankas.

9. Taisyklių 8.1–8.4 papunkčiuose išvardyti asmenys, norintys tapti Sistemos dalyviais, pateikia Sistemos operatoriui prašymą dalyvauti Sistemoje ir privalo[1]:

9.1. turėti atpažinimo kodą (BIC) pagal LST ISO 9362:2010 standartą „Bankininkystė. Telekomunikacijų kanalais perduodami bankiniai pranešimai. Identifikacinis įmonės kodas (BIC)“;

9.2. identifikuoti savo ir savo klientų sąskaitų numerius pagal LST ISO 13616-1:2007 standartą „Finansinės paslaugos. Tarptautinis banko sąskaitos numeris (IBAN). 1 dalis. IBAN struktūra (tapatus ISO 13616-1:2007)“;

9.3. turėti Lietuvos banke atidarytą kredito įstaigos sąskaitą, skirtą finansinio užstato lėšoms laikyti;

9.4. dalyvauti TARGET2 ir suteikti Lietuvos bankui įgaliojimą debetuoti savo MM sąskaitą arba užtikrinti, kad įgaliojimą debetuoti MM sąskaitą suteiks kitas TARGET2 dalyvis;

9.5. įgaliotiems asmenims suteikti Lietuvos banko elektroninio sertifikavimo sistemoje sudarytus skaitmeninio parašo sertifikatus;

9.6. turėti parengtą techninę ir sisteminę programinę įrangą, atlikti testavimo procedūras, įrodančias jų pasirengimą veikti pagal Sistemos operatoriaus techninėje dokumentacijoje nustatytus reikalavimus;

9.7. turėti pakankamus technologinius sistemos išteklius ir turėti sistemas bei procedūras operacinei rizikai valdyti.

10. Lietuvos bankas sprendimą dėl asmens dalyvavimo Sistemoje priima ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo ir patikslinimų arba paaiškinimų, kuriuos asmuo, norintis tapti Sistemos dalyviu, privalo pateikti pagal Lietuvos banko paklausimus.

11. Jeigu Lietuvos bankas atsisako patenkinti prašymą, tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos privalo apie tai pranešti prašymą pateikusiam asmeniui ir nurodyti tokio sprendimo priežastį.

12. Jeigu Lietuvos bankas nusprendžia patenkinti prašymą, tai informuoja prašymą pateikusį asmenį apie jam suteikiamą galimybę atlikti dalyvavimo Sistemoje testus, įrodančius jo sugebėjimą veikti pagal Sistemos operatoriaus techninėje dokumentacijoje nustatytus reikalavimus.

13. Lietuvos bankas, gavęs teigiamus testų rezultatus, su asmeniu sudaro Sistemos LITAS-MMS dalyvio sutartį (toliau – Sutartis).

14. Lietuvos bankas gali nutraukti Sutartį su Sistemos dalyviu arba tik sustabdyti jo dalyvavimą tam tikram laikotarpiui, kai:

14.1. Sistemos dalyviui yra pradėtos bankroto procedūros arba sustabdytos operacijos arba pradėtos nemokumo procedūros pagal kitos šalies teisę;

14.2. Sistemos dalyvis nevykdo arba netinkamai vykdo įsipareigojimus, numatytus Taisyklėse, Sutartyje ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose Sistemos veiklą;

14.3. Sistemos dalyvis neatitinka bent vieno iš reikalavimų, nustatytų Taisyklių 9 punkte;

14.4. Sistemos dalyvio operacinė veikla kelia riziką visai Sistemai;

14.5. Sistemos dalyviui yra taikomos tarptautinės sankcijos;

14.6. Lietuvos bankas priima sprendimą dėl Sistemos veiklos nutraukimo.

15. Sistemos dalyvio dalyvavimas sustabdomas, jei sustabdomas jo dalyvavimas TARGET2 arba apribojama MM sąskaita, iš kurios pervedamos lėšos į Dalyvio sąskaitą.

16. Sprendimas dėl Sutarties nutraukimo arba Sistemos dalyvio dalyvavimo Sistemoje laikino sustabdymo įgyvendinamas vykdant Sutartyje aprašytus veiksmus.

 

IV SKYRIUS

SISTEMOS OPERATORIAUS TEISĖS IR PAREIGOS

 

17. Sistemos operatorius asmenims, nurodytiems Taisyklių 8 punkte (išskyrus Lietuvos banką) ir norintiems dalyvauti Sistemoje, pateikia techninę dokumentaciją: reikalavimus ir rekomendacijas Sistemos dalyvių informacinėms sistemoms, prisijungimo stočių techninei ir sisteminei programinei įrangai, informacijos apsikeitimo srautų aprašymus ir pranešimų struktūrų aprašymus.

18. Sistemos operatorius iš anksto Sistemos dalyvius informuoja apie numatomus Sistemos pakeitimus ir nurodo laikotarpį, per kurį jie turi pasirengti atlikti šiuos pakeitimus.

19. Sistemos operatorius turi teisę prašyti Sistemos dalyvio pateikti informaciją apie Sutarties ir Sistemos taisyklių nuostatų laikymąsi.

20. Sistemos operatorius užtikrina patvarų Sistemos funkcionavimą, teikia Sistemos dalyviams informaciją apie Sistemos sutrikimus ir konsultacijas dėl dalyvio mokėjimo nurodymų įvykdymo problemų.

 

V SKYRIUS

SISTEMOS DALYVIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

21. Sistemos dalyvis turi teisę:

21.1. teikti į Sistemą neskubius mokėjimo nurodymus;

21.2. jei jis informavo Sistemos operatorių apie pasirinkimą gauti greituosius mokėjimus – teikti į Sistemą greituosius mokėjimo nurodymus tiems Sistemos dalyviams, kurie Sistemoje registruoti kaip greitųjų mokėjimo nurodymų gavėjai;

21.3. teikti į Sistemą nurodymus pakeisti savo anksčiau pateikto ir į Sistemą neįtraukto mokėjimo nurodymo apdorojimo sąlygas: keisti kredito pervedimo mokėjimo nurodymo prioritetą, atšaukti mokėjimo nurodymą, sustabdyti mokėjimo nurodymo pateikimą tarpuskaitos procedūrai;

21.4. kiekvienai tarpuskaitos procedūrai pasibaigus gauti informaciją apie savo iki šios tarpuskaitos procedūros pradžios pateiktų į Sistemą mokėjimo nurodymų įskaitymą ir kitų Sistemos dalyvių į Sistemą pateiktų mokėjimo nurodymų, kuriuose jis nurodytas kaip lėšų gavėjas, įskaitymą ir numatomas įplaukas;

21.5. realiu laiku gauti informaciją apie kitų Sistemos dalyvių pateiktų greitųjų mokėjimo nurodymų, kuriuose jis nurodytas kaip lėšų gavėjas, įskaitymą, jei jis registravosi Sistemoje kaip greitųjų mokėjimo nurodymų gavėjas;

21.6. realiu laiku stebėti savo Dalyvio sąskaitos likutį ir informaciją apie bendrą numatomų įplaukų sumą;

21.7. kaip lėšų mokėtojas pagal kitų Sistemos dalyvių į Sistemą pateiktus debeto mokėjimo nurodymus neatidėliotinai gauti jų informaciją ir teikti į Sistemą instrukcijas dėl tokių mokėjimo nurodymų apdorojimo sąlygų keitimo;

21.8. Sistemos darbo laikui pasibaigus, gauti informaciją apie Sistemos dalyvio Sistemai pateiktus, bet dėl nepakankamo Dalyvio sąskaitos likučio susidarančiam Sistemos dalyvio grynajam įsipareigojimui padengti atmestus mokėjimo nurodymus;

21.9. Sutartyje nustatyta tvarka gauti iš Sistemos operatoriaus informaciją apie apskaičiuotą už mokėjimo nurodymų apdorojimą ir jų įskaitymo atlikimą Sistemoje užmokestį. Išaiškėjus užmokesčio sumos apskaičiavimo klaidai, reikalauti ją ištaisyti.

22. Sistemos dalyvis privalo:

22.1. užtikrinti, kad Dalyvio sąskaitoje būtų pakankamas finansinis užstatas Sistemos dalyvio su Sistema susijusiems įsipareigojimams padengti;

22.2. iš anksto pasirūpinti, kad Dalyvio sąskaitoje būtų pakankamas finansinis užstatas tomis dienomis, kai sistemoje TARGET2 yra poilsio diena ir tą dieną lėšų pervedimai iš MM sąskaitų neįmanomi;

22.3. informuoti Sistemos operatorių apie savo pasirinkimą gauti arba negauti greitųjų mokėjimo nurodymų;

22.4. priimti jam skirtus neskubius (ir greituosius, jeigu nurodė, kad sutinka juos gauti) mokėjimo nurodymus Sistemos darbo valandomis;

22.5. teikti greituosius mokėjimo nurodymus tik tiems Sistemos dalyviams, kurie pasirinko gauti greituosius mokėjimo nurodymus, ir apie tai Sistemos operatorius pranešė Sistemos dalyviui pateikdamas greitųjų mokėjimų gavėjų žinyną;

22.6. stebėti aktualią informaciją apie į Sistemą pateiktus savo mokėjimo nurodymus ir jų apdorojimo rezultatus, kitų Sistemos dalyvių pateiktų ir Sistemos dalyviui skirtų mokėjimo nurodymų įskaitymo informaciją, stebėti, valdyti savo Dalyvio sąskaitos likutį, prireikus darbo dienos metu papildyti savo Dalyvio sąskaitą likvidumo pervedimo mokėjimais iš MM sąskaitos;

22.7 užtikrinti į Sistemą teikiamos ir gaunamos informacijos saugumą;

22.8. užtikrinti sąsajos su Sistema organizacinių, techninių ir programinių priemonių funkcionavimą;

22.9. paskirti prisijungimo prie Sistemos programinės įrangos (toliau – dalyvio prisijungimo stotis) administratorių, įgaliotą valdyti šios įrangos parametrus ir vartotojų teises.

 

VI SKYRIUS

MOKĖJIMO NURODYMŲ APDOROJIMO IR ĮSKAITYMO TVARKA

 

23. Sistema veikia darbo dienomis Mokėjimo sistemos LITAS-MMS tvarkaraštyje (priedas) nustatytomis valandomis.

24. Sistemos dalyviai, kuriems atidarytos Dalyvio sąskaitos, pateikia Lietuvos bankui užsakymą kiekvienos darbo dienos pradžioje pervesti į jas iš nurodytų MM sąskaitų finansinius užstatus ir dienos metu lėšų pervedimais užtikrina, kad finansinio užstato pakaktų Sistemos dalyvio susidarančiam grynajam įsipareigojimui padengti. Bet kokios sumos, sumokėtos į Dalyvio sąskaitą, vien dėl fakto, kad yra įmokėtos, yra neatšaukiamai be jokių apribojimų įkeistos kaip finansinio užtikrinimo priemonė pagal finansinio užtikrinimo susitarimą be nuosavybės teisės perdavimo, užtikrinanti, kad įsipareigojimai būtų visiškai įvykdyti.

25. Lietuvos bankas, pagal Sistemos dalyvių užsakymus nurašyti lėšas iš MM sąskaitų į jų Dalyvio sąskaitas, kiekvienos dienos darbo pradžioje atlieka Dalyvių nurodytus lėšų pervedimus.

26. Sistemos darbo dieną, kai sistemoje TARGET2 yra poilsio diena, lėšų pervedimai iš MM sąskaitų į Dalyvių sąskaitas ir atgal nevykdomi, o lėšų pervedimai Sistemoje vykdomi naudojant išvakarėse pervestas finansinio užstato lėšas.

27. Sistemos dalyviai teikia mokėjimo nurodymus ir jų valdymo informaciją į Sistemą ir iš Sistemos gauna jų apdorojimo rezultatus elektroniniais pranešimais, pasirašytais elektroniniu parašu.

28. Sistemos dalyviai, pateikdami į Sistemą mokėjimo nurodymus, priskiria jiems prioritetą pagal Sistemos techninėje dokumentacijoje aprašytas prioritetų reikšmes.

29. Pateiktas į Sistemą mokėjimo nurodymas tikrinamas, ar jo struktūra atitinka Sistemos techninėje dokumentacijoje aprašytus pranešimų struktūrų reikalavimus. Greitajame mokėjimo nurodyme papildomai tikrinama, ar jame nurodytas lėšų gavėjas registruotas Sistemos greitųjų mokėjimo nurodymų gavėjų žinyne. Reikalavimų neatitinkantis mokėjimo nurodymas atmetamas pranešant mokėjimo nurodymą pateikusiam Sistemos dalyviui priežastį.

30Patikrintas ir pripažintas taisyklingu kredito pervedimo mokėjimo nurodymas įtraukiamas į mokėjimo nurodymų eilę.

31. Debeto mokėjimo nurodymai įtraukiami į mokėjimo nurodymų eilę tik tuo atveju, jei Sistemos dalyvis-lėšų mokėtojas iki Sistemos tvarkaraštyje nurodytos tokių mokėjimo nurodymų vykdymo instrukcijų priėmimo pabaigos pateikia į Sistemą patvirtinimą apie savo sutikimą leisti nurašyti lėšas. Jei Sistemos dalyvis-lėšų mokėtojas debeto mokėjimo nurodymams pagal vykdomuosius dokumentus ir (arba) atsiskaitymus už žemės ūkio produkciją nepateikė patvirtinimo apie savo sutikimą leisti nurašyti lėšas, tokius mokėjimo nurodymus Sistemos dalyvis turi įtraukti į savo vidaus informacinių sistemų mokėtinų sumų kartotekas.

32. Neskubūs mokėjimo nurodymai apdorojami tarpuskaitos procedūrų metu, kai iš įtrauktų į mokėjimo nurodymų eilę mokėjimo nurodymų, išdėstytų pagal prioritetus ir įtraukimo į mokėjimo nurodymų eilę laiką, laikantis šios mokėjimo nurodymų išdėstymo tvarkos sudaromas grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketas. Sudarant grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketą užtikrinama, kad būtų įtraukiami tik tie eilėje esantys mokėjimo nurodymai, kurių įskaitymui pakanka tarpuskaitos procedūros pradžios momentu užfiksuotų Dalyvių sąskaitų likučių. Mokėjimo nurodymo įtraukimo į grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketą momentas laikomas jo įtraukimo į sistemą momentu. Nuo mokėjimo nurodymo įtraukimo į sistemą momento nei Sistemos dalyvis, nei jos operatorius arba trečiasis asmuo negali atšaukti to mokėjimo nurodymo.

33. Tarpuskaitos procedūros metu sudaromas grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketas. Pagal į jį įtrauktus mokėjimo nurodymus atliekamas reikalavimų ir įsipareigojimų įskaitymas (t. y. koreguojami Sistemos dalyvių grynieji įsipareigojimai arba grynieji reikalavimai).

34. Siunčiančiojo dalyvio pateikto ir į mokėjimo nurodymų eilę įtraukto greitojo mokėjimo nurodymo įskaitymas atliekamas:

34.1. nedelsiant realiu laiku, jei Sistemos dalyvio-lėšų mokėtojo Dalyvio sąskaitos likutis yra pakankamas iš mokėjimo nurodymo kylančiam įsipareigojimui padengti;

34.2. realiu laiku vykdant optimizavimo procedūrą, taikomą šiam ir kitam greitojo mokėjimo nurodymui, kuris pirmasis iš mokėjimo nurodymų eilės atitinka sąlygą, kad užtenka Sistemos dalyvio-lėšų mokėtojo Dalyvio sąskaitos likučio kartu iš abiejų mokėjimo nurodymų kylančiam grynajam įsipareigojimui padengti;

34.3. periodiškai ir dienos pabaigoje vykdant optimizavimo procedūrą, taikomą visiems mokėjimo nurodymų eilėje esantiems mokėjimo nurodymams, su sąlyga, kad užtektų Sistemos dalyvių-lėšų mokėtojų Dalyvio sąskaitos likučių atlikti kartu visų mokėjimo nurodymų įskaitymą;

34.4. atliekant mokėjimo nurodymo įskaitymą koreguojami Sistemos dalyvių grynieji įsipareigojimai arba grynieji reikalavimai, kad po įskaitymo kiekvienas Sistemos dalyvis turėtų tik vieną grynąjį reikalavimą arba vieną grynąjį įsipareigojimą kitų Sistemos dalyvių atžvilgiu. Atlikus šiuos veiksmus, apie tai pranešimu nedelsiant informuojamas mokėjimo nurodymą pateikęs Sistemos dalyvis ir Sistemos dalyvis, kuriam skirtas mokėjimo nurodymas;

34.5. mokėjimo nurodymo įskaitymo momentas laikomas jo įtraukimo į sistemą momentu. Nuo mokėjimo nurodymo įtraukimo į sistemą momento nei Sistemos dalyvis, nei jos operatorius arba trečiasis asmuo negali atšaukti to mokėjimo nurodymo.

 

VII SKYRIUS

SISTEMOS DARBO DIENOS PABAIGOS PROCEDŪRA

 

35. Mokėjimo nurodymų ir jų apdorojimo sąlygų keitimo nurodymų priėmimas sustabdomas Mokėjimo sistemos LITAS-MMS tvarkaraštyje (priedas) nustatytu laiku ir įvykdoma mokėjimo nurodymų tvarkymo pabaigos procedūra.

36. Darbo dienos pabaigos procedūroje mokėjimo nurodymai apdorojami taip:

36.1. iš įtrauktų į mokėjimo nurodymų eilę neskubių mokėjimo nurodymų sudaromas grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketas, visiems mokėjimo nurodymų eilėje likusiems greitiesiems ir neskubiems mokėjimo nurodymams taikoma optimizavimo procedūra, kurios metu išrenkami tie mokėjimo nurodymai, kuriems atlikti įskaitymą užtenka Dalyvio sąskaitos likučio, praleidžiant tuos, kuriems atlikti įskaitymą nepakanka Dalyvio sąskaitos likučio;

36.2. atlikus atrinktų mokėjimo nurodymų įskaitymą, dėl nepakankamo Dalyvio sąskaitos likučio likę neįvykdyti mokėjimo nurodymai šalinami iš mokėjimo nurodymų eilės apie tai informuojant šiuos mokėjimo nurodymus pateikusius Sistemos dalyvius;

36.3. kiekvieno Sistemos dalyvio grynasis įsipareigojimas arba grynasis reikalavimas apmokamas sistemoje TARGET2, pervedant į Sistemos dalyvio nurodytą MM sąskaitą dalyvio pateikto finansinio užstato ir to dalyvio grynojo įsipareigojimo arba grynojo reikalavimo sumą;

36.4. sudaromos ir teikiamos Sistemos dalyviams dienos pabaigos ataskaitos.

 

VIII SKYRIUS

KREDITO, LIKVIDUMO, OPERACINĖS RIZIKOS VALDYMO PRIEMONĖS

 

37. Sistemoje kredito rizika valdoma šiomis priemonėmis:

37.1. mokėjimo nurodymo įskaitymas atliekamas tik tuo atveju, jei nustatoma, kad iš jo kylančiam Sistemos dalyvio įsipareigojimui padengti pakanka Dalyvio sąskaitos likučio;

37.2. Sistemos dalyvis-lėšų gavėjas apie atliktą mokėjimo nurodymo įskaitymą informuojamas tik po to, kai pakoreguojamos lėšų mokėtojo ir lėšų gavėjo grynosios pozicijos;

37.3. neskubus mokėjimo nurodymas įtraukiamas į tarpuskaitos metu sudaromą grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketą tik tuo atveju, jei nustatoma, kad šiam grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketui įskaityti pakanka lėšų mokėtojų Dalyvio sąskaitos likučio;

37.4. Sistemos dalyvis gali realiu laiku stebėti aktualią informaciją apie Sistemai pateiktus savo mokėjimo nurodymus ir jų apdorojimo rezultatus, kitų Sistemos dalyvių pateiktų ir Sistemos dalyviui skirtų mokėjimo nurodymų įskaitymo informaciją.

38. Sistemoje likvidumo rizika valdoma šiomis priemonėmis:

38.1. Sistemos dalyvis dienos metu gali pateikti papildomą finansinį užstatą, papildęs Dalyvio sąskaitą iš MM sąskaitų;

38.2. įskaitymo rezultatų galutinis atsiskaitymas atliekamas TARGET2, kurioje yra numatytos likvidumo rizikos valdymo priemonės;

38.3. mokėjimo nurodymų eilės valdymo priemonėmis. Norėdamas pakeisti savo pateikto ir dar į sistemą neįtraukto mokėjimo nurodymo apdorojimo sąlygas, Sistemos dalyvis gali:

38.3.1. atšaukti mokėjimo nurodymą, atšaukti mokėjimo nurodymų eilėje laukiantį jam skirtą debeto mokėjimo nurodymą;

38.3.2. pakeisti kredito pervedimo mokėjimo nurodymo prioritetą;

38.3.3. sustabdyti neskubaus kredito pervedimo mokėjimo nurodymo vykdymą. Sustabdytas mokėjimo nurodymas lieka mokėjimo nurodymų eilėje, tačiau nebus apdorojamas tarpuskaitos procedūros metu tol, kol bus atšauktas jo sustabdymas. Jei šio mokėjimo nurodymo sustabdymas neatšaukiamas, po dienos pabaigos tarpuskaitos procedūros jis iš mokėjimo nurodymų eilės pašalinamas;

38.4. debeto mokėjimo nurodymai, kuriuose Sistemos dalyvis nurodytas kaip lėšų mokėtojas, įtraukiami į mokėjimo nurodymų eilę tik gavus Sistemos dalyvio patvirtinimą, kad sutinka leisti atlikti šio mokėjimo nurodymo įskaitymą;

38.5. mokėjimo nurodymų apdorojimo optimizavimo procedūromis. Šios procedūros leidžia operatyviau atlikti mokėjimo eilėje laukiančių greitųjų mokėjimo nurodymų įskaitymą.

39. Sistemos operacinei rizikai valdyti Sistemos operatorius nustato Sistemos apsaugos reikalavimus, numato ir įdiegia atitinkamas apsaugos priemones, įvertina Sistemos apsaugos padėtį ir nustato likutinę riziką.

40. Sistemos informacija realiu laiku įrašoma atsarginėje sistemoje. Jeigu Sistemos veikla sutrinka, atsarginė sistema pradeda veikti ne vėliau kaip po dviejų valandų ir vykdo Sistemos funkcijas. Atsarginė sistema eksploatuojama, kol atkuriamas Sistemos veikimas. Perjungimo į atsarginę sistemą ir atgal procesai automatizuoti – tai sudaro sąlygas neprarasti Sistemoje arba mokėjimo nurodymų eilėje esančių mokėjimo nurodymų.

 

IX SKYRIUS

SISTEMOS PASLAUGŲ ĮKAINIAI

 

41. Sistemoje taikomi šie paslaugų įkainiai:

41.1. už kiekvieną į Sistemą pateiktą ir apmokėtą į tarpuskaitą įtrauktą mokėjimo nurodymą – 0,01 Eur;

41.2. už kiekvieną į Sistemą pateiktą ir apmokėtą greitąjį mokėjimo nurodymą – 0,10 Eur.

 

X SKYRIUS

SISTEMOS VEIKLOS TĘSTINUMAS

 

42. Tuo atveju, kai Sistemos dalyvis negali tęsti darbo per savo prisijungimo stotį, Sistemos operatorius suteikia galimybę naudotis atsargine prisijungimo stotimi, esančia Lietuvos banke.

43. Jei Sistemos dalyvis dėl techninių kliūčių negali vykdyti savo pareigų, nustatytų Taisyklių 22.6 papunktyje, tai Lietuvos bankas gali suteikti jam aktualią informaciją kitomis ryšio priemonėmis (telefonu, faksu). Faksimilinio ryšio priemonėmis tai atliekama gavus Sistemos dalyvio įgaliotojo asmens pasirašytą raštą, kuriame nurodytas Sistemos dalyvio informacijai gauti paskirtas asmuo (asmenys) ir duomenys su juo (jais) susisiekti.

44. Sistemos dalyvis, sutrikus jo susijusių su Sistema informacinių sistemų techninei arba programinei įrangai, gali kreiptis į Lietuvos banką ir rašte, pasirašytame Sistemos dalyvio vadovo arba jo įgalioto asmens, prašyti pratęsti (ne ilgiau kaip iki 18.00 val.) kredito pervedimo mokėjimo nurodymų priėmimo ir jų apdorojimo laiką. Raštas turi būti pristatytas arba atsiųstas faksimilinio ryšio priemonėmis į Lietuvos banką ne vėliau kaip likus 15 min. iki mokėjimo nurodymų priėmimo pabaigos.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

45. Lietuvos bankas Sistemos dalyvius supažindina su Taisyklių pakeitimų ir papildymų projektais ir nustato ne trumpesnį kaip 30 dienų terminą pasiūlymams ir pastaboms pareikšti. Trumpesnis kaip 30 dienų terminas gali būti nustatytas tokiais atvejais:

45.1. Taisyklių pakeitimo arba papildymo pagrindas – naujai priimtas, pakeistas ar papildytas Lietuvos Respublikos įstatymas arba teismo ar viešojo juridinio asmens sprendimas;

45.2. Taisyklių pakeitimai būtini pašalinti grėsmei, kilusiai Sistemos saugumui, arba dėl kitų svarbių priežasčių.

46. Sistemos dalyvių teisėms ir įsipareigojimams, atsirandantiems dėl dalyvavimo Sistemoje, taikoma Lietuvos Respublikos teisė.

 

___________________


Mokėjimo sistemos LITAS-MMS veiklos taisyklių

priedas

 

 

MOKĖJIMO SISTEMOS LITAS-MMS TVARKARAŠTIS

 

 

1. Mokėjimo nurodymų priėmimo pradžia – 7.45 val.

2. Mokėjimo nurodymų priėmimo pabaiga:

2.1. Greitųjų mokėjimo nurodymų ir neskubių kredito pervedimo mokėjimo nurodymų – 17.00 val.;

2.2. debeto mokėjimo nurodymų – 16.00 val.;

2.3. Sistemos dalyvių nurodymų pakeisti greitųjų mokėjimo nurodymų ir neskubių mokėjimo nurodymų apdorojimo sąlygas, pateikti instrukcijas dėl debeto mokėjimo nurodymų apdorojimo – 17.00 val.

3. Tarpuskaitos procedūros vykdomos: 9.00 val., 10.00 val., 11.00 val., 12.00 val., 13.00 val., 14.00 val., 15.00 val., 16.00 val. ir 17.00 val.

4. Optimizavimo procedūros vykdomos periodiškai kas 20 min. nuo 8.00 iki 16.40 val.

5. Nuo 17.00 val. pradedama vykdyti dienos pabaigos procedūra.

6. Kartotekos tvarkymo nurodymai priimami nuo 8.00 iki 20.00 val.

7. Dienos rezultatus Sistemos dalyviai gali stebėti iki 20.30 val.

 

_____________________



[1] Kredito unijoms, nesančioms Lietuvos centrinės kredito unijos narėmis, netaikomas 9.4 papunkčio reikalavimas.