ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS RINKLIAVOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ NUOSTATŲ IR DYDŽIŲ NUSTATYMO METODIKOS PATVIRTINIMO
2025 m. sausio 29 d. Nr. T-(1.3 E)-435
Šalčininkai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 2 ir 31 punktais, Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 8 punktu, 12 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 302 straipsnio 3, 4 ir 10 dalimis, Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 711 „Dėl Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių patvirtinimo“, Šalčininkų rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti:
1.1. Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą nuostatus (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2016 m. gruodžio 20 d. sprendimą Nr. T-609 „Dėl Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
4. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Šalčininkų rajono savivaldybės interneto tinklalapyje.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo paskelbimo dienos Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos
2025 m. sausio 29 d. sprendimu
Nr. T-(1.3 E)-435
ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS RINKLIAVOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžių apskaičiavimą, atliekų turėtojų registro sudarymą, administravimo, mokėjimo, permokos grąžinimo, apskaitos, išieškojimo tvarką ir iš jos gautų savivaldybės biudžeto pajamų panaudojimą.
2. Šie Nuostatai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu, Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 711 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. spalio 25 d. nutarimo Nr. 807 redakcija), Šalčininkų rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2016 m. birželio 28 d. sprendimo Nr. T-495 1 punktu, ir kitais teisės aktais.
3. Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą nustatoma visiems Šalčininkų rajono savivaldybės komunalinių atliekų turėtojams. Mokant vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą, komunalinių atliekų turėtojams atstovauja jų naudojamo nekilnojamojo turto objekto savininkas arba nekilnojamojo turto objekto savininko atstovas pagal įstatymą, arba nekilnojamojo turto objekto savininko įgaliotas asmuo, arba daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrija, individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrija, garažų savininkų bendrija, sodininkų bendrija ar kita bendrija, bendrojo naudojimo objektų administratorius, arba, esant butų arba kitų patalpų savininkų raštu įformintam susitarimui, asmenys, sudarę Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nurodytas jungtinės veiklos sutartis bendrosios dalinės nuosavybės teisei įgyvendinti (toliau – įgaliotas asmuo).
4. Šie Nuostatai netaikomi juridiniams asmenims ir juridinių asmenų padaliniams, turintiems taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimus ar taršos leidimus, kuriuose nustatyti atliekų tvarkymo reikalavimai negali būti įgyvendinti Šalčininkų rajono savivaldybės organizuojamoje komunalinių atliekų tvarkymo sistemoje.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
6. Nuostatuose naudojamos šios sąvokos:
6.1. Apmokestinamasis parametras – parametras, pagal kurį nustatoma ir apskaičiuojama vietinė rinkliava.
6.2. Komunalinės atliekos – mišrios ir atskirai surinktos buitinės (buityje susidarančios) atliekos, įskaitant popieriaus ir kartono, stiklo, metalų, plastiko, biologines, medienos, tekstilės, pakuočių, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, taip pat stambiąsias atliekas, įskaitant čiužinius ir baldus, ir atliekos, surinktos iš kitų šaltinių, kai jos savo pobūdžiu ar sudėtimi yra panašios į buitines atliekas. Prie komunalinių atliekų nepriskiriamos gamybos, sveikatos priežiūros veikloje susidarančios atliekos, žemės ūkio, miškininkystės, žvejybos, septikų, taip pat kanalizacijos ir nuotekų valymo atliekos, įskaitant nuotekų dumblą, eksploatuoti netinkamos transporto priemonės ir statybinės atliekos.
6.3. Komunalinėms atliekoms nepriskiriamos buityje susidarančios atliekos – fizinių asmenų kasdienėje buities veikloje (išskyrus jų vykdomą ūkinę komercinę veiklą, verslą ir profesinę veiklą) susidarančios ir savivaldybės organizuojamoje komunalinių atliekų tvarkymo sistemoje tvarkomos atliekos, neįskaitant buityje susidarančių atliekų, kurios pagal Atliekų tvarkymo įstatymą priskiriamos komunalinėms atliekoms, ir atliekų, už kurių tvarkymą pagal gamintojo ir importuotojo atsakomybės principą atsakingi gamintojai ir (ar) importuotojai (toliau – kitos buityje susidarančios atliekos). Komunalinėms atliekoms nepriskiriamoms buityje susidarančioms atliekoms nepriskiriamos gamybos, sveikatos priežiūros veikloje susidarančios atliekos, žemės ūkio, miškininkystės, žvejybos, septikų, taip pat kanalizacijos ir nuotekų valymo atliekos, įskaitant nuotekų dumblą, eksploatuoti netinkamos transporto priemonės.
6.4. Komunalinių atliekų tvarkymo paslauga - – viešoji paslauga, apimanti komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų surinkimą, vežimą, naudojimą, šalinimą, šių veiklų organizavimą, stebėseną, šalinimo vietų vėlesnę priežiūrą ir gaminių, pakuočių, kurių gamintojams ir (ar) importuotojams taikomas gamintojo ir importuotojo atsakomybės principas, atliekų tvarkymą tokia apimtimi, kiek jį organizuoja savivaldybės ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriai, o ne gamintojai ir (ar) importuotojai ir (arba) jų organizacijos pagal šį Įstatymą ir (ar) Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą.
6.6. Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą (toliau – vietinė rinkliava) – tai Savivaldybės tarybos sprendimu už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių jų tvarkymą nustatyta privaloma įmoka, galiojanti Savivaldybės teritorijoje, kurią kiekvienas Nekilnojamojo turto objektų savininkas ar įgaliotas asmuo privalo sumokėti šiuose Nuostatuose nustatyta tvarka.
6.7. Vietinės rinkliavos mokėtojas – nekilnojamojo turto objektų, esančių Savivaldybės teritorijoje, ir kurių rūšių sąrašą nustato Aplinkos ministerija, savininkas arba įgaliotas asmuo.
Kitos Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
III. VIETINĖS RINKLIAVOS DYDŽIŲ APSKAIČIAVIMAS
7. Vietinės rinkliavos dydžiai apskaičiuojami ir perskaičiuojami vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtinta Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžių nustatymo metodika.
8. Savivaldybės tarybai Vietinės rinkliavos dydžių apskaičiavimą pateikia Savivaldybės administracija.
9. Vietinės rinkliavos dydžiai nustatomi eurais be centų, kai Vietinės rinkliavos dydžiai yra lygūs arba didesni kaip 10 eurų. Kai Vietinės rinkliavos dydžiai yra mažesni kaip 10 eurų, jie nustatomi eurais su centais, vieno skaitmens po kablelio tikslumu.
11. Sprendimą dėl patvirtintų naujų vietinės rinkliavos dydžių taikymo pradžios ir trukmės priima Savivaldybės taryba.
12. Visą informaciją, susijusią su Vietinės rinkliavos dydžių nustatymu, Savivaldybės administracija privalo skelbti savo internetiniame tinklalapyje.
IV. VIETINĖS RINKLIAVOS TAIKYMO TVARKA
14. Savivaldybės teritorijoje nustatoma Vietinė rinkliava, susidedanti iš dviejų dedamųjų – pastoviosios ir kintamosios.
15. Vietinės rinkliavos dydžiai (kintamoji ir pastovioji dalys) nustatomi pagal tikslinę nekilnojamojo turto objektų naudojimo paskirtį, nustatytas komunalinių atliekų susikaupimo normas, apmokestinamuosius parametrus bei priskirtas kintamas ir pastovias būtinąsias sąnaudas.
16. Vietinės rinkliavos pastoviąją dalį moka visi nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys. Vietinės rinkliavos pastoviosios dalies nemoka nekilnojamojo turto objektų, registruotų Nekilnojamojo turto registre, savininkai ar jų įgalioti asmenys, kurių nekilnojamojo turto objekte yra įvykusi ir (ar) nepašalinta statinio avarija arba statinių naudojimą sustabdė statinio naudojimo priežiūrą atliekantis viešojo administravimo subjektas vadovaudamasis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nuostatomis, arba nekilnojamojo turto objektų, registruotų Nekilnojamojo turto registre, savininkai ar jų įgalioti asmenys, kurie negali naudotis nekilnojamojo turto objektu dėl įstatymų arba teismo sprendimu apribotos nuosavybės teisės į šį nekilnojamojo turto objektą.
17. Didžiausias vietinės rinkliavos pastoviąja dalimi apmokestinamas pastatų plotas kiekvienai nekilnojamojo turto objektų kategorijai nurodytas Nuostatų 1 priede. Konkretaus vietinės rinkliavos mokėtojo nekilnojamojo turto objektui taikant nustatytą maksimalų apmokestinamo ploto dydį, sumuojami tame pačiame žemės sklype ir (ar) tuo pačiu adresu esantys tos pačios naudojimo paskirties nekilnojamojo turto objektų plotai.
18. Vietinės rinkliavos kintamąją dalį moka nekilnojamojo turto objektų savininkai arba įgalioti asmenys, kuriems teikiama komunalinių atliekų paėmimo paslauga (t. y. iš kurių faktiškai yra paimamos mišrios komunalinės atliekos) ir atliekų tvarkymo paslauga.
19. Vietinės rinkliavos įmoka už einamuosius metus apskaičiuojama kiekvienai Nekilnojamojo turto objektų kategorijai, nurodytai Nuostatų 1 priede.
20. Vietinės rinkliavos įmoka susideda iš apskaičiuotų vietinės rinkliavos pastoviosios bei kintamosios dalių, kurios nustatomos, remiantis apmokestinamaisiais parametrais, priskirtais atitinkamai Nekilnojamojo turto objektų kategorijai pagal nekilnojamojo turto objektus, bei Nuostatų 1 priede pateiktais vietinės rinkliavos dydžiais.
21. Vietinės rinkliavos kintamosios dalies nemoka nekilnojamojo turto objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys, deklaravę, kad tam tikrą laikotarpį (ne trumpesnį kaip vienas metų ketvirtis ir ne ilgesnį kaip vieneri metai) nebus naudojamasi nekilnojamojo turto objektu ir iš šio objekto tuo laikotarpiu mišrios komunalinės atliekos nebus surenkamos. Tokiu atveju vietinės rinkliavos mokėtojas Savivaldybės administracijai pateikia deklaraciją apie nekilnojamojo turto objekto nenaudojimą (Nuostatų 2 priedas). Deklaruoti galima ir ilgesnį kaip metai laikotarpį, kurį nebus naudojamasi nekilnojamojo turto objektu, jeigu asmuo pateikia Savivaldybės administracijai išvykimą į užsienį ar kitą Lietuvos gyvenamąją vietovę įrodančius dokumentus ar jų kopijas.
22. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys gali deklaruoti, kad nekilnojamojo turto objektą naudoja ne pagal paskirtį, užpildydami šių Nuostatų 4 priedą.
23. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys, deklaruodami, kad nesinaudoja ir nesinaudos nekilnojamuoju turtu, taip pat deklaruoja, kad naudojimosi šiuo nekilnojamojo turto objektu teisės nėra ir deklaruotą laikotarpį nebus perleistos tretiesiems asmenims ir nurodytu laikotarpiu nekilnojamojo turto objekte nėra bei deklaruotą laikotarpį nebus gyvenama arba vykdoma ūkinė veikla.
24. Per 30 kalendorinių dienų nuo deklaruoto laikotarpio pabaigos, vietinės rinkliavos mokėtojas, kurio nekilnojamojo turto objektas buvo nenaudojamas ir pageidaujantis, kad jam būtų neskaičiuojama vietinės rinkliavos kintamoji dalis, Savivaldybės administracijai pateikia prašymą (Nuostatų 3 priedas) kartu su:
24.1. licencijuoto elektros energijos tiekėjo pažyma apie sunaudotą elektros energijos kiekį nekilnojamojo turto objekte arba seniūnijos pagal nekilnojamojo turto buvimo vietą pažyma, įrodančia nekilnojamojo turto objekto nenaudojimą (išskyrus gyvenamosios paskirties objektams);
24.2. vandens tiekėjo pažyma apie suvartotą geriamo vandens kiekį už praėjusį deklaruotą laikotarpį, kai vanduo tiekiamas centralizuotai;
24.3. nekilnojamojo turto objekto savininko arba jo įgalioto asmens pažyma apie deklaruotu laikotarpiu nekilnojamojo turto objekte autonomiškai (be žmogaus priežiūros ir dalyvavimo) veikusius elektra maitinamus prietaisus ir (ar) įrenginius;
25. Nepateikus įrodančių dokumentų ar jų kopijų Savivaldybės administracijai, už deklaruotą laikotarpį apskaičiuojamas vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydis. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis taip pat skaičiuojama, jeigu deklaruotu laikotarpiu individualus konteineris yra (buvo) tuštinamas ir Registre fiksuojami konteinerio pakėlimai. Jeigu deklaruojamas laikotarpis ilgesnis negu metai, įrodantys dokumentai ar jų kopijos teikiami Savivaldybės administracijai periodiškai, bet ne dažniau negu 2 kartus per metus. Vietinės rinkliavos mokėtojas, norintis, kad jam deklaruotu laikotarpiu (ilgiau kaip vienerius metus) nebūtų skaičiuojama vietinės rinkliavos kintamoji dalis, Savivaldybės administracijai turi pateikti prašymą bei įrodančius dokumentus ir išvykimą į užsienį ar kitą Lietuvos vietovę įrodančius dokumentus (pvz., atsakingų institucijų pažymas apie išvykimą iš Lietuvos arba gyvenimą kitoje Lietuvos vietovėje).
26. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis neskaičiuojama tik tuo atveju, jeigu per vieną ketvirtį, už kurį vietinės rinkliavos mokėtojas prašo netaikyti kintamosios dalies, nebuvo sunaudota daugiau nei 35 kWh elektros energijos (arba atitinkamai 140 kWh elektros energijos per metus), išskyrus atvejus, kai vietinės rinkliavos mokėtojas pateikia informaciją apie deklaruotu laikotarpiu nekilnojamojo turto objekte autonomiškai (be žmogaus priežiūros ir dalyvavimo) veikusius elektra maitinamus prietaisus ir (ar) įrenginius ir kitais dokumentais pagrindžia nekilnojamojo turto objekto nenaudojimo faktą. Suvartotas vandens kiekis per ketvirtį neturi viršyti 0,25 m3 arba atitinkamai per metus neturi viršyti 1 m3.
27. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis neskaičiuojama tik už einamųjų metų ir (ar) praėjusių vienerių metų atitinkamus ketvirčius. Dėl Vietinės rinkliavos kintamosios dalies neskaičiavimo galima kreiptis per terminą, numatytą šių Nuostatų 24 punkte.
28. Daugiabučių namų butų savininkai ar įgalioti asmenys turi teisę tikslinti faktiškai gyvenančių gyventojų skaičių, pagal kurį skaičiuojama vietinės rinkliavos kintamoji dalis, Savivaldybės administracijai pateikdami prašymą ir pridėdami Komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo priežiūros ir kontrolės komisijos (patvirtintos Savivaldybės administracijos direktoriaus 2015 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. DĮV-(3.1 E)-34) arba atitinkamos seniūnijos seniūno raštišką pritarimą.
29. Viensėdžiuose, kuriuose atstumas nuo nekilnojamojo turto objekto iki jam priskirto konteinerio viršija 500 m, Savivaldybės administracija turi teisę, skaičiuodama vietinės rinkliavos kintamąją dalį, taikyti 120 l talpos konteinerio įkainį. Vietovėse, kuriose atstumas nuo nekilnojamojo turto objekto iki jam priskirto konteinerio viršija 2 km, Savivaldybės administracija turi teisę atleisti vietinės rinkliavos mokėtoją nuo vietinės rinkliavos kintamosios dalies mokėjimo.
V. ATLIEKŲ TURĖTOJŲ REGISTRO SUDARYMAS
31. Registro duomenys tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.
32. Savivaldybės administracija, tvarkydama Registro duomenis teisės aktų nustatyta tvarka, gali naudotis VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto kadastro ir registro, Gyventojų registro, Mokesčių mokėtojų registro, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, Savivaldybės administracijos, rajono sodininkų ir garažų bendrijų, daugiabučių namų administratorių ir namų bendrijų pirmininkų, nekilnojamojo turto objektų savininkų bei kitų subjektų turimais duomenimis.
33. Registre tvarkomi šie duomenys:
33.2. nekilnojamojo turto objekte gyvenančių ir / arba gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičius;
33.3. nekilnojamojo turto objekte dirbančių ir / arba aptarnaujamų asmenų, ir / arba esančių vietų skaičius;
33.5. nekilnojamojo turto savininkų arba įgaliotų asmenų vardas, pavardė, gimimo data, deklaruotos gyvenamosios vietos adresas;
33.6. nekilnojamojo turto savininkų arba įgaliotų asmenų pavadinimas, juridinio asmens kodas, buveinės adresas;
33.8. nekilnojamojo turto objektui priskirtų individualių ir / arba bendro naudojimo mišrių komunalinių atliekų konteinerių skaičius, tūris (dydis), ištuštinimo dažnis, pastatymo data, pastatymo vieta;
33.9. nekilnojamojo turto objektui priskirtų konteinerių, skirtų pakuočių bei pakuočių atliekų, antrinių žaliavų, biologiškai skaidžių atliekų, tekstilės atliekų, maisto-virtuvės atliekų surinkimui, skaičius, tūris (dydis), ištuštinimo dažnis, pastatymo data, pastatymo vieta.
34. Komunalinių atliekų turėtojas apie pasikeitusius duomenis, nurodytus Nuostatų 33 punkte, privalo informuoti Savivaldybės administraciją raštu arba elektroniniu paštu ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo dienos.
35. Komunalinių atliekų turėtojų prašymus, pretenzijas ir kitus klausimus, susijusius su Registro duomenų tikslinimu, nagrinėja Savivaldybės administracija.
36. Registras gali būti papildytas duomenimis apie naudojamus nekilnojamojo turto registre neįregistruotus nekilnojamojo turto objektus, ne pagal paskirtį naudojamus nekilnojamojo turto objektus ir naudojamus nekilnojamojo turto objektus, kurių paveldėjimo dokumentai nesutvarkyti, vadovaujantis gauta informacija iš Savivaldybės administracijos, seniūnijų seniūnų, sodininkų ir garažų bendrijų pirmininkų, fizinių ir juridinių asmenų bei kitų šaltinių.
37. Registro duomenys nebenaudojami, kai:
38. Asmenys, norintys, kad jiems nuosavybės teise priklausantys ar kitu pagrindu teisėtai valdomi nekilnojamojo turto objektai šių Nuostatų 37 punkte nustatytais atvejais būtų neįtraukiami į Registro duomenų bazę, Savivaldybės administracijai turi pateikti:
38.2. Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažymą ar kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, jeigu nekilnojamojo turto objektas yra sudegęs, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos išduodą pažymą apie statinių, kuriems griauti privalomas statybą leidžiantis dokumentas, nugriovimą ar kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, jeigu objektas yra nugriautas, statinio techninės priežiūros patikrinimo aktą arba seniūnijos pagal nekilnojamojo turto buvimo vietą išduotą pažymą, jeigu objektas yra netinkamas naudoti (sunykęs) ar netinkamas naudoti pagal paskirtį.
39. Savivaldybės administracija gali priimti sprendimą dėl komunalinių atliekų turėtojų duomenų tikslinimo šiais atvejais:
39.1. atlikus patikrą vietoje ir nustačius faktinius duomenis, kurie skiriasi nuo Savivaldybės administracijos turimų duomenų;
39.2. atlikus patikrą vietoje ir nustačius duomenis, kurie skiriasi pagal faktinę nekilnojamojo turto naudojimo paskirtį, jame vykdomos veikos pobūdį bei nustačius turto naudojimo intensyvumo faktą;
39.3. atliekų turėtojui pateikus prašymą dėl duomenų tikslinimo ir prašyme pateiktą informaciją pagrindžiančius dokumentus;
40. Savivaldybės administracijai priėmus sprendimą dėl atliekų turėtojų duomenų tikslinimo, vietinės rinkliavos įmokų dydžiai, remiantis gautais dokumentais, perskaičiuojami ir parengti patikslinti mokėjimo pranešimai Nuostatuose nustatyta tvarka pateikiami nekilnojamojo turto objekto savininkams ar įgaliotiems asmenims.
VI. VIETINĖS RINKLIAVOS MOKĖJIMO TVARKA
41. Vietinę rinkliavą privalo mokėti visi Savivaldybės teritorijoje esančio nekilnojamojo turto objektų, kurių kategorijų sąrašas nurodytas Nuostatų 1 priede, savininkai arba įgalioti asmenys.
42. Vietinės rinkliavos mokėjimo pranešimai (toliau – Mokėjimo pranešimas) suformuojami remiantis Registro duomenimis.
44. Mokėjimo pranešimai nekilnojamojo turto objektų savininkams pateikiami:
44.1. nekilnojamojo turto objektų (išskyrus sodų ir garažų) savininkams ar įgaliotiems asmenims – iki vasario 28 d.;
46. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys gali iš karto sumokėti visą metinę vietinę rinkliavą.
47. Mokėjimo pranešimai siunčiami Registro duomenų bazėje esančiu nekilnojamojo turto objekto adresu.
48. Nekilnojamojo turto objekto savininkui ar įgaliotam asmeniui raštiškai pateikus prašymą mokėjimo pranešimas gali būti siunčiamas vietinės rinkliavos mokėtojo ar įgalioto asmens nurodytu adresu ar elektroniniu paštu.
49. Mokėjimo pranešime nurodoma apskaičiuota įmoka, nepriemoka, bendra įmokos ir nepriemokos suma, įmokos kodas, identifikavimo kodas Registre, nekilnojamojo turto objekto adresas, atsiskaitomoji sąskaita, į kurią reikia sumokėti vietinės rinkliavos įmoką, asmens, kuriam siunčiamas mokėjimo pranešimas: fizinio asmens – vardas, pavardė, juridinio asmens – pavadinimas, įmonės kodas. Mokėjimo pranešime papildomai įtraukiamos ir nurodomos popierinių Mokėjimo pranešimų siuntimo ir spausdinimo išlaidos tik tiems vietinės rinkliavos mokėtojams, kuriems popieriniai Mokėjimo pranešimai siunčiami paštu daugiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus. Siunčiant Mokėjimo pranešimą einamaisiais metais pirmą kartą, jo siuntimo ir spausdinimo išlaidos nėra papildomai įtraukiamos ir nurodomos Mokėjimo pranešime.
50. Vietinė rinkliava gali būti mokama tiesioginiu bankiniu pavedimu, pasinaudojant elektronine bankininkyste, grynaisiais pinigais banko, kredito, pašto skyriuose ar kitose įstaigose, kurios teikia tokio pobūdžio paslaugas. Savivaldybės administracija grynųjų pinigų įmokų nepriima.
51. Už įmokos priėmimo paslaugą moka nekilnojamojo turto objekto savininkas ar įgaliotas asmuo pagal bankų, pašto bei kitų įstaigų nustatytus tarifus.
52. Vietinės rinkliavos įmokos dydis perskaičiuojamas nekilnojamojo turto objekto savininkui ar įgaliotam asmeniui pateikus prašymą patikslinti duomenis Registre. Patikslintas Mokėjimo pranešimas arba motyvai, dėl kurių atsisakoma tikslinti Mokėjimo pranešimą, išsiunčiami pareiškėjui per 20 darbo dienų nuo prašymo dėl duomenų tikslinimo gavimo dienos.
53. Praėjus nustatytiems vietinės rinkliavos mokėjimo terminams, Savivaldybės administracija identifikuoja skolininkus ir pradeda skolų išieškojimo procedūras.
VII. VIETINĖS RINKLIAVOS PERMOKOS GRĄŽINIMO TVARKA
55. Nekilnojamojo turto objekto savininkui ar įgaliotam asmeniui, kuris turi įsiskolinimų, sumokėjus didesnę vietinės rinkliavos įmoką, nei nurodyta Mokėjimo pranešime, permokėta suma padengiami nekilnojamojo turto objekto savininko ar įgalioto asmens įsiskolinimai.
56. Savivaldybės administracija įskaito kaip įmoką už būsimą atsiskaitymo laikotarpį arba pagal vietinės rinkliavos mokėtojo rašytinį prašymą grąžina jau sumokėtą vietinę rinkliavą arba jos dalį šiais atvejais:
57. Per praeitą mokestinį laikotarpį sumokėta vietinė rinkliava ar jos dalis grąžinama vietinės rinkliavos mokėtojui šiuose Nuostatuose nustatyta tvarka, kai mišrių komunalinių atliekų tvarkymo paslauga, suteikta per tą patį mokestinį laikotarpį, neatitiko bent vienos iš šių tokios paslaugos teikimo sąlygų:
57.1. mišrių komunalinių atliekų tvarkymo paslauga buvo teikiama nesilaikant mišrių komunalinių atliekų išvežimo grafiko, išskyrus atvejus, kai ne vėliau kaip kitą dieną buvo įvykdytas mišrių komunalinių atliekų išvežimas arba kai mišrios komunalinės atliekos nebuvo išvežtos pagal grafiką ne dėl mišrių komunalinių atliekų tvarkytojo kaltės;
58. Šių Nuostatų 57.1 papunktyje numatytu atveju konkreti grąžinamos vietinės rinkliavos suma, neviršijanti 25 procentų mokestiniam laikotarpiui taikomo patvirtinto kintamosios vietinės rinkliavos dalies dydžio, apskaičiuojama atsižvelgiant į atitinkamų mišrių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sąlygų pažeidimų per atitinkamą mokestinį laikotarpį skaičių. 57.1 papunktyje apibrėžtas pažeidimas mažina to vietine rinkliava apmokestinamo nekilnojamojo turto objekto, kuriam priskirta (-as, -i) mišrių komunalinių atliekų konteineris (-iai) ir kurio (-ių) atžvilgiu nustatytas 57.1 papunktyje nurodytas pažeidimas, metinės vietinės rinkliavos kintamąją dalį – 2,50 Eur už kiekvieną atvejį, tačiau bendra tokiam apmokestinamo nekilnojamojo turto objekto priskaičiuota mažintina (grąžintina) vietinės rinkliavos suma negali viršyti šiame punkte įtvirtinto dydžio.
59. Šių Nuostatų 57.2 papunktyje numatytu atveju konkreti grąžinamos vietinės rinkliavos suma apskaičiuojama mėnesiniais dydžiais atsižvelgiant į mišrių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sąlygos pažeidimo per atitinkamą mokestinį laikotarpį trukmę mėnesiais. Vėlavimas per 57.2 papunktyje numatytą terminą užtikrinti galimybę vietinės rinkliavos mokėtojui naudotis mišrių komunalinių atliekų konteineriu mažina kintamąją vietinės rinkliavos dalį 100 procentų proporcingai už tiek mėnesių, kiek nebuvo užtikrinta galimybė rinkliavos mokėtojui naudotis mišrių komunalinių atliekų konteineriu.
60. Vietinės rinkliavos mokėtojas, kuris yra sumokėjęs vietinę rinkliavą, bet visais atvejais ne mažiau kaip pastoviąją vietinės rinkliavos dalį, ir turintis teisę į vietinės rinkliavos kintamosios dalies perskaičiavimą (sumažinimą) dėl mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugų teikimo sąlygų, numatytų 57.1 ir (ar) 57.2 papunkčiuose, pažeidimų, pateikia Savivaldybės administracijai laisvos formos pranešimą ir nurodo galimus pažeidimus bei turimus šiuos pažeidimus pagrindžiančius įrodymus (jei tokių yra) ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų po galimų pažeidimų. Savivaldybės administracija, gavusi vietinės rinkliavos mokėtojo pranešimą, atlieka minėtų paslaugų teikimo sąlygų vertinimą, o nustačiusi jų pažeidimą, apskaičiuoja mažinamą vietinės rinkliavos dydį vadovaudamasi šiame skyriuje nustatytomis taisyklėmis. Nenustačius pažeidimo, Savivaldybės administracija informuoja vietinės rinkliavos mokėtoją apie atsisakymą perskaičiuoti (sumažinti) vietinės rinkliavos kintamąją dalį ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos, nurodant tokio sprendimo motyvus.
61. Tais atvejais, kai vietinės rinkliavos mokėtojas, turintis teisę į vietinės rinkliavos už praeitus metus perskaičiavimą dėl mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugų teikimo sąlygų, numatytų 57.1 ir (ar) 57.2 papunkčiuose, pažeidimų, įvykdytų tais pačiais metais, einamųjų metų sausio 1 dieną neturi vietinės rinkliavos mokėtojo statuso ar netenka prievolės mokėti vietinę rinkliavą už tą patį apmokestinamą nekilnojamojo turto objektą per einamuosius metus, grąžintina vietinės rinkliavos dalis grąžinama šiuose Nuostatuose nustatyta tvarka ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų tokiam vietinės rinkliavos mokėtojui pateikus prašymą Savivaldybės administracijai.
62. Jeigu vietinės rinkliavos mokėtojas sumokėjo didesnio dydžio vietinę rinkliavą nei nurodyta Mokėjimo pranešime arba neteisingai apskaičiuotą, arba neteisėtai išieškotą vietinės rinkliavos sumą, arba susidarė vietinės rinkliavos permoka dėl vietinės rinkliavos perskaičiavimo, vietinė rinkliava buvo neteisingai apskaičiuota, buvo sumažinta vietinė rinkliava dėl 57.1 ir (ar) 57.2 papunkčiuose numatytų aplinkybių, permoka įskaitoma į būsimus vietinės rinkliavos mokėjimus, išskyrus atvejus, kai vietinės rinkliavos mokėtojas išbraukiamas iš Registro arba yra gautas prašymas dėl permokos grąžinimo. Esant vietinės rinkliavos mokėtojo prašymui dėl vietinės rinkliavos permokos grąžinimo, permoka grąžinama per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo Savivaldybės administracijai dienos, išskaičiuojant grąžinamos lėšų dalies bankinio pavedimo išlaidas.
63. Vietinės rinkliavos permoka grąžinama, jeigu prašymas dėl jos grąžinimo pateiktas per vienerius metus nuo grąžinti prašomos vietinės rinkliavos sumokėjimo datos ir vietinės rinkliavos mokėtojas neturi įsiskolinimo už ankstesnį laikotarpį. Priėmus sprendimą negrąžinti permokos, apie priimtą sprendimą vietinės rinkliavos mokėtojas informuojamas raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos, nurodant tokio sprendimo priėmimo motyvus.
VIII. VIETINĖS RINKLIAVOS IŠIEŠKOJIMAS
IX. VIETINĖS RINKLIAVOS APSKAITA
67. Savivaldybės taryba teisės aktų nustatyta tvarka gali priimti sprendimą dėl beviltiškų skolų pripažinimo.
68. Beviltiška pripažįstama ta nekilnojamojo turto objekto savininko ar įgalioto asmens mokestinė nepriemoka, kurios neįmanoma išieškoti dėl objektyvių priežasčių:
X. VIETINĖS RINKLIAVOS RINKIMO KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ
69. Vietinės rinkliavos rinkimą kontroliuoja Centralizuotas vidaus audito skyrius ir Savivaldybės administracija.
XI. VIETINĖS RINKLIAVOS MOKĖTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
71. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys turi teisę susipažinti su visa informacija, kuri yra surinkta apie jį Registro duomenų bazėje, bei su visa informacija, susijusia su vietinės rinkliavos dydžiais.
72. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys turi teisę:
72.1. pateikus pagrindžiančius dokumentus prašyti pakeisti ar patikslinti Registro duomenis, jeigu šie yra neteisingi;
72.2. pateikus pagrindžiančius dokumentus prašyti perskaičiuoti vietinės rinkliavos įmokos dydį, jeigu jis paskaičiuotas netinkamai;
73. Nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys privalo:
73.1. sumokėti Savivaldybės tarybos patvirtintą vietinę rinkliavą pagal gautą Mokėjimo pranešimą iki šių Nuostatų 45 punkte nurodytos datos;
73.2. negavę Mokėjimo pranešimo iki šių Nuostatų 44 punkte nurodytos datos, informuoti Savivaldybės administraciją;
73.3. pasikeitus nekilnojamojo turto objekto savininkui ar įgaliotam asmeniui, per 30 kalendorinių dienų pateikti Savivaldybės administracijai punkte nurodytą informaciją;
73.4. Savivaldybės administracijai paprašius, raštiškai teikti teisingą informaciją, reikalingą vietinės rinkliavos įmokos apskaičiavimui;
XII. VIETINĖS RINKLIAVOS LĖŠŲ PANAUDOJIMAS
75. Vietinės rinkliavos lėšos naudojamos tik komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų tvarkymo būtinosioms sąnaudoms, susijusioms su naudojimu, šalinimu, šių veiklų organizavimu, stebėsena, šalinimo vietų vėlesne priežiūra, finansuoti ir komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudoms padengti.
XIII. VIETINĖS RINKLIAVOS LENGVATOS
XIV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
77. Vietinės rinkliavos administravimo veiksmai, neaprašyti šiuose Nuostatuose, atliekami vadovaujantis vietinių rinkliavų administravimo tvarką reglamentuojančiais bei kitais teisės aktais.
78. Šių Nuostatų įgyvendinimą kontroliuoja Savivaldybės institucijos. Už šių Nuostatų įgyvendinimą atsakinga Savivaldybės administracija.
79. Sprendimai ir veiksmai (neveikimas), priimti ir atlikti įgyvendinant šiuos Nuostatus, skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo ir Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo nustatyta tvarka.
80. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, kitais asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą nustatančiais teisės aktais.
81. Ginčai, susiję su Nuostatų taikymu, sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos
už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms
nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų
tvarkymą nuostatų
1 priedas
ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS RINKLIAVOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ DYDŽIAI
Nr. |
Nekilnojamojo turto objektų kategorija |
Apmokestinamieji parametrai |
Metiniai Vietinės rinkliavos dydžiai už apmokestinamąjį parametrą |
||
Pastovus apmokestinamasis parametras |
Kintamas apmokestinamasis parametras |
Vietinės rinkliavos pastoviosios dalies dydis, Eur |
Vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydis, Eur |
||
1. |
Gyvenamosios paskirties objektai |
|
|||
1.1 |
Daugiabučių namų gyvenamosios patalpos (butai), įvairių socialinių grupių pastatai ir individualūs namai, kurie naudojasi bendrojo naudojimo konteineriais |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas vieno buto/namo bendrasis plotas 100 m2) |
Gyventojas
|
15,00 |
30,00 |
1.2 |
Vieno ir dviejų butų individualūs namai, kurie naudojasi individualiais konteineriais |
0,12 m3 talpos konteinerio ištuštinimas, kai konteineris ištuštinamas 13 kartų per metus/ 26 kartus per metus |
15,00 |
33,00/66,00 |
|
0,24 m3 talpos konteinerio ištuštinimas, kai konteineris ištuštinamas 13 kartų per metus/ 26 kartus per metus |
15,00 |
66,00/132,00 |
|||
2. |
Viešbučių paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 500 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
3. |
Administracinės paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 400 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
4. |
Prekybos paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 250 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
5. |
Paslaugų, specialiųjų paslaugų paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 200 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
6. |
Maitinimo paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 300 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
7. |
Transporto paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 400 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
8. |
Garažų paskirties objektai, išskyrus garažus lengviesiems automobiliams, esančius namų valdoje, arba po daugiabučiais gyvenamaisiais namais, ir automobilių saugyklas, esančias po daugiabučiais gyvenamaisiais namais |
Objektas (garažas) |
Objektas (garažas) |
8,40 |
30,00 |
9 |
Gamybos ir pramonės, energetikos paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 700 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
10. |
Sandėliavimo paskirties objektai |
Nekilnojamojo turto objektas*** |
konteinerio ištuštinimas*** |
2,70 |
** |
11. |
Kultūros paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 500 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
12. |
Mokslo paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m² (didžiausias apmokestinamas Bendrasis plotas 1000 m² |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
13. |
Gydymo paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 600 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
14. |
Poilsio (viešojo poilsio, asmeninio poilsio) paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 100 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
15. |
Sporto paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 800 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
16. |
Religinės paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 250 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
17. |
Specialiosios paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 300 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
18. |
Sodų, mėgėjų sodų paskirties objektai (sodo sklypai su pastatais, kuriuose nėra nuolat gyvenama) |
Objektas (sodų valda) |
Objektas (sodų valda) |
12,00 |
21,00 |
19. |
Kiti objektai |
|
|
|
|
19.1 |
Kitos (ūkio) paskirties objektai |
Nekilnojamojo turto objektas*** |
konteinerio ištuštinimas*** |
2,70 |
** |
19.2 |
Kitos (žemės ūkio) paskirties objektai, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirti objektai |
Nekilnojamojo turto objektas*** |
konteinerio ištuštinimas*** |
2,70 |
** |
19.3 |
Kitos (šiltnamių) paskirties, žemės ūkio (augalams auginti) objektai |
Nekilnojamojo turto objektas*** |
konteinerio ištuštinimas*** |
2,70 |
** |
19.4 |
Kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektai |
Nekilnojamojo turto objektas*** |
konteinerio ištuštinimas*** |
2,70 |
** |
19.5 |
Kitos paskirties objektai |
Bendrojo ploto 100 m2 (didžiausias apmokestinamas bendrasis plotas 100 m2) |
konteinerio ištuštinimas* |
27,00 |
** |
* Ten kur nėra galimybės priskirti nekilnojamojo turto objektui individualių mišrių komunalinių atliekų konteinerių (juridiniams asmenims, naudojantiems kolektyvinius konteinerius), taikomas vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą kintamosios dalies dydis – 87,00 Eur/bendrojo ploto 100 m2 per metus, vietinės rinkliavos kintamoji dalis skaičiuojama už visą nekilnojamojo turto bendrąjį plotą.
** Vietinės rinkliavos kintamoji dalis, juridiniams asmenims, kurie naudojasi individualiais konteineriais:
Eil. Nr. |
Mišrių komunalinių atliekų konteinerio dydis (talpa), m3 |
Mišrių komunalinių atliekų konteinerio vieno ištuštinimo įkainis, Eur |
Vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydis metams, Eur |
1. |
0,12 |
3,00 |
Apskaičiuojamas, tam tikro dydžio mišrių komunalinių atliekų konteinerio vieno ištuštinimo įkainį padauginus iš konteinerių skaičiaus ir išvežimo dažnio per metus. |
2. |
0,24 |
6,00 |
|
3. |
1,1 |
27,00 |
*** Sandėliavimo paskirties objektams, kitos (ūkio) paskirties objektams, kitos (šiltnamių), žemės ūkio (augalams auginti) paskirties objektams, kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams (besinaudojantiems kolektyviniais (bendrais) konteineriais), nustatomas vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydis prilyginamas pastoviosios dalies dydžiui.
Atsižvelgiant į tai, kad nekilnojamojo turto objektai skiriasi savo dydžiu ir susidarančių atliekų kiekiais, sandėliavimo paskirties objektams, kitos (ūkio) paskirties objektams, kitos (šiltnamių), žemės ūkio (augalams auginti) paskirties objektams, kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams, nustatomas papildomas koeficientas, kuris dauginamas iš pastoviosios ir kintamosios dalių (tik objektams besinaudojantiems kolektyviniais (bendrais) konteineriais) dydžių. Koeficientas nustatomas taip:
K=SBendras plotas/10, kur
· sandėliavimo paskirties objektams (10. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 40;
· kitos (ūkio) paskirties objektams (19.1. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 30;
· kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams (19.2. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 70;
· kitos (šiltnamių) paskirties objektams (19.3. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 200;
· kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams (19.4. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 70.
Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos
už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms
nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų
tvarkymą nuostatų
2 priedas
_________________________________________________________________________ |
(vardas, pavardė, juridinio asmens pavadinimas) |
Gimimo data, įmonės kodas ________________________________________ |
Vietinės rinkliavos mokėtojo kodas ________________________________________________ |
Gyvenančio (-ios) adresu: _________________________________________________________ |
Telefonas _______________________, el. paštas ___________________________________ |
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai
DEKLARACIJA APIE NEKILNOJAMOJO TURTO OBJEKTO NENAUDOJIMĄ
20__ m. __________________mėn. ___d.
Šalčininkų r.
Deklaruoju, kad nuo 20__ m. _________________________ iki 20__ m. ______________________ laikotarpiu (nurodyti metų ketvirčius ir datas), mano valdomas nekilnojamojo turto objektas ___________________________________(nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto paskirtį), kurio bendras plotas – _________ (nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto bendrą plotą kv. metrais), kuris yra ____________________________________________________________ (nurodyti nekilnojamojo turto objekto buvimo adresą), bus nenaudojamas ir iš šio objekto tuo laikotarpiu mišrios komunalinės atliekos nebus surenkamos. Patvirtinu, kad naudojimosi šiuo nekilnojamojo turto objektu teisė nėra ir nebus perleista tretiesiems asmenims ir kad nurodytu laikotarpiu nekilnojamojo turto objekte nėra bei deklaruotą laikotarpį nebus gyvenama arba vykdoma ūkinė veikla.
Pasirašydami šią deklaraciją Jūs patvirtinate, kad esate tinkamai informuotas, kad Jūsų asmens duomenų valdytojas yra Šalčininkų rajono savivaldybės administracija/ (juridinio asmens kodas 188718713, adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai, tel.: (0 380) 51 233, el. p.: priimamasis@salcininkai.lt ). Asmens duomenys tvarkomi siekiant išnagrinėti Jūsų deklaraciją. Tvarkymo pagrindas – tvarkyti būtina, siekiant atlikti užduotį, vykdant komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo funkcijas. Jūsų duomenys bus saugomi teisės aktų, reglamentuojančių duomenų saugojimo terminus, nustatyta tvarka ir gali būti teikiami tretiesiems asmenims, jeigu tai yra būtina Jūsų deklaracijai išnagrinėti, ir asmenims, kurie turi teisę šiuos duomenis gauti teisės aktų nustatyta tvarka. Duomenis pateikti privalote, kadangi kitaip negalėsime išnagrinėti Jūsų deklaracijos ir(ar) suteikti paslaugos. Jūs turite teisę kreiptis su prašymu susipažinti su asmens duomenimis, juos ištaisyti, ištrinti, apriboti jų tvarkymą, juos perkelti, taip pat turite teisę nesutikti su duomenų tvarkymu, pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, 10312 Vilnius) ir pasikonsultuoti su Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Duomenų apsaugos pareigūnu, kurio kontaktai yra skelbiami: https://www.salcininkai.lt/asmens-duomenu-apsauga/duomenu-apsaugos-pareigunai/1015.
__________________________________________ ______________________
(vardas, pavardė, juridinio asmens atstovo pareigos) (parašas)
Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos
už komunalinių ir komunalinėms atliekoms
nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų
tvarkymą nuostatų
3 priedas
_________________________________________________________________________ |
(vardas, pavardė, juridinio asmens pavadinimas) |
Gimimo data, įmonės kodas ________________________________________ |
Vietinės rinkliavos mokėtojo kodas _______________________________________________ |
Gyvenančio (-ios) adresu: _________________________________________________________ |
Telefonas ______________________, el. paštas __________________________________ |
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai
PRAŠYMAS PATIKSLINTI VIETINĖS RINKLIAVOS KINTAMĄJĄ DALĮ DĖL NEKILNOJAMOJO TURTO NENAUDOJIMO
20__ m. __________________mėn. ___d.
Šalčininkų r.
Prašau patikslinti Vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydį už 20 m. ______________ __________________________laikotarpį (nurodyti metų ketvirčius ir datas), kadangi mano valdomas nekilnojamojo turto objektas – ___________________________________(nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto paskirtį), kurio bendras plotas – _________(nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto bendrą plotą kv. metrais), kuris yra – ____________________________________________________________ (nurodyti nekilnojamojo turto objekto buvimo adresą), buvo nenaudojamas ne trumpesniu kaip vieno metų ketvirčio laikotarpiu.
PRIDEDAMA:
1. Licencijuoto elektros energijos tiekėjo pažyma apie sunaudotą elektros energijos kiekį už laikotarpį, kuomet nekilnojamojo turto objektas buvo nenaudojamas arba seniūnijos pagal nekilnojamojo turto buvimo vietą pažyma, įrodanti nekilnojamojo turto objekto nenaudojimą, ____ lapas (-ai);
2. Vandens tiekėjo pažyma apie suvartotą geriamo vandens kiekį už praėjusį deklaruotą laikotarpį, ____ lapas (-ai);
3. Kiti faktines nekilnojamojo turto nenaudojimo aplinkybes pagrindžiantys dokumentai, ______ lapai.
Pasirašydami šį prašymą Jūs patvirtinate, kad esate tinkamai informuotas, kad Jūsų asmens duomenų valdytojas yra Šalčininkų rajono savivaldybės administracija/ (juridinio asmens kodas 188718713, adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai, tel.: (0 380) 51 233, el. p.: priimamasis@salcininkai.lt ). Asmens duomenys tvarkomi siekiant išnagrinėti Jūsų prašymą. Tvarkymo pagrindas – tvarkyti būtina, siekiant atlikti užduotį, vykdant komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo funkcijas. Jūsų duomenys bus saugomi teisės aktų, reglamentuojančių duomenų saugojimo terminus, nustatyta tvarka ir gali būti teikiami tretiesiems asmenims, jeigu tai yra būtina Jūsų prašymui išnagrinėti, ir asmenims, kurie turi teisę šiuos duomenis gauti teisės aktų nustatyta tvarka. Duomenis pateikti privalote, kadangi kitaip negalėsime išnagrinėti Jūsų prašymo ir(ar) suteikti paslaugos. Jūs turite teisę kreiptis su prašymu susipažinti su asmens duomenimis, juos ištaisyti, ištrinti, apriboti jų tvarkymą, juos perkelti, taip pat turite teisę nesutikti su duomenų tvarkymu, pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, 10312 Vilnius) ir pasikonsultuoti su Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Duomenų apsaugos pareigūnu, kurio kontaktai yra skelbiami: https://www.salcininkai.lt/asmens-duomenu-apsauga/duomenu-apsaugos-pareigunai/1015.
____________________________ ______________________
(vardas, pavardė, juridinio asmens atstovo pareigos) (parašas)
Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos
už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms
nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų
tvarkymą nuostatų
4 priedas
_________________________________________________________________________ |
(vardas, pavardė, juridinio asmens pavadinimas) |
Gimimo data, įmonės kodas ________________________________________ |
Vietinės rinkliavos mokėtojo kodas ________________________________________________ |
Gyvenančio (-ios) adresu: _________________________________________________________ |
Telefonas _______________________, el. paštas ___________________________________ |
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai
DEKLARACIJA APIE NEKILNOJAMOJO TURTO OBJEKTO NAUDOJIMĄ NE PAGAL PASKIRTĮ
20__ m. __________________mėn. ___d.
Šalčininkų r.
Deklaruoju, kad mano valdomas nekilnojamojo turto objektas _____________________________________________(nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto paskirtį), kurio bendras plotas – ____________ (nurodyti NT registre įregistruoto nekilnojamojo turto objekto bendrą plotą kv. metrais), kuris yra ____________________________________________________________ (nurodyti nekilnojamojo turto objekto buvimo adresą), yra naudojamas kaip ___________________________________(nurodyti paskirtį).
Pasirašydami šią deklaraciją Jūs patvirtinate, kad esate tinkamai informuotas, kad Jūsų asmens duomenų valdytojas yra Šalčininkų rajono savivaldybės administracija/ (juridinio asmens kodas 188718713, adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai, tel.: (0 380) 51 233, el. p.: priimamasis@salcininkai.lt ). Asmens duomenys tvarkomi siekiant išnagrinėti Jūsų deklaraciją. Tvarkymo pagrindas – tvarkyti būtina, siekiant atlikti užduotį, vykdant komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo funkcijas. Jūsų duomenys bus saugomi teisės aktų, reglamentuojančių duomenų saugojimo terminus, nustatyta tvarka ir gali būti teikiami tretiesiems asmenims, jeigu tai yra būtina Jūsų deklaracijai išnagrinėti, ir asmenims, kurie turi teisę šiuos duomenis gauti teisės aktų nustatyta tvarka. Duomenis pateikti privalote, kadangi kitaip negalėsime išnagrinėti Jūsų deklaracijos ir(ar) suteikti paslaugos. Jūs turite teisę kreiptis su prašymu susipažinti su asmens duomenimis, juos ištaisyti, ištrinti, apriboti jų tvarkymą, juos perkelti, taip pat turite teisę nesutikti su duomenų tvarkymu, pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, 10312 Vilnius) ir pasikonsultuoti su Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Duomenų apsaugos pareigūnu, kurio kontaktai yra skelbiami: https://www.salcininkai.lt/asmens-duomenu-apsauga/duomenu-apsaugos-pareigunai/1015.
__________________________________________ ______________________
(vardas, pavardė, juridinio asmens atstovo pareigos) (parašas)
Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos
už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms
nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų
tvarkymą nuostatų
5 priedas
_____________________________________________________________________________________________ |
(vardas, pavardė, gimimo data)
|
_____________________________________________________________________________________________ |
(vietinės rinkliavos mokėtojo kodas)
|
_____________________________________________________________________________________________ (adresas korespondencijai, telefono Nr., elektroninio pašto adresas) |
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos
Komunalinio ūkio skyriui
PRAŠYMAS
DĖL VIETINĖS RINKLIAVOS MOKĖTOJO TIKSLINIMO, MIRUS NEKILNOJAMO TURTO OBJEKTO SAVININKUI
20__ m. ___________________d.
Šalčininkai
Prašau patikslinti vietinės rinkliavos mokėtoją, kadangi nekilnojamo turto objekto, adresu _______________________________________________________________________savininkas
____________________________________________mirė. Nekilnojamo turto objekto laikotarpiu
_____________________________________________________________________nenaudojimas
Paveldėjimo laikotarpiu prašau vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą mokėjimo pranešimus siųsti__________________________________________________________
(vardas, pavardė, adresas)
________________________________________________________________________________
PRIDEDAMA:
1. Mirties liudijimo kopija, lapas(-ai)
2. Seniūnijos pažyma, lapas (-ai).
Pasirašydami šį prašymą Jūs patvirtinate, kad esate tinkamai informuotas, kad Jūsų asmens duomenų valdytojas yra Šalčininkų rajono savivaldybės administracija/ (juridinio asmens kodas 188718713, adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai, tel.: (0 380) 51 233, el. p.: priimamasis@salcininkai.lt ). Asmens duomenys tvarkomi siekiant išnagrinėti Jūsų prašymą. Tvarkymo pagrindas – tvarkyti būtina, siekiant atlikti užduotį, vykdant komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo funkcijas. Jūsų duomeny s bus saugomi teisės aktų, reglamentuojančių duomenų saugojimo terminus, nustatyta tvarka ir gali būti teikiami tretiesiems asmenims, jeigu tai yra būtina Jūsų prašymui išnagrinėti, ir asmenims, kurie turi teisę šiuos duomenis gauti teisės aktų nustatyta tvarka. Duomenis pateikti privalote, kadangi kitaip negalėsime išnagrinėti Jūsų prašymo ir(ar) suteikti paslaugos. Jūs turite teisę kreiptis su prašymu susipažinti su asmens duomenimis, juos ištaisyti, ištrinti, apriboti jų tvarkymą, juos perkelti, taip pat turite teisę nesutikti su duomenų tvarkymu, pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, 10312 Vilnius) ir pasikonsultuoti su Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Duomenų apsaugos pareigūnu, kurio kontaktai yra skelbiami: https://www.salcininkai.lt/asmens-duomenu-apsauga/duomenu-apsaugos-pareigunai/1015.
___________________ _______________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
PATVIRTINTA
Šalčininkų rajono
savivaldybės tarybos
2025 m. sausio 29 d.
sprendimu Nr. T-(1.3 E)-435
ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIETINĖS RINKLIAVOS UŽ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ IR KOMUNALINĖMS ATLIEKOMS NEPRISKIRIAMŲ BUITYJE SUSIDARANČIŲ ATLIEKŲ TVARKYMĄ DYDŽIŲ NUSTATYMO METODIKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą (toliau – vietinės rinkliavos) dydžių nustatymo metodikos (toliau – Metodika) tikslas – nustatyti bendruosius vietinės rinkliavos dydžių nustatymo reikalavimus.
3. Metodikoje vartojamos sąvokos apibrėžtos Šalčininkų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą nuostatuose ir Atliekų tvarkymo įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose atliekų tvarkymą.
II. BENDRŲJŲ BŪTINŲJŲ SĄNAUDŲ NUSTATYMAS
4. Bendrosios būtinosios sąnaudos, susijusios su komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų (toliau – kitos buityje susidarančios atliekos) tvarkymu – tiesiogiai su komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų tvarkymu susijusios pagrįstos sąnaudos, reikalingos komunalinių ir kitų buityje susidarančių atliekų tvarkymo paslaugai teikti, ilgalaikiam komunalinėms ir kitoms buityje susidarančioms atliekoms tvarkyti skirtos infrastruktūros eksploatavimui, jos atnaujinimui bei plėtrai užtikrinti, sudaryti komunalinių atliekų turėtojams priimtinas sąlygas dalyvauti tvarkant komunalines ir kitas buityje susidarančias atliekas, taip pat aplinkos taršai mažinti, kurios patiriamos siekiant užtikrinti, kad komunalinių atliekų tvarkymo sistema atitiktų Atliekų tvarkymo įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose komunalinių atliekų tvarkymo sistemų organizavimą ir funkcionavimą, nustatytus reikalavimus.
5. Bendrosios būtinosios sąnaudos apskaičiuojamos kaip suma šių sąnaudų:
5.2. UAB „VAATC“ solidarumo principo taikymo ir komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos (nereguliuojamosios veiklos) sąnaudos, kurios nebuvo įtrauktos į regioninės kainos skaičiavimus dėl teisinės spragos;
5.3. Savivaldybės būtinosios sąnaudos, kurias sudaro:
5.3.1. Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo ir komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudos;
5.3.2. komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų surinkimo ir vežimo iš atliekų turėtojų paslaugų (toliau – atliekų surinkimas ir vežimas) sąnaudos;
5.3.3. komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų surinkimo infrastruktūros (išskyrus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių, žaliųjų atliekų surinkimo, kompostavimo aikštelių, kurias valdo UAB „VAATC“, antrinių žaliavų (popieriaus ir kartono, stiklo, plastiko, metalų, įskaitant pakuočių atliekas) rūšiavimo ir surinkimo priemonių) (toliau – infrastruktūra) įrengimo, priežiūros, atnaujinimo ir plėtros sąnaudos;
5.3.4. surinktų komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų apdorojimo (toliau – atliekų apdorojimas) sąnaudos, patiriamos vykdant veiklą, nepriskiriamą reguliuojamajai veiklai, sąnaudos (toliau – atliekų apdorojimo sąnaudos);
5.3.5. atliekų prevencijai skirtų priemonių, numatytų Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamame valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, Vilniaus regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, įgyvendinimo sąnaudos, patiriamos vykdant veiklą, nepriskiriamą reguliuojamajai veiklai sąnaudos (toliau – atliekų prevencijos priemonių sąnaudos);
5.3.6. gaminių, pakuočių, kurių gamintojams ir (ar) importuotojams taikomas gamintojo atsakomybės principas, atliekų tvarkymo ne UAB „VAATC“ valdomose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir (ar) kompostavimo aikštelėse sąnaudos (toliau – gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo sąnaudos) tokia apimtimi, kiek jų tvarkymo neįpareigoti finansuoti gamintojai ir (ar) importuotojai ir (ar) jų organizacijos pagal Atliekų tvarkymo įstatymą ir Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą, sąnaudos.
6. UAB „VAATC“ komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos (reguliuojamosios veiklos) sąnaudos nustatomos pagal komunalinių atliekų (kurios surenkamos savivaldybės teritorijoje ir sutvarkomos UAB „VAATC“ teikiant komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą) kiekį ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (toliau – VERT) nustatytos regioninės kainos dedamąsias atitinkamam komunalinių atliekų srautui.
7. UAB „VAATC“ komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos (nereguliuojamosios veiklos) sąnaudos nustatomos pagal UAB „VAATC“ patvirtintus nereguliuojamosios veiklos įkainius (jeigu šios sąnaudos nebuvo įtrauktos į regioninės kainos skaičiavimus dėl teisinės spragos), įskaitant solidarumo pricipo taikymą, ir komunalinių atliekų (kurios surenkamos savivaldybės teritorijoje ir sutvarkomos UAB „VAATC“ teikiant komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą) kiekį.
8. Į Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo sąnaudas įtraukiamos Savivaldybės administracijos patiriamos sąnaudos, būtinos Atliekų tvarkymo įstatymo 30 straipsnio 3 dalyje nurodytoms komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo funkcijoms atlikti, įskaitant visuomenės informavimo ir švietimo komunalinių atliekų tvarkymo klausimais sąnaudas, išskyrus Metodikos 11.3 papunktyje paminėtas sąnaudas.
9. Į Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudas įtraukiamos sąnaudos, kurias patiria Savivaldybės administracija, apskaičiuojant ir surenkant vietinę rinkliavą, išrašant vietinės rinkliavos mokėjimo pranešimus, taip pat darbuotojų atlyginimų ir biuro eksploatavimo sąnaudos, susijusios su komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo funkcijomis.
10. Atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudos, infrastruktūros įrengimo, priežiūros, atnaujinimo ir plėtros sąnaudos, atliekų apdorojimo sąnaudos, atliekų prevencijos priemonių sąnaudos ir gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo, kiek jų tvarkymo neįpareigoti finansuoti gamintojai ir (ar) importuotojai ir (ar) jų organizacijos pagal Atliekų tvarkymo įstatymą, sąnaudos:
10.1. Į atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudas įtraukiamos Savivaldybės parinktų atliekų tvarkytojų patiriamos sąnaudos:
10.1.4. kitų komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų rūšiuojamojo surinkimo ir vežimo sąnaudos;
10.1.5. komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų, kurių dėl dydžio ir (ar) pavojingumo negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų surinkimo priemones ar į priemones, skirtas komunalinių atliekų sraute susidarančioms pakuočių atliekoms ir antrinėms žaliavoms rūšiuoti ir surinkti, surinkimo apvažiuojant ir vežimo sąnaudos.
10.2. Į infrastruktūros įrengimo, priežiūros, atnaujinimo ir plėtros sąnaudas įtraukiamos:
10.2.1. komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų surinkimo infrastruktūros (konteinerių ir jų aikštelių) įrengimo, priežiūros, atnaujinimo, plėtros sąnaudos;
10.3. Į atliekų apdorojimo sąnaudas įtraukiamos sąnaudos, patiriamos perduodant tvarkyti atliekas atliekų tvarkytojams, išskyrus UAB „VAATC“:
10.4. Į atliekų prevencijos priemonių sąnaudas įtraukiamos:
10.4.1. namų ūkiuose naudotų daiktų, dar netapusių atliekomis, surinkimo, atnaujinimo ir remonto ir (ar) atliekų, tinkamų paruošti pakartotinai naudoti, surinkimo ir paruošimo pakartotinai naudoti vietų įrengimo, priežiūros, atnaujinimo ir plėtros sąnaudos, jeigu šią veiklą vykdo savivaldybės parinkta įmonė ne per regioninę infrastruktūrą;
10.4.2. kitų atliekų prevencijos priemonių, numatytų Vyriausybės tvirtinamame valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, Vilniaus regioniniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo plane, išskyrus visuomenės informavimo, švietimo ir mokymo priemones, įgyvendinimo sąnaudos, patiriamos vykdant veiklą, nepriskiriamą reguliuojamajai veiklai.
10.5. Į gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo sąnaudas įtraukiamos gaminių, pakuočių, kurių gamintojams ir (ar) importuotojams taikomas gamintojo atsakomybės principas, atliekų tvarkymo ne UAB „VAATC“ valdomose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir (ar) kompostavimo aikštelėse sąnaudos tokia apimtimi, kiek jų neįpareigoti finansuoti gamintojai ir (ar) importuotojai, ir (ar) jų organizacijos pagal Atliekų tvarkymo įstatymą ir (ar) Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą.
11. Į bendrąsias būtinąsias sąnaudas negali būti įtraukiamos:
11.1. šiukšlių ir atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kurių turėtojas neegzistuoja, tvarkymo sąnaudos;
11.2. gaminių ar pakuočių atliekų tvarkymo ir kitos su gaminių ar pakuočių atliekų tvarkymu susijusios (įskaitant gaminių ar pakuočių atliekų surinkimo infrastruktūros įrengimo, priežiūros, atnaujinimo, plėtros) sąnaudos, kurias pagal Atliekų tvarkymo įstatymą ir (ar) Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą turi apmokėti gamintojai ir importuotojai;
11.3. visuomenės švietimo ir informavimo komunalinių atliekų tvarkymo klausimais sąnaudos, kurios pagal Atliekų tvarkymo įstatymą apmokamos Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos lėšomis ir (ar) kurias pagal Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą patiria gamintojai ir importuotojai;
12. Skaičiuojant bendrąsias būtinąsias sąnaudas, turi būti atsižvelgiama į planuojamą atliekų, pateksiančių į Savivaldybės organizuojamą komunalinių atliekų tvarkymo sistemą, kiekį ir jų tvarkymo sąnaudas.
13. Bendrosios būtinosios sąnaudos nustatomos pagal formulę:
BS = PS p + KS p, kur:
BS – bendrosios būtinosios sąnaudos, Eur;
PS – atskiros komunalinių atliekų tvarkymo veiklos pastoviosios sąnaudos, Eur;
KS – atskiros komunalinių atliekų tvarkymo veiklos kintamosios sąnaudos, Eur;
p – atskirų komunalinių atliekų tvarkymo veiklų indeksas p, kuris kinta nuo 1 iki n, atsižvelgiant į veiklų, į kurias padalyta komunalinių atliekų tvarkymo paslauga, skaičių.
14. Būtinosios sąnaudos skirstomos į:
14.1. pastoviąsias – tai sąnaudos, kurių dydis nekinta priklausomai nuo suteiktų komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apimties (atliekų tvarkymo infrastruktūros objektų (atliekų sąvartyno, atliekų apdorojimo įrenginių, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių) nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos, Metodikos 8, 9 punktuose, 10.2.1–10.2.5, 10.4.1 ir 10.4.2 papunkčiuose, UAB „VAATC“ komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos (reguliuojamosios veiklos ir nereguliuojamosios veiklos) pastoviosios sąnaudos ir (ar) kitos sąnaudos);
14.2. kintamąsias – tai sąnaudos, kurių dydis kinta priklausomai nuo suteiktų komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apimties (elektros energijos, šilumos, vandens įsigijimo ir nuotekų tvarkymo, kuro, tepalų, žaliavų, medžiagų įsigijimo sąnaudos, Metodikos 10.1.1–10.1.5, 10.3.1–10.3.3, 10.5 papunkčiuose ir UAB „VAATC“ komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos (reguliuojamosios veiklos ir nereguliuojamosios veiklos) kintamosios sąnaudos ir (ar) kitos sąnaudos).
15. Galutinis sąnaudų skirstymas į pastoviąsias ir kintamąsias atliekamas remiantis Savivaldybės pasirinktais kriterijais, kurie turi neprieštarauti bendriesiems apskaitos principams bei Vyriausybės tvirtinamoms rinkliavos ar įmokos dydžio nustatymo taisyklėms.
16. Iki kiekvienų kalendorinių metų pabaigos prognozuojamos kitų kalendorinių metų Savivaldybės skaičiuojamos įmokos dalies būtinosios sąnaudos bei bendrosios būtinosios sąnaudos. Būtinosios sąnaudos perskaičiuojamos atsižvelgiant į praėjusių kalendorinių metų faktinius ir (ar) einamųjų metų pirmo pusmečio faktinius ir antro pusmečio prognozuojamus finansinius rezultatus, numatomus įkainių, kainų bei mokesčių pokyčius ir į naujų komunalinių atliekų tvarkymo priemonių įgyvendinimą. Jeigu apskaičiuojant ateinančių kalendorinių metų būtinąsias sąnaudas paaiškėja, kad iš anksto apskaičiuotos prieš tai buvusių kalendorinių metų būtinosios sąnaudos skiriasi nuo faktinių tų kalendorinių metų sąnaudų (faktinės sąnaudos didesnės arba mažesnės už apskaičiuotas iš anksto sąnaudas), skirtumas išlyginamas apskaičiuojant ateinančių metų būtinąsias sąnaudas.
17. Pagrindžiant kitų kalendorinių metų bendrąsias būtinąsias sąnaudas, turi būti vadovaujamasi šiais dokumentais ir duomenimis:
17.2. UAB „VAATC“ patvirtintais nereguliuojamosios veiklos ir (ar) solidarumo principo taikymo įkainiais;
17.5. galiojančiose paslaugų, darbų atlikimo sutartyse nustatytomis kainomis ir galimu kainų indeksavimu, nurodytu sutartyse;
17.7. nepriklausomų ekspertų, institucijų arba rinkos dalyvių konsultacijomis dėl galimų atliekų surinkimo ir (ar) tvarkymo paslaugų kainų;
17.8. galimais įstatymų ir juos įgyvendinančių teisės aktų, reglamentuojančių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką, pakeitimais, dėl kurių pasikeičia darbuotojų darbo apmokėjimo tvarka bei sąnaudos;
17.9. teisės aktų, reglamentuojančių atliekų tvarkymą, pakeitimais, kurie gali sąlygoti naujų technologijų ir atliekų tvarkymo metodų diegimą, naujos atliekų tvarkymo ir (ar) programinės įrangos įsigijimą ir priežiūrą, naujų atskirai surenkamų atliekų rūšių atsiradimą, komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtrą, atliekų turėtojų skaičiaus pokyčius;
17.11. mišrių komunalinių ir kitų atskirai surenkamų atliekų susikaupimo normomis, jeigu tokios nustatytos;
III. VIETINĖS RINKLIAVOS DYDŽIO NUSTATYMAS
18. Vietinė rinkliava nustatoma nekilnojamojo turto objektams, kurių sąrašą nustato Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija. Savivaldybė nekilnojamojo turto objektus suskirsto į kategorijas pagal nekilnojamojo turto objektų rūšis, jų paskirtį, kokia (individuali arba kolektyvinė) atliekų surinkimo priemonė priskirta nekilnojamojo turto objektui.
19. Sąnaudų priskyrimas atskiriems nekilnojamojo turto objektams nustatomas pagal formulę:
OS = BS*KO
BS – bendrosios būtinosios sąnaudos, Eur;
OS – bendrosios būtinosios konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos sąnaudos, Eur;
KO – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos lyginamasis svoris, kuris apskaičiuojamas pagal formulę:
KO =OA/BA
BA – bendras komunalinių atliekų kiekis, t/m;
OA – konkrečios nekilnojamojo objekto kategorijos komunalinių atliekų kiekis, t/m.
20. Vietinės rinkliavos dydis turi būti toks, kad iš nekilnojamojo turto objektų savininkų arba kitų Atliekų tvarkymo įstatymo 301 straipsnio 1 dalyje nurodytų asmenų (toliau – įgalioti asmenys) surinktomis lėšomis būtų apmokėtos visos bendrosios būtinosios sąnaudos.
22. Vietinės rinkliavos pastovioji dedamoji nustatoma tokia, kad padengtų bendrąsias būtinąsias pastoviąsias sąnaudas.
23. Vietinės rinkliavos pastovioji dalis nustatoma visiems nekilnojamojo turto objektų, kurių rūšių sąrašą nustato Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, savininkams arba įgaliotiems asmenims.
24. Vietinės rinkliavos pastovioji dalis konkrečiai nekilnojamojo turto objektų kategorijai nustatoma pagal formulę:
OPSp = OS*PSp / BS
OPSp – pastoviosios konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos sąnaudos, Eur.
25. Vietinės rinkliavos pastovioji dalis (išskyrus sodų paskirties ir garažų paskirties objektus, sandėliavimo paskirties objektus, kitos (ūkio) paskirties objektus, kitos (žemės ūkio) paskirties objektus, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtus objektus ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektus) nustatoma pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir plotą:
PR1p = OPSp/Pp*100
PR1p – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos vietinės rinkliavos pastovioji dalis metams 100 kv.m., Eur;
Pp – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos bendras plotas, m2.
26. Vietinės rinkliavos pastovioji dalis sodų paskirties ir garažų paskirties objektams, sandėliavimo paskirties objektams, kitos (ūkio) paskirties objektams, kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams nustatoma pagal objektų skaičių:
PR2p = OPSp/Sp
PR2p – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos vietinės rinkliavos pastovioji dalis metams objektui, Eur;
Sp – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos bendras skaičius, vnt.
27. Vietinės rinkliavos pastovioji dedamoji nustatoma vienodo dydžio visiems tos pačios kategorijos nekilnojamojo turto objektams.
28. Vietinės rinkliavos kintamoji dedamoji nustatoma tokia, kad padengtų bendrąsias būtinąsias kintamąsias sąnaudas.
29. Vietinės rinkliavos kintamąją dalį moka nekilnojamojo turto objektų savininkai arba įgalioti asmenys, kuriems teikiama komunalinių atliekų paėmimo ir tvarkymo paslauga.
30. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis konkrečiai nekilnojamojo turto objektų kategorijai nustatoma pagal formulę:
OKSp = OS*KSp / BS
OKSp – kintamosios konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos sąnaudos, Eur.
31. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis (išskyrus nekilnojamojo turto objektus, kurie naudojasi kolektyviniais (bendrais) mišrių komunalinių atliekų konteineriais, vieno ir dviejų butų individualius namus, sodų ir garažų paskirties objektus) nustatoma pagal naudojamų mišrių komunalinių atliekų konteinerių skaičių ir tūrį (dydį):
KR1p = Kt* ((KSp-OKSp) / Kt*Kd*Ks)
KR1p – konkretaus komunalinių atliekų konteinerio 1 ištuštinimo vietinės rinkliavos kintamoji dalis, Eur;
Kt – mišrių komunalinių atliekų konteinerio tūris, m3;
Kd – mišrių komunalinių atliekų konteinerio rūšies išvežimo dažnis, vnt.;
Ks – mišrių komunalinių atliekų konteinerių rūšies skaičius, vnt.;
OKSp – kintamosios sąnaudos, priskirtos nekilnojamojo turto objektams, kurie naudojasi kolektyviniais (bendrais) mišrių komunalinių atliekų konteineriais, vieno ir dviejų butų individualiems namams, sodų ir garažų paskirties objektams, Eur.
32. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto objektams, kurie naudojasi kolektyviniais (bendrais) mišrių komunalinių atliekų konteineriais nustatoma pagal gyventojų skaičių:
KR2p = OKSp/Pd
KR2p – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos vietinės rinkliavos kintamoji dalis metams, Eur;
Pd – gyventojų, kurie naudojasi kolektyviniais (bendrais) mišrių komunalinių atliekų konteineriais, skaičius, vnt.
33. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis vieno ir dviejų butų individualiems namams nustatoma pagal naudojamų mišrių komunalinių atliekų konteinerių skaičių, tūrį (dydį) ir išvežimo dažnį:
KR3p = Kt* Kd*( OKSp) / Kt*Kd*Ks)
KR3p – konkretaus komunalinių atliekų konteinerio metinė vietinės rinkliavos kintamoji dalis, Eur;
Kt – mišrių komunalinių atliekų konteinerio tūris, m3;
Kd – mišrių komunalinių atliekų konteinerio rūšies išvežimo dažnis, vnt.;
Ks – mišrių komunalinių atliekų konteinerių rūšies skaičius, vnt.;
OKSp – kintamosios sąnaudos, priskirtos vieno ir dviejų butų individualiems namams, Eur.
34. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis nekilnojamojo turto objektams, kurie naudojasi kolektyviniais (bendrais) mišrių komunalinių atliekų konteineriais (išskyrus gyvenamosios, sodų ir garažų paskirties objektus) nustatoma pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir plotą:
KR4p = OKSp/Pp*100
KR4p – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos vietinės rinkliavos kintamoji dalis metams 100 kv.m., Eur.
35. Vietinės rinkliavos kintamoji dalis sodų paskirties ir garažų paskirties objektams nustatoma pagal objektų skaičių:
KR5p = OKSp/Sp
KR5p – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos vietinės rinkliavos kintamoji dalis metams objektui, Eur;
Sp – konkrečios nekilnojamojo turto objektų kategorijos bendras skaičius, vnt.
36. Sandėliavimo paskirties objektams, kitos (ūkio) paskirties objektams, kitos (šiltnamių), žemės ūkio (augalams auginti) paskirties objektams, kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams (besinaudojantiems kolektyviniais (bendrais) konteineriais), nustatomas vietinės rinkliavos kintamosios dalies dydis prilyginamas pastoviosios dalies dydžiui.
Atsižvelgiant į tai, kad nekilnojamojo turto objektai skiriasi savo dydžiu ir susidarančių atliekų kiekiais, sandėliavimo paskirties objektams, kitos (ūkio) paskirties objektams, kitos (šiltnamių), žemės ūkio (augalams auginti) paskirties objektams, kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams ir kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams, nustatomas papildomas koeficientas, kuris dauginamas iš pastoviosios ir kintamosios dalių (tik objektams besinaudojantiems kolektyviniais (bendrais) konteineriais) dydžių. Koeficientas nustatomas taip:
K=SBendras plotas/10, kur
sandėliavimo paskirties objektams (10. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 40;
kitos (ūkio) paskirties objektams (19.1. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 30;
kitos (žemės ūkio) paskirties objektams, žemės ūkio (žemės ūkio produkcijai tvarkyti) skirtiems objektams (19.2. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 70;
kitos (šiltnamių) paskirties objektams (19.3. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 200;
kitos (fermų), žemės ūkio (gyvūnams auginti) paskirties objektams (19.4. Nekilnojamojo turto objektų kategorija) didžiausias galimas koeficientas (K) – 70.
37. Apskaičiavus naujus vietinės rinkliavos dydžius, įvertinama, ar vietinės rinkliavos mokėtojų už gyvenamosios paskirties objektus mokama vietinės rinkliavos suma neviršys vieno procento vidutinių mėnesio statistinių savivaldybės namų ūkio pajamų pagal Valstybės duomenų agentūros naujausių kalendorinių metų duomenis apie Vilniaus apskrities vidutines disponuojamąsias pajamas per mėnesį. Jeigu apskaičiuoti vietinės rinkliavos dydžiai viršija vieną procentą vidutinių mėnesio statistinių savivaldybės namų ūkio pajamų, turi būti iš naujo įvertintos bendrosios būtinosios sąnaudos ir perskaičiuoti vietinės rinkliavos dydžiai, kad jie neviršytų vieno procento vidutinių mėnesio statistinių savivaldybės namų ūkio pajamų.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
38. Savivaldybės taryba ne vėliau kaip per 7 mėnesius nuo pirmą kartą nustatytos regioninės kainos nustatymo dienos apskaičiuoja ir patvirtina naujus vietinės rinkliavos dydžius arba ne vėliau kaip per 5 mėnesius nuo perskaičiuotos arba vėlesnių metų naujų regioninės kainas nustatymo dienos apskaičiuoja ir patvirtina naujus arba patvirtina esamus vietinės rinkliavos dydžius.
39. Nauji vietinės rinkliavos dydžiai gali būti apskaičiuoti ir patvirtinti, jeigu pagal šios Metodikos 16 punkto reikalavimus prognozuojamos kitų kalendorinių metų bendrosios būtinosios sąnaudos yra didesnės už ateinančiais kalendoriniais metais priskaičiuotą vietinės rinkliavos sumą pagal esamus vietinės rinkliavos dydžius, ir (ar) keičiami vietinės rinkliavos apmokestinimo parametrai.
40. Iki kiekvienų kalendorinių metų pabaigos apmokestinimo parametrų dydžiai (gyventojų skaičius, nekilnojamojo turto objektų skaičius, nekilnojamojo turto objektų kategorijų plotai, mišrių komunalinių atliekų konteineriai ir jų ištuštinimo dažnis) patikslinami ateinantiems kalendoriniams metams. Tikslinant apmokestinimo parametrų dydžius, naudojami praėjusių kalendorinių metų faktiniai vietinės rinkliavos administravimo informacinėje sistemoje sukaupti duomenys bei turimi naujausi duomenys, reikalingi apmokestinimo parametrų dydžių patikslinimui.
41. Vietinės rinkliavos dydžiai gali būti perskaičiuojami kartą per metus, praėjus ne mažiau kaip 12 mėnesių nuo naujų vietinės rinkliavos dydžių įsigaliojimo pradžios, jei metinis vartotojų kainų indeksas yra lygus 110 ar didesnis ir jei prognozuojant Savivaldybės būtinąsias sąnaudas nebuvo įvertintas galimas metinis vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis. Vietinės rinkliavos dydžiai gali būti perskaičiuojami, kai Valstybės duomenų agentūra Oficialiosios statistikos portale paskelbia kiekvieno mėnesio metinį vartotojų kainų indeksą. Perskaičiuojant vietinės rinkliavos dydžius, perskaičiuojama vietinės rinkliavos dalis, susijusi su komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo, komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo, komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo iš atliekų turėtojų paslaugų sąnaudomis, dauginant šią vietinės rinkliavos dalį iš indeksavimo koeficiento, kuris nustatomas Valstybės duomenų agentūros paskelbtą metinį vartotojų kainų indeksą dalijant iš 100, pagal formules:
PRXnaujas=PRXsenas*I((PSx)/PSnaujas);
PRXnaujas = nauja konkreti pastovioji nustatyta dalis;
PRXsenas = esama konkreti pastovioji nustatyta dalis;
I = indeksavimo koeficientas, kuris nustatomas pagal Valstybės duomenų agentūros paskelbtą metinį vartotojų kainų indeksą;
PSx = viena ar kelios iš šių sąnaudų, priskirtų pastoviosioms sąnaudoms - atliekų tvarkymo sistemos administravimo, komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo, komunalinių atliekų surinkimo ir (ar) vežimo iš atliekų turėtojų paslaugų sąnaudos;
PSnaujas = naujai nustatyta bendra sąnaudų pastovioji dalis.
KRXnaujas=KRXsenas*I((KSx)/KSnaujas).
KRXnaujas = nauja konkreti kintamoji nustatyta dalis;
KRXsenas = esama konkreti kintamoji nustatyta dalis;
KSx = viena ar kelios iš šių sąnaudų, priskirtų kintamosioms sąnaudoms – atliekų tvarkymo sistemos administravimo, komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo, komunalinių atliekų surinkimo ir (ar) vežimo iš atliekų turėtojų paslaugų sąnaudos;
KSnaujas = naujai nustatyta bendra sąnaudų kintamoji dalis.
42. Sprendimą dėl patvirtintų naujų vietinės rinkliavos dydžių taikymo pradžios ir trukmės priima Savivaldybės taryba, atsižvelgdama į VERT nustatytos regioninės kainos galiojimo laikotarpį, naujų vietinės rinkliavos dydžių, perskaičiuotų dėl VERT patvirtintos perskaičiuotos regioninės kainos, ir (ar) dėl Metodikos 39 ir 41 punktuose nurodytų priežasčių, patvirtinimo datą.