LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS –

VALSTYBĖS LYGIO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS VALSTYBĖS OPERACIJŲ VADOVAS

 

SPRENDIMAS

DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ VALDYMO ĮGŪDŽIŲ IR GEBĖJIMŲ VERTINIMO EGZAMINŲ BEI TEORINIŲ IR PRAKTINIŲ MOKYMŲ BŪTINŲ SĄLYGŲ

 

2020 m. gegužės 7 d. Nr. V-1091          

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 1 ir 4 punktais, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 37 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“, Valstybiniu ekstremaliųjų situacijų valdymo planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. spalio 20 d. nutarimu Nr. 1503 „Dėl Valstybinio ekstremaliųjų situacijų valdymo plano patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko 2020 m. vasario 27 d. potvarkiu Nr. 43 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo paskyrimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 3.2.12.1 ir 3.2.82 papunkčiais ir atsižvelgdamas į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, nusprendžiu:

1. Įpareigoti visų transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminų bei teorinių ir praktinių mokymų paslaugų (toliau – paslaugos) teikėjus ar šių paslaugų teikimą organizuojančius subjektus:

1.1. Riboti paslaugų vartotojų (toliau – vartotojai) srautus:

1.1.1. užtikrinti, kad vartotojai laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito;

1.1.2. vietose, kuriose susidaro vartotojų eilė, pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių vartotojų ir užtikrinti šio reikalavimo laikymąsi;

1.1.3. vykdant transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų teorinius mokymus, prioritetą teikti nuotolinių mokymų organizavimo būdui. Vykdant mokymus paslaugų teikimo vietoje, užtikrinti, kad vienoje patalpoje mokymai būtų organizuojami ne didesnei kaip 10 asmenų grupei ir kiekvienam vartotojui tektų ne mažesnis kai 10 kv. m. plotas. Nesant galimybės užtikrinti 10 kv. m. ploto vienam vartotojui, užtikrinti, kad tarp jų būtų ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas.

1.2. Užtikrinti, kad į paslaugos teikimo vietą būtų įleidžiami tik nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) dėvintys vartotojai ir užtikrinti, kad jas dėvėtų visos paslaugos teikimo metu. Vykdant transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų praktinius mokymus ir vertinimo egzaminus, kai vartotojas ir paslaugos teikėjo darbuotojas sėdi vienos transporto priemonės salone, užtikrinti, kad prieš praktinius mokymus ar egzaminą vartotojas užsidėtų naują paslaugos teikėjo išduotą apsauginę kaukę. Pažeidus šiuos reikalavimus, nutraukti paslaugos teikimą.

1.3. Užtikrinti, kad į transporto priemonių A1, A2 ir A kategorijų praktinius mokymus ar egzaminą atvykstantys vartotojai turėtų asmenines (jiems priklausančias) apsaugos priemones (šalmą, alkūnių, kelių, pečių apsaugas, pirštines) bei laisvų rankų įrangą, telpančią po šalmu. Neturint šių priemonių ir įrangos, vartotojams paslaugos nesuteikti.

1.4. Prie įėjimo pateikti informaciją vartotojams apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas ir kt.).

1.5. Sudaryti galimybę tinkamai vartotojų rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai (prie įėjimo gerai matomoje vietoje, kiekvienoje transporto priemonėje (išskyrus orlaivius) turi būti vartotojų rankų dezinfekcijai skirtos priemonės).

1.6. Matuoti visų vartotojų kūno temperatūrą prie įėjimo į paslaugos teikimo vietą ir neįleisti (neaptarnauti) vartotojų, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau) ar kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas).

1.7. Rekomenduoti atidėti transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminą, teorinius (išskyrus vykdomus nuotoliniu būdu) ir praktinius mokymus rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m. amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis, nurodytomis Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-483 „Dėl Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąrašo patvirtinimo“: žmogaus imunodeficito viruso liga; piktybiniai navikai (jei liga diagnozuota ar buvo paūmėjimas ir jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai); cukrinis diabetas; širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu 2-4 laipsnio; lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu; lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu; būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, kurios šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapijas ar radioterapija ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraėjo 2 metai; ligos, kurios šiuo metu gydomos imunosupresija atitinkančia metilprednizolono 10 mg/kg per dieną ir ligos, nuo kurių gydymo šiuo būdu pabaigos nepraėjo 6 mėnesiai; įgimtas imunodeficitas; kitos sunkios lėtinės ligos, kai taikomas imunosupresinis gydymas).

1.8. Skatinti vartotojus už paslaugas atsiskaityti ne grynaisiais pinigais ar iš anksto nuotoliniu būdu.

1.9. Užtikrinti, kad paslaugų teikimo vietoje dirbtų tik sveiki darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima.

1.10. Informuoti darbuotojus, kad turėdami ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) į darbą nevyktų.

1.11. Matuoti darbuotojų kūno temperatūrą tik atvykus į darbą. Darbuotojus, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), nedelsiant nušalinti nuo darbo.

1.12. Drausti paslaugų teikimo vietoje dirbti darbuotojams, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu, išskyrus darbuotojus, dirbančius nuotoliniu būdu.

1.13. Rekomenduoti paslaugų teikimo vietoje nedirbti darbuotojams, priklausantiems rizikos grupei (nurodytai šio sprendimo 1.7 papunktyje).

1.14. Aprūpinti darbuotojus, dirbančius tiesiogiai su vartotojais, nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis (rekomenduojama vienkartinėmis kaukėmis) ir užtikrinti, kad darbuotojai, teikdami paslaugas vartotojams, jas dėvėtų. Užtikrinti, kad tarp darbuotojų ir kandidatų būtų išlaikomas saugus ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas. Kai paslauga trunka ilgiau nei 15 minučių ir nėra galimybių išlaikyti didesnį nei 2 metrų atstumą tarp asmenų, rekomenduojama naudoti FFP2 respiratorius.

1.15. Sudaryti sąlygas ir užtikrinti, kad darbuotojai laikytųsi griežtos rankų higienos (dažnai plautų rankas skystu muilu ir šiltu tekančiu vandeniu, dezinfekuotų jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis), vengtų liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytųsi kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

1.16. Užtikrinti paslaugų organizavimo patalpų dažną vėdinimą (esant galimybei, langus (ir) ar orlaides palikti atvirus).

1.17. Užtikrinti aplinkos valymo paslaugų teikimo vietoje organizavimą, atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas rekomendacijas patalpų valymui COVID-19 pandemijos metu (https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf). Transporto priemonių, naudojamų valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminų ar vairavimo praktinių mokymų metu, dažnai liečiami paviršiai (vairas, vairalazdė, pavarų perjungimo svirtis, valdymo mygtukai, durų rankenėlės, salono panelė, ir kt.) turi būti valomi ir dezinfekuojami, o pačios transporto priemonės gerai išvėdinamos (mažiausiai 15 minučių) po kiekvienos paslaugos suteikimo.

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. balandžio 23 d. sprendimą Nr. V-971 „Dėl transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminų ir aviacijos, jūrininkų bei transporto priemonių A1, A2 ir A kategorijų vairavimo praktinių mokymų būtinų sąlygų“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2020 m. gegužės 11 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras – valstybės lygio

ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas                                                Aurelijus Veryga