Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2013 M. LAPKRIČIO 13 D. NUTARIMO NR. 1052 „Dėl GELEŽINKELIO ĮMONIŲ (VEŽĖJŲ) IR ĮMONIŲ, KURIOS NAUDOJASI VIEŠĄJA GELEŽINKELIŲ INFRASTRUKTŪRA, PRIVALOMOJO CIVILINĖS ATSAKOMYBĖS DRAUDIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. rugsėjo 30 d. Nr. 1031
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. lapkričio 13 d. nutarimą Nr. 1052 „Dėl Geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija (Geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo taisyklės nauja redakcija nedėstomos):

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL GELEŽINKELIO ĮMONIŲ (VEŽĖJŲ) IR ĮMONIŲ, KURIOS NAUDOJASI VIEŠĄJA GELEŽINKELIŲ INFRASTRUKTŪRA, PRIVALOMOJO CIVILINĖS ATSAKOMYBĖS DRAUDIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekso 101 straipsnio 8 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo taisykles (pridedama).“

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo taisykles:

2.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato geležinkelio įmonių (vežėjų) ir įmonių, kurios atlieka manevravimą ir (ar) važiuoja į geležinkelių infrastruktūros objektų statybos, remonto ir (ar) techninės priežiūros darbų atlikimo vietą ir iš jos ir naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo (toliau – draudimas) tvarką.“

2.2. Pakeisti 2 punkto ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Trečiasis asmuo – asmuo, draudėjo nenurodytas draudimo sutartyje, tačiau Taisyklėse nurodytomis sąlygomis įgijęs teisę į draudimo išmoką. Trečiuoju asmeniu laikomas asmuo, kuris pagal įstatymus turi teisę į žalos už asmens gyvybės atėmimą atlyginimą, kai asmens gyvybė buvo atimta dėl draudėjo vykdomos keleivių, bagažo ir (ar) krovinių vežimo vietiniais ir (ar) tarptautiniais maršrutais Europos Sąjungos teritorijoje ir (ar) geležinkelių riedmenų naudojimo viešojoje geležinkelių infrastruktūroje veiklos, taip pat asmuo, kurio sveikatai arba turtui padaryta žala dėl draudėjo vykdomos keleivių, bagažo ir (ar) krovinių vežimo vietiniais ir (ar) tarptautiniais maršrutais Europos Sąjungos teritorijoje ir (ar) geležinkelių riedmenų naudojimo viešojoje geležinkelių infrastruktūroje veiklos.“

2.3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse (toliau – Civilinis kodeksas), Lietuvos Respublikos draudimo įstatyme (toliau – Draudimo įstatymas) ir Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekse (toliau – Kodeksas).“

2.4. Pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5. Sąlygos, kurioms esant reikalavimo atlyginti žalą pateikimas laikytinas draudžiamuoju įvykiu, nustatytos Kodekso 101 straipsnio 46 dalyse.“

2.5. Pripažinti netekusiais galios 6 ir 7 punktus.

2.6. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Sąlygos, kurioms esant reikalavimo atlyginti žalą pateikimas laikytinas nedraudžiamuoju įvykiu, nustatytos Kodekso 101 straipsnio 7 dalyje.“

2.7. Pripažinti netekusiu galios 9 punktą.

2.8. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Draudimo suma nustatoma draudiko ir draudėjo susitarimu ir nurodoma draudimo sutarties liudijime (polise) (toliau – draudimo liudijimas (polisas). Minimali geležinkelio įmonės (vežėjo) draudimo suma nustatyta Kodekso 101 straipsnio 2 dalyje. Minimali įmonės, kuri atlieka manevravimą ir (ar) važiuoja į geležinkelių infrastruktūros statybos, remonto ir (ar) techninės priežiūros darbų atlikimo vietą ir iš jos ir naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, draudimo suma nustatyta Kodekso 101 straipsnio 3 dalyje.“

2.9. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Draudimo įmokos dydis nustatomas draudimo sutarties šalių (toliau – šalys) susitarimu, draudikui įvertinus draudimo rizikos laipsnį. Draudimo įmokos dydis nurodomas draudimo liudijime (polise).“

2.10. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

14. Draudimo sutartis sudaroma raštu. Draudimo sutarties sudarymą patvirtina draudiko išduodamas draudimo liudijimas (polisas). Jame privalo būti Civilinio kodekso 6.991 straipsnyje nurodyti rekvizitai, taip pat įrašas „Geležinkelio įmonės (vežėjo) privalomojo civilinės atsakomybės draudimo liudijimas (polisas)“ arba „Įmonės, kuri naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo liudijimas (polisas)“ ir nuoroda į Taisykles. Draudimo liudijimas (polisas) draudėjui išduodamas tik tada, kai sudaryta draudimo sutartis.“

2.11. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:

22. Draudėjas privalo užtikrinti, kad vykdant keleivių, bagažo ir (ar) krovinių vežimo vietiniais ir (ar) tarptautiniais maršrutais Europos Sąjungos teritorijoje ar geležinkelių riedmenų naudojimo viešojoje geležinkelių infrastruktūroje veiklą būtų taikoma nepertraukiama draudimo apsauga. Geležinkelio įmonė (vežėjas) ir įmonės, kurios atlieka manevravimą ir (ar) važiuoja į geležinkelių infrastruktūros objektų statybos, remonto ir (ar) techninės priežiūros darbų atlikimo vietą ir iš jos ir naudojasi viešąja geležinkelių infrastruktūra, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo apsidraudimo draudimu turi apie tai pranešti Valstybinei geležinkelio inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos ir pateikti tai patvirtinančių dokumentų kopijas.“

2.12. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:

23. Draudimo liudijime (polise) nurodoma sutarties termino pradžia ir pabaiga.“

2.13. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:

28. Draudėjas privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo galimo draudžiamojo įvykio ar aplinkybių atsiradimo ar sužinojimo, raštu pranešti draudikui apie galimą draudžiamąjį įvykį ar aplinkybes, kurių pagrindu draudėjui gali būti pareikštas Kodekso 101 straipsnio 4 dalyje nurodytas sąlygas atitinkantis reikalavimas. Draudėjas privalo nedelsdamas sudaryti sąlygas draudikui apžiūrėti galimo draudžiamojo įvykio vietą. Jeigu draudėjas per 7 darbo dienas raštu nepraneša draudikui arba jo atstovui apie galimą draudžiamąjį įvykį, draudikas turi teisę atsisakyti išmokėti draudimo išmoką arba draudimo išmoką sumažinti, atsižvelgdamas į tai, ar draudėjas savo pareigos neįvykdė tyčia ar dėl neatsargumo, išskyrus atvejus, kai įrodoma, kad apie draudžiamąjį įvykį draudikas sužinojo laiku, arba kai nepranešimas apie draudžiamąjį įvykį neturėjo įtakos draudiko pareigai išmokėti draudimo išmoką.“

2.14. Pakeisti 44 punktą ir jį išdėstyti taip:

44. Jeigu draudėjas ir draudikas nesutaria dėl draudimo išmokos dydžio, Draudimo įstatymo 96 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka gali būti išmokėta suma, lygi šalių neginčijamai draudimo išmokai.“

2.15. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:

64. Visi vienos šalies pranešimai kitai šaliai turi būti teikiami raštu, paštu, el. paštu, kitais elektroniniais prašymo pateikimo būdais. Šalis privalo nedelsdama informuoti kitą šalį apie savo buveinės ar nuolatinės gyvenamosios vietos adreso pasikeitimą.“

3. Šis nutarimas įsigalioja 2015 m. lapkričio 1 dieną.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

Susisiekimo ministras                                                                      Rimantas Sinkevičius