OLE objektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

įsakymas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO 2009 M. RUGSĖJO
16 D. ĮSAKYMO NR. i-126 „DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL NEPILNAMEČIO LIUDYTOJO IR NUKENTĖJUSIOJO APKLAUSOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. birželio 15 d. Nr. I-196

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2009 m. rugsėjo 16 d. įsakymą Nr. I-126 „Dėl Rekomendacijų dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Dėl socialinės ir psichologinės brandos ypatumų bei siekiant išvengti baudžiamojo proceso traumuojančio poveikio procesiniai veiksmai su nepilnamečiais, ir ypač mažamečiais, atliekami tik tais atvejais, kai turinčios reikšmės bylai teisingai išspręsti nusikalstamos veikos aplinkybės negali būti nustatomos kitais būdais arba tai reikalautų didelių procesinių sąnaudų. Atsižvelgiant į galimą antrinio traumavimo riziką, taip pat būtina siekti, kad nepilnametis ikiteisminio tyrimo metu būtų apklausiamas vieną kartą.

Aiškinantis pranešimo apie padarytą nusikalstamą veiką aplinkybes (tiek dar nepradėjus ikiteisminio tyrimo, tiek jį pradėjus) rekomenduojama vengti detaliai apklausti nepilnametį Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nenustatyta tvarka (tokią apklausą pavadinant pokalbiu, pabendravimu ir pan.).“

1.2. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Nepilnamečio liudytojo, nukentėjusiojo apklausoje dalyvaujantys asmenys yra atstovas pagal įstatymą (BPK 53, 54 straipsniai), įgaliotasis atstovas (BPK 55, 56 straipsniai), valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas ir psichologas (BPK 186 straipsnis).

1.3. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Nepilnamečio liudytojo, nepilnamečio nukentėjusiojo atstovas pagal įstatymą turi teisę prašyti, kad nepilnametį liudytoją ar nukentėjusįjį apklaustų ikiteisminio tyrimo teisėjas (BPK 186 straipsnio 1 dalis), taip pat kad į tokio asmens apklausą būtų kviečiamas valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas arba psichologas (BPK 186 straipsnio 3 dalis). Apie atstovo teises išaiškinama nutarime leisti atstovui pagal įstatymą dalyvauti procese.“

1.4. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Nepilnamečio liudytojo, nepilnamečio nukentėjusiojo įgaliotasis atstovas turi teisę prašyti, kad nepilnametį liudytoją ar nukentėjusįjį apklaustų ikiteisminio tyrimo teisėjas (BPK 186 straipsnio 1 dalis), taip pat kad į tokio asmens apklausą būtų kviečiamas valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas arba psichologas (BPK 186 straipsnio 3 dalis). Nepilnametis ir jo atstovas pagal įstatymą turi teisę atsisakyti įgaliotojo atstovo, tačiau jų pareikštas įgaliotojo atstovo atsisakymas yra neprivalomas (BPK 52 straipsnis). Apie įgaliotojo atstovo ir atstovaujamojo teises jiems išaiškinama nutarime leisti atstovui dalyvauti procese.“

1.5. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Į mažamečio liudytojo ar mažamečio nukentėjusiojo apklausą visuomet, taip pat į nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausą dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją arba kitais atvejais, kai to prašo proceso dalyviai arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva, privalo būti kviečiamas psichologas, kuris padeda apklausti nepilnametį, atsižvelgdamas į jo socialinę ir psichologinę brandą (BPK 186 straipsnio 3 dalis).“

1.6. Papildau 131 punktu:

131. Į mažamečio liudytojo ar mažamečio nukentėjusiojo apklausą visuomet, taip pat į nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausą dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją arba kitais atvejais, kai to prašo proceso dalyviai arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva, privalo būti kviečiamas valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas, kuris iš kitos patalpos stebi, ar apklausos metu nepažeidžiamos nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo teisės. Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas gali užduoti apklausiamam asmeniui klausimų ir reikšti prašymus dėl apklausos (BPK 186 straipsnio 3 dalis).“

1.7. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Jei apklausiamas nepilnametis turi specialių poreikių, po nusikalstamos veikos sutriko jo psichika ir pan., siekiant išvengti antrinės traumos teisinių procedūrų metu, rekomenduojama į apklausą kviesti psichologą, kuris padėtų apklausti nepilnametį, atsižvelgdamas į jo socialinę ir psichologinę brandą, ir valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovą, kuris iš kitos patalpos stebėtų, ar apklausos metu nepažeidžiamos nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo teisės.

1.8. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Psichologą ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas savo nuožiūra pasirenka iš psichologų, pageidaujančių dalyvauti nepilnamečių liudytojų, nukentėjusiųjų, įtariamųjų, kaltinamųjų ar specialių apsaugos poreikių turinčių nukentėjusių asmenų apklausose BPK nurodytais atvejais, sąrašo (toliau – sąrašas), administruojamo Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (toliau – Tarnyba), ir telefonu arba elektroninių ryšių priemonėmis susisiekia su pasirinktu psichologu. Jeigu susisiekus su pasirinktu psichologu paaiškėja, kad planuojamą apklausos dieną šis dėl svarbių priežasčių negali joje dalyvauti, pasirenkamas ir kviečiamas kitas psichologas. Psichologai gali būti pasitelkiami ir švenčių, ne darbo dienomis ar ne darbo valandomis.

Nepavykus išsikviesti psichologo, ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas darbo dienomis ir darbo valandomis kreipiasi į Tarnybą, kuri padeda pasirinkti apklausoje galintį dalyvauti psichologą.

Apie numatomą apklausą psichologui turi būti pranešama iš anksto, prieš protingą terminą, kuris leistų jam tinkamai pasiruošti apklausai.“

1.9. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas kviečiamas raštu, telefonu arba elektroninių ryšių priemonėmis.

Jei ikiteisminio tyrimo atlikimo vietoje nėra valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovo, galinčio dalyvauti nepilnamečio apklausoje, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas tokį atstovą pasikviečia iš kitos vietovės.

Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, iš kitos vietovės kviesdami į apklausą valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovą, konsultuojasi su ikiteisminio tyrimo atlikimo vietos vaiko teisių apsaugos institucija.

Apie numatomą apklausą valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovui turi būti pranešama iš anksto, prieš protingą terminą, kuris leistų jam tinkamai pasiruošti apklausai.“

1.10. Papildau 161 punktu:

161. Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas raštu praneša Tarnybai apie atvejus, kai psichologas nekompetentingai atlieka nepilnamečių apklausas; kai be pateisinamos priežasties psichologas neatvyksta į apklausą, į kurią buvo kviečiamas; kai sąraše nurodytais kontaktais su juo nėra galimybės susisiekti.

Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas raštu praneša Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai apie atvejus, kai valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas nekompetentingai atlieka savo pareigas, taip pat kai be pateisinamos priežasties jis neatvyksta į apklausą, į kurią buvo kviečiamas.“

1.11. Pakeičiu 21.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

21.2. konsultuotis su psichologu dėl apklausos taktikos, tinkamiausio klausimų formulavimo ir pateikimo eiliškumo;“.

1.12. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Nepilnamečio atstovui pareiškus norą dalyvauti apklausoje pas ikiteisminio tyrimo teisėją, būtina įvertinti, ar nepilnamečio atstovo tiesioginis dalyvavimas (dėl nusikalstamos veikos pasekmės – patirto emocinio šoko, ypatingo jautrumo ar kitų savybių arba aplinkybių) nedarys nepilnamečiui neleistino poveikio, ar nesutrukdys pasiekti apklausos tikslų.

Prokuroras, manydamas, kad nepilnamečio atstovo dalyvavimas apklausai, o kartu ir apklausiamajam galėtų pakenkti ar kitaip sutrukdyti, privalo siekti, kad ikiteisminio tyrimo teisėjas neleistų atstovui dalyvauti apklausos patalpoje, bet leistų stebėti daromą garso ir vaizdo įrašą.

Jei aplinkybės, dėl kurių nepilnamečio atstovo tiesioginis dalyvavimas gali nepilnamečiui daryti neleistiną poveikį ar trukdyti pasiekti apklausos tikslus, paaiškėja prieš apklausą, prokuroras ikiteisminio tyrimo teisėjui pateikia rašytinį prašymą, o jei šios aplinkybės paaiškėja apklausos metu, – prokuroras ikiteisminio tyrimo teisėjui pateikia žodinį prašymą apklausos metu. Tokiais atvejais būtina užtikrinti valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos arba psichologo dalyvavimą apklausoje.“

1.13. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams, išskyrus psichologą ir nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo atstovą, neleidžiama būti patalpoje, kurioje atliekama apklausa. Tokiu atveju privalomai turi būti daromas garso ir vaizdo įrašas, o įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams turi būti sudaromos sąlygos stebėti ir girdėti apklausą iš kitos patalpos bei per ikiteisminio tyrimo teisėją užduoti apklausiamam asmeniui klausimų. Jei neįmanoma įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams sudaryti sąlygų stebėti ir girdėti apklausą iš kitos patalpos, apklausa atliekama įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams nedalyvaujant. Tokios apklausos metu padarytas garso ir vaizdo įrašas tuoj po apklausos parodomas įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams, kurie per ikiteisminio tyrimo teisėją turi teisę užduoti apklausiamam asmeniui klausimų (BPK 186 straipsnio 4 dalis).“

1.14. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Prokuroras privalo įdėmiai sekti apklausos eigą, siekti, kad proceso dalyviams būtų užtikrintos galimybės pasinaudoti įstatyme numatytomis jų teisėmis (teise užduoti klausimus ir kt.) ir reaguoti į pažeidimus reikšdamas prašymus ir teikdamas pastabas.“

1.15. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Nepilnametis ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo apklausiamas specialiai įrengtoje ir nepilnamečio apklausai pritaikytoje patalpoje. Jei teisme nėra vaikų apklausoms pritaikytos patalpos, būtina ikiteisminio tyrimo teisėją informuoti apie galimybę atlikti apklausą artimiausioje įstaigoje (pvz., apygardos teisme, kituose apylinkės teismo rūmuose, policijos komisariate, visuomeninėje organizacijoje), kurioje yra įrengta ši patalpa. Jei policijos įstaigoje nėra vaikų apklausoms pritaikytos patalpos, apklausą organizuojantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas kreipiasi į kitą policijos įstaigą, kurioje tokia patalpa yra įrengta.“

2. N u s t a t a u, kad įsakymas įsigalioja 2018 m. liepos 1 d.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                                     Evaldas Pašilis